Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Madriann
QUOTE(SorinCT @ 14 Sep 2013, 10:59)
Si-a instalat cineva pana acum iOS 7 pe iPhone-ul vechi? Ma cam manca sa bag pe i4 al meu dar mai bine astept releas-ul oficial.
2) De ce nu pot folosi telefonul in modul "mass storage" ca sa pot transfera fisiere pe el fara sa instalez aplicatii suplimentare (pe telefon si PC)?

Am instalat iOS 7 pe un IP4, IP5 si pe Ipad, nu am sesizat nimic in privinta bateriei...mi se pare mai incet la navigare pe internet, poate sa fie de la retea totusi. Ca aspect, e ceva nou si imi place mai mult decat versiunea anterioara dar nimic deosebit sa sa zic "wow!"
Or fi altele pe care nu le-am descoperit...

Referitor la Mass Storage si transfer de fisiere, se poate cum a scris Alex doar ca e cam laborios si (parerea mea) neintuitiv.
Deocamdata, mi se pare mai buna solutia cu Google Drive App, prin care ai acces la fisierele stocate de pe Iphone, Ipad, PC sau orice dispozitiv conectat la internet. Pentru transferuri rapide, solutia de baza ramane tot USB-ul pe post de breloc smile.gif.
vallixx
QUOTE(A l e x @ 20 Sep 2013, 13:13)
Cat despre Android, mie mi se pare ca a evoluat mult de tot, insa dupa ce mi-a aratat un coleg de forum S4-ul lui stock si ce figuri face in chestii simple gen apelat din lista pe cineva, eu sincer nu ma declar prea impresionat.
*


Asta nu-i problema lu' Andriod ci a lu' S4.

Dupa pararea mea si la S3 si la S4 se vede ca le-au scos "grabite".
Nu stiu cum sa exprim exact, insa S2-ul la vremea lui a fost mult mai "matur".
Adica l-au scos dupa ce l-au testat mult mai temeinic.

S-a tot dus vorba ca Androidul e presdispus la crash-uri. Oare sa fiu singurul la care n-a crashuit niciodata? Exceptand niste freez-uri partiale date de faptul ca am cerut prea multe deodata de la un telefon cu resurse medii, in rest.....a avut parte de un singur restart in 2 ani juma si aia tot din vina mea.

Este adevarat ca nici eu nu l-am incarcat cu toate inutilitatile de prin market.

Si ca sa revin la topic, un coleg de birou si-a facut si el update-ul la un I4.
De 2 zile injura incontinuu. Cica e mai prost, mai lent, suge bateria mai repede (aici conteaza evident si faptu' ca-l butoneaza la greu), mai urat (chestie de gust).
Maskatu
Este adevarat ca la ip4 nu poti pune un mp3 din telefon drept sonerie? Ca se chinuie un coleg de vreo 2 saptamani si nimic. biggrin.gif
SorinCT
Nu merge asa cu una cu doua. Trebuie facuta o conversie in iTunes, manarit de acolo... complicat
padre
Se poate, nu e complicat, exista tutoriale pe youtube pas cu pas. E un pic de munca, dar doar un pic... Eu fac asta in cateva zeci de secunde si fac asta rar, adica nu am obisnuinta.
Apropo de baterie, mie mi se pare ca ar tie un pic mai mult, mai ales cand se foloseste 3G/4G. Posibil doar sa mi se para, dar macar nu e mai rau wink.gif
M i h a i
QUOTE(Maskatu @ 21 Sep 2013, 19:17)
Este adevarat ca la ip4 nu poti pune un mp3 din telefon drept sonerie? Ca se chinuie un coleg de vreo 2 saptamani si nimic. biggrin.gif
*


daca se chinuie de doua săpt radmasa.gif mai bine alegea un nokia 112 dual sim...
QUOTE(SorinCT @ 21 Sep 2013, 19:25)
Nu merge asa cu una cu doua. Trebuie facuta o conversie in iTunes, manarit de acolo... complicat
*


de ce vorbim din auzite aiurea?Daca habar nu avem , mai bine nu mai spunem tâmpenii. Se poate în câteva secunde...M-am jucat si eu azi pe iosul' nou...sincer să fiu îmi placea mai mult înainte, am avut senzatia că nu mai este asa fluid, că sunt încetinit de animație atunci cănd intru prima dată în meniu, în rest nimic interesant.
herculane
am primit acum cateva ore niste 5s-uri si 5c-uri la birou

n-am avut foarte mult timp sa ma joc cu ele, eram mai curios de 5c, decat de s, dpdv al contructiei. se simte mai solid ca un s4 de exemplu, insa mi se pare ca nu prea are "grip" si e cam usor sa-l scapi din mana

luni iau si eu un 5s sa-i fac testele mele preferate cu viteza de incarcare a paginilor si in cateva aplicatii. a, si sa le las si eu amprenta baietilor in baza de date tongue.gif
Markos
QUOTE(padre @ 21 Sep 2013, 22:54)
Se poate, nu e complicat, exista tutoriale pe youtube pas cu pas. E un pic de munca, dar doar un pic...
*


beton up.gif
padre
QUOTE(herculane @ 22 Sep 2013, 00:58)
luni iau si eu un 5s sa-i fac testele mele preferate
*



asteptam, cu interes, concluziile.
2dor
Alex, mie mi se pare ca tine mai bine bateria la iOS7 pe ip5. Ca aplicatii instalate am doar Zedge, Chrome, Currents si Google Maps. Asta pentru ca inainte scadea bateria in disperare si am tot scos. Acum am pus si Hangouts si clar bateria tine mai bine, basca am activat si 4G din switch.
Hack
Boot Speed Test: iPhone 5 vs. iPhone 5c vs. iPhone 5s

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=HaF1j7BkUNs
Liviu
R19/16v
Se face asta de cand au aparut fps pe laptopuri... lacatu'i pt omu' cinstit.
Liviu
Da, stiu asta ... dar erau discutii (mai mult sau mai putin aprinse) cum ca tehnologia asta noua este mega super extraq foarte (mai ales ca e implementata de mar).
R19/16v
Guess it ain't smile.gif
A l e x
Cred ca lumea s-a uitat prea mult la filmele SF si se asteapta de la acest senzor sa nu poata fi pacalit in niciun fel. Pana la urma daca vrea cineva neaparat, te forteaza pe tine sa-l deschizi cu degetul tau, asta e ceva ce poate face si un tigan cu un cutit.

Ideea era sa ai un mod mai rapid de a-ti bloca telefonul, nu sa ai cel mai sigur telefon din lume. Din cate am inteles, fps-ul de pe iPhone are o rezolutie mai mare si e mai greu de pacalit pentru ca iti trebuie o imagine foarte clara a amprentei. Si sa iei o imagine foarte clara a unei amprente pe care apoi s-o prelucrezi fara probleme e cam greu pentru hotul de rand.

Din cate am inteles cei din spatele clipului sunt experti in asa ceva, iar telefonul nu lasa prea multe incercari si apoi iti cere si o parola. Deci sansele ca omul de rand sau tiganul de la colt sa iti fotografieze amprenta, sa o prelucreze cum trebuie si sa pacaleasca telefonul din prima inainte ca acesta sa ceara si o parola sunt cam mici.

Asta nu inseamna ca e imposibil. Dar asa si passcode-ul ti-l poate vedea cineva cand il introduci. E ceva mai sigur, nu cel mai sigur lucru din lume. Dar probabil mai trebuie sa asteptam, se vor face multe teste si vom vedea daca e usor sau nu de pacalit. Oricum, la cate 5S-uri se cumpara pun pariu ca si alte telefoane vor iesi cu un fps in curand, asa ca nu imi fac griji, nu va fi doar iPhone-ul. Pana la urma nu te obliga nimeni sa il folosesti daca nu iti place sau nu vrei sa-ti dai amprenta.
Iulikk
Imi spune si mie cineva, daca stie, de la ce este acea iconita cu telefonul si barele de sub el?

Poza este de la un home screen de Iphone 5, decodat cu R-sim sau ceva de genu.
herculane
legat de amprenta, din ce am inteles eu, ei spuneau ca nu se poate sparge sistemul, in sensul de a se fura amprentele, nu ca nu se poate clona o amprenta...
A l e x
herc: Eu tin minte doua declaratii. Una ca fps-ul de pe iPhone e mai sigur decat cele facute pana acum, din cauza rezolutiei, si acest lucru a fost confirmat si de cei din clipul de mai sus (daca le citesti articolul). Si a doua ca sunt mult mai putine sanse ca cineva sa pacaleasca fps-ul decat sa iti ghiceasca passcode-ul.

Daca s-au facut si declaratii cum ca ar fi imposibil de pacalit, atunci da, e jenant. Daca nu, inseamna ca e ok, pentru ca nu cred ca se astepta cineva sa fie tehnologie SF, ci doar un mod mai elegant si mai rapid de a-ti bloca telefonul. Sa nu uitam ca tipii din clip nu l-au pacalit din prima, si un telefon furat iti va cere o parola dupa cateva incercari esuate, deci nu prea ai multe sanse sa faci experimente pe telefonul altuia.

Dar abia acum se vinde 5S-ul. Vom citi din ce in ce mai multe articole despre fps-ul asta. Tot ce stiu e ca iar are vanzari record, deci sa nu va mire daca si Samsung va avea fps anul viitor wink.gif
Markos
QUOTE(A l e x @ 23 Sep 2013, 22:12)
Tot ce stiu e ca iar are vanzari record
*


Mda, are lumea mălai mellow.gif
M i h a i
mie mi se pare inutilă treaba, dar poate sunt eu mai în urmă cu tehnlogia tongue.gif Orice întarzie accesarea meniului mi se pare în plus..Oricum , dacă rămâi făra el, cat la 100% sunt șanse să-l folosească altcineva?Că la samsung o rezolvi în 5 min icon_mrgreen.gif
Squirrel
Ooops! They dropped it again!

Frățește…5S vs. 5c:


Dușmanul de shop: 5S vs. SGS4
M i h a i
unii mor de foame iar ăștia dau cu mia de E de pămănt...Nu înțeleg ce vor să arate prin asemenea teste.
Squirrel
Un soi de euroNCAP, divizia smartphone…
A l e x
"Orice întarzie accesarea meniului mi se pare în plus"

Pai tu n-ai passcode? In loc de passcode e senzorul de amprenta, si astfel deblochezi telefonul fara sa mai tastezi un cod. Deci el nu intarzie cu nimic accesarea, cine nu vrea poate sa-l tina pe off. Cine vrea passcode are acum o alternativa.

edit:


Uita-te la 1:12 ca se vede clar. Dureaza maxim 2 secunde sa-ti citeasca amprenta, nu cred ca bagi passcode-ul mai repede de atat.
Liviu
QUOTE(A l e x @ 23 Sep 2013, 23:20)
Dureaza maxim 2 secunde sa-ti citeasca amprenta, nu cred ca bagi passcode-ul mai repede de atat.
*


RANT: Pattern unlock dureaza 0.5 sec. smile.gif
A l e x
Asa poti sa n-ai nimic, si nu mai dureaza deloc. biggrin.gif

Dar Mihai are passcode, si spunea ca nu vede de ce ar pierde mai mult timp cu fps-ul, iar eu ii spuneam ca pierde cam la fel de mult timp.

Depinde de la persoana la persoana si cu passcode-ul, sunt convins ca unii il baga mai greu, atlii mai repede. Sunt care pot scrie alfabetul in mai putin de 3 secunde pe o tastatura qwerty. Altora le ia 10 secunde.

Dar fps-ul are un timp constant de deblocare, cam 2 secunde, nu mi se pare mult de asteptat, mai ales ca nu misti degetul.
DragosP
Da' dacă ai parkinson? nedumerire.gif
A l e x
Atunci nu mai are rost sa lasi telefonul pe silent
M i h a i
Da, am passcode acum dar nu că am vrut eu, am cam fost obligat de soft din cauză că se tot bloca atunci când aveam 'Pattern unlock' care mi se pare metoda ideală.Dacă esti într-o situație urgentă și ai mâinile ude mai merge ok ori trebuie să fie degetul uscat?Nu vreau să fiu gică contra și să mă leg de orice porcărie numai pt a cauta nod în papură dar pur și simplu nu văd ceva senzațional în treaba asta.Probabil pe viitor o să apară și pe samsung că doar se copiază între ei. Mie îmi placea 5 cu ios 6, fără cititor și făra animația aia la inceput. biggrin.gif
corbex
Daca-l faceau cu recunoastere de retina, era brici.
MyKe89
+1 pentru iPhone 5 cu 6.x. smile.gif

Bre, misto site-ul ala, mi-ati dat de lucru.
A l e x
Cei care n-au iPhone poate nu sunt incantati de iOS7. Eu personal sunt satul de iOS6 si design-ul vechi care e din 2007. Desi nu sunt un fan al fonturilor subtiri si al albului strident din noul iOS, macar e ceva nou.

Ce nu-mi place la 5S e ca nu mai e negru tot cum e 5-ul. Mie 5-ul negru mi se pare foarte elegant, cu gri nu mai e asa frumos. Oricum mai bine gri decat alb sau auriu tongue.gif

Si MyKe, hai sa te motivez:

[attachmentid=1627908924]
Hack
QUOTE(A l e x @ 24 Sep 2013, 13:00)
Desi nu sunt un fan al fonturilor subtiri si al albului strident din noul iOS, macar e ceva nou.
*


Pai ce te retine sa faci fonturile bold? Arata la fel ca la iOS6.
A l e x
Nu sunt doar fonturile. Toata interfata e putin exagerata. Mi-ar placea ceva intre iOS7 si iOS6, adica mai 'flat' si mai 'modern' dar nu chiar dus la extrem. Ah, si cu mult mai putin alb.
Ov
ia uitati aici performanta adevarata:

https://www.youtube.com/watch?v=mKODt3aLI64
ssilviu
Normal, apa distilata nu e conducatoare de electricitate.
Markos
si reactia primilor testeri sleep.gif
Squirrel
QUOTE(corbex @ 24 Sep 2013, 12:39)
Daca-l faceau cu recunoastere de retina, era brici.
*


Păi n-au retina display?
A l e x
Si Samsung va scoate S4 auriu. radmasa.gif radmasa.gif

http://techcrunch.com/2013/09/25/of-course...ing-a-gold-gs4/

corbex
E pentru femei manager.
A l e x
Urcaaaa firma pan' la cer
Liviu
Acum, lasand copilariile deoparte, dupa cat rahat a turnat apple peste samsung pe partea comerciala cu tema copierii (la urma urmei, daca esti atat de tare, nu ar trebui sa iti fie frica de copii, ca de aia se cheama copii, ca nu-s originale) eu as fi facut la fel. Samsung stie ca are un produs dorit de mase si face tot posibilul ca sa taie din felia apple.
Cred ca in momentul asta sammy nu mai contorizeaza cati bani se investesc in a scoate produse care sa taie din apple ci contorizeaza cat taie din apple.
A l e x
Din punctul meu de vedere cu cat Samsung (sau oricine altcineva) 'mananca' mai mult din piata Apple, cu atat e mai bine pentru noi. Din partea mea sper chiar sa fie depasit iPhone-ul ca vanzari, pentru ca asta ii va motiva.

Deja de cand a inceput Samsung sa vanda bine, s-au razgandit la capitolul 'ecranul trebuie sa fie mic', au mai facut un model de telefon si un model de tableta, si au schimbat si iOS-ul complet. Altfel nu cred ca se oboseau. Bine, eu chiar nu vreau un telefon mai mare, dar asta tine de gusturile mele, majoritatea userilor vad ca vor neaparat ecran mai mare pe iPhone si asta vor primi anul viitor, din cate se aude. Si daca nu exista Samsung-ul atat de tare bagat cu ecranele lor imense, nu cred ca se intampla asta.

Asa ca eu sper sa mai intre sisteme de operare in cursa asta, sa nu fie doar iOS si Android, si sper sa vanda toti cam la fel ca sa fie toti motivati sa dea tot ce e mai bun din ei. Astfel noi avem de unde alege.

Stim foarte bine cat de nasol e sa aiba o singura firma monopol pe piata. Sa ne uitam la Windows, cel mai jenant sistem de operare. Daca erau de la inceput Windows, Mac OS si Linux cu vanzari egale si programele mari disponibile pe toate trei platformele, pun pariu ca Windows-ul de azi era mult mai bun decat penibilitatea de Windows 8.

2dor
Pai vedem ca Apple s-au culcat nitel pe o ureche, cum si Samsung de altfel. Sincer, eu nu ii inteleg pe Apple. Ok, vrei sa ai un telefon cu ecran mic, tine linia iPhone normala asa. Dar cum ai scos 5C pentru amarati, scoate si un telefon cu ecran macar de 4.5, mai ales ca sunt destui care vor asa ceva.
M i h a i
QUOTE(2dor @ 26 Sep 2013, 14:00)
Dar cum ai scos 5C pentru amarati
*


blink.gif prețul ăsta este pt amărâti?
corbex
A vrut sa zica aifonisti amariti. Un aifonist amarit e echivalentul unui samsungist chivernisit.
R19/16v
De ce toti ceilalti producatori de telefoane pot avea zeci de modele si apple are doar 1? Pentru ca se aduna toti ciudatii pe la cozi sa-l cumpere.
Prin urmare, de ce sa dezvolte mai multe modele daca iese banu' doar cu unul?
Las' pe ei sa faca molecular de scos la crasma, si pe restu' sa-si cumpere HTCuri si Samsunguri si LGuri etc...

user posted image
2dor
QUOTE(M i h a i @ 26 Sep 2013, 15:08)
blink.gif  prețul ăsta este pt amărâti?
*



Paradoxal, stim ca pretul nu este pentru amarati, dar ei considera 5C, un iPhone ieftin. Si oricum fata de 5S, ala e ieftin... Acel 5C este in locul lui 4S care se dadea gratis la abonament in US. Si manaria e si mai tare ca de fapt 5C este un 5 cu carcasa de plastic.


QUOTE(corbex @ 26 Sep 2013, 15:13)
A vrut sa zica aifonisti amariti. Un aifonist amarit e echivalentul unui samsungist chivernisit.
*



Unii sufera saracii...


radmasa.gif radmasa.gif

http://9to5mac.com/2013/09/26/conan-mocks-...Intelligence%29

Ce au patit unii...daca p fi adevarat.

http://blog.gsmarena.com/have-your-iphone-...ight-ours-have/
M i h a i
QUOTE(R19/16v @ 26 Sep 2013, 14:47)
molecular de scos la crasma,
*


este drept că aifonu prinde grav la coca style , DAR si mercedesul prinde, să ne luam reno pt că în mercedes ești văzut mai de scos la crâșmă? Am înțeles ce ai vrut să spui și sunt de acord intr-un fel cu tine, dar ești subiectiv ca de obicei, si un S4 poate avea acelasi efect precum un aifon...lumea știe că și ala este scump icon_mrgreen.gif
QUOTE(2dor @ 26 Sep 2013, 15:07)
Ce au patit unii...daca p fi adevarat.
*


biggrin.gif este bine, au copiat și asta de la android. (am pățit și eu treaba asta cu samsung tongue.gif ) Dacă aud că își dă restart random cred că imi cumpăr si eu 100% smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.