Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
gabize
Ca sa transpun in lumea auto (ca tot suntem pe un forum de profil) parerea mea despre iphone:
Iti cumperi o masina sport, scumpa, bine construita si foarte rapida. INSA, producatorul iti spune ca poti circula cu ea doar pe circuitul de la Nürburgring, da' doar in prima joie din luna, si o data pe saptamana, martea, si pe Imola. Pe sosele nu poti, ca nu-s a lor. Poti alimenta cu carburant doar de la benzinarul X, o poti spala doar la spalatoria Y, insa, fiind baieti "gigea", te lasa s-o duci acasa si s-o arati tuturor prietenilor, sa ai cu ce te lauda.
ArtVandelay
Cine zice ca nu poti pune widgeturi pe iphone? bara aia de notificari de la iOS 5 in sus ai observat-o ?
tony-s
O comparatie mai buna ar fi - ca iphone cu ios se misca mai bine decat android pe toate soselele din lume (utilizare normala,telefonie,net...) in schimb nu se stie cum s-ar putea misca pe drumurile forestiere (crack,jailbreak...) unde 90 % din populatia lumii nu e interesata sa ajunga.
marksman
Eu astept sa vad "meciul" iOS - Android dupa ce se va da drumul la LTE. Deocamdata vad ca Motorola si LG se misca foaaarte cursiv. Sunt curios cum merge iPhone-ul in aceleasi teste. Dar pentru asta mai am de asteptat, ca inca n-a ajuns aici. smile.gif

LE: cica s-au certat Samsung si Apple pentru chipsetul de LTE, asa ca Apple a virat spre Qualcomm.
A l e x
Acum sa fim sinceri, faptul ca dupa 2 ani Apple au scos aproape acelasi telefon, doar usor schimbat, e un minus. Ca 5-ul e in continuare un telefon care arata bine si pare mult mai bine construit decat plasticul de la Samsung, de acord, dar tot e un 4S lungit (vorba lui vallixx, e un 4SS).

Sunt convins ca puteau face un design nou. Pe net circula multe CGI-uri reusite, cu idei pe care Apple ar putea merge. Sa te lasi asteptat 2 ani si apoi sa vii cu acelasi design e cam urat. Inteleg ca Steve Jobs a murit, dar totusi designer-ul principal de la Apple e inca in viata, si apare pe sticla laudandu-si produsele. De ce nu se pune pe treaba?

Astia de la Apple imi aduc aminte de muzicienii care ajung atat de faimosi si de bogati, incat nu le mai pasa si nu se mai chinuie sa scoata albume bune cum faceau cand erau muritori de foame si aveau ceva de spus. Le scot asa, din inertie, ca pe hamburgeri. Eu zic ca vor ajunge, incet incet, ca Sony. Produse bune si frumoase, dar cu nimic special care sa le deosebeasca de concurenta, in afara de pret.
M i h a i
Eh, o fi 4s alungit, fara harti, cu vopsea care se cojeste dar a cam disparut din stocul orange si vodafone , asadar se cam vinde wink.gif
ssilviu
QUOTE(herculane @ 3 Nov 2012, 22:13)
pai si ce-ai realiza? ai avea un telefon superb care merge prost smile.gif
*



Voi la serviciu incă mai testați Eclair sau cum? icon_mrgreen.gif
A l e x
Mihai: Nu conteaza, nu spunea nimeni ca se vinde prost. Tocmai, faptul ca oricum ar fi, vand de rup, ii face sa-si permita sa recicleze design-ul si dupa 2 ani fara sa isi faca griji ca vor pierde investitorii bani. Daca nu se epuizau stocurile si ramaneau cu ele in magazin, sa vezi ce iPhone 6 iesea la anu' tongue.gif
padre
@herculane: iti respect opiniile despre telefoane si SO datorita jobului tau, ba chiar le iau in considerare, dar crede-ma ca experienta mea cu Android pe Motorola este excelenta! Flawless! De asta mi-e foarte greu sa accept iOS si mostenirea lui "legacy".

S-au vandut repede primele bucati iphone 5 si departe de mine sa contest succesul merelorin general dar stiti cate bucati au avut disponibile la lansare Orange si Vodafone? 150 fiecare. Evident ca s-au vandut imediat. S-ar fi vandut si mai multe,sunt sigur, dar vroiam sa subliniez de ce s-au epuizat stocurile asa repede. wink.gif
A l e x
padre, stocurile sunt epuizate prin toata lumea. Daca te uiti pe Apple.com, in SUA daca iti comanzi acum, il primesti in 3-4 saptamani.

Mie mi-e greu sa cred ca au fost doar 150 la Vodafone, sincer. Cand i-am sunat, am fost asigurat ca vor onora toate precomenzile, si sa nu-mi fac griji. La magazin mi-au spus din nou sa nu-mi fac griji, ca va veni la timp. 150 mi se pare putin si pentru Bucuresti, ce sa mai vorbim de toata tara. Poate 1500, desi si 1500 mi se pare un numar mic.
romeo3108ro
QUOTE(A l e x @ 4 Nov 2012, 00:40)
Acum sa fim sinceri, faptul ca dupa 2 ani Apple au scos aproape acelasi telefon, doar usor schimbat, e un minus. Ca 5-ul e in continuare un telefon care arata bine si pare mult mai bine construit decat plasticul de la Samsung, de acord, dar tot e un 4S lungit (vorba lui vallixx, e un 4SS).
*

pe vremea asta noroasa ma bine cu plasticul in buzunar decat cu tigaia aia de fier in care se coc mere tongue.gif
herculane
QUOTE(ssilviu @ 4 Nov 2012, 01:01)
Voi la serviciu incă mai testați Eclair sau cum?  icon_mrgreen.gif
*



a aparut eclair-ul??

QUOTE(padre @ 4 Nov 2012, 09:18)
@herculane: iti respect opiniile despre telefoane si SO datorita jobului tau, ba chiar le iau in considerare, dar crede-ma ca experienta mea cu Android pe Motorola este excelenta! Flawless! De asta mi-e foarte greu sa accept iOS si mostenirea lui "legacy".

S-au vandut repede primele bucati iphone 5 si departe de mine sa contest succesul merelorin general dar stiti cate bucati au avut disponibile la lansare Orange si Vodafone? 150 fiecare. Evident ca s-au vandut imediat. S-ar fi vandut si mai multe,sunt sigur, dar vroiam sa subliniez de ce s-au epuizat stocurile asa repede.  wink.gif
*



normal ca exagerez, android-ul nu este o petarda, dar pur si simplu comparat cu ios, pt ce-mi trebuie mie, este pe locul doi.
A l e x
romeo: Asa e, dar la vara cand se va topi plasticul ala ieftin si va curge ca o inghetata, ce faci? tongue.gif

herculane: Vezi ca Androidul nu mai e chiar atat de prost. Am doi prieteni cu Nexus, si de la ultimul update se misca cam foarte bine... Inca mai agata din cand in cand, dar nu mai e ce a fost. Androidul vine tare din spate, asta e adevarul, desi Fandroizii abia acum recunosc cat de in spate erau acum vreo 2 ani cu OS-ul lor plin de buguri, ca pe atunci ziceau ca e perfect. Dar acum chiar se misca bine, cel putin pe Nexus.
Maskatu
Telefonul asta nu merita 3300 lei nici daca il plachezi cu aur. Platesti mai mult de 25% pe brand care in ultimele luni, sau cel putin de cand a murit stevie, brand care a cam luat-o grav in bot. Actiunile au scazut cu 100 coco, si colac peste pupaza au pierdut dreptul de a mai vinde telefoane sub denumirea de iphone in mexic, pentru ca instanta a dat castig de cauza firmei de telefonie ifone care era infiintata cu cativa ani inainte. Mai sunt si buni de plata.

ssilviu
Pai, in conditiile in care Apple a făcut 8 miliarde de dolari PROFIT intr-un singur trimestru iar costurile de fabricație ale unui telefon sunt de vreo 150 de dolari, cred că nu ar strica să te intrebi inainte să cumperi telefonul dacă îți convine că jumătate din banii tăi să se ducă direct in buzunarul unor băieți deștepți.
A l e x
Fiecare isi cumpara ce vrea si ce poate. Telefonul mobil nu are un pret fix, fiecare si-l ia dupa oferta pe care o poate obtine de la Vodafone, Orange, sau altii. Eu de exemplu am dat mult mai putin de 3000 ron, si din cauza ca am vandut 4S-ul am iesit pe plus. Cred ca la fel a fost si la herculane, si la altii.

In conditiile astea, din punctul meu de vedere, a meritat schimbarea. Daca poti inlocui telefonul cu unul nou, fara sa te coste nimic (sau doar cateva milioane), eu zic ca e decent. Daca ar fi sa-l cumperi la liber, fara niciun fel de reducere, nu prea ar merita din principiu, ca e doar un telefon care la anu' merge schimbat.

ssilviu
Te cam inșeli. Apple tot banii ăia ii primește pentru telefonul care a ajuns la tine. Doar că mai pune Vodafone diferența până la prețul cerut de americani. Diferență pe care oricum o ia din abonamentul tău pe care dai 2000 de lei lunar. Deci ... Tot tu dai banii. Bine, in cazul tău, nu tu dai banii, dar ai prins ideea.
A l e x
Eu oricum platesc abonamentele la Vodafone, si oricum raman la ei. Nu ma doare cu nimic sa semnez pe inca un an si sa imi ia punctele pentru a-mi da un telefon mult mai ieftin decat la liber, ca de obicei cam asta fac. Ai avea dreptate daca ai spune de cei care isi fac abonament super scump pentru a lua un iPhone ieftin, dar la mine nu e cazul, abonamentul ramane la fel. Din nou, pretul telefonuiui depinde de la caz la caz si de oferta fiecaruia.

Evident ca Apple isi primeste toti banii, dar oricum pretul unui iPhone direct de la Apple in SUA e mult mai decent decat ce ajunge pe la noi pe la operatori.
paul_p
QUOTE(A l e x @ 4 Nov 2012, 00:40)
Acum sa fim sinceri, faptul ca dupa 2 ani Apple au scos aproape acelasi telefon, doar usor schimbat, e un minus. Ca 5-ul e in continuare un telefon care arata bine si pare mult mai bine construit decat plasticul de la Samsung, de acord, dar tot e un 4S lungit (vorba lui vallixx, e un 4SS).
*


Aici ar fi mai multe de discutat. E vorba si de identitatea marcii.
Nu este nici o smecherie sa schimbi radical designul doar de dragul de a-l schimba.
Ca si in domeniul auto, marcile consacrate isi mentin elementele de design - vezi Mercedes, BMW, Audi, Ferrari, Porsche.
Doar coreenii sunt lipsiti de identitate.
A l e x
Eu am spus la mai multi posesori ca ma asteptam la un design nou, si ei mi-au raspuns "Pai de ce sa schimbi un design perfect?"

Pai daca e asa perfect, lasa-l frate asa, nu mai scoate telefoane anual, scoate la fiecare 3-4 ani unul nou, si aia e. Sa nu schimbi design-ul doar de 'dragul de a-l schimba', in schimbi sa tot scoti telefoane de dragul de a le scoate?

Si nu a spus nimeni sa nu-si mentina elementele de design, sa le mentina, dar toate marcile puse de tine (poate mai putin Porsche tongue.gif) vin cu un design nou cand scot un model nou. Una e sa-ti mentii elementele de design, alta e sa ai aproape acelasi design pe care sa-l tot reciclezi de vreo 2-3 generatii.
ssilviu
Din moment ce a plecat Steve Jobs, probabil le e frică să schimbe ceva ..
T.rac3Er
unde tine audi de design?
vine mereu cu chestii noi si tari. pt ca stie cum sa faca lucrurile bine nu inseamna ca sunt vechi.
comparam audi din anii 90 cu ce e acum si sigur o sa vedem diferenta majore.

porsche, da, e facut sa semene cat mai mult, ca si vw, cat mai standard, nimic extravagant.

i5 fata de i4 e la fel ca audi a5 sportback fata de audi a5.
herculane
QUOTE(ssilviu @ 5 Nov 2012, 14:06)
Din moment ce a plecat Steve Jobs, probabil le e frică să schimbe ceva ..
*



iphone 5 e facut pe vremea lui steve jobs
ssilviu
Una e ca lucrul la el sa fi fost inceput pe vremea când SJ trăia și alta e să fi fost definitivat atunci.
M i h a i
QUOTE(herculane @ 5 Nov 2012, 20:45)
iphone 5 e facut pe vremea lui steve jobs
*


Se vede, daca era facut ''pe vremea asta'' avea si el ecran hd, live wallpaper, widgeturi, cand bagai cablul de date in comp iti arata ''mass storage'' tongue.gif . Asadar, m-am jucat si eu cu unul ,se tine foarte bine in mana (mi-a adus aminte de primul desire, de atunci numai telefoane patratoase au aparut, telefoane care iti rup buzunarele), arata foarte bine, nu exista pe piata smartfon' cu o constructie mai calitativa,se misca bine(asta trebuia sa nu o mai zic, am jucat putin nfs si se misca bestial, se vede si bine) in rest este un 4s.In afara de maps nu am vazut ceva care sa-l dea inapoi(probabil niste treburi soft de care esti obisnuit la android smile.gif ).Ma asteptam mai mult de la castile lor mult laudate , sunt de parere ca se aud identic cu cele de la galaxy s, la aspect nu am ce reprosa. Ca si concluzie este un telefon reusit, merita cumparat daca prinzi oferta buna la operatori .La liber eu zic ca nu face banii (pentru mine vorbesc)
Markos
Iepurasul deschide un magazin de telefoane in padure. In prima zi Leul, Ursul si Magaru’ intra in magazin.

Leul: Iepurasule, da-mi un IPhone din ala nou, cinci, ca am in seara asta intalnire cu leoaica si vreau sa i-o trag!

Ursul: Iepurila, da-mi un samsung Galaxy S3 ca am in seara asta intalnire cu ursoaica si vreau sa i-o pun!

Magaru': Bă, da-mi si mi un Nokia 5110, ca am intalnire cu magarita in seara asta.

Ceilalti: Păi cum, mai Magarule, cu telefonul ala amarat vrei s-o fwti?

Magarul: Mă, eu de fwtut am cu ce fwte, telefonul îmi trebuie doar sa-i dau beep sa vina la poarta sleep.gif
Lostboy
up.gif
A l e x
"daca era facut 'pe vremea asta' avea si el ecran hd, live wallpaper, widgeturi, cand bagai cablul de date in comp iti arata 'mass storage'"

Nu, din contra. Limitarile iOS-ului sunt in mare parte din dorinta lui Steve Jobs, deci ce spui tu nu s-ar fi intamplat sub conducerea lui. Poate acum cu Tim Cook (care pare mai deschis, mai corporatist si mai putin hipiot tongue.gif) se vor schimba.

Cat despre ecranul HD, nu cred ca ai simtit tu diferenta cand ai jucat NFS. Sunt de acord ca rezolutia 5-ului e cam cretina, dar sincer se vede foarte bine, si 'touch-ul' e foarte interesant. Cred ca esti si tu de acord cu asta wink.gif
padre
Alex, ai 5-ul de o saptamana deja, fa-i si tu un mic review, cele mai importante +/- din perspectiva ta.
herculane
pana spune si alex versiunea lui, eu nu gasesc minusuri telefonului, ceea ce se poate reprosa e legat de limitarile ios-ului pe care le stie toata lumea. adica minusurle pe care le are orice device ios le are si i5-ul

in schimb, ca si imbunatatiri ar fi: greutatea, display-ul, viteza, camera la lumina slaba. mi se pare foarte ciudat cand iau i4 in mana acum - greu, butucanos, display mic (chiar daca diferenta nu e semnificativa la i5) si lent

si mai e chestia legata de materiale. inca nu m-am decis daca sunt mai bune sau mai proaste, insa mi se pare ca se tine/simte mult mai bine in mana

M i h a i
QUOTE(A l e x @ 8 Nov 2012, 18:18)
Cat despre ecranul HD, nu cred ca ai simtit tu diferenta cand ai jucat NFS. se vede foarte bine, si 'touch-ul' e foarte interesant. Cred ca esti si tu de acord cu asta wink.gif
*


mda, avand in vedere ca ecranul este mai mic nu pot sa zic ca am vazut diferenta, se misca bine jocul, se vedea foarte frumos iar ''touch-ul'' se simte destul de misto.
QUOTE(herculane @ 8 Nov 2012, 23:35)
in schimb, ca si imbunatatiri ar fi: , viteza,
*


Unde ai simtit diferenta de viteza? blink.gif Eu nu am simtit diferenta de viteza intre ele.
A l e x - ai simtit diferenta de viteza blink.gif ? avand in vedere ca ai avut destul de mult timp 4s..
DragosP
Desigur, interlocutorul are o voce mai pițigăiată; merge de 1,5 ori mai repede.
herculane
QUOTE(M i h a i @ 9 Nov 2012, 11:27)
Unde ai simtit diferenta de viteza? blink.gif  Eu nu am simtit diferenta de viteza intre ele.
A l e x - ai simtit diferenta de viteza  blink.gif  ? avand in vedere ca ai avut destul de mult timp 4s..
*



camera face si salveaza pozele mult mai repede, vplay-ul incarca un video de vreo 2-3 ori mai repede, joacele in general se incarca mai repede, la FPS sunt cam la fel, gsp-ul (versiunea desktop) se incarca mai repede. probabil ca viteza e mai mare la tot, insa la astea se simte


QUOTE(DragosP @ 9 Nov 2012, 12:05)
Desigur, interlocutorul are o voce mai pițigăiată; merge de 1,5 ori mai repede.
*



cand am scris postul de mai sus si am ajuns la cuvantul "viteza" asteptam interventia troll-ului meu preferat wub.gif
corbex
De ce te necajesti? Raspunde-i cu o gluma, fii optimist!
M i h a i
QUOTE(herculane @ 9 Nov 2012, 11:58)
camera face si salveaza pozele mult mai repede
*


Asta da, daca nu folosesti blitul. Am impresia ca sare mai repede peste focalizare odata ce face asa repede.(asa face si note 2, m-am uitat la aspectul asta tongue.gif ) Eu cred ca este treaba de soft, daca vroiau, puteau pune asta si pe 4s dar cred ca sunt treburi noi care nu au ce cauta pe telefoanele mai vechi cu toate ca sigur mergeau ok si pe ele...cum a fost si cu siri.
A l e x
padre: Nu prea are rost sa-i fac un mic review aici, oricum daca spun ceva negativ nu vede nimeni, iar daca spun de bine sunt automat 'fan incuiat.' E greu cu oamenii care citesc de obicei acest topic, au niste mici probleme, niste mari frustrari, si inteleg doar ce vor ei, mai ales daca vorbesti de bani. tongue.gif

Asta e 1. Si 2, mie parerile despre telefoane mi se par extrem de subiective, pentru ca unul ca Liviu, de exemplu, vrea ceva de la un telefon, unul ca mine vrea altceva de la un telefon, deci plusurile mele pot fi inutile pentru altii, sau invers.

Oricum, cred ca am spus, in mare parte, parerea mea despre telefon. Are un display foarte bun, dupa parerea mea, in ciuda rezolutiei cretine. Touch-ul e excelent, ai senzatia ca apesi direct pe ecran, nu pe o sticla din fata ecranului. Ca aspect nu ma da pe spate pentru ca mi se pare acelasi telefon ca design, dar e foarte usor si subtire, cand il ridici ai senzatia ca n-are baterie in el. In rest se misca foarte bine (dar toate aifoanele s-au miscat foarte bine, deci nimic nou), aplicatiile merg bine (si majoritatea sunt optimizate pentru noua rezolutie, defapt cred ca toate aplicatiile pe care le am sunt, in afara de Whatsapp -- ce lenesi).

Un lucru care nu-mi place deloc e ca tot se misca butonul ala de sus. E destul de ciudat ca un telefon atat de bine construit si inchegat sa aiba continuare asa o chestie de 'ieftina'. Bine, nu pot sa spun ca ma deranjeaza, dar nu mi se pare normal.

Iar aia cu spatele usor de zgariat nu stiu in ce masura e adevarata. Al meu nu a venit zgariat, si am grija de el, daca apar zgarieturi in conditiile in care sunt atent sa nu-l mai bag in buzunar cu tot cu chei, sau sa-l scap pe jos, eu zic ca e aiurea rau, dar asta vedem in cateva luni.

In concluzie, daca ai 4S si te costa mult upgrade-ul la 5, nu e necesar. Daca ai 4 de acum 2 ani si vrei ceva nou, eu zic ca va fi o trecere decenta. In principiu nu sunt de acord cu pretul de 3000 ron pe care il are acest telefon, deci nu il pot recomanda decat celor care-l primesc la o oferta decenta, macar sub 2000 ron sa fie.
herculane
QUOTE(corbex @ 9 Nov 2012, 13:08)
De ce te necajesti? Raspunde-i cu o gluma, fii optimist!
*



n-am mai fost necajit de la 18 ani, cand am primit un clio bicorp in loc de ce meritam tongue.gif

lasand gluma la o parte, am patit o prima problema cu i5 azi - mergeam cu masina, am vrut sa caut o strada si telefonul imi spune ca nu am conexiune de date. i-am dat restart si a aparut 3g-ul ca prin minune

si legat de baterie, mi se pare ca tine cam cu juma' de zi mai mult. ori il folosesc eu prea putin, ori chiar tine mai mult (cu toate ca majoritatea site-urilor apare cum ca ar avea bateria mai slaba)
Squirrel
S-a micșorat ziua, s-a mărit noaptea.
cj98czh
QUOTE(herculane @ 9 Nov 2012, 12:58)
telefonul imi spune ca nu am conexiune de date. i-am dat restart si a aparut 3g-ul ca prin minune
*




Orange cumva? Daca da, este o chestie care o patesc si eu pe HTC si sotia pe 4s, rar ...d ar se intampla si nu tine de telefon ci de operator ...

Pe Vodafone de exemplu nu mi s-a intamplat niciodata ...
A l e x
E pe Vodafone el, si eu tot pe Vodafone si n-am patit. Abia astept sa vina LTE-ul.
M i h a i
QUOTE(cj98czh @ 9 Nov 2012, 13:12)
Orange cumva? Daca da, este o chestie care o patesc si eu pe HTC
*


treaba asta o pateam si eu cu 2.3.4 , dadeam restart si apoi mergea, am pus 2.3.6 si a disparut problema asta si alte probleme mici...din pacate m-am ales cu una singura si anume : restart odata la doua zile icon_mrgreen.gif
marksman
Cu LTE o sa dai de alte probleme smile.gif
M i h a i
Exemple de probleme...?
marksman
Probleme (multe nu din vina telefonului):
- nu atingi viteza de download promisa
- gap-uri in throughput in anumite situatii
- te deconecteaza din senin
- esti pe LTE si vrei sa faci un apel vocal - nu reusesti din cauza ca nu comuta pe 2G/3G (vocea NU merge pe LTE in prezent decat experimental)
- nu merge sa faci trafic de date pe LTE

Si daca nu s-a schimbat ce stiu eu, ai numai doua benzi de LTE: 750/800 MHZ si 1800 MHz.
A l e x
Din cate am inteles va fi o luna gratuit LTE-ul, deci avem timp sa-l testam si sa vedem daca merita banii.

Eu ies de multe ori cu 'echipa' la cafele cu laptopuri, si wireless-ul e de multe ori naspa. Eu am un stick de la Romtelecom, e destul de aiurea. Visez la LTE pentru tethering decent, sper sa mearga bine la Vodafone, si sper sa fie adevarata faza cu o luna gratis, ca sa stiu si eu daca merita suma relativ mare data lunar.
Markos
QUOTE(A l e x @ 9 Nov 2012, 20:15)
Eu ies de multe ori cu 'echipa' la cafele cu laptopuri
*


Da' vă distrați, nu glumă. Trăiți viața la max.
ssilviu
QUOTE(A l e x @ 9 Nov 2012, 21:15)
la cafele


Ți-e rușine să spui ca la șaormă? icon_mrgreen.gif
Markos
Și cum comandați? "Un espresso pentru lectocu' meu?"
A l e x
Markos: Nu ne distram, muncim, si wireless-ul din Bucuresti e de multe ori prost. Eu personal as fi de acord cu un pret mai ridicat pentru abonament LTE, dar sa mearga bine, macar prin centrul Bucuresti-ului.

ssilviu: Nu, la cafea. Shaorma vine seara tongue.gif
b76bgaarh
eipl nu merge cu lucrurile gratis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.