Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
ady77
Avea pe mai multe culori? Ca vreau sa imi iau 3 icon_mrgreen.gif tongue.gif
Iulikk
Nu stiu. Era doar cutia expusa.
tatabobu
Ce nu mai aveti mazare-n oras?
argon
QUOTE(Iulikk @ 13 Oct 2012, 15:58)
Am fost azi la un magazin Vomafone (Total GSM in City Park mall - adica taraba de langa reprezentanta Vomafone) si m-am uitat in lista de preturi. Scria asa: Apple Iphone 5 16 GB - 4949 lei. Cine plm da 1000+ de euro pe un telefon? huh.gif
*



Ar da destui, dar din punctul de vedere al cuiva al carui masina valoreaza tot pe acolo e ciudat..
Markos
cateva preturi
A l e x
Poti face pre-comanda pe ambele siteuri (Vodafone si Orange), dar din pacate cei care il cumpara cu oferta personalizata nu cred ca pot face nimic, vad ca ori e la liber, ori cu abonament nou, deci se pare ca eu mai astept, la Vodafone au spus ca momentan doar pe site sau in magazin se poate face pre-comanda.
2dor
misto poza smile.gif
A l e x
Nu inteleg cum de aproape toate imaginile 'amuzante' despre Apple sau iPhone au engleza proasta in ele. Sunt facute de romani? tongue.gif

Oricum, se poate face pre-comanda si normal, nu doar cu abonament nou sau la liber. Din pacate doar la magazinele Vodafone, nu si prin telefon. Ciudat. Poate la Orange e mai simplu... Maine sper sa o rezolv si eu.
herculane
@Alex vezi ca se poate dar trebuie sa suni la nr ala de telesales

eu asa am facut, mi-au trimis o proforma, tre' s-o platesc, le trimit chitanta, si vinerea viitoare sper sa am i5-ul
A l e x
La Vomafone? Sa-i ... Eu am sunat agentul care se ocupa de contul meu si am sunat si la relatii cu clientii separat, am primit acelasi raspuns... Il iei cu abonament nou?

edit: Am semi-rezolvat si eu, astept proforma. Ce incompetenti, am dat 5 telefoane ca sa reusesc sa le trimit bani, interesant merg lucrurile la noi tongue.gif. Mersi herculane.
herculane
cu placere

il iau la prelungire
Markos
QUOTE(herculane @ 26 Oct 2012, 17:27)
cu placere

il iau la prelungire
*


Cât e la prelungire? Vomafone.
sorin1983
QUOTE(argon @ 15 Oct 2012, 15:25)
Ar da destui, dar din punctul de vedere al cuiva al carui masina valoreaza tot pe acolo e ciudat..
*


sau sa-l ia in rate cand si zilele le are in rate...
herculane
QUOTE(Markos @ 26 Oct 2012, 21:10)
Cât e la prelungire? Vomafone.
*



eu am abonament de vreo 30E si dau cam 1800ron pe el (vreo 40E au fost punctele vodafone)
ady77
E scump da-l draq, pe mine m-ar ajunge 369 euro cu internet de 15 euro, la olingi.
marksman
QUOTE(Iulikk @ 13 Oct 2012, 14:58)
Am fost azi la un magazin Vomafone (Total GSM in City Park mall - adica taraba de langa reprezentanta Vomafone) si m-am uitat in lista de preturi. Scria asa: Apple Iphone 5 16 GB - 4949 lei. Cine plm da 1000+ de euro pe un telefon? huh.gif
*



Mda, numai la romani e mai scump decat in alte parti din lume, unde salariile sunt salarii.

http://www.cobone.com/deals/dubai-apple/bu...5-64gb-wh/16086

Cand am dat eu link-ul asta, pretul era de 4699 AED iar 1 RON = 0.95 AED. Iphone 5, 64 GB.
herculane
e cam cu 100E mai scump decat a fost iphone 4 (la 4s nu mai tin minte cat am dat), dar din pacate eu nu am gasit alt telefon care sa ma multumeasca...
Serje
QUOTE(marksman @ 27 Oct 2012, 00:43)
Mda, numai la romani e mai scump decat in alte parti din lume, unde salariile sunt salarii.

http://www.cobone.com/deals/dubai-apple/bu...5-64gb-wh/16086

Cand am dat eu link-ul asta, pretul era de 4699 AED iar 1 RON = 0.95 AED. Iphone 5, 64 GB.
*



Preturile is si in functie de volumul vanzarilor ...
kaspersky
da-l dreac, e 1200 la amazon.de Apple iPhone 5 32 GB Simlock frei Neu Schwarz/Graphit
A l e x
E mai scump, si eu am dat putin mai mult pe el decat am dat pe 4S, dar tot dau mai putin decat as da daca l-as lua la liber de oriunde, deci e ok pentru mine.

Cei care nu sunt multumiti sa astepte, eu zic ca vor fi oferte mai bune dupa 1 noiembrie... Acum trag si ei cat pot.
herculane
inca se pot face precomenzi la iphone 5 la voda si orange, ceea ce ma face sa cred ca preturile astea mari au descurajat multi clienti...
A l e x
Foarte bine, asta inseamna ca mie chiar o sa-mi ajunga telefonul vineri dimineata, cum mi-a fost promis. Plus ca, daca vanzarile sunt dezamagitoare, poate mai scad preturile. iPhone-ul e un telefon scump, nu are nevoie de preturi si mai mari decat sunt deja in restul europei. Sa speram ca vand putine ambii operatori, si se linistesc pana la anu' cand vine 5S sau 6 tongue.gif

Intre timp am dat si 4S-ul la un prieten, m-a rugat sa i-l vand si uite asa am facut upgrade la telefon fara sa ma coste nimic.

Apropo, LTE-ul cand vine la Vodafone? Si daca vine, va fi necesar upgrade, sau cum merge treaba? Initial credeam ca vor oferi 5-ul la upgrade/abonament nou LTE, dar nu a fost asa...
dan.gutu
L-am comandat si eu astazi,270 de euro la Orange.Surpriza a fost ca la abonamentul meu ,pot lua 2 bucati, la banii astia tongue.gif . Iubesc Apple wub.gif ,deja am vandut 4s-ul cu 300 de euro.
M i h a i
Ce abonament ai? 51? tongue.gif
herculane
eu l-am dat cu 350 tongue.gif
dan.gutu
Da ,am abonament business 51 smile.gif ,dar le platesc in jur de 450 lunar pe 7 telefoane,din care 3 cu net si un modem. 4s-ul l-am dat unui prieten,nu am vrut sa intind coarda tongue.gif ,oricum am castigat destul de bine la revanzare.
A l e x
Si eu tot unui prieten am vandut 4S-ul, cu 1400 RON. Mi se pare un pret corect, oricum eu am dat mai putin pe el la Vodafone, asa ca am iesit in castig.

Sincer prefer sa-l dau unui prieten la pret normal, decat sa stau sa caut cumparator doar pentru a scoate un pret mai bun. Defapt eu urasc sa vand lucruri in general, asta e al 2-lea telefon pe care il vand, primul l-am vandut tot unui prieten in liceu, restul le am pe toate. N-am mai vandut nimic altceva, prefer sa le tin si apoi sa le dau cadou cand devin inutile, decat sa fac bisnita.

Dar imi place ideea de a face upgrade anual la telefon, fara sa ma coste nimic, asa ca probabil voi vinde si 5-ul la anul, sper tot unui prieten, ca pe okazii in niciun caz nu-l pun.

Apropo, cu nanosimurile cum facem? Le luam separat?
Hack
Iei la pila microsim-ul biggrin.gif ...
R19/16v
Daca iese mitraliera?
M i h a i
pila si sublerul vine in cutie cu aifonu'
Squirrel
Cu ce poți naviga dacă vinzi suficiente i*-uri:
Hack
Si nu crapi pana e gata...
herculane
QUOTE(A l e x @ 29 Oct 2012, 13:33)
Si eu tot unui prieten am vandut 4S-ul, cu 1400 RON. Mi se pare un pret corect, oricum eu am dat mai putin pe el la Vodafone, asa ca am iesit in castig.

Sincer prefer sa-l dau unui prieten la pret normal, decat sa stau sa caut cumparator doar pentru a scoate un pret mai bun. Defapt eu urasc sa vand lucruri in general, asta e al 2-lea telefon pe care il vand, primul l-am vandut tot unui prieten in liceu, restul le am pe toate. N-am mai vandut nimic altceva, prefer sa le tin si apoi sa le dau cadou cand devin inutile, decat sa fac bisnita.

Dar imi place ideea de a face upgrade anual la telefon, fara sa ma coste nimic, asa ca probabil voi vinde si 5-ul la anul, sper tot unui prieten, ca pe okazii in niciun caz nu-l pun.

Apropo, cu nanosimurile cum facem? Le luam separat?
*



si eu tot unui prieten care mi-a spus: daca iti dau azi 350E pe tel il dai? am zis da smile.gif

legat de nano sim, eu primesc sim-ul in pachet, cand vine curierul. m-au intrebat baietii de la telesales daca nu cumva vreau si sim si am zis ca vreau
A l e x
Am sunat si eu la Vomafone, mi-au zis ca nanosimul vine in pachet.
marksman
QUOTE(A l e x @ 27 Oct 2012, 14:05)

Apropo, LTE-ul cand vine la Vodafone? Si daca vine, va fi necesar upgrade, sau cum merge treaba? Initial credeam ca vor oferi 5-ul la upgrade/abonament nou LTE, dar nu a fost asa...
*



Pentru LTE va trebui sa-ti faci abonament separat, si daca preturile sunt cum sunt peste granita, o sa cam usture. Plus ca o sa ai acoperire LTE foarte slaba. Avantajul e ca o sa fie putini care sa vrea si LTE, asa ca banda va fi cacalau, dar va costa in consecinta.

Daca vrei viteza de net, tot cuprul si fibra optica ruleaza.
A l e x
Cat poate costa?
marksman
Incepand de la $50/luna pentru 5GB.
spy_oh_joy1389
Hmmm... 50 de dolari pe luna ca sa am browsing pe net mai rapid? Nu multumesc! Sunt foarte multumit cu conexiunea 3G. Daca am nevoie de download masiv trebuie sa ajung candva pe acasa.
ssilviu
La browsing nu prea vei observa nicio diferență. De fapt, 4g-ul cel putin momentan e degeaba pentru utilizatorul obișnuit.
spy_oh_joy1389
Daca e un site mai complex cu flashuri si imagini sigur s-ar observa diferenta dar nu sa merite un 40$/E in plus. Probabil la vreo 2 ani dupa implementare o sa vedem si niste preturi rezonabile.
ssilviu
Compară browsingul pe Wi-Fi N cu cel de pe 3g și vezi dacă e vreo diferență. La mine nu e.
marksman
Preturile sunt cele din US. Tot pe acolo sunt si cele din Dubai. Sa nu va imaginati ca la noi vor fi mai mici. O sa mai scada cu timpul, cand o sa creasca numarul de abonati si operatorii isi mai amortizeaza din LTE-ul asta cate ceva.

Treptat, o sa spunem adio 3G-ului. Va exista 2G/4G. Unii operatori vor trece mai tarziu la 4G, si acolo ramane 2G/3G.
herculane
astia de la orange au declarat ca au avut de 3 ori mai multe comenzi la i5 decat la 4s
ssilviu
Ciudat e ca pe ultimul trimestru, cel cu lansarea i5, Apple a vândut mai putine iphone-uri decat in trimestrul precedent. "Cica" din cauza stocurilor.
ady77
Pai cand l-au lansat? Cat din trimestru a prins iphone 5 la vanzare? Ca probabil au avut si o scadere a vanzarilor 4S inainte de lansarea I5.
ssilviu
Intreab-o pe Siri! biggrin.gif
ady77
N-am.
Iulikk
A aparut iOS 6.0.1...
herculane
nimic deosebit, totusi:

Fixes a bug that prevents iPhone 5 from installing software updates wirelessly over the air
Fixes a bug where horizontal lines may be displayed across the keyboard
Fixes an issue that could cause camera flash to not go off
Improves reliability of iPhone 5 and iPod touch (5th generation) when connected to encrypted WPA2 Wi-Fi networks
Resolves an issue that prevents iPhone from using the cellular network in some instances
Consolidated the Use Cellular Data switch for iTunes Match
Fixes a Passcode Lock bug which sometimes allowed access to Passbook pass details from lock screen
Fixes a bug affecting Exchange meetings


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.