Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Solon
Acolo nu mai e loc.
Nu am fost niciodata fan Schumacher si asta s-a vazut in postarile mele. Am salutat in schimb reintoarcerea lui pentru ca la momentul retragerii mi s-a parut ca a fost un cretin si ca a fost nitel constrans de situatie. Dar vazand ca performantele nu au fost la fel de mari ca in anii trecuti-asta ca sa ma exprim elegant, toti stim ce a a facut- cred ca e mai bine pt. el sa se retraga acum. Si-a platit datoria morala-sanchi- catre Mercedes care l-a propulsat in F1, normal ca a si castigat o palarie de bani, e timpul sa spuna bye-bye.
sorin000
HotNews.ro Marți, 18 decembrie 2012
"F1: Romain Grosjean ramane la Lotus si in 2013 ! "

"Lotus a anuntat, pe site-ul oficial, ca i-a prelungit contractul lui Romain Grosjean, pilotul francez urmand sa fie coechipierul lui Kimi Raikkonen si in 2013. "Vreau sa le rasplatesc increderea tuturor celor care au crezut in mine", a precizat Grosjean.

"Este o veste extraordinara sa raman si anul viitor la Lotus. Am sprijinul tuturor celor de la Enstone si astept sa le rasplatesc increderea. Am invatat multe in primul meu sezon complet in Formula 1, iar obiectivul pentru sezonul viitor este sa obtin performante mai bune", a declarat Romain Grosjean.

Francezul a incheiat pe locul 8 sezonul 2012 al Marelui Circ, cu 96 de puncte acumulate. A urcat pe podium in Bahrain si Ungaria.

"Ne dorim sa terminam cu regularitate pe podium", a completat Eric Boullier, seful celor de la Lotus."

Eu zic ca n-au gresit cand au decis sa-i prelungeasca contractul , cu exceptia numeroaselor incidente pe care le-a provocat, a mers bine pe tot parcursul anului , tinand cont ca era si debutant ...
dil
Grosjean a castigat recent Race of Champions (ROC).
http://www.raceofchampions.com/News/genera...-champions.aspx
Hack
N-a lovit pe nimeni? unsure.gif
b76bgaarh
nu ca a concurat singur..... 168.gif
Hack
Si asa e o performanta pentru el. biggrin.gif
Merced
N-au gresit. Chiar promite omul, daca se mai tempereaza putin.
Merced
Lansarea monopostului Lotus E21 e live diseara aici

Edit: Subtirica mi s-a parut. Mici diferenta fata de E20, nasul ala urat e tot acolo, ceva modificari am mai vizibile am observat la bara spate.
Merced
S-a lansat si McLaren MP4-28. Parca mi s-a parut ceva mai interesanta.
Solon
Azi broscarii.
Si duminica-luni RBR!
b76bgaarh
si force india, momentan cu un singur pilot.
Solon
Probabil ca celalalt va fi cu portofelul doldora.
Merced
Il asteapta pe Schumi. tongue.gif

Daca era vorba de portofel cred ca s-ar fi bagat Kobayashi in seama deja.

Oare vor fi transmise/inregistrate sesiunile de teste de saptamana viitoare?

Edit: Frumos Sauber-ul!
Merced
Azi a inceput a doua sesiune de testari.

A lansat si Williams masina:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...e&v=u1JudTB1QfQ

Deja am citit ca ar avea probleme cu evacuarea, care nu respecta regulamentul. Altfel masina arata interesant. E prea devreme sa vedem daca-i si ceva de capul ei, mai ales daca vor trebui sa reproiecteze evacuarea pana la prima cursa, ii cam bulverseaza ma gandesc. Desi n-am fost niciodata fanul lor, parca mi se pare urat ca de prea multi ani au ajuns sa se zbata la coada clasamentului. Anu' trecut ce au mai miscat si ei un pic, si pe vremea BMW cand pilotau Ralf si J.P. Montoya, ca in rest, din 1997 sunt carne de tun...
balanel
Ar fi prea frumos sa revina Schumi, chiar si la Force India. Din cate l-am vazut pana acum, nu poate sta departe de curse. Deci undeva tot va concura el. Asa ca eu personal il astept in sportul care l-a facut celebru.
Solon
Go go go. Am vazut ieri lansarea. Poate mai castiga si anul asta ceva.
Merced
Mda, nu exclud nici eu o victorie, poate doua. Mai departe nu cred ca se gandesc nici ei. Sa fim sinceri n-au nici cine stie ce piloti. Bottas e debutant si nu a surprins prin nimic in cariera lui pre-F1, iar pe Maldonado il cam stim deja, nu e rau, da' nu e nici de top.

Probabil ca anul asta o sa conteze foarte mult cum impaca masinile cu uzura pneurilor. Si aici ma refer la toate echipele. Pentru ca am vazut anu' trecut Mercedes de exemplu, plecand cu pneuri medii si facand mai putine tururi decat altii pe soft.

Anu' asta o sa fie mai interesant din punctul asta de vedere, ca au "imperecheat" altfel cauciucurile ca sa fie diferente mai mari intre ritmul pe unul si pe celalalt, chipurile, ca sa favorizeze strategiile. Nu stiu daca asta e neaparat o directie ok, ultima oara cand au tras sa favorizeze strategia in locul depasirilor, s-a ajuns dupa multi ani in directia aia la schimbari de pozitii dupa pit-stop-uri, si nu la depasiri.

Recent am revazut sezonul 2006 si nu tin minte sa se fi depasit Alonso cu Schumi de mai mult de 3 ori tot anu' ala...

Cat despre Schumi, eu cred ca si-a ales prost momentul revenirii si mai ales locul. Cam la un an dupa ce se retrasese prima oara a avut oferta din cate stiu eu chiar de la McLaren, si de fraier ce-a fost, a refuzat.
Anul asta oricum nu se mai pune problema sa-l vedem undeva. Cine stie ce ganduri ii trec prin cap pana la anu' insa.

Faptul ca l-a cam batut Rosberg pe unde a apucat arata la prima vedere ca nu mai e in stare. Sigur, Rosberg prin rezultate nu pare cine stie ce pilot. Dar revazand sezonul sau in care a debutat m-a pus un pic pe ganduri. N-a avut el norocu' unei masini de masini, cum a avut fostul sau coechipier pe vremea Ferrari, cum a avut Vettel la RBR, da' cred ca daca avea putea fi el ala cu multe titluri mondiale. Chiar cred ca-i un pilot de top. Si ca sa ne convingem clar de treaba asta, ramane de vazut cum se va compara cu Hamilton.
Merced
De maine pana duminica avem parte de ultima sesiune de teste pe anul asta, tot la Barcelona.
Noutatea este ca va fi si televizata de SkySports(chiar si in 3D). Cu putin noroc gasim un streaming si putem arunca si noi un ochi.
sb-55-dan
biggrin.gif Kimi
[attachmentid=1627874590]
Merced
Vineri dis de dimineata avem deja primele antrenamente. Trebuie sa recunosc ca la ora 3:30 prefer sa am alte activitati, dar la a doua sesiune de la 7:30 o sa-mi pun ceasul sa ma trezesc si sa vad.
Calificarile sunt sambata la 8, si-s convins ca vor fi cel putin la fel de interesante precum cursa de duminica.

Chiar sunt al naibii de curios sa vad cum incepe sezonul asta. smile.gif
DragosP
Tot numai pe alde gigi teve se pot vedea-n română cursele?
corbex
Familiarizeaza-te si cu masinile care alearga in limba engleza!
DragosP
O să încerc. Un răspuns la întrebarea mea ai?
corbex
Nu sint la curent, dar labele de la TVR nu cred ca vor avea tupeul sa ia piinea de la gura televiziunilor competente.
b76bgaarh
daca ai dolce vezi ca dau si niste posturi maghiare. butonul mute e valabil la fel ca si pentru cele romanesti
Merced
Skysports din cate-mi dau eu seama are si IPTV. Daca ai cash de dat, cred ca le poti vedea in super conditii, plus ca in loc de gargara romanasilor dinaintea cursei, transmisiile alora incep cu multe chestii interesante.
Marea dezamagire pentru mine a fost ca n-am reusit sa gasesc un decodor HD la trotilatii astia de la RDS. Ar fi mers la fix prin HDMI la monitor, si diferenta de calitate e mare de tot.

Raspuns scurt la intrebarea initiala: doar pe Digi sunt in romana.
DragosP
Ok, o să mă uit (sper) tot la RTL.
R19/16v
QUOTE(Merced @ 13 Mar 2013, 13:55)
Skysports din cate-mi dau eu seama are si IPTV. Daca ai cash de dat, cred ca le poti vedea in super conditii.
*


Link?


QUOTE(Merced @ 13 Mar 2013, 13:55)
plus ca in loc de gargara romanasilor dinaintea cursei, transmisiile alora incep cu multe chestii interesante.
*




Sau le poti vedea a 2a zi de la pescaria aia a voastra.
DragosP
Nu-i același lucru știind rezultatul.
R19/16v
N-ai idee cum ma feresc de la 3 duminica si pana luni de stiri, forum etc biggrin.gif

Mi-a iesit aproape perfect in ultimii doi ani, s-au invatat apropiatii sa se abtina smile.gif
Merced
Cand le ratez din motive obiective, incerc si eu ca tine, sa nu aflu rezultatul. Insa de vreo doua ori m-am pacalit, si mi-a stricat toata placerea.

Uite niste informatii despre IPTV. La pretul ala insa, eu nu m-as apropia prea curand de serviciile lor.

Cu siguranta la o adica se pot gasi streaming-uri relativ decente, dar de exemplu, cand au televizat ultima sesiune de teste de la Barcelona, singuru' pe care l-am gasit sa nu moara la 10 secunde se vedea urat si avea un framerate ciudat.
Merced
Am vazut dimineata a doua sesiune de antrenamente. Surpriza cam neplacuta McLaren pana acum, cu timpi de pluton, mai ales in P2. Practic in P2 plutonul fruntas nu a avut cinci echipe, cum se preconiza, ci patru, RBR, Ferrari, Lotus si, cam surprinzator, Mercedes. RBR insa par sa aiba din nou un avantaj lejer. Nu stiu de ce, dar am impresia nasoala ca dupa un sezon interesant, o sa urmeze un altul in care Vettel o sa zburde, ca acum doi ani...
bucatzel
QUOTE(DragosP @ 13 Mar 2013, 09:59)
Tot numai pe alde gigi teve se pot vedea-n română cursele?
*



Da dom'le... au contract pe 3 ani. Asta-i al 3-lea. Cata vreme nu comenteaza prietenul Michi, si reusesc sa taca pe perioadele de team radio, io-s multumit. Nervi sa astept pana seara de luni sa ma uit la cursa n-am. Si nici de alta limba straina pe langa engleza. am mai avut io o tentativa cu RTL-ul, da' mi-o trecut.
Merced
Maine si poimaine se cam anunta ploaie. M-a mancat in cur sa pariez ca Vettel o sa fie in pole, iar Alonso si Kimi intre pozitiile 1 si 3(sperand desigur ca unul dintre ei va fi al doilea, celalalt al treilea).

Daca ploua sau nu, ramane de vazut, dar daca nu e cazul, si maine se vor scoate timpi mai buni de calificare cu pneurile medii, in locul supersoft-urilor, cel putin in cazul unora, n-ar trebui sa ne mire.

Unele monoposturi nu s-au inteles azi deloc cu acel pneu...
gabize
doh.gif
Am uitat sa ma uit la antrenamente sad.gif
Maine musai sa vad calificarile.
Merced
N-ai pierdut mare lucru. Oricum cred ca trebuie sa treaca vreo trei-patru curse pana sa ne dam seama exact care-i treaba anul asta. Eu sper sa fie chiar mai multe, ar fi interesant un start ca si anul trecut, cu multi invingatori diferiti.
dil
Constructorul nipon Honda își propune să revină în Formula 1 începând din 2015 pentru a furniza motoare echipei britanice McLaren și pentru a relansa un fost tandem acoperit de glorie, a afirmat luni presa niponă.

Purtătorul de cuvânt al Honda nu a dorit să comenteze aceste informații, însă președintele general al grupului, Takanobu Ito, a recunoscut în februarie că se studiază 'de manieră aprofundată' o eventuală revenire.

Luni, cotidianul Asahi și agenția de presă Jiji au afirmat că renumitul constructor dezvoltă noi motoare de Formula 1, care ar putea fi furnizate team-ului McLaren.

Sursa: Agerpres
gabize
Ar fi interesant sa-i vedem pe cei de la McLaren motorizati de Honda.
Oricum, colaborarea cu Mercedes pare de anul trecut a nu mai fi foarte buna.
procycon
Abia astept urmatoarea cursa sa vedem cum stau echipele si cum se va prefigura sansa la titlu de anul acesta.
Solon
Din 2015 McLaren va evolua cu motoare Honda. Dupa 20 ani, pa pa Mercedes.
darius82
Monaco preview quotes - McLaren, Lotus, Red Bull & more: http://www.formula1.com/news/headlines/2013/5/14563.html

dil
Daniel Ricciardo a semnat cu Red Bull incepand cu sezonul urmator. Acesta va veni in locul lui Webber care deja si-a anuntat retragerea la sfarsitul acestui sezon.

http://www.formula1.com/news/headlines/2013/9/14927.html
Solon
Slabuta miscarea asta. Ma asteptam la mai mult totusi. Erau mai multi rechini in jurul locului lasat liber de Webber.
R19/16v
Probabil le-a fost frica sa-l ia pe Raikkonen.
b76bgaarh
au inlocuitor pt Vettel.
centurion
Au vrut pe cineva ieftin, tanar, care promite (cu siguranta au analizat si acest aspect), care sa fie si locotenent bun.
Si Ricciardo a punctat cel mai bine in analiza lor.
Solon
Locotenenti buni se mai gaseau. Nu era neaparat Ricciardo cel mai nimerit. Iar cu Kimi in echipa nu prea mergea. Ala e campion, asta are echipa construita in jurul lui, ala vrea titlul. Ajungeau sa se pocneasca in cursa. Prea riscant.
R19/16v
D-asta am zis si eu ca le era frica sa-l ia pe Kimi.
sb-55-dan
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/auto-...alonso-11306408

Se pare ca noul coleg a lui Alonso o sa fie Kimi. Desi amandoi sunt piloti de exceptie sper sa nu se inteleaga ca nu as vrea sa-i vad iara pe rosiatici in top icon_mrgreen.gif

GIC
E clar ca nu vor iesi campioni nici unul ca-si vor tot lua puncte unul altuia iar Vettelu' va profita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.