Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
sorin_f39
In primul rand, Ferrari nu a cerut nimanui sa intre in zid.
Iar, in al doilea rand, politica Ferrari de a merge pe un pilot nr. 1 si un pilot nr. 2 in perioada in care Schumi a pilotat pentru Scuderia era cunoscuta de toata lumea, inclusiv de piloti. NICI UN PILOT NU A FOST OBLIGAT SA SEMNEZE PENTRU FERRARI CAND STIA CA VA FI NUMARUL 2. Cu toate astea, multi isi doreau acest lucru. Asa ca lasa-ma cu caracterul lui Schumi ca n-are nici o legatura cu subiectul actual.
Si aceasta lipsa de caracter pe care tu o vezi la echipa Ferrari a facut ca Scuderia sa castige atatea titluri incepand cu 1999 incoace.

Iar alegerea asta s-a vazut si la Irvine cand nu a fost in stare sa iasa campion mondial, desi in ultima cursa, de la Suzuka, totul a depins doar de el.
Modus
Eu nu contest in niciun fel profesionalismul si calitatile deosebite ale lui Michael Schumacher, al echipei Ferrari, sau al masinilor Ferrari de Formula 1.
Voiam doar sa evidentiez ca fiecare are petele lui pe onoare in F1.
sorin_f39
Ceea ce a facut Ferrari nu este o pata pe onoarea lor. Totul a fost public, toti au stiut de treaba asta.
Ceea ce a facut Briatore si Symonds (nu spun Renault!), este o mare rusine si o pata pe onoarea lor.
Modus
Bun, ceea ce a facut Ferrari nu e o pata pe onoarea lor, dar moral si corect nu este.
adip
Modus, e pur si simplu penibil sa vorbesti despre moralitate si corectitudine in F1. Tu pe ce lume traiesti?
Modus
Nu e niciodata prea tarziu sa se indrepte lucrurile.
Solon
@sorin: Stii foarte bine cata cerneala a curs in 1999! Schumacher era cu piciorul rupt si nu ii convenea sa se intoarca la echipa si sa dea peste un campion mondial!
Si uite cum s-a intamplat beleaua pentru Irvine la Suzuka!
Lasa-i si pe broscari ca nu sunt chiar usa de biserica!
xcss
QUOTE(sorin_f39 @ 23 Sep 2009, 12:13)
Si aceasta lipsa de caracter pe care tu o vezi la echipa Ferrari a facut ca Scuderia sa castige atatea titluri incepand cu 1999 incoace.
*


Involuntar desigur, dar ai dreptate.
sorin_f39
QUOTE(Solon @ 23 Sep 2009, 15:56)
@sorin: Stii foarte bine cata cerneala a curs in 1999! Schumacher era cu piciorul rupt si nu ii convenea sa se intoarca la echipa si sa dea peste un campion mondial!
Si uite cum s-a intamplat beleaua pentru Irvine la Suzuka!
Lasa-i si pe broscari ca nu sunt chiar usa de biserica!
*


Nu am spus ca Ferrari sunt usa de biserica. Dar la Suzuka eu stiu ca nu s-a intamplat nimic. Irvine nu a fost in stare sa castige si, e drept, Schumi nu l-a ajutat deloc. Daca insa te referi la celebra "roata si 2 puncte", asta a fost in timpul sezonului, deci nu de asta nu a devenit Irvine campion.

Ceea ce vreau sa spun este ca politica lui Ferrari nu are nici o treaba cu mizeria pe care au facut-o cei 2 (fosti) angajati Renault + dupa aceea, magaria pe care a facut-o Piquet (denuntarea la FIA).

QUOTE(xcss @ 23 Sep 2009, 16:23)
Involuntar desigur, dar ai dreptate.
*


Nu rastalmaci ceea ce am spus.
TMihai
Eram sigur ca si atunci cand aia de la Renault o dau in bara, tot la Ferrari se ajunge laugh.gif Bun asa! Cat despre Irvine, eu imi amintesc ca a primit un loc 1 cadou de la Schumi la Sepang daca nu ma insel. Plus inca unu de la Mika Salo in Germania. Cam cati piloti trebuiau sa-i faca loc ca sa castige campionatul?
Iar despre roata aia, sa nu uitam cine o da in bara cel mai des la strans suruburi icon_mrgreen.gif Pana si Alonso zicea ca-l saboteaza echipa. La fel si cu "talentatul" de Irvine.
Solon
Nu conteaza! Scuderia ramane scuderia! In viata lor nu au trisat si nu o vor face! Restul sunt erori umane, ce deh, lucreaza oameni pentru ei!
smile.gif
Un surub desprins, o comunicare radio extraterestra de genul :Fa-i loc lui..., etc! Lucrurile astea se intampla fara voia scuderiei! Oamenii strica tot!
ssilviu
user posted image
Hack
LolLolLo.gif
sorin_f39
QUOTE(Solon @ 24 Sep 2009, 11:04)
Nu conteaza! Scuderia ramane scuderia! In viata lor nu au trisat si nu o vor face! Restul sunt erori umane, ce deh, lucreaza oameni pentru ei!
smile.gif
Un surub desprins, o comunicare radio extraterestra de genul :Fa-i loc lui..., etc! Lucrurile astea se intampla fara voia scuderiei! Oamenii strica tot!
*


A spus cineva pe aici ca Scuderia este usa de biserica? Nu cred.
Comunicatiile radio in interiorul echipei de genul "Fa-i loc lui..." exista la toate echipele!!!!!!!!
Pe de alta parte, TMihai are dreptate. Cum dracu se face ca atunci cand unii fac niste magarii, niste lucruri execrabile, este adusa in discutie si Scuderia? Ce treaba au cei de la Ferrari cu ceea ce discutam aici?
Sp!ke
invidia... e singura explicatie...
b76bgaarh
a facut cineva vreo statistica...curse castigate per participari????
Sp!ke
Uite aici!
b76bgaarh
merci...
Solon
http://autof1.gsp.ro/archives/12138

26 Sep 2009, 12:15:
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/9/9952.html

Eu zic ca Vettel poate fi scos din cursa pentru titlu! A epuizat limita!

dantes
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/9/10015.html

Sad/Happy/Sad/Happy... Sper doar sa castige echipa mai mult decat el...
xcss
Acum le doresc "tifosilor" spor la stersul lui Alonso de scuipat...
aphophis
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/9/9955.html

mi se pare mie sau ferrari joaca alba neagra cu concurenta, incercand sa le dea in cap celor ce se descurca mai bine? Nu mai urmaresc f1 de mult timp, insa ciudat cum sunt de acord cu egalizarea acu ca altii o duc mai bine..
Modus
QUOTE(dantes @ 30 Sep 2009, 18:58)
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/9/10015.html

Sad/Happy/Sad/Happy... Sper doar sa castige echipa mai mult decat el...
*



Cum sa castige echipa mai mult decat el? Echipa va pilota in curse, sau el? Asta e, daca esti fan Ferrari, va trebui sa tii si cu el de-acum incolo icon_mrgreen.gif
dantes
Wrong... Il scuip in continuare... Eu nu imi schimb parerea dupa cum bate vantul. Am niste principii si nu le incalc.
Judecand la rece, e mai pilot decat kimi cu care am destule de comentat...sa nu uitam ca in continuare il fac betivan wink.gif
De ce mai mult echipa? Ptr. Ca ea e cea care castiga in final...are 2 piloti si alonso ii va aduce puncte. Cat despre alonso...fimiarscarba ! Sa dea Domnu sa devina schumi seful echipei laugh.gif
Solon
Da' de ce tot il faceti pe Kimi betiva? Ca doar acum vreun an sau doi Miki il facea de cacao pe la tvr in rest nu se mai stie sa-si puna in cap!
Modus
QUOTE(dantes @ 1 Oct 2009, 08:04)
Wrong... Il scuip in continuare... Eu nu imi schimb parerea dupa cum bate vantul. Am niste principii si nu le incalc.
Judecand la rece, e mai pilot decat kimi cu care am destule de comentat...sa nu uitam ca in continuare il fac betivan wink.gif
De ce mai mult echipa? Ptr. Ca ea e cea care castiga in final...are 2 piloti si alonso ii va aduce puncte. Cat despre alonso...fimiarscarba ! Sa dea Domnu sa devina schumi seful echipei  laugh.gif
*



Si daca Alonso devine campion mondial cu Ferrari ce te faci?
Solon
Il scuipa mai putin! smile.gif
dantes
si dupa ce il scuip intre ochi o sa mai arunc si cu niste rahat ....

Voi avea o consolare...va castiga scuderia titlul la constructori wink.gif
b76bgaarh
asta va fi si mai simplu daca iese tata jean... todt.....
Modus
QUOTE(dantes @ 1 Oct 2009, 13:55)
si dupa ce il scuip intre ochi o sa mai arunc si cu niste rahat ....

Voi avea o consolare...va castiga scuderia titlul la constructori wink.gif
*



Ce limbaj elevat
Solon
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...rat-titlulquot/

Ce vrajeala! Cine a plecat cu furtunul si cu mecanicul dupa el? biggrin.gif biggrin.gif
Lucian BLK
Eee, daca n-ar fii fost, cine stie ce-ar fii fost!!!
Este dificil de apreciat. Probabil ca ar fii castigat titlul, cine stie ...
brunner
Daca zicea Alonso treaba aia maaamaa cati scuipati isi lua ca e plangagios.. Da daca e Massa nu-i bai, ca-i copilu' de suflet al echipei smile.gif
dantes
Odata incheiat un campionat...LA REVEDERE... orice comentariu e aiurea.
Massa e un papagal frustrat care are relatii la Ferrari...NU e pilot....acum ce sa faca si el.. se smiorcaie... ca o fi ca o pati ca daca si cu parca... vrajeli!
bucatzel
Parca n-ar sti si Massa ca are motiv...

Mai tineti minte faza dintre Alonso si Hamilton din Ungaria?
Si cat o mai putut sa bitchuie cata vreme o fost la McLaren, ca vezi-doamne, nu-i el prima vioara?

Pentru statutul de #1 in echipa, Schumi si-a dominat colegii de echipa. Fie el Nelson Piquet, Riccardo Patrese, Eddie Irvine, Rubens Barrichello, sau Felipe Massa. Observati ca nu i-am pomenit decat pe aia care ar fi avut sanse sa-l infrunte.
Irvine venise la Ferrari spunand ca "o sa stearga pe jos cu Schumacher asta", iar dupa ce o plecat, ii spunea lui Barrichelo sa nu se mai planga atat, ca Schumi joaca la alt nivel. (Citat aproximativ, din memorie). Alonso n-o fost in stare sa faca asa ceva. Si cum nu-l consider mai bun decat Massa, ce credeti ca o sa urmeze?

Sa fiu Massa, si mie mi-ar fi scarba de tot latratul care o sa urmeze. Mai bine-l luau pe Kubica decat pe Fery. Ca ala macar stie definitia termenului echipa.
TMihai
Acum sa te tii. Vine Alonso cu basinile lui...incepe si Massa cu rahaturile ca i-a furat titlu si e gata scandalu'. Din punctul meu de vedere amandoi sunt plangaciosi cu un plus in dreptul lui Alonso. Pe el l-au sabotat "doar" doua echipe pana acum. Circ sa fie ca spectacol nu mai e demult.
Solon
Mai vedem noi daca Massa mai are loc la Ferrari! Inca sunt sceptic!
bucatzel
QUOTE(TMihai @ 2 Oct 2009, 22:28)
Circ sa fie ca spectacol nu mai e demult.
*



up.gif

Cand eram student, imi programam plecarile acasa, ca nu cumva sa ratez vreo cursa.
Acuma... ma apuca ADD-ul in timp ce ma uit la cate una.

Era boring si cu Schumi ca-i batea fara drept de apel, dar mai era lupta pentru locurile 3-10. O faza care-mi ramane in minte e de pe vremea cand Alesi era la Sauber. S-a trezit omu' cu Hakkinen in spate, si nu s-a lasat. Cum se apropia Mika de el, cum depasea Alesi pe cineva (nu intarzaiati). Daca nu avea pe cine, il bloca in draci. Si au tinut-o asa vreo 10 ture. Ultima oara cand am vazut asa ceva, o fost anul in care o debutat Rosberg. Aluia uitasera sa-i spuna ca in F1 nu se mai depaseste pe circuit. Dar... intre timp s-o calmat si el.
TMihai
La cursa din Japonia am stins tv-ul dupa 15 min de la start. Si acum regret ca m-am trezit la ora aia. Singurul castig e ca nu l-am auzit pe Miki.
Sp!ke
Nici n-a comentat!... mai bine! wink.gif
Solon
CONCLUZIE: Ati pierdut cea mai misto cursa a anului!
Si stiti de ce?
CA NU A COMENTAT MIKI! radmasa.gif
sorin_f39
Cea mai buna mutare pe care o putea face. Sper sa aiba si masina pentru a se putea bate la titlu.
betamax
Marfa proaspata, de azi, de la Pitesti (nu e tzuica):
[attachmentid=1627557971]
[attachmentid=1627557972]
[attachmentid=1627557973]
[attachmentid=1627557974]
[attachmentid=1627557975]
[attachmentid=1627557976]
[attachmentid=1627557977]
[attachmentid=1627557979]
[attachmentid=1627557982]
[attachmentid=1627557983]
[attachmentid=1627557983]
[attachmentid=1627557984]
[attachmentid=1627557985]
[attachmentid=1627557986]
[attachmentid=1627557987]
Solon
Incepe circul!
Solon
Williams-ul a terminat-o cu Toyota!
Sursa:http://www.formula1.com/news/headlines/2009/10/10082.html
b76bgaarh
pana la urma apare motorul al cosworth pt clienti?????
TMihai
Viitorul suna bine pt Ferrari.
QUOTE
Felipe Massa again risked tainting his forthcoming partnership with Fernando Alonso, reiterating that the Spaniard must have known about Nelson Piquet's deliberate crash in Singapore last year.
Desi nu conteaza, restul e aici
Sustin in continuare ca o sa fie si mai mult circ in interiorul echipei. Alonso, care vrea sa fie vesnic No1 in orice echipa, care numara pe dejte si face pe cocorul, o sa se inteleaga de minune cu Massa care nu prea stie sa castige si cu siguranta habar nu are sa piarda fara sa se faca de cacao.
Solon
Daca Massa mai face multa gura parca il vad ca nu mai apuca sa se urce in Ferrari! Cel putin nu in unul de F1!
Barf: Decat Cosworth, mai bine te lasi de sport! Alea sunt motoare, doar asa, sa te afli in treaba, nu sunt capabile de performante ridicate! Si asta probabil si din cauza ca nu au continuitate in F1!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.