Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
sorin_f39
Asa cum se mai spunea pe aici, sunt doar niste teste, deci nu prea se pune. biggrin.gif
TMihai
Pai nu se pune. Eu am vb strict de teste. N-am zis ca asa o sa fie si in cursa.
paul_p
QUOTE(sorin_f39 @ 7 Jan 2008, 16:02)
Ce ma enerveaza "SECU (Standard Electronic Control Unit) and produced by MES (McLaren Electronic Systems)" - puteau naibii sa-i puna alt nume in loc de "McLaren".
*


Ca sa salveze situatia, in problema s-a implicat si ... Microsoft. Noul ECU e facut de Microsoft impreuna cu McLaren smile.gif.

http://www.microsoft.com/presspass/press/2...12-11FIAPR.mspx

pentru glume pe aceasta tema folositi topicul Formula 1 Funny.
paul_p
Mai sunt cateva modificari interesante in regulament in sezonul 2008.
Cutia trebuie folosita 4 curse, altfel penalizarea este de 5 locuri pe grila de start.
Combustibilul folosit trebuie sa contina minim 5.75% biocombustibil.
Tomcat
Conform GPUpdate.net seicii din Bahrain iau in calcul posibilitatea de a organiza curse de noapte:
"Bahrain considering night race"
11 February 2008

Bahrain officials have said they are happy to consider running a night race, if it becomes necessary to do so and that it can deliver clear benefits.
"We're not opposed to the idea, and it is only natural that we have been gathering information about it, trying to determine its advantages and disadvantages," Shaikh Salman told the Gulf Daily News.

"A night race could be quite exciting to watch, and it's something everyone is talking about now that Singapore will be the first to have one," Shaikh Salman added. "I have no knowledge of it being proposed for Bahrain, but it is a very interesting concept."

"Right now, it makes most sense more for host countries further east," he said. "Here, it is debatable and we would have to go through lengthy discussions with Formula One Management before we can seriously consider it."

Ce parere aveti??


sorin_f39
Daca in Singapore va fi OK, nu vad de ce sa nu incerce si organizatorii din Bahrain.
Solon
Sunt extrem de curios sa vad cum o sa desfasoare o cursa de F1 noaptea!
O sa se buseasca la greu!
Ca in NASCAR! biggrin.gif biggrin.gif
Tomcat
Poate eu sint un pic mai conservator, dar nu cred ca este o idee tocmai buna. Formula 1 este altceva decit NASCAR.
Solon
Normal ca nu se compara cu Nascar-ul! Dar poate mai creste spactolul! Ca uneori te uiti cum se invart unii timp de 60-70 ture si nu fac nimic!
Tomcat
E adevarat cu invirteala nu stiu cite ture (vezi Hungaroring)! Cred ca totusi spectacolul oferit de F1 trebuie sa ramina VITEZA si DEPASIRILE iar busiturile sa fie in WRC sau la cursele pe gheata!
Cred ca toti ar merge "cu fereala". Nu vad pe nimeni din cei "vechi" sa intre in combinatii de tipul asta. Poate din pustii noi care au venit acum in F1.
sorin_f39
Good news:

-------------------------------------------
Schumacher back for Ferrari next week

Seven-time world champion Michael Schumacher will return to testing action for Ferrari next week, when he participates in the team’s final pre-season test at Barcelona’s Circuit de Catalunya.

Schumacher, who last tested in late 2007, will join Kimi Raikkonen in Spain on Monday, as Ferrari begin a three-day session to finalise their on-track preparations for the coming season with their F2008 machine.

Meanwhile, Ferrari wound up their current Barcelona session on Friday, with Felipe Massa and official tester Luca Badoer carrying out a full race-weekend simulation, starting with the third free practice session, followed by the three qualifying sessions and the Grand Prix, along with all the relevant trackside procedures.

Massa successfully completed the simulation. Badoer, however, had to stop in the final race stint because of an oil leak. Massa ultimately completed 95 laps, with a best time of 1m 20.508s, while Badoer managed 75, his fastest a 1m 21.808s.
------------------------------------------------
Solon
Good news, ca ce?
Schumacher e istorie!
TMihai
Vorbesti de parca ar fi murit.
Corbu'
Eh, pentru MSCH haters retragerea = moartea. Pacat ca nu se intoarce "batranul" ca le-ar da mucul la toti. Mai ales pe masini fara traction control.
sorin_f39
QUOTE(Solon @ 23 Feb 2008, 15:52)
Good news, ca ce?
Schumacher e istorie!
*


"Good news" deoarece Schumi ajuta la imbunatatirea monopostului de F1. Vesti bune pentru fanii Ferrari, bineinteles. Si ma simt un pic mai bine stiind ca se implica activ in dezvoltatrea masinii.
Tomcat
De acord cu tine Sorin_f39. Intr-adevar vesti bune.
In alta ordine de idei - cind apare MS in padoc la Ferrari sau se urca in monopost sa faca ceva tururi, toti se imbolnavesc! Cred ca sint "un pic" invidiosi.
Daca imi aduc bine aminte, acum un an si ceva, Mika Hakinnen (un tip de 5 stele si el) a facut acelasi lucru la Maci cind nu le mergea masina! Numai ca nu a stat prea mult si a plecat (cred ca nu au picat pe aceleasi sume). Atunci nimeni nu a zis nimic, adica domle era "eveniment monden".
Numai bine!
Solon
QUOTE(TMihai @ 23 Feb 2008, 16:43)
Vorbesti de parca ar fi murit.
*


Pai nu a murit! Dar a facut istorie,nu? tongue.gif
TMihai
Fernandel zice ca nici anu' asta
QUOTE
Alonso says title unlikely in 2008

Fernando Alonso has downgraded his chances of winning a third world championship this year to just '30 percent', but denies that he is being overly pessimistic.
"No, not at all," the former McLaren driver told Spanish radio Cadena SER whilst in Barcelona for the final test before Melbourne.
"To say that we will be between position seven and nine on the grid in Australia is not pessimistic, I just respond honestly to questions.
"The truth is that we simply lack a car to fight for the podium," Alonso, who returned to Renault at the end of a tumultuous 2007 campaign, added.
The Spaniard estimates the per-lap deficit of the R28 to the front runners as about half a second per lap.
"The car is better than it was last year, but we continue to struggle with the Bridgestone tyres," he explained.


sursa
Bliss
Se aude ca Ron Dennis a primit un sut in fund impreuna cu demiterea.
TMihai
Deocamdata sunt zvonuri. Daca are cineva vreun link, ceva...
b76bgaarh
uite un motiv pt care echipa ferrari a reusit sa castige campionatul...cauciucele beton bridgestone....
TMihai
Cand, in 2004? huh.gif
sorin_f39
QUOTE(TMihai @ 27 Feb 2008, 19:30)
Deocamdata sunt zvonuri. Daca are cineva vreun link, ceva...
*



Iata ce am gasit pe http://www.autof1.ro/se-retrage-ron-dennis/
----------------------------

Ron Dennis își ia adio de la Formula 1, după aproape 30 de ani în fruntea lui McLaren Mercedes

Presa britanică informează că bossul teamului anglo-german de Formula 1 a hotărît să-și anunțe retragerea din fruntea scuderiei, fapt pe care îl va face public în cadrul unei conferințe de presă ce urmează a avea loc săptămîna viitoare. Chiar dacă Lewis Hamilton, pilot al echipei pe care o patronează, este creditat cu șanse importante la victoria finală în acest sezon, Dennis, 61 de ani, nu mai pare dispus să continue, măcinat de numeroasele scandaluri în care a fost implicat în ultimii ani. Mai mult, viața de familie agitată și despărțirea de soția sa, Lisa, au contribuit decisiv la luarea deciziei, magnatul englez considerînd că trebuie să joace un rol mult mai important decît pînă acum în viața celor trei copii ai săi. Cel mai probabil, Dennis va fi înlocuit la conducerea lui McLaren de Martin Witmarsh, director executiv în cadrul grupării și omul care cunoaște cel mai bine realitățile din viața echipei.
-----------------------------

Ramane de vazut.....
menta
mai avem fix 7 zile pana la primul fri practice din sezon
sorin_f39


-----------------------------------------------------------
Ferrari testeaza deja masina din 2009
11 Martie 2008

Ferrari priveste in viitor si se pregateste inca de acum pentru sezonul 2009. Intr-un interviu acordat ziarului Gazzetta Dello Sport, Directorul Sportiv Stefano Domenicali a confirmat ca deja se testeaza monopostul pentru anul viitor in tunelul aerodinamic.

“Regulamentul va permite dezvoltari impresionante care vor diferentia puternic monoposturile, pe cand regulamentul care exista de multi ani limiteaza modificarile ce pot fi aduse”

Este de asteptat ca regulametul sa fie puternic schimbat pentru sezonul 2009, pentru a permite o securitate sporita, si costuri mai reduse pentru echipele participante. Reintroducerea pneurilor slick ar putea fi printre aceste schimbari.

“De peste o luna macheta monopostului din 2009 este testata in tunelul aerodinamic. Testele aerodinamice sunt in plina desfasurare, si vom fi nevoiti sa coboram in pista cu masina cat mai curand.”

Domenicali a subliniat faptul ca reducerea costurilor si eficienta crescuta nu va afecta componenta personalului. “Vom fi nevoiti sa lucram in paralel la evolutia viitorului monopost. Dar echipa este aceeasi, nu am marit-o.”

-----------------------------------------------------------

sursa: www.autof1.ro
sorin_f39
------------------------------------------------
Todt leaves Ferrari post

Frenchman Jean Todt has left Ferrari just a few months after moving upstairs from his post as sporting director of the Formula One arm of the company.

Todt left his position of sports director at the end of last season to become executive director of the whole Ferrari group but he has now stepped aside to become a consultant for the company.

"A new chapter in my life is opening during which I will have more time to look after myself and my interests," said Todt in a statement released by Ferrari.

Todt joined Ferrari in July 1993 before taking over the Formula One team's top job in 2004.

He helped guide Ferrari to six successive constructors' titles as well as five drivers' titles in a row.
---------------------------------------------------

In timpul cursei din Australia, Mikki zicea ca Todt a fost dat afara ca urmare a scandalului de anul trecut. Inclin sa cred ca nu a fost dat afara, pentru ca nu cred ca ar mai fi ramas consultant pentru Ferrari.
Indiferent de cum au stat lucrurile, eu consider ca este a doua pierdere pentru Ferrari, prima fiind plecarea lui Ross Brawn.
costin_bad
Se pare ca din 2009, va fi si al doilea circuit nocturn:

Malaezia se pregătește să organizeze un Mare Premiu nocturn, începând cu 2009, al doilea de acest gen după cel din Singapore, prevăzut pentru septembrie 2008, au dezvăluit ieri organizatorii.

Circuitul internațional de la Sepang, următoarea etapă a campionatului de Formula 1, începând cu vineri, găzduiește momentan un Mare Premiu diurn, însă Federația Internațională a Automobilismului (FIA) a insistat ca el să se transforme într-unul nocturn, pentru a crește veniturile și audiența.

Qatar a fost prima țară care a organizat un Mare Premiu nocturn, de motociclism însă, în această lună.

"Sistemul adoptat de Qatar pare a fi adoptabil și la Sepang, dar trebuie să luăm în calcul și alți factori, cum ar fi costul reprezentat de organizarea unei curse nocturne", a declarat purtătorul de cuvânt, Azahar Ghazali.
Malaezia, care găzduiește curse de Formula 1 din 1999, a primit anul trecut prelungirea contractului până în 2015, cu o clauză în care i se impune pregătirea curselor nocturne.
Sursa: Realitatea TV
TMihai
Cica nu motoarele Ferrari ar fi fost cauza dublului abandon din Australia, ci tocmai noul McLaren ECU: Stirea
Imi suna a Calul Troian laugh.gif
AlexV
au un negru mic care sta cu niste telecomenzi si mai opreste din masinile din calea lui mclaren. la anu poate o sa faca mclaren si masina, restu echipelor urmand doar sa se uite, ca normal masina o sa vina cu echipa de mecanici.

miki si bonifaciu pot sa isi puna formula 1 in cap ca oricum nu merita vizionata cursa.
TMihai
Pai se pare ca si lui Kova i-au mai taiat din elan cu telecomanda aia icon_mrgreen.gif
Tomcat
Ce chestie perversa povestea asta cu ECU de la MACI!
Va ginditi ce sfori se vor fi tras pe la FIA??
sorin_f39
Tare ma tem ca va iesi anul asta un scandal monstru pe tema acestor ECU.

Pe de alta parte, McLaren este implicata in celebrul scandal de anul trecut, iar apoi tot lor li se da responsabilitatea crearii ECU -ului pentru toate echipele. Comic, nu?

Uneori, privind din afara, unele decizii luate, indiferent de domeniu, sunt comice sau tragice, dupa caz. Apoi, cand cel care a luat deciziile explica de ce a facut asta, lucrurile incep sa aiba sens. Ehhhhh, in acest caz insa, adica in F1, sincer nu cred ca anumite decizii luate au vreo logica, indiferent cate explicatii ne poate da Mosley.
Solon
Banuiesc ca daca McLaren dezvolta Ecu-ul pentru toate echipele se lasa si cu niste bani.
E facuta miscarea astfel incat McLaren sa-si mai recupereze din amenda grea de anul trecut!
Tomcat
Cred ca banii ii recupereaza degeaba. Palma morala primita anul trecut nu prea se va sterge.
O sa ramina batuta in cuie in istoria F1 povestea asta cu furtul MACI-lor
Solon
Li se rupe lor de palma!
Banii sunt importanti!
PS: Mai stie cineva ca Schumacher nu figureaza in clasamentul pilotilor pe anul 1997? Cand l-a pocnit pe Villeneuve?
Se uita lucrurile astea!
Eu simpatizez McLaren si chiar am uitat scandalul de anul trecut.
St
Pai tu, dar ei nu sunt acolo pentru cei care deja ii simpatizeaza wink.gif
ATM
Corect, chestia cu palma morala se uita, oricum scandalul asta a fost cam umflat totusi. In 2-3 ani, ehe, spectatorul de rand va cauta pe google sa-si aduca aminte ce si cum a fost cu scandalul. Lumea F1 copiaza la greu modele noi de eleroane, aerisiri, radiatoare etc si nu face nimeni depunctari. Aduceti-va aminte de cum a fost copiat prin 1996-1997 nasul inalt, initial utilizat de Benetton, mai apoi si de Ligier, dupa aia s-au napustit toti la modificarea asta...sau aripioarele de rechin, fantele de racire specifice initial Ferrari, acuma toti le au... sau ca masina Toyota semana de la an la an cand cu Ferrari, cand cu BMW...sau rotile lenticulare...sau ca in anul asta mai toate masinile au o aripioara suplimentara orizontala la eleronul fata, deasupra nasului...aia cum o fi aparut, s-au gandit concomitent si individual 11-12 ingineri de productie, unul de fiecare echipa "ba, de anul asta modific eleronul fata asa si-asa" si ce sa vezi la startul sezonului, toti s-au gandit la fel, na belea, ce intamplare dom'le...sa nu mai zicem ca atunci cand se muta un inginer de la o echipa la alta...ala n-o pleca cu toate informatiile pe care le poate strange, in back-up sau in cap? ce sa-i faca, sa depuncteze echipa ce l-a angajat?
Iar cu piesele de origine McLaren, hmmm...explicatii oficiale pot exista, sa nu uitam ca pana la urma motoare livrate in regim de client sunt in F1 de cand lumea si pamantul (ma uitam deunazi prin arhiva alora de la f1.com si prin anii 70 mai mult de jumatate din echipe, uneori si 3/4, aveau motoare Ford), sasiuri impartite s-au vazut (vezi Redbull si sora mai mica), cauciucuri nu mai vorbim, de ce n-ar fi si anumite piese electronice comune de la un singur producator? Cat timp comportamentul lor nu este controlat de McLaren, unde-i problema? e, aici trebuie sa lucreze Fia si McLaren, trebuie sa dovedeasca cumva ca McLaren e muma pentru toti, nu ciuma, cand produce ECU-ul asta... ca barfe si zvonuri tot o sa mai fie...
sorin_f39
-----------------------------------------------------------------------------
Alonso vrea la Ferrari
25 Martie 2008

Fostul campion mondial Fernando Alonso a admis ca poate parasi pe Renault la sfarsitul acestui sezon, o posibila destinatie fiind Ferrari. Spaniolul a revenit la team-ul francez, cu care a castigat doua titluri modiale, la inceputul anului, dupa ce in sezonul trecut a concurat pentru McLaren.

Increzator la inceputul sezonului, Alonso este nemultumit de performantele masinii si daca echipa nu ii poate asigura un monopost care sa il poata ajuta in lupta penntru un nou titlu, atunci va pleca.

“Am revenit la Renault pentru ca in 2005 si 2006 am reusit sa castig titlul mondial cu ei si vreau sa am din nou aceasta bucurie, daca nu acest an , atunci la anul. Dar in contract am o clauza care spune ca pot pleca si atunci trebuie sa gasesc o masina cat mai buna. Este evident ca acum Ferrari este un din cele mai bune.”

Zvonurile il dadeau pe Alonso la “Calutul Cabrat” inca de la finele anului trecut, dar cum contractele lui Kimi Raikkonen si Felipe Massa valabile pana in 2010, venirea spaniolului a fost blocata.
----------------------------------------------------------
sursa www.autof1.ro

Sa ne scuteasca Alonso. Sper sa nu fie loc pentru el la Ferrari.
TMihai
Daca Massa nu se trezeste mai repede, tare mi-e ca o sa se faca loc. Insa efectul Kimi va fi indentic cu efectul Hamilton.
sorin_f39
La Ferrari nu cred ca e loc pentru Kimi si Fernando. Poate la o alta echipa da, dar la Ferrari exclud lucrul asta. Deci, chiar daca Felipe va mai gresi, si, intr-un final va fi inlocuit (desi nu-mi doresc asta; n-am nimic cu el), Fernando nu va fi adus la Ferrari ca si coechipier a lui Kimi. Parerea mea.
ssilviu
Se vede clar ca fanii Ferrari au ceva cu Alonso. Reminiscente ale faptului ca le-a batut idolul german in anii trecuti pesemne happy.gif
Corbu'
Nu e aia. Nu ne place sa pupam unde am scuipat. post-336-1110552483.gif
sb-55-dan
Alonso number 1!!!!!!!!!!!!!!!!! happy.gif
dantes
Momentan anul asta e number 5 wink.gif cu sanse ca la anul sa fie mai jos...

Referitor la stire...Acum ca Todt a cam plecat, massa face bube, nu e exclusa o venire a lui FA la Ferrari. Pentru echipa e treaba buna ptr. ca ar avea inca un pilot bun...

Problemele apar atunci cand e si Kimi in ecuatie sau tifosi...Inclusiv echipa lor de mecanici sau personalul implicat care majoritatea sunt niste tifosi inraiti...

Dupa cum a specificat FOARTE bine Corbu', "Nu ne place sa pupam unde am scuipat." si oricat ar vrea fanii lui FA tot MS va ramane in istorie oricat s-ar zbate unul sau altul.
In momentul asta MS e etalonul si tinta de atins a pilotilor actuali.
Tomcat
Nu cred ca Alonso ar face iar greseala sa plece de la Renault dupa vacanta petrecuta la MACI.
Daca acolo nu a putut gestiona pozitia de campion mondial pe care o avea in fata unui cvasi-debutant F1 si anume HAM, cum credeti ca va face fata lui KIMI si unei intregi echipe care nu l-a inghitit inca de pe vremea cind dadea interviurile alea despre MS si Ferrari??
In alta ordine de idei cred ca ar fi o greseala si din partea Ferrari sa-l aduca pe F.A
AlexV
cred ca Fernando Alonso ar face orice greseala, pentru ca poate. Nu e el cel mai destept baiat din lume.
Pilot bun e, oricat ati vrea voi, 2 ani martoaga rosie i-a stat in spate si nu in fata. si pe vremea aia nu existau restrictii de cauciucuri, ecu ....
Si sa nu uitam ca in 2005 ferrari avea 18 puncte bonus de la Indianapolis si nu a luat nici unul dintre titluri.
TMihai
Ferrari in 2005 concura prin alta liga. Era un fel de Renault in 2007 sau chiar in 2008. Cat despre 2006 numai cine nu s-a uitat la F1 poate spune ca Alonso si Renault au dominat campionatul.
AlexV
dominat? nedominat? subiectiv. da cu siguranta castigat. constructor si pilot.
dantes
Suntem multumiti cu 7 titluri (MS)...si o perioada 2000-2004 in care nu a miscat nimeni nimic... Sa mai castige si altii tongue.gif
Corbu'
Corect, sa mai castige si altii, dar nu anul asta. Poate la anul. Dar nici la anul nu e bine. Hai treaca de la mine, sa mai castige si ei, dar intr-un viitor mai indepartat tongue.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.