Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Solon
Pai trebuia sa-l ia de undeva? Oricine poate debita asa ceva!
serious sam
Eu nu ma iau dupa texte de propaganda ... blush.gif
bucatzel
apoi in cazul aista....

Dude, you got issues.

Inteleg eu partea cu manipularea, dar pana la sasiuri lola (+ etc,etc) pentru tot poporul mai sunt ceva metri...
b76bgaarh
pai a cam fost faza asta.....

ai uitat greva din primavara vara...... una din cerinte era scoaterea tampeniei astea cu sasiuri identice....

si apoi colegul nostru nu face referire la useri ci in general.....

bucatzel
pai ok, aia o fost o propunere... pe care nici un constructor intreg la minte n-o vrut s-o acepte. Ca mai adaugi si circuite ovale, si te-ai ales cu cart/irl si ramai fara nici un ghesheft.

si, si in general, sunt fan f1, asa ca nu mi-i clar in care % ma incadrez.

dantes
Adio Brawn, adio McLaren Mercedes in 2012... Bun venit Mercedes GP ... stirea

McLaren sigur isi va gasi motorizare, dar ramane de vazut pe cine... Cat despre piloti... o sa vedem... momentan prea multe speculatii...
kossak
QUOTE
In actualele conditii, McLaren va deveni 100% independenta incepand cu sezonul 2012 al Marelui Circ, iar britanicii au anuntat ca Mercedes va furniza motoare pentru echipa pana in 2015, cu toate ca nu va mai fi partener.


Banuiesc ca o sa le convina celor de la McLaren, sau o sa treaca oare si ei la Cosworth? icon_mrgreen.gif
Solon
In 2015 poate! Pana atunci au Mercedes!Auzisem ca s-ar intoarce si Ron Dennis!
TMihai
Kimi sta pe bara in 2010
Modus
Pacat ca nu l-au luat fraierii aia de la Renault.
Steel Tormentor
el vroia McLaren sau nimic
TMihai
Vroia bani cacalau sau nimic. Mai da-l incolo de flamand
b76bgaarh
ce frumos vorbiti de ultimul campion ferrari....
Modus
QUOTE(TMihai @ 18 Nov 2009, 11:55)
Vroia bani cacalau sau nimic. Mai da-l incolo de flamand
*



Faci pariu ca ar fi obtinut mult mai multe puncte decat cel pe care-l va aduce Renault in locul lui Grosjean?
DrK
Un update la tabelul ala:

user posted image
Se vehiculeaza ceva de Nico Rosberg si Heidfeld ca pilot dar in cazul asta nu vad unde intra Button...
bucatzel
QUOTE(TMihai @ 18 Nov 2009, 11:55)
Vroia bani cacalau sau nimic. Mai da-l incolo de flamand
*



N-oi fi vrut sa concureze pentru dacia F1 moca? sau sa mai si plateasca?

Si eu in locul lui as sta pe tusa... si as arunca cu pioneze pe pista de fiecare data cand se apropie Fernando de la Cara^H^H^H Spania.
TMihai
QUOTE(Modus @ 18 Nov 2009, 12:31)
Faci pariu ca ar fi obtinut mult mai multe puncte decat cel pe care-l va aduce Renault in locul lui Grosjean?

Posibil dar nu cu mult mai multe.

QUOTE(bucatzel @ 18 Nov 2009, 12:39)
N-oi fi vrut sa concureze pentru dacia F1 moca? sau sa mai si plateasca?


Exact. Sunt piloti care vin cu bani de acasa ca sa aiba sansa sa concureze. Stii ce s-a intamplat cu Villeneuve, care dupa ce s-a vazut campion mondial, s-a lacomit. Nu zic sa vina cu bani dar putea sa renunte la cateva milioane pt sansa de a redeveni campion mondial. Cu Mclaren era f posibil anu' viitor.

@b76bgaarh Atitudinea lui "miserupista" ma deranjeaza cel mai mult.
kossak
Ce treaba dom'le....chiar nu ma asteptam la asta de la Kimi.
Oricum, sa fie sanatos. Prea mare lacomia. Asa macar poate sa-si "dedice" tot anul ce vine pt rally. Poate ar bine sa ramane acolo..
Sp!ke
QUOTE(kossak @ 18 Nov 2009, 13:12)
Ce treaba dom'le....chiar nu ma asteptam la asta de la Kimi.
.........


Eu da. Cand a venit la Ferrari a declarat ca a venit la Ferrari pentru a deveni campion mondial... restul nu-l mai intereseaza. Asa ca a devenit campion... restul... duca-se...
Solon
Eu zic ca e o pierdere pt F1! Sa recunoastem ca Raikkonen este un pilot bun! Fata de restul pocnitorilor de piloti care vor aparea in 2010, zic e un pas inapoi pentru spectacol! Desi, daca stau sa ma gandesc, si pocnitorile astea poate vor face spectacol,dand cu masinile in ziduri! smile.gif
bucatzel
Bai nene, da' decisivi mai sunteti...

Kimi a fost data afara de a Ferrari. Si a primit echivalentul a ceea ce noi numim salarii compensatorii.
McLaren se astepta sa concureze la ei platit fiind in mare parte de Ferrari.

Daca voi ati fi dati afara, si noul angajator v-ar zice "urmatoarele trei luni lucrezi moca, doar ai primit salariile de dincolo" nu l-ati stuchi intre ochi? ba bine ca nu...

Kimi probabil ca s-ar fi multumit daca macar il lasau sa se dea si de-a raliurile. Dar asa... Nici nu vor sa-l plateasca la valoarea lui, nici sa se joace cu alte jucarii n-are voie...
Sp!ke
Pai n-am zis ca nu e pilot bun ci doar ca are un caracter execrabil! A venit la Ferrari, a luat un titlu, s-a umplut de bani si a plecat cu coada-ntre picioare, la fel cum a plecat si Villeneuve de la Wiliams. A dracului vodca!...
kossak
Da, a luat un titlu dar nu a lasat nimic memorabil in urma lui la Ferrari. Cel putin mie asa mi se pare.
Eu am fost fan infocat de-al lui cat a fost la McLaren dar dupa ce a trecut la Ferrari nu a mai fost la fel.
Legat de caracter...no comment. Va amintiti cursa de la Monaco, in ultimul an de-al lui la McLaren, dupa ce a abandonat direct a plecat pe yacht-ul lui...
Niciodata nu o sa ajunga de talia lui M. Schumacher (despre care am auzit ca s-ar putea sa ajunga la Mercedes GP la anul...)
bucatzel
QUOTE
Va amintiti cursa de la Monaco, in ultimul an de-al lui la McLaren, dupa ce a abandonat direct a plecat pe yacht-ul lui...

Spre deosebire de Senna, care s-a dus la hotel, ca n-avea yacht. Probabil si Ayrton avea tot un caracter execrabil.

QUOTE
M. Schumacher (despre care am auzit ca s-ar putea sa ajunga la Mercedes GP la anul...)

Si tu crezi tot ce auzi... Poate Maricica Schumacher, ca daca Michael se suie in vreun monopost, ala o sa fie rosu... Pe el sigur il pastreaza sub contract cat se poate.

N-o lasat nimic memorabil pentru ca Ferrari, incet dar sigur, se intoarce la perioada pre-Schumi/Brawn/Todt/Byrne.

Faptul ca a tras de Ferrari-ul asta de i-a scos limba in timp ce Fisico se tara pe la coada mie-mi spune ca s-a batut cu masina aia pana naiba i-o luat pe ambii. Nu m-am omorat eu dupa Fisico, dar pilot de ultimul loc nu-i... Ceea ce pentru mine inseamna ca anu' asta Kimi o trecut prin ce-o trecut Schumi in 2005 (nici rezultatele n-au fost atat de diferite)

Eu chiar consider ca omul a muncit destul incat sa nu fie tratat ca un pilot "la oferta".

Si oricum, peste un an poate sa revina la Ferrari... ca ma indoiesc puternic ca Fery n-o sa se apuce si pe-acolo de smiorcait.

Modus
QUOTE(bucatzel @ 18 Nov 2009, 14:56)
ca ma indoiesc puternic ca Fery n-o sa se apuce si pe-acolo de smiorcait.
*



Sa nu uitam ca Alonso a avut motivele lui sa se planga. Si cu toate astea, a fost foarte aproape de titlul mondial la Mclaren in 2007.
kossak
QUOTE(bucatzel @ 18 Nov 2009, 14:56)
Si tu crezi tot ce auzi... Poate Maricica Schumacher, ca daca Michael se suie in vreun monopost, ala o sa fie rosu... Pe el sigur il pastreaza sub contract cat se poate.


Nu cred tot ce aud, cu siguranta e doar un zvon, eu am citit asta pe un site (as pune aici linkul dar e in maghiara).
Steel Tormentor
Poti sa completezi tabelul ala cu Button la McLaren

http://www.formula1.com/news/headlines/2009/11/10228.html
DrK
here you go:

user posted image
Solon
Miscare buna la McLaren! 2 campioni mondiali in aceeasi echipa! E rost de multi bani din sponsorizari!
Modus
QUOTE(Solon @ 19 Nov 2009, 09:19)
Miscare buna la McLaren! 2 campioni mondiali in aceeasi echipa! E rost de multi bani din sponsorizari!
*


si de 2 titluri mondiale oficiale si inca 2 neoficiale (de vicecampion) daca vor avea sasiu si aerodinamica de top.

Cel putin in momentul de fata, McLaren are cei mai buni piloti.
DrK
Si de cearta intre ei... Daca imi aduc bine aminte, Lewis Hamhamilton nu prea se intelege cu un alt campion mondial smile.gif
Modus
QUOTE(RaduNG @ 19 Nov 2009, 09:22)
Si de cearta intre ei... Daca imi aduc bine aminte, Lewis Hamhamilton nu prea se intelege cu un alt campion mondial smile.gif
*



Ca bine zici, uitasem. Voi avea inima impartita in 2010. Tin cu Renault, dar si cu Alonso.
dizzy
O miscare inteligenta ar fi sa-l ia pe Kimmi la MErcedes Grand Prix - Fostul Brown GP.
Solon
La cate echipe far piloti sunt, poate fi o sansa pentru Kimi!
Cat priveste situatia de la McLaren, nu cred ca o sa fie rost de scandal! Sa fim seriosi,Ham e mult mai rapid decat Button!Plus ca e crescut de McLaren! Nu cred ca o se apropie nici pe departe situatia din 2007!
Modus
QUOTE(Solon @ 19 Nov 2009, 09:44)
Sa fim seriosi,Ham e mult mai rapid decat Button!
*



Crezi?
bucatzel
Pai asa cum McLaren vad ca devine all-british, ar putea noul Mergedes sa-l ia pe Heidfeld.

Villeneuve vad ca se antreneaza si el sa revina, dar ma indoiesc ca o sa i se deschida portile in vreo echipa de top.

Oricum, e plin de locuri de umplut.
Sutil, Kobayashi, sunt si ei candidati de bagat in seama la echipe mai rasarite.

QUOTE
Michael Schumacher will reportedly no longer be a direct advisor to Ferrari's Formula 1 team.

The seven-time World Champion recently renewed his contract with the Italian marque through 2012, referring specifically to his input into the road cars department.

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...117002218.shtml

L.E.
QUOTE
Ham e mult mai rapid decat Button!

Discutabil. Hamilton a cam avut la dispozitie un set de roti decente de la inceput, pe cand Buttonu' s-a plimbat tot cu carutele pe pista. Ce, Hakkinen facuse chestii impresionante inainte sa castige doua campionate mondiale?
sorin_f39
Circula zvonul ca Raikkonen nu va alerga anul viitor in F1. Si, acelasi zvon, spune ca Red Bull, sponsorul principal al echipei Citroen WRC, l-ar dori insistent pe finlandez la volanul unui Citroen WRC de uzina pentru sezonul 2010.
DrK
QUOTE
Kimi RaikkonenFormer world champion Kimi Raikkonen will take a sabbatical from Formula 1 next year, his manager has revealed, following the collapse of talks with McLaren about a deal for 2010.

Raikkonen said last month that, in the wake of being released from his Ferrari contract, his only option to remain in F1 was with McLaren - because he wanted to be guaranteed a top-line grand prix car.

However, amid increasing speculation that Jenson Button is on his way to the British team, Raikkonen's manager Steve Robertson revealed on Tuesday night that discussions with McLaren had come to an end.

"The options in F1 were with McLaren next season or not at all," Robertson was quoted as saying by respected Finnish newspaper Turun Sanomat, which has close links with the Raikkonen camp. "Kimi and McLaren were unable to reach an agreement, so he will not drive at the F1 level - at least not next year.

"A gap year means nothing for Kimi. He is more interested in fighting for wins and the world championship. F1 will miss Kimi. He worked hard over the summer - doing things in a Ferrari that only the best drivers are capable of."

AUTOSPORT understands that there were several stumbling blocks to a deal being completed with McLaren prior to the team finding out that Button was available and interested.

As well as a difference of opinion about wages, Raikkonen and McLaren were believed to not be in agreement about the number of sponsorship appearance days he should do, or about how free he was to do rallies.

With Raikkonen only interested in returning to F1 in a race-winning car, his best option for 2011 would appear to lie with Red Bull Racing - which has a theoretical vacancy for 2011 with Mark Webber currently only contracted until the end of next year.

Although it is not clear what Raikkonen will do next year, it is possible that he will focus his efforts on the World Rally Championship – while he sorts out an F1 return. Red Bull could be involved in his rally plans too.

Pai ar fi o chestie. Avand in vedere ca spera la RB F1 macar sa inceapa de anul asta sa fie baiat bun cu ei...

Totusi ar fi un loc pentru el la Mercedes GP
sorin_f39
McLaren Mercedes - Hamilton si Button : face McLaren ce face si tot cu numarul 1 pe masina incepe sezonul viitor, fara insa a iesi campioana la piloti.
Tomcat
Cred ca se va reedita meciul Ham -Alonso in noua formula Ham- Jenson - la McLaren. Sper ca Jenson sa-i taie macaroana lui Ham!! Atitea fumuri si figuri pe capul lui Ham...
bucatzel
Si eu sper... numa' sa se desfasoare pe pista...
Solon
Pe masini identice Ham il arde pe Jenson! Nu am nimic cu Button, imi este simpatic, dar este campion de conjunctura!Noroc cu masina si cu victoriile din primele etape, ca din luna iunie nu s-a mai lipit de vreo victorie!
viorel31
Se pare ca se duce pe apa sambetei influenta Ferrari in F1...Mercedes isi taie o bucata tot mai mare din acest "tort" al Marelui Circ: Mercedes GP, McLaren Mercedes, Force India Mercedes am uitat pe cineva?
Sper ca Renault sa nu renunte la competitie si ca Ferrari va face ceva sa revina acolo unde ii este locul.
Cat despre Kimi - personal regret ca nu a fost cel care ramane la Ferarri si a fost ales Masa; un cuplu Alonso - Kimi ar fi fost de vis / la acelasi nivel cu cel format de McLaren .
Sper sa-si gaseasca un volan in F1 si in 2010 / singurul capabil sa lupte pt titlu cred ca este fara echivoc Mercedes GP dar finalandezul este cam scump (la Ferrari avea un salariu de vis , poate ca si din acest considerent sa renuntat la el)
Solon
In tabelul lui Radu cred ca e o eroare! RBR se pare ca nu va folosi motor Reno la anu'!Si daca tot e in trend poate achizitioneaza niscaiva motoare de la Mercedes?
DrK
Update tabel:
user posted image


Referitor la RedBull Racing si motor Renault
sorin_f39
Acum, daca Mercedes a cumparat echipa campioana, inseamna ca la palmares, Mercedes figureaza cu un titlu la constructori si unul la piloti.
DrK
Nico Rosberg la Mercedes GP

user posted image
Solon
La ce performante au avut anul asta, zici ca drept in c.ur i-a durut! Deci la anul va fi si mai rau!
Steel Tormentor
QUOTE(RaduNG @ 23 Nov 2009, 14:21)


good
sper sa-l ia si pe nick heidfeld
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.