Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Solon
Pai anu' trecut a luat-o in cur in primele viraje. E adevarat ca nu plecase din prima linie.
centurion
Daca as sti ca Ascari vegheaza de sus, as paria pe o bere ca Vettel nu castiga duminica.
R19/16v
De ce? De oftica? smile.gif
centurion
Exact. biggrin.gif

Fangio nu a reusit "sa-l incurce" pe Schumi. Sa vedem daca Ascari va reusi.

Merg pe o bere ca Vettel nu va reusi a 9-a victorie duminica.
R19/16v
Ai sa dai o bere.
centurion
Cui? Nu s-a bagat nimeni la pariu. biggrin.gif

Ma bucur pentru el, pentru toate recordurile egalate/doborate. Este bun, are masina, stie sa o aduca pe pe primul loc la linia de sosire. Ce sa mai comentam, este campion. Sper insa sa se opreasca la maxim 6 titluri.
gabize
Vettel+RBR sunt, într-adevăr, cei mai buni, în condițiile actuale. Fără drept de apel. Și eu sper să o cam termine cu supremația, că devine plictisitor. Compromite, prin diferența netă de valoare și mai tare un sport care oricum nu mai e ceea ce-a fost.
Solon
Cum-necum, tribunele sunt pline. Iar 2014 va avea si mai multe curse. Se pare ca interes exista. In Europa se cam duce dracului. astia cam stiu cu ce se mananca F1. Restul de pe glob sunt doar curiosi. Si multi, evident.
centurion
QUOTE(Solon @ 25 Nov 2013, 21:45)
Si multi, evident.
*


--> Bani multi.

25 Nov 2013, 23:09:
Ar fi interesant daca am incepe o discutie despre ce am schimba fiecare, daca am putea, in cadrul F1 pentru a (re)face interesanta aceasta competitie. Peste tot sunt fani nemultumiti ca totul este plictisitor. Cu toate astea, lumea se uita. Eu ma uit.
Deci, ce ar trebui schimbat?
gabize
Optica.
Dacă banii ar însemna mai puțin... Mereu s-a câștigat regește în F1 (în epoca modernă a acestui sport, firește), că doar nu murea nimeni de foame nici acum 10-15ani. Dacă ar da mână liberă piloților, ar fi altceva. Reguli mai puțin restrictive pentru constructori ar încuraja mult mai mult inovațiile, nu furăciunile și adaptările. Realimentarea în timpul curselor, alegerea anvelopelor de la cel puțin doi fabricanți.
Au fost multe lucrui bune în trecut, poate ar trebui readuse înapoi.
dil
Și eu aș vrea mai mulți producători de anvelope.
b76bgaarh
unde ati vazut voi tribune pline in brazilia?
Markos
La fotbal.
DragosP
Da' cine s-a uitat?
dil
Dacă te referi la cursa din Brazilia sezonul 2013, a fost ceva lume.
user posted image
Solon
QUOTE(b76bgaarh @ 26 Nov 2013, 10:35)
unde ati vazut voi tribune pline in brazilia?
*


A si plouat nasol. Am patit-o si eu la o cursa. A plouat in asemenea hal incat am preferat sa raman la hotel sa consum la bar. E adevarat, era vineri, nu era zi de q sau cursa.
centurion
Circuite mai lungi si mai late, alimentare cu combustibil in timpul cursei, mai putine "griji" cu pneurile si mai multe "griji" pentru pilotaj etc.

Cele enumerate de voi + ale mele: de ce credeti ca nu se aplica? Si cei din F1 stiu de ele si totusi nu tipa nimeni. Pirelli pare a fi pe placul tuturor, deci un producator de pneuri este OK. Coircuitele actuale par a multumi toate echipele. Bonusurile care se acorda pentru clasamentul constructorilor sunt mari si multumesc iar pe toata lumea. Echipele nu comenteaza, oamenii se uita in continuare la curse la nivel mondial.
Este pana la urma o problema sau nu?
gabize
Pentru mine da, dar eu nu însemn nimic.
Pentru EI și bunăstarea lor, e compromisul ideal.
Solon
Pentru mine chiar nu e o pb. Sunt pasionat de curse, orice gen. M-am detasat de mult de partea in care turbam când castiga cine nu-mi convenea. Decat sa ma uit la violuri, politicieni, fotbal sau alte c.caturi, le prefer pe astea. Chiar asa, anoste cum sunt.
Daca stau bine sa ma gândesc, cred ca doar atunci mai deschid tv-ul.
PS: Era sa uit. Si pe Disney Jr.
Solon
Maldonado la Lotus din 2014. Si-au luat si astia pilot platitor. Ramane si Grosjean. Hulkenberg pe bara. Pacat!
Brawn e pa si el de la Mercedes. Wolff sau Lowe in locul lui. Lowe l-a mancat rau de cur in 2013.
gabize
Păcat de Brawn, au uitat cum a făcut o echipă mare din cenușă.
centurion
L-as dori din nou la Ferrari.

30 Nov 2013, 22:26:
Off-topic:
@gabizegrean:
Frumos avatarul tau, poate intr-o zi vom mari tara. Sa vrea si Moldova. Ma uitasem un pic mai inainte pe harta Daciei. "Am fost" mari.
Merced
Sper sa nu ramana Hulkenberg pe bara. Am citit ca s-ar duce iar la Force India, si l-ar avea pe papagalu' ala de Perez coechipier, caz in care ramane Di Resta pe bara, lucru care-mi displace de-asemenea. Maldonado n-a aratat mare lucru in cariera lui, a avut o victorie muncita, si dupaia pauza. Un singur punct anul asta, asta spune tot, mai ales ca pana si coechipierul sau, un pilot debutant a reusit mai multe...
Am ratat o buna parte din cursele acestui sezon, de la Monaco mai exact n-am mai vazut una intreaga, dar din dominatia asta a lui Vettel, nici nu pot sa spun ca-mi pare rau... Sper sa se mai echilibreze la anu', ca deja depaseste stafeta impusa de Schumi cu dominat d-asta de porc...
Solon
Di Resta pleaca in Indycar in locul lui Franchitti. Ala concureaza pe semnatura mai nou.
Solon
Hulkenberg la Force India din 2014.
Merced
Nu e o surpriza... Mie imi pare rau ca n-a ajuns totusi la Lotus...
Solon
Pai n-are bani. In schimb Maldonado are ceva. Ce, Williams l-a luat de bun ce era? Sa fim seriosi.
b76bgaarh
fia introduce o regula tampita. ultima cursa valoreaza de doua ori mai multe puncte.
Merced
Nu mi se pare tampita. Cu regula asta Massa ar fi fost campion modial in 2008, iar Alonso anu' trecut. E facuta pentru a prelungi pe cat posibil deznodamantul campionatului. Anu' asta te-ai mai uitat la ultimele curse dupa ce stiai ca Vettel a castigat?
sb-55-dan
Da, m-am uitat. Si este o regula foarte tampita! Sper sa nu fie.
Merced
Tot nu inteleg cum poate fi tampita o regula care prelungeste deciderea invingatorului. Si pe vremuri mai erau reguli de genu' asta, se luau in considerare punctele din doar cele mai bune clasari dintr-un numar X de curse, nu din toate. Asa ca hai sa nu mai aruncam cu pietre. In ultimii ani s-a vazut clar un reviriment in spectacol, doar anul asta ce a fost mai penala dominatia lui Vettel... Eu vreau sa ma uit cu sufletu' la gura pana la ultima cursa.
gabize
QUOTE(sb-55-dan @ 10 Dec 2013, 12:40)
Da, m-am uitat. Si este o regula foarte tampita! Sper sa nu fie.
*


up.gif

O altă regulă care nu încurajează pilotajul. De asta duce lipsă F1.
DragosP
Io aș băga regula ca primul să nu ia puncte.
gabize
Ba mai mult, să i se șteargă câteva. Mai exact câte trebuie wink.gif
Serios vorbind, F1 se depărtează tot mai mult de ceea ce ar trebui să reprezinte. Și e păcat.
b76bgaarh
sau sa se dea puncte pentru impresia artistica la schimbatul rotilor.



sb-55-dan
Mai bine ar scoate restrictiile de la numarul de cauciucuri valabile pe cursa. Sau sa permita realimentarea in timpul cursei. Asta trebuie sa faca pentru spectacol nu inmultirea punctelor din ultima cursa.
anecula_08
Modificari de regulament, ultima cursa din sezon valoreaza dublu(50 de puncte)

http://www.formula1.com/news/headlines/2013/12/15339.html
Solon
Driver numbers
Drivers will be asked to choose their race number, between 2 and 99, for the duration of their career in the FIA Formula One World Championship. Number 1 will be reserved for the current world champion, should he choose to use it. If more than one driver choses the same number, priority will be given to the driver who finished highest in the previous year’s championship.

Cost cap
The principle of a global cost cap has been adopted. The limit will be applied from January 2015. A working group will be established within the coming days comprising the FIA, representatives of the Commercial Rights Holder and Team representatives. The objective of the working group will be to have regulations approved by the end of June 2014.

New penalties
The principle of a five-second penalty for minor infringements was agreed. In what form such a penalty will be applied will be discussed with the Formula One teams in order that a new regulation be introduced for 2014 season.

E de bine. Daca mai dadeau puncte pt pole si fastest lap era perfect.
b76bgaarh
eu nu inteleg care e frecusu cu anvelopele.

aia prin nascar, irl au reguli f simple si nu duc lipsa de spectacol.

bafta.
Solon
Mai precis de accidente. Ca sa te tot dai vreo 300 ture in cerc la un moment dat te ia somnul.
Perez la Force India.
b76bgaarh
franchiti sia rupt spinarea pe un circuit stradal, nu oval.
Solon
Vrei sa incepem? Zanardi,Wheldon,Moore,Earnhardt etc. Astia, asa pe nepishate. smile.gif Fara goagal.
Merced
Sutil la Sauber. M-as fi asteptat sa ramana el pe dinafara, nu Di Resta... Pacat...
Solon
Io-te numerele fiecaruia pana la finalul carierei in F1:
1* Sebastian Vettel, Red Bull
3 Daniel Ricciardo, Red Bull
44 Lewis Hamilton, Mercedes
6 Nico Rosberg, Mercedes
14 Fernando Alonso, Ferrari
7 Kimi Raikkonen, Ferrari
8 Romain Grosjean, Lotus
13 Pastor Maldonado, Lotus
22 Jenson Button, McLaren
20 Kevin Magnussen, McLaren
27 Nico Hulkenberg, Force India
11 Sergio Perez, Force India
99 Adrian Sutil, Sauber
21 Esteban Gutierrez, Sauber
25 Jean-Eric Vergne, Toro Rosso
26 Daniil Kvyat, Toro Rosso
19 Felipe Massa, Williams
77 Valtteri Bottas, Williams
17 Jules Bianchi, Marussia
*For the duration of his F1 career, Vettel chose number 5.
centurion
Nu este cel mai potrivit topic, dar il folosesc pe acesta.
Tot se blameaza ordinele de echipa din F1.
Daca ati urmarit ultimele etape al raliului Dakar 2014, atunci stiti ce a facut Mini. Peste tot e la fel. Rezultatul conteaza. Si cam atat.
b76bgaarh
http://www.turbo.fr/actualite-automobile/6...-2014-devoilee/

incepe prezentarea masinilor.

23 Jan 2014, 13:23:
http://www.turbo.fr/actualite-automobile/6...forme-nez-fw36/

cica asta este noua masina wiliams mergedes.
Solon
La Jerez o sa apara in "carne si oase". Si cam toti, atunci.
b76bgaarh
http://www.autobild.de/artikel/formel-1-20...29-4537961.html

mc laren.
b76bgaarh
http://www.autobild.de/artikel/formel-1-20...4t-4538341.html

ferrari. cel mai urat nas de pana acum.
gabize
Ca al italiencelor... smile.gif
Sper să fie măcar eficient.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.