Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stiri din F1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
ady85btz
"Dupa aproape 12 ore, la Paris, Consiliul Mondial al Federatiei Internationala de Automobilism (FIA) a dat verdictul în cazul de spionaj din Formula 1, Ferrari – McLaren: echipa anglo-germana pierde toate punctele din acest sezon acumulate in clasamentul constructorilor si plateste amenda 100 de milioane de dolari! In schimb, Fernando Alonso si Lewis Hamilton au scapat de sanctiuni si continua sa conduca in clasamentul pilotilor. Lor le-a fost oferita imunitate datorita faptului ca au colaborat cu anchetatorii, furnizand informatii pretioase acestora. In acest moment, pe primul loc în ierarhia piloților primele 2 locuri sunt ocupate de coechipierii de la McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton, primul, cu 92 de puncte, și Fernando Alonso, cu 89 puncte. A fost poate cea mai lunga zi pentru Formula 1."
dantes
Cred ca decizia a fost mai mult decat corecta... Anul acesta McLaren pierde toate punctele la constructori, amenda de 100mil$, si trebuie sa dea toate datele masinii lor ptr. a se hotara daca in 2008 vor mai concura.

Corect e ca a lasat punctele pilotilor, ptr. ca ei au folosit ce le-a fost dat si ei s-au batut pe circuit...
laguna_2_interceptor
- grea lovitura de imagine pentru Mercedes... si cum rezultatele F1 influenteaza vanzarile de masini pe plan european cel putin se pare ca vor pierde forte multi bani din treaba asta...
paulp
Sigur n-o sa mai vinda Tiriac mertanele la ciupalaci ca au furat secretele lui Ferrari. De-al naibii, face campaniew, ia tata mertu cu piese de ferrari wink.gif
Solon
QUOTE(Solon @ 13 Sep 2007, 21:20)
Au scapat!Excelent!
Degeaba se agita broscarii, titlul e la McLaren!
La bani, i-au cam ars pe McLaren! 100 mil sunt bani totusi chiar si pentru F1!
*


Am citit aiurea! mad.gif mad.gif mad.gif
Cel mai mare c....t de care am putut sa aud! Adio F1, eu nu ma mai uit!
paulp
Si cam care ar fi fost solutia justa dupa parerea ta? Sau sa pune problema invers, daca Ferrari fura masina McLaren, cum ar fi trebuit sanctionati?
Gizhaaas
ionutctn
"Au scapat!Excelent!
Degeaba se agita broscarii, titlul e la McLaren!"

Nu imi vine sa cred ce decizie s-a luat. Este incredibil! N-am cuvinte ce sa zic. Asa ceva NU se poate. Cum se poate face asa ceva? Nu i-au penalizat, i-au terminat definitiv.
dizzy
Mi se pare o decizie corecta.
Pana la urma pilotii vor lua probabil titlul anul asta iar Feri constructorii.
Pilotul trebuie sa conduca masina si nu este responsabil de materialul de concurs.
Nu are de unde sa stie, si sunt convins ca nu li s-a spus:
- Bai Hamiltoane, bai Aloanze, fiti antena acilea, masinutsa MACA asta e ciordeala dupa Feri. Am furat noi planurile si am mai imbunattait pe ici colo dupa ei.
Pilotii au declarat eventual daca au observat vreo imbunatatire a comportamentului masinii, in perioada aia.
Daca ii iertau ar fi facut si altii asa, acuma nimeni nu va vrea sa mai auda de planuri ciordite, nu le vor lua nici daca le mai gasesc pe jos.
Daca penalizau pilotii, ei ar fi putut demonstra ca sunt de buna credinta.
sqryn
Rahat. Trebuia sa ii sanctioneze si pe piloti, parca revad o scena din filmele alea cu turnatori si informatori pe care politia ii face scapati ca sa prinda pestele cel mare. Asta e acum, dar si ei au beneficiat de informatiile alea.
Solon
QUOTE(paulp @ 14 Sep 2007, 09:47)
Si cam care ar fi fost solutia justa dupa parerea ta? Sau sa pune problema invers, daca Ferrari fura masina McLaren, cum ar fi trebuit sanctionati?
Gizhaaas
*


Indiferent de ce parte a baricadei as fi fost, mi se parea o decizie aberanta.
Eu inteleg de aici, ca McLaren avea masina prastie anul asta si gratie furturilor de la broscari si-au facut masina excelenta!
Acum inteleg, din cauza asta s-au batut roata la roata tot sezonul! Cazul Monza este elocvent! radmasa.gif radmasa.gif
ionutctn
"Mi se pare o decizie corecta.
Pana la urma pilotii vor lua probabil titlul anul asta iar Feri constructorii.
Pilotul trebuie sa conduca masina si nu este responsabil de materialul de concurs.
Nu are de unde sa stie, si sunt convins ca nu li s-a spus:
- Bai Hamiltoane, bai Aloanze, fiti antena acilea, masinutsa MACA asta e ciordeala dupa Feri. Am furat noi planurile si am mai imbunattait pe ici colo dupa ei.
Pilotii au dadeclarat eventual ca au observat vreo imbunatatire a comportamentului masinii, in perioada aia.
Daca ii iertau ar fi facut si altii asa, acuma nimeni nu va vrea sa mai auda de planuri ciordite, nu le vor lua nici daca le mai gasesc pe jos.
Daca penalizau pilotii, ei ar fi putut demonstra ca sunt de buna credinta."

Sincer mi se pare penibil, ridicol si fara sens. Ferrari va castiga campionatul mondial pe merit bineinteles. Fiti mandrii de voi baieti. S-au uitat aia pe schemele voastre bune si au facut o masina mult mai rapida si mai fiabila. Buna logica.
Eu unul nu sunt inginer dar matematica am facut la viata mea destula prin facultate si un lucru il pot spune: daca ai in fata un model matematic cu ceva carente atunci sigur le vei descoperi dar mai departe daca il imbunatatesti este strict meritul tau nicidecum nu iti serveste ca ai descoperit ceva cu carente.
Ma mir ca ii lasa sa ia startul la anul.
ssilviu
QUOTE(ionutctn @ 14 Sep 2007, 10:31)
Daca ii iertau ar fi facut si altii asa, acuma nimeni nu va vrea sa mai auda de planuri ciordite, nu le vor lua nici daca le mai gasesc pe jos.


De ciordit, s-a ciordit, se ciordește și se va ciordi. Doar că fraierii aștia de la McLaren au fost prinși icon_mrgreen.gif

Aștept revenirea lui Alonso la Renault wub.gif
ionutctn
QUOTE(Solon @ 14 Sep 2007, 09:28)
Indiferent de ce parte a baricadei as fi fost, mi se parea o decizie aberanta.
Eu inteleg de aici, ca McLaren avea masina prastie anul asta si gratie furturilor de la broscari si-au facut masina excelenta!
Acum inteleg, din cauza asta s-au batut roata la roata tot sezonul! Cazul Monza este elocvent! radmasa.gif  radmasa.gif
*



Ca sa nu mai spunem de cazul Monaco. Ferrari au fost praf atunci. Massa era aproape la un tur in spatele lui Alonso si Hamilton. Hai domne' sa mai fim si obiectivi. La Monaco nu au mai folosit "furaciunile". Nu de alta dar nu era cazul.
dizzy
Si atunci, in buna traditie romaneasca ii lasai in pace pe Maci, ca au ciordit cinstit, nu? Propune tu o pedeapsa!
Si mie mi se pare penibil ca Macii, o echipa redutabila de altfel, sa se dedea la asa ciordeli ieftine

ionutctn
QUOTE(dizzy @ 14 Sep 2007, 09:38)
Si atunci, in buna traditie romaneasca ii lasai in pace pe Maci, ca au ciordit cinstit, nu? Propune tu o pedeapsa!
Si mie mi se pare penibil ca Macii, o echipa redutabila de altfel, sa se dedea la asa ciordeli ieftine
*



Nu sunt ciordeli ieftine. Toata lumea spioneza pe toata lumea aici numai ca astia au fost si prinsi. Ce crezi ca sunt primii si ultimii care au spionat si au folosit daca or fi folosit ceva??? Nu se va termina cu spionajul stai linistit.
Cat despre pedepse, nu mai vreau sa imi aduc aminte din urma ce nereguli au facut alte echipe (nu spui care) si nici macar nu li s-au sters punctele din cursa cu pricina; nu mai pun pedepse suplimentare. Nu are rost sa facem istorie acum.
TMihai
Pilotii au primit "imunitate" deoarece au colaborat cu FIA in cazul de spionaj. Cel mai probabil Alonso, sau ambii piloti, au dat detalii decisive pt ancheta. Probabil d-aia si Mclaren nu a fost exclusa...ar fi fost afectati si ei.
Inteleg ca decizia nu poate multumi pe toata lumea, dar sa sari de cur fara sa astepti publicarea dovezilor mi se pare exagerat. Furtul ramane furt. Poate au folosit info privind doar geometria suspensilor sau repartitia maselor si tot si-au creat un avantaj.
Din punctul meu de vedere sanctiunea e justa. Nu uitati ca aici nu a hotarat FIA ci WMSC (World Motor Sport Council).

Solon
Nu, dar nu astepti pana la finalul sezonului sa vezi daca Ferrari ia titlul, le iei punctele in Ungaria, sperand ca o sa se apropie de McLaren, nu o fac, la urmatoarea cursa handicapul se mareste, vezi ca Ferrari nu poate sa ia titlul pe bune si atunci le dai in cap intr-un moment in care McLaren nu mai poate recupera nimic!
Daca tot se suspecteaza de la inceputul anului, trebuiau sa le dea in cap in prima parte a sezonului si atunci mai aveau si McLaren o sansa! Poate mai vedeam si ceva spectacol, ca o adunatura de idioti care nu fac o depasire nu mi se pare spectacol!
Parerea mea, nu aruncati cu pietre! ph34r.gif
dizzy
Si pedeapsa? Care-i pedeapsa pt Maci?
Ii iertam ca sunt si ei copii buni?
paulp
In Ungaria si-au luat singuri punctele de prosti, ca s-au dat in git unu pe altu wink.gif

Iar anu asta Macii nu merita puncte la constructori pentru ca au furat.
PUNCT.
Sa joace cinstit si sa cistige pe bune, nu prin furaciune.
ionutctn
QUOTE(paulp @ 14 Sep 2007, 09:55)
In Ungaria si-au luat singuri punctele de prosti, ca s-au dat in git unu pe altu wink.gif

Iar anu asta Macii nu merita puncte la constructori pentru ca au furat.
PUNCT.
Sa joace cinstit si sa cistige pe bune, nu prin furaciune.
*



Dar altii (nu dau nume) cand nu au jucat cinstit, au fost pedepsiti??? Aud???
paulp
Un singur nume: Schumi - Monaco 2006, iti spune ceva?
ionutctn
QUOTE(Solon @ 14 Sep 2007, 09:28)
Indiferent de ce parte a baricadei as fi fost, mi se parea o decizie aberanta.
Eu inteleg de aici, ca McLaren avea masina prastie anul asta si gratie furturilor de la broscari si-au facut masina excelenta!
Acum inteleg, din cauza asta s-au batut roata la roata tot sezonul! Cazul Monza este elocvent! radmasa.gif  radmasa.gif
*



Corect. Bietii de ei abia s-au tinut dupa masinile Ferrari.
paulp
QUOTE(ionutctn @ 14 Sep 2007, 11:00)
Corect. Bietii de ei abia s-au tinut dupa masinile Ferrari.
*


Incorect. Cind ai setarile celuilat e usor sa-l depasesti wink.gif
dizzy
Daca cineva imi ciordeste rotile de la masina, am dreptul sa ti le ciordesc si eu tie pe motiv ca si altii fura?
Exista o diferenta mare intre a te inspira dintr-o poza/ privire/ discutie chiar, etc si a te prinde cu documente in geanta.

Daca le erau inutile acele planuri, de ce le-au mai luat? Asaaaa, sa fie in dulap? Ca nu le-or fi luat gratis!
Solon
QUOTE(paulp @ 14 Sep 2007, 11:02)
Incorect. Cind ai setarile celuilat e usor sa-l depasesti wink.gif
*


Corect.Nu am nimic de comentat aici, cu conditia SA FIE VORBA DE ACEEASI MASINA, nu de aerodinamici si motoare diferite.
Sa reamintesc cazul lui Schumacher cu Barrichello( sau Irvine,nu mai stiu sigur) cand au avut aceleasi setari la masina si Schumacher i-a zis sa se tina dupa el sa faca acelasi lucru pe care il face si el si ala nu a fost in stare. Deci nici macar in cazul aceleiasi echipe setarile identice nu conduc la comportamente identice ale masinilor, daramite sa iei setarile de la o echipa si sa le pui la alta echipa.
dantes
QUOTE(paulp @ 14 Sep 2007, 10:59)
Un singur nume: Schumi - Monaco 2006, iti spune ceva?
*



Moaaama ce de scandal a iesit atunci intre fanii Ferrari si cei ai Renault/McLaren... A furat a distrus a facut... Acum cand e pe fata toata treaba si e o chestie cu muuuuuult mai grava, urla toti din gura de sarpe...
Asa ca acuma..... TACERE!!! Ferrari a avut anul asta 4 masini in curse!
Chiar daca ar fi fost penalizati din iulie sau mai devreme, tot nu ar fi putut aduce puncte la constructori...so...macar a lasat o sansa pilotilor ca daca era de pe atunci, nu stiu ce ar mai fi facut!

Decizie corecta, urmeaza procesele penale si civile din Italia si Anglia, iar pilotii sa-si gaseasca alte echipe ca macii sunt varza... Singurul de care imi pare rau e Hamilton... si sincer sa fiu as vrea sa-l vad campion in detrimentul unui pilot Ferrari la care nici Massa nici Kimi nu au fata de campion...un pampalau si un betivan...

TMihai
QUOTE(dantes @ 14 Sep 2007, 11:33)
nici Massa nici Kimi nu au fata de campion...un pampalau si un betivan...

Si tie ti-e dor de Schumi, huh? biggrin.gif
avathan
QUOTE(ionutctn @ 14 Sep 2007, 08:48)
"Au scapat!Excelent!
Degeaba se agita broscarii, titlul e la McLaren!"

Nu imi vine sa cred ce decizie s-a luat. Este incredibil! N-am cuvinte ce sa zic. Asa ceva NU se poate. Cum se poate face asa ceva? Nu i-au penalizat, i-au terminat definitiv.
*



E o decizie temperata,deloc dura si corecta.Chiar ma intrebam cum de au reusit sa faca si cei de la Mercedes o masina competitiva in sfarsit.Acum a venit explicatia.Desigur sunt rautacios,fiind fan al oamenilor in rosu.
ady85btz
decizia e definitiva? unsure.gif
avathan
QUOTE(ionutctn @ 14 Sep 2007, 08:48)
"Au scapat!Excelent!
Degeaba se agita broscarii, titlul e la McLaren!"

Nu imi vine sa cred ce decizie s-a luat. Este incredibil! N-am cuvinte ce sa zic. Asa ceva NU se poate. Cum se poate face asa ceva? Nu i-au penalizat, i-au terminat definitiv.
*




E o decizie temperata,deloc dura si corecta.Chiar ma intrebam cum de au reusit sa faca si cei de la Mercedes o masina competitiva in sfarsit.Acum a venit explicatia.Desigur sunt rautacios,fiind fan al oamenilor in rosu.


QUOTE(Solon)
Nu, dar nu astepti pana la finalul sezonului sa vezi daca Ferrari ia titlul, le iei punctele in Ungaria, sperand ca o sa se apropie de McLaren, nu o fac, la urmatoarea cursa handicapul se mareste, vezi ca Ferrari nu poate sa ia titlul pe bune si atunci le dai in cap intr-un moment in care McLaren nu mai poate recupera nimic!
Daca tot se suspecteaza de la inceputul anului, trebuiau sa le dea in cap in prima parte a sezonului si atunci mai aveau si McLaren o sansa! Poate mai vedeam si ceva spectacol, ca o adunatura de idioti care nu fac o depasire nu mi se pare spectacol!


1.e nevoie de dovezi pentru a astfel de decizie iar strangerea lor necesita timp
2.sa-ti reamintesc cate reguli a schimbat FIA in ultimii 5 ani pentru ca nu reusea aproape nimeni sa termine cursa mai aproape de jumatate de tur in spatele masinilor Ferrari ? exagerez nu a fost asa chiar mereu...
Personal cred ca :
Echipa trebuia exclusa definitiv iar pilotilor trebuia sa le fie retrasa licenta definitiv, faptul ca au ajutat ancheta inseamna ca stiau,daca stiau sunt complici.
Pedeapsa e mult prea blanda si se creeaza un pecedent periculos .Mercedes si McLaren daca nu erau exclusi macar trebuiau interzisi in Formula 1 cel putin 50 de ani .oricum cu sau fara ei in Formula 1 tot aia este...adica au si ei o masina performanta in plin scandal ca au copiat concurenta...


Rezultate in ultimii 5 ani , si anul acesta :
http://www.formula1.com/results/team/2002/
http://www.formula1.com/results/team/2003/
http://www.formula1.com/results/team/2004/
Singurul an in care Mercedes a fost desupra Ferrari
http://www.formula1.com/results/team/2005/
A se nota diferenta de aproape 100 de puncte intre Ferrari si Mercedes
poate o vede si domnul care pomenea mai sus de Monaco ca tot de anul 2006 pomenea si dansul...
http://www.formula1.com/results/team/2006/
si acum in 2007 erau peste sau egali...ca sa vezi...poate spioneaza toti dar nu au fost prinsi inca,deci nu putem afirma ca spioneaza.
Aici Mercedes e deja depunctata...
http://www.formula1.com/results/team/2007/
ssilviu
Ca fan neutru in acesta afacere, nu pot sa nu remarc subiectivitatea fiecarei tabere in parte.

Este adevarat ca cei de la Mclaren au avut ceva date importante. Ca au putut sa fie folositoare. Sau nu au putut fi deloc. Dar de aici pana la a spune ca Ferrari a avut patru masini pe pista e cale lunga. Asa cum a zis si Solon mai sus, nu este suficient sa ai setarile unei masini pentru a o face mai rapida. Chiar si asa, daca luau datele de la ferrari trebuiau sa fie in cel mai bun caz la fel de buni ca ei.

Asta daca nu au putut sa afle de ce sa se fereasca .. si au putut sa evolueze mai repede. Ceea ce nu e exclus deloc. Ideea cum ca exista o legatura intre informatiile de la Ferrari si revenirea de forma de la Mclaren, parerea mea este ca ramane la stadiul de presupunere. Si la Monza si-au revenit aia de la Mclaren, dar nu cred ca iar au avut date de la ferrari.
dantes
QUOTE(TMihai @ 14 Sep 2007, 11:39)
Si tie ti-e dor de Schumi, huh? biggrin.gif
*


blush.gif
avathan
ssilviu spionaj=furt,asta trebuie pedepsit exemplar.mai mult decat atat desi sunt fan Ferrari am fost suficient de obiectiv.Daca au copiat sau folosit un surubel de la concurenta tot spionaj se numeste.
dizzy
Eu cred ca decizia este corecta.
Pilotii au fost anchetati si au colaborat cu anchetatorii. Nu cred ca pot fi considerati la fel de vinovati ca inginerii.
Daca o pedeapsa mai mica de genul va tragem na-na la fund mi s-ar fi parut blanda, la fel mi s-ar fi parut absurda o pedeapsa dura de excludere a lor din F1. "100 000 000 DE DOLARIIIII, dâng dâng, desi pare un mizilic pt voi, e o suma mare intr-o lume nebecaliana (chiar, poate il cheama MACii la OTV pe Razboinicul lu' MIMI sa le plateasca amenda ca a lui Dan Senzationescu).
Asta inseamna cred o gaura de 25-30% in bugetul echipei ceea ce poate duce la falimentul ei, avand in vedere ca sponsorii se vor codi sa le dea banii, nevrand sa fie amestecati cu imaginea unei echipe de hoti.
Si cum nu mai au sponsori firmele de tutun pe care le durea in basca de "100 000 000 de dolari" nu o sa le fie moale deloc.
TMihai
100 de milioane sunt de platit pe hartie. Defapt treaba sta altfel.

Detalii

avathan
Incedibil FIA incurajeaza practic astfel de treburi!
Toti sponsorii McLaren Mercedes au numele patat daca nu-si retrag sprijinul,si probabil ca nu o vor face pentru ca e vorba de bani multi in joc.
ssilviu
Da, dar tot 100 inseamna. Pentru ca McLaren ar fi rămas cu aia 100 de mil. Vezi acum unde e subiectivismul tau?
Solon
Cica au timp de apel 24 ore.
Pedeapsa sigur ramane, poate mai scapa de amenda.
Totusi,nu cred ca au folosit toate furaciunile de la broscari pentru ca altfel le mergeau masinile la fel de prost ca cele de la Ferrari. radmasa.gif radmasa.gif
Si-au dat si ei seama ca daca folosesc tot, dau cu masinile in gard! radmasa.gif
TMihai
Ideile sunt putine...bine macar ca-s fixe.
TinCup
QUOTE(TMihai @ 14 Sep 2007, 10:42)
Pilotii au primit "imunitate" deoarece au colaborat cu FIA in cazul de spionaj. Cel mai probabil Alonso, sau ambii piloti, au dat detalii decisive pt ancheta. Probabil d-aia si Mclaren nu a fost exclusa...ar fi fost afectati si ei.
Inteleg ca decizia nu poate multumi pe toata lumea, dar sa sari de cur fara sa astepti publicarea dovezilor mi se pare exagerat. Furtul ramane furt. Poate au folosit info privind doar geometria suspensilor sau repartitia maselor si tot si-au creat un avantaj.
Din punctul meu de vedere sanctiunea e justa. Nu uitati ca aici nu a hotarat FIA ci WMSC (World Motor Sport Council).
*


Asta cu pilotii iertati pentru ca au colaborat e doar praf in ochi. Hamilton are o sansa uriasa sa devina campion mondial in primul an. Asta, impreuna cu faptul ca e englez, se vinde. Intr-un fel vinzi drepturi de televiziune la un campionat in care cu 5 curse inainte de final ai 4 piloti cu sanse reale de a castiga, fata de un campionat care se stie dinainte ca-l va castiga Schumi de ex. FIA nu sunt prosti sa se impuste singuri in picior.
Pe de alta parte ma deranjeaza expresiile 'furt' si 'spionaj' (nu sunt fan MacLaren). Adevarul e ca un angajat Ferrari a oferit secrete unui angajat MacLaren. Nu i s-a solicitat acest lucru, nu a fost platit sau incurajat in vreun fel sa faca asta. In plus, din informatiile publicate pana acum nu s-a dovedit deloc ca MacLaren a folosit acele informatii. Este posibil ca Mike Coughlan sa fi intentionat sa vanda acel dosar altei echipe. Cei de la Honda parca chiar au fost contactati de acest duo, si sincer crede cineva ca acel dosar nu a intrat in discutie in intalnirea cu Honda?
Una peste alta, decizia mi se pare foarte dura, si amenda e de domeniul ridicolului.

paulp
Deci eu vin la tine si-ti zic "na ma dosaru cu tot ce-au muncit fraierii de la concurenta ta" tu il ei (de ce Honda nu l-a luat, ca au fost baieti destepti si nu s-au bagat singuri in rahat), si apoi cind esti prins, o dai ca stii ca nu e chiar asa, ca eu fac colectie de dosare, dar sa moara cici balerina daca m-am uitat in el, e o simpla coincidenta ca am folosit ideile.
Macane rau de tot.
TMihai
@TinCup ce-au zis altii, am scris si eu la faza cu pilotii
QUOTE
But despite them having earned drivers' championship points in a car that has surely benefited from the very actions their team has been sanctioned for, the drivers have been given immunity for providing evidence to the FIA.

Cat despre existenta dovezilor ,zic sa asteptam comunicatul oficial al FIA programat azi din cate am inteles. Sa vedem ce explicatii dau.

14 Sep 2007, 17:25:
Detaliile care au stat la baza deciziei WMSC de ieri AICI
sandman_
pe de alta parte, in '94 MS a fost suspendat 2 curse in urma scandalului declansat de neconformitatea masinii Benetton, lucru care l-a costat titlul... teoretic, daca FA si LH ar fi suspendati 2 curse, atunci FM chiar ar avea sanse reale la titlu...
Solon
QUOTE(sandman_ @ 15 Sep 2007, 10:34)
pe de alta parte, in '94 MS a fost suspendat 2 curse in urma scandalului declansat de neconformitatea masinii Benetton, lucru care l-a costat titlul... teoretic, daca FA si LH ar fi suspendati 2 curse, atunci FM chiar ar avea sanse reale la titlu...
*


Conditia e sa fie si in stare sa castige!
Arhimede
Italia..Italiaaaa tongue.gif
Solon
Noroc cu penalizarea lui McLaren! sad.gif Si uite asa, incet incet, mai sunt 2 puncte intre Alonso si Hamilton. tongue.gif
In fine!
Miki asta e cel mai mare animal pe care l-am vazut.Era sa sparg televizorul.
paulp
Miki nu e animal, e doar un pic cam prost, si foarte ingimfat, si un idiot. In rest e OK. Cine mai prinde RTL?
Solon
QUOTE(paulp @ 16 Sep 2007, 17:06)
Miki nu e animal, e doar un pic cam prost, si foarte ingimfat, si un idiot. In rest e OK. Cine mai prinde RTL?
*


Cred ca ma duc sa imi cumpar parobolica numai sa scap de el! radmasa.gif
Faza cu David Richards, de la Prodive, ati auzit-o?Am fost pe jos de ras! radmasa.gif
sorin_f39
Greu, dar nu imposibil de obtinut si titlul la piloti.

Ambii comentatori sunt la pamant.


Forza FERRARI !!!
ionutctn
Stati linistiti ca la piloti se joaca intre Alonso si Hamilton. Cate curse au reusit sa termine consecutiv pe podium cei de la Ferrari? Cum au castigat vreo cursa, cum aia de la McLaren le-au raspuns imediat in cursa urmatoare. La capitolul polito, McLaren e peste Ferrari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.