Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Impreza WRX SW 2002
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311
madhorsefuzzy
Mai interesant e sa o faci, nu sa cumperi si sa chemi cumatrul.
wolfin
Glumim radem dar

In bucatarie nu se mai pune faianta.

Sticla sau un fel de pal...o sa vorbesc cu baietii de la mobila ce au montat . Iti zic.
Muttley
Palul se umfla orice i-ai face.
Sticla e cool, da' ia-o de unde nu-i.
wolfin
Nu e pal ea altceva. Si sticla e dedicata pt asta..adica zona cuptor plita..chiuveta...

Are culori trasnite...sau alba ..cum e whiteboard ul..poti scrie pe ea....misto foc

Acum 8 ani am cumparat 2 bucati la 2.3 m lungime si 1 latime...wtf.
Victorine
Confirm ce zice Wolfin, am folosit si eu deasupra blaturilor un fel de pal cu melamina mai groasa, lucioasa, transparenta, arata ca sticla. Sunt diferite culori, eu am folosit negru si fiind lucios contribuie cumva la impresia de spatiu mai mare ca oglindeste destul fara sa fie kitsch totusi. Precis ai vazut genul ala de finisaje prin IKEA atunci cand ai ales usile la dulapuri, tin minte ca am vazut ceva pe portocaliu, negru, etc. Dupa 10 ani pot spune ca e destul de pretentios in bucatarie in spatele chiuvetei si al plitei de gatit, pentru ca se mai stropeste si trebuie curatat destul de repede si nu cu chestii abrazive, altfel se zgarie fin ca panza de paianjen. Totusi, e vizibil doar de aproape.

Si noi il mai folosim pe post de whiteboard, doar ca la noi fiind negru scriem cu marker alb, deci e blackboard.

Io zic sa-ti deschizi un topic aparte cu casa daca mai vrei sa intrebi una alta sa nu-l stricam pe asta, io intram aici sa citesc de pleuri. wink.gif
wolfin
De asta zic..sticla n are nici pe draku
Muttley
Gata, terminam cu amenajarile up.gif
wolfin
asta sa crezi tu..gata un ultim link 017.gif

https://www.casadex.ro/2013/02/inlocuieste-...ticla-colorata/


si abereaza aia acolo cu preturile

e in jur de 200-400 lei mp
Fratzica
Acum 5 ani am pus in bucatarie sticla alba Lacobel pe peretele din spatele blatului. Prima data cand a facut nevasta clatite pe ochiul aragazului dinspre perete s-a crapat sticla din cauza caldurii. Daca iti pui sticla, ai grija sa fie securizata.
Agrig
Sticla securizata sau termorezistenta?
Is 2 lucruri cam diferite.
Fratzica
Sticla termorezistenta o folosesti la sobe si din cate stiu nu se prea gaseste colorata.
Sticla securizata are o rezistenta mai buna la soc termic decat sticla float.

Pot sa ma insel insa, nu-s expert in geamuri. Stiu doar ca sticla float e o alegere proasta pt proiectul asta.
Muttley
N-am flacara, doar plita cu inductie. Mai, eu va multumesc. Si prin prisma cunostintelor pe care le aveti, infinit mai vaste decat ale mele, am sa continui sa intreb chestii de genul. Doar ca la Cafenea. Am sa anunt discret aici din cand in cand blush.gif
Fratzica
Atunci poti sa pui ce sticla vrei.
Daca as da timpul inapoi si eu mi-as pune plita cu inductie in locul a̶r̶a̶g̶a̶z̶u̶l̶u̶i̶ plitei cu gaz..
Victorine
QUOTE(Fratzica @ 26 Oct 2018, 20:41)
Sticla termorezistenta o folosesti la sobe si din cate stiu nu se prea gaseste colorata.
Sticla securizata are o rezistenta mai buna la soc termic decat sticla float.

Pot sa ma insel insa, nu-s expert in geamuri. Stiu doar ca sticla float e o alegere proasta pt proiectul asta.
*



Sticla plana se face azi prin procedeul float, pus la punct de Pilkington cu ceva vreme in urma. Presupune tragerea continua a topiturii de sticla pe o baie de staniu topit, astfel ca aceasta se intinde uniform si foaia obtinuta are fetele plan paralele - lucru foarte important pentru caracteristicile cerute astazi, in special pentru fabricarea geamurilor termoizolante.
Sticla termorezistenta presupune o compozitie speciala care ii asigura de fapt rezistenta la soc termic si e scumpa.
Sticla securizata implica un tratament termic special care asigura spargerea ei in cioburi mici in cazul unui soc mecanic si nu in aschii mari care sunt periculoase.
Sticla securizata nu se mai poate prelucra dupa fabricare (taiere/ gaurire) pentru ca se sparge. Deseori se lamineaza cu folii polimerice pentru rezistenta mai buna si pentru retinerea cioburilor (cu aplicatii in industria auto).
Muttley
Nu gasesc, deci nu cred c-am scris aici.
In august am mers la Iasi cu troaca si am prins un rahat de lucrare pe drum, dupa Lepsa pe undeva. Reparau astia drumul in stilu' ala vechi si fain, cu criblura. Km cubi de criblura erau turnati pe vreo 5km doar. Inotam cu masina prin pietre. Mi-au sarit si in masina, fara gluma, pe geamul din fata, aruncate de rotile mele. Desi am mers ca mortul. Dupa bucata aia, la fiecare denivelare se scuturau de sub masina. La o benzinarie am facut o manevra cu spatele si auzeam cum impanau pietre in etrier. Am fost pachet de nervi atunci.

Astazi am schimbat bara antiruliu fata, am pus la loc OEM-ul, ca sa vand Whiteline-ul subtire. Si am gasit pietre pe U-frame (un cadru imens, sub masina, ce trebuie scos pentru acces la bara). Si am vazut ce e pe brate. Si am batut in scutul cutiei si zdranganea a pietre. Am desfacut absolut tot, inclusiv carenajele spate.

Sugestiv pentru ce am gasit...

Lipite cu smoala pe bratul de suspensie fata:

[attachmentid=1628095343]

Scoase DOAR din talerul de amortizor. Doar de acolo:

[attachmentid=1628095344]

I-am pus rotile de iarna, m-am minunat iar cat de frumoasa e culoarea jantelor OEM si aia fu tot.
Mi-e o sila greu de exprimat in cuvinte. Eu ma plang totusi de criblura, nu de chestii serioase sleep.gif
wolfin
Cand e ziua ta sa iti luam un cric hidraulic.

Iulikk
Hello! Am vazut cateva pagini mai in spate ca ai dat cu vaselina pe sub shbaru. Ai mai curatat acele mici puncte de rugina sau ai dat direct peste rugina cu vaselina aia?
Muttley
Pe sub shushuki. Am dat cu nigrin pe punctele de pe caroserie.
Iulikk
Am inteles. Mersi. Eu as vrea sa dau la polozaur, subcarenajele de la roti.
Muttley
Agrig a zis ca vaselina direct peste rugina e o idee buna, ca rugina e poroasa. I-as da dreptate.
Sub carenaje creca-i ok, acolo nu se spala. Facut la Dacie cu rezultate excelente.
Muttley
[attachmentid=1628095728]

happy.gif

Sau nici nu stiu, sa fie " sleep.gif " de fapt? Sa mi se fi luat de tratat anticoroziv japoneza inaintea fiecarei ierni si in fiecare primavara?
Meh, anunt maine seara.
Muttley
M-a spart vremea din ultimele saptamani wacko.gif
Ambele masini sunt gata de iarna, matza a naparlit si i-a crescut blana de uaie, dar... cucu' iarna.

[attachmentid=1628095809]

Pana si Dacia fu oarecum bagata-n seama, incarcat bateria si dat la demaror pentru ungere, cu carburatoarele goale. 4 bar presiune de ungere, la turatie de demaror. Biutiful!

Si o concluzie generala... Voiam sa zic ca n-am bani de alte modificari si lucrari. Dar as minti, am ambreiaj pentru troaca, kit ceas dual presiune si temperatura ulei... Sa termin bucataria aia afurisita si, la iarna, Dacia pofteste afara o luna si troaca in garaj. Tre' s-o fac si p-asta, sa lucrez iarna in garaj. De data asta al meu.

Si, reiau... Ce vreme! wacko.gif wacko.gif wacko.gif

4 Nov 2018, 16:18:
[attachmentid=1628095825]

Si-am sa scriu aici, ca e trafic mai mult decat la coltul biciclistului.
Nu prea mai aveam ce face acasa, vremea era in continuare bataie de joc, asa c-am facut juma' de Poiana prin Brasov.
Nu mai pedalasem de 6 luni.
Giratoriu in centru, ieseam la a 14-a, deci eram pe mijloc. Un carnat cu un Focus 1 cu numere de Alemania, sa se urce pe mine, din spate. Cocalar infect, cu masina luata cu 100e de afara.
Cel mai misto fu la intoarcere. Drum cu sens unic, 3 benzi. Eu pe pista de biciclete, langa bordura si banda 1. Probabil era unu' care mergea pe banda 2, cum se poarta la noi. Passat cu numere de Autriche devanseaza pe banda 1 si-mi zburleste parul de pe piciorul stang. Daca in capatul strazii prindea rosu, ii deschideam usa. N-a fost sa fie. Asta m-a scos din minti, jur. Am o viata, cum o fi ea, iesisem duminica, 4 noiembrie la 25*C sa pedalez si na...
Iar ultima, cea mai inofensiva. Eu prind rosu la respectivul semafor, apoi rosu la trecerea la nivel cu chu-chu. Acustice si luminoase. Langa mine, o masina, o cucoana la volan si un sot in dreapta. In spate, taximetristul, claxoane, "ca este timp". P-asta l-am injurat ca un mitocan ce sunt. S-a dat jos si presupusul sot si taximetristul a dat-o-n scuze.

Bag vreju-n el popor. Nu tara. Popor.
marksman
QUOTE(Muttley @ 4 Nov 2018, 12:51)
[...]

Bag vreju-n el popor. Nu tara. Popor.
*


up.gif

Fratzica
Eu de cand mi-a trecut unu` tot asa la rasu piciorului, am pus oglinda retrovizoare sa ii vad din timp.
Stiu ca arata ca dracu pe cursiera dar sa stii ca ajuta.
Muttley
https://m.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/nou...i-cu-tot-759641

https://www.viata-libera.ro/eveniment/11520...rase-pe-dreapta

Mi-a pomenit un prieten de chestia din linkuri. Haaaabar n-aveam!
Se aplica mizeria asta?
Ca am Dacia fara rca din iunie si nici ca-i mai fac vreo 10 ani, iar la WRX expira saptamana viitoare, si nici astuia nu i-as face pana nu scap de niste alte cheltuieli.

Deci se aplica?
AndreiMR
E ce îți ziceam eu mai demult când venise vorba de băgat mașina la hibernare ..e drept că atunci nu se aplica dar știam de la un broker de prevederile astea. E o aberație dar asta e legea...nu mai ai RCA ți se suspenda înmatricularea practic
psychoo
Nu e mai ieftin sa rezervi numarul?
Muttley
Andrei, discutia de atunci era ca se reseteaza bonus-malus ala. Si concluzionasem ca se aplica pe persoana, iar cat timp am continuitate la una din polite, nu se reseteaza nimic.
Ia, sa vedem care ma da in gat. Atentie, la Piatra Neamt laugh.gif
bgdrenault
S=a marcat.
Ca sa nu spun la nimeni, fa RCA la mine!
AndreiMR
QUOTE(Muttley @ 8 Nov 2018, 20:58)
Andrei, discutia de atunci era ca se reseteaza bonus-malus ala. Si concluzionasem ca se aplica pe persoana, iar cat timp am continuitate la una din polite, nu se reseteaza nimic.
Ia, sa vedem care ma da in gat. Atentie, la Piatra Neamt laugh.gif
*



Nu mai știu exact dar știu ca am avut discuția asta cu suspendarea înmatriculării cu cineva de pe un forum. Bine, atunci urmăream 3 forumuri așa că e foarte posibil să confund smile.gif
bgdrenault
Deocamdata e neclara treaba . Cred ca nu sunt inca norme de aplicare.
Treaba cu oferta e neadevarata, acum sistemul permite calcul oferta cu 45 de zile inainte dar nu te lasa sa convertesti in polita decat ca 30 de zile inainte. Oferta se mentine 45 de zile ca valoare.
Muttley
QUOTE(bogdanbiciusca @ 8 Nov 2018, 22:30)
Deocamdata e neclara treaba .
*


Atat ma interesa, mersi!
Muttley
O colega de munca a luat de la sora prietenului din Italia un Yaris RS de prin 2003. Poze cu google, e neagra.
M-a rugat vineri sa merg sa-i citesc un CEL. E eroare de catalizator si abia sufla la evacuare, deci probabil fagure busit.
Am mers cu ea, patineaza ambreiajul.
Masinuta are +200 mii km.
Are motor de 1.5 si asta, 110 cai vad pe net.

Sunt tineri si nu vor sa o repare, ar prefera s-o vanda.
Le-am recomandat sa incerce s-o dea cu 1500e.
Pentru ca e o japoneza rara si faina as fi luat-o eu fara sa clipesc, dar am 2 credite si nu-mi permit de nicio culoare sa ma leg la cap.
PM daca e careva interesat s-o cumpere.
MyKe89
RS sau TS?
77, 78 sau 110 kW?
Muttley
Mai, eu stiu de RS si 1.5. Nu e turbo.
AF 2001.

12 Nov 2018, 12:37:
[attachmentid=1628096227]

12 Nov 2018, 17:40:
Adineauri, cu troaca. Incerc sa mai merg cu ea pana joi, cand expira rca.
Pe centura, in urcare. Banda 1, tir. Banda 2, logan puturos, probabil cu acceleratia blana. In spatele loganului, haudi S4 sau S4 wannabe, ca avea 2 evacuari mari. Probabil S4, ca nu era fum la fundul lui. Nu ma pricep. Eu mai in spate.
Presa Loganul sa dispara. In ultima clipa sare pe 1, cu gaz plin ca sa faca devansare de neam prost. Eram cu ochii cat cepele, ca nu prea avea loc. Dar a trecut.
M-am dus dupa el, eu, justitiarul lulii. Lipit de fundul lui, in curba lunga pe coborare, prostu' satului s-a dat pe 1, a retrogradat (am vazut puf-ul de amestec bogat) si a inceput liniuta. La mine de "hutu-te-n aripa de bou", la el de distractie. Dupa ce am trecut, am lasat-o-ncet, ca pe 1 era iar tir, si am vrut sa franeze. A franat, s-a dus in spatele meu. Convins fiind ca a inteles mesajul, m-am dat pe 1.
Ei, si acum e faza de mind-fuck. Vine in dreptul meu si ce credeti, ca ma injura, ca se uita urat? Nu nene... Cu gura pana la urechi si cu thumb-upu' fluturand, ma felicita. Pentru ce, dobitocule???
Ncsf... sleep.gif
einstein1984
nu e mai masina yarisul ala decat ignisu? macar ceva airbaguri.
Muttley
In primul rand arata mai normal, mult mai normal. Ignisul e caz Multipla.
Interiorul e ceva mai elaborat, adica din nou, mai normal. Ignisul e caz Twingo 1.
Motorul pare sa aiba ceva mai mult cuplu. Sau era rece, cu IAT mic si d-aia.
Habar n-am de detalii. Ah, ceasurile-s pe mijloc, nu prea sunt fan. Si cutia e ceva mai lunga, asta are in 5 vreo 95 la ora. Sau 100. Din nou, mai normala.




<span class='edit'>12 Nov 2018, 18:10:</span>
I-am facut si eu 2 poze adineauri.

[attachmentid=1628096240] [attachmentid=1628096241]

Mai zic o data: masina are km multi si probleme. Trebe pasionat cu rabdare, chef si dorinta de asa ceva.

PS: Toyota e toiota. Nu se compara cu Suzuki. Nu in perioada aia. Prima e masina, ailalta experiment de masina in jurul unui motor bun. D-aia mie-mi place Suzuki. Bine, e doar o parere.
bgdrenault
Mai, dar toti din Neamt v-ati mutat la Brasov?

Faina Toyoya...pare a arata bine la vopsea. Ar fi buna de reconditionat sa fie de jucarie.Hmmm...
Muttley
N-am vazut intr-o viata masini cu numere de BT cate am vazut luna asta in Brasov. E ceva la mijloc, n-are cum sa nu.
Yarisul vine de pe langa Roma, iar acolo, zapada... mai greu.

Si ca sa fie zis, eu m-am mutat la Brasov dintr-un motiv pe cat de unic, pe atat de pueril: ca sa ma dau cu bicicleta fara sa mai fac naveta din Bucuresti. Altfel, daca eram mare amator de habar n-am ce, ma duceam la Teleorman. Chiar nu stiu ce au aia acolo blink.gif
bgdrenault
Grija mare la soferii din Botosani!
Muttley
C-or fi mai anapoda decat astia din Neamt. Same sheet.
4x4
[attachmentid=1628096250]

Am facut si eu in pic de mecanica in weekend. Sarumana pentru ajutor cheers.gif
E clar, fara bmw, mi-am iesit din mana. 5 ore impartite in 2 zile pentru un termostat. Nu mam putut controla si am intervenit si eu la sistemul de reabsorbtie vapori ulei. Acuma iesirea din dreapta (aia care dadea in plenum) e obturata, si cea din stanga (dadea inainte de clapeta) da printru filtru in atmosfera noxele. Gazele din rezervor si esapament au ramas pe bucla inchisa deocamdata, am de gand sa incerc o tiganie la egr totusi (diametru mai mic pentru garnitura).

Al treilea surub (cel mai de jos) de pe carcasa termostatului e unica chestie frustranta, alternatorul nu lam mutat de pe pozitie, dar am deconectat cam toate mufele de pe cablajul motor, din fericire au mers doar pe locul lor (ca idee, la bmw erau si mufe ce puteau fi inversate cu rezultate epice, gen solenoid vanos admisie cu evacuare!). Nu am cumparat nimic decat termostatul (antigel si apa fara minerale evident), am refolosit garniturile de la injectoare si admisie si corp clapeta. Sper sa nu fie probleme, asa dupa mine nu a fost niciodata umblat acolo.


[attachmentid=1628096249]

De asta iti raman dator. Vazand cat am de munca, am schimbat pe traseu planul. Am zis ca renunt la termostat sa nu mai fac niciodata manopera asta. Bun, desfac acolo, explozie de antigel si piese. Nu stiu la **** mea ma gandeam, ma ia o durere de spate, deja montasem totul la loc mai putin admisia, zic ca o las pe maine. Cand ajung sus, ma uit pe whatsup si apoi la termostatul nou, si vad punguta cu garnitura, atunci imi venea sa plang pe bune.
Deci tigania si prostia se plateste, duminica dau iar totu jos, pun garnitura noua pe scheletul termostatului vechi, refacem totul, aerisire. Intra acuma mult mai tarziu electroventilatorul si dupa 1 minut se opreste. Inainte mergea mult si bine si daca opream la o coada cu motorul incins merge si pe treapta 2. Inca ajunge la temperatura de functionare in mers, pana ajung eu la munca se stinge becul albastru si baga caldura, cred ca am sa fiu ok la iarna. A da, am anulat si incalzirea corpului clapeta. De monitorizat.

Ca referinta, 180000 de km, arata foarte curata admisia, adica, aproape suspect. Doar pe clapeta era ceva ulei solidificat.
Muttley
Misto poze. Cu telefonul zici ca-s facute?

Eu n-am atins injectoare sau corp clapeta.
EGR delete sau obturare partiala inteleg de la englezoi ca nu merge, ii da cu check engine.
Bre, motorul asta e o trompetica. Nu mai bine-l lasi in pace?

Termostatul meu fu oiem, crec-avea garnitura deja atasata.

Iesirea de gaze cu PCV valve ai obturat-o? Brava! Evita relanti-ul, sa nu se imprastie laugh.gif
4x4
Da, mirobolantul huawei.

Am citit si eu ca daca blochezi complet egr-ul se autosesizeaza, dar am elm327 cool.gif
Vreu doar as incerc o reducere de debit, daca merge, zic ca nu are ce sa faca rau.

Altceva nu am ce sa mai fac la motor, sau in general la masina. Nu simt nevoia sa o modific in vreun fel. In rest am gresat timoneria la cutie si diverse cabluri si am dat comanda de placute si discuri de frana. Am mai sudat pe la evacuare ( e complet putrezita blush.gif ), si am cumparat o parte din chestiile care imi trebuie sa termin de facut partea din fata. Vreau la loc proiectoarele, extensiile aripi si sa prelungesc cumva bara de ignis stock la nivel cu pragurile.

Wait up, aia era cotul ala alb death.gif ? Zici sa obturez partea din stanga si sa las asta in atmosfera, mdea, miam iesit tare grav din forma.
Muttley
Pe whatsap ti-am raspuns printr-un miracol. Sambata am dormit 20h, sub imperiul unor frisoane deosebite. Normal era sa-ti raspund duminica...

Esti stricat. Da, cotul alb e supapa unisens. Ala e traseul de relanti care merge sub clapeta, vacuumul sugand gazele. Celalalt e traseul de sarcina, unde vacuumul mare e inainte de clapeta, si ala, la randu-i sugand gazele. Mai multe de data asta, d-aia eu am intercalat aici CC-ul.
Oricum ai da-o, acele 2 actiuni numite generic "suge" fac ca motorul sa fie curatat de gaze. Tu ai anulat ambele suctiuni. Un fel de suicid mai artistic. Dar la tine e normal.
4x4
Iertare, speram ca e o sansa sa aflu cei acolo inainte se fac totul la loc, zic ca e mai putin stresant ca un mesaj pe fb sau un sms, pe telefonu meu, whatsup nu are notificari si practic doar cand deschid eu aplicatia incepe sa cante. Oricum, daca nu imi scriai asta, urma sa aflu abia cand incepea sa curga pe acolo, in panica, am intrat atunci pe un site de piese, si nu exista garnitura in bom, e "incorporata" in termostat.

Insanatosire rapida up.gif
Muttley
Aoleu, ziceam doar ca ai avut noroc ca am vazut mesajul.
Restul - nu discut asta in privat cu 16 ca e dus, nu stie sa raspunda, lasa conversatiile in coada de peste. Doar aici vad ca percuteaza.

Mi-a trecut. Eram atat de praf ca am uitat sa bag matza in casa. Duminica dimineata la 7, minus 4 grade la umbra, deschid usa, bag un "pis pis pis" dezarticulat si apare asta topaind in reluare, cu un ochi zbatandu-i-se si infoiata toata. Ce 'mnesai creca mi-ar fi tras sa fi stiut moldoveneste. Somn stafeta, doarme de atunci.

[attachmentid=1628096252]
Muttley
Intr-una din zilele trecute m-am trezit cu Electric Power Steering aprins.

[attachmentid=1628096441]

Pe net am gasit ca asta e pretentios la curent si de fapt bateria e pe duca. Asa ca, dupa ce Metro a devenit o fantoma, Auchan avea doar Rombat si Carrefour baterii vechi de 5 ani distruse, la mare reducere... M-a salvat Dedeman, fix de unde nu ma asteptam.
Daca sunteti curiosi, nu ma duc la centre de baterii din aceleasi motive pentru care nu calc in service-uri.

[attachmentid=1628096442]

Am tinut bateria pe redresor cateva ore, apoi am lasat-o-n garaj. Cand o fi sa moara de tot actuala, schimb repejor. Nici nu iau aia 10%, bateria fu ieftina fata de ce alte preturi am gasit pe net, cam 220 lei pret intreg. Iar o baterie tampon la indemana prinde bine.

Ignisul are lumanari in loc de faruri. Cu inima stransa am luat 2 Pilifs nuj de care, cica +130% zi. Scumpe rau, 55 lei bucata la raionul cu legume (n-am avut rabdare de emag). E mult mai bine.

[attachmentid=1628096443] [attachmentid=1628096444]

In linii mari, e blindata. Are:
- baterie noo
- lumina
- caushiucuri noi de earna
- antigel, termostat, noi
- folie pe faruri, parbriz
- prejuri cat de cat tava
- separator gaze carter contra emulsii de iarna
- grasime pe dedesubt
- chedere unse

Ar mai lipsi niste ulei de motor de iarna, dar rezolv cat de curand.

Vad maine ce stie pe zapada, cica ninge.

19 Nov 2018, 10:39:
In ce fel uitasem ce e aia frana de mana pe zapada...
Reamintire, Stiftul nu ma lasa sa fac nimic, ESP dezactivat era doar un martor in bord si atat. La Impreza nu e voie sa trag de frana de mana in mers, ca fac salata de diferential central.
Mult timp a trecut!
cj98czh
QUOTE(Muttley @ 18 Nov 2018, 21:47)
IStiftul nu ma lasa sa fac nimic, ESP dezactivat era doar un martor in bord si atat
*



Sunt mai multe masini la care cand dai ESP off ... de fapt dezactivezi doar ASR-ul ....
Muttley
Se poate! Ironic sa aflu acum, la ani dupa ce am scapat de pacostea aia laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.