Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bula daciotului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242
Marty
QUOTE(sanyutzu @ 6 May 2009, 13:37)
apropo dauna totala au aia care au casco!!!
EU NU AM
*


Vedeti, ba, prostilor? V-am zis sa nu va faceti CASCO ca sa n-aveti dauna totala? Da' voi nu: betmen, betmen!
Marty
QUOTE(sanyutzu @ 13 May 2009, 01:05)
nu stiu cum sa incep dar totusi incep si poate imi vine mai multe pe parcurs ce scriu


QUOTE(sanyutzu)
Tu esti singurul care ma jignit cel mai mult
radian
Daca nu-i vine, nasoala treaba. Asta-i riscul cand o faci neprotejat...
vis-a-vis
Citat din context
QUOTE(tzepesch @ 12 May 2009, 22:28)
Muttley..., da-mi pm-ula... t rog.
*


Aaaa...!? blink.gif
Andy_ACS
QUOTE(garlic_dog @ 13 May 2009, 15:06)
Imi place sa claxonez. Dar nu oricum, ci in serii scurte gen: bip-bip-bip-bip. Asta pentru cunoscuti. In  rest bip-bip sau bip-bip-bip, dupa caz. icon_mrgreen.gif

Nu se poate proiecta, de catre luminatii forumului, un releu electronic setabil de la doua la cinci impulsuri  care sa comande releul de claxon?

Aaaaa?
*



Bip

Bafta!
SSilent
QUOTE(blade @ 29 Aug 2008, 21:49)
Am si eu o problema la o Dacie din 2202.
*



HAAAAA !!! deci inseamna ca nu vine sfarsitu lumii in 2012 10561582.gif
cosmin_2300
QUOTE(AL @ 14 May 2009, 08:51)
avand in vedere ca initiatorul doreste o cale de rezolvare a zgarieturilor, discutia este una generala, valabila la orice fel de marca/model auto... se muta la diverse.
*




QUOTE(mihi78 @ 14 May 2009, 20:13)
domnule moderator sa membru ti-ai pus problema ca poate compozitia parbrizului difera de la model la model?
*



Topicul este asta .
IRONICK
QUOTE(SB04AKI @ 20 May 2009, 12:37)
dacia chiar fuge cu 160km/h daca e totul ok, dar sa dea domnul sa trebuiasca sa franezi ca te a luat dracu.

eu am incercat pe pista dreapta nu sosea sa vad cat poate a mea eu aveam 180 la bord acul jos de tot si langa mine un prieten cu un passat el zicea ca avea la un moment dat 190km/h pe bord, dar aici tin sa precizez ca am motor de 1,6 pe ea si avea compresie calumea motorul acuma nu mi-asi mai permite asta ca tre sa refac motorul dar am vazut la 180-190 la ora cand am apasat cata frana a inceput sa faca figuri [...]
*

nh1980ro
Carabusii nu stiu ca n-ar trebui sa zboare dpdv aerodinamic, asa ca ei zboara in continuare...
vis-a-vis
QUOTE(cristitranca @ 21 May 2009, 14:51)
stai ca acu intreb eu

ce merita mai mult? abs sau ac?
*

Mai bine ramaneai in ignoranta radmasa.gif
Tince1290
discutie despre paravanuri

QUOTE(vasyval @ 21 May 2009, 14:23)
In proportie de 50% sunt folositoare. Restul 50% e ca da bine pe masina, care compenseaza faptul ca geamurile se inchid mai greu din cauza clemelor de prindere.
*



blink.gif inteleg ca 50+50 face 100% dar....se discuta despre doua idei diferite....50 % folositoare => 50 % nefolositoare....dar el spune ca celelalte 50% "e ca da bine pe masina" huh.gif nu mai inteleg nimic wacko.gif
marksman
@vis-a-vis: si de ce e bula, ma rog? Uite ca eu prefer AC si nu ABS. Asta ma face ignorant?
vis-a-vis
Cam...
marksman
Sa mori tu?!
einstein1984
Oricum, fata de airbaguri, AC-ul e clar de preferat. Doar e ceva ce folosesti zi de zi, nu doar odata in viata masinii. smile.gif)
marksman
Se putea sa nu te bagi si tu in seama? Era vorba de AC vs. ABS. ABS e un "driver aid", airbagul e un "safety feature" si AC-ul e un "element de confort". Deci discutia era "driver aid" vs. "element de confort", nu "safety feature" vs. "element de confort". Esti pe langa subiect bine de tot.

In 10 ani de cand conduc, am condus masini fara ABS (majoritatea). Acum am o masina cu ABS, dar nu l-am "provocat" pana acum.
vis-a-vis
QUOTE(Illusi0n @ 21 May 2009, 15:41)
Sa mori tu?!
*

Hai ca te-ai cam bagat ca bikinii-ntre labii si mai esti si nesimtit.
Contextul e clar, "apropo' de frane ce sa prefer, ABS sau AC?"
marksman
QUOTE(vis-a-vis @ 21 May 2009, 14:50)
Hai ca te-ai cam bagat ca bikinii-ntre labii si mai esti si nesimtit.
Contextul e clar, "apropo' de frane ce sa prefer, ABS sau AC?"
*



Ce context, mestere? Omu a pus o intrebare de bun simt. Hai ca daca intreba "apropo" de frane ce sa prefer: AC sau airbag? mai intelegeam.

Punem mai jos intregul post al omului:

QUOTE(cristitranca @ 21 May 2009, 13:51)
stai ca acu intreb eu

se vede ceva sub capota daca are abs?
ce merita mai mult? abs sau ac?
*



Nesimtit as putea sa zic ca esti tu. Cu ce drept ma faci pe mine ignorant? Pe ce baze? Cu ce argumente?


Later: astia or fi ignoranti?

http://www.formula1.com/inside_f1/understa...sport/5284.html
QUOTE(formula1.com)
When it comes to the business of slowing down, Formula One cars are surprisingly closely related to their road-going cousins. Indeed as ABS anti-skid systems have been banned from Formula One racing, most modern road cars can lay claim to having considerably cleverer retardation.



QUOTE(yahoo answers)
ABS was banned in 1993 after being used most succesfully, along with many other driving aids, like traction control, launch control, active suspension and so on, in the 1992 and 1993 seasons. It was classified as an electronic driver aid, preventing the wheels from locking up and eliminating the driver's skill from the process of braking. In F1, braking for a corner is still considered to be the most important test for a driver.



QUOTE(wikipedia.org)
Anti-lock brakes are the subject of some experiments centred around risk compensation theory, which asserts that drivers adapt to the safety benefit of ABS by driving more aggressively. In a Munich study, half a fleet of taxicabs were equipped with anti-lock brakes, while the other half had conventional brake systems. The crash rate was substantially the same for both types of cab, and Wilde concludes this was due to drivers of ABS-equipped cabs taking more risks, assuming that ABS would take care of them, while the non-ABS drivers drove more carefully since ABS would not be there to help in case of a dangerous situation.[9] A similar study was carried out in Oslo, with similar results.


ArtVandelay
Da' exista macar logan cu AC da' fara ABS si invers? nedumerire.gif
brvictors
Da, Laureate 1.6 din 2006, de exemplu...am A/C, nu am ABS
marksman
Da. Laureate<2008(9?) are AC dar nu ABS. ABS plus are ABS dar nu are AC.
vis-a-vis
Greseala mea, toti care isi pun intrebarea daca vor ABS sau aer conditionat, nu sunt ignoranti, sunt tampiti.
ady77
QUOTE(vis-a-vis @ 21 May 2009, 16:22)
Greseala mea, toti care isi pun intrebarea daca vor ABS sau aer conditionat, nu sunt ignoranti, sunt tampiti.
*


Nu crezi ca exagerezi, ca apare Liviu si o sa ne fie dor de tine rolleyes.gif
vis-a-vis
Paguba-n ciuperci...
Toti vor sa para destepti pe forumu' asta si sa-si impuna ideile...
Nu frate, io-s prost si nu compar frana cu climatizarea... O tin p-a mea, vreau frana, ca vreau frana si vreau aer, ca vreau aer. Nu ma rup in cur la cateva sute ca sa am de ales.
Serje
Lipsa ABS-ului o poate suplini soferul foarte usor, dar lipsa AC-ul ... cam greu.
Altis
Mai ales pe zapada!
nh1980ro
Sa te vad eu pe o panta de 10% iarna cum suplinesti ABS-ul. Eu am incercat asta iarna la Iasi (pe colinele de la Bucium) si in viteza a 1-a tot parea ca aluneca. Te descurci si fara ABS, dar cu ABS parca stai mai putin stresat ca ajungi in sant.
Serje
Nu stiu cum conduceti voi, dar la mine o intrat ABS-ul o singura data, si atunci intentionat sa vad daca chiar functioneaza ...
Nu zic ca nu ii util, pentru unii ii obligatoriu sa fie pe masina, pentru aia care iubesc prea mult pedala de frana ...
Altis
QUOTE(cristitranca @ 21 May 2009, 13:51)
stai ca acu intreb eu

se vede ceva sub capota daca are abs?
ce merita mai mult? abs sau ac?
*



Imi pare rau, dar mie, e intrbare gen "eu cu cine votez?" Cum sa intrebi pe altii ce e bine sa ai, siguranta sau confort? Eu, nu suport caldura, altul, merge repede pe drum umed, asta tine de sine, e ca si cum ai intreba pe altul, ce sa imbrac? jeans sau pantalon de stofa... Imbraci ce iti vine mai bine, cum te simti mai bine. Poate unu prefera sa stie ca opreste masina cu 50 de centimetri mai devreme, iar altul vrea sa ajunga cu camasa uscata la intalnire.
Serje, sa te vad, fara suparare, pe drum cu nisip pe el cand iti sare cu copil cu bicicleta in fata, cum am patit eu ieri. Sa vezi ce iti intra abs-ul!

EDIT: a nu se intelege ca iti doresc asta, imi doresc sa vad daca intra sau nu ABS-ul! Nici mie nu imi intra ABS in mers normal... ABS-ul e pentru situatii limita sau soferi care conduc voit sau nu la limita.
C a t a l i n
Doar că el a întrebat dacă să îmbrace jeans sau ochelari... D-aia am zis că e o întrebare tâmpită, și d-aia e la bulă... Ironia face ca semnătura lui să cuprindă "FRANEZ BRUSC SI FARA ROST!" radmasa.gif
Altis
Dap... pana mea, nu mi-a venit in gura decat gustul de cola in clipa aia smile.gif
marksman
@vis-a-vis: ai zis bine: toti de pe forumul asta incearca sa-si impuna ideile. Mai mult sau mai putin, si mai ales mai mult sau mai putin diplomat.

QUOTE(altisone @ 21 May 2009, 16:06)
Imi pare rau, dar mie, e intrbare gen "eu cu cine votez?" Cum sa intrebi pe altii ce e bine sa ai, siguranta sau confort?

Depinde de preferintele fiecaruia.

In plus, ABS-ul nu este un dispozitiv de siguranta. Permite controlul masinii in timp ce franezi si intr-adevar, pe unele suprafete scade distanta de franare.

QUOTE(altisone @ 21 May 2009, 16:06)
Serje, sa te vad, fara suparare, pe drum cu nisip pe el cand iti sare cu copil cu bicicleta in fata, cum am patit eu ieri. Sa vezi ce iti intra abs-ul!

EDIT: a nu se intelege ca iti doresc asta, imi doresc sa vad daca intra sau nu ABS-ul! Nici mie nu imi intra ABS in mers normal... ABS-ul e pentru situatii limita sau soferi care conduc voit sau nu la limita.
*


Normal ca intr-o situatie limita poate sa fie de ajutor. Experienta la volan consta si in evitarea (pe cat posibil) de a ajunge intr-o situatie de genul. Pentru unii "adaptarea vitezei la conditiile de drum" e inexistenta: "Am ABS, ESP, XYZ, merg cum vrea muschii mei."


QUOTE(MAERSK @ 21 May 2009, 16:08)
Doar că el a întrebat dacă să îmbrace jeans sau ochelari... D-aia am zis că e o întrebare tâmpită, și d-aia e la bulă...
*


O intrebare de genul "Cumpar o casa noua, as vrea sa stiu daca sa-mi pun A/C sau sa cumpar o instalatie automata de stropit gazonul" ti se pare tampita?
C a t a l i n
Da.
Altis
DA! Cum sa ii intreb PE altii CE VREAU EU?!?! Sau ce am eu nevoie/ce prefer?
marksman
Aici pe forum toti (vor sa para ca) detin adevarul absolut si asa cum a remarcat vis-a-vis vor sa-si impuna ideile.

altisone a fost singurul care a (mai) remarcat ca depinde de la unul la altul: unul vrea confort (A/C) si pentru asta stropeste manual gazonul, altul vrea facilitati in exploatare (stropirea automata a gazonului), si merge sa se racoreasca in alta parte smile.gif
Ideal ar fi sa le ai pe ambele, dar, daca nu ti-ai putea permite decat una, intrebarea "ce sa aleg?" e perfect justificata, imho.

edit: altisone, omul nu a intrebat pe altii "ce vrea el?" A intrebat "care merita?" Vezi si tu ce a primit in loc de raspunsuri la obiect, mai ales ca nu era la cafenea.
vis-a-vis
Adica ai bani de vila cu gazon si nu mai ai de aer conditionat?
Asta-i snobism, adica, romanism wink.gif
Altis
Pai asta se pare ca nu vrei tu sa accepti, ca nu e justificata, ca depinde doar de tine. Nu e o discutie gen motor 14/16v versus motor 2.0 pentru performante unde intrebi pe aia care se pricep. Este o intrebare care tinde sa anuleze personalitatea, si sa accentueze efectul de turma. Daca toti au AC, hai sa iau si eu, nu conteaza ca eu fortez masina, merg pe drum prost. Sau reciproca, daca toti au ABS, sa iau si eu, ce daca sunt cardiac, si merg cu maxim 40/ora.
Sincer, nu vreau sa fiu acid, sau sa jignesc pe cineva, dar unul care intreaba asa ceva... si sfatosii care au exacerbat simtul asta al "taticilor" si raspund la asa ceva atfel decat cu: "asta tine doar de tine"... mi se par ca posteaza doar ca sa fie acolo, in topic cu reply! Fie ca le creste numarul de postari, fie ca se fac remarcati de ceilalti "uite, ala stie!"

BTW, am 250 posturi in 4 ani!

Edit la editul tau smile.gif

Cu atat mai mult nu se justifica intrebarile de genul asta! Si merita, din punctul altora de vedere, nu din al sau!
marksman
@vis-a-vis: nu, nu e snobism (sau romanism). Nici n-am zis "vila". Daca in acceptiunea ta o casa de 150 mp pe un teren de 500 mp si cu gazon ti se pare vila, asta e.

Snobism e sa spargi o carca de bani pe "vila cu gazon cu stropire automata, A/C, alarma, garaj, piscina, incalzire centrala" si sa rabzi de frig iarna pentru ca nu ai bani sa platesti gazul, sa stea piscina goala pentru ca nu-ti poti permite sa o intretii, sa te coci vara pentru ca n-ai bani sa platesti curentul pentru A/C, iar gazonul sa ti se usuce pentru ca nu-ti permiti sa platesti apa cu care sa-l uzi.
Cunosc pe unul care a facut ceva de genul asta (vila d+p+1+m, piscina, gazon) si care iarna se strange cu familia intr-o camera la parter pentru ca nu-si permite sa incalzeasca toata vila (are doua C/T).

Edit: @altisone: discutia asta nu duce nicaieri. O dam acum in numar de posturi, in moduri de raspuns si scopuri pentru care raspundem.
argon
da' va plictisiti rau...
SSilent
QUOTE(vis-a-vis @ 21 May 2009, 15:22)
Greseala mea, toti care isi pun intrebarea daca vor ABS sau aer conditionat, nu sunt ignoranti, sunt tampiti.
*



te rog sa-ti tii parerile pentru tine, fiecare dintre noi are dreptul la o parere care trebuie respectata, ce faci tu acum e echivalent cu cacarea in gusturile omului, si sa sti ca frana, fie ea cu ABS sau fara, nu te salveaza de fiecare data, uneori acceleratia si puterea motorului te scoate din kkt, asa ca nu mai flegma in stanga si in dreapta fara argumente solide, si chiar daca ai argumente (si curios ca le tii pentru tine) nu trebuie sa dai cu pietre in ceilalti ca sa-i faci sa inteleaga, sau incepe si tie sa-ti creasca o mustacioara a la Hitler?
C a t a l i n
Păi dacă ia A/C în loc de ABS, adio putere, unde mai pui consumul, dacă ajunge în situația aia limită de care zici, nu mai poate nici accelera, poate rămâne și fără benzină... biggrin.gif
vis-a-vis
QUOTE(SSilent @ 21 May 2009, 19:01)
te rog sa-ti tii parerile pentru tine, fiecare dintre noi are dreptul la o parere care trebuie respectata, ce faci tu acum e echivalent cu cacarea in gusturile omului, si sa sti ca frana, fie ea cu ABS sau fara, nu te salveaza de fiecare data, uneori acceleratia si puterea motorului te scoate din kkt, asa ca nu mai flegma in stanga si in dreapta fara argumente solide, si chiar daca ai argumente (si curios ca le tii pentru tine) nu trebuie sa dai cu pietre in ceilalti ca sa-i faci sa inteleaga, sau incepe si tie sa-ti creasca o mustacioara a la Hitler?
*


Am un singur argument pt tine "Dacia 1210" taci.gif
Merced
Eu zic ca va certati degeaba. Una la mana pentru ca in ziua de azi cam orice masina noua are ABS, si A/C oricum isi ia cam orice om care nu tine masina doar pentru 100 de kilometri pe luna, drumuri pana la piata duminica.
Daca e vorba de second-hand-uri, oricum sunt masini de generatie mai veche care aveau A/C si n-aveau ABS. Eu am facut vreo 15.000km in Cielo-ul maica-mii din 1995 si nu pot spune ca as fi avut nevoie de ABS decat de vreo doua ori, cand am franat fara sa "dozez" bine puterea fiind speriat de imbecilii care mi-au sarit in fata. A/C-ul in schimb mi-a fost util vara de vara
La Dacie oricum de la o vreme am un fel de ABS, pompa nu mai e in mintile ei, si desi am pedala, de oprit ma opresc, oricat de haotic as apasa nu se mai blocheaza rotile.
Cu asta chiar mi-ar fi fost util cand m-am pacalit si am sters usor o masina, afara fiind frig si pe o straduta era o pojghita de gheata formata de la o teava sparta pe care n-am bagat-o in seama. In rest am mers cu ea iarna mult si fara grija, cum se merge iarna, cu frana de motor. Ca sa fim seriosi, nu sta nimeni sa franeze pe liber iarna pana intra ABS-ul. Am facut inclusiv drumuri prin decembrie pana unde se dezapezeste Transfagarasanul, si pe noapte, si pe ninsoare si cu masina plina.
Si am scapat tot datorita franei de motor si mersului cu muulta atentie.
Iar la cele cateva masini pe care le-am condus ocazional care au avut ABS, decat provocat de mine la un rahat de BMW l-am simtit in pedala, rugat fiind de posesor sa-i spun cum mi se par franele.
GoGu
Ar trebui facut un split...

Si eu sunt unul din ignoranti, mi-am dorit cu ardoare AC, dar mi-ar fi placut si ABS, mai ales ca atunci cand mi-am luat eu masina abia aparuse Laureate Plus. Insa dupa ce am intins bugetul cu 1600 de euro, inca 600 au fost peste poate, si nu am vrut sa ma mai complic cu credite... Am mai spus ca as fi renuntat la faruri de ceata, geamuri electrice si casetofon pentru ABS, insa nu exista posibilitatea asta.
argon
asa vorbesc unii de parca daca nu ai ABS masina nu franeaza....dar surpriza..franeaza, la fel de bine, doar ca ABS-ul e apanajul unui sofer prost, care se infige in frana ca bouu si se mira ca nu are directie...la astia chiar le trebuie ABS, spre siguranta celor din jurul lor.
GoGu
@argon: ce sa zic, eu recunosc avantajele ABS-ului, mai ales ca o data chiar as fi avut nevoie de el blush.gif
La firma conduc masini cu ABS si chiar e OK, m-a scutit de o chestie pe gheata, si nu am un stil agresiv de condus.
Daca imi voi permite, la masina urmatoare voi mai face un pas, ABS si ce sisteme legate de siguranta imi voi permite. Insa la momentul cand mi-am luat masina, aia a fost cea mai ieftina varianta de Logan cu un minim elementar de confort.
argon
nu vei avea de ales, e obligatoriu prin lege, prilej prin care unii producatori cum ar fi Dacia sa-si preaslaveasca marinimia de a-l oferi gratis....oricum nu ma refeream la tine, ci la altii, in capul carora daca n-ai ABS esti varza cu carne...e bun, dar nu as da un aer conditionat manual pe 3 ABS-uri....ESP-uri..sau ce sisteme de genu' ar mai fi..nu ca masinile cu astea n'ar avea clima..
C a t a l i n
Întrebarea pusă de inculpat nu avea nici pe departe așa un substrat profund... El (de o zgârcenie incredibilă) vrea să cumpere un Logan SH. Dacă ar putea, ar cumpăra doar sigla, să o pună pe actualul cazan. Dacă nu se poate, atunci măcar să încerce să elimine ce consideră el inutil...
Care e diferența de preț dintre un Logan cu ABS și unul fără, PE PIAȚA SH? Că bănuiesc că între un Logan cu A/C și unul fără, e mult mai mare...
SSilent
QUOTE(vis-a-vis @ 21 May 2009, 18:17)
Am un singur argument pt tine "Dacia 1210" taci.gif
*



asta nu e un argument wink.gif mai bag-o fisa
Altis
QUOTE(argon @ 21 May 2009, 17:50)
da' va plictisiti rau...
*




QUOTE(argon @ 21 May 2009, 20:16)
asa vorbesc unii de parca daca nu ai ABS masina nu franeaza....dar surpriza..franeaza, la fel de bine, doar ca ABS-ul e apanajul unui sofer prost, care se infige in frana ca bouu si se mira ca nu are directie...la astia chiar le trebuie ABS, spre siguranta celor din jurul lor.
*


Shttt ! S-a plictisit Argonu ! icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.