Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
catalinski
Adica era cu plafoniera?
gygyscafes
Adica ar trebui sa se aprinda un beculet in bord cand ai uitat usa sau portbagajul deschise. rolleyes.gif
Maskatu
A avut dsn asa ceva? Vad ca este incuietoarea modelul mai nou. Cu micro switchul ala. Eu cred ca este doar pentru lumina din portbagaj. Deschizi hayonul, se aprinde lumina. Nu imi aduc aminte de martor hayon deschis
gygyscafes
Cele pentru lumina in portbagaj sunt ca cele de tipul celui de la capota motor care aprinde plafoniera. Acesta e pentru martor din ce stiu eu. Daca portbagajul e coborat dar nu este inchis, se va aprinde martorul in bord, dar nu si lumina din portbagaj. Nu stiu daca a avut vreo DSN asa ceva, dar stiu de la un Clio ca pentru asa ceva este. Probabil o fi luat incuietoarea de la alt model si a pus-o pe DSN.
Ca o completare.... http://www.autozuz.com/?p=16481
Rog cunoscatorii sa ma corecteze daca gresesc.
catalinski
Da, vad ca e aceeasi cu cea de clio dar dsn nu are martor usi deschise...si la mine la clima nici lumina in portbagaj nu am.
Acum deja am pus haionul...am facut si deschiderea din buton si cablurile alea le-am lasat libere.O sa ma uit la haionul vechi sa vad ce cabluri sunt in el.
Cand am montat haionul mi-a ramas un fir liber dar mai mult ca sigur este de la eleron pt ca acum nu mai am.Inchietoarea am luat o de pe haionul vechi care este cel original.
Zulg
Stie cineva de cat is cheile pentru bujii de supernova, daca se potrivesc cu cele de la logan?

Am aflat, e de 16.
catalinski
E normal ca pe fisa de la cilindrul 4 sa fie cea mai tare scanteie?
Am scos pe rand fisele si la 4 avea cea mai tare scanteie iar pe fisa 1 cand o scot fura scantei mici pe la mijlocul ei...fisele sunt cele beru din fabrica...dar bobina este una breckner luata noua acum un an parca.
Clublife
Si motorul cum merge, rotund sau tremura?
catalinski
Motorul merge normal.
catalinski
Vreau si eu un sfat...
Vreau sa inlocui ambele usi pe fata la supernova...
Am gasit ambele usi fata noi goale la 100 de lei de supernova nu stiu din ce lot fac parte...
Sau usi de solenza sh undeva la 150 de lei ambele dar complete posibil cu 1-2cm de rugina la coltul de jos.
Un plus pentru usile de solenza ar fi ca sunt mai solide...si as fi vrut sa pun fetele de usi de solenza impreuna cu macaralele electrice....poate si oglinzile de solenza+incalzire.
Nu stiu ce varianta sa aleg
BoR
Daca ai in plan sa pastrezi vreme mai indelungata masina, eu as opta pentru usile noi de SuperNova, mai ales daca sunt de origine. La cele de Solenza rugina va avansa si vei fi nevoit s-o repari periodic.

O varianta mai convenabila ar fi usile de Solenza, mai ales daca le-ai gasi la culoarea masinii. As alege aceasta optiune numai daca as sti ca voi renunta la masina in 2-3 ani.

catalinski
Un 2 ani cel putin zic ca nu vreau sa renunt la ea...
Usile de supernova sunt noi de origine...problema este ca nu stiu daca mai pot lipi chederul ala de la rama geamului...al meu fiind imbatranit si trebuie sa cumpar si perii noi la geam...si nu o sa aiba cleme alea de prindere care tot zgarie geamul..etc
Am sa incerc sa aflu daca usile sunt din ultimul lot de supernove cele cu usi de solenza.
Am tot vazut usi de solenza si se simt mai solide decat cele de pe dsn a mea din 2001....mai ales la rama geamului acolo unde mie mi au rupt o cand mi au furat playerul.
Maskatu
Da, usile de solenza sunt ma solide insa difera forma lor. De exemplu marginea de sus care se continua cu plafonul, este mai scurta. Am observat eu asta dupa ce mi-a fosr inlocuita pe rca usa din față dreapta, dupa o tamponare. Și orice ai pune nu o să mai poce ca alea din fabrică.
catalinski
Se observa asa mult diferenta de la plafon la usa?
Stiu ca nu o sa mai pice bine...oricum ale mele s au lasat si o sa pun cu bolturi de cielo.
catalinski
Din pacate sh gasesc foarte multe cu rugina la colturile de jos...cred ca e o problema comuna...
catalinski
A rezolvat cineva problema cu clapetele de aer?
Mi am incarcat si eu instalatia de ac dar dat pe aeratoarele din mijloc nu prea sufla aer pentru ca da prin toate partile...
La picioare da bine....pe la barbriz da bine...dar la mijloc e problema...
donlucyan
Mi-am schimbat eu usile la supernova cu unele de solenza si au picat perfect si la lufturi si tot. Conteaza cine le pune si cine le aseaza pe masina sa vina perfect. Usile de pe solenza sunt mai tari plus de asta ca au si ranforsarii in usi.
Eu zic ca merita sa o faci daca ai de gand sa o ti. Eu am rafacuto toata masina plus modificat bari fata-spate, praguri , suspensie, motor . Cred ca am sarit de 1300e asa lejer.....voi revenii cu poze.
catalinski
Doar usile de scala parca au ranforsarile alea...oricum nu m ar interesa asa mult acele ranforsari...mai mult ca e usa mai tapana...astept poze...acum am venit cu capota de la vopsit...a iesit super ok zic eu.
Urmeaza si usile...
Bicicleta galbena
Si Clima, cum am eu, are ranforsari. Le-am vazut cand am schimbat macaraua electrica dreapta.
Asta nu e ca si cum e o foarte mare diferenta, probabil ca la 30-40 la ora conteaza, dar la peste 60... sad.gif



catalinski
Da stiu barile alea din usi....dar oare sunt pline?eu cred ca sunt goale altfel era grea usa.
Adrian Frigo
Nu sunt bări,sunt niște platbande ambutisate.....fix vax! wink.gif
catalinski
A pus cineva chederele de la streasina de solenza pe supernova?
Din cate stiti pe solenza chederul nu mai are acea mica buza ci e chederul rotund.
Nu mai gasesc de supernova noi...
klaus
eu nu vad sa fie o problema daca pui d-alea de solenza
BoR
Au existat astfel de capitonaje in magazine? Mi se pare cam greu de realizat in regim home-made.
[attachmentid=1628074211]
klaus
Nu au existat si nu se face asa greu. Se face cu un apret, cu mocheta umeda montata direct pe hayon. Doar cred ca trebuie sa fie hayonul dat jos, sa stea mocheta gravitational.
catalinski
Pe unde intra apa in capota la supernova?
Dupa o ploaie mai tare cand ridic capota curge apa prin partea din fata...nu ma mir de ce la majoritatea supernovelor am vazut rugina acolo.
Adrian Frigo
Ăla mai repede e condens... sleep.gif
Bicicleta galbena
Condens.
Consensul era al lui Iliescu tongue.gif


BoR
Nu este condens. Din ciclul "așa face toate ", este o defecțiune de proiectare a piesei. Deși există orificii de scurgere, totuși apa se acumulează în partea din față a capotei.
Apa trebuie scursă prin ridicarea capotei la fiecare ploaie, iar ca prevenție antirugină cred că e utilă injectarea de ceară pentru cavități sau măcar vaselină la spray.
Parcă unii colegi dăduseră chiar găuri suplimentare, facilitând scurgerea apei.
Adrian Frigo
QUOTE(Bicicleta galbena @ 22 Nov 2017, 07:40)
Consensul era al lui Iliescu  tongue.gif

Smartfeonul,sorry... blush.gif mad.gif
catalinski
Pai si pe unde sa dau si eu gauri?
Nici de gaurit nu prea ma indur...e abia vopsita....am gasit o raritate capota aia....cautam de peste un an o capota impecabila si acum cand am gasit o mi ar parea rau sa imi inceapa rugina la ea.
O sa ii bag ulei prin ea...sau ceara
catalinski
Craciun Fericit tuturor !

A incercat cineva placute de frana marca ATE de pe renault 5 ?
Link aici: https://www.epiesa.ro/set-placute-frana-ren...dprod-10260517/

Din dimensiuni par ca se potrivesc...din coduri renault se potrivesc...deci s ar potrivi zic eu...si m ar bate un gand sa le incerc.
RomeoNica71
Cine imi poate spune dimensiunile unui arc spate original? Adica diametrul la lalerul inferior si diametrul la talerul superior. In cartea tehnica nu am gasit decat diametrul spirei 14,3 mm. Sau macar firma care le-a produs ,pt a ma putea interesa.Actualmente am arcuri de Compa sibiu.pe fata sunt ok,pe spate ar trebui mai mici in diametru,nu pica bine pe talere si troncane la franare. Dupa un schimb de mesaje si telefonic cu Compa sibiu,,am primit raspunsul ca firma lor a produs arcuri pt Dacia Nova. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta!
Adrian Frigo
Compa Sibiu făcea tot ce înseamnă arc pentru gama Dacia până la solnitză....n-ai întrebat dacă mai au pe stoc ceva? smile.gif
RomeoNica71
Eu le am luat anul trecut prin primavara si mai aveauin jur de 50-60 lei bucata.M-i le-au pus la curier,l-am platit. Dar sa stii ca te inseli, cei de la vanzari cu care am vb la tel,mi-au spus clar ca au produs arcuri doar pt nova. Pe fata vin ok,dar pe spate ar trebui un pic mai inguste in diam,nu stau bine pe talere.
catalinski
A incercat cineva sa siliconeze(mastic) capota transversal in partea cu balamalele astfel incat sa nu mai intre apa in ea si sa ajunga la buza din fata?
RomeoNica71
Sunt prost ca noaptea! Tre sa fac itp-ul,si, ma duc la un prieten sa vad cei cu arcurile,v-am spus ca troncaneau.Ce sa vezi frate dupa ce le-am demontat.....erau puse invers , adica spira care se ingusteaza la un capat vine pusa pe talerul de jos , nu sus spre capota cum le-a pus la service!!!!!! Acum stau f bine,nu mai bate nimic! Grija mare la ''mecanici''!!!!!
AdrianSavu
Salut,
Imi puteti recomanda un tinichigiu bun in Bucuresti sau pe langa, pentru reparatii la aripile spate, praguri si poadea.
Vreau pe cineva care lucreza intr-un garaj acasa sau ceva de genu, ca m-am saturat de toate service-urile mari gen Cobalcescu, etc. care lucreaza la misto pentru ca ai o masina veche, iti fac reparatiile doar la exterior si dupa cateva luni iti cade toata aripa cu tot cu chitul pus pe ea.
Un tinichigiu care sa taie din tabla, sa inlocuiasca, sa sudeze, sa chituiasca si dupa vopsea, nu doar sa puna chit peste rugina si sa vopseasca cum au facut toti pana acum.
Multumesc.
s1d3k1ck
Salutare. Stiti cumva daca merge sa pun puntea spate de pe DSN 2002 pe o Dacie 1310?
dizzy
evident, nu se potriveste.
legendele spun ca se potriveste puntea de Renault 18
Adrian Frigo
Nu,deloc.Are o cu totul alta constructie...
Si da,de R18 merge.Odata cu asta treci si la 4 prezoane. smile.gif
catalinski
Salutare
Caut si eu sa cumpar bucsa de teflon caseta directie supernova, daca stie cineva cumva unde o pot gasi...
Multumesc mult
LoisBrown
Nu se intampla nimic doar ca uneori cel putin la mine tzacane destul de tare in general cand mergi prin oras pentru ca placuta are un mic joc.
Norma1n
Thank you guys
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.