Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
djasu82
bagi senzorul in cutia de viteza iare frecventa necunoscuta se mixeaza cu una stabila la fle ca la un frecventmetru .
angel-boy
Salut , rog frumos , cine este amabil si poate sa imi posteze si mie poza/pozele cu urmatorul model de ceasuri . multumesc .
gj01gca
Mi`am luat si eu niste ceasuri de dacia 1300 de la un remat le`am desfacut le`am curatzit .. si am o problema cu cel de kilometraj .. nu pot sa ii scot acul de la vitezometru .. stie cineva cum il pot scoate usor sa nu il stric sau care e metoda ? .. blink.gif
Siconi
daca sapi un pic pe acest topic, mai in urma, vei gasi metoda perfecta si explicata si para explicata. e foarte simplu, il tragi in sus, fara sa-l indoi sau sa-l rupi.
adi_adyta
cam asa arat abordul meu acum , dupa 2 sapt. de lucru .
ce ziceti?
Siconi
Pot zice atat: e interesant, dar nu pe gustul meu. Important e sa-ti placa tie. O sa te cam oboseasca cu timpul lumina aia stridenta del aledurile alea cu lupa. Te vei convinge singur. Spor la mai mult.
mad toz
Da are dreptate siconi o sa te rupa la ochi.Nu inteleg de ce gauriti cadranele originale si nu faceti unele din plexiglass pe care sa le iluminati din spate.
Nu este greu ,cel putin mie unu nu mi se pare si o sa iasa ceva frumos.
adi_adyta
SUNT CADRANE DIN PLEXIGLASS CU OGLINDA IN SPATE
SI CREDETI-MA , NU SUNT DELOC OBOSITOARE.
LE-AM MONTAT UN VARIATOR SI POT MODIFICA LUMINOZITATEA.
djasu82
Ciudat parca ar fi pom de craciun o solutie mai noua pentru ace ar fi sa se puna leduri de la telefoanele mobile iar cu lita de 0.01 sa se traga usor pina la alimentare pare o solutie o voi experimenta.
Siconi
Dar de ce sa pui un led in varful acului si sa-l decalibrezi, sa te chinui sa-l alimentezi cu o lita care e fragila si se poate rupe la cateva torsionari?!
De ce sa nu iti faci din pleziglass ace, le echilibrezi foarte simplu fata de locul in care vine axul iar ledul din mobil il montezi sub ac si ai scapat de bataie de cap. Ideea e sa fie fiabil, sa nu dai jos ceasurile tot la 3-4 zile sa schimbi lita sau sa reasezi acul ca nu "bate" bine.
Daca te refereai sa iluminezi acul de dedesubt, acul standard, e o idee, vei avea o reflexie accentuata la baza acului ai mai palida spre varful lui. Stii si de ce. Dar cred ca va fi un efect interesant. Vorba ta, merita experimentat.

Adi_Adyta, si eu am tot albastru in bord si vreau sa spun ca la drum lung, mai ales cand plec dimineata si ma intorc seara, am senzatia ca ma ia un somn si parca nu se mai termina drumul pana acasa. Eu ti-am dat un sfat din experienta mea personala. Si mie la inceput mi s-au parut O.K.... si sunt O.K. cu exceptia faptului sus-mentionat. Te vei convinge singur la un moment dat. Eu nu vreau sa spun ca nu ai facut bine, ci ca vei constata o oboseala in plus la condus pe timp de noapte la drum lung. In oras e chiar misto cum e asa. Eu ma gandesc sa il fac cu 2 culori: albastru pentru show si alb-neon pentru trafic iar culoarea s-o schimb dintr-un simplu switch montat sub bord, eventual un push-button cu retinere.

Acum INCA lucrez la varianta 2 cu lumina alb-neon (nu am mai pus mana la proiectul asta de vreo 5 luni... sa-mi fie rusine ca nu mi-am facut timp).
cd_i
QUOTE(Siconi @ 31 Jan 2008, 09:12)
...Eu ma gandesc sa il fac cu 2 culori: albastru pentru show si alb-neon pentru trafic iar culoarea s-o schimb dintr-un simplu switch montat sub bord, eventual un push-button cu retinere....
*




Daca tot vreti sa schimbati culori in bord, de ce nu folositi led-uri RGB la care sa comandati intensitatea fiecarei culori independent.... in felul asta puteti obtine orice culoare fara prea mare bataie de cap.
Siconi
E interesanta ideea ta, dar mie mi se pare ca va fi ca un pom de craciun... Stiu ca nu trebuie sa se schimbe alternativ, ci la comanda externa.
Eu vreau doar atat: o nuanta pentru Show-off si unal simpla pentru trafic lejer.
Asta e parerea mea.

Ideea e interesanta. Sigur vor fi altii care sa o salute.
djasu82
Siconi nici lumina de neon nu e o idee buna tot te ameteste pina la urma. Ori leduri sub cifrele care indica viteza si turatia sau cum ai sps tu cu iluminarea acului sau eu cu leduri cel putin la turometru si e ceva .
CriSTI68
ale lui TOZ nu sunt obositoare smile.gif
mad toz
vai merci wub.gif rolleyes.gif
CriSTI68
ale mele cand sunt gata rolleyes.gif radmasa.gif
Siconi
Fiecare are dreptul la opinie si la gusturi proprii.
Din experienta albul palid, dar alb curat, e mult mai bun decat albastru d.p.d.v. al deranjului optic.
gj01gca
Dupa ce am stricat un rand de ceasuri luate de la un remat din craiova .. am fost nevoit sa imi cumpar alte ceasuri pt a face din doua unu bun .. dupa ce m`am chinuit 1 sapt , sa pun in loc de becuri leduri cu lupa de 10 mm .. asta mi`a iesit .. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Alexu7
parerea mea, te-ai chinuit degeaba
angel-boy
Aceasta este si ultimea mea lucrare.. inca neterminata biggrin.gif
gj01gca
Pai de ce Alexu7 ? uimeste`ma .. !!
Siconi
Ce nu inteleg eu din cele 2 poze ale lui angel-boy e urmatoarea: ce e cu "v"-ul ala de lumina rosie pe ceasul din stanga? nu ma prind inca, desi deduc cam ce ar putea fi.

@gj01gca: e un inceput. Sa nu fi dezamagit daca altora nu le place. Asta ar insemna sa te simti impulsionat si sa muncesti mai mult la varianta 2.

Felicitari pentru initiativa si pentru ca ai muncit singur. Cel putin eu asa am inteles. Iti urez spor la versiunea 2, ca asa e cred ca doar experimentala... ar mai fi de lucrat la ea, parerea mea.
razv_an9
@gj01gca .. mie sincer imi plac. imi place forma circulara ..
gj01gca
Siconi .. ia zi`mi si mie .. pot sa inlocuiesc ceasurile fara sa dau bordul jos ?
GYCONE
Bineinteles
gj01gca
Aha .. merci mult .. !!
djasu82
gj01gca mie unul imi place ce ai facut tu acolo in primul rand nu mai sunt becuri si sunt leduri !!! . Deci daca le asiguri tensiunea corect nu mai ai treaba cu ledurile in rest poate costumezi ceasurile se gasesc aici pe totic multe puse de siconi...
gj01gca
Inca nu am terminat cu ele .. mai am de pus niste leduri albastre p`acolo k nu prea imi place cum se vede .. as vrea sa se vada mai puternic lumina la ceasuri .. o sa revin cu poze cand o sa le termin ..
Alexu7
QUOTE(gj01gca @ 4 Feb 2008, 00:35)
Pai de ce Alexu7 ? uimeste`ma .. !!
*



pentru ca mie, personal, nu imi place.

dar..

QUOTE(Siconi @ 4 Feb 2008, 01:09)
@gj01gca: e un inceput. Sa nu fi dezamagit daca altora nu le place. Asta ar insemna sa te simti impulsionat si sa muncesti mai mult la varianta 2.
*



deci spor la treaba 053.gif
Siconi
Multumesc GYCONE, asa-i. Ceasuri nu am postat numai eu, ci mult mai multi. Ca ale mele v-au placut, asta ma bucura, iar cui nu-i place sa nu manance wink.gif
GYCONE
N-ai pt ce Siconi pupi.gif . Era evident si n-am mai zis ca trebuie sa desfaca cablul de kilometraj, mufele si apoi clemele laterale .
seviluad
salutare,am ajuns si eu pina acuma la a doua varianta de ceasuri si s-ar putea sa mai experimentez si altele in viitor rolleyes.gif

prima varianta:[attachmentid=1627431815][attachmentid=1627431816]

a doua varianta:[attachmentid=1627431817][attachmentid=1627431818]

scuze de calitatea imaginilor... sad.gif
angel-boy
Posteaza si tu daca esti amabil , modelul ceasurilor care l-ai scos la imprimanta .
ramses86
cine ma ajuta??? am scos la imprimanta pe folie transparenta ceasurile...am luat si hartie alba autcolanta...si am si carcasele de CD....cum fac mai departe? care cum le lipesc si cu ce? merci!!!
alinushy
carcasa-foaie alba-foaie transparenta printata
Siconi
Cam asa, sau puteai sa printezi direct pe foaia autocolanta, daca permite acest lucru.

@seviluad: Sunt interesante modelele tale, dar mie mai mult mi-a placut prima varianta facuta, cu exceptia faptului ca acele nu sunt iluminate si, deci, noaptea nu se prea vad. Cred ca aici puteai face imbunatatirea. Dar e gustul tau si ma bucur ca ti-a reusit ceea ce ti-ai propus.
ramses86
merci baieti....
seviluad: daca mai ai modelele posteaza-le...poate ajuti pe cineva!!!

6 Feb 2008, 20:35:
ok....am asamblat dupa cum ati spus voi...si apare o problema:daca iluminez din spate...unde e transparent(la cifre) e bine...dar pana si unde e negru printat tot se vede luminat...degeaba pun foaie alba sub folie...se vede si textura acestuia....care e problema? e de proasta calitate imprimarea? sau eu nu fac ceva bine?
praxis
mai printeaza inca o folie sau 2 ca sa fii sigur si suprapune-le. nu o sa mai vada prin negru nimic.
seviluad
primul model l-am luat si eu de aici de pe forum iar al doilea m-am chinuit o saptamina cu el.

@Siconi:multumesc ptr.aprecieri,sa sti ca si mie mi-a placut mai mult tot primul model,doar ca era rosu si cam obositor un pic.Al doilea a fost un experiment de al meu(o ambitie).Ace am promisiune sa primesc de la cineva de logan.

[attachmentid=1627432346]

[attachmentid=1627432347]

[attachmentid=1627432348]

spor la treaba biggrin.gif
angel-boy
Ms ca ai postat pozele.. poate le mai modific putin si eu .. sa vedem ce iese biggrin.gif ( dar la kilometraj nu ai desenat si locurile de kilometri si ... kilometri masini ?)
raresh_r
ceasurile de la pagina 32 sunt bune ? daca le scot la imprimanta sunt exact ca cele din bord ?

Siconi
Marea majoritate sunt executate la scara 1:1. Mai poti face ceva ca sa te asiguri: le modifici dimensiunile (pastrand proportiile) in Photoshop si tot de acolo le printezi. Daca lucrezi finut, nu vei deteriora calitatea initiala.
adyss
cateva ceasuri,sper sa va placa,am muncit ceva la ele,sunt prelucrate dupa unele de pe aici,toate sunt perechi,indicatoarele sunt arhivate(daca or merge):
Siconi
Dragut lucrat.
mihai85
Eu am terminat azi noul bord.... un CN cu ceasuri albe originale zic eu... cineva mi-a spus ca sunt de aro, altcineva mi-a spus ca sunt de dacia sport... chestia e ca eu le-am luat sigilate cu sigla "EP" ... acum cine stie mai multe sa imi zica si mie... Cateva poze.. scuza-ti calitatea, sunt realizate cu telefonul.
Acele sunt de la un bord de R25 sau R21 nu mai stiu exact.
CriSTI68
ADY sa dispara nu pui asa ceva pe masina !
Siconi
Ce ai cu omul? A prelucrat dupa gustul lui niste ceasuri deja existente, nu le-a luat de-a gata. Daca ala e gustul lui...
Minel
Greutatea acelor este identica sau cat de cat aproape de a celor originale care au fost pe indicatoare ??? , sa nu ai probleme pe urma cu indicari inexacte
adumitrachy
NU este problema cu respectivele ace. Sunt de nevada. Am de un an si merg brici.
@Mihai85
Pune si cate un led rosu in spatele acelor. Se vede criminal wink.gif
adyss
Adrianno,nu te obliga nimeni sa-ti faci ceasurile prezentate de mine.
Sunt ideile mele,daca vrea cineva sa le faca(sa le modifice) foarte bine ,daca nu iarasi bine.
Din cate stiu eu acesta forumul asta este deschis unei exprimari libere(in limita bunului simt) asa ca genul de parere ca a ta nu isi prea are locul aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.