Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
vlad_4tuning
astea nu-mi prea sunt de folos......oricum mersi.....astept pe cineva care le are sa le posteze
vlad_4tuning
am reusit de le-am terminat tongue.gif tongue.gif
sorynel
vreau si eu o arhiva ceva cu dimensiunile normale de la ceasuri ca nu mai vreau sa ma apuc si eu sa fac
va multumesc
OldMan
pentru Dacia cu bord CN
vlad_4tuning
am promis ca fac si bordu......se apride tot albastru doar ca n-am poza cu el aprins......o sa pun mai incolo ...zilelea astea......cam asa mi-a iesit...ce parere aveti? wink.gif wink.gif wink.gif
OldMan
Pentru cei care vor sa stie realizarea exacta a ceasurilor de bord prezentat intr-un post anterior. Este o combinatie intre un bord de Renault 19 Chamad si unul de Renault 11. De la Renault-ul 11 am pastrat numai turometrul pe care l-am calibrat pe impulsurile provenite din calculatorul masinii. Pe un osciloscop dublu spot am vizualizat forma de semnal iesita din calculator apoi am suprapus- o peste cea care este data de montajul original al turometrului. Semnalul sinusoidal generat de calculator, este transformat in semnal dreptunghiular de integratul montajului si aplicat echipamentului mobil al ceasului indicato. Adevarul este ca te cam joci pe amplificarea negativa a operationalului cu valori rezistive ,pana se obtine turatia exacta. Personal am corelat-o si cu indicatia data prin softul oferit de Dacia Pitesti.
La indicatorul de carburant este un pic mai greu pentruca trebuie refacut-a puntea Winston in care lucreaza traductorul din carburant. Se coreleaza cu indicatia aparatului existent calibrat de fabrica. Pentru temperatura apei din blocul motor am conceput o punte asemanatoare cu cea de la carburant , deoarece nivelul de tensiune oferit de termocuplul care masoare temperatura era prea mic si nu aveam o indicatie exacta.
La presiunea uleiului treaba a fost mai simpla pentruca bordul de Chamad in montajul electronic are prevazut reglajul grosier a indicatiei. Reglajul fin se face pe
reactia negativa a amp. operational compensat cu valori rezistive.
Fotografia cu ledurile aprinse se vede in realitate mult mai bine.
Pentru prinderea pe bordul masinii a trebuit sa reconstruiesc consola pe care acesta se sprijina din fibra de sticla. Acum mai am de lucru putin la finisaje si sa-l vopsesc. Am sa revin cu alte fotografii.
vlad_4tuning
de bord nu zici nimic blush.gif blush.gif blush.gif
OldMan
Scuze, daca e o intrebare nu am inteles-o!
vlad_4tuning
nu ....am zis ca de bordu ce l-am facut (poze sunt cu 3 posturi mai sus)....nu zici nimic? wink.gif wink.gif
OldMan
Fiind o realizare personala, care presupune efort si pricepere cred ca este demna de toata lauda.
Cred ca si tu ai observat tenta care predomina la cadranele autoturismelor de serie. In 99%dintre cazuri fondul cadranelor este negru cat si a spatiilor dintre acestea. Scrisul este pe fronturi de culoare alba rosie sau verde, dar numai pentru anumite indicatii. Marimea cadranelor incepe sa fie din ce in ce mai mare pentru a nu obosii soferul, soicitand din partea acestuia o atentie suplimentara pentru urmarirea indicatiilor. Cuoarea alba este vizibila dar cand este luminata pe timp de noapte devine reflectorizanta si oboseste ochiul. O iluminare insuficienta, mai ales in cazul in care folosesti iluminatul de fond cum numai dacia mai foloseste, face ca indicatiile sa fie greu sesizabile. Crede-ma ca am incercat si eu diferite variante si cea mai buna ramane cea la care acele au o anumita culoare de preferinta rosii, iar cifrele sa fie iluminate din spate, cu o intensitate pe care sa poata ochiul sa o percepea linistit, fara sa "zgaraie" retina.
Iti doresc succes in continuare si poate sfaturile de mai sus iti vor fi de ajutor.
elro
am modificat si eu la cineva acest model de bord,dar nu i-am facut cadranele albe,nu i-am vopsit decat "rama" cu alb in rest pe cadrane(pe cifre)am dat cu un marker fluorescent verde,si ziua se vede alb si seara verdele,bineinteles ca are si leduri violet montate tongue.gif
lord
am incercat si eu ceva
lord
daca are careva ceasuri de 1310 facute in CorelDraw va rog sa le puneti pe forum sau sa mi le trimiteti la emilz@rdslink.ro merci
XMihai
Cu ceasurile de dsn se mai aude ceva?
Multumesc
di3g0
QUOTE(wolfpack @ 30 Sep 2005, 23:18)
salutare baieti! in sfarsit mi-am achizitionat si eu o camera foto si acum pot sa va arat si eu ceasurile mele!
sper sa va placa!
enjoy  tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif
*


felicitari,sunt cele mai reusite si care imi plac,si culoarea este perfecta iar ele nu sunt ff strident facute.inca odata felicitari,iar in cazul in care am nevoie de ajuto sa stii ca o sa apelez.ciao
B 05 SIB
QUOTE(gogu_tuning @ 11 Feb 2004, 01:55)
sal
SGN_1310>fetele de usi (gen supernova, sunt facute special pt. berlina) le-am luat de la un magazin de piese "de orgine dacia"  biggrin.gif , cica sunt din fibra, toate 4 au costat 2 mili.
vierme_ha>io am leduri uv, dar hartia (cartonul lucios) pe care am printat nu e flourescent shi nu ma dor ochii, acele in schimb sunt din fabrica flourescente, shi se vad marfa (pacat k nu a iesit in poza).
P.S. mi-am pus leduri albastre la pedalier shi in partea dreapta si se vede super marfa, da nu gasesc tabla de alminiu k sa-mi pun pe jos,am luat din vitan vineri plastic care imita tabla, poate apuc sa-l pun sapt asta k tare curios sunt cum va arata, dar dupa cum sta treaba cu frigu si cu examenele nu prea cred k apuc  :cry:
*


Salut , nu ati trebuie tablea de aluminiu ai nevoie de tabla daia de se pune in semiremorci cu frig este table grizonata si eu caut , am gasit undeva dar trebe mani
clau lcf
Ceasurile de presiune ulei, temperatura apa si incarcare. Icarcarea se gaseste mai greu. L-am facut si pe ala de benzina,dar trebuie sa il sigilez la loc . Scuzati "claritatea"la intuneric, dar asa face aparatul daca nu folosesc blitul.
sik
vrea careva ceasurile de 1310 la dimensiuni normale?
daca da nu mai omorati topicu si trimiteti PM
sik
despre asta vorbesc
marius-gabriel
ti-au iesit binisor, dar lumina e cam proasta.
ce solutie ai adoptat?
sik
lumina e super buna da pozele is facute naspa
solutia a fost simpla 3 leduri albastre nu dalea de bricheta leam luat de un magazin de elctronice 30.000/led legate in paralel fiecare led avand rezistenta sa; pot schimba rezistentele si sai dau o intensitate a luminii mai mare sau mai mica
am ales o lumina optima pt ochi
chestia cu tunning numi place deloc la tine iar cifrele la fel zici ca sunt 8-uri nu 0-uri; si sunt curios cum arata celelalte ceasuri la tine
marius-gabriel
pt o lumina buna trebuie sa pilesti ledurile pana ajungi la jonctiune aproape(mai lasi vreo 1.5-2 mm.) daca e ledul cu lentila transparenta, sau daca nu alege un led care sa nu aiba lumina punctiforma(au culoarea albastra si sunt mate).
la tine se vede clar ca lumina nu e uniforma si bate lupa aia pe mijloc.
ledurile la 30 de mii sunt aceleasi ca si acelea din brichete.
eu ti-am aratat lumina de la ceasurile, mele nu neaparat modelul smile.gif
e chestie de gust daca iti place sau nu. iti dai seama ca astea mi-au placut cel mai mult cata vreme le-am pus.
incerc sa atasez si o poza cu celelalte ceasuri
sik
e da, despre asta vorbesc, asa da nu faceti alb si cadrul ala de vine deasupra celor 4 ceasuri din dreapta, si daca suntem la capitolul sugestii, din cate vad tu ai pus hartia direct pe ceasuri, nu e bine asa ca pe la iarna o sa le schimbi datorita umezelii se vor umfla, dupa ce le scoti la imprimanta te duci frumos si ti le laminezi si asa or sa se vada si ziua lucioase iar lumina seara se va imprastia frumos
marius-gabriel
ce spui tu despre laminat iti dau perfecta dreptate.
am trecut peste 3 ierni cu ele asa cum sunt si intradevar iarna din cauza umezelii se umfla putin.
EUROPE_
QUOTE(marius-gabriel @ 25 May 2006, 00:17)
ce spui tu despre laminat iti dau perfecta dreptate.
am trecut peste 3 ierni cu ele asa cum sunt si intradevar iarna din cauza umezelii se umfla putin.
*


Mariuse, cum ai scos formatul la imprimanta, trimite-mi si mie documentul. unsure.gif Ma refer aici la dimensiuni... te rog pls.
cristigeo69
de cand ma tin sa fac si eu poze la bord si uite ca am facut tongue.gif
Formatele sunt luate de pe aici de pe forum...prietena mea a insistat sa-i aduca cateva modificari...iar eu le-am accentuat biggrin.gif
ps:am micsorat poza...intreaga nu a mers 053.gif
clauditza
QUOTE(cristigeo69 @ 1 Jun 2006, 20:58)
de cand ma tin sa fac si eu poze la bord si uite ca am facut tongue.gif
Formatele sunt luate de pe aici de pe forum...prietena mea a insistat sa-i aduca cateva modificari...iar eu le-am accentuat  biggrin.gif
ps:am micsorat poza...intreaga nu a mers 053.gif
*


Cu markerul?...sau cu ce? icon_mrgreen.gif Glumeam! ...prietenii stiu CU ce.. wink.gif
sity_boy84
eu le am lucrat singur in CorelDraw............va plac?nu stiu cum sa fac cu lumina sa fie mai puternica.Dar nu vreau colorata.....tot alba.deja am decupat putin din partile laterale alea unde sunt simbolurile la ulei si in dreapta......
cristigeo69
QUOTE(sity_boy84 @ 9 Jun 2006, 05:43)
eu le am lucrat singur in CorelDraw............va plac?nu stiu cum sa fac cu lumina sa fie mai puternica.Dar nu vreau colorata.....tot alba.deja am decupat putin din partile laterale alea unde sunt simbolurile la ulei si in dreapta......
*


imi place kilometrajul smile.gif
Siconi
La mine e inca in lucru bordul. Acum astept sa vina de la imprimare backgroud-urile ceasurilor. Productie proprie: pe bord de D1300 tip O-O-O, ceasuri de D1300 impreuna cu 2 ceasuri de pe bord CN (turometru si nivel carburant)... o sa pun poze cand e gata totul. Momentan, postez ceasul cu turometrul, inca nefinalizat, precum si suportul ceasului de viteza, facut din plexiglass transparent. Mai am un pic de muncit la slefuirea lui, in rest e gata.[attachmentid=28919][attachmentid=28920]
cristigeo69
nu are nimeni cadrane facute pentru ceasurile de ulei si apa clasice care se puneau undeva in dreapta bordului sau in consola la 1300 ???
gattoman
mai trebuie aranjate putin dar cred ca merg smile.gif
ps:le-am marit putin ca altfel aparea daciaclub pe ele.
Siconi
nu am apucat sa ajung la ceasurile astea, dar cand o fac, o sa va dau si voua layer-ele.
dragan05roy
QUOTE(vierme_ha @ 26 May 2004, 12:50)
nu ma scriu ca va dati voi seama care sunt..  smile.gif poate rade vreonu ca il tai tongue.gif am muncit la ceasurile astea in photoshop de am innebunit  laugh.gif
*


Sincer felicitari.
clau lcf
QUOTE(cristigeo69 @ 14 Jun 2006, 18:36)
nu are nimeni cadrane facute pentru ceasurile de ulei si apa clasice care se puneau undeva in dreapta bordului sau in consola la 1300 ???
*


Le am eu. Pagina 9 postul 269. Daca iti plac da-mi pm si ti le trimit.
eXtenSion
Puteti sa nu mai faci offtopic aici? Inainte avea 30 de pg sau cate, de`abia a fost curatat si iar se umple cu prostii..
livirys
QUOTE(eXtenSion @ 29 Jun 2006, 20:29)
Puteti sa nu mai faci offtopic aici? Inainte avea 30 de pg sau cate, de`abia a fost curatat si iar se umple cu prostii..
*


Fratilor..in primul rand va multumesc la fiecare pentru interesil pe care vi l-ati dat pentru infrumusetarea daciutei noastre.Sunt surprins de chestiile interesante pe care le-am citit dea lungul timpului aici....am si eu o rugaminte personala vreu jpg bmp sau orice format aveti voi cadranele pentru dacia 1310 LI.Vreu sa le bag la serigrafie + neon UV sa vedem ce iese.Va multumesc anticipat
Ov
atasez ceasurile mele facute in corel
livirys
QUOTE(Ov @ 30 Jun 2006, 21:39)
atasez ceasurile mele facute in corel
*


MULTUMESC MULT!!! biggrin.gif
AM O SINGURA PROBLEME..DE NATURA TEHNICA si anume am dat bordul jos am facut ce aveam de facut dar acum cand l-am pus la loc nu-mi mai merge turometrul...si martorul luminos de la injectie...in schimb e aprins permanet martorul de la faza scurta am verificat de 3 ori mufe..alimentare dar nu stiu de unde este...ufff sad.gif cine stie ce draqu am incurcat pls help me...


Deabia astept sa va arat ce misto se vede cu neon UV!!!! In paralel am pus si 3 leduri albastre dar aceste sunt pe intrerupator ....le dau drumul doar daca am chef
marius-gabriel
livirys, de unde ai luat neon UV si cat a costat?
livirys
QUOTE(marius-gabriel @ 2 Jul 2006, 12:43)
livirys, de unde ai luat neon UV si cat a costat?
*


Din targ din pitesti am dat 400.000 de mii pe el complet cablaj = starter electronic.Tin sa spun ca limbile de la cilometraj juri ca sunt iluminate din spate cand aprin neonul.E de nota 200.E putin mai greu insa de montat ca trebuie sa decupez prwactic din planseul acela unde erai becuri inainte.L-am lipit cu silicon din abundenta...
marius-gabriel
stiu cum se vad acele ceasurilor, am mai vazut.e diferenta enorma intre neon uv si leduri albastre.nici nu e termen de comparatie.
am stat 6 luni in armata in pitesti si am fost de vreo 2 ori in targ acolo, dar din pacate nu am gasit asa ceva.
mai era un magazin mare de electronice in pitesti nu mai imi amintesc cum ii zice, dar nu am gasit acolo neon pe dimensiuni.
sa pui si tu niste poze ceva.
centex
Salut,
am urmarit cu mare atentie topicul cu ceasuri...si sunt placut impresionat de realizarile unora..
Ce intrebare as avea insa... chiar nu se pot pune ace luminoase in locul celor simple? (pe bord de CN).. daca cineva a incercat si e vreo modalitate,chiar si mai greoaie, as fi incantat sa o cunosc... multumesc mult..
livirys
QUOTE(marius-gabriel @ 3 Jul 2006, 00:42)
stiu cum se vad acele ceasurilor, am mai vazut.e diferenta enorma intre neon uv si leduri albastre.nici nu e termen de comparatie.
am stat 6 luni in armata in pitesti si am fost de vreo 2 ori in targ acolo, dar din pacate nu am gasit asa ceva.
mai era un magazin mare de electronice in pitesti nu mai imi amintesc cum ii zice, dar nu am gasit acolo neon pe dimensiuni.
sa pui si tu niste poze ceva.
*


bineinteles ca am sa pusn si poze dupa ce termin lucrarea!!!stau cam prost cu timpul liber si de asta nu am terminat inca!!!Neon daca vrei ma uit eu in targ daca mai gasesc si-ti iau eusi il pun la posta cu plata ramburs.... cool.gif
centex
QUOTE(marius-gabriel @ 3 Jul 2006, 02:42)
stiu cum se vad acele ceasurilor, am mai vazut.e diferenta enorma intre neon uv si leduri albastre.nici nu e termen de comparatie.
am stat 6 luni in armata in pitesti si am fost de vreo 2 ori in targ acolo, dar din pacate nu am gasit asa ceva.
mai era un magazin mare de electronice in pitesti nu mai imi amintesc cum ii zice, dar nu am gasit acolo neon pe dimensiuni.
sa pui si tu niste poze ceva.
*



Dar led-urile UV sunt bune? UNde se poate pune neonul UV in bord,ca nu-i loc deloc pt. el sad.gif...
SiloS
1. Cum se scot ceasurile de la locul lor ?
2. Cum se scot acele ?
3. Cum se pun la loc ?
marius-gabriel
livirys, ar fi bine daca ai putea sa-mi iei si mie unul si sa-l trimiti prin posta.
eventual cand te mai duci in targ, imi dai si mie un PM.
eu chiar nu am gasit neon pe dimensiunile alea.gasisem un fel de imitatie de neon care avea la capete 2 leduri albastre dar cu ala nu ai ce sa faci.
viperfox
am cautat in tot topicul si nu am gasit ceva satisfacator:
eu am bord takosan, cu 3 becuri pe turometru (avarie lat) si 2 pe vitezometru, si doar 3 ceasuri (fara presiune ulei-> am bec+bec benzina in locu ala)

un singur om are doar vitezometru si turometru pt asta dar sunt albe si nu prea se vede si nu sunt excelente...mai are si altcineva ceasuri takosan de 1310? eventual si cele de benzina apa curent?
viperfox
uite tocmai m-am gandit si documentat un pic si am ajuns la urmatoarea solutie care insa n-o sa am posibilitatea sa o implementez dar o postez aici poate altcuiva ii pare interesanta si o realizeaza:
se pot face la dacie ceasuri ca pe supernova adica iluminate din spate, sa se vada doar indicatiile
se deseneaza cadranu in coreldraw (ce model vreti voi, eu m-am gandit sa il fac exact ca cel de pe masina) cu singura diferenta ca jos la utrometru si vitezometru unde sunt gaurile pentru becurile alea sa nu mai fie gauris a fie compact si sa fie simbolul respectiv transparent cu culoarea respectiva, exact ca gradatiile de viteza
apoi se merge la un centru de gravura computerizata (care sunt mai mult de unu, cautati pe google "gravura" ) si se da fisierul si se va realiza pe o placuta de plastic sau alt material negru, cadranul respectiv, iar indicatiile vor fi alb-mat transparente, semnele de jos vor fi rosu-mat transparente sau galben-mat etc iar spatiile pentru km parcursi sa fie gaura
apoi asta se monteaza pe masina si se pun in spatele cadranului 2-3 becuri astfel incat luminarea sa fie uniforma pentru toate zonele, sau se pot folosi si leduri albe;
acum, pentru ac am gasit 3 variante: 1) cine se pricepe, face in autocad un model 3D al unui ac identic ca forrma ca cel de tabla existent, si se duce la acelasi centru de gravura pentru o decupare computerizata si se va realiza acul respectiv din plastic transparent, cu cocoasa (adica partea de deasupra) colorata in portocaliu sau dupa caz ce culoara vrei voi, si astfel s-a obtinut un ac de supernova
2) se pastreaza acul original dar se vopseste pe cocoasa cu vopsea UV (ca cea din pixul de copiat) si se pastreaza in locasul unde erau becurile de iluminare ale bordului un led uv care sa bata fix pe centru astfel in cat se va vedea acul noaptea
3) se pastreaza acul original dar cadranul se face negativ, adica asa: se pastreaza un cerc interior negru, care sa fie indeajuns de mare sa acopere zona cu suruburi si km parcursi, iar restu de cerc exterior (un inel) care sa acopere indicatiile dar si o zona in plus sa fie transparent, iar indicatiile negre, astfel incat noaptea acel inel exterior sa fie luminos iar indicatiile sa fie negre, iar acul se va vedea peste inelul luminos deoarece el nu e ste luminos (adica asa cum este pe peugeot 807 cine stie, sau am vazut in galerie o supernova "green project" care are asa)

cam asta este proiectul meu...mi-a mai venit o idee dar insa oamenii de legatura pe care ii am in zona asta sunt de genul "informatia costa" asa ca am abandonat: cadranul se poate face si din folie electroluminiscenta (ca la ceasurile cu plasma pentru logan) si peste se pun indicatiile...dar cum spuneam....nu am reusit sa aflu de unde se poate procura folie dinaia "la metru" asa ca....

toate bune...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.