Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Siconi
Pai si ala cu 3 ceasuri rotunde are 160... care-i diferenta?!
MECCA
diferenta este ca ala cu 3 ceasuri e rotund si celalalt este ceva mai patratos.acu vb de parca n-ai sti, sau chiar nu ai vazut un bord din asta de ca vb eu si unul de 1300?
Merced
Zice de bordul cu vitezometru marcat pana la 160, din care a evoluat ala cu 180 de a prins anul 2000.
Ia la mana fiecare pagina a topicului, parca sunt niste ceasuri facute si pentru acel model, undeva prin prima parte a topicului. icon_mrgreen.gif
papamuntz991
si eu am ceasuri ca Mecca...e mai patratos si gradat pana la 170...dar ultima viteza afisata e 160...dar mai are o liniuta...pana la 170:P
Siconi
Intrebarea legata de diferenta se punea in cazul in care citez: " ala mai evoluat cu 160 pe kmetraj" (Mecca). Nu ma refeream la forma. Normal ca stiu despre ce tip de bord e vorba... voiam sa subliniez ca nu marcajul cu "160" face diferenta, ci forma. Si ala O-O-O are aceeasi gradatie pana la 160 si apoi inca o liniuta care ar reprezenta 170.

Acum, ca s-a facut lumina, DA, sunt ceva ceasuri mai pe la inceputul acestui topic. Dar daca mai e vreunul care are chef sa REproiecteze ceva, e bine venit.
cosmin_bojin
Inca in lucru biggrin.gif
Merced
Pana la urma cu becurile de sub vitezometru' la bordul O-O-O ce e de fapt? La mine cel putin, se aprinde ala din mijloc(rosu) cand franez, dar alelalte ce reprezinta?
cosmin_bojin
la mine cel din mijloc sunt avariile,cel din stanga rezerva la benzina iar pe cel din dreapta vreau sa pun proectoarele
Merced
Deci fiecare cum le pune... Dar din fabrica cum erau puse?
cosmin_bojin
Habar nu am
Siconi
Cele 3 becuri de sub vitezometru sunt libere "by default". Acolo utilizatorul de Dacia isi conecteaza ce mai crede el ca e necesar sa observe in timpul mersului sau la plecarea de pe loc (frana de mana, rezerva benzina, avarii, pedala de frana, halogene, lipsa apa la stergator, lampi mers inapoi aprinse lipsa apa in borcanul de la racire si altele).

Nu exista un STAS; iti pui acolo ce vrei tu, cu specificatia clara ca trebuie sa-ti tragi fire, acele 3 becuri nefiind cablate. Succes!
Muttley
Am o intrebare, banala de altfel... Deja ma dor ochii de la atata Paint, asa ca nu mai stau sa citesc 20 si ceva de pagini, va-ntreb direct.

Situatia-i urmatoarea: mi-am schimbat vitezometrul de EP la care nu se mai contorizau kilometrii cu un Jaeger. Ei bine, la Jaeger merge corect totalizatorul dar vitezometrul indica mai putin. Eroarea e de 20%. Nasol e ca la Jaeger nu exista surubul de reglaj pe care-l avea EP-ul, asa ca singura solutie pentru a avea un vitezometru care sa indice corect este sa-i fac alt cadran.

Noul cadran (mai necesita finisaje, evident) este asta: [attachmentid=60444]

Alta problema este ca Jaegerul nu are suruburi pt prinderea cadranului, acesta este nituit. Deci singura varianta este sa lipesc un abtibild cu noua etalonare.

Si acum vine intrebarea simpla, al carei raspuns cred ca exista pe aici, da' chiar nu mai am rabdare sa citesc - Pe ce suport se imprima? La ce fel de imprimanta?

Mersi
mad toz
Muttley eu am testat mai multe variante si cea mai multumitoare a fost pe folie transparenta cu lipici pe spate si imprimata cu negru mat.
Daca vrei iti recomand eu pe cineva care mia facut mie,asta daca esti prin bucuresti.Astept PM
cosmin_bojin
Cauta frate,descurca-te!!Sau citeste 20 de pagini!!

17 Jul 2007, 02:04:
Nu e nituit,tre sa-l bati usor din spate,e un fel de con,gen pinionul de la delco
Muttley
Mersi mad toz.
Folie transparenta am de unde sa iau. Am sa incerc o printare, sa vad cat de mat e negrul de la imprimanta.
Buyaka
Sau mai simplu, pe autocolant si ai ocazia sa le faci si luminate din spate wink.gif
cosmin_bojin
Modifica ce ai de modificat scaneaza-l si mergi la astia care fac colante.Cu imprimanta nu faci mare lucru.
mad toz
Pai ala de ii ziceam eu tot autocolant e tongue.gif
Muttley
Am sa merg la librarie, poate au autocolant (ma rog, un abtibilt oarecare) A4 si-l scot la o imprimanta normala. Ma descurc eu...

Buyaka, nu vreau iluminare din spate. In momentul asta tot ce vreau e sa functioneze corect.

Mersi pt ajutor
cosmin_bojin
Ai grija cand scoti acul de la KM,in spatele lui sub plastic e un arc foarte fin,daca l-ai rupt poti sa arunci ceasul.
Muttley
Acul nici nu incerc sa-l scot. Am mai incercat o data si n-a iesit. Daca insist il fac praf sigur.
Voi aplica o taietura radiala autocolantului si gata.
driverx
Vrei sa scrii pe ceasuri muttley tunner? Sau ce dracu te-a apucat?
Muttley
Feri-m-ar sfantu' sa-mi pierd mintile-n asemenea hal blink.gif

Nu bre, am scris mai sus ce mi s-a-ntamplat. De nevoie tre' sa lipesc aia pe el.

Matlei tiunar radmasa.gif Vezi tu asa ceva aici? [attachmentid=60551]
driverx
QUOTE(Muttley @ 17 Jul 2007, 13:53)
...
Matlei tiunar  radmasa.gif  Vezi tu asa ceva aici? [attachmentid=60552]
*



Sincer? DA
Muttley
Sincer, daca-ti prind matza 'ceea fioroasa o iau la masina de tuns cu nr 0.
Si alta data-mi vei aprecia eforturile de a nu altera aspectul vitezometrului tongue.gif
driverx
radmasa.gif



tongue.gif



radmasa.gif
vis-a-vis
Eu zic sa incerci sa-l calibrezi, ca vad ca ai in cap sa faci o mare tiganie... in plus, cu noul motor cred ca o sa treci de 200 km/h 04.gif
Muttley
La ce tiganie te referi? unsure.gif
vis-a-vis
QUOTE(Muttley @ 17 Jul 2007, 13:46)
Voi aplica o taietura radiala autocolantului si gata.
*

Abia astept sa vad cum se intinde autocolantul ala, cum o sa se dezlipeasca exact pe taietura si o sa se vada lipiciul ramas si jegos de praf, iar margininile cum or sa se faca precum soriciul de porc 04.gif
Muttley
plange.gif

17 Jul 2007, 14:50:
Apropo, ceva e necurat la mijloc, cum se face ca de fiecare data cand intra-ntr-un topic driverx si vis-a-vis se duce tot naibii?
Unu' cu "matlei tiunar" scris colorat ca pe un afis de circ, celalalt cu sorici de por, Gizaaaas!!! wacko.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Am o idee... nedumerire.gif
Fa un cadran mai mic cu indicatiile reale... si o sa fie precum cele canadiene, cu afisaj in mile pe ora si kilometri pe ora.
user posted image

17 Jul 2007, 15:11:
user posted image
Muttley
N-ai nici tu toate tiglele pe casa.

Pai asta cu mph (desi nu-i vad rostu' nici sa ma bati cu matura) nu se face sorici de porc?
driverx
Fain facut, dar ai uitat sa pui pe mijloc "Mutlai tiunar"
vis-a-vis
Pai il faci din folie, ca solutie provizorie... e pacat sa strici cadranul ala cu 220 km/h.
Muttley
QUOTE(driverx @ 17 Jul 2007, 15:16)
Mutlai
*



Ba dereglatule, ma vede sefu' si ma da afara radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cosmin_bojin
Ai grija ca eu am avut grija sa rezolv vre-o doua ceasuri de KM biggrin.gif
jackie13
cine ma poate ajuta cu informatii despre poza de mai jos???
e bord de dacie????????????
vreau si eu!
al cui este??????
mihai1677
Poate de reno 18, seamana ceasurile. Dar consola nu stiu. Lumina albastra unsure.gif
CriSTI68
in primul rand radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif LolLolLo.gif

in al doilea rand este bord Dacia CN3 sau CN4 usor kitch-uit cu un contact de tractor si niste butoane de camion radmasa.gif
tao13
ba adrianno mare dreptate ai
cred ca e "kitchuit" cu niste butoane racing "de tractor" hahahahahaah
care cred ca sunt cel putin 50 euro
dar............mie imi place vreau si eu
acum daca tie iti place mai mult cu cheia ta de dacie ..e treaba ta.....
CriSTI68
am zis eu ca am cheie pe dacie ? smile.gif)

21 Jul 2007, 12:29:
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Jul 2007, 14:57)
Am o idee... nedumerire.gif
Fa un cadran mai mic cu indicatiile reale... si o sa fie precum cele canadiene, cu afisaj in mile pe ora si kilometri pe ora.
user posted image

<span class='edit'>17 Jul 2007, 15:11:</span>
user posted image
*



ms pt idee icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Nu-i pentru cin' se pregateste, e pentru cin' se nimereste? radmasa.gif
dj_13055
vreau si eu niste cadrane albe pentru modelu meu..,.ms
CriSTI68
pai ? treci la munca smile.gif
Siconi
Si daca esti un pic mai insistent, te uiti in urma ca sunt ZECI de cadrane albe pentru tipul tau de ceasuri. Doar sa le salvezi si sa le aplici. Hai spor la treaba.
mad toz
dj_13055 vezi ca acul tau de la turometru a cam intrat la apa si se vede urat.
papamuntz991
chiar e intrat la apa:))))))
Kruger
QUOTE(Adrianno @ 20 Jul 2007, 21:48)
in primul rand  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  LolLolLo.gif

in al doilea rand este bord Dacia CN3 sau CN4 usor kitch-uit cu un contact de tractor si niste butoane de camion  radmasa.gif
*




Ala e heblu mah. Si contactele sunt de fapt din alea de deschis usile la tramvai. Deci, inclin sa cred ca toata conceptia e luata de la un tramvai.
mihai1677
Acea consola este aceasta: http://www.autoaccesorii.ro/standard_products.php?id=1547
nu prea par de tractor.
Kruger
De acord cu tine. Dar tot de tractor par. Or fi de pulling tractor....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.