Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
cristi_a17
Si eu sunt nou pe "acilea". Oricum ,nou-vechi, si pe mine ma preocupa treaba cu ceasurile. Felicitari pentru cei ce le si concretizeaza. Am avut si eu idei dar se pare ca unii dintre noi gandim pe aceeasi frecvente
(ma refer la ideea cu plexiglasul si cea de mai sus )
timpul asta ne ruineaza ideile .
Totusi sa revin: pt a pune led-uri in bord sau in general la 12v inseriaza pe unul din pinii led-ului o rezistenta de 1k ohm , eu am reusit ,fara probleme sa si le bag in soclurile de bec de bord cu tot cu rezistenta si daca te uiti pe topicul cu scheme electrice pt dacie mai gasesti si variatoare care modifica intensitetea luminoasa a led-ului. Dar poti incerca fara probleme cu 1k ohm e testata

Sociopatul Tandru
Fratilor, am downloadat si eu pentru NOVA GT ceasurile, dar nu-mi dau seama cum trebuie sa le imprim.Ies mult prea mari la printare.
Are cineva fisierul de Corel? CDR.
Practic vreau sa ma apuc de design.
vis-a-vis
Pai micsoreaza poza pana iti iese cum trebuie la imprimanta.

Daca vrei sa te apuci de "design" nu-ti trebuie niciun fisier de corel, practic trebuie s-o iei de la zero, ca sa iasa ceva original tongue.gif
tgg2k
QUOTE(praxis @ 31 Aug 2006, 23:11)
Salve. Am fost azi la "cumparaturi"... mi-am luat niste leduri UV si am printat pe folie de retroproiector ceasurile. Un led UV de 5mm e 1,3 RON si o folie de printat color (e rezolutia mai buna) m-a costat 2,1 RON. [...]
*



mii de scuze pt post-336-1110552475.gif dar... unde ai gasit led-uri UV? eu am cautat si nu am gasit aici in cj.
praxis
Cauta la magazinele care vand componente electronice (leduri, rezistente, tranzistori, etc.). Trebuie sa fie si in CJ magazine care vand asa ceva.
cristi_a17
[quote=praxis,1 Sep 2006, 00:11]
Salve. Am fost azi la "cumparaturi"... mi-am luat niste leduri UV si am printat pe folie de retroproiector ceasurile. Un led UV de 5mm e 1,3 RON si o folie de printat color (e rezolutia mai buna) m-a costat 2,1 RON.

Ma scuz si eu pt off topic dar unde ai gasit in bucuresti( adresa exacta te rog )ca am pe cineva acolo sa imi i-a si mie ca mai starnit rau .
Eu sunt din BV si am cautat si nu am gasit, am umblat azi de am inebunit.

Multumesc
mirceas
incearca pe Uranus, e un magazin care aveau asa ceva si fetele iti calculeaza si rezistenta daca nu te pricepi.

am auzic ca s-a mai deschis unul prin Tractoru, cica au tot ce misca la capitolul electonice.

QUOTE(cristi_a17 @ 5 Sep 2006, 17:13)
Eu sunt din BV si am cautat si nu am gasit, am umblat azi de am inebunit.

cristi_a17
QUOTE(mirceas @ 5 Sep 2006, 18:18)
incearca pe Uranus, e un magazin care aveau asa ceva si fetele iti calculeaza si rezistenta daca nu te pricepi.

am auzic ca s-a mai deschis unul prin Tractoru, cica au tot ce misca la capitolul electonice.
*



Ma scuzati iar pentru off topic. nu ar fi problema de alimentare ca ma pricep, problema e sa le gasim si tocmai mi-a venit o idee: poate suntem mai multi in BV care vor si mergem la astia pe uranus si facem comanda.
Maine ma duc special la ei , adevarul e ca am uitat de uranus.

Imi cer scuze iar pentru off topic
xyronebun
QUOTE(centex @ 24 Jul 2006, 20:37)
Am primit azi o oferta din partea unei firme care face serigrafie,inclusiv pe plexiglas transparent de 2-3mm. Le-am trimis,de inceput, un model de turometru - asta fiind mai comun decat vitezometrul.Puteti sa vedeti modelul de turometru trimis in posturile de mai sus (a se vedea ca sunt in format Corel-si arhivate,redenumite).De subliniat ca fisierul e trimis doar in alb/negru,alb reprezentand cifrele si gradatiile iar negrul- incarcatura care opacizeaza orice sursa de lumina.Albul nu este desenat ca ALB ci este lasat nedesenat-- doar transparent.De aici se despart mai multe directii,pentru a da culori diferite cifrelor si gradatiilor ecranului.(le vom discuta mai tarziu-- am  cateva idei).Avand in vedere ca serigrafia nu implica "prototipuri ieftine" ci lucruri doar "in serie",se vorbeste de o cantitate minima de lucru,pentru a fi rentabil,in cazul nostru e vorba de vreo 50 de cadrane .
 
Dupa un mic studiu, uitati ce mi-au trimis pe mail
"..Pretul ar veni 1.68 euro/bucata (pretul nu include TVA), la o grosime de
3mmm a plexiglasului. Din pacate cea mai mica placa de plexi este de
150/200 cm din cauza aceasta pierderile de material sunt foarte mari
(cantitatea de 50 buc s-ar incadra pe 0.5 mp iar pierderea este de 2.5
mp), ceea ce influenteaza si pretul, speram sa reusim sa luam doar
cantitatea care va trebuie Dvs, la aceasta pretul ar fi de 0.98 euro/buc.
"
ACUM, se pune problema... cine doreste sa se bage alaturi de mine la treaba asta?
Daca vreti si sunteti disponibili, fac comanda,platesc eu si apoi impartim pe ceas, cam cat ar veni...dar sa nu raman cu ele, ca altfel, s-a dus vacanta mea de vara pe apa sambetei biggrin.gif..
*





CENTEX, daca ai facut comanda de asa ceva is interesat si eu pentru 2 seturi de ceasuri, asta daca nu e deja prea tarziu. Ideea ta mi se pare cea mai sanatoasa dintre toate. Da-mi un raspuns te rog.
praxis
QUOTE(cristi_a17 @ 5 Sep 2006, 18:13)

Ma scuz si eu pt off topic dar unde ai gasit in bucuresti( adresa exacta  te rog )ca am pe cineva acolo sa imi i-a si mie ca mai starnit rau .
Eu sunt din BV si am cautat si nu am gasit, am umblat azi de am inebunit.

Multumesc
*



In Bucuresti exista o strada unde sunt foarte multe magazine din astea de componente electronice (concentratie extrem de mare, nu inteleg de ce smile.gif )

Strada se numeste "Maica Domnului", o sa explic cum se ajunge acolo:
De la obor mergi pe Stefan cel mare inspre stadionul Dinamo (pe partea dreapta). Mergi pe prima strada in dreapta care are sine de tramvai, apoi, cand se face o intersectie in forma de Y este strada din stanga. O sa atasez o harta.
Si daca o sa dai o cautare pe google "componente electronice" o sa gasesti multe magazine de acolo.

Eu am ajuns deja la a 2-a demontare a bordului, ca prima data nu mi-a placut deloc cum a iesit smile.gif (renuntasem la ideea cu UV, dar cred ca pana la urma asa o sa fac).
Inca ceva: pentru cine vrea sa foloseasca UV: eu am ceasuri cu ace din alea de tabla... si m-am tot gandit cu ce sa le dau sa se vada si ele. (pentru ceas am folosit marker verde fluorescent, dar nu sta pe metal). Am vazut pe net niste markere UV, din alea cu cerneala invizibila pt copiat, si ei pretind ca scriu pe orice suprafata, inclusiv metal. Era 15 ron bucata am impresia. Poate dau maine un telefon si ma duc sa verific lafata locului. Daca are altcineva idei...
Sociopatul Tandru
fratilor ma bag si eu in asa ceva. PM
tgg2k
mare-i netu... am gasit in sfarsit ce cautam de mult si sper sa fie valabile... (va spun imediat despre ce e vb)

scurta recapitulare:
acum ceva vreme am avut ideea de a pune neoane UV circulare pe cadrane datorita faptului ca eu am bord de tip vechi O-O-O si mi-ar fi fost destul de greu sa "ascund" un neon UV liniar.

am gasit neoane circulare cu diametrul de 80mm... problema e ca nu stiu ce dimensiuni au cele trei cadrane ale mele. masina mea e in service pt rk asa ca poze si teste doar cand termina baietii... din pacate nu stiu cand va fi asta dar va promit ca vin cu poze si cu detalii.

neoanele sunt pe niste coolere pt carcasa computerului... site-ul eu il scriu aici iar daca unii moderatori considera reclama sau rea intentie sau stiu eu ce, ii rog sa stearga link-ul.

cooler cu neon UV

a, si o mica intrebare... care e diametrului unui cadran al acestui tip de bord: O-O-O?!
cristi_a17
[quote=praxis,5 Sep 2006, 23:43]
In Bucuresti exista o strada unde sunt foarte multe magazine din astea de componente electronice (concentratie extrem de mare, nu inteleg de ce smile.gif )

Multumesc foarte mult. In BV nu sunt leduri UV , am fost la toate magazinele de profil.
In legatura cu markerul daca iti ies testele tinene la curent, poate ai si un mail pentru cei ce vor detalii.
Iar in legatura cu acele: incearca sa lipesti hartiesi dupa aceea sa-l dai cu markerul folosit initial sau daca cunosti locuri unde se intalnesc pescari si vand diferite produse pt cei ce pleaca la pescuit(plute , momeli ,carlige s.m.d.) ma refer la cei ce le fac acasa, uitate la plute si eventual cumpara una si testeazocu UV , mie mi se pare ca folosesc vopsele ce reactioneaza la UV si daca iese testul cumparai vopsea. Eu asa vreau sa procedez daca gasasc leduri, stiu unde ii gasesc pe pescari.

Am sa mai revin si eu cu concluzii.
Multumesc inca odata.
cristi_a17
QUOTE(tgg2k @ 6 Sep 2006, 10:12)


a, si o mica intrebare... care e diametrului unui cadran al acestui tip de bord: O-O-O?!
*




Salut . Pun poza si tragi singur concluzii eu zic ca merita incercat. Dimensiunile sunt pentru toate cele 3 cadrane si sunt in centimetrii. Bafta si asteptam rezultate
xyronebun
Pentru cei interesati de metoda markerului UV, mi-am cumparat azi si categoric scrie pe metal.Am vrut sa fiu mai rapid si miam luat si neon cu UV(apropo cristi_a17 poti sa cauti mult si bine led cu UV ca nu ai sa gasesti). Acum urmeaza sa dau bordul jos, dar cel mai probabil maine ca s-a inserat afara si mi-e ca stau cu lanterna. Cum termin promit ca o sa postez ceva poze.
cristi_a17
[quote=xyronebun,6 Sep 2006, 19:00]
(apropo cristi_a17 poti sa cauti mult si bine led cu UV ca nu ai sa gasesti).


Sper sa nu ai dreptate, de existat exista ca la inceput am fost si eu intrigat dar m-am interesat si exista, si acum daca cineva a si cumparat in bucuresti poate am noroc. Inca mai sper.
tgg2k
QUOTE(cristi_a17 @ 6 Sep 2006, 16:32)
Salut .  Pun  poza si tragi singur concluzii eu zic ca merita incercat. Dimensiunile sunt pentru toate cele 3 cadrane si sunt in centimetrii. Bafta si asteptam rezultate
*



pe saptamana viitoare vin neoanele UV circulare (nu din alt motiv dar doar luni iau banii) si am un bord acasa si fac teste macar sa ne facem o idee cum arata.

pt cei cat de cat interesati de led-uri UV, am gasit ceva dar nu stiu cat merita... e un site de unde se pot cumpara pixuri cu "pasta invizibila" iar in capat au un led UV (mai este si ceva cerneala invizibila). problema e ca cel mai ieftin pix e 4.5 RON si led-urile nu stiu cum difuzeaza lumina (probabil ca asta s-ar putea rezolva prin pilire). zice pe site undeva ca (virgula) comanda minima e de 5 pixuri.

[URL=http://www.articoleuv.ro/]acesta] e link-ul. o alta mica problema ar fi ca din designul site-ului nu stiu cat de sigura e tranzactia si cat de serios e cel care comercializeaza aceste pixuri.

CENTEX ziceai ceva de faptul ca serigrafia inseamna ceva "in serie"... daca este asa, asta da de inteles ca firma respectiva face pe aceeasi matrita minimum 50 buc, iar cred ca fiecare vrem ceva cat de cat unic adica maxim inca 4-5 masini sa aiba indicatoare identice. oricum ideea este buna si ma inscriu si eu daca aceste cadrane se pot face individualizat, pentru ca si eu am cateva idei apropo de acest aaspect si chiar ar prinde bine.

ziceai ca le-ai trimis un model de turometru... mai da cateva detalii... a venit turometrul facut de ei sau a fost doar informativ ca sa aflii preturile?! daca da... la ce pret a fost (nu de alta dar sincer sa fiu, eu as da si 10 RON pt un cadran, doar sa stiu ca e unic)? si daca a venit turometrul facut de ei, in cat timp a venit?
centex

Fratilor,eu nu am mai "demarat" actiunea ca in timpul ala nimeni nu a zis nimic..sincer,acuma nu mai stiu...dar a face ceva individual inseamna alta matrita si alte 50 de bucati...ceea ce cred ca nu o sa-ti convina sa dai 60-70 euro doar pe 1 cadran..
Eu am trimis un model de turometru, vezi ca-i pus pe post in format corel12.La momentul acela,era singurul model de turometru care-l aveam..insa acuma am mai facut vreo 2,parca...eu mi-am scanat si pus pe masina un alt fel de turometru(vezi poza) si vitezometru prin metoda simpla a scanarii si inlocuirii cu carcasa de cd..si se vede bine, am pus lampi de 6V inseriate( poti pune de 12) sa lumineze din spate...se vede fain..
Cam asta e...
Doamne ajuta la intentia ta cu "personalizarea"...
praxis
In sfarsit am terminat si eu bordul. Cam asa arata ziua, o sa fac si o poza la noapte (nici eu nu stiu cum o sa se vada biggrin.gif)
praxis
Si noaptea... In realitate nu se prea vede albastrul ala. (Benzina, ulei, etc sunt mult mai putin luminate, dar se vad). Pe ace (de tabla) am tras o dunga pe "creasta" tot cu markerul ala fluorescent.
P.S. - am vrut sa-mi cumpar ieri marker UV din ala pt copiat de 150 ron si cand l-am testat se lua de pe metal, nu statea ca un permanent. Markerul pe care l-am folosit eu este unul fluorescent de se gaseste la orice papetarie (cca 2,5 ron).
argon
Frumos, dar ziua se cam vede hartia in valuri.
praxis
QUOTE(argon @ 9 Sep 2006, 20:50)
Frumos, dar ziua se cam vede hartia in valuri.
*


Da, se vede putin... sunt vre-o 3 folii lipite cu superglue... cred ca se putea si mai bine dar... asta e smile.gif eu sunt multumit tongue.gif
kristalloz
cam asa arata ale mele... cand fac poze mai ok si schimb volanul mai pun!
p.s. offtopic: are cineva idee unde gasesc becuri sa luminez ceasurile... dar sa fie ceva in gen alb neon?!
cristigeo69
QUOTE(kristalloz @ 9 Sep 2006, 11:09)
cam asa arata ale mele... cand fac poze mai ok si schimb volanul mai pun!
p.s. offtopic: are cineva idee unde gasesc becuri sa luminez ceasurile... dar sa fie ceva in gen alb neon?!
*




frumos... naughty.gif
elro
sunt leduri albe,care lumineaza alb intens,eu am de 8mm si au o lumina alba(puternica) si lumina nu este concentrata intr-un singur punct(cum sunt ledurile cu lupa)lumina la ledurile acestea albe este imprastiata happy.gif
Siconi
Uite si bordul meu; asa cum am promis, pun poze sa se vada munca depusa. Am avut ceva de lucru la ceasurile astea, dar eu zic ca a meritat. Voi ce ziceti?

[attachmentid=34363]
Siconi
Si inca una detalii de iluminare...

[attachmentid=34364]
kristalloz
@rcosmin: multumesc de informatie... wink.gif
@siconi: simple is beautiful... imi plac! smile.gif
Siconi
Update la pozele de ieri...

[attachmentid=34433]
elro
FRUMOS,ma ambitionati sa mi-l modific si eu:P,dar stau cam prost cu timpul,dar in concediu am ce face:D
kristalloz
foarte fain siconi... ce becuri/leduri ai folosit? smile.gif
Siconi
LED-uri de 3mm ultrabright de la Zexstar (nu fac reclama!!!) + pleziglass transparent de 5mm plus indemanare... si a iesit asta. Apoi ore bune in PhotoShop CS 2 ca sa fac layout-ul la ceasuri.
Pedro
Siconi, pe departe cele mai frumoase ceasuri de 1300 facute pana acum , cel putin astea aratate aici pe postul asta. Restul fara suparare ...................

Partea proasta este ca cei ce v-ati pus leduri d-alea albastre, in timp o sa va dati seama ca obosesc ingrozitor, trag la somn de numa, numa!
cristi_a17
QUOTE(praxis @ 9 Sep 2006, 20:47)
Si noaptea... In realitate nu se prea vede albastrul ala. (Benzina, ulei, etc sunt mult mai putin luminate, dar se vad). Pe ace (de tabla) am tras o dunga pe "creasta" tot cu markerul ala fluorescent.
P.S. - am vrut sa-mi cumpar ieri marker UV din ala pt copiat de 150 ron si cand l-am testat se lua de pe metal, nu statea ca un permanent. Markerul pe care l-am folosit eu este unul fluorescent de se gaseste la orice papetarie (cca 2,5 ron).
*





Salut ,am o sugestie:incearca sa directionezi ledul - ledurile(apropo cate ai folosit in locul unui bec din bord) cu varful ledului catre ceasuri ca din cate vad eu din poza, punctul de concentrare al luminii e spre geamul de protectie si de aceea apare in poza acea lumina albastra, ochiul nu cred ca o percepe dar aparatul de fotografiat da, parerea mea.
Eu inca nu am reusit sa fac rost de leduri asa ca nu pot sa te ajut mai concret dar dupa cum am vazut in primele tale incercari ,cele in casa, trebuie sa obtii aceasi efect.
Incearca prima sugestie si daca nu da aceeasi efect mai incearca o a 2-a sugestie: cu o pila fina "pileste" varful ledului pana la limita + 1 mm ,ma gandesc la anularea lupei din led poate obtii o lumina neconcentrata.
Cam atat , mor de ciuda ca nu pot sa experimentez si eu :1 nu am leduri 2 restantele astea...
Siconi
de leduri te plangi?! e plina piata romaneasca de ele... incearca la cei pe care i-am amintit mai sus si ai de unde alege, la bani putini. Doar nu crezi ca eu am bagat milioane in ceasurile mele... .
cristi_a17
QUOTE(Siconi @ 12 Sep 2006, 15:17)
de leduri te plangi?! e plina piata romaneasca de ele... incearca la cei pe care i-am amintit mai sus si ai de unde alege, la bani putini. Doar nu crezi ca eu am bagat milioane in ceasurile mele...  .
*




E vorba de leduri ce emit in domeniul ULTRAVIOLET ce nu se gasesc peste tot chiar daca e magazin de profil.

In alta ordine de idei : "piliti" fratilor varful ledurilor fie ca puneti dupa carcasa de cd fie ca puneti in locul becurilor de deasupra ceasurilor=>nu mai aveti punct de concentrare al luminii , un punct difuz apare sub 3.5 -4cm de obiectul luminat in rest lumina e uniform repartizata pana si la 20cm fata de obiectul luminat
AlinREHAU
Felicitari pentru Siconi , chiar a facut o treaba calumea smile.gif am urmarit mai de mult timp ce vrea sa faca si chiar a iesit ceva frumos , nu ma refer doar la ceasuri ci la masina in general , a muncit la ea dar se cunosc rezultatele .
Siconi
Multumesc Aline, dar inca mai am un pic. Am vrut ca lumea sa vada ceasurile. Cand o sa fie gata, o sa pun o gramada de poze la sectiunea "Daciile noastre - Poze cu copilasii nostri". Oricum, cred ca se va vedea munca depusa, chiar daca nu va fi pe gustul tuturor.
praxis
QUOTE(cristi_a17 @ 12 Sep 2006, 12:36)
Salut ,am o sugestie:incearca sa directionezi ledul - ledurile(apropo cate ai folosit in locul unui bec din bord) cu varful ledului catre ceasuri ca din cate vad eu din poza, punctul de concentrare al luminii e spre geamul de protectie si de aceea apare in poza acea lumina albastra, ochiul nu cred ca o percepe dar aparatul de fotografiat da, parerea mea.
Eu inca nu am reusit sa fac rost de leduri asa ca nu pot sa te ajut mai concret dar dupa cum am vazut in primele tale incercari ,cele in casa, trebuie sa obtii aceasi efect.
Incearca prima sugestie si daca nu da aceeasi efect mai incearca o a 2-a sugestie: cu o pila fina "pileste" varful ledului pana la limita + 1 mm ,ma gandesc la anularea lupei din led poate obtii o lumina neconcentrata.
Cam atat , mor de ciuda ca nu pot sa experimentez si eu :1 nu am leduri  2 restantele astea...
*



Sal. Leduri am pus cate 2 in locul unui bec; dar atunci cand am pus bordul s-a desprins unul din stanga (nu se observa oricum). Intradevar m-am gandit si eu sa le pilesc putin si sa incerc sa le prind mai bine (ele au fost directionate, dar s-au deplasat atunci cand am bagat ceasurile in bord). Momentan nu prea am timp sa il dau iar jos, as vrea sa iau de pe la dezmembrari un tablou ca sa pot sa il fac incet si bine smile.gif dar nu prea stiu pe unde gasesc in Bucuresti. Daca puteti sa imi spuneti unde gasesc in Bucuresti asa ceva, sar'na.
praxis
QUOTE(Siconi @ 11 Sep 2006, 20:10)
Update la pozele de ieri...

[attachmentid=34433]
*



Ce pot sa spun, sunt de nota 11! Felicitari!
Siconi
Mersi, "praxis". Am si tras mult la ele, desi aparent poti zice: "Na, ce o fi mare scofala?!" sunt multe detalii si alea dau frumusetea. Oricum, multumesc de aprecieri. Acum ca am capatat ceva experienta in trecerea la LED-uri pe bord, pot sa dau o mana de ajutor oricui are nevoie.
marius-gabriel
felicitari si din partea mea!
intradevar, si mie mi se par cele mai reusite ceasuri de pana acum si cu multa munca se pot face multe lucruri frumoase.
glumetzueke
QUOTE(bgs @ 4 Jun 2004, 22:59)
Ceasuri albe si... negreu pt NOVA GT
Personal imi plac mai mult cele negre cum au iesit.
Cine vrea matrita sa spuna.
p.s Multumesc "uau"
*


yknot
frumusele ceasurile insa au un mare defect: acele!
incearca sa gasesti la dezmembrari niste borduri straine si jumuleste-le acele, sa fie din cele luminate din interior!
cristi_a17
Salut, revin cu niste rezultate care pe care le-am am obtinut intr-o ora pe masinile a doi prieteni, doua dacii cu bord cu turometru pe ele (cele negre subtiri primele cu toate instrumentele pe ele modele ala anilor '95-'96) pentru fiecare cu cate 3 leduri albastre din brichete(a fost solutia cea mai rapida ardeam de nerapdare sa vad daca sunt bune calculele mele teoretice) si bineinteles 3 rezistente de 1 k .
In prima faza am vrut sa vad daca fata de soclul becului de iluminare bord pun ledul la 90 de grade se lumineaza mai bine instrumentele si daca le pilesc "varful" obtin o lumina ne concentrata (eu am pus montajul led rezistenta in soclut de bec)rezultat: EXCELENT dar am mai pus pe jumatatea dinspre sofer a ledului pe laterala ledului o fasie subtire de banda izolatoare neagra ca sa nu se reflecte lumina din laterala ledului in geamul de protectie al bordului , a iesit misto de tot. Dupa ce am terminat si totul mergea bine am observat ca la vitezometru acul era de o culoare portocalie mai vie fata de celelalte ace si asta il scotea cu mult in evidenta in lumina albastra pur si simplu sa aprins (probabil vitezometrul a fost schimbat ulterior ) => cei ce aveti ace in bord portocalii nu rosii inchis puneti leduri albastre va fi o schimbare comsistenta si rapida.
Intre timp pana sa ajung la al doilea bord ma-m tot framantat si am gasit cu ce sa dau pe ace , NO SA VA VINA SA CREDETIM, FII PE FAZA PRAXIS , APROPO VIN MAINE IN BUCURESTI DUPA LEDURI UV: CU CORECTOR , cel pentru corectat greseli pe hartie, e bun pt ca :1. e mat la uscare 2. se poate colora cu marker pt subliniat si pur si simplu se aprinde. Am executat si al doilea bord si totul se confirma teoriile mele incercati nu iese de golf 4 dar e schimbare buna zic eu si e rapida. Poze nu am avut cu ce sa fac dar poate fac rost de ap. foto si le pun.

Sper macar sa optimizam metoda de lucru asupra infrumusetarii bordului prin aceste experimente mici.

Era sa uit :dati cu marker portocaliu de subliniat si pe liniutele sau cifrele de pe cadranele originale ca ies in evidenta. Eu la masina am bord "semafor " cum spun unii si nu ma prea ajuta metoda dar ma ajuta la gasit solutii .

Bafta si va stau la dispozitie
xyronebun
Praxis..fa si tu o poza te rog la markerul ala..ca miam cumparat marker din ala pt copiat si miam luat o tzeapa de zile mari...ca sa vezi ca nu functioneaza chestia..si acum stau fara bord..in cautare de marker.
Buyaka
Cu multumirile de rigoare d-lui Praxis... mi-a iesit ceva frumusel... zic eu... luminate din spate, ace de la un volvo...
Siconi
@ Buyaka :
Interesante acele. de la ce volvo ziceai ca sunt? ca am gasit un volvo dar nu stiu ce sa fac: are bord digital si acele, 2 la numar nu sunt transparente.
mihai1677
Volvo 740
praxis
QUOTE(xyronebun @ 20 Sep 2006, 23:15)
Praxis..fa si tu o poza te rog la markerul ala..ca miam cumparat marker din ala pt copiat si miam luat o tzeapa de zile mari...ca sa vezi ca nu functioneaza chestia..si acum stau fara bord..in cautare de marker.
*



Astea markere le-am avut eu, si am observat ca cel verde reactioneaza mai bine. Daca ceri la papetarie marker fluorescent... cred ca o sa fie bun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.