Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
DRAGOS GACEA
[[COLOR=blue] salutare la toata lumea.as vrea si eu modele de ceasuri pentru dacia 1310 si la ce rezolutie sa le downloadez.normal as vrea un site numai cu ceasuri ca sa am de unde alege.apreciez munca voastra.multumesc anticipat si ast rasp
iuliano_smile
Eu iti zic sa ti le faci ctu cu manuta ta. Sau mai bine stai si citesti tot topicul pentru a afla cum sa face, si sa prinzi o experienta "teoretica".
hyena
nu am mai postat de mult paici si vad ca va faceti de cap laugh.gif
eu deja am in minte un nou proiect in urma caruia bordul pe care il am va fi scos la licitatie smile.gif) (cu toate ca va mai dura pana gasesc finantare)

dragos site cu ceasuri pt dacie nu o sa gasesti eu as posta cateva modele dar ar fi doar pt inspiratie deoarece cele "printabile" sun prea mari ca sa le bag pe forum

iuliano_smile daca dai un clic la mine pe profil ai sa gasesti ce cauti
iuliano_smile
hyena poate imi dai si mie id tau de mess sa mai facem schimb de idei.
Siconi
Ia spune, hyena, cam cum va fi bordul pe care il vei scoate la licitatie? Apoi iti "vand" si eu ceva ponturi cu ce am eu in plan wink.gif
hyena
pai bordu pe care il am acu am sa il scot la vanzare biggrin.gif
cel nou va avea un turometru pe leduri si va indica treapta de viteza (1-5,R), marotr pt elv si toate ledurile vor fi "sudate" ca acum la fiecare groapa mi se mai stinge cate unu mad.gif
tr04www
nu stiu daca postez la locul potrivit.am si eu o problema.nu mai functioneaza nici un bec in bord(ma refer la alea trei de sus care ilumineaza).am fost la un electrician si mi-a zis ca e din cauza ca s-a stricat potentiometru de la bord si ca trebuie bordul demontat ca sa schimb potentiometru.nu stiu ce sa fac?are dreptate?intreb ca sa nu demontez bordul si sa fie alta cauza.ast raspunsuri
precizez ca am bord scoica
Minel
Da ,are dreptate , sau vreun contact imperfect la acel reostat ( daca nu ma insel , asa se numeste...)
Siconi
Cum reusesti tu sa "stingi" cate unul la fiecare groapa? Mai lumineaza ceva in bord la tine? Ma gandesc ca nu il vinzi in halul asta.
Un turometru pe LED-uri e MULT mai dificil de citit in mers. Am avut asa ceva si abia am apucat sa-l vand. Cel cu ac e cel mai bun. La orice masina, cat de modificata ar fi ea, cu ceasuri digitale cu cifre si LCD, vei vedea ca turometrul este tot cu ac. De ce oare?
Pentru ca indica o marime foarte usor variabila si pe care iti doresti sa o poti citi la o fractiune de secunda, atunci cand e vorba de performante.
Fa cum crezi, dar iti spun eu ca vei mai lucra la varianta cu LED-uri si vei trece ... tot la ac.
Bafta.

Eu intentionez ca montez, sub una din cele 3 forme rtunde O-O-O, un display LCD grafic (poate chiar color, daca imi pica in mana vreunul) pe care sa pot afisa mai multi parametri: temperatura apa, temperatura ulei, presiune ulei, consum carburant instantaneu, nivel carburant, usi deschise, diverse accesorii care necesita un martor in bord (ELV, proiectoare, ceas, calcul km ramasi cu nivelul de combustibil actual etc.)
In celelalte vreau sa las tot ace (turometru si, respectiv, vitezometru).
Ramane sa ma decid la detalii. Un display LCD grafic am deja pe stoc (320x240pixeli) care s-ar pupa la fix ca suprafata activa cu diametrul util al ceasului.
Restul e munca de programare si electronica de care m-am apucat incet-incet, dar la care lucrez inca la documentare (partea de programare ma cam omoara).
hyena
Siconi chiar m-ai pus pe ganduri...
cat despre bord ledurile se reparin dupa groama cu ajuotrul unei palme/bobarnac laugh.gif evident ca nu il voi vinde asa dar imi este mult prea lene sa il dau jos sa le sudez avand in vedere cad de greu se da jos bordul la cn
Minel
QUOTE(hyena @ 18 Nov 2009, 18:26)

cat despre bord ledurile se reparin dupa groama cu ajuotrul unei palme/bobarnac :
*




Fi si tu cinstit acum ... ii aplici vreo 2-3 pumni ..... happy.gif
hyena
hai nu fi rau
Siconi
Pai daca te-am pus pe ganduri atunci e bine. Poate iese ceva din ideile postate... poate iti vine in cap ceva mai revolutionar. Iti urez bafta... ca e de munca nu gluma si totul pentru a avea ceva "custom"... de fapt ce zic eu custom?! UNIC!!!
Merita oricum ai lua-o. Tocmai de aceea multa bafta si rabdare.
hyena
initial am zis ca nu mai dau bordu ala jos... mi-a mancat zilele cand l-am facut dar acum stau si ma uit la el si ma tot gandesc ca e loc de mai bine tocilar.gif
Siconi
...intotdeauna e loc de mai bine wink.gif Pe asta mizez si eu.
yo9hnf
O intrebarica am si eu.
Sper ca nu e off topic : Ceasurile mai noi de 1300 sunt toate la fel ?
Intreb pt ca vreau sa stiu daca cele de CN sunt identice cu cele de 1310 de pana in 90.

Multumesc!
hyena
pai tu intrebi de 1300 si vrei sa sti de 1310? cum vine asta?
de 1300 sunt 2 tipuri cele rotunde (primul model) si cele patrate care au venit o data cu bordul tip scoica (parca)
cat despre cele de tip CN sunt cele mai "dotate" mai sunt si cele care nu au turometru sau ceas pt presiunea uleiului

eu asa stiu daca am gresit cu ceva va rog sa ma corectati
yo9hnf
Multumesc pt raspuns !

Poate m-am exprimat eu gresit... ma refeream la ceasurile de la masinile mai noi de 1300, adica de la 1310 cand automat s-a schimbat bordul in scoica.

Ma intereseaza pt ca mi s-a stricat kilometrajul si vroiam sa caut pe la vechituri, dar vroiam intai sa vad daca sunt mai multe modele.
phun
Eu am sa initiez proiectul ala "apasa si vorbeste" apesi pe un buton si spui: computer activeaza stergatoarele. si poc incep stergatoarele.... computer aprinde faza scurta...si poc. radmasa.gif ar fi ceva nu?

Gluma e gluma dar treaba e treaba. Siconi chiar imi imaginez ceea ce vrei tu sa realizezi. rolleyes.gif Daca ai si reusi sa termini proiectu' ar fi ceva trasnet.

Va urez succes
seviluad
am ajuns la varianta a 3-a de ceasuri(si poate si ultima) realizata in urma cu aproximativ un an si dupa o munca de aproape o luna de zile de incercari,mai ales la ace care sint facute de mine din partea neagra de la carcasa de cd si un plastic transparent ceva mai gros.
aceasta e variana care imi place cel mai mult.

[attachmentid=1627569803] [attachmentid=1627569804]


big_wheel.gif
geo24_frb
ceasuri...pentru bord mai vechi fara turometru

21 Nov 2009, 23:36:
ceasul 2...

21 Nov 2009, 23:37:
ceasul 3...

21 Nov 2009, 23:38:
pentrua stfel de bord

21 Nov 2009, 23:39:
alt ceas...
Riders27
sal va spun la toti sunt nou pe forum si va rog dak ma puteti ajuta si pe mine la modificare ceasurilor de bord la o dacie 1300 cn vrea sa ma ajute va pot lasa id de messenger rapidistul_laury
hyena
sa te ajute? cu ce vrei sa vina cineva sa iti dea ceasurile jos sa le modifice in locul tau sau ce? laugh.gif

fi putin mai explicit
Ala`din`film
Sall..Sunt Nou pe aici si as dori dak se poate kt mai multe detalii despre schimbarea ceasurilor din bord...As vrea sa le schimb si eo la Daciutza mea :X poate ce am vazut pe aici nu mi sau parut pe gustul meu... biggrin.gif ..si dak imi poate spune cineva cum sa fac aceste ceasuri..? cu ce program ? in ce fel..Ma intzelegetzi voi..Mersi smile.gif
hyena
pai ceasurile le faci in photo shop , corel sau orice program de acest gen (la care te pricepi mai bine) dupaia te duci frumusel la Pagina 53 si cauti in josu pagini unde eu am fost destul de amambil, bine voitor si desigur modesst incat sa postez un mic tutorial LolLolLo.gif
iuliano_smile
Hyena vezi ca nu merge linku tongue.gif
Siconi
phun, deocamdata sunt blocat financiar, dar nu renunt. Momentan ma ocup incet-incet de exterior (aseara am sablat abia o jumatate de janta din cele 4 ce vor veni pe Berlina mea. Mai sunt muuulte de facut si deja e frigul la usa. Cat a fost cald n-au fost bani. Acum nu mai este de nici unele: nici bani, nici cald.

...nasol moment...
hyena
dap si eu am tras pe dreapta toate proiectele legate de masina... am inceput sa pun bani la ciorap

sry 4 the offtopic
Riders27
eu am un 1300 din `77 ce ii pot face?
hyena
Orice
phun
Hai da cu dacia'n perete ca-ti pica un reno din ea.
bogdanas93
Cum se pot scoate ceasurile fara sa dau bordul jos? e posibil?
marius-gabriel
pentru ce tip de bord?
ghitza
cred ca are 0-0-0 dupa semanatura
Ky_Cristian
Am citit si eu tutorialul tau, hyena. Foarte frumos din partea ta sa explici asa de bine, cu lux de amanunte, toti pasii. Daca ar fi sa imi fac, cred ca as folosi tot modelul ceasurilor de Dacie, deoarece imi place mult ca micile inventii aduse Daciei mele sa fie greu observabile, un fel de lup in blana de oaie. Nu as renunta nici la lumina de bord verde, deoarece imi place, dar cred ca luminate din spate, ceasurile ar arata si mai bine. Oricum, nu as demonta ceasurile doar pentru atat. Mie nu imi merge indicatorul de benzina, doar beculetul, si ma gandesc ca daca voi desface ceasurile sa il schimb, poate voi face si o asemenea imbunatatire.
nero67
SAL,SUNT NOU PE FORUM DAR SI SOFER INCEPATOR DESI AM 42 ANI!AM O DACIE BERLINA PE INJECTIE DIN 2001(AN FABRICATIE) PE CARE O DETIN DE 3 LUNI!AM O INTREBARE:CAND MI-A AERISIT FRANELE UN MECANIC MI-A RAMAS APRINS BECUL CU SEMNUL EXCLAMARII(ALTE PERICOLE) SI NU STIU CE SA-I FAC SA SE STINGA!MULTUMESC ANTICIPAT
mihaimmm
QUOTE(nero67 @ 9 Dec 2009, 16:30)
SAL,SUNT NOU PE FORUM DAR SI SOFER INCEPATOR DESI AM 42 ANI!AM O DACIE BERLINA PE INJECTIE DIN 2001(AN FABRICATIE) PE CARE O DETIN DE 3 LUNI!AM O INTREBARE:CAND MI-A AERISIT FRANELE UN MECANIC MI-A RAMAS APRINS BECUL CU SEMNUL EXCLAMARII(ALTE PERICOLE) SI NU STIU CE SA-I FAC SA SE STINGA!MULTUMESC ANTICIPAT
*


Nero67, bun venit pe forum. Nu prea pot sa imi dau seama de unde e problema, insa pentru a afla cat mai repede rezolvarea la problema ta iti recomand sa postezi la sectiunea Probleme Tehnice, adica aici http://www.daciaclub.ro/Probleme-tehnice-D...Clasic-f23.html .
Sper sa va rezolvati cat mai repede problema si va urez cat mai multi km fara probleme (am observat ca sunteti sofer incepator).
bucatzel
QUOTE(phun @ 19 Nov 2009, 21:44)
Eu am sa initiez proiectul ala "apasa si vorbeste" apesi pe un buton si spui: computer activeaza stergatoarele.
*



Si poc, masina va pune frana.
bogdanas93
QUOTE(ghitza @ 6 Dec 2009, 23:17)
cred ca are 0-0-0 dupa semanatura
*


da, asa e. as vrea sa stiu cum le dau jos, ca sa le fac mai frumoase. smile.gif
ghitza
cred ,ca prin stanga jos ca si la scoica
cicisxn
Un proiect mai vechi pe care m-am gandit sa il finalizez...ceasuri facute din plexic (cu iluminat dublu...din spate alb,de sus ultraviolet). Din pacate am renuntat la iluminatul din spate,erau de facut prea multe improvizatii. Va asigur ca in realitate se vad mult mai frumos:
Flaviuss17
frumos mie unu imi place cum au iesit... wink.gif
phun
Urat. Sunt gandite bine cu scrisul ala digital. Dar ceea ce nu imi place este unde ai scris apa rece\cald , benzina , baterie....daca vroiai ceva mai special , scriai mai mic si nu G si P ...E si F smile.gif , battery , gas . Era altfel.

In rest imi plac...
cicisxn
da,adevarul e ca cel mai potrivit intr-o masina romaneasca ,condusa de un roman,in Romania,era sa scriu oil,water...etc. Exact asta a fost si smecheria,ca le-am vrut in romana. Povestea cu G si P e alta. Ceasurile alea trebuiau sa nu aiba nimic acolo,doar ca cine le-a facut la cutter ploter s-a gandit probabil sau din neatentie a facut exact ce ai zis tu,a pus simboluri E si F. Am vrut sa le acopar cu corector dintr-ala de documente cand mi-a venit geniala idee sa transform E in G si F in P wink.gif
Martorul de la shoclu,baterie,dezaburire,etc...se vor aprinde ca si initial in culoarea originala,pt ca am taiat si lipit pe spate bucati din plasticele de pe ceasul original. Deci luminile se vor aprinde verzi,frana de mana rosie,etc. Uite un aspect pe care nu l-am acoperit,si anume P-ul de la frana de mana,care vine probabil de la Parking. E...nu-i nimic,ala o sa fie simbolul de la Pfrana


LE: biggrin.gif P-ul s-a transformat in FA...frana de ajutor
phun
Ma initial imi plac, doar asta am avut de comentat. Daca tie iti place asta e cel mai important. AI lipit autocolant pe rama aia OOO ? ca imi place cum a iesit cu tenta aia de carbon.
cicisxn
da,e colant aplicat cu aer cald
ghitza
si ale mele.nu e mare lucru .mie imi plac deocamdata.acuma am dus sa le printeze pe autocolant pt ca sunt pe hartie
SB04AKI
te ai inspirat dupa ceasurile lu hyena si ale mele smile.gif
hyena
da sunt un adevarat pionier al ceasurilor de bord custom made LolLolLo.gif


ah am uitat sa zic ca sunt si modest
Minel
Si amandoi ( sa nu zic toti 3 ) dupa ceasurile cui ....... nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.