Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
Siconi
Imposibil nu, dar greu da, pentru ca nu avem sculele si materialele necesare unor astfel de lucrari de finete si precizie.
mad toz
Trebuie sa fie perfect echilibrate acele pe care le pui,ca altfel nu iti mai indica nimic.Si e destul de greu de modificat alea pe acolo
ahyle_blue_eyes
Cine iubeste perfectiunea.........poate reusi
papamuntz991
cine iubeste perfectiunea face ce au facut praxis si toz...si siconi...mai mult nu se face...acolo e destul de migalos...
Radocanu
toti au dorinta...dar vointa prea putini... probabil si cu cand ma satur de bordul care l-am facut... ii mai schimb culorile.. oricum ideea cu lumina din spate e cool... m-ar tenta si pe mine... 8-> stiu ca e mult de lucru..dar daca ai vointa...se poate
Cosmin-Valy
Am terminat si eu plansa de bord (am postat acum ceva vreme niste poze cu un bord in lucru).
Am o problema cu acele pe care le-am facut: nu se ilumineaza pana in varf; trebuie sa le echilibrez (nu am mai avut timp). Cred ca pana la urma caut pe la dezmembrari niste ace (timp sa am ca sa ajung si pe acolo).
Lumina rosie din poze este data de led-urile SMD ce vor ilumina acele (deocamdata sunt puse acele originale)
Maine ma ocup de ace si revin cu poze.
Siconi
Lucrul ca lucrul, dar satisfactia cand e gata e mare... sa vezi uimirea celorlalti cand observa ce bord ai... "De unde ti-ai cumparat ceasurile astea? Mama ce faine suuunt!... Eu le-am facut!... Ai, ma! ... Daca iti spun ca eu le-am facut!... Nu te cred! Cum le-ai facut? ... Pe computer si apoi cu indemanare... N-ai cum... sunt totale..." si tot asa am parte de discutii cu cei mai putin inventivi sau cu imaginatia saraca sau fara aptitudini tehnice deosebite, pana chiar si cei mai "tehnici" le invidiaza.
Normal ca ma simt "cocos intre gaini", cine nu s-ar simti?! Dar eu o fac in primul rand pentru mine; MIE sa-mi placa, apoi restul. Sunt un pic egoist, dar eu conduc masina mea, nu pasagerii pe care ii las eu sa urce. Right?!?
Asa ca merita tot efortul, chiar daca ai senzatia ca suma investita face cat un sfert de masina... nu conteaza suma. Asta se cheama PASIUNE.
CriSTI68
QUOTE(Cosmin-Valy @ 19 May 2007, 23:47)
Am terminat si eu plansa de bord (am postat acum ceva vreme niste poze cu un bord in lucru).
Am o problema cu acele pe care le-am facut: nu se ilumineaza pana in varf; trebuie sa le echilibrez (nu am mai avut timp). Cred ca pana la urma caut pe la dezmembrari niste ace (timp sa am ca sa ajung si pe acolo).
Lumina rosie din poze este data de led-urile SMD ce vor ilumina acele (deocamdata sunt puse acele originale)
Maine ma ocup de ace si revin cu poze.
*



Frumos dar... cu acele ce ai de gand sa faci ? din cate vad eu in poze abia le vezi icon_mrgreen.gif
alinushy
pt Adrianno :
QUOTE(Cosmin-Valy @ 19 May 2007, 23:47)
...Am o problema cu acele pe care le-am facut: nu se ilumineaza pana in varf; trebuie sa le echilibrez (nu am mai avut timp). Cred ca pana la urma caut pe la dezmembrari niste ace (timp sa am ca sa ajung si pe acolo).
Lumina rosie din poze este data de led-urile SMD ce vor ilumina acele (deocamdata sunt puse acele originale)
Maine ma ocup de ace si revin cu poze.
*

CriSTI68
eu caut acele, nu ma apuc pana nu am acele biggrin.gif
Cosmin-Valy
Poze facute astazi cu bordul pus pe masina. Sunt multumit de ce a iesit wub.gif
Mai trebuie sa ma ocup de ace (de maine caut pe undeva pe la dezmembrari)
Acele facute de mine se ilumineaza doar la baza (din cauza asta nici nu le-am pus), spre deosebire de acele de la masini straine, care au un fel de lupa circulara (in jurul axului), care concenteaza lumina captata si o trimite pe toata lungimea acului.
Repet, am pus temporar acele originale ale bordului, pana gasesc altele.
Am o intrebare pt Praxis: de unde ai luat acele de Logan? (daca nu erau echilibrate banuiesc ca nu erau terminate). Sa fie cumva luate direct din fabrica? smile.gif
papamuntz991
nice job valy....imi place ca liniile sunt simple...subtirele...mult bun gust;)
Trumpet
Salut. M-am innebunit si eu cu ceasurile albe si am dat jos bordul sa ma uit la el si sa pun alte cadrane. Intrebare: cum se da jos acul de la bordul de 1300, pentru ca eu l-am rupt si fara sa dau jos acul de kilometraj nu vad cum as putea sa pun alt cadran.
alinushy
QUOTE(Cosmin-Valy @ 20 May 2007, 21:17)
...
(daca nu erau echilibrate banuiesc ca nu erau terminate). Sa fie cumva luate direct din fabrica?  smile.gif
*



da sunt "din fabrica" tongue.gif
Trumpet
Hai sa pun si eu cateva ceasuri facute de mine. Tocmai cand le-am facut, m-am uitat si la o poza cu bordul meu si am vazut ca la ceasurile jaeger este distanta mai mare dintre cifre, 80 se afla la ora 12, in loc de 90, la ceasurile romanesti. Deci n-am ce face cu ceasurile, dar poate ii place cuiva si si le face pentru el... [attachmentid=54831][attachmentid=54832][attachmentid=54833][attachmentid=54834]
[attachmentid=54835][attachmentid=54836][attachmentid=54837][attachmentid=54838]
[attachmentid=54839]
Ceasul la care i-am rupt acul era unul de proba smile.gif
Trumpet
Mai am si eu 2 intrebari:
1. unde pot sa printez pe folie de retropriector?
2. Cum fac, ca ceasurile facute de mine pe calculator sa fie la aceeasi dimensiune fizica cu cele originale dupa printare? Sa nu fie mai mici sau mai mari. Nu stiu dtp...
Siconi
Trumpet, e simplu: folosesti unprogram, gen Adobe Photoshop CS II, care poate pastra rezolutia si scara desenului, chiar daca tu operezi in desenul respectiv. Cand icarci fisierul in Photoshop tastezi Ctrl+Alt+I si de acolo iti notezi cat are latime si lungine (in pixeli), precum si rezolutia. Dupa ce termini de facut designul, verifici sa fie la fel, eventual corectezi, desi nu e cazul, indiferent ce vei face desenului. DAR cel mai simplu e sa faci alt layer transparent pe care iti construiesti noul cadran, avandu-l pe cel original dedesubt ca sa ai pe ce construi; ca si cum ai copia un desen pe geam la lumina zilei.
Dar parca voiai sa te ajut eu... apreciez ca te straduiesti, insa anunta-ma sa stiu ce sa fac.

@ Cosmin-Vali: Imi place cum ti-a iesit. Cam asa am eu designul acum la ceasurile de pe masa de lucru. Astept o serigrafie sau o imprimerie sa ma anunte cand putem trece la treaba biggrin.gif
Trumpet
Hai sa vorbim pe messenger, ti-am dat mesaj dar nu cred ca e buna adresa, imi spui adresa de mess?
Siconi
siconi_digitall, dar il ai si la profilul meu, ca sa nu umplem spatiul inutil aici....

scuze de off topic biggrin.gif
Radocanu
imi place cum ti-au iesit ceasurile cosmin-valy....dar cum reusiti sa faceti cu lumina din spate..spatile acelea..dungile subtiri..cum ies... am citit ceva pe forum cu un fel de plastic... de carcasa de CD pentru a fi uniforma lumina...dar.. dungile acelae subtiri..si numerele... cum au iesit...ca nu prea inteleg procesu :|
Siconi
E simplu: se printeaza pe o folie transparenta doar ce este negru; ce e alb e de fapt folia unde nu a fost printat nimic. Lumina trece prin ce e transparent iar unde e negru folia devine 95% opaca. Acuma designul tine de imaginatia si originalitatea fiecaruia. Dungile subtiri sunt rezultatul unei zone inguste NEprintate.
In loc de folie transparenta de retroproiector se poate obtine un rezultat 80% asemanator cu coala de hartie, imprimata la un BubbleJet Printer sau imprimanta cu cerneala, dupa care se poate lamina totul in plastic, ca la cartile de vizita, pentru ca umezeala sa nu deterioreze cerneala depusa pe hartie. Chiar daca e hartie banala, zona cu cerneala neagra e opaca in proportie de 75-90%, depinde de densitatea hartiei; astfel, lumina trece prin zona alba a colii si nu prin zona printata cu negru.
Pentru cei care nu cred efectul: se stie din pictura si din fizica, mai ales, ca NEGRUL atrage lumina si caldura, in timp ce ALBUL le reflecta total. Absorbind lumina de fundal, negrul devine opac, iar albul, reflectand-o, devine trasparent, dar mat, ceea ce da o oarecare uniformitate luminii din fundal.

Sunt nevoit sa adaug asta: chestia cu plasticul de la carcase de CD sau cu plexiglass (cazul meu) se face pentru a oferi un suport transparent foliei prntate, prin care sa treaca neobturata lumina din fundal, care se poate obtine in mai multe feluri, cu rezultate asemanatoare, dar totusi diferite zic eu (din experienta).

Suficient de concret? Sau mai trebuie sa adaug ceva?
Cosmin-Valy
Ale mele sunt printate pe autocolant transparent. Sunt 2 coli de autocolant suprapuse (pt ca lumina sa nu patrunda prin negru)
Cadranele sunt facute dintr-un plastic transparent, peste care am lipit autocolantul printat.
Pe spatele cadranelor din plastic am mai lipit un autocolant alb, pentru a fi distribuita lumina uniform si pt. a nu deranja (iluminarea am facut-o cu cate 4 led-uri superflux fixate pe niste semicercuri din plexiglass)
Siconi
toate bune si frumoase, cosmin;multumesc ca ai confirmat cele spuse de mine.
Ai o singura problema: LEDurile tale sunt inseriate si daca cumva creste curentul, o sa ai distractie; mai bine puneai cate o rezistenta pe fiecare LED si stiai de-o grija. La cat costa una de 0.25W...
Cosmin-Valy
Ale mele sunt printate pe autocolant transparent. Sunt 2 coli de autocolant suprapuse, pt. ca lumina sa nu patrunda prin negru.
Cadranele sunt facute dintr-un plastic transparent, peste care am lipit autocolantul printat.
Pe spatele cadranelor din plastic am mai lipit un autocolant alb, pentru a fi distribuita lumina uniform si pt. a nu deranja. Pt. iluminare am folosit cate 4 led-uri superflux fixate pe niste semicercuri decupate din plexiglass de 5 mm grosime.
Radocanu
multumest pentru lectie wink.gif)) acum am priceput procesul wink.gif)
Siconi
Iata noua versiune de turometru pentru bordul meu de 1300:

[attachmentid=55358]
mad toz
Frumos Siconi wink.gif .
PS : Ti-ai pus Copyright laugh.gif
Siconi
Nu trebuia? E munca mea. Daca mai doreste cineva, il ajut fara bani, dar nu vor fi 2 exemplare perfect identice; fiecare va fi original si unic.
Supapa_jR
Crezi ca poti face ceva pentru ceasurile mici de presiune,temperatura,apa...alea rotunde care veneau separat la daciile de dupa 86?
papamuntz991
dupa mine alea sunt cam greu de desfacut..sunt cam lipite ...poti insa sa le schimbi lumina si vor arata super...le-am facut eu cu leduri rosii...(dar acum am unele cu becuri originale...caci p-alea le stricasem...)
Muttley
Cautati topicul lui claulcf parca, ala cu bord de BMW pe dacie si vedeti acolo cele 2 ceasuri facute albe si cu lumina colorata...
Siconi
Supapa_Jr., uite aici cum am facut eu...

[attachmentid=55417]

De desfacut e cam migalos ca sunt capsate si risti sa spargi sticla (nu e plastic asa cum cred unii, desi se poate inlocui cu plexiglass sau carcasa CD). Apoi, odata desfacute nu mai e mult de lucru. Acolo unde e sigla cu E/P (jumatatea de jos ce mascheaza bobina) am dat cu spray argintiu de jante; de fapt, toata rama aia metalica de sub sticla e data cu respectivul spray.
Apoi am montat LEDuri albastre cu spot (lupa) pe soclul becului, impreuna cu o rezistenta de 330 ohmi (cu 470 ohmi era prea slaba lumina; sunt la limita curentului suportat de dioda pentru cei 12V).

Mai intervine un aspect: daca te iei dupa unul sau dupa altul, poti face sa ai in bord o sumedenie de culori (exista si LEDuri RGB care dau "n-spe" nuante), dar bordul va fi mai degraba un pom de Craciun decat o lucrare cu gust. Mai simplu, mai elegant. (parerea mea, iar ca mine -> multi)

P/S/: Cand imi recuperez aparatu de pozat o sa fac poze (e la nevasta-mea in sesiune)
CriSTI68
sinconi cumva Trunk e ce cred eu ?
Siconi
Depinde ce crezi tu, dar pentru mine tradus acest cuvant inseamna PORTBAGAJ.
Daca la asta te-ai gandit, atunci DA, am deschidere electrica la portbagaj din butonul de pe bord pe care l-ai vazut dar si din telecomanda alarmei. Butonul am considerat necesar sa-l montez ca fiind o chestie de siguranta in plus (daca bateria telecomenzii cedeaza, ce fac?! In plus, ma ajuta enorm cand sunt in masina: pana sa caut pe telecomanda unul din cele 4 butoane, cel de pe bord imi face cu ochiul si devin mai operativ).
papamuntz991
foarte frumos ce ai facut siconi...uimesti pe zi ce trece...dar tu ai si cunostinte de electronica presupun...
Siconi
Nu sunt expert, dar presupui bine (electronica si IT, ceva mecanica fina, ceva fizica... ma rog, nu vreau sa ma laud ca sunt altii mai destepti ca mine)
Radocanu
oare la magazinele auto.. gasesc un solenoid..sau actuator... pt portbagaj...sa imi montez si eu deschidere la portbagaj suplimentara..... (am alarma + Ic )
Siconi
Poate ca ma bag prea mult in seama, dar eu, personal, am cautat de am capiat asa ceva prin multe orase din tara, pe unde aveam drum si tot degeaba. Vanzatoarele nici nu stiau despre ce vorbesc.

Poate ai noroc sa gasesti la astea de masini straine. Daca nu, da-mi un PM si-ti spun de unde am facut eu rost, cat m-a costat precum si alte detalii. Daca postez aici or sa zica ca fac reclama ascunsa, ori eu nu am asa ceva in vedere.
cosmin_bojin
asta mi-a iesit mie biggrin.gif

30 May 2007, 23:26:
e gravata.nu e colant,dar mai am de lucru.
aho
Imi place tare cum ti-a iesit. Vreau sa vad si rezultatul final...
Spor la treaba in continuare!
DurduSM
fratilor imi cer scuze de deranj da m-ati deprimat de tot...ma tot chinui sa fac si io ceva de genu (lampa desupra ) da nu imi iese nimic...sunt incepator cu mamaliga in geam ...in fine felicitari tuturor pentru realizari da io tot cu cadranele vechi am ramas sad.gif bafta tuturor si succes in continuare huh.gif
ahyle_blue_eyes
Incercarea moarte n'are!!!Inarmeaza-te cu rabdare si sa vezi ce bine e cand realizezi ceva singur!Nu vad nimic extrem de dificil!Daca esti atent si citesti bine gasesti toate raspunsurile!
papamuntz991
@ahyle_blue eyes>stai linistit ca nu e de ajuns sa citesti mesajele...caci eu le-am citit bine de tot...si abia dupa ce m-am chinuit singur si am demontat ceasurile am inteles la ce se refereau toate explicatiille...

@duduSM>cu incercatu au dreptate baietii...te uiti pe acolo si cu grija vezi si tu cum se misca ansamblul...mai citesti pe forum...incerci totusi sa intelegi explicatiile forumistilor...ca nu poti asa doar in citit sa t duci si sa intelegi toata operatiunea..

@cosmin_bojin>sunt originale ceasurile tale...chiar daca nu sunt luminate din spate sunt super;)

@siconi>oricum te pricepi in ceea ce faci;)

@radocanu>cei care monteaza alarme auto monteaza si actuator pt portbgaj..costa cam 70 ron...dar sigur se gaseste si in comert un astfel de actuator..parerea mea...
DurduSM
am incercat frate si din incercarea mea a trebuit sa imi iau alte ceasuri sad.gif huh.gif
Siconi
@ papamuntz991:
nu zic sa nu fie, ci ca eu nu am gasit nicaieri solenoid sau actuator pentru poortbagaj. Am cautat inclusiv de Cielo care merge foarte bine, dar nimic.
Mersi pentru aprecieri. Bafta si tie in ceea ce faci.

@ DurduSM:
asa e la-nceput. Nu te descuraja. Mergi la dezmembrari ca e plin de dacii si ia-ti vreo 2 seturi de ceasuri ca sa ai material didactic. Dar fi si tu mai finut, ca la astea se lucreaza cu capul, nu cu muschiul.

@ cosmin_bojin:
Dar de ce ai facut ceasul rotund? Cum il vei introduce in locasul lui? Ceasurile au o alta forma, doar ce se vede e rotund.
Uite aici cum e cadranul cu tot cu suport, mai exact suportul cu cadran desenat (din fabrica), ca sa te ghidezi cam cum ar trebui sa aibe forma cadranul tau (nu rotund-rotund e doar desenul cu indicatorii):

31 May 2007, 22:48:
nu stiu ce are netul sau serverul de la forum ca nu mai pot posta poze
poate ca asta o sa vrea....
DurduSM
unde gasesc un d-asta de dezmembrari in buc? multmesc anticipat
Siconi
Ia da un "search" pe google cu cerinta ta si sa vezi cum dai de ele...
cosmin_bojin
Stiu ca nu e rotund,dar inca nu e gata.Asa a iesit de lamasina de frezat.mai trebuie sa-l decupez.Ala originala arata asa:
Inca sunt in lucru,o sa vedeti la sfarsit ce iese.Sper sa iasa treaba buna!!
Siconi
Ce masina de frezat ai folosit? Ai tu sau altii? cat ti-a luat per cadran?

P.S.: intrebare, poate fara rost: nu esti cumva din Resita, plecat la studii in Buc?

(pt cosmin_bojin)
papamuntz991
despre reamt-uri si dezmembrari dai search si pe forum si ai sa gasesti cu adrese si tot...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.