Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
bogdan2001
''Eu nu am inteles ce anume iti indica partea de jos a vitezometrului... Restul e joaca. E un exercitiu bun, dar trebuie sa te aduni si sa faci si ceva concret, ceva ce ti-ai dori sa pui pe masina si sa vezi zi de zi. Pana acuma ne-ai aratat ca ai avut timp sa te joci. Arata-ne si ceva munca mai serioasa.
Bafta!''

Partea de jos a vitezometrului este un turometru.
Siconi
Bun! Si daca e turometru (sau orice altceva ar putea fi), crezi ca ai loc suficient ca sa-l implantezi acolo? Cred ca bobina acelui turometru te va cam incurca dpdv gabaritic. Ai acel turometru deja si ai verificat cum il poti implementa acolo? Pune o poza sa ne dam cu parerea. Poate se naste un proiect frumos pana la urma.
Eu, cand am refacut cadranele al bordul meu tip O-O-O, tot ce am schimbat la el a fost pe baza componentelor ce le aveam, cu masuratorile de rigoare si teste facute cu montajul pe carton, ca sa pot vedea ce anume se poate integra in locasul respectiv si ce nu, ca sa mai pot pune si capacul la final. Si asa am implementat un turometru, am mutat litrometrul, am pus martori pentru usi deschise si pentru proiectoarele de ceata. Si as mai fi avut loc de vreum martor-doi, dar am considerat ca e suficient cat am facut.
Oricum, diferenta dinre cum aratau din fabrica si cum arata acum, este foarte mare, dar in bine, fara prea multe zorzoane, lucrat ingrijit si cu migala (peste 30 de ore in Photoshop per ansamblu).
Mai sunt multi aici cu reusite demne de admiratie. Bravo lor si bravo si tie daca concretizezi joaca aceasta. Bafta!
sebymesteru
Salutare tuturor, dupa ce am chinuit "magazinul de poze"( a se citii photoshop:P) si le-am modificat de vre-o trei ori am reusit sa ajung la ce se vede...
Am incercat sa le fac pe gustul meu dar am postat in ideea ca poate gustul meu va place si altora.Inca nu m-am apucat sa le realizez propriu-zis,din pacate imi lipseste o imprimanta sad.gif cu care as putea sa experimentez mai multe si in plus inca nu stiu daca sa le fac cu iluminare din spate si iluminare ace sau in sistemul oarecum clasic asa cum am acum... Ceva sfaturi,pareri? big_wheel.gif
hyena
ceasuri albe cu carectere negre iluminate din spate nu o sa ai niciodata (decat cu plasma) ceasuri albe cu caractere colorate nu o sa iti iasa bine nici prima nici a doua nici a treia nici macar a patra oara daca vrei ceasuri iluminate din spate inceasca sa le faci nerge cu caractare albe e cea mai sigura combinatie
sebymesteru
Merci hyena pentru promptitudine,carevasazica daca e sa le printez pe astea va trebui mort copt sa raman la sistemul vechi de iluminare... sau sa inversez fundalul si sa le fac negre tongue.gif

P.S. cum ai reusit sa luminezi acele din spate ca din cate am vazut eu acolo nu prea e loc pt un led, eventual cu smd ma gandesc... huh.gif unsure.gif
Siconi
Te gandesti bine: cu LED-uri SMD.
sebymesteru
Offf... unsure.gif inseamna ca am de lucru nu gluma...incep sa-l inteleg si pe nenea hyena blush.gif ... va mai deranjez cu o chestiune si gata: are cineva de pe aici niste ace care se pot ilumina wub.gif (stit voi de care tongue.gif ) sa-mi trimita si mie(contra-cost normal) nu de alta dar chiar nu am nici chef si nici timp sa caut pe la remat asa ceva, plus ca pe aici pe la noi la minoritatile din oras daca le spun de asa ceva se uita blink.gif wacko.gif la mine biggrin.gif

PLS!!!
hyena
da cu leduri smd de 3mm sunt ale naibi rau foarte greu de lipit furele de contact... trebuie precizie de chirurg
Siconi
QUOTE(sebymesteru @ 11 Feb 2011, 21:58)
Offf... are cineva de pe aici niste ace care se pot ilumina [...] ca pe aici pe la noi la minoritatile din oras daca le spun de asa ceva se uita blink.gif  wacko.gif  la mine biggrin.gif
PLS!!!
*



Eu am descoperit un schrott de piese numai de Renault chiar langa orasul tau, Sf. Gheorghe. Este in directia Brasov, destul de aproape (cam 10 km parca). Nu mai stiu cum ii zice, dar localitatea e undeva pe stanga cum mergi spre BV.
O plimbare de duminica, pentru informare nu strica. De acolo am luat un set de ceasuri complete de Renault Clio MK1 cu ace iluminate si tot tacamul, la doar 20 RON (pentru ca aveau geamul crapat undeva). Bafta.
Cpaul
care poate sa imi confectioneze si mie autocolantul pentru ceasurile de bord!!!? dacia 1310!! ms Multumesc anticipat, astept mesaj pe acest cont!
Vreau sa luminez ceasurile din spate! scrisul sa se vada pe fond albastru/rosu!
daca aveti posibilitati, contactati-ma si va voi oferi mai multe detali! cadranul negru cu scris albastru si rosu, eventual cu contur galben
Geo89
Salutare dragi colegi!Am de ceva ani in calc poza aceasta si am zis sa o postez sa vad daca stie cineva cine le-a facut si cum dam de initiatorul lor sa ne putem face si noi.Va multumesc.
ghitza
scrie pe ceas sub urometru VIOREL wink.gif
bv-08-fgm
Nu vad cat pot fi de minunate,macar daca le punea si acuri luminate din spate era mai ok.
hyena
ace nu acuri slap.gif
Geo89
hyena,as dori si eu id-ul tu daca se poate,ca sunt in concediu si as dori sa ma joc putin cu bordul meu.Am inceput de 2 zile operatiunea ca in tutorialul tau,dar nu prea reusec.As vrea sa te mai intreb cate cvea.Ms!sau baga tu badboy_buly89
Ja_Rule
Are cineva indicatoarele astea scanate 1:1 ? multumesc
Geo89
Hai noroc!Sa va arat si eu o parte din opera mea.Nu este inca terminat iluminatul.Erau puse doar de forma led-urile.Scuzati claritatea pozelor

10 Mar 2011, 23:07:
Sal.Caut si eu pe cineva sa imi dea niste sfaturi la montarea led-urilor sub ceasuri.Vreau sa fac cu iluminare spate si nu sunt multumit cum iese daca bag led-uri de 5 mm prin carcasa de plastic.(gen poza atasata,numai ca eu am inseriat vreo 6 led-uri per cadran)Orice sfat este bine venit!Rog ajutor cat mai repede.Tre sa fac si rar-ul si tre sa pun ceasurile la loc.Fir-ar ARR-UL SA FIE....cica BORD DESCOMPLETAT....TALON LUAT....scz de offtopic
floryan13
salut ceasurile de care a zis ja-rule le are cineva scanate 1.1.HELP
stiefani
Va salut. In urma cu cateva luni, am postat niste poze cu ceasurile facute de mine, cele atasate mai jos. Ce parere aveti, ce lumina de fond imi recomandati, ca as vrea sa o schimb. cadrane si ace luminate. Astept o sugestie..ms
ghitza
tare de tot ,felicitari sa le stapanest sanatos si lasa lumina asa cume sa nu te puna necuratu sa pui albastra ca te rupe la ochi,super aiu iesit
LEX-u
QUOTE(stiefani @ 2 Apr 2011, 17:18)
Va salut. In urma cu cateva luni, am postat niste poze cu ceasurile facute de mine, cele atasate mai jos. Ce parere aveti, ce lumina de fond imi recomandati, ca as vrea sa o schimb. cadrane si ace luminate. Astept o sugestie..ms
*



is facute de tine ceasurile sau is luate de la alta masina?
mar tenta si p mine modelul
si in legatura cu lumina eu as zice sa o lasi asa doar acele daca le-ai putea face rosii ar fi beton
hyena
sun facute in colaborare cu mine laugh.gif credeam ca e evident tongue.gif
CT-03-JTR
Sunt relativ nou pe forumul acesta dar urmaresc topicuri interesante constant si vroiam sa va prezint un bord facut de mine.Cadranele sunt facute pe autocolant.
Ky_Cristian
Exact ca ale tale vreau sa imi fac si eu ceasurile, doar ca vreau sa pastrez si fontul cifrelor de pe ceasuri exact ca cel original. Si vreau ca acele sa fie portocalii sau rosii. Felicitari, de pana acum, ceasurile tale imi plac cel mai mult. Fara suparare hyena, dar ale lui chiar imi plac mai mult tongue.gif radmasa.gif
hyena
LolLolLo.gif si mie imi plac mai mult ale lui stai linistit smile.gif da si cat ne-am chinuit la ele...
stiefani
Stai linistit Stefanutz, smile.gif ca intr-una din zilele astea iti fac o vizita sa punem la cale un alt model de cadrane, ca deja m-am plictisit foarte de acest model. Acele le pastrez luminate, dati-mi si mie o idee ceva cu un alt model... are careva vreo idee?
CT-03-JTR
QUOTE(stiefani @ 3 Apr 2011, 20:28)
Stai linistit Stefanutz, smile.gif ca intr-una din zilele astea iti fac o vizita sa punem la cale un alt model de cadrane, ca deja m-am plictisit foarte de acest model. Acele le pastrez luminate, dati-mi si mie o idee ceva cu un alt model... are careva vreo idee?
*




uite o idee
Siconi
Ia sapa si tu putin pe topic sa vezi ce de idei gasesti inca de la inceputul acestuia. Si pe masura ce citesti si te delectezi, iti mai vin si tie idei proprii, chiar daca derivate din altele. Spor la treaba.
floryan13
credeti ca ma poate ajuta cineva cu o scanare la ceasurile astea...va rog. biggrin.gif
dorul3t
fratilor... are cineva modelul de ceasuri de bord facut de hyena...?
modelul din poza
il caut de doua saptamani sad.gif
stiefani
Le are chiar el...hyena..roaga-l sa ti le dea si tie..eu tocmai ce m-am apucat de alte ceasuri, am luat-o de la 0 biggrin.gif . O sa va prezint mai pe seara cum se incepe o treaba de calitate biggrin.gif excl.gif wub.gif
ghitza
bafta, si asteptam sa vedem ce iti iasa,poate facem si noi wink.gif
dorul3t
QUOTE
Le are chiar el...hyena..roaga-l sa ti le dea si tie..eu tocmai ce m-am apucat de alte ceasuri, am luat-o de la 0 biggrin.gif . O sa va prezint mai pe seara cum se incepe o treaba de calitate

omu nu le mai gaseste... sad.gif
ma gandesc ca poate a ajuns si pe mana altuia... biggrin.gif
si ma gandesc ca intr-un final o sa ajunga si la mine... sper..
hyena
QUOTE(stiefani @ 5 Apr 2011, 13:49)
O sa va prezint mai pe seara cum se incepe o treaba de calitate biggrin.gif  excl.gif  wub.gif
*



calitate si multi bani... daca stiam ca dam 100 de ron la printat stateam in banca noastra gun3.gif
dorul3t
em am printat pe PVC transparent autoadeziv... si m-a costat 7 lei 2 coli
smile.gif da tot nu-mi vine sa dau inainte... mai astept poate gasesc undeva modelul cautat
stiefani
unde ai printat tu cu banii astia? Noua ne.au luat in bucuresti 25 lei pe coala sad.gif :shit:
Siconi
QUOTE(hyena @ 5 Apr 2011, 16:22)
calitate si multi bani... daca stiam ca dam 100 de ron la printat stateam in banca noastra gun3.gif
*


Imi pare rau ca trebuie investiti atat de multi bani; asa e in aceasta arta a tuningului... fara o caruta de bani nu se face nimic. Macar ati rezolvat problema. Eu nu am unde sa printez nici macar la pretul pe care l-ati platit voi. Ma chinuiesc acasa singur cu imprimanta mea si cu infolierea... dar nu e ce imi doream eu. Asa a iesit prima versiune la Dacia 1300, prezentata undeva la pagina 13 a acestui topic.
dorul3t
la printtech in timisoara...

printtech


o sa cumpar mai multe coli d-alea din pvc... sa am.. 2 coli m-au costat 4,8 lei... + 2 lei printatul...

hai sa va ajut... imi trimiteti imaginile si vi le dau pe posta...
CT-03-JTR
Pentru cine vroia modelul asta de ceasuri wink.gif
dorul3t
RENule... si aici iti facem statuie... smile.gif)
multumim!!!
florin1310
as sugera ca negrul folosit la cadrane sa fie mat...cel lucios se vede aiurea in timpul zilei...
dorul3t
astazi merg sa printez modelul postat de CT-03-JTR

am inceput aseara sa refac ceasurile ce le-am inceput... imprimate direct pe hartie autocolanta... dar am inceput cu o eroare... am matuit plexiglasul pe partea ce trebuie lipit modelul de ceas... si nu se mai lipeste...
azi il fac dinnou...
si eventual montez si maneta de stergatoare si suportul pentru bloc lumini si maneta (de solenza)
prima poza este incercarea anterioara... ce trece lumina prin zona neagra...
urmatoarele sunt de aseara.. eroarea, scula de taiat si modelele de ceasuri...
Ja_Rule
QUOTE(floryan13 @ 4 Apr 2011, 08:03)
credeti ca ma poate ajuta cineva cu o scanare la ceasurile astea...va rog. biggrin.gif
*




ute aici, prima e 1:1, iar a doua mi`a facut`o REN`u si trebuie ajustata la dimensiuni
Grim Reaper
dorul3t ce fel de hartie autocolanta ai folosit???? ceva de la 3m ???
stiefani
tin sa va anunt ca am inceput lucrarea..lucruri bune...mi-am achizitionat foliile autocolante cu cadranele, am achizitionat plexiglassu`, am cumparat si ledurile de 5.5 mm superflux la 170 grade, din nefericire albastre, 20 buc., leduri smd rosii..cateva buc..azi am facut cadranele din plexiglass..si deja am dato-n bara..dupa multa munca si multe finisaje, nu pot spune decat ca m-a mancat in ruc sa matuiesc si eu cadranele..problema nu ar fi una grava, autocolantul se lipeste..dar!? nu mi se mai vad kilometrii inregistrati!:))) mad.gif asa ca..munca in zadar, o iau maine de la capat si revin cu poze...app, uitasem sa va spun ca m-am razgandit si o sa le fac tot albe cu acele rosii.. da mult mai bine..ceva pareri?
dorul3t
Grim Reaper - e coala a4 de pvc transparent si autoadeziv...
nu-i 3M
se pare ca modelul imprimat e putin mai mare...
trebuie iar refacut...
sad.gif
hyena
QUOTE(stiefani @ 7 Apr 2011, 20:58)
m-a mancat in ruc sa matuiesc si eu cadranele..problema nu ar fi una grava, autocolantul se lipeste..dar!? nu mi se mai vad kilometrii inregistrati!:)))  mad.gif
*



coffee_spitsk.gif doh.gif

QUOTE(stiefani @ 7 Apr 2011, 20:58)
m-am razgandit si o sa le fac tot albe cu acele rosii.. da mult mai bine..ceva pareri?
*



copia nu are valoare bicycle.gif harhar.gif
schumycr
QUOTE(Ja_Rule @ 7 Apr 2011, 11:05)
ute aici, prima e 1:1, iar a doua mi`a facut`o REN`u si trebuie ajustata la dimensiuni
*



Ma poate ajuta cineva cu ceva modele pentru ceasurile acestea ?
dorul3t
asta am facut ieri... nu sant prea stralucite.. din cauza ledurilor... dar e destul de ok..
ghitza
frumoase rau ,sa ai noroc de ele si sa nu ma uiti cu printatu tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.