Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
raresh_r
mihai85 frumos bordul, dar scrisul cromat de pe scrumiera e urat, parerea mea

eu nu prea folosesc photoshop ca ma cam enerveaza, mai usor e in ArcSoft PhotoStudio
mihai85
Am inteles nu va place scrisul... respect atat parerile bune cat si criticile.... oricum nu sta mai mult de cateva saptamani.. ma plictisesc si il scot... biggrin.gif ... dar sa imi dea si mie un raspuns cineva... oare de la ce sunt acele ceasuri albe care le am??? omul de la care le-am cumparat nu stie de unde sunt... Cat despre ace, sunt de renault, nu sunt de nevada ci de R21, dar sunt la fel... si merg super bine... Apropo cablu de soc e la fel sau difera fata de cel de CN????
CriSTI68
QUOTE(adyss @ 14 Feb 2008, 19:48)
Adrianno,nu te obliga nimeni sa-ti faci ceasurile prezentate de mine.
Sunt ideile mele,daca vrea cineva sa le faca(sa le modifice) foarte bine ,daca nu iarasi bine.
Din cate stiu eu acesta forumul asta este deschis unei exprimari libere(in limita bunului simt) asa ca genul de parere ca a ta nu isi prea are locul aici.
*




doamneeee aiurea citesti... ma refeream la scrisul ala de pe scrumiera
SiloS
Bine ca te cheama ADY si nu ai un nume mai lung...
adumitrachy
QUOTE(mihai85 @ 16 Feb 2008, 00:33)
Cat despre ace, sunt de renault, nu sunt de nevada ci de R21, dar sunt la fel...
*



Ce m-ai spart radmasa.gif radmasa.gif Nevada = R21

Care e faza cu cablul de soc? De ce vrei sa il schimbi? Sau ce se intampla cu el?
mihai85
Asa e scuzele mele ... nevada e r21 cred ca imi era somn cand am postat...
angel-boy
Salut.. imi poate da cineva.. modelul respectiv .. ? nu neaparat modificat sau ceva.. doar poza ceasurilor scanate , genul multora postate .. multumesc
seviluad
sper sa iti fie de folos...poate faci tu modificarile
[attachmentid=1627434016][attachmentid=1627434014]
houseISmusic
Frumos lucrate ... insa nu cred ca o sa ma pricep asa bine ca voi !
Intrebare : Cat ma costa sa-mi faca si mie cineva asa ceva , unul din cei care si-au facut de preferat !
Marius_Do
Am inceput si eu sa lucrez LA NISTE CEASURI DE BORD, caci mi-am luat cutter plotter acasa biggrin.gif si pot sa mi le tai singur din autocolant. Cine mai are nevoie imi poate lasa un offline
ahyle_blue_eyes
Vad ca ai nr de iasi la masina......si eu sunt tot din Iasi poate ma ajuti sa-mi fac si yo niste ceasuri albe(numai decupatul) ca nu stiu daca la pim sau la stef se poate face!Daca vrei sa ma ajuti ...imi spui cat ma costa si rezolvam!
Numa'bine
Minel
Revin si eu cu o intrebare privind ceasurile analogice apa-ulei
Le-a facut cineva pe alb sau se pot face pe fundal alb ???
Siconi
Cauta mai in urma ca sunt postate si cadranele si marfa gata facuta ca sa-ti faci o idee.
Minel
QUOTE(Siconi @ 6 Mar 2008, 16:27)
Cauta mai in urma ca sunt postate si cadranele si marfa gata facuta ca sa-ti faci o idee.
*



Marfa gata facuta am gasit-o dar cadranele nu , ai putea sa imi dai tu link-ul ??? huh.gif
sebos2005
QUOTE(Minel @ 8 Mar 2008, 10:07)
Marfa gata facuta am gasit-o dar cadranele nu , ai putea sa imi dai tu link-ul ??? huh.gif
*


iata si unele ceasuri modificate dar sunt inca la inceput, am ceva probleme cu led-urile... nu stiu ce fel de leduri sa folosesc... ca astea sunt prea puternice
Minel
QUOTE(sebos2005 @ 9 Mar 2008, 19:16)
iata si unele ceasuri modificate dar sunt inca la inceput, am ceva probleme cu led-urile... nu stiu ce fel de leduri sa folosesc... ca astea sunt prea puternice
*




Era vorba despre ceasurile analogice apa-ulei !!!

Apropo de unde ai achizitionat acele indicatoare ,sunt super !!! up.gif
sebos2005
sunt facute de mine cu multa truda.... si dupa ce am citit tot threadul de pe forum..... dar sincer nu sunt inca multumit pe deplin.... cred ca-mi schimb masina sa ma multumesc... wink.gif
mad toz
Acele indicatoare sunt de uzina laugh.gif .Asa am avut eu la bordul meu.
sebos2005
da.. acele sunt intr-adevar cele originale.. doar ceasul de la kilometraj este schimbat.. si facut cu f. multa truda. In rest am lasat nemodificat.... doar niste leduri albastre in loc de culoarea aia nashpa verde.. si aiata ce a iesit smile.gif
JDL
nu se ocupa nimeni pe aici cu "fabricarea" ceasurilor / modificarea bordului?
pe mine ma intereseaza un model luminat din spate, inclusiv cu acele de la ceasuri luminate...

daca e si din bucuresti cel care le face ar fi super smile.gif

sa zica pret si timp pentru lucrare si discutam wink.gif

eu am niste ceasuri facute, pe coli A4, ceasurile negre cu scris alb, cele Made by Praxis daca le stiti... si imbracate in plastic (plastificate), tot ce ar trebui ar fi un pexiglas si leduri pe spate... insa la mine, nu stiu cum se da bordul jos (stiu ceva vag) adica mi se pare complicat si nu ma bag... tongue.gif

e vorba de o berlina 1310Li din 2004, zambetul lui iliescu smile.gif astept replyuri / PM
angel-boy
eu ma ocup cu farbricarea ceasurilor... revin cu poze
mad toz
JDL ti-am mai explicat odata la intalnire nici acu nu ai inteles ma? laugh.gif
djalex_bolidu
vreau si eu doua ace d logan sau de ce o fii numai luminate sa fie!!!ma poate ajuta cineva sau unde le pot gasi???
Siconi
Si eu ma ocup de ceasuri de bord custom made. Am nevoie de un set de ceasuri standard ca sa il modific dupa cum vreti voi. Restul de materiale le am pe stock sau imi vin pe comanda in cateva zile. Operatia dureaza, in functie de complexitate, intre 5 si 20 zile. Pretul il discutam in particular.

16 Mar 2008, 16:52:
L.E.: Designul il stabilim de comun acord, la fel ca si tipul de executie al iluminatului (3 tipuri diferite).
alinushy
ma intereseaza si pe mine ceasuri facute pt iluminare din spate, doar cadranele.
siconi ai timp? 053.gif
Siconi
As avea, dar abia dupa data de 22 martie, din pacate. Trimite un PM cu ce anume ai dori, eventual putem discuta pe Y!Msg
CriSTI68
ce leduri sa folosesc pentru plafoniere fata si spate si iluminatul sub bord ?
JDL
@mad toz: am inteles ce mi-ai explicat tu, dar nu vreau sa ma bag ca imi e ca belesc ceva pe acolo la ce noroc am eu

smile.gif

apropos, am permisu suspendat, pe 29 luna asta mi-l iau inapoi, 30 de zile, m-a prins cu radaru pe rosu pe la eroii revolutiei, bulangii... tongue.gif
CriSTI68
ohhh my god JDL is alive radmasa.gif lasa ca de cate ori nu am trecut eu pe rosu acolo si nu a zis nici mar garcea cool.gif
Siconi
@CriSTI68: Eu am folosit leduri albe super-flux de la Zexstar. In plafoniera am integrat 4 astfel de leduri si am pastrat maciuliile de metal de la lampile cu filament. Diferenta e ca eu am montat la fiecare led rezistenta lui proprie, deci nu le-am inseriat, ca altii. Marimea noii lampi nu difera absolut deloc de cea a celeli cu filament. M-am incadrat perfect in spatiul necesar, desi e destul loc.
Tot la fel am folosit leduri si pentru bord, acelasi tip, aceeasi lumina. Vorbesc de a doua versiune de ceasuri ce e inca in lucru.
JDL
apropo, revenind la subiect, sry de offtopic...
repet, eu am ceasurile deja facute, si invelite si in plastic la presa... tot ce trebuie facut e sa fie puse pe pexi si cu leduri albastre frumoase sa fie luminate din spate, dupa care montate pe bord... turometru n-am momentan, deci se pune acolo un cadran mai simplu... tot asa luminat, la km se pune, iar la instrumente nu se pune nimic... in total sa zicem 2 cadrane... sa-mi zica cineva un pret ptr asta si timp necesar ptr efectuarea "lucrarii" biggrin.gif astept mesaje pe PM cu info cerute de la cei care cred ca se descurca si-mi pot face asta. wink.gif

[attachmentid=1627439281]

@CriSTI68: dap sunt alive, asteptam sa fie mai cald sa mai vin la intalniri dar deh, acum astept si permisul smile.gif te vad online pe mess dar nu mai stau in seara asta, ca abia am ajuns acasa si mi-e somn, ne auzim tomorrow dupa serviciu (c****-as pe el de serviciu) biggrin.gif
kadaratti
salutare!
Am facut si eu ceva modificari la bord , o sa revin cu poza
Am cules idei de aici.
Eu mi-am construit cum imi place mie.
Sunt 90% multumit. biggrin.gif
HellRaiser
Am ramas ... sa zic mut in fata modului de "lucru" ai celor care "fabrica/modifica" ceasuri. Hartie printata, carcasa de cd'uri, folie transparenta ?!?!?!?! Mai departe nu dezvolt .... Doamneeeeeeeeeeeeee
Alexu7
QUOTE(HellRaiser @ 19 Mar 2008, 10:31)
Am ramas ... sa zic mut in fata modului de "lucru" ai celor care "fabrica/modifica" ceasuri. Hartie printata, carcasa de cd'uri, folie transparenta ?!?!?!?! Mai departe nu dezvolt .... Doamneeeeeeeeeeeeee
*



bai nene da ne lasi?

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=44830
la asta n-ai ramas tot mut?


dupa atatea idei, cred ca am sa cas ochii dupa niste ceasuri pe la dezmembrari sa ma joc cu ele blush.gif
HellRaiser
Daca te incanta sa fi sanatos. Fiecare cu gustul lui. Personal nu imi place calitatea si mai ales sa stau cu gandul ca am facut o treaba si am ceasuri din coperti de cd'uri. Parerea mea .... care este ... P.S. "ne lesi".
Alexu7
mai, peseistule,


daca ai acru la ce vezi in topic de ce ai postat?
sunt 50 de oameni care discuta si impart idei si vii sa te caci in gustul omului.


slap.gif
mad toz
QUOTE(Alexu7 @ 19 Mar 2008, 11:44)
bai nene da ne lasi?

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=44830
la asta n-ai ramas tot mut?
dupa atatea idei, cred ca am sa cas ochii dupa niste ceasuri pe la dezmembrari sa ma joc cu ele  blush.gif
*


Ceasurile mele wub.gif .Acum arata mult mai bine ,nu mai trece lumina aiurea si in realitate se vad mai frumos.O pot confirma cei care vin la intalnire.O sa fac si o poza pentru cei care nu vin vinerea la carol.
Magnumutz
Tre'sa recunosc... chiar arata misto cele aratate de Alexu...
Siconi
Ce aveti cu parerea omului? Asa a stiut el sa se exprime, un pic mai... neobisnuit. Lasati-l... se va obisnui cu gandul ca HOME MADE nu inseamna achizitionarea de scule de mii de euroi sau a unei linii de "fabricatie" de ceasuri custom pentru 100 de pasionati in acest sens. El are impresia ca daca e carcasa de CD sau plexiglass e un c***t si doar daca e facut in matrita cu insertie sub presiune e "veritabil si bun". Eu sunt tare curios sa vad ce realizari are "meseriasul" in acest sens. Nu-i contest calitatile sau indemanarea, ci doar vreau sa vad ce a realizat in acest sens mai... PROFI decat noi. Eu, recunosc, nu lucrez cu carcase de CD (care nu sunt la urma urmei decat bucati de plastic transparent) ci folosesc plexiglass cu grosimi diferite, in functie de necesitate. Am printat pe hartie pentru ca nu am unde merge la un cutter-plotter sa pot decupa frumos un au autocolant si nici la serigrafie nu am unde merge. Atunci am apelat la alte mijloace, mai accesibile mie. Rezultatele s-au vazut imediat si in acest sens as vrea sa vorbeasca ceilalti despre munca mea, ca sa nu devin subiectiv. Plus de asta, am laminator si tot ce e printat e laminat, deci nu se poate degrada de la umezeala sau alti factori.

Deci, dle. HellRaiser, cum stam cu critica? Ai ceva deosebit sa ne arati sau doar invective inutile si nesolicitate? Parerea mea e ca din toate ai ce invata, asa ca eu vad partea plina a paharului.

APROPO, ceasurile mele sunt etalonate perfect, nu dupa ureche sau dupa simetria bordului wink.gif
Alexu7
QUOTE(mad toz @ 19 Mar 2008, 12:33)
Ceasurile mele wub.gif .Acum arata mult mai bine ,nu mai trece lumina aiurea si in realitate se vad mai frumos.O pot confirma cei care vin la intalnire.O sa fac si o poza pentru cei care nu vin vinerea la carol.
*




hai ma scuzi ca ti-am incalcat drepturilede autor, dar sunt unele din care imi plac si ale tale s-au nimerit la indemana cool.gif
mad toz
Nu pot decat sa ma bucur ca iti plac ceasurile mele.O sa revin cu o varianta imbunatatita cool.gif
CriSTI68
tozu daca le schimbi pe alea vechi le dai la moi ? rolleyes.gif
HellRaiser
QUOTE(Alexu7 @ 19 Mar 2008, 11:14)
mai, peseistule,
daca ai acru la ce vezi in topic de ce ai postat?
*


De ce am postat ? Pentru ca pot ! Si chiar daca „am acru” la ce am vazut in topic sunt liber sa ma exprim.
QUOTE(Alexu7 @ 19 Mar 2008, 11:14)
sunt 50 de oameni care discuta si impart idei si vii sa te caci in gustul omului.  slap.gif
*


Foarte bine. Sa fie chiar mai multi pentru ca asta este scopul forumului. Daca tu simti ca m'am c***t pe gustul tau doar pentru ca nu sunt de acord cu tine, incep sa imi pun unele intrebari. Mai putin important. Dar esti prea lezat pentru afirmatia mea, calmeaza'te ca nu te'a luat nimeni de maneca. Cred ca imi dai prea multa importanta nu ? Iar in ceea ce priveste incheierea „ slap.gif ” nu pot sa spun decat ca You are welcome to try. Vezi ? Si eu pot fi acid ca tine dar nu mi se pare frumos.

QUOTE(Siconi @ 19 Mar 2008, 14:18)
Ce aveti cu parerea omului? Asa a stiut el sa se exprime, un pic mai... neobisnuit. Lasati-l... se va obisnui cu gandul ca HOME MADE nu inseamna achizitionarea de scule de mii de euroi sau a unei linii de "fabricatie" de ceasuri custom pentru 100 de pasionati in acest sens.
*


Chiar deloc. Si simpla definitie a termenului Home Made anuleaza ideea ca trebuie sa iti achizitionezi echipamente speciale de nu stiu ce sume. Tot ce conteaza e sa fie facute de tine cu manutele tale.

QUOTE(Siconi @ 19 Mar 2008, 14:18)
El are impresia ca daca e carcasa de CD sau plexiglass e un c***t si doar daca e facut in matrita cu insertie sub presiune e "veritabil si bun". Eu sunt tare curios sa vad ce realizari are "meseriasul" in acest sens. Nu-i contest calitatile sau indemanarea, ci doar vreau sa vad ce a realizat in acest sens mai... PROFI decat noi. Eu, recunosc, nu lucrez cu carcase de CD (care nu sunt la urma urmei decat bucati de plastic transparent) ci folosesc plexiglass cu grosimi diferite, in functie de necesitate. Am printat pe hartie pentru ca nu am unde merge la un cutter-plotter sa pot decupa frumos un au autocolant si nici la serigrafie nu am unde merge. Atunci am apelat la alte mijloace, mai accesibile mie. Rezultatele s-au vazut imediat si in acest sens as vrea sa vorbeasca ceilalti despre munca mea, ca sa nu devin subiectiv. Plus de asta, am laminator si tot ce e printat e laminat, deci nu se poate degrada de la umezeala sau alti factori.

Deci, dle. HellRaiser, cum stam cu critica? Ai ceva deosebit sa ne arati sau doar invective inutile si nesolicitate? Parerea mea e ca din toate ai ce invata, asa ca eu vad partea plina a paharului.

APROPO, ceasurile mele sunt etalonate perfect, nu dupa ureche sau dupa simetria bordului wink.gif
*


Chiar deloc, nu am zis ca este un „c***t”. Eu vorbeam de calitate care dupa parerea mea este cam slaba cand folosesti carcase de CD'uri. Observ ca nici tu nu folosesti copertile de CD'uri ci plexiglass'ul. Ma intreb de ce .... Sa fie de vina calitatea ? Si dupa cum se pare ca stii se pot folosii alte lucruri mult mai bune. Plexiglass, un cutter-plotter, o serigrafie, o tampografie si (preferatul meu) un router, la care poti decupa X tipuri de materiale in X tipuri de forme cu X tipuri de font'uri folosite la gravare. In loc de laminare ti'as recomanda o laminare cu back light. Materialul folosit la fabricarea casetelor luminoase. Material care are cu totul alt aspect si care amplifica extraordinar de mult lumina venita de la o sursa oricat de mica. Trebuie sa recunosti ca folosind cele descrise mai sus obtii o calitate net superioara. Despre care vorbeam eu.
Pe viitor o sa te rog sa nu imi atribui afirmatii care nu imi apartin. Iar in ceea ce priveste rezultatele mele de „meserias”, din pacate nu ma pot lauda cu multe. Eu mai am inca foarte multe de facut la masinuta mea pana sa incep sa fac astfel de imbunatatiri. Pe langa asta nu ma dau un tot stiutor, Toz si restul care m'au vazut si au stat de vorba cu mine la intalnire isi dadaeau seama in 2 secunde ca sunt cam habarnist la mecanica. Da' m'am scos ca asta e primul lucru care l'am spus biggrin.gif. Din pacate am avut probleme cu masina si am mai reusit sa invat cate ceva. Inca invat smile.gif.
Daca nu ai acces la aparatura descrisa de mine, da'mi un PM si se rezolva. Am eu un atelier unde lucram in productie publicitara.
Siconi
Pai asa spune, domn'le. Acum se explica de ce tii tu la o executie de calitate superioara: ai cu ce. Si eu tin la acest aspect, dar fac calitativ cu ce am eu, adica din ce am fac tot ce pot sa iasa cat mai bine. O sa te stresez de-acuma cu intrebari si sugestii, chiar cu cerere de maini de ajutor.
Personal nu am vrut sa jignesc pe nimeni, ci doar sa va ajut sa va puteti intelege reciproc si sa nu mai fie discutii inutile de genul "proud show".

Faptul ca lucrezi in domeniu ar trebui sa ne ajute. Deci tu ai mare dreptate in ce spui, dar FELUL in care o spuilasa de dorit. Nu te-ai facut inteles. Lumea a inteles critica dar nu ca pe ceva constructiv, ci doar ca element negativ. Tu, de fapt, cred eu, voiai sa spui ca se poate si mai bine lucra si ca ai fi disponibil sa ne dai o mana de ajutor ca sa scoatem performante in domeniul HOME MADE. Daca e asa, multumim de sprijin; daca nu e asa, imi pare rau, atitudinea ta e una negativista si nu ne poate ajuta la nimic, nici macar tie.

In privinta mecanicii sau in ale masinilor mesterit, nu-ti face griji, toate au un inceput si nici unul nu ne-am nascut invatati, asa ca insista si fa progrese. Pana nu iti bagi tu nasul nu pricepi ce explica altii.

Spor la experimentari... si eu am facut multe biggrin.gif
Adrian_Boy
Am inceput sa lucrez si eu la cesurile mele care vor fi albe biggrin.gif
Mentionez ca vreau sa-mi retapitez si masina in stil piele (imitatie) mobila ceva de genul acela si am ales fonturile care par mai retro tongue.gif
gj01gca
Astea sunt ale mele cumparate din nou alte ceasuri si modificate ..
user posted image
HellRaiser
QUOTE(Siconi @ 21 Mar 2008, 13:12)

Tu, de fapt, cred eu, voiai sa spui ca se poate si mai bine lucra si ca ai fi disponibil sa ne dai o mana de ajutor ca sa scoatem performante in domeniul HOME MADE. Daca e asa, multumim de sprijin;

Spor la experimentari... si eu am facut multe biggrin.gif
*


Got It ! biggrin.gif silly1.gif

Uite ceea ce ati facut voi eu nu am facut inca desi as avea cu ce. Dar o sa fac ... imediat cum termin tinichigeria la masina mea busita group_pointing.gif glare.gif
Siconi
Iti doresc spor la treaba si... mai mare atentie pe sosea. O sa te contactez eu curand.
CriSTI68
am si eu nevoie de simbolul indicator pentru centura si stopuri ceata unsure.gif
djalex_bolidu
am facut rost in cele din urma de ace de Logan,dar spre stupoarea mea JEGUL de turometru de dacie nu e in stare sa ridice acel ac.este mai greu decat cel original si este si mai gros si nu imi incapea intre ceasuri si capacul de deasupra lor,asa ca am renuntat la idee.......sad.gif(
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.