Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
praxis
QUOTE(cristi_a17 @ 20 Sep 2006, 16:59)
Intre timp pana sa ajung la al doilea bord ma-m tot framantat si am gasit cu ce sa dau pe ace , NO SA VA VINA SA CREDETIM, FII PE FAZA PRAXIS , APROPO VIN MAINE IN BUCURESTI DUPA LEDURI UV: CU CORECTOR , cel pentru corectat greseli pe hartie, e bun pt ca :1. e mat la uscare 2. se poate colora cu marker pt subliniat si pur si simplu se aprinde.
*


La chestia asta chiar nu ma gandisem smile.gif o sa iau maine de la munca niste pasta corectoare sa fac experimente biggrin.gif
Buyaka
@siconi : Bordul (ceasurile) sunt de S40... acul de la vitezometru l-am mai scurtat cca 1.5mm fara sa-l dezechilibrez... contragreutatea e in bumbul din centrul ceasului... chiar daca se dezechilibreaza se poate aranja. Sunt din plexiglas iar pe partea de sus a acului sunt vopsite (de fabricant)
De la ceasurile de Volvo nu am putut folosi decat iconurile la vechea versiune a bordului.

@praxis: Incearca cu marker galben pentru cele mai bune rezultate.

PS: Urmeaza a treia versiune... de fapt o perfectionez pe a doua (pozele de mai sus) dat fiind faptul ca-s printate pe hartie... in centrul ceasului unde e becul pt ac se vde un pic lumina...


Vechea versiune a bordului cu iconurile de Volvo...
xyronebun
Multam praxis. Sper sa imi iasa ceva tongue.gif. Acum problema e de unde iau niste sabloane la dimensiunea reala. a ceasurilor. As aprecia daca stiti un link. Merci fain
praxis
QUOTE(xyronebun @ 22 Sep 2006, 20:53)
Multam praxis. Sper sa imi iasa ceva tongue.gif. Acum problema e de unde iau niste sabloane la dimensiunea reala. a ceasurilor. As aprecia daca stiti un link. Merci fain
*



Vezi ca sunt pe la inceputul topicului toate instrumentele de bord scanate (adica doar plasticul ala negru). Ia-le pe cele facute la rezolutie de 300DPI. Eu dupa ele mi-am facut ceasurile de bord si s-au potrivit perfect.
praxis
Mi-a venit o idee, de fapt as vrea sa implementez o idee venita altcuiva de pe topicul asta, cea cu placa de plexiglass mai groasa (>5mm) in marginile careia bagi leduri de 3mm. Ma gandesc ca e o idee destul de buna, daca mai si lipesti sub plexiglass si pe margini ceva reflectorizant sa nu se piarda lumina, sa ramana in interiorul plasticului, s-ar putea realiza ceva chiar misto.
Intrebarea mea e: a facut deja cineva lucrul asta? pentru ceva sfaturi...
xyronebun
Nu stiu daca e o idee chiar buna...am vazut pe cineva care a facut...intr-adevar a iesit frumos dar lumina nu se distrbuie uniform si e prea puternica.Eu miam unit cele 3 orificii din care luminau becurile si am introdus acolo un neon UV. am facut o proba si se vede excelent..fatza de cele 3 leduri cu UV care lasa de dorit.Cat despre sabloanele exacte, tind sa cred ca cela bune sunt de 96 dpi. Ma risc smile.gif
johngotty
cum se pot imprima?
xyronebun
daca ai imprimanta sau la un centru de imprimare.
johngotty
da,dar imi scoate imaginea cat un A4.eu intrebam cum se poate imprima,sa iasa la dimensiunea normala a ceasului.ce setare trebuie sa ii dau la imprimanta?
xyronebun
Sincer..am tras de pe forum vreo 4 feluri de ceasuri..si din pacate niciunul nu a iesit la marime, in ciuda faptului ca spuneau ca sunt la scara..Trebuie sa setezi modul de imprimare sau sai dai tu marimea..cei de la centru de imprimare fac asa ceva dar cu ceva extra cash, fapt ce nu mia convenit..Inca ceva, cei ce vor sa lucreze cu pasta sau pix corector care presupun ca se vede la u.v. sa nu mai dea bani degeaba ca bine ca nu functioneaza.Oricum e mult mai greu decat pare tongue.gif
johngotty
mersi oricum.o sa incerc sa aflu o marime de hartie cam la aceiasi dimensiune cu un ceas,si o sa ii dau sa imprime pe formatul ala.nu stiu daca merge,dar........
AlinREHAU
Bagi poza aia in word , setezi marginea in cm , inserezi "imaginea" , apoi de colt o poti micsora sau marii . masori ceasurile ca sa sti ce dimensiune trebuie sa aiba imaginea in word si gata , recomand "acdesea" soft cu care poti edita si vizualiza poze ,imagini , nu e profi dar pt ce ai nevoie e bun
cata_boss
Salz. rog dacas se poate si are cineva ceasurile de 1310 cu 160km/h primul model fara turometru sa le posteze pe forum.Eu ma chinui de geva vreme sa le fac si nu rusuesc.Multumesc anticipat
zn_tavy
QUOTE(cata_boss @ 24 Sep 2006, 16:07)
Salz. rog dacas se poate si are cineva ceasurile de 1310 cu 160km/h primul model fara turometru sa le posteze pe forum.Eu ma chinui de geva vreme sa le fac si nu rusuesc.Multumesc anticipat
*


si eu am aceeiasi problema la 90 vad ca sunt la fel dar difera de unde incepe notatia...ajutati-ne si pe noi... tongue.gif excl.gif
Supapa_jR
Dar pentru 1100 nu se oboseste nimeni??ar fi frumos sa le avem la colectie biggrin.gif
Siconi
@ praxis
QUOTE
Mi-a venit o idee, de fapt as vrea sa implementez o idee venita altcuiva de pe topicul asta, cea cu placa de plexiglass mai groasa (>5mm) in marginile careia bagi leduri de 3mm. Ma gandesc ca e o idee destul de buna, daca mai si lipesti sub plexiglass si pe margini ceva reflectorizant sa nu se piarda lumina, sa ramana in interiorul plasticului, s-ar putea realiza ceva chiar misto.
Intrebarea mea e: a facut deja cineva lucrul asta? pentru ceva sfaturi...


Ideea e buna, imi apartine pe jumatate, iar de facut eu le-am facut pe ale mele cu pleziglass. Daca citeai topicul cu atentie, poate vedeai ceasurile mele un pic mai in urma si iti dadeai seama ca deja sunt realizate in acest gen de "tehnologie". Daca vrei ajutor pe tema asta, cauta-ma pe PM sau pe Y!Msg. (gasesti ID-ul la profilul meu).
cristi_a17
Salut
In primul rand MULTUMESC FOARTE MULT PRAXIS SI SICONI pt adresele pt leduri si stopuri.

Ledurile sunt super cel mai bine reactioneaza intradevar cele doua culori ce le-ai postat si tu mai sus din orice marker fluorescent de subliniat , corectorul nu reactioneaza deloc dar daca il dai cu marker reactioneaza ca si pe hartie (vorbesc de uv ) ironic weekendul asta cat am umblat dupa leduri , pasla si stopuri la cine am stat ( o PRIETENA) si-a cumparat de la nu stiu mai ce expozitie de cosmetice vopsea de unghii ce reactioneaza la uv special, am rugato si poate pun si eu mana pe o sticluta e probata chestia.

Ideea cu plexi-glasul si cu ledurile din lateral mi-a venit si mie mai demult inspiratie fiind indicatoarele de "EXIT" din unele institutii ,sa mai adaugati si gravarea modelului de ceasuri la centre de gravare si cred ca o sa iasa , eu unul maine am sa execut in metoda asta un panou frontal pt clima pt dacie (e o conceptie personala- clima) si daca fac rost de aparet foto pun poze sa vedeti cum a iesit si daca merita sa faceti toate cadranele.

cristi_a17
OFF TOPIC

Ce tot gresesc de imi afiseaza cu avertisment in stanga, nu imi dau seama, am citit regulile dar nu imi dau seama. Lamuriti-ma sigur gresesc copilareste
Siconi
OFF TOPIC... intreaba un moderator. poate ii e drag de tine...
Buyaka
Asa cum am zis mai inainte... a venit a treia versiune a bordului... acele, se stie, in spate sunt led-uri superflux, iar la baza acelor sunt SMD-uri...
Indicatoarele sunt luminate cu led-uri de 5mm din spate... plasticul ce le acopera e vopsit alb in spate pt a reflecta lumina UV mai bine.
GTX
au iesit misto...se vede ca ai muncit mult.bravo
Siconi
felicitari lui Buyaka wink.gif
Buyaka
Mersi mult... vor mai fi ceva imbunatatiri pe viitor coolspeak.gif
Siconi
nici la mine nu e versiunea finala a ceasurilor, dar pentru anul acesta e destul. altfel, la anu' ce-o sa mai fac?!
JDL
Buyaka

spune-mi si mie te rog procedeul prin care pun cadranele facute inauntru, mai exact... eu am modelul de ceasuri care le ai si tu, din ce stiu eu trebuie sa printez pe folie retroproiectoare cate 2 exemplare din fiecare si sa le suprapun ca negrul sa fie intr-adevar negru si sa nu se vada aiurea, dupa care sa iau o cutie de CD transparenta sau un pexiglas transparet si sa-l finisez pana il fac cerc exact cum sunt cadranele originale.. dar ce nu inteleg eu defapt.. ar fi unde naiba pun ledurile? adik cum le prind? de unde le prind? le lipesc? le pilesc unpic si capul cu lupa sau nu? etc.

mai multe detalii te rog frumos daca se poate..
asta e tot ce nu stiu.. si pe langa asta spune-mi cum fac cu acele pentru bord.. de unde iau transparente? si unde pun ledul pentru ace? locatia exacta te rog.

merci anticipat.
astept un raspuns daca se poate

wub.gif
AlinREHAU
http://www.xgsm.ro/lista.php?language=ro
xgsm , am luat de la ei leduri si alte chestii , sunt leduri de telefon au si cat un bob de zahar smile.gif si lumineaza la greu . Daca nu vreti sa va complicati mergeti la un service de telefoane si cumparati de acolo , sunt sigur ca au toate culorile si marimile .
Buyaka
... si ultima versiune, cu indicatoarele (apa, ulei...) luminate din spate:[attachmentid=36185]
[attachmentid=36186]
[attachmentid=36187]
[attachmentid=36189]
[attachmentid=36188]

... si explicatii...

@JDL: Eu n-am folosit folie de retroproiector ... poate in viitor, cine stie... am imprimat pe hartie (doua foi lipite una peste alta), hartia lipita apoi pe o carcasa de CD.
Ledurile... sunt legate cate 3-4 la o rezistenta, puse in spatele cadranelor... pe circumferinta cadranului de ceas (aproximativ), firul fiind lipit din loc in loc pe carcasa ceasurilor.
Eu personal am folosit leduri superflux (cu 4 picioruse) fara focalizare si n-a mai fost nevoie sa le pilesc... se pot folosi fara probleme si leduri normale dar, trebuie ori pilite sa nu mai aiba focalizare ... ori puse sa bata in lungul ceasului sau pe carcasa ceasurilor (aia alba).
Pentru acele de la vitezometru si turometru am folosit doua led-uri SMD... lipite direct pe fir (asa sunt de cumparat) fixate cat mai aproape de axul indicatoarelor, la turometru, lipit pe motoras, iar la vitezometru, am lipit firul de cadranul confectionat cu scoci, ledul iesind prin gaura de la ax.
Ace poti gasi la dezmembrari, o caruta... poti lua si alte chestii de pe ceasurile alea de la dezmembrari... cred ca merg de la orice masina, eu le am de la un S40, cu bord electronic... asa ca eu zic ca merge orice... numai luminat sa fie...

In rest... rabdare multa si imaginatie ca iese orice...


Numai bine!!!

PS Scuze pentru calitatea pozelor... sunt facute cu tel.
kan30
salut baieti, cine stie cate si cum pot lega si eu leduri de bricheta ?
multumesc anticipat pentru ajutor
kristalloz
nu se poate... pentru ca au alt amperaj si se ard!
cristi_a17
Asta e varianta doar de inlocuire a becurilor de iluminare din bordurile ce sunt iluminate de sus. Sper sa intelegi ,e mai migalos de facut dar merita , pus in felul acela in soclu de la vechiul bec da rezultate maxime. ce vezi cu verde e banda izolatoare taiata sub forma unui patratel mic si lipit pe led , ce e cu albastru hasurar trebuie sa dispara prin pilire
kan30
pai am pus 6 leduri si nu sau ars dar nici nu sau aprins
marius-gabriel
ledul, ca orice dioda are polaritate si trebuie respectata!adica plusul la plus, minusul la minus.
se inseriaza ledul cu o rezistor de 480-1k.
cum sa se arda ledul de la bricheta???pt care motiv?

kan30
mersi marius-gabriel, rezistor trebuie la fiecare led?cam cate leduri pot pune inseriate la acumulatorul auto?
Tapu
salutare...sambata imi demontez si eu bord-ul,maine ma duk la zexstar sa cumpar led-uri superflux albastre si rezistente de 470 ohm pt a functiona la 12 v...ce nu inteleg eu si va rog frumosa sa imi explicati....nu am inteles cum se fac ceasurile adika de printat le printez eu dar pe ce material??? si cum obtin acel efect de alb sau albastru,la turometru incepand de la verde sa zicem si sa se duka spre rosu ??? am citit si rest-ul posturilor dar inca sunt in ceata va multumesc
AlinREHAU
Daca ai fi citit postul macar cat de cat de la ultimile pagini ai fi vazut cum au facut baietii ceasurile lor cu plexiglas de 3-5 mm in care au dat gauri si au montat leduri si peste care au lipit o folie printata la o tipografie care este neagra peste tot inafara de portiunile cu scris . Daca vrei leduri rosii bagi rosii daca vrei verzi bagi verzi asta este efectul , apoi trebuie sa vezi cum iluminezi acul indicator ca daca scoti lumina de sus si bagi lumina in fundal acul nu mai este luminat deci ori il schimbi cu unul ce poate fi iluminat prin el ori sus bagi led/neon UV si vopsesti acul cu vopsea care sa reactioneze la UV .
Tapu
k ms o sa incerc sa vad ce reusesc mai trebuie sa fac si la un ford scorpio biggrin.gif o sa revin cu poze pe duminika dc reusesc blush.gif
KTC
Ma bag si eu cu cateva poze sa vedeti ce mi-a iesit mie.
Primele 3 sunt de la o dacie cu bord CN, doar ceasurile au fost facute cu hartie alba iar sus neon UV lung de 30cm si foarte subtire. Daca stai normal in masina nici nu se observa neonul din bord iar noaptea se vad super luminate si nu prea iti dai seama de unde vine lumina.
Ultimele 3 sunt de la bord tip scoica. Ceasurile cat si carcasa au fost facute albe. Carcasa cu vopsea si ceasurile cu hartia cunoscuta tuturor.
Sus in loc de becuri am folosit led-uri albastre de 3V iar cu ajutorul unui ambalaj putin opac de la un martisor a iesit super.
Pt o dacie eu zic ca au iesit binisor.
EUROPE_
Felicitari, au iesit foarte frumos, ai facut o treaba buna.
Buyaka
Frumos dar... nu deranjeaza noaptea? Adica ma gandesc ca e prea multa lumina...

...pe mine ma deranja si lumina care se propaga in marginea geamului de la ceasuri... o fi fost din cauza intunericului.... smile.gif
skywalker
cam asa arata ale mele....sunt luate de pe daciaclub, usor modificate pe unde a mai fost nevoie. Si am mai schimbat lumina aia cretina verde cu una albastra, un pic mai placuta.
KTC
Intr-adevar ceasurile in care am pus leduri lumineaza puternic noaptea si parca te orbeste un pic daca stai pe loc, dupa ce aprinzi faza scurta si te bagi in trafic privirea se concentreaza la ce se intampla in fata masinii si efectul de orbire dispare. Cea mai buna solutie pentru un incepator in ale mesteritului mi se pare neonul UV, si am vazut pe unii baieti care chiar se pricep si pun suflet de s-au apucat sa le faca din plexi si smd-uri.

Multumesc baietilor de aici care au postat diferitele ceasuri facute de ei.
Azi am oprit la o vulcanizare si un tip cu solentza se tot holba la bordul meu, mai avea un pic si se suia si in masina smile.gif)
Aproape ca nu exista zi sa nu fiu luat la intrebari in legatura cu bordul de tot felul de pesoane si mai ales posesori de dacii.
Siconi
KTC... nu mai fi asa modest... nu esti singurul care pateste la fel. Sa fi vazut cand au pus ochii oltenii pe bordul meu ce fete aveau.smile.gif)
Acum mai am si comenzi pentru borduri de umblu de nebun prin centre de dezmembrari.
glumetzueke
care ma ajuta si pe mine cu ceasurile la o dacie 1310 bord cu turometru? pls dati add glumetzueke care le are deja facute in corel sau in ce se fac ele .... pls
Alex57
@razvi skyvvalker radmasa.gif may the force be with you icon_mrgreen.gif
marianno88
Am adaptat ceva simplu....schimbata doar culoarea luminii... Se vede mai frumos in realitate decat in poza huh.gif
praxis
Am ajuns la versiunea 2 a ceasurilor de bord, care cred ca o sa fie si ultima pentru ca nu prea mai am timp de ele smile.gif
Cum arata ?
Supapa_jR
Pentru Dacia 1100 nu se indura nimeni??scuze ca sunt insistent dar macar niste scanuri 1 la 1 ar ajuta!
cristi_a17
Salut Praxis vad ca nu te lasi . Multumesc inca o data pentru pontul cu ledurile . Si eu stau nasol cu timpul dar printre unele mai deschid calcu si mai incerc cate ceva . Mai am o intrebare ,daca vrei sa imi raspunzi te rog : in ce lucrezi (program)? eu incerc in corel 11 ,ies bine ceasurile dar cand le scot la imprimanta ies pixelate . lucrez pentru ceasurile cu fond negru si nu sunt un mare expert dar eu zic ca ma descurc , care e secretul ? le mai setezi ceva, le mai convertesti in ceva de ies asa "fine"? Astept un raspuns si pe mail daca te ajuta si poate mai intrii pe forum macar cu sugestii daca cu timpul de perfectionat stai nasol (cristi_a17 @yahoo.com)
Mai pregatesc si eu ceva si sper in curand sa pun si eu niste poze ca am promis de mult .
Nu va lasati

aaaa inca ceva ceasurile pe alb sunt super (cu leduri albe , nu?) si am o sugestie cu cele de "utilitati" (ulei, apa, benzina...) : ma-m gandit si am si facut o versiune de cadran pentru ele prin care cu o usoara decupare acele ies prin cadran doar pe portiunea unde se misca in rest cadranul fiind in acelasi plan cu cadranele pt viteza si turo, asta din cauza ca la iluminare raman umbre pe ceasuri. Poate am timp sa la termin si le pun .
praxis
Eu tot ce am facut am facut in photoshop (in corel nu am intrat niciodata nici sa vad cum arata). Ideea e ca le fac la rezolutie relativ mare (300dpi) si de printat le printez la un centru de copiere, care au imprimanta destul de buna. Ca ies pixelate poate sa fie si de la imprimanta daca le printezi acasa si ai o imprimanta mai veche.
Formatul standard in care lucreaza photoshopul e .psd, atunci cand le duc sa le printez le fac .tif (ca poate nu au ei photoshop instalat). Important e ca TIFF nu e un format comprimat (daca le salvezi jpeg, pdf sau gif, atunci face fisierul mai mic si iti reduce din calitatea pozei.
Ceasurile albe le-am printat tot pe folie de retroproiector (2 folii lipite intre ele cu un stick de lipici; am vazut ca daca le lipesc cu superglue se deformeaza) si dedesupt o coala de hartie (ceva mai groasa si lucioasa).
Iluminarea nu am facut-o cu leduri, sunt becurile standard de la bord, numai ca in locul plasticelor verzi am pus niste bucati de carcasa de CD decupare la dimensiunile care trebuie si shmirgheluite ca sa fie lumina difuza.
In partea cu indicatorii se vede acum destul de bine, chiar daca nu prea reiese din poze.
O sa mai revin si cu cateva imagini.
Ciao.
cristi_a17
Salut multumesc de indrumari, azi de ciuda ca nu imi iese calitate am luato de la 0 si am terminat tocmai la ora la care scriu repley-ul dar sunt foarte multumit si in plus am mai si invatat ceva chinuindu-ma cu corelul, abia astept sa le pun pe masina si sa va pun poze.Imi cad ochii in gura de somn dar nu ma-m lasat

Salutare ne mai "vedem"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.