Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
mihai1677
Gusturile nu se discuta, poate tie iti place contactul original. Poate omu are nevoie sa taie contactul la toti consumatorii, in caz de accident.
Kruger
Ai si tu dreptate, evident.
sorin1983
off: poate in caz de accident... la dacie... taie aia cu descarcerarea in jurul lui biggrin.gif
on: ceasul ala cu "mile" ma atrage si pe mine:) dar nu stiu sa umblu cu desenatu:) cine mi`l face si mie pe alb? vis-a-vis? pleaseeee? biggrin.gif
Muttley
Dai in Paint "invert colors". wink.gif
dj_13055
acu ala il am k cele originale erau indoite si asa am pus pe alea 2 din set biggrin.gif
Zealos
(H)ello la toti, dupa lungi meditatii si studii in cadrul acestui topic, am decis sa imi fac si eu niste ceasuri mai personalizate da masinuta mea din `83, 1300 reinviatata in 1310. iata ce mi-a iesit momentan (design).

P.S. sunt facute in autocad.
praxis
Hello! In primul rand vreau sa-ti urez bun venit pe forum!

Cadranele mie unul imi plac. Imi place mult fontul pentru care ai optat smile.gif
Din pozele care le-ai pus mi se par liniile cam intrerupte, sa ai grija sa nu fie tot asa cand le duci la printat.
Cum te-ai gandit sa le faci, iluminate cu leduri din interior?
Zealos
stai linistit in privinta liniilor, au iesit asa doar din cauza compresiei la jpg, la printare sunt perfecte. (crede-ma am incercat multe multe multe.... pagini, thank god for laser printers biggrin.gif...) in fine.
in legatura cu iluminatul.. da leduri din interior dar ma tot gandesc cum sa le montez pt a avea o lumina uniforma asupra liniilor.
momentan dispun de niste leduri normale de 5 mm, albe, care au o luminozitate destul de mare, dar sunt cam concentrate. ma gandeam sa pun leduri super lux, dar considerand ca sunt din baia mare si dispunem de doar 3 magazine de piese electronice adevarate... nush dak se merita investitia considerand ca un astfel de led costa cam 2 lei. leduri smd... nu se gasesc.
o solutie m-am gandit sa montez ledurile invers ca sa lumineze tot suportul de bord din spatele cadranului si astfel lumina reflectata sa lumineze cadranul dar ma tem sa nu se piarda din intensitate.
sitemul de montare il voi face ca si al tau, plastic transparent + 2 folii printate.
tot am dubii in leg cu iluminarea asa ca niste ideei sunt binevenite.
ms.
praxis
Asa le am si eu puse, cu lumina in jos ca sa se lumineze uniform; interiorul cadranelor l-am vopsit alb ca sa reflecte lumina.
Nu faci nici o treaba cu ledurile de 5mm, sunt prea slabe, am incercat si eu si am fost dezamagit. Iti recomand sa iti iei direct leduri SuperFlux si ledurile de 5mm pe care le ai sa le folosesti la indicatorii din dreapta. Sunt mult mai puternice si au un unghi de imprastiere a luminii muuuult mai mare decat cele de 5mm.
Nu mi se pare o investitie asa de mare, eu am dat mult mai mult pe ele pentru ca le-am luat din magazin; pe internet sunt mai ieftine, + ca poti da si tu comanda.
Zealos
la mine e deja alb interiorul, si stiu ca alea super lux au unghiul mult mai mare, am luat lista de componente de la adelaida si au vreo 700 de sortimente de leduri smile.gif)... nush probabil pana la urma voi cumpara superlux/superflux (dreq stie care e corect smile.gif ), doar ca momentan sunt cam low cu bugetul, mi-am bagat masina in reparatii capitale... dar a meritat, am fost uimit cand am vazut vum a iesit vopsitul... =P~.
in fine.
voi revenii cu detalii dupa ce e gata, pot sa zic ca asta a fost un sneak preview smile.gif ...

idei sunt multe, trebe doar timp si rabdare sa le pui in practica
Siconi
Fa cadranele-suport din plexiglass transparent de 4mm si bagi LEDuri de 3mm in cantul suportului. Efectul e maxim! Suportul se ilumineaza uniform si intensitatea e numai buna. eu asa am la mine in bord, facut totul de la ZERO de... moi! Daca esti interesat de metoda, citeste cateva pagini mai in urma si gasesti explicatiile mele cu amanunt.

Spor la treaba.
mad toz
La indiacatori nu poate sa puna plexiglass de 4 mm ,decat daca stramba acele de la indicatori,ceea ce nu ii recomand ca sunt destul de firave acele ace.Se rup foarte usor.
CriSTI68
plastic de carcasa cd am folosit
gbl
Salut! Am postat o schema de alimentare a luminiii de pe bord ca la unele masini straine adik in momentul in care pui contactul se aprinde lumina pe bord iar cand aprinzi pozitiile scade intensitatea luminoasa a bordului.Zic eu ca este utila.Astept pareri[attachmentid=1627408505][attachmentid=1627408505]
mad toz
Pai si ziua cand pun contactul ,se aprinde lumina?
mihai1677
Pentru fanii butoanelor de tractor :
Siconi
Si cand sunt pe un drum european si trebuie sa merg cu faza scurta (implicit se aprind si pozitiile), imi scade lumina in bord de parca ar fi noapte. Eu as integra o solutie un pic mai evoluata cu o fotorezistenta care sa "citeasca" intensitatea luminii de afara si in functie de acest factor sa diminueze mai mult sau mai putin lumina bordului.

Dar astea se discuta pe topicul special amenajat cu "Scheme electronice".
Oricum, nu e rea ideea.
Merced
Pentru asa ceva eu am un potentiometru langa stergatoare, capacul de la volan. Ziua scad intensitatea luminii care a mai ramas(desi nu mai e mare lucru din ea biggrin.gif ) si noapte o cresc. Totul cu un deget. Ceea ce propui tu e frumos intr-adevar, dar cam costisitor de realizat pentru o simpla Dacie. smile.gif
Siconi
Ce vrea sa fie costisitor?! O fotorezistenta e 1 leu, un tranzistor banal npn e la vreo 0,5 lei iar restul nu cred ca depasesc 3 lei. Totul sub 5 lei!!! care e costul asa de mare?! Te-a speriat denumirea pieselor? Asta e numele lor.

In fine, se poate face si nu e o filosofie. Se tine seama de principiul de functionare al fotorezistentei: cand apare pe ea o raza de lumina, rezistenta ei variaza in functie de intensitatea luminoasa a razei. Spun "raza" ca sa intelegi ca e vorba de lumina. Si cea ambientala e captata. Toate lampile alea cu sensor de miscare au integrata o fotorezistenta ca sa declanseze becul doar sub un anumit prag de lumina.

Hai ca daca vrei merge. Ma rog, nu e obligatoriu. Ma gandeam ca e mai fain asa, sa nu mai duci grija reglajului, ca se face el automat.
brigada_diverse
am si eu o intrebare
am vazut la multi ca aveti sus, la iluminarea bordului, in loc de becurile verzi, niste leduri cred) albastre

cum se scot becurile alea 3 de sus, care ilumineaza bordul, fara sa dau bordul jos?

ce becuri se folosesc?(tot ca cele de bec martor?)

ca nu ilumineaza partea cu turometrul, dar totusi, as vrea sa le schimb , sa pun leduri superluminoase, ar arata mai bine, ar consuma mai putin. cum le scot de acolo?

arpopo, partea de plastic transparent care protejeaza indicatoarele din bord se paote scoate usor?
papamuntz991
sfatul meu e sa citesti cate ceva din cele 30 de pagini...iar apoi sa revii cu intrebari...
vezi ca mai e un topic..."schimbare lumina la bordul daciei"cauta-l si citeste..
apoi ce nelamuriri ,iti vor fi lamurite!
Siconi
S-au discutat deja destul de mult si de amanuntit aceste aspecte ca sa le reluam iarasi. Nu fi comod si citeste din urma; vei intelege tot ce trebuie sa faci ca sa obtii rezultatul dorit de tine. Daca totusi mai exista dubii in diferite aspecte, suntem binevoitori sa te ajutam. Dar nu ne cere sa dezgropam popa.gif . Cauta si vei gasi. wink.gif
CriSTI68
am terminat placutele din plexiglas, mai bine zis plastic de la carcasele de CD, dat cu smilger fin, decupate dupa dimensiunea celor originale, urmeaza facutul imprimeului pe coala transparenta, aplicarea coalei albe si lucrul cu ledurile rolleyes.gif, si problema mare ACELE sad.gif
cristi_a17
Vin si eu din urma cu ce am mai invatat de aici si cu ce mai stiu si eu.
mad toz
Dar acul ala de la vitezometru nu cred ca trece de fierul ala blink.gif .
Frumoase ace wub.gif ,de unde le ai ?
cristi_a17
Nu am spus ca am terminat.

Acele sunt de octavie: 2mari si 1 mic ,trebuie sa mai fac rost de 3 mici pt nivel incarcare baterie, presiune ulei si temperatura apa. Ultimele doua vin pe bord. Totul va fi iluminat de dedesubt
CriSTI68
frate vreau si eu 2 ace pt leduri la a mea ca ma tine din traba mad.gif
mad toz
Adriano dute pe la dezmembrari la baietii de pe Mihai Bravu la dambovita acolo .Eu de acolo mi le-am luat pe ale mele.
CriSTI68
daca vin dinspre big am imediat dupa pod in stanga dezmembrari acela ?
sylexz
cine imi poate da shi mie o mana de ajutor....cine are pozele de la cadranele de bord d dacie...le vreau shi io...pls o mana de ajutor shi mai vreau nijte idei de tuning de la voi...e binevenit orice biggrin.gif
CriSTI68
vezi printre primele posturi
Siconi
sylexz, am mai apostrofat pe unul mai sus. Nu din rautate, dar s-a postat rezolvarea problemei tale. Sunt 30 de pagini la acest topic. Arunca si tu un ochi de la inceput pana in prezent si SIGUR vei gasi.
Spor la cautat.

In caz ca nu si nu gasesti, da un PM si poate o scoatem la capat. smile.gif
Numai bine tuturor.
mad toz
Da adriano la ala ,dar vezi ca mai sunt si pe partea cealalta parte ,dar eu de la aia am luat.Vezi ca iti cer oamenii 50 de Ron pe bord ,ca nu vor sa iti dea numai acele.
Cauti la ei acolo un bord stricat dar cu acele bune si le dai si tu mai putin.
ahyle_blue_eyes
Ce imi recomandati pt a ilumina bordul de desubt?
1.Leduri SuperFlux de 1 lm si 470 nm. 90 grade
2. LED-uri Top SMD Super Luminos 400 mcd ,120 grade.
Precizez ca ceasurile sunt facute pe carcasa de cd............aacum am leduri de 5mm de 15 grade albastre cate 3 leduri pe ceas insa se observa ca iluminatul nu e uniform!Tot ce vreau e sa se vada cat mai uniform!Ledurile vreau sa le comand de la zexstar si as vrea sa stiu care-s mia bune!
Ps: o intrebare ........aveti idee cat cat costa curieratul pana in iasi si in cat timp ajunge!Ms
CriSTI68
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 2 Sep 2007, 17:01)
Ce imi recomandati pt a ilumina bordul de desubt?
1.Leduri SuperFlux de 1 lm si 470 nm. 90 grade
2. LED-uri Top SMD Super Luminos 400 mcd ,120 grade.
Precizez ca ceasurile sunt facute pe carcasa de cd............aacum am leduri de 5mm de 15 grade albastre cate 3 leduri pe ceas insa se observa ca iluminatul nu e uniform!Tot ce vreau e sa se vada cat mai uniform!Ledurile vreau sa le comand de la zexstar si as vrea sa stiu care-s mia bune!
Ps: o intrebare ........aveti idee cat  cat costa curieratul pana in iasi si in cat timp ajunge!Ms
*



pe carcasa de cd am si eu facute, dar am dat cu smilgher fin pe carcasa de am matuit`o si culoarea se disperseaza uniform
ahyle_blue_eyes
am lipit folia retroproiector pe carcasa cd si apoi peste folie am lipit un autocolant!Sa aiba vreo influienta!
CriSTI68
deci

asa am facut eu

1folie retroproiectanta
autocolant alb
folie retroproiectanta

ambele lipite pe sablonul decupat din carcasa de cd dupa ce am slefuit`o

ia zi`mi ai slefuit carcasa ?
ahyle_blue_eyes
Deci yo am lipit pe carcasa cd folia retroproiector imprimata cu ceasurile......iar peste folie pentru a obtine opacitate maxima a negrului(si de asemenea sa se vada albe cifrele)am lipit autocolant ce avea inscriptionate ceasurile pe ele(cam dificil de lipit,m-am chinuit pe un geam ca sa nimeresc perfect cifrele albe peste zona trasnsparenta a cifrelor de pe retroproiectoare)REZULTAT: nu trece deloc lumina pe unde este negru indiferent de intensitatea luminii....doar in dreptul cifrelor!Insa in Iasi nu am gasit decat leduri de 5 mm cu unghiul de 15........deci mi-ar trebui ceva de 90-120 grade ca sa poate lumina cat mai uniform direct in dreptul cifrelor!Cu ledurile pe care le am acum se lumineaza destul de bine insa daca te uiti atent observi diferente de intensitate in dreptu cifrelor!
As incerca metoda ta cu slefuitul carcasei......dar:
1.toata carcasa trebuie slefuita sau numai zona care trebuie iluminata?
2.are vreun efect ?sau e daor o mica imbuntatire?

Ps:Adriano tu ce leduri ai folosit ,cum le-ai orientat...etc?Ms
Siconi
ahyle_blue_eyes, foloseste leduri SuperFlux. Vei vedea diferenta. Intr-adevar, matuirea suportului din carcasa de CD e o treaba buna, dar un numar mai mare de LEDuri pe ceas s-ar face si mai utila (sa zicem ca 5 ar fi destule).
ahyle_blue_eyes
nu sunt mai bune smd-urile cau 120 grade fata de 90 ale ledurilor superflux?
CriSTI68
eu am ledurile de care vb siconi, momentan nu sunt monteate deloc, caut acele apoi ma apuc sa dau jos ceasurile ca sa termin munca, am decat cadranele facute, acelasi mod l`am folosit cand am facut ceasurile pt un R18, cu carcasa selfuita se disperseaza mai bine lumina.

P.S. pe toata suprafata
ahyle_blue_eyes
Poze cu ceasurile ce le am acum pe masina.Iluminate din spate cu leduri de 5mm, 15 grade!Pozele nu reflecta realitatea in totalitate.......calitatea lor e slaba fiind facute cu un tel mobil......in realitate fiind luminate mia puternic si uniform!Urmeaza sa dau comanda de leduri superflux si sa caut ace iluminate cu un smd rosu!
Ultimile 2 poze sunt de la ceasurile "standard" care au fost pe masina....ce aveau iluminare tot din spate!

7 Sep 2007, 23:10:
Poze cu ceasurile ce le am acum pe masina.Iluminate din spate cu leduri de 5mm, 15 grade!Pozele nu reflecta realitatea in totalitate.......calitatea lor e slaba fiind facute cu un tel mobil......in realitate fiind luminate mia puternic si uniform!Urmeaza sa dau comanda de leduri superflux si sa caut ace iluminate cu un smd rosu!
Ultimile 2 poze sunt de la ceasurile "standard" care au fost pe masina....ce aveau iluminare tot din spate!
JmecherU
asta e ce`am facut eu .. sunt facute in corel .. daca vretzi detalii .. add ID: JmecherU_jm Upload failed. You are not permitted to upload a file with that file extension. .. nu shtiu de ce .. dar daca vretzi sa le vedetzi cautatzi`ma pe mess
CriSTI68
@ahyle_blue_eyes cum ai facut cu plasticul pana la urma ? smilgher ?
ahyle_blue_eyes
da!
CriSTI68
si ?
ahyle_blue_eyes
se vede mai omogen!
Siconi
Pune o poza cu "inainte" si "dupa" sa vedem si noi diferenta.
CriSTI68
am un set de plastice gata taiate si finisate pt ceasuri pt cei interesati
CriSTI68
am o idee ciudata, ma intreb daca ar merge adaptat pe berlina display`ul de la logan care sa imi indice pe el km parcursi si nivelul de benzina biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.