Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
hyena
un mic teaser asa... joi imi vin si ledurile 31 la numar ca si la celelalte ceasuri
Minel
QUOTE(andrey16 @ 9 Apr 2010, 18:29)
am reusit sa pun si eu turometru pana la urma.....carcasa e facuta dint-o cutie de alune
laugh.gif
[attachmentid=1627610890] [attachmentid=1627610891]
*



Iluminare , ai la ele .... huh.gif
andrey16
QUOTE(Minel @ 21 Apr 2010, 07:03)
Iluminare , ai la ele .... huh.gif
*


nu am dar o sa ai fac ca nu prea am avut timp zilele astea
CT 06 THH
Salut!! ma poate ajuta cineva si pe mine cu o poza cu circuitul complet din spatele ceasurilor...smile.gif dar sa nu fie de la takosan... stiu ca pe aici sta se gasesc baietii cu ceasurile demontate:P biggrin.gif cool.gif
hyena
mi-au venit ledurile wub.gif sunt pe treaba aici dar am facut o pauza si m-am gandit sa mai postez tongue.gif
CT 06 THH
ms mult pt poza... vroiam sa verificat daca se potrivesc ceasurile takosan fara sa modific mufele:)
hyena
cam atat pt azi
Cioby92
QUOTE(Anubisclan @ 19 Apr 2010, 20:40)
Cioby92 am si eu o intrebare....cat te-a costat treaba cu bordul ca vreau si eu ceva de genul ala ca ii mortal  blink.gif  blink.gif  blink.gif
*




Fiind prima data cand modific cesurile am facut si unele greseli care m-au costat biggrin.gif
Am cumparat:
-20 led-uri albastre la 12v cu 2 lei/buc (4 turometru, 5 kilometraj, 4 celelalte cesuri mai am 2 si restul le-am ars biggrin.gif
-3 led-uri rosii pt luminile de pozitie tot la 12v cu 2 lei/buc
-5 CD-uri cu carcasa 2 lei/buc
-15 lei de printat pe foaie de retroproiector si pe foi de hartie (am scos mai multe copii ca am mai gresit )
-2 ace cumparate de la colegul Minel caruia ii multumesc pentru marfa laugh.gif 10 lei + 10 transportul
-si consumabile : lipici etc

Am mai cumparat
-un pistol de lipit cu baghete de silicon 20 lei
-polish pt plasti Xerapol 38 lei recomandat de colegul hyena si cu aceasta ocazie ii multumesc laugh.gif

Ceasurile au fost realizate in mare parte dupa tutorialul pus pe forum tot de colegul hyena caruia ii mai multumesc o data laugh.gif


LE: Daca aici sunt baietii cu ceasuri demontate ... vorba unui coleg... mi-a venit si mie o idee
As vrea sa montez ceasul din plafoniera in cadranul de la turometru sau in cel de la kilometraj... ce ziceti?
pun o poza sa vedeti la ce ma refer.
hyena
ma bucur ca ti-am fost de ajutor

uite aici o lista cu materiale si preturi orientative
-ceasuri bord.........50ron
-imprimare cadrane....35ron (4 pe autocolant normal 4 pe autocolant transparent)
-plexiglass 50x50.....17ron
-leduri...............80ron (2,5 +tva)
-set traforaj ........14ron
-fludor...............50ron
-letcon...............15ron
-banda izolatoare.....3ron
-lipici transparent...9ron
-folie aluminiu.......5ron
-xerapol..............35ron
-cutter...............6ron
-jmirghel.............5ron

Ps recomand sa va achizitionati un set de traforaj pt taierea plexiglassului/carcaselor de cd e meserie
CT 06 THH
imi place ideea cu ceasul da l-ai adaptat ca sa poti sa il si fixezi cand scoti borna la baterie? god_hand.gif
Cioby92
inca nu am facut nimic ... poza e facuta in paint icon_mrgreen.gif
mai intai trebuie sa cumpar ceasul ... si unde l-am pus eu in poza nu cred ca merge deoarece acolo e turometrul , cel mai probabil o sa il pun pe cadranul de la kilometraj
cat despre butoanele de reglare as vrea sa le prelungesc si sa le pun in afara ceasurilor ... inca nu stiu unde icon_mrgreen.gif
hyena
poti sa le pui in mijlocul ceasurilor din dreapta in locul martorului pt semnalizare
Cioby92
si asta e o idee buna
am fost la piese auto si am dat comanda de ceas icon_mrgreen.gif dar saptamana viitoare ajunge asa ca iar trebuie sa modific ceasurile cool.gif biggrin.gif
hyena
sunt aproape gata maine cred ca le montez wub.gif
Cioby92
QUOTE(hyena @ 19 Apr 2010, 20:55)
un mic teaser asa... joi imi vin si ledurile 31 la numar ca si la celelalte ceasuri
*



nu inteleg ... ai spus ca sunt 31 de led-uri , vad ca 5 turometru + 5 kilometraj + cate 1 la fiecare indicator + 3 la pozitie = 17 led-uri blink.gif
sau daca pui cate 2 la fiecare indicator = 21 de led-uri si tot nu inteleg unde mai pui 10 ? scuza-ma daca gresesc icon_mrgreen.gif
hyena
5 turometru + 5 kilometraj + cate 1 la fiecare indicator + 3 la pozitie = 17 led-uri + 14 leduri pt fiecare martor din bord + 2 pt fiecare ac = 35
iuliano_smile
da martorii tongue.gif ?
PS:Miai luato inainte hyena biggrin.gif
Cioby92
scuzele mele happy.gif

PS: La remat oare gasesc ace luminate ? sau trebuie sa cumpar ceasurile cu totul?
Escape
Cioby92
depinde de om si cum te intelegi cu el.de obicei nu le dau separat,dar la remat sunt multe ceasuri sparte asa ca ai sanse
Cioby92
trebuie sa dau o fuga sa vad ce noroc am biggrin.gif
hyena
te duci te faci ca te uiti le bagi in buzunari si pleci ce mare branza... sunt niste plastice... ei nu recupereaza decat fierul
Escape
sau asa.varianta ieftina tongue.gif
Cioby92
voi vreti sa vedeti cum imi sta cu pijamale dungate? biggrin.gif
CT 06 THH
hyena cum ai pus ledul sub cadran pt ca eu am incercat sa pun sub acele mele si imi atinge in arculetul de la kilometraj si nu mai urca acul
hyena
cam asa
CT 06 THH
ce fel de leduri sunt alea? eu am folosit de 3 mm si cred ca sunt maim ari decat ale tale:)
iuliano_smile
Din cate vad:-? par a fi smd....din alea de golan.
hyena
da sunt semedeuri sunt cam cat capu de la chibrit sa zic ca au 1,5 mm
goku
Intrebare : cum se poate de sticla de pe ceasurile de 1300 ca eu am incercat si nu am reusit mare lucru deoarece are niste cleme tari si daca impingi cu surubelnita mai tare in ele spargi sticla
Cioby92
cu grija si mare atentie ... biggrin.gif
hyena
gata sunt wub.gif
CT 06 THH
arata super noaptea. incearca sa pui un autocolant negru mat sau vopsea mata pe plasticul ala negru ca sa nu se mai reflecte lumina de la ceasuri:) si sa nu se vada nici rosu de la ace pe langa cadran:D
Cioby92
Au iesit foarte frumoase, felicitari!

Dar am cateva nelamuriri:
1.Ai renuntat la plasticele colorate de la becurile (cred ca e corect "becurile" wacko.gif ) indicatorilor de :temperatura, ulei si benzina?
2.Vad ca ai vopsit acele indicatorilor ... asta nu inseamna ca sunt mai grele si nu mai indica corect?
3.Pentru cadrane ai folosit autocolant sau foaie de retropriector+foaie de hartie?

Inca o data felicitari! icon_mrgreen.gif

hyena
in primu rand nu am de ce sa pun autocolant deoarece in pozitia in care stau la volan nu se reflecta nimic

1. da am renuntat la becurile martorilor de la ceasurile din dreapta acum sunt toate albe
2. stratul este foarte subtire deci nu cred ca va influenta cu ceva ramane de vazut
3. cadranele au fost trase pe un autocolant la o firma specializata o data pe autocolant alb de hartie si o data pe autocolant transparent pt ca imprimanta mea de 100 de ron nu se compara cu aia a lor de 5000 de euro biggrin.gif

cioby poate o sa vezi ceasurile live pe 8 mai wink.gif


revin cu niste poze facute ziua in amiaza mare la soare
mentionez ca merge si martorul pt proiectoare dar am uitat sa ii fac poza
goku
Mai am o intrebare ceasurile de 1300 se desfac de pe fata sau de pe spate ca nu prea vad cum as putea sa desfac sticla
Ps am incercat pe fata si am rupt o clema sad.gif
Cioby92
hyena am o intrebare ... ce face butonul pe care l-am inceruit (scuze ca am luat poza ta icon_mrgreen.gif ) ... la ceasurile mele lipseste huh.gif
hyena
nu face nimic chestia aia neagra e doar un dop care e lipit de geam pe acolo iese butonu de resetare la ceasurile tacosan
Cioby92
am inteles... multumesc happy.gif

PS: Cand ai montat ledurile care umineaza cadranele ai montat un filtru la ele? eu de doua ori am montat ceasurile si de fiecare data un led nu mergea (cand le-am dat jos ledul respectiv nu miraosea ca un led ars ci pur si simplu nu se aprindea) ... nu stiu ce sa cred wacko.gif ... alimentarea am facut-o: + de la turometru si - de la indicatori.
hyena
deci la mine toate ledurile sunt alimentete cu minus de pe folie de unde se prine si folia de la becurile alea 3 de sus si plus de pe potentiometru (care e scos din functiune)
dan2009_89
Ma bag si eu in seama sa va arat "operele" mele de arta....ceva banal si foarte simplu de facut! Ce parere aveti?? biggrin.gif

PS: regret ca am vopsit si acele indicatoare...au luat-o razna, nu mai indica bine, din cauza ca le-am ingreunat cu vopsea
hyena
ciudat eu le-am vopsit cu acrilic si imi arata foarte bine...
Siconi
Dane, cred si eu ca au luat-o razna. De-abia se vad ziua, ce sa mai zic noaptea... Nici nu e de mirare ca ochiul percepe eronat... iar stratul de vopsea probabil a depasit cu mult greutatea tolerata (intotdeauna exista o toleranta).
Curata-le si fa-le albe; vei fi uimit de rezultat.
andreybazatu
uitati ce mi-a iesit si mie , acele le am de la minel[attachmentid=1627619601] [attachmentid=1627619602] [attachmentid=1627619603] [attachmentid=1627619604]
iuliano_smile
andreybazatu tu ai lasat cadranele originale pe bord:-? si leai lipit pe cele noi pe alea vechi?
hyena
dap asa a facut
andreybazatu
exact
stiefani
[B] Salutare tuturor, salutare iuliano, hyena biggrin.gif am revenit si eu p aici.. ca tot trebuia sa va arat ceasurile mele, terminate de ceva vreme tongue.gif biggrin.gif ..scuzati calitatea unor poze, s cu telu facute, nu era camera setata cum trebuie...leduri superluminoase de 5 mm la 170 grade albe, verzi, albastre, rosii, galbene.. ace luminate cu smd albe de 3 mm...ce sa va mai zic..uitati ce a iesit..bineinteles, cu ajutorul lui Hyena, si sfaturile si parerile lui iuliano_smyle tongue.gif. multumesc biggrin.gif
C@talin
super bravo smile.gif
hyena
mai spala ba si tu masina aia!!!
ghitza
astea da ceasuri ,SUPER sa ai noroc de ele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.