Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
WGX

QUOTE(ph88dmc @ 6 Feb 2010, 18:39)
Salutare baieti...
  am si eu nevoie de programul acela corel 12 sau cam asa ceva pentru modificare unui bord ...ms mult
*




uite aici daca te intereseaza :
http://fbx.ro/p9bpwnp11ddk621s - pspx2.bin
http://fbx.ro/hi0vsp8chdsibo81 - pspx2.cue
DaII
QUOTE(hyena @ 27 Jan 2010, 01:21)
hai sa ma tin si eu de promisiune
raspunsu la intrebarea "cum dau ceasurile jos la bordul CN"

aveti mai jos o adresa de unde puteti descarca o arhiva cu 4 filmulete in care am incercat sa explic cum sa scoateti ceasurile

Filmulete

am uitat sa mentionez ca filmuletele sunt in format .mp4
*



esti tare ma le-am downladat
Bogdan90
Salut! Vreau si eu sa imi pun ceasuri din astea misto si vorbesc cu cineva care imi zice ca nu se potate printa pe autocolant cu imprimanta. Eu am de gand sa ma duc la o papetarie mai mare sa intreb, cu toate ca am acasa imprimanta, poate iese mai frumos la ei. Dar asta cu care am vorbit m-a cam pus pe ganduri. Baietii care si-au pus. Cum le-ati facut?
mihaimmm
Cum sa nu poti imprima cu propria imprimanta pe autocolant?
Esti sigur ca se referea la hartia autocolanta si nu la ceasurile facute cu ajutorul plotter cutterului?
hyena
eu am foaie autocolanta care poate fi trasa la imprimanta (este speciala pt asa ceva se gaseste la orice librarie)
acu depinde ce ceasuri vrei sa iti faci... daca vrei cu iluminare din spate e mai complicat... dar ai explicat FOARTE CLAR la pagina 53 a acestui topic

13 Feb 2010, 21:54:
QUOTE(mihaimmm @ 13 Feb 2010, 21:52)
Cum sa nu poti imprima cu propria imprimanta pe autocolant?
Esti sigur ca se referea la hartia autocolanta si nu la ceasurile facute cu ajutorul plotter cutterului?
*



daca autocolantul este f lucios nu se poate imprima cu orice fel de imprimanta
Bogdan90
Asta cu, care am vorbit intradevar, are cutter plotter. El mi-a zis ca imi face daca vreau din cutter-u ala, nush k nu am vazut niciodata cum e...Dar nu am idei, modele...Eu as vrea sa imi printez k in modelul postat pentru ca le-am gasit aproape pe toate aici pe forum, cu exceptia celui de presiune la ulei. Alt set nu am, si nici alte idei k sa ii zic lu asta sa imi faca. Daca mai aveti voi ceva in ajutorul meu va multumesc mult!
mihaimmm
QUOTE(hyena @ 13 Feb 2010, 21:52)
daca autocolantul este f lucios nu se poate imprima cu orice fel de imprimanta
*


E posibil sa ai dreptate si sa existe si hartii autocolante mai lucioase. smile.gif Insa in general si hartia foto este foarte lucioasa si sunt foarte multe modele de imprimanta care printeaza fara probleme pehartie foto (mai ales ink jet-urile).

@Bogdan90, Din cate stiu, e nevoie sa iti faci ceasurile la cutter plotter doar daca vrei sa le faci sa lumineze din spate wink.gif
Bogdan90
Pai asta vrea sa mi le faca el...pe bucatele cum ar fi. Fundalu, scrisu lipit peste fundal...crek sa imi ia banii numa:))
mihaimmm
bine, bine, el iti face ceasurile pt a fi luminate din spate, dar... u ti-ai facut in spate sau ai de gand sa iti pui leduri... etc.
Bogdan90
nu am de gand sa imi pun leduri in spate...mi-as pune dar nu imi place ca iese lumina pe langa ceasuri
mihaimmm
Cred ca, <a se citi virgula> cu putina atentie reusesti sa le faci si singur. Un top de 100 de coli autocolante e undeva pe la 10-15 de lei, parca atat am dat eu anul trecut... Urmareste primele pagini si vei afla multe informatii folositoare smile.gif Facuse parca cineva mai demult in acest topic un mini tutorial despre cum sa faci aceste ceasuri wink.gif
hyena
da eu am facut mini tutorialu de la pagina 53 :X (o mai fi si altu da eu il promovez pe al meu laugh.gif )
Bogdan90
La ce ceasuri vreau eu imi trebuie autocolant foarte lucios. Asta vrea sa imi faca din autocolant din ala de plastic, ca la taxiuri...Foile alea ce le-ai cumparat tu is luciase? Adica nu am mai vazut...
mihaimmm
QUOTE(hyena @ 13 Feb 2010, 22:21)
da eu am facut mini tutorialu de la pagina 53 :X (o mai fi si altu da eu il promovez pe al meu laugh.gif )
*


Da! Ai dreptate, al tau era tutorialul tongue.gif. smile.gif)
@Bogdan90, uite aici link cu tutorialul lui hyena. http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1977982
Bogdan90
Undeva in spatele panoului(pe unde vin prinse ledurile) intre kilometraj si indicatorul presiunii uleiului este o limbutza pentru o mufa. Eu pe aia nu aveam nici o mufa, dar aveam un fir albastru cu mufa liber cand am scos bordu. O veni acolo unsure.gif ? Stie cineva?
WGX
QUOTE(Bogdan90 @ 14 Feb 2010, 20:07)
Undeva in spatele panoului(pe unde vin prinse ledurile) intre kilometraj si indicatorul presiunii uleiului este o limbutza pentru o mufa. Eu pe aia nu aveam nici o mufa, dar aveam un fir albastru cu mufa liber cand am scos bordu. O veni acolo unsure.gif ? Stie cineva?
*


" limbutza" aia este un papuc pus pe reostatul acela, pentru eventualele becuri sau lampi ce vrei sa le alimentezi prin acela .
Bogdan90
Aha...deci nu am treaba cu el
utilizator86
salut . nu pot sa scot ceasurile.... le-am dat in stanga in dreapta , nu ies prin fata ... ma ajutati putin ? va rog!
Chivu Dan
am si eu ceva dar inca se mai lucreaza
ghitza
utilizatoru86:ai desfacut bordu din suruburile de pe stalpul din stanga ta cum stai la volan ?,sa poata sa cedeze putin pt a le scoate
tmkrf
am impresia ca prea multi intreaba ... dar prea putini realizeaza ceva ...
excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif
Bogdan90
utilizator86 daca ai CN3 nu poti sa le scoti. Eu am CN3 si am bordul scos momentan si am incercat de curiozitate si nu ies. Poti eventual sa il sucesti putin pt a schimba becurile...dar sa il scoti pe acolo nu. Sau cum se zice mai sus, desfaci suruburile din directia stalpului si tragi putin de bord si le scoti pe dedesubt. Succes!
hyena
QUOTE(hyena @ 27 Jan 2010, 01:21)
hai sa ma tin si eu de promisiune
raspunsu la intrebarea "cum dau ceasurile jos la bordul CN"

aveti mai jos o adresa de unde puteti descarca o arhiva cu 4 filmulete in care am incercat sa explic cum sa scoateti ceasurile

Filmulete

am uitat sa mentionez ca filmuletele sunt in format .mp4
*



Doamne parca am postat pt mine
Daca ai bord CN procedezi exact ca in filmuletele astea postate de mine
data viitoare search: Cum dau jos ceasurile la bord CN ?
Bogdan90
hyena am incercat sa dau ceasurile jos prin metoda ta, dupa ce am vazut filmuletele tale. Iti spun ca la mine nici nu iese nici nu intra:)). Am incercat, cu rama aia scoasa...
hyena
sigur ai scos cablu de la KM? trebuie inclinate un pic spre tine si apoi ies.
Bogdan90
Eu am demontat tot, am scos bordul afara, panoul cu ceasuri, tot! Dupa ce am vazut filmuletul tau am sos rama aia din fata...si am incercat de curiozitate, dar nimic. Nu trece, e mai mare partea dinspre sofer...nu stiu
utilizator86
DAR CEASURILE ALEA MICI CUM SE DESFAC ? LE-AM SCOS DIN MASINA DAR AM IMPRESIA CA SUNT CAPSULATE , AM DE ULEI SI TEMPERATURA
Siconi
Da, sunt capsulate. Se pot desface cu foaaarte multa rabdare si indemanare. Se poate decapsa inelul metalic ce tine sticla lipita de corpul ceasului cu ajutorul unei surubelnite late si ceva mai ascutita. Apoi, se desfac toate suruburile din spate, inclusiv cele de la contacele electrice. Apoi totul e o joaca. Partea cu inelul e cea mai nasoala. Exista riscul de a sparge geamul (e de sticla), dar se poate face altul dintr-o carcasa de CD, nezgariata desigur. Eu am reusit sa le desfac destul de usor, insa cu mare atentie.
Bafta!
utilizator86
eu le-am scos ceasurile alea mici , dar nu am notat si eu cum vin firele... maine le scta sa incerc varianta ta , dar am sa rog sa ma ajutati sa le pun si inapoi smile.gif in alta ordine de idei am bordul identic cu cel de mai sus al lui Chivu Dan. se pot scoate ceasurile daca slabesc putin suruburile sau daca le desfac din stanga ? momentan nu vreau sa dau bordul jos...
Siconi
Ceasurile se pot da jos si fara sa dezmembrezi bordul sau sa-l demontezi de pe masina. La orice Dacia!
Bogdan90
hyena te rog frumos daca poti sa imi spui cum vin firele de la avarii, pe culori? Ca nu stiu sa le pun la loc si nici nu pot sa circul cu masina ca nu am nici semnalizari. Tot din aceasta cauza zic eu. Multumesc
hyena
LolLolLo.gif nu ti le-ai notat si tu pe ceva
Bogdan90
Multumesc muuult mult de tot!
utilizator86
va rog sa ma ajutati si pe mine sa montez ceasurile la 1300 cele de ulei si temperatura , cu o schema , ca nu am notat cum vin firele, stiu ca cel alb vine la lumina , dar mai am trei pe unu trei pe unu trei fire ....... multumesc
Siconi
cele 3 fire sunt asa: unul e +12V, altul e masa si ce mai ramane din grupul de 3 fire este semnalul. Pe fiecare ceas, pe spate vei gasi 3 borne, doua sunt notate cu + si -, iar a treia nu are nimic, de regula. Cele cu + si - sunt clare, borna fara nimic e cea de semnal, care vine de la sonda respectiva. Cu un simplu aparat de masura sau cu un bec de control (cu 2 fire la el) poti identifica fiecare fir in parte, plecand de la ideea ca toata tabla masinii este conectata la masa (-). Astfel, dupa ce pui contactul ar trebui sa apara si +12V pe unul din fire (vorbesc pentru un singur ceas, la celalalt treaba facandu-se in mod analogic). Daca nu stii care fir este cel la care sa pui cei +12V, il identifici citind pe spatele ceasului bornele si astfel vezi la borna notata cu + ce culoare are firul respectiv. La fel si pentru -. Ce ramane e semnalul, logic. Dupa ce ai pus alimentarea, semnalul nu dauneaza daca il pui pe cel de apa la ulei si invers. Doar vei observa ca nu indica si atunci inversezi firele de semnal intre ele.
Hai ca se poate. Te ajuti cu fiecare detaliu disponibil in situatia asta (coloare fire, notatii borne, sasiu la masa, + dupa contact etc.).
Bafta. tot asa fac si eu cand nu am schema de montaj si nu mi-am notat eu de vreundeva.
utilizator86
multumesc frumos dar nu ma pricep asa bine. ar fi mai buna o schema... daca nu se poate incerc asa! dar poate gasim o schema
lisandru
@DannY_SmekeruL

sunt super de tot frate ceasurile :X:X
DannY_SmekeruL
imi pare bine ca iti place,dar mie nu imi plac cum au iesit deoarece nu sa imprimat bine tusul de pe cadrane.urmeaza sa ma apuc de ele din nou ca pana acum am fost ocupat cu sesiunea si alte alea.acum sunt liber si o sa ma apuc de treaba
Siconi
Bafta!
utilizator86
ma ajutati si pe mine sa pun ceasurile indicatoare de ulei si temperatura ? nu stiu cum sa-i pun firele . am doua rosii , doua albe , doua maro si verde parca,,,, help ca nu mai stiu cum erau. cand am tras ceasurile din bord au sarit firele .
Zealos
@Bogdan90, eu mi-am facut cu autocolant taiat la plotter-cutter si nu m-a costat mult, daca vrei sa vezi cum au iesit uitate la pagina 30.
Siconi
QUOTE(utilizator86 @ 5 Mar 2010, 00:09)
ma ajutati si pe mine sa pun ceasurile indicatoare de ulei si temperatura ? nu stiu cum sa-i pun firele . am doua rosii , doua albe , doua maro si verde parca,,,, help ca nu mai stiu cum erau. cand am tras ceasurile din bord au sarit firele .
*



Ti-am scris mai sus cum sa identifici firele si sa le conectezi. Ce alt ajutor mai crezi ca e necesar decat sa pui si tu umarul la treaba si sa inveti ceva si din asta?! Vrei totul mura-n gura?! Daca faci o cautare pe forum gfasesti schema electrica Dacia cu toate firele si culorile posibile.
Cioby92
am dat si eu ceasurile jos de pe masina sa le "tunaresc putin" laugh.gif si as vrea sa spal mecanismul kilometrajului ...oare daca il clatesc putin in alcool tehnic si il las la uscat, pateste ceva? si dupa sa ii pun niste vaselina (castrol de culoare verde)
ce zice-ti merge sau il las asa?

Multumesc!
ghitza
intreb aici caci de ceasuri este vb:la dacia din semnatura as vrea sa ii schimb ceasurle cu totul cu altele dar nu stiu ce model de casuri merge pus.Precizez ca,numail al ulei nu am indicator ci doar bec si in rest snt indicatoare si e cu turometru (asa am cumparat-o),va rog sa imi spuneti ce ceasuri se potrivesc sa nu cumpar degeaba si poze daca aveti e mai bn sa ma lamuresc ce sa cer

14 Mar 2010, 13:44:
vreau sa le schimb pt ca nu mai merge turometru pt ca sa puscat ceva pe placa aceea din spatele lui si la vitezometru nu mai merg cifrele
SB04AKI
cauta la remat din acelea cu indicator de ulei ca se potrivesc.
ghitza
deci merge ?k mss de sfat SB04AKI
Siconi
Bineinteles ca merge.
Cioby92
salutare
m-am apucat si eu de modificarea ceasurilor... am gasit niste modele aici pe forum dar am o problema ...nu stiu cu ce program sa le printez si sa aiba dimensiunile egale cu ale cadranelor?
hyena
photoshop, corel , paint (daca ai windows 7) etc...


Vand ceasurile de bord cine e interesat pm ca sa nu facem offtopic paici
ghitza
merg pe injectie?id mess:crisan_claudiu2009
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.