Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CEASURI ALBE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49
ghitza
da am luat modelul de aici.minl pune o poza cu ale tale sa vad si eu cum sunt ale tale
hyena
eu mi-am facut singur modelul poate ca seamana cu altele de aici, dar e facut de la 0 in PS am tras la scanner cadranele de plastic le-am transferat in photoshop si le-am facut peste ele folosind layere pt a pastra marimea si proportiile biggrin.gif
Siconi
Pai daca tot e de laudat, atunci cautati in primele 20 de pagini si ceasurile mele... ca tot veni vorba de pionierat... La vremea aia, voi erati soimi ai patriei biggrin.gif
hyena
eu nu ma consider pionier a fost o simpla gluma ca vad ca toata lumea pomeneste de ceasurile mele care, sa fim seriosi, nu sunt prea grozave
Siconi
Acuma n-o mai scalda... ce e al tau, e-al tau si gata. E munca ta si e bine privita. Bravo tie. Nu ma consider gelos, ci chiar apreciez. Voiam doar sa fiu un pic cinic cand am zis de soimii aia semeti smile.gif. N-o lua in nume de rau, ci ca pe un amuzament.
phun
@ ghitza: cat ai tu in bord ? 180 ? huh.gif
ghitza
da phun,dc?nu inteleg ce vrei sa zici mai exact.
hyena
pai el are doar 160 laugh.gif
phun
Nu, mi se parea altceva.

@ hyena: tu daca ai 180 inseamna ca fuge mai bine?
SB04AKI
dacile mai noi aveau 180 pe bord pt ca aveau motor de 1.4 si mergeau un pic mai repede dupa cate am citit eu pe net si prin carti
hyena
QUOTE(phun @ 15 Dec 2009, 18:05)
Nu, mi se parea altceva.

@ hyena: tu daca ai 180 inseamna ca fuge mai bine?
*



normal cu pedala la podea si toate panzele sus prinde 170 daca mai e si panta... LolLolLo.gif
phun
A mea in rampa ia atat radmasa.gif
Siconi
Dar nici alea nu atingeau viteza aia de vis... 180km/h blink.gif
Modelele mai vechi aveau 170, iar la cele un pic mai noi au adaugat 180, ca si cum ar fi facut din motorul ala de 1.4 un super ansamblu menit sa te impinga in scaun. Era o chestiune legata pur de reclama. Si cu ceasul cu 170 (160+liniuta de dupa aceasta cifra) nu aveai cum sa dai peste cap acul ala.
andrey16
QUOTE(hyena @ 16 Dec 2009, 00:13)
normal cu pedala la podea si toate panzele sus prinde 170 daca mai e si panta... LolLolLo.gif
*



M-am uitat la ceasurile facute de tine ...au iesit chiar frumos..chiar foarte frumos

Am vazut ca ai pus leduri in spatele ceasurilor...la ledurile alea daca le polizezi putin din varf lumina pe care o fac nu o sa mai fie asa concentrata o sa fie mai raspandita ..am vazut la tine casunt portiuni mici unde intensitatea este putin mai mica..

Erau inainte lanternele acelea lungi din aluminiu sau tabala nu mai retin exact si puteai sa le pui bec normal sau bec lupa parca asa se numeau...cam acelasi efect ar avea polizare varfului ledului

Am sa fac maine poze la un led ca sa vezi diferenta
hyena
ledurile sunt polizate (sunt plate in cap) diferenta de intensitate e cauzata de cablurile care alimenteaza si dau semnal turometrului si de alte minuntatii care sunt pacolo vreau sa desfac ceasurile si sa lipesc poleiala de la ciocolata pe interior ca sa reflecte lumina (sper sa se rezolve problema)
Siconi
Merse mai bine cu folie de aluminiu de bucatarie wink.gif. Crede-ma ca stiu cum e biggrin.gif
Dyzy
Salutare tuturor! Daca ma poate ajuta si pe mine cineva...as vrea sa imi modific si eu ceasurile de la papucul meu smile.gif model fara turometru(2004) bord scoica smile.gif vreau ceva albastru insa luminat din interior...am gasit pe cineva care s'a oferit sa imi faca insa nu am atati bani cat imi cere pt asemenea operatie...as vrea sa iasa ceva de genul celor de mai jos...daca ma puteti ajuta cu niste modele (as vrea sa scriu ceva unde este turometrul daca tot este aproape goala chestia aia)
cicisxn
in sfarsit mi-am montat si eu ceasurile...

cristiman46
cicisxn destul de reusite ceasurile dar sa nu fi scris 'cald -rece.....' si butonul ala care trebuia sa ii fi gasit alt loc.Oricum in principiu sunt frumoase.
cicisxn
Butonul ala e pus pt a aprinde sau a stinge lumina din spate...care nu mi-a iesit egal si ma enerveaza...dar acum...na. In principiu,ce am vrut eu sa realizez nu mi-a iesit tocmai cum planuisem,si anume: ceasuri albe,cu iluminat atat UV cat si din spate alb. De ce asa?!? Pt ca noaptea oricum albul ceasurilor se "aprinde" de la LEDurile UV si nu mai e un alb tocmai curat. Am vrut buton de ON/OFF la iluminatul din spate ca sa nu stea aprinse si ziua sa se anuleze culorile una pe alta. Per total general eu am realizat ce mi-am propus,dar nu au iesit exact asa cum speram eu,pt ca lumina din spate e orientata inegal si se aprinde la turometru pe partea de 2-3000 si la vitezometru e foarte puternic iluminatul in dreptul vitezelor 40 si 60,asta desi colantul e gros si e pus atat pe fata (alb,normal),cat si pe spate (negru,pus "in oglinda") ca sa ramana transparente doar cifrele. si sa NU se imprastie lumina aiurea...eh,poate urmatorul va iesi mai bine.

Ma bate gandul sa mai fac unul pe carton de o culoare...bleo foarte deschis...e carton de carti de vizita,mat. Scrisul va fi cu negru,iluminatul doar de sus cu leduri UV,pt ca noaptea culoarea cartonului aluia arata exact ca si cum ar fi ceasuri plasma,acele luminate alb sau rosu sau...ce-o mai fi. Fontul folosit va fi probabil LASERIAN,spre deosebire de cel de acum LCD...nu mai stiu cum.

Succese in continuare si La Multi Ani!
hyena
mi-am dat si eu bordul jos zilele astea si am facut si niste filmultete ca tot se vaita lumea ca nu stie cum se dau ceasurile jos (ma refer la cn) am sa postez filmuletele zilele astea in speranta ca va vor ajuta
andreybazatu
salutare la toata lumea as avea si eu o intrebare unde pot sa gasesc acele ace indicatoare de la turometru si de la kilometraj modelul ca la dacia papuc ca am fost pe la dezmembrari si nu am gasit iar la piese auto am fost doar intr-un loc si mia spus ca nu a avut niciodata separat doara kilometrajul sau turometrul complet.
Oare mai are rost sa mai incerc si pe la alte magazine de piese auto sau nu se gasesc la bucat
Va rog spunetimi si mie care leati schimbat de unde leati luat?
hyena
nu gasesti decat la remat sau eventual pe aici pe forum
SB04AKI
incearca sa il contactezi pe membrul minel avea el ceva ace care merg si iluminate din spate.
phun
Pai ce alea de papuc sunt iluminat ? unsure.gif
andreybazatu
nu sunt cu iluminare din spate arata mai bine decat cum are bordul scoica , au un aspect mai frumos. mie imi trebuie modelul cum are ''cicisxn'' uitate mai sus pe pagina ca are si cate poze postate
hyena
exact sunt niste ace nomale care au o bulina neagra la un capat (pot fi luminate frumusel :X
andreybazatu
stiu ca sunt niste ace normale ,dar nu gasesc sa le cumpar si nu stiu de unde sa fac rost, iar in legatura cu ilumnarea din spate nu mas complica
hyena
pai deja te complici incercand sa gasesti astfel de ace laugh.gif singurul loc in care ai putea sa gasesti este cum am spus si mai sus este rematul ai putea totusi sa mai incerci si prin targuri din astea de vechituri sau ceva de genu... slabe sanse sa gasesti de cumparat separat
phun
Acele astea presupun ca s-au pus pe papucurile alea cu bord CN rotunjit. La remat nu cred ca gasesti . In talciocuri s-ar putea. Intr-adevar, sunt frumoase.
Siconi
Nu e neaparat sa gasesti la Remat. Eu am gasit in dezmembrari de pe un Clio diesel din 92 si se potrivesc de minune. Plus de asta, nu a vrut ala sa imi ia nimic pe ceasurile de Clio, avand in vedere ca erau numai plastice. Bun, dar asta e un caz fericit. Un set de ceasuri ajunge undeva pe la 50-100 RON la dezmembrari, depinde de anul de fabricatie al masinii si de bunavointa celui care tine "cheile curtii".
andreybazatu
gata am gasit ace de la colegu ''minel'' are el de papuc
hyena
intreabare pt "electronisti" beculetu de la semanlizare (ala verde cu sageti stanga dreapta ) sta mereu aprins cum am pus contactul pac si beculetu verde parca ar fi ala de la "!"
am desfacut bordul si nu am nici un scurt... am schimbat de curand releul de semnalizare deoarece am reusit sa il prajesc mai exact l-am topit sa fie ceva legat de noul releu? sau de incidentul care ma facut sa schimb releul ce parere aveti?

si alta buba daca am acc/contactul pus si apas frana mi se aprinde foarte scurt pozitia... am observat cand ma jucam intro noapte cu pedala de frana asta de la ce sa fie pe contactul de la pedala am legat pe langa contactul de la stopuri si un fir de la alarma... care sa fie buba?

stiu ca sunt mai mult decat offtopic dar nu cred ca are rost sa deschit un thread cu asa ceva
andreybazatu
aceeasi problema o am si eu cu beculetul de la semnalizare dar la mine cand dau semnalizare licare dar foarte slab in rest sta tot timpul aprins.
eu banuiesc ca e releul de semnalizare
hyena
exact asa face si al meu...
andreybazatu
mai asteptam si alte pareri poate nu e releul... smile.gif
Dan_kalibra
Am si eu o rugaminte mare daca are cineva sa-mi trimita si mie modelul acela de ceasuri (numai vitezometrul si turometrul) care seamana cu cele de Skoda(pe negru si cu cifrele albe+rosu) sau orice aveti altceva (mentionez ca nu prea ma pricep si daca se poate as vrea sa fie la dimensiuni pt ca nu prea stiu sa le modific). Am citit toate cele 58 de pagini dar unele ceasuri postate nu mai merg sa le deschizi nu am putut sa iau decat modelul ca al lui Hiena. Daca aveti timp sa ma ajutati v-as fi recunoscator. Puteti sa trimiteti si pe : Dan_kalibra@yahoo.com
Multumesc anticipat.
phun
Pai daca nu e scurt pe undeva sigur e releul. Ce daca e nou. Si al meu e nou si cateodata cand dau semnal parca o ia la trap radmasa.gif si trebuie sa ii dau din nou ca sa mearga normal (tic-tac) .

Fa proba cu alt releu si vezi..

<span class='edit'>6 Jan 2010, 11:30:</span>
Apropo si de ce vrea Dan_kalibra , nu se potriveste bordul de Golf 2 sau 3 ? (ma refer...sa incapa in bord exact la fix) Ca si alea au tot 2 ceasuri si presupun ca sunt mai ieftine decat cele de Skoda.

....nu se potriveste sad.gif

<span class='edit'>6 Jan 2010, 11:35:</span>
Dan_kalibra ...uita-te la primul sau al doilea post de la "Daciile noastre". Mie unul imi place foarte mult ce a facut omu' biggrin.gif
Dan_kalibra
Sa fiu mai explicit as vrea sa printez (imprimanta gasesc) un model de ceasuri ca ale lui BITTERMAN pagina 4, postul #113,daca le are cineva daca nu ceva pe negru pentru TAKOSAN (vitezometru si turometru),eu am bord din ala de scrie Dacia in stanga si vreau sa-i pun si turometrul (il am) dar nu am gradatiile pt turometru(poate le are cineva scanate chiar si pe original),dar ziceam ca tot dau ceasurile jos sa fac ceva mai frumos poate chiar luminate din spate.Daca aveti scanate sau facute de voi puteti trimite eu nu ma pricep la PC(paint-uri , photoshop-uri). Va multumesc !
phun
Dar se gasesc de cumparat am vazut smile.gif plasma...nenorociri..
Dan_kalibra
Eu vreau mai mult sa dau ceasurile jos ca sa pun turometrul,ca am unul extern cu leduri dar e de 6000 ture si nu prea arata exact,si imi trebuie macar turometrul original de Takosan scanat,iar daca as avea un model mai deosebit cu atat mai bine, dar ma gandesc ca poate baietii au muncit mult sa le faca si nu vor sa imparta munca lor cu altii,si ii inteleg.
phun
De ce te mai chinui tu Dane cand ai Calibra. In loc sa o faci pe aia... biggrin.gif
CT 06 THH
daca vrei iti pun eu turometru scanat dar nu e de takosan smile.gif
Dan_kalibra
Mersi CT 06 THH daca vrei trimite si turometrul ala dar eu voiam Takosan pt. ca are alt font la cifre si se vede urat turometrul asa si vitezometrul altfel, ca asa am si eu un set de ceasuri aproape noi si luam turometrul cu totul nici nu mai trebuia sa-l scanez.
Oricum multumesc pt. amabilitate.
PHUN si acum 3 ani cand am schimbat toata tablaria la Dacie si am vopsit-o si acum 4 ani cand i-am facut motorul cap coada nou si i-am pus gpl nou(vreo 5000ron) fara jante ,kit ambreiaj si altele(alti bani),aveam Calibra,aveam si alte masini mai noi Opel-uri,Wv-uri,iar acum multi ani am avut Dacii noi(pe injectie,inclusiv asta vara am avut una alba cu 40.000 km. reali) plus multe straine aduse din Germania ,dar la alea ma uitam doar sa castig,pe cand Dacia asta o am din '87 (avea 19.000km reali) si are o valoare sentimentala si cat o mai merge vreau sa functioneze si sa arate impecabil.
Daca totusi are cineva un turometru de Takosan scanat i-as fi recunoscator daca mi l-ar trimite.(nu mai insist pt. alte modele ca probabil deranjez).
CT 06 THH
daca vrei pot sa iti mai dau un turometru de renaul scanat... il am pe masina da azi o sa il dau jos sa modific ceva la el...merge pus la mecanismul de la, eu am schimbat decat cadranul

nu se vede prea bine in poza da macar iti faci o idee:)

sau cel mai simplu ia turometrul de la mine si baga-l in photoshop si il editezi cum iti place tie;)
Dan_kalibra
CT 06 THH te rog daca vrei trimite-l pe ala de Renault daca il ai scanat ca e mai apoape ca font(cifre) cu ala de Takosan. Am vazut ca l-ai trimis pe ala romanesc dar pe ala il am si eu pot sa-l montez direct cu totul in ceasurile de takosan dar nu da bine ca e diferit la cifre. Oricum scuze de deranj si mersi mult.


9 Jan 2010, 21:21:
Vezi eu vreau sa semene cifrele cu vitezometrul asta ,ca asa am ceasuri aproape noi romanesti dar imi place mai mult takosan-ul plus ca am modificat si instalatia pt. el
CT 06 THH
ti-l trimit cu cea mai mare placere da acum sunt plecat si ajung vineri acasa:) daca nu gasesti nimic mai devreme de vineri dau jos panoul meu si ti-l scanez
Dan_kalibra
Mersi mult dar sa nu dai ceasurile jos pt. mine doar daca oricum le dai sa modifici tu ceva la ele, ca ma gandesc ca poate o avea vreun coleg scanat turometrul de takosan si mi-l trimite si mie ,nu are rost sa le dai jos asa ,ca e prea mare deranjul.
CT 06 THH
oricum vreau sa il dau jos pt ca i-am pus ace de bmw cu leduri sub ele sa se aprinda si cel de la kilometraj imi atinge la arc si se blocheaza acum pe la 40... si ma enerveaza sa stau mereu sa dau pumni in bord ca sa urce acul sau sa coboare la 0 ... oricum daca nu rezolvi nimic pana vineri sau sambata iti dau eu imaginea de la al meu si cred ca arata mai bine decat ala de takosan:)
Siconi
Dane, dar de ce nu iti scanezi tu ceasul de la turometrul pe care il ai, apoi pe cel de viteza si pe urma le editezi in felul urmator: culegi cifrele pana la 80km/h si le suprapui peste cele de la turometru. In felul asta pastrezi EXACT acelasi font si ai si aceeasi gradatie potrivita cu destinatia Dacia. Eu asa as face... sincer. Ai pe ceasul de viteza toate caracterele de care ai nevoie, mai putin inscrisul " x100 RPM", care poate sa fie diferit sau sa nu mai fie deloc. Ce zici?! eu asa as scoate-o la capat daca nu as gasi ceas de Takosan la nimeni. Ti-as da eu o scanare, dar eu am bord O-O-O si nu te ajuta cu nimic, chiar daca am integrat un turometru de CN in el... am iluminare din fundal si caractere si design custom. Deci nu te pot ajuta altfel. Succes!

P.S.: Turometrul ala de 6k rpm este de motocicleta model vechi, daca nu ma insel (Java, IJ, Minsk sau ceva asemanator, daca nu e de Lada)?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.