Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
cris06
QUOTE(draculafly @ 8 Nov 2009, 20:30)
e cineva care a folosit filtru de ulei ,,romcarbon,,? ceva pareri  in legatura cu acest filtru ? sau trebuie evitat ?
*


Monteaza filtru Mann si nu-ti strica motorul cu prostii de-astea. Are rost pt 20-30 de lei?
aliuta2000
Am vazut ca marca Mobil au schimbat etichetele .
eu am pus dupa fabrica Mobil SyntS 5w40 , si as vrea sa merg tot pe aceeasi linie.
ideea e ca am vazut ca la 5W40 incet incet se gaseste doar Mobil3000 .


pentru cei care cunosc mai multe decat mine .: este acelasi ulei sau este diferit ??

In cazul in care ma hotarasc pot sa trec pe Castrol Magnatec(132 ron/4lcarrf.)fara sa am probleme ?(spumare sau altceva)?.
merci mult . sad.gif
cris06
Eu cred ca e acelasi ulei in alta conserva. Oricum tot turcesc e.
Daca nu schimbi vascozitatea (adica ramai tot pe 5W40) nu trebuie sa faca niciun fel de spuma. Dar de ce vrei sa renunti la Mobil?
Chiar sambata am facut un schimb la Cielo si am trecut de la Castrol Magnatec 5W40 la Liqui Moly Synthoil High Tech 5W40. Foarte multumit cum merge motorul de la Fiat cu acest ulei. Am sa-l testez si pe Cielo. Cel mai mult m-a atras provenienta uleiului. Made in Germany.
Ramane de vazut comportarea in timp.
Leo0608
de liqui moly am auzit si eu numai de bine. Plus ca te costa si mai ieftin daca il iei direct de la importator (dealer)
Intr-adevar Motul, Liqui Moly,Royal Purple se pot numi uleiuri si clar nu sunt botezate deloc
cris06
Intr-adevar am luat un bidon de 5l de la Medias (aproape de Sibiu unde e importatorul) si fata de preturile din Iasi e o diferenta de aproape 30 de lei, bani cu care imi iau 2 filtre de ulei Mann. Merita.
fictiv2004
QUOTE(cris06 @ 9 Nov 2009, 13:01)
Eu cred ca e acelasi ulei in alta conserva. Oricum tot turcesc e.
Daca nu schimbi vascozitatea (adica ramai tot pe 5W40) nu trebuie sa faca niciun fel de spuma. Dar de ce vrei sa renunti la Mobil?
Chiar sambata am facut un schimb la Cielo si am trecut de la Castrol Magnatec 5W40 la Liqui Moly Synthoil High Tech 5W40. Foarte multumit cum merge motorul de la Fiat cu acest ulei. Am sa-l testez si pe Cielo. Cel mai mult m-a atras provenienta uleiului. Made in Germany.
Ramane de vazut comportarea in timp.
*



Cris, de care Castol Magnatec 5w40 ai avut in motor, si de ce l-ai inlocuit cu LM ? Ce nu ti-a placut la el? Sau doar te-a atras certitudinea locului de fabricatie, in defavoarea unor specificatii mai bune de la Castrol?( banuiesc).

Pentu aliuta:
Mobil a rebranduit ceva produse, asa ca ce vezi acum sunt noile etichete; totusi in magazine se mai gasesc si produse cu etichetele vechi, atentie la termene...
cris06
Am fost multumit de Castrol Magnatec 5W40, C3 pt. benzina cu care, Cielo a mers vreo 40 kkm (4 schimburi) numai cu acest tip de ulei. Insa, vazand comportamentul motorului de la Fiat Panda cu uleiul L M SHT 5W40 am decis sa-l incerc si pe Cielo. Deasemenea, pe langa argumentul suprem al provenientei, m-au convins si specificatiile din fisa tehnica a producatorului care sunt mai superioare decat ale Magnatecului. Aici se vad diferentele (nu foarte mari) dar sunt:
Ce m-a surprins la Magnatecul importat la noi (atat la bidoanele de 4l cat si - mai nou - si la cele de 5l) e faptul ca pe eticheta unde e codul de bare primele doua cifre (din stanga) sunt 4 0 care indica faptul ca e produs sau imbuteliat in Germania. Insa scrie clar ca e Made in CE. Inca un argument ce m-a facut sa renunt la el. Am sa vad comportamentul acestui ulei L M la Cielo si voi expune impresii. Defapt, prima e ca motorul e un pic mai silentios. Cred ca e doar placebo. Insa cred, ca orice motor cu ulei nou in el suna mai fin.
aliuta2000
QUOTE(cris06 @ 9 Nov 2009, 13:01)
Eu cred ca e acelasi ulei in alta conserva. Oricum tot turcesc e.
Daca nu schimbi vascozitatea (adica ramai tot pe 5W40) nu trebuie sa faca niciun fel de spuma. Dar de ce vrei sa renunti la Mobil?

Ramane de vazut comportarea in timp.
*



nu vreau sa schimb producatorul , era ideea ca am gasit ceva mai ieftin acest castrol magnatec la carr... .

cat despre Mobil syntS 5W40 acum posibl sa mai gasesc prin magazine, dar la anul mai mult ca sigur nu , si nu eram sigur ca Mobil 3000 5W40 este acelasi ulei .

sunt multumit de Mobil , si tot de asta o sa folosesc.
merci mult
cris06
Am cautat un pic pe google caracteristicile si datele tehnice ale uleiurilor din gama Mobil, Synt S si Super 3000, ambele 5W40 si, surpriza: Mobil Synt S are caracteristici usor superioare celui Super 3000:
Comparand si cu L M SHT 5W40, caracteristicile Mobilului sunt usor inferioare. Am facut doar o demonstratie. Personal, nu am folosit niciodata Mobil.
sergiu_studineanu
de BIXXOL ce parare aveti?
DMP
@cris06:
O mica observatie: fisa tehnica pusa de tine e de la mobil super 3000 X2 5w40. Insa acest mobil super 3000 x2 nu se gaseste pe la noi (cel putin eu nu am vazut pana in prezent).
Daca te vei uita pe fisa tehnica de la mobil super 3000 X1, uleiul mobil super 3000 pe care il gasesti pe la noi, vei vedea ca acest x1 are caracteristici chiar mai slabe decat x2 care e usor sub synt s 5w40.

Nu stiu care e motivatia exacta a existentie lui x1 si x2 insa e cert ca x1 e produs in Turcia iar, probabil, x2 in alta parte.
cris06
E posibil, nu am remarcat micul amanunt! Oricum, momentan nu folosesc acest ulei de la Mobil si nu cred sa-l folosesc prea curand. Ramane de vazut cum se comporta cel ales de mine. Ce ma intriga e faptul ca se mediatizeaza asa de mult aceste uleiuri care, pe unele piete nici nu le gasesti! Si culmea, Mobil si Castrol cred ca sunt la concurenta dar ofera produse cu caracteristici medii spre inferioare la preturi destul de mari! mad.gif
IRONICK
Eu ma gandeam sa incerc ELF EVOLUTION SXR 5W30 (ACEA A5).
einstein1984
SI eu. Insa cred ca la primavara. De ieftin e relativ ieftin la 33 lei litrul si oarecum sintetic.
IRONICK
Ala este pretul in retea?
einstein1984
In reteaua magazinelor Auchan. Crezi ca m-am tampit sa iau acelasi ulei din service cu 10-15 lei in plus la litru?
IRONICK
Corect, cine cumpara de la Dacia ulei scump ...
vijelie
Firmele.
Andy_ACS
Si cei cu masina in garantie.

vijelie
Parerea ta.
Eu, cat am avut Logan propriu in garantie, n-am cumparat un gram de ulei de la service.
Pur si simplu nu mi-a fost frica de Bau Bau. smile.gif
Andy_ACS
Tie nu, altora da. La fel si la raspunsul cu firmele, unele cumpara de la ei, altele nu. Personal nu am cumparat si nu as cumpara niciodata consumabile de la ei. Insa sunt unii care considera ca facand reviziile la ei su cu piesele lor masina e mult mai bine intretinuta, deci au clientii lor fideli. smile.gif

Bafta!
IRONICK
Nu intodeauna piesele aftermarket sunt bune.
vijelie
Nu, dar acum pe bune, ce firma ati auzit ca trimite angajatii sa cumpere ulei din carfur ca e mai ieftin cu 30 lei?
Andy_ACS
Corect, mergand la reprezentanta ai certitudinea ca dai bani in plus si consumabilele sunt ok, calitate medie, nu pui ceva foarte prost. Cautand la magazinele de piese poti cumpara mai ieftin lucruri bune sau prostii, deci daca nu esti informat, nu ai timp, ai bani mergi la reprezentanta. Daca nu mergi la aftermarket smile.gif

Edit: @vijelie oho, sunt multe firme care nu numai ca isi cumpara piese aftermarket, dar au si atelier propriu in care si le schimba!

Bafta!
einstein1984
PRin Franta sau alte tari europene Renault vinde contracte de interetinere, unde dai banu de la inceput si ai asigurat tot, de la ulei si filtre la bujii si anvelope. Si iesi mai ieftin decat sa le platesti in service.
Oricum, diferenta de la pretul la ulei in service fata de pretul in supermarket ca e cam ca la o cola la terasa fata de o cola la acelasi supermarket.
IRONICK
Mi se pare plateste pachet de intretinere pe un numar de km la cumpararea masinii.
sergiu_studineanu
de BIXXOL ce parare aveti?
einstein1984
Scump si fara pedigree.
sergiu_studineanu
trebuie sa faca ceva la banii aia...chiar ma gandesc sa il incerc...poate imi mai apare un pistonas ceva in plus....smile.gif) rau nu cred ca poate sa-i faca.
einstein1984
Daca tot dai bani, da si tu pe un Mobil 1 sau macar un ELF. Ca sa nu zic Valvoline, ARAL sau Texaco.
sergiu_studineanu
pai...bixxolu asta e vreo 60-70 ron/l ...sincer nu stiu preturi pt ce ai zis tu ... sunt mai scumpe?
einstein1984
Mobil 1 e chiar mai ieftin. Si ala unge Porsche si Mercedes AMG la iesirea din fabrica.
Leo0608
motul si liqui moly sunt mai ieftin la litru si alea sunt uleiuri, ung motoare la masinile de curse (raliuri)
si masini cu pretentii .. in fine faceti ce vreti
am spus parerea mea despre mobil, castrol, elf (sunt uleiuri contrafacute ce ajung aicea la noi)

dati search cu google despre motul, liqui moly si mai invatati ...
ati cam ramas in urma
annem
QUOTE(sergiu_studineanu @ 11 Nov 2009, 11:14)
pai...bixxolu asta e vreo 60-70 ron/l ...sincer nu stiu preturi pt ce ai zis tu ... sunt mai scumpe?
*


O fi d-ala care se schimba la 50-60k. Nu cred ca-l fac si p-asta in Rusia.
einstein1984
Nea total, poate mai inveti dumneata niste limba romana. Eu ii recomand omului un ulei care se si gaseste , nu trebuie sa umbli prin tot orasul dupa ele si unge la prim montaj motoare de strada care costa zeci de mii de euro (Porsche, AMG, Corvette si altii). Si kennol sau Fuchs (nu ca ai fi auzit tu de ei)fac uleiuri de curse bune, insa nu prea ma grabesc sa pun asa ceva in masina mea.
bobo77
Simbata ma duc la revizie, m-am tot gindit ce sa bag si m-am hotarit, tot 5w30 de la dacia bag.Nu zic ca este super ulei dar eu zic ca-si face treaba bine.
SUPERCAR
Eu pentru dci-ul meu de la prima revizie si pana in prezent folosesc Castrol Magnatec Diesel 5W-40 bidonul de 4L este in jur de 170ron in reteaua Carrefour/metro.
cris06
Ok, doar ca tu ai disal... smile.gif E bun si Magnatecul dar, daca se poate mai bine (oferta bogata) de ce nu? Apropos de reteaua asta mare: ai grija la promotii! Cauta in magazine specializate in comertul cu piese si acc auto si s-ar putea sa ai o surpriza! Pret mai bun. wink.gif
LE: Kaufland? Au astia niste scoruri la Castrol Magnatec 10W40 de parca ar fi ulei de racing: cam 180lei/ 4l ! greata.gif
DMP
@SUPERCAR: Magnatec Diesel 5w40 gasesti la scoruri incepand de la aproximativ 125 ron/4 litri. In Carrefour gasesti sub 130 ron/4 litri doar la promotie.
SUPERCAR
Sub 160 ron nu l-am vazut niciodata in carrefour sau metro/selgros,etc...in genul asta de hypermarket-uri promotiile de rezuma la reducere de cel mult 20 ron...deci daca el costa 170ron normal e diferenta cam mare pana la 125 ron.
Andy_ACS
In nypermarketuri e mai scump uleiul. Ce folosesc eu (Castrol Magnatec 5w40 la bidon de 4l costa la magazin de piese auto 125 ron + schimb gratuit, iar in supermarket este in general 160-180 ron)

Bafta!
cris06
Cam asa-i. Mare atentie (am mai scris) la data fabricatiei/imbutelierii! In principiu un ulei are un termen de valabilitate, in medie, de 3-4 ani (depinde de producator) in recipient sigilat. Am vazut pe multe bidoane de Castrol Magnatec 5W40 C3 pt. benzina ca lipseste data producerii. Si aceasta data se imprima doar pe bidon. Cred ca acest ulei il reimbuteliaza, lipesc alta eticheta pe bidon si-l baga la vanzare la reduceri sau promotii! E trist dar totul e posibil. Comertul nu stagneaza! icon_mrgreen.gif
misu78
QUOTE(total @ 11 Nov 2009, 12:19)
dati search cu google  despre motul, liqui moly  si mai invatati ...
ati cam ramas in urma
*


Sa cautam si total? Asa te cheama nu? Dar tu nu faci reclama..... Cum spunea cineva: nici reclama mascata nu mai stiti sa faceti!
Schimba userul.
sergiu_studineanu
dupa cum spuneam am pus BIXXOL 10w40 si pana acum merge super ( + solutie de curatat 2+2).
cris06
Ce ai facut? Ai pus solutie flushing in uleiul nou? ohmy.gif
sergiu_studineanu
...buna asta..... blink.gif
einstein1984
Daca nu pui si duralube si metabond, tot degeaba.
Dupa mine unul, uleiurile asta din bezinarie, sunt pentru situatii cand ramai fara ulei pe drum si trebuie sa completezi, nu pentru utilizare curenta. Mai ales din prisma preturilor, si mai apoi din cea a calitatii.
esmeron
Dar uleiul din cutia de viteze la ce interval se schimba?
fictiv2004
QUOTE(esmeron @ 20 Nov 2009, 22:50)
Dar uleiul din cutia de viteze la ce interval se schimba?
*




mecanicul de la serviceul Campina mi-a spus luna trecuta ca la revizia a 6-a, 90.000 km in cazul meu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.