Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
george_scala_2004
MOTUL 8100 X-cess 5W-40
[attachmentid=1627649984]
KISS 74
Salut.Am cumparat 3l de ulei Elf evolution SXR 5w30 cu care vreau sa fac schimbul de ulei si vreau sa stiu daca trebuie facuta o spalare interioara a motorului asa zisul flushing deoarece am folosit un ulei BP Visco 10w40.Multumesc pt. opinii.
ramsen
de ce il schimbi cu marca asta de ulei...ala nu iti mai place cum lucreaza???sau asa ai auzit tu pe la coltul blocului ...eu in solenza bag numai ELF evolution SXR 5 W 40 si merge super frumos motorul...de obicei se face ce spui tu... dar totusi lasa uleiul pe care l-ai avut inainte
aluibasarabeanu
Ce-ti mai e si cu denumirile astea!Multumesc pentru lamuriri.O sa iau ELF sxr.
mykissfm
mai pui 20 -30 ron si iti cumperi un valvoline syn power 5w 40,, oricand la orice ora este peste elful de romania si castrol magnatec,mai ales daca iti place so calci. biggrin.gif
Andy_ACS
Orice ai lua numai Mobil super 3000 sa nu iei ca cica e f prost smile.gif
PaulT
QUOTE(mykissfm @ 23 Aug 2010, 12:23)
mai pui 20 -30 ron si iti cumperi un valvoline syn power 5w 40,, oricand la orice ora este peste elful de romania si castrol magnatec,mai ales daca iti place so calci. biggrin.gif
*




Distractive posturi...
george_scala_2004
QUOTE(mykissfm @ 23 Aug 2010, 12:23)
mai pui 20 -30 ron si iti cumperi un valvoline syn power 5w 40,, oricand la orice ora este peste elful de romania si castrol magnatec,mai ales daca iti place so calci. biggrin.gif
*



cam are dreptate... mai ales daca uleiurile de mai sus sint imbuteliate prin turcia sau...romania ? blink.gif
Andy_ACS
Pune-le si pe alea de la uleiurile blamate, macar sa avem cu ce compara wink.gif
george_scala_2004
[attachmentid=1627650490] [attachmentid=1627650491] [attachmentid=1627650492]
Andy_ACS
La Castrol ai pus de la 10w40 in loc de 5w40.
Analizand putin nu mi se par diferente asa mari incat sa recomanzi cu caldura unul din ele si sa spui sa te feresti de altul.

Bafta!
george_scala_2004
tocmai ca nu prea sint...intre cele facute la mama lor si pentru care exista documentatie...eu nu am recomandat cu caldura niciunul...eu am spus ce o sa pun eu in motor - motulul 8100 wub.gif
PaulT
Elf-urile 5w sunt semisintetice.. Unul din ele este SJ altul SL.... Castrol Magnatec este full sintetic si SM. Ce cauta pus langa Elf? Si ce e in link-ul catre fisa Valvoline care sa ii dea dreptate?

L.E. - Castrol Magnatec 5w40, cu fisa tehnica:

http://www.oilmag.ro/uleimotor/castrol-mag...c-p-574771.html
george_scala_2004
QUOTE(PaulT @ 23 Aug 2010, 13:28)
Si ce e in link-ul catre fisa Valvoline care sa ii dea dreptate?
*



tbn, sulphated ash,...
IRONICK
deci acum conteaza tbn-ul ...nu mai se discuta de detergenti?
PaulT
QUOTE(george_scala_2004 @ 23 Aug 2010, 13:49)
tbn, sulphated ash,...
*



TBN Valvoline full sintetic 5w40 - 10,3
TBN Castrol Magnatec 10w40 semi sintetic - 10,4

Care e peste? Si asta e semisinteticul...
george_scala_2004
ba da...aia oricum sint intrinseci in compozitie...numai ca mai conteaza si durata de schimbare...iar daca tbn este mai mare durata creste...
IRONICK
ca v-a aruncat cineva fitilul cu cateva posturi in urma ...
PaulT
Exact..
mykissfm
am recomandat valvoline-ul fiindca am folosit,si acum am un bidon nou nout care va intra repede pe instalatie.
m-am intepat si eu cu mobilul turcesc intr-ub fel ,el e bun ,dar nu mai mult de 5000 km ,asta pentru unul care ii place sa calce pedala tot timpul.

nu mai fiti rai,adunati ce e bun,chiar discutam cu tipa de unde imi procur eu uleiul,si imi spunea ca taximetristii din bucuresti prefera aral high tronic 5w 40 in locul elfului ,oare de ce?
tribunul
Taximetristii din Bucuresti prefara sa nu dea bon fiscal, oare de ce?
mykissfm
le permite legea si tara in care traim,asta e cu totul alta discutie.
george_scala_2004
poate ca, spre deosebire de elf, imbuteliat la brasov, aral este facut la mama lui ?
vi_escu
Si de asta.
aluibasarabeanu
Astazi mi-a recomandat si am si cumparat ELF evolution SXR 5w30 pe care scrie fuel economy cu verde si am observat pe aici ca majoritatea aveti 5w40,ce fac il pun sau nu il recomandati.Am dat 125 de lei pe 4 l si il por duce inapoi daca nu e bun pentru 1,6 mpi.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Andy_ACS
De bun e bun, corespunde cu cerintele producatorului.
Cred ca 5w30 ar trebui sa fie teoretic mai economic, fiind mai subtire la cald decat 5w40, acesta din urma tot teoretic ar trebui sa protejeze mai bine motorul.
In practica cred ca diferentele de consum si uzura intre cele doua nu sunt foarte mari.
Ca sa iti faci o idee de preturi tot 125 ron am dat si eu pe Castrol Magnatec 5w40 de 4L, de la un magazin de piese din Craiova (in supermarketuri e undeva la 160-170 ron bidonul de 4L).

Bafta!
mykissfm
QUOTE(aluibasarabeanu @ 23 Aug 2010, 20:15)
Astazi mi-a recomandat si am si cumparat ELF evolution SXR 5w30 pe care scrie fuel economy cu verde si am observat pe aici ca majoritatea aveti 5w40,ce fac il pun sau nu il recomandati.Am dat 125 de lei pe 4 l si il por duce inapoi daca nu e bun pentru 1,6 mpi.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
*




acum sa nu te sperii,dar s-ar putea ,si sigur e, unul si acelasi lucru cu dacia oil 5w 30 premium,cea ce e si normal.francezul nu se joaca ca noi.

multi care au folosit nu au gasit diferente de comportament intre ele.
madhorsefuzzy
Eu vreau sa stiu cum te-ai intepat tu cu Mobilu' turcesc?
mykissfm
l-am luat eftin,trebuia sa schimb uleiul.impropriu spus intepat ,dar nu se preteaza pentru un motor folosit mai mult extraurban si care vede 4- 5000rot/min,dupa 5000 km apare un sunet ciudat in acceleratii.

acum revin la valvoline si gata joaca,cel putin asta rezista cap coada.
dr_mKe
Ce auz fin aveti dom'le toti ! Daca nu ar fi cam ilegal ce-am facut eu si BZN pe Transfagarasan, v-as da link sa vedeti ce-i aia FORJA.
PaulT
Pe pm se poate ? icon_mrgreen.gif
dr_mKe
Nu prea, ca nu ma lasa BZN-u icon_mrgreen.gif
mykissfm
si de aici deviaza toata discutia ca deobicei, a mea e mai tare ca a ta,se forjeaza mai bine. mad.gif

dr_mKe
Ma indoiesc, ca io am ulei triplu esteric in motor tongue.gif
mykissfm
si cu ce te ajuta? oricum motoarele astea nu sunt pentru raliu sau forje repetate. laugh.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(mykissfm @ 23 Aug 2010, 22:16)
l-am luat eftin,trebuia sa schimb uleiul.impropriu spus intepat ,dar nu se preteaza pentru un motor folosit mai mult extraurban si care vede 4- 5000rot/min,dupa 5000 km apare un sunet ciudat in acceleratii.

Te-am intrebat ca mobil turcesc folosesc si eu si la mine nu se manifesta mai zgomotos dupa 5000Km pana la 10.000Km. Poate nu am eu auzul fin.

Ideea e ca la schimb, la 10.000Km, nu se schimba zgomotul motorului dupa schimb.

Extraurban vede si motorul meu 5000-6000rpm.

Singura diferenta in zgomotul motorului a fost cand am schimbat elf 5W40 la 13.000Km. Pana in 10.000Km nu am simtit niciodata vreo diferenta intre uleiuri.
mykissfm
fata de valvoline si aral hightronic,pe care le am folosit ,motorul dupa 5000 km mi se pare mai zgomotos in turatii,iar cu celelalte 2 uleiuri nu se intimpla.

acum m-am intors la valvoline si aici voi ramane.
dr_mKe
Eu unul as da warnuri pentru offtopic p-aci.

Ti se pare dar nu ai masurat cu nimic zgomotorul sau sa fi facut vre-un test al oloiului din motor cu un spectrofotometru la vro' firma de camioane, ca aia au asa ceva in dotare de regula.

Ulei facut in turcia nu-i bun. Pe naiba, fabrica aia din Turcia a lui Mobil este cea mai mare si high-tech fabrica de oloiuri din lume la ora asta. Supernova a mers cu Mobil 1 0W-40 "turcesc" probabil mai multi km decat ai condus tu in total, si a mers absolut impecabil. La fel merge si Loganul, care a trecut de 15.000 km cu Mobil 1 0W-40 in motor si va merge perfect 20.000 km, multe schimburi de acum incolo, oloi referinta in materie de "performante".

La ce uleiuri ai folosit pana acum, nici unul prea grozav, te dai cam super expert si nu poti aduce nici macar un singur argument solid si obiectiv, doar "mi se pare"


wink.gif
brvictors
up.gif
george_scala_2004
asa. si pina la urma ce sa torn in solenza ? motul 8100, prima si deocamdata singura optiune, sau...?
brvictors
here we go again...
dr_mKe
Toarna si Motul 300V Chrono daca te tine bugetul. Nu vad de ce nu mergi bine cu Elf 5W-30 / 40. Chiar nu vad de ce.
george_scala_2004
la acelasi pret mi se pare ca 8100 are performante mai bune ca elf-ul...
dr_mKe
Le-am folosit pe ambele si nu am constatat nici o diferenta evidenta, precum in cazul lui 300V sau Mobil1 0W.
madhorsefuzzy
Uite o intrebare: Mobil 5W40 10.000Km sau Mobil 1 0W40 20.000Km?
dr_mKe
Din moment ce cartea zice un interval, in conditii normale de functionare nu vad care-i problema. Practic un sintetic esteric veritabil rezista mult mai bine in timp decat un semi sau sintetic non-esteric. Eu unul zic ca depinde mult modul de exploatare. In oras n-as tine nimic 20.000 km.
tribunul
pe exterior....
Andy_ACS
In filmuletul asta eu nu vad decat un teribilist care chinuie o masina pe drumuri publice si probabil e foarte mandru de el, de masina si de skill-ul lui. Nu vad legatura cu uleiurile.
Probabil trebuia sa postez la "ce soferi ma enerveaza".
tribunul
Lasa-l ca a depasit pe exterior.
dr_mKe
Legatura este vis a vis de regimul de exploatare. Eu unul merg destul de des in regimul respectiv. Unii merg rar, altii deloc. Circuland mult in oras pe distante scurte "chinui" masina mult mai rau decat fac eu in clip.
Poate kissu' isi da seama daca motorul meu suna bine sau rau cu uleiul asta radmasa.gif
Ai vazut o depasire regulamentara, doar cu o mica ciupire a benzii continue chiar la sfaristul ei. In plus portiunea de drum are vizibilitate buna daca ti-l arat pe zi, vezi 2-3 curbe in afara de cea pe care o negociezi.

Pentru unii, indiferent de masina, un asemenea drum este o delectare cand e liber.

Pe mine spre exemplu ma enerveaza cei care de lene nu-si dau jos barele de amarare de pe acoperis, merg sub limita legala de viteza, etc. Nu vad cum influenteaza degradarea uleiului in timp, chestiunile cu pricina.

Teribilism ? Totusi n-am postat cum se iau respectivele ace de par de-a latu, cu viteza de intrare aproape de 100, nu ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.