Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
romeodr
daca masina mai este in garantie pierzi garantia ....altfel...daca nu mai este in garantie nu are nimic,oricum uleiul este garantat sau mai bine zis in termen de valabilitate 5 ani,de regula...!!!
eu am 62.000 km cu Loganul luat in 2008 nou,si am facut schimbul de ulei numai la 20.000 km efectuati ,cand au fost si reviziile respective,si nu a consumat un gram intre schimburi,masina fiind forjata din greu pe autostrazile din UE..!!!
au bagat numai Dacia Oil 5w30 intre reviziile de 10.000 si 20.000 respectiv 40.000 si 60.000 si normal 0 -10.000 cu care a venit din fabrica si a fost super ok...
la revizia de 20.000-40.000 km au bagat Mobil 1 -5w40 si am avut consumul mai mare cu minim un litru %...
Dacia Oil eu zic ca este ok,est facut defapt in noua fabrica TOTAL-LUBRIFIN de la Brasov !!!!
annem
dani com
Cred ca are Dacia Oil 5W30.
Nimic nu se intimpla, la cit se merge cu masina.
Sa puna ceva sintetic mai de soi la schimb. Sa fie 5W30 sau 0W30. Nu costa mult mai mult de dublu. Il poate tine lejer 2 ani si.
Totusi, la mine MCV-ul facea urit rau cu Dacia Oil pe la 9000km. Asta depinde si de condus.
Normal, garantia s-a dus daca nu s-a facut revizia la 1 an, adica si schimbul de ulei. Dar cred ca se mai poate negocia.
cosmin_h82
De aprox 500 km am Castrol Edge 0W30 si pot spune ca sunt multumit (pana acuma). Am observat un consum putin mai redus si motorul se aude mai clar (peste 3500 rot). Sunt tare curios cum se va comparta la ger... Masina are 28000 km din 2007.
dani com
QUOTE(annem @ 13 Sep 2010, 14:03)
dani com
Cred ca are Dacia Oil 5W30.
Nimic nu se intimpla, la cit se merge cu masina.
Sa puna ceva sintetic mai de soi la schimb. Sa fie 5W30 sau 0W30. Nu costa mult mai mult de dublu. Il poate tine lejer 2 ani si.
Totusi, la mine MCV-ul facea urit rau cu Dacia Oil pe la 9000km. Asta depinde si de condus.
Normal, garantia s-a dus daca nu s-a facut revizia la 1 an, adica si schimbul de ulei. Dar cred ca se mai poate negocia.
*



5w40 are. Masina nu mai e in garantie, are 4 ani.
G.R
QUOTE(testike @ 27 Aug 2010, 09:55)
Multumesc, as fi vrut sa aflu totusi de la cineva care foloseste de mai multi km. smile.gif

>LE: Am sunat, e din Gherla.
Parea destul de serios, parca.. Zicea ca livreaza si personal in CJ si prin curierat, importate din SUA, si bidoanele sunt de cate un quartz (cam 0.95 litri). Spunea ca pot sa verific bidoanele - ce as putea verifica la ele..?
Am auzit de un caz de la o benzinarie, de unde se scotea continutul cu o seringa (gaura o faceau undeva in partea de jos, sa nu se observe) ,puneau ceva posirca in loc, si apoi astupau gaura..

*



Uleiurile import SUA nu corespund normelor europene, si nu au aprobarile OEM ai constructorilor europeni.
george_scala_2004
nu e chiar asa...

cel putin la mobil, pentru unele uleiuri exista si aprobari acea.

http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS...ileage_Oil.aspx

probabil ca si ceilalti mari producatori americani si-au omologat uleiurile si pentru piata europeana. si nu vad diferenta atita timp cit uleiurile indeplinesc normele sae atit in cit si in europa...

practic in zilele noastre nu mai exista diferente intre uleiuri in privinta normelor...ar fi si costisitor pentru producatori sa produca linii dedicate de uleiuri: europa, america, japonia...
cibononi
as vrea sa cumpar ulei de motor - Mobil1 0W-40 "European Car Formula",dar nu stiu ce sa fac,sant de incredere siteurile astea ce vand ulei mobil 1 din sua ?
daca a mai cumparat careva de pe net las ruga sami recomande un site chiar 2
cris06
Banuiesc ca uleiul asta nu-l vei folosi la masina din semnatura... smile.gif
vi_escu
QUOTE(G.R @ 15 Sep 2010, 21:58)
Uleiurile import SUA nu corespund normelor europene, si nu au aprobarile OEM ai constructorilor europeni.
*



Normal ca nu corespund, sunt mai bune. Vezi Motul, Havoline, Valvoline, Shell, etc. Aprobarile oem ale producătorilor europeni nu au (aproape) nicio treabă cu calitatea, e chestie de... business.
DR.M
Pana acum am folosit Dacia Oil si Mobil1 5W 40. Acum voi baga Mol Dynamic Prima 5W 40 (am castigat 4 litri la Mol).
cris06
Poate o fi fost Mobil 5W40. De ce nu te axezi pe o singura marca de ulei?
DR.M
A fost Mobil 1. Stiu ca este si Mobil, fara"1". La revizia de 1 an doar Mobil1 aveau in service. Inca doua revizii m-am dus de acasa cu Mobil1 (fabricat in Belgia). Pretul a fost de aproximativ 2,3 ori mai mare ca Dacia oil. Anul trecut n-am mai dus ulei si am constatat cu ca si Dacia oil s-a scumpit. Uleiul Mol l-am castigat. Are aprobarea Renault. In benzinarie 4L costa 152 Ron. Fiecare companie petroliera are marca de ulei proprie pe care il distribuie si prin reteaua proprie de benzinarii. Cat timp uleiul respecta normele API si ACEA + are si aprobarea producatorului motorului respectiv, cred ca se poate pune alta marca de ulei la fiecare schimb de ulei.
vi_escu
Sigur. Mai ales că sunt destul de mulți producători încât să acopere durata de viață a motorului. Scurtată zdravăn.
PaulT
De ce ar fi scurtata viata motorului? Atata timp cat uleiurile sunt de calitate si respecta normele indicate de fabricant faptul ca pui o marca diferita la fiecare schimb nu are cu ce sa influenteze durata de viata a motorului...
einstein1984
Pentru ca poate compusii sunt suficient de diferiti sa reactioneze intre ei? Si te trezesti cu mal in chiulasa si in baia de ulei?
PaulT
Uleiurile full sintetice sunt compatibile intre ele chiar daca e vorba de completare.. La berlina dupa un rulaj de 70.000km(motor desfacut acum cativa ani dupa doar 70.000km din motive de segmenti Goetze teapa) motorul era perfect curat in conditiile in care am schimbat de vreo 5 ori marca de ulei, iar in ultimii 10.000km cand incepusem sa completez din ce in ce mai mult bagam ce ulei gaseam la indemana, de acelasi tip(10w40 semisintetic) dar de marci diferite. Rezultatul? Nici urma de namol. Era luna motorul cand l-am deschis. De asta nu pricep de ce ar folosi cineva motor flush-ul..
cristio_79
Legat de uleiurile Metabond, are cineva informatii despre ele?
DR.M
Oare nemtii care fac in 2-3-4 ani 120-200.000 km si pe autostrazi, fara limita de viteza, de multe ori chiar aproape de viteza maxima a masinii fac atata filozofie pe seama uleiului de motor sau pur si simplu duc masina la service de marca si baga aia ce au la indemina? Multe masini au schimbul de ulei la 2 ani sau 30.000km sau cand indica computerul de bord. Sunt camionete (dubite) (Fiat/Iveco) cu service si shimb de ulei la 45.000km. Sa nu credeti ca acolo se foloseste ulei cu totul special. Sunt uleiuri de motor normale, recomandate, agreate de producatorul masinii.
tribunul
probabil folosesc alta benzina/motorina
DR.M
Benzina si motorina conform normelor UE, ca si noi.
G.R
QUOTE(cristio_79 @ 23 Sep 2010, 14:58)
Legat de uleiurile Metabond, are cineva informatii despre ele?
*



Da, sunt uleiuri Total, ambalate in flacoane Metabond. Nu au nimic special.
einstein1984
Doar pretul ridicol de mare.
G.R
Asa este DR. M, cati nemti am intrebat, habar nu au ce ulei se pune in masinile lor in service. Service-ul il pune, el raspunde. Ei stiu ce-i mai bun.
cristio_79
Da, dar mentalitatea service-urilor din Germania mai mult ca sigur este diferita de cea a service-urilor din Romania. La noi stiu doar sa-ti bage pe gat produse la preturi cat mai nesimtite, eventual si de cea mai proasta calitate dar ambalate frumos, iar daca ai probleme, iti baga prosteala cu "exploatarea defectuoasa" and shit si vor sa te faca iar la buzunare.
testike
In Germania sigur lucreaza numai ingeri reincarnati, sau voluntari de la organizatii de binefacere care stiu si mecanica.
La un prieten un VW Golf nou in garantie la primul drum in Austria i s-a aprins ceva la bord si nu a mai mers mers cu mai mult de 50 km/h sau asa ceva (am inteles ca are ceva mod de protectie), a mers in service si acolo i-au facut diagnoza, dar au zis ca nu stiu care e problema. Au sters eroarea si l-au taxat 150 euro - masina in garantie.
Daca se intampla asa ceva la noi - romanii cei mai mari escroci..

On-topic : am 9000 km cu Mobil5W40 si dupa ce am strans filtrul de aer merge destul de bine motorul, mai tin uleiul pana pe la vreo 12 mii cred.
Ma tot gandesc daca sa trec inapoi pe Mobil1 0-40 (de care am pus pana la 65 mii) , pana la cati km se poate pune?
Pe site la Mobil am vazut ca peste 100 mii e recomandat 5w-40 parca, si peste 200mii 10Wxx?
G.R
Baieti, ni ne-am referit aici la faptul ca proprietarii de masini din strainatate nu stiu ce marca de ulei au in masini. Indiferent de pretul platit la service etc. Noi prea punem accent pe marca.
mykissfm
punem pentru ca suntem romani si stim cu totii in ce tara traim.nu pot avea incredere in uleiurile dacia oil si elful de romania .mai avem pina a devenii nemti ,la noi de cand intri pe poarta service-ului se uita sa te "friga" cu ceva.
valvoline syn power 5w 40 forever.(de acum inainte) biggrin.gif
G.R
Multumesc, imi cade bine ca vorbesti frumos de Valvoline. Vand Valvoline. Dar folosesc altceva in masina. Nu ca n-as avea incredere in Valvoline dar... imi plac provocarile.
mykissfm
am mai folosit 3 schimburi inainte dupa am pus aral high tronic si mobil 3000x1 ,mai mult din curiozitate ,dar am revenit la acest ulei pentru ca merge altfel motorul . smile.gif
vi_escu

Treaba cu auzitul este total subiectiva!

QUOTE(mykissfm @ 16 Jul 2010, 11:19)
......
in cazul de fata mobil 3000 x1 5w 40 ,nu inteleg cum pe alte motoare isi face treaba si pe astea ale noastre numai probleme,ca har ca mar.

eu vreau sa spun ca in turatie mare se aude mai frumos cu mobil fata de valvoline syn power 5w 40.
*


IRONICK
QUOTE(mykissfm @ 28 Sep 2010, 08:02)
dar am revenit la acest ulei pentru ca merge altfel motorul . smile.gif
Sa il opreasca cineva pe disperat. Pana acum nu a avut nimeni nimic de invatat din posturile lui.
einstein1984
Sa ma bata cineva de am vazut vreo diferenta intre elf semisintetic si mobil 1 in mersul motorului?
george_scala_2004
QUOTE(mykissfm @ 28 Sep 2010, 08:02)
...am revenit la acest ulei pentru ca merge altfel motorul...
*



nedumerire.gif cum anume "merge altfel" ? o baza de raportare exista ? ma gindesc ca diferentele apar sau ar trebui sa apara intre doua motoare identice (inclusiv din punct de vedere al reglajelor !) in care se folosesc uleiuri diferite, motoarele sint supuse unor regimuri diverse de turatii, la rece, la cald...

altfel... naughty.gif
mykissfm
QUOTE(IRONICK @ 28 Sep 2010, 08:30)
Sa il opreasca cineva pe disperat. Pana acum nu a avut nimeni nimic de invatat din posturile lui.
*




cand am afirmat asta era uleiul proaspat ,dupa 7000 km nu se mai auzea ca valvoline-ul. biggrin.gif
nu te obliga nimeni sa inveti ceva de la mine ,ma bucuram si eu cand era uleiul nou in motor. laugh.gif
nu am intrecut pe nimeni in disperare,si mai ales pe tine. radmasa.gif
vi_escu
Promit ca fac eu un experimet cu o ureche autorizata! Am un vecin care sufla intr-o teava (nu stiu cum se numeste intrumentul) in orchestra radio. Il convoc la un schimb de ulei in curte si va anunt verdictul. Dar mai dureaza ca am doar 4500km cu actualul ulei.

L.E.
Cine imi da o cheie pentru filtru?
IRONICK
QUOTE(mykissfm @ 28 Sep 2010, 10:14)
nu am intrecut pe nimeni in disperare,si mai ales pe tine. radmasa.gif
Pai daca nu esti atata de disperat, nu mai posta pe topicul asta.
mike_mocy
salut!am un logan 1.6 si trebuie sa-i fac schimbul de ulei...nu stiu ce sa aleg dintre castrol magnatec 5w40 si aral high tronic 5w40.aceste tipuri de ulei sunt semisintetice sau sintetice?care ar fi mai potrivit pentru motorul meu?am atasat o poza cu eticheta cu specificatiile de la castrol.
cristio_79
Sunt sintetice amandoua.
Compara fisele tehnice pentru Castrol si Aral si vezi ce iti convine.
vi_escu
castrol magnatec 5w40 este sintetic iar aral high tronic 5w40 este semisintetic (sau cum zic ei synth-technology)
mike_mocy
pe eticheta din fata scrie b4 5W40.ce semnifica b4?cristiano_79 ce mi-ai dat tu era fisa tehnica de la c3...banuiesc ca sunt diferite...ce spuneti?
PaulT
Dintre cele doua Castrol. Eu tot Magnatec folosesc.
djasu82
idem si eu e foarte bun castrol magnatec ar mai fi mobil 1 .
mike_mocy
pana la urma sa inteleg ca acel castrol se potriveste motorului masinii mele,nu?
PaulT
Bineinteles.
contLord
eu folosesc pe 1.5dci CASTROL EDGE Turbo Diesel(pompe duze) 5W40
G.R
Mike_mocy
B4 este norma de ulei ACEEA pentru motoare diesel. Nu are rost sa dai banii pe un C3, care este norma ACEEA pentru ulei destinat motoarelor diesel cu filtru de particule. Nu strica motorului tau, dar nici mai fericit nu te va face. Mai sarac insa cu siguranta. smile.gif))
mike_mocy
nu am inteles un lucru...nu merit sa cumpar ca e mai scump sau ca nu e bun pentru motorul pe benzina?dauneaza cu ceva?ca pret e 27 lei/litru adus din germania ceea ce nu mi se pare scump.ms pentru raspuns
annem
Pune-l linistit.
Pina nu demult uleiurile C3 erau semnificativ mai scumpe fata de celelalte uleiuri diesel.
Acum nu mai e asa.
Ultimul Texaco 5W40 folosit si la Logan si la Dacia Break avea normele API SM/CF ACEA A3/B3/B4/C3 la 30lei/l.
Oricum, uleiul tau Castrol Magnatec adus din Germania nu-i semnificativ mai ieftin fata de cel de pe aici.
mykissfm
norma b4 e mai buna ca cea b3,tine mai bine la tavaleala uleiul.
ursamajor
Eu folosesc de 5 ani jumate Mobil 5W40, nu Mobil 1, ci Mobil, care a tot schimbat denumirile de la Synth la Super 3000, acum. Mi se pare compromisul optim preț-calitate. Am văzut că mai sunt și alții care-l folosesc. Voi la câți km îl schimbați, în condiții normale de utilizare a mașinii (mers și-afară și-n oraș)? Eu l-am tot schimbat sub 10.000 km (dar pe-acolo), însă acum m-apropii de cifră și-s cam strâmtorat că am avut 3 nunți cu loz mare și schimbul va mai întârzia. E pe undeva vreo indicație a producătorului în care să se specifice ceva în acest sens, că pe site la Mobil nici nu l-am găsit? Mulțumesc.

EDIT: l-am găsit, dar numai pe Mobil România, la americani nu-i, da' tot n-am dat de vreo fișă cu caracteristici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.