Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
laurentiu78
Eu folosesc Valvoline 10W40 de 65.000 Km. Saptamana trecuta am facut revizii la doua Lagune pe benzina si aveau 180.000Km respectiv 230.000 km au folosit numai ulei Elf si mergeau bine ''merci''. Sa-mi explice mie de ce e ''naspa'' uleiul Elf si de ce e si mai naspa Valvoline? Apropo Valvoline nu e ulei olandez cun am vazut undeva mai sus.Nici cei de la NASCAR nu il recomanda tocmai ''deaia'' hehehee. Hai cumparati uleiuri scumpe sa ii faceti fericiti pe altii. icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(bossake @ 15 Apr 2010, 22:22)
ai dreptate, nu il recomanda PE degeaba wink.gif
*



nu pe degeaba, il recomanda pe bani, si nu are nici o legatura cu calitatea.
SORAN
"Imi plac" aprecierile de genul folosesc ulei X de 2 ani si n-am avut nici o problema biggrin.gif Pai cam ce probleme ar putea aparea tinand cont ca probabil nu ai pus Lubrifin cum zicea cineva mai sus si ai pus Elf, Castrol sau Mobil sa zicem? La mers normal poti merge si 25.000 km si probabil ca nu vor aparea probleme pe care sa le simti din masina. Problemele apar in timp sau apar daca folosesti un ulei total nerecomandat pentru un diesel mai pretentios cu un DPF sa zicem. La fel si cu Motul...a zis cineva ca nu e bun de nimic...spre deosebire de alte marci Motul e prezent in multe competitii sportive si acolo vezi daca un ulei e bun sau nu. Va dati seama ca o echipa de curse care ar avea probleme de la ulei ar renunta imediat la ei. Ce-i drept e alta gama de ulei acolo dar nici noi nu solicitam motoarele cum se solicita la o intrecere sportiva.

Ma gandesc sa zicem la Castrol la "moleculele inteligente"! Pai cum stie molecula inteligenta sa o ia prin sorb si sa se duca acolo une trebuie biggrin.gif asta suna a Duralube sau Metabond.
SorinXp
Am fost pe la Dacia showroom (Adras Militari) de am cautat stilou de retus pentru caroserie si am vazut si cat costa un bidon de Dacia oil 5w30 premium (26ron).
Cu acest ulei Dacia recomanda 20.000km sau 1an de zile, dar daca masina merge in conditii grele (gen bara la bara, atmostfera cu foarte mult praf - gen santier .... ) se recomanda schimbul la jumatate -> 10.000km.
Eu pana acum am folosit Elf Evolution SXR 5w40 care e cam 40 ron litru (foarte multumit de el pana acum 30k km si 1 an si 4 luni) si il schimb la 12-15k, dar iau in serios varianta cu Dacia oil premium si sa il schimb pe la 10-12k ca merg prin Bucuresti pe zi cam 20-25 km.

La capitoul caracteristici tehnice cred ca acest ulei este full sintetic, are normele A5/B5 (maxim pana acum) si SL/CF (..SL, SM e ultimul), este recomandat de producat, da garantie pentru el si e ieftin.
testike
Eu stiam ca e semisintetic, cel putin asa era prin 2005 cand am pus eu ultima oara.
Vis-a-vis de pret, este Mobil 5-40 full sintetic cu 32 ron chiar acum la Auchan, cutie de 1 litru. Oricum, raportat la cate costuri sunt cu masina (asigurari benzina reparatii etc), o economie de cativa roni la 1 an sau asa ceva nu e foarte mare oricum..
Saint666
Normele ACEA ( A5/B5 etc ) nu functioneaza pe principiul maxim.

http://www.acea.be/images/uploads/pub/0703...7_LD_and_HD.pdf
Mihai R
Uleiul pentru Ford este mult mai ieftin. Uleiul Elf pentru motoarele Renault este mult mai ieftin. Acum, ma rog, preturile de la Adras nu sunt tocmai cele mai bune. smile.gif

Ia incercati si la Anda Trading sau alti furnizori de piese si uleiuri.
einstein1984
QUOTE(testike @ 18 Apr 2010, 19:22)
Eu stiam ca e semisintetic, cel putin asa era prin 2005 cand am pus eu ultima oara.
Vis-a-vis de pret, este Mobil 5-40 full sintetic cu 32 ron chiar acum la Auchan, cutie de 1 litru. Oricum, raportat la cate costuri sunt cu masina (asigurari benzina reparatii etc), o economie de cativa roni la 1 an sau asa ceva nu e foarte mare oricum..
*


Domnu, Mobilul ala e "sintetic" asa, ca vor aia de marketing, ca e facut din baze minerale cracate. Cu adevarat sintetice sunt PAO si esterii, gasiti prin Mobil 1 si Motul 300V.
testike
Pana acum de la 5000 km am bagat Mobil 1 0W-40, de ce nu scrie pe el tot din motiv de marketing "adevaratul ulei sintetic"? biggrin.gif

LE: Ce inseamna "minerale cracanate", e mai prost decat cel de la Dacia semisintetic, la fel, mai bun, nu se pot compara?
Folosesc Mobil 5-40 la un Polo, mecanicii ziceau ca ar fi mai bun din cauza ca e mai gros..
argon
ala e ulei sintetic adevarat.
einstein1984
Nu scrie pe el, dar scrie pe net daca stii unde sa cauti. Mobil s-a judecat cu castrol parca cand au inceput aia sa vanda ulei mineral cracat pe post de sintetic.
Uite un site bine documentat unde explica destul de bine ce si cum: http://www.opieoils.co.uk/technicalinfo.aspx
Explica si de ce sa n u folosesti uleiuri W50 sau mai groase daca nu e cazul.
mykissfm
QUOTE(dr_mKe @ 15 Apr 2010, 19:14)
Depinde cu ce 10W-40, nu-i tot una Motul 300V Chrono sau Lubrifin 10W-40
*




ma gindeam la valvoline durablend 10w 40 sau elf st competition 10w40 ,nu sunt curios sa tin masina sa vad ca a facut 300 000 sau 400 000km ,vreau si eu ca basescu un duster icon_mrgreen.gif radmasa.gif
vi_escu
de unde pasiunea asta pentru uleiuri semisintetice?
mykissfm
pasiunea ca pasiune ,dar observ ca nu mai renteaza ,un 10w 40 bunicel se invirte la 80 ron bidonul de 4l ,iar un 5w 40 130 ron 4l .ca numar de kilometrii tot pe acolo il schimb in jur de 8000km .
as inclina spre valvoline durablend 10w 40 dupa datele tehnice pare mai bun,si dupa cum m-am mai vaitat am doua masini si cu amindoua se circula +benzina care se scumpeste nu ajungsa fac putina economie.
am schimbat uleiul acum 4 saptamini si deja am facut 3000 km ,iar eu nu suport sa vad ca sta uleiul innegrit mult timp in motor.
SORAN
Si vrei sa zici ca acum e negru la 3000 km sau ziceai in general?
mykissfm
zic in general si mai ales cind ajunge pe la 8000km ma dispera ca se innegreste.
vi_escu
asa face toate tongue.gif
dr_mKe
Uleiul contine detergenti si este normal sa se inchida treptat la culoare. Mizeriile sunt in ulei si nu depuse prin motor. Un sintetic ramane mai curat, dar nu dupa primul schimb.
mykissfm
am si eu o nelamurire inainte am avut valvo syn power5w 40 acum am pus aral high tronic ,o bila alba aral motorul e oleaca mai silentios, il achizitionez de la magazin serios adica sursa sigura ,dar ma bazaie niste" prieteni" cum ca aralul nu mai e ce a fost odata si ca lasa nu stiu ce depuneri si in consecinta ar bulii motorul sad.gif .
eu unul nu prea m-as lua dupa ei ca din cite stiu si de alti care-l folosesc de ani de zileuleiul ar fi bun si nu creeaza probleme.
cei care folosesc ulei puteti sa ma linistiti intr-un fel.
Valman
QUOTE(mykissfm @ 26 Apr 2010, 12:24)
1. am avut valvo syn power5w 40 acum am pus aral high tronic ,o bila alba aral motorul e oleaca mai silentios,
2. dar ma bazaie niste" prieteni" cum ca aralul nu mai e ce a fost odata si ca lasa nu stiu ce depuneri si in consecinta ar bulii motorul.

1. Asta e placebo.
2. Asta e folclor.
QUOTE(mykissfm @ 21 Apr 2010, 07:30)
iar eu nu suport sa vad ca sta uleiul innegrit mult timp in motor.

N-ar trebui sa fie un criteriu. Uleiurile sintetice au detergenti mai puternici. Deci se vor innegri mai rapid dar asta nu inseamna ca sunt gata de schimbat.
QUOTE(G.R @ 15 Apr 2010, 23:13)
Fiecare constructor de vehicule recomanda un ulei "conational"
1. BMW Castrol,
2. Valvoline nu-l recomanda nimeni fiindca Olanda nu produce masini.

1. Castrol e brand BP (British Petroleum).
2. E brand american. S-a pus si poate inca se mai pune la primul plin la Aston Martin, Jaguar, Bentley etc.
QUOTE(laurentiu78 @ 18 Apr 2010, 11:02)
1. Sa-mi explice mie de ce e ''naspa'' uleiul Elf si de ce e si mai naspa Valvoline?
2. Apropo Valvoline nu e ulei olandez cun am vazut undeva mai sus.

1. Nu e naspa nici unul nici altul. Doar unii utilizatori se cred mai cu mot.
2. Divizia Europa il fabrica in Olanda.
cristio_79
QUOTE(mykissfm @ 26 Apr 2010, 13:24)
... acum am pus aral high tronic ,o bila alba aral motorul e oleaca mai silentios, il achizitionez de la magazin serios adica sursa sigura ,dar ma bazaie niste" prieteni" cum ca aralul nu mai e ce a fost odata si ca lasa nu stiu ce depuneri si in consecinta ar bulii motorul 
eu unul nu prea m-as lua dupa ei ca din cite stiu si de alti care-l folosesc de ani de zileuleiul ar fi bun si nu creeaza probleme.
cei care folosesc ulei puteti sa ma linistiti intr-un fel.
*


Si eu tot Aral folosesc, tot dintr-o sursa sigura, mi-a fost adus in doua baxuri sigilate, produs in Germania. Nu am probleme cu el, motorul este mai silentios si nu este doar o impresie.
Treaba cu depunerile am auzit-o si eu, pana acum nu am dat jos capacul culbutorilor sa vad daca e ceva mizerie, dar din ce se vede pe gura de umplere este foarte curat.
Cu toate acestea, azi am achizitionat 3 litri de Total Quartz 9000 5W-40 fabricat in Franta. L-am luat deoarece l-am gasit la un pret mai mic decat pe net si fata de ofertele primite aici.
Uleiul acesta il foloseam tot timpul la masinile de la firma la care am lucrat, masini care au trecut de 300.000 km de ceva vreme si care nu au absolut nici un fel de interventie la motor sau cutie. Deci, din punctul meu de vedere, este un ulei care si-a aratat calitatile.
dr_mKe
In Aston se pune altceva in zilele noastre, iar in Bentley la fel tongue.gif
Valman
QUOTE(Valman @ 26 Apr 2010, 12:40)
S-a pus si poate inca se mai pune la primul plin la Aston Martin, Jaguar, Bentley etc.

QUOTE(dr_mKe @ 26 Apr 2010, 14:00)
In Aston se pune altceva in zilele noastre, iar in Bentley la fel

Concluzia ? De cand incep "zilele noastre" ?
IRONICK
QUOTE(cristio_79 @ 26 Apr 2010, 14:54)
nu am dat jos capacul culbutorilor sa vad daca e ceva mizerie, dar din ce se vede pe gura de umplere este foarte curat
Cand o sa vezi "mizerie" pe la busonul de umplere, deja este prea tarziu pentru motor.
Valman
QUOTE(cristio_79 @ 26 Apr 2010, 13:54)
1. motorul este mai silentios si nu este doar o impresie.
2. Treaba cu depunerile am auzit-o si eu, pana acum nu am dat jos capacul culbutorilor sa vad daca e ceva mizerie, dar din ce se vede pe gura de umplere este foarte curat.

1. Cum ai testat ? Sper sa nu-mi spui ca am pus Aral dupa X ulei si gata. Asta nu e test. Zgomotoul unui motor poate fi influentat de varii factori.
2. Mai clar e cand dai baia jos. Probabil niciodata. smile.gif
dr_mKe
Zilele noastre = mileniul asta tongue.gif parca Mobil1 este ulei de prima umplere, nu doar la Aston, Jag, Merc, Porsche.
argon
zgomotul unui motor variaza si functie de temperatura si umiditatea mediului, dar unii au impresia ca e de la ulei.
vi_escu
Nu cred ca sunt diferente atat de mari intre uleiurile uzuale incat la conditii externe identice sa poti observa diferente de zgomot. Si daca acestea apar se datoreaza inlocuirii unui ulei uzat cu altul nou.

Astept cu interes primul user care (se lauda ca) poate indentifica tipul de ulei din motor dupa... zgomot! biggrin.gif
SORAN
Testul ar fi sa se puna in doua masini identice uleiuri diferite si sa se "asculte" ulterior.
blackcatt
Cumparat Mobil 1 Super 3000 x1 5W-40 cu 110 lei/4 litri. Urmeaza sa schimb vechiul dacia oil si revin cu impresii
vic24
QUOTE(mykissfm @ 25 Apr 2010, 18:09)
zic in general si mai ales cind ajunge pe la 8000km ma dispera ca se innegreste.
*



si totusi ... eu am elf 5w30 de 15000 in motor si e abia cafeniu nici pe departe negru.
p.s. - e al doilea ulei in acest motor, dupa daciaoilul din fabrica in primul an.
brvictors
QUOTE(blackcatt @ 28 Apr 2010, 22:00)
Cumparat Mobil 1 Super 3000 x1 5W-40 cu 110 lei/4 litri. Urmeaza sa schimb vechiul dacia oil si revin cu impresii
*


editeaza si sterge cifra aia, ca sar imediat "cunoscatorii" sa-ti atraga atentia ca Super 3000 nu e Mobil 1, din vita nobila, capabil de reduceri de consum si degraba stirpitor de zgomot motor.
argon
nu tre sa fii cunoscator sa stii ca Mobil super e o posirca turceasca, si Mobil 1 e un ulei bun, trebuie doar sa te uiti la preturi.
brvictors
Zici tu, blindat de argumente solide. Daca pretul este criteriul de baza, afla ca la Dedeman uleiul asta, Super 3000, este 187 lei. Asta il face un ulei bun, nu? Daca iau acelasi ulei de la Selgros, unde e 118 parca, e un ulei prost, da?
argon
o medie a preturilor daca iti convine mai mult, pretul pietei, nu pretul din primele doua magazine unde te duci. Eu prefer sa-mi iau uleiul de la magazin specializat pe lucrul acesta, nu din supermarket.
brvictors
la dracu`, tu ai limuzina, e normal...noi, astialalti, luam de unde apucam
asta e, io sint fan supermarket...la praktiker uleiu` asta e 156...de unde sa-l iau din cele 3 ca sa fie bine?
dr_mKe
Mobil1 si Mobil nu sunt acelasi lucru in materie de performante. Uleiul eu mi-l cumpar direct din depozit, unde-i mult mai ieftin decat in magazine sau si mai rau, supermarketuri wink.gif
Argoneatza isi cumpara oloiurile din acelasi loc ca si mine laugh.gif
YRX
Da ma, da' nu toti au pile pe la depozite ca voi.
brvictors
nu contest diferenta de calitate dintre super 3000 si mobil 1...spun doar ca pretul nu cred ca poate fi criteriu de catalogare a unui ulei ca bun sau prost
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 29 Apr 2010, 10:22)
Uleiul eu mi-l cumpar direct din depozit, unde-i mult mai ieftin decat in magazine sau si mai rau, supermarketuri  wink.gif
Mare lucru, il iei cu 20% mai ieftin. Nu esti primul de la care aud asta.
argon
eu l-am luat cu aproape 40 % mai ieftin ca din Metro, acelasi.
einstein1984
Doar ca al tau e fals.
argon
QUOTE(dr_mKe @ 29 Apr 2010, 09:22)
Argoneatza isi cumpara oloiurile din acelasi loc ca si mine  laugh.gif
*



sa nu-i spui doctorului ca te mananca, macar te-a dus la depozitul respectiv sa vezi despre ce-i vorba, sau iar iti dai cu parerea?
einstein1984
Evident, o hruba nenorocita cu preturi idem ca la augsburg sau norauto.
Alea sunt supermarketuri auto in caz ca nu stiai.
argon
e importator de uleiuri, prima mana, doar ca aici nu se puen pret pe sediu de fitze ca la mitici.
einstein1984
Mda, merge unu cu o duba la augsburg viena si vi le vinde voua.
IRONICK
QUOTE(argon @ 29 Apr 2010, 10:55)
eu l-am luat cu aproape 40 % mai ieftin ca din Metro, acelasi
O daaa, vezi ca ti-a raspuns ainstain pe ce dai tu banii. Nimeni nu face reduceri asa de mari, decat daca sunt falsuri.
QUOTE(einstein1984 @ 29 Apr 2010, 10:56)
Doar ca al tau e fals
argon
am impresia ca nu ati inteles, nimeni nu are adaosuri asa de mari, am zis clar ca e vorba de Metro.
IRONICK
Nu stiu ce preturi sunt in oferta Metro, dar fata de pretul pietii, nu poti sa cumperi cu mai mult de 20% reducere.
einstein1984
argoane, am pile la metro group si stiu ca nu au adaosuri asa mari. Daca depozitul tau avea 20%, inseamna ca metro sarea de 60%. Doar ca atunci cand fac pretul se uita si ei in jur, ca nu sunt batuti in cap.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.