Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
crs_tzep
SALUT, daca golesc motorul relativ ok (se stie cum se face in service adica 10min) se intampla ceva daca inlocuiesc fostul ulei dacia oil 5w30 cu cu un castrol magnatec c3 5w40 full syntetic?

multumesc anticipat
einstein1984
Merge.
Valman
QUOTE(crs_tzep @ 4 Nov 2010, 12:41)
se intampla ceva daca inlocuiesc fostul ulei dacia oil 5w30 cu cu un castrol magnatec c3 5w40 full syntetic?

S-ar putea sa se intample mai bine. smile.gif
crs_tzep
eu am intrebat sa nu faca spuma! oricum am facut schimbul aseara si totul e bine... martorul uleiului se stinge mult mai repede decat cu dacia oil
mykissfm
nu are cum sa faca spuma decit daca faci amestec de ulei,de exemplu ai 5w 40 in motor si il completezi cu 10w 40 aici intervine si calitatea uleiului .

PaulT
Nici asa nu face spuma... Probleme de genul acesta sunt specifice mineralelor de o anumita calitate..
Valman
QUOTE(mykissfm @ 5 Nov 2010, 10:26)
nu are cum sa faca spuma decit daca faci amestec de ulei,de exemplu ai 5w 40 in motor si il completezi cu 10w 40 aici intervine si calitatea uleiului.

Uleiurile sunt miscibile fara a rezulta spumarea. Asta din urma se face mai des de la prezenta apei in instalatia de ungere.
cristio_79
Ulei Q8 foloseste cineva?
G.R
Este un ulei bun, la pret bun. Marca provine din Kuweit, dar uleiul este produs in Franta daca nu ma insel.
cristio_79
Pentru Europa fabrica este in Belgia.
Tara de origine este chiar in denumirea produselor.
Intr-adevar, preturile sunt foarte bune, in jur de 20 lei/l Formula Excel 5W-40 sau 75-80 de lei/4 litri.
IRONICK
QUOTE(cristio_79 @ 10 Nov 2010, 20:01)
Ulei Q8 foloseste cineva?
Eu din ce am vazut se vinde destul de bine in C-ta. Mie mi-a promis cineva ca nu o sa regret daca bag asa ceva in motor. Inca nu a venit schimbul, ma mai gandesc.
cristio_79
Nu stiu ce sa zic, de aceea am si pus intrebarea. Toti cei cu care am mai vorbit de uleiuri merg pe marcile asa-zis consacrate care se gasesc pe toate rafturile. Sincer, eu n-am vazut Q8 prin magazine, nici n-am cautat expres.
IRONICK
Nici eu nu am vazut in magazine. Dar la mine este si o problema, nu intru in ele. Asa cum am si precizat, informatiile le-am primit de la un cunoscut.
einstein1984
Importatorul e din Onesti.
Valman
QUOTE(cristio_79 @ 10 Nov 2010, 20:31)
Intr-adevar, preturile sunt foarte bune, in jur de 20 lei/l Formula Excel 5W-40 sau 75-80 de lei/4 litri.

"Q8 Formula Excel 5W-40 is a high performance synthetic engine oil for high performance engines requiring a multigrade oil. It's low viscosity and high quality components help increase fuel efficiency and release engine power in high performance motor cars. ACEA A3/B3/B4, API SM/CF, VW 502.00/ 505.00, MB229.3, GM LL-025B, Recommended for VW 505.01" http://www.q8oils.co.uk/productlibrary.asp?OBJ_ID=26509

Excelent pret. Tind sa cred ca e promotional. Oricum, merita bagat imediat in motor. Pt cei din Bucuresti : http://www.ulei-ieftin.ro/index.html
dr_mKe
Ce bine ca s-a relansat topicul, de mult n-a mai fost caterinca p-aci laugh.gif
mykissfm
uleiurile XADO va spun ceva,a folosit carevasunt imbuteliate in cutii de tabla.
sta mai bine 5w 50 decat 5w40 ,la toate capitolele sunt uleiuri full sintetice.
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 11 Nov 2010, 22:14)
Ce bine ca s-a relansat topicul, de mult n-a mai fost caterinca p-aci  laugh.gif
Intradevar, sfaturi pretioase mai rare in ultimul timp ...
ydaniel
xado e un fas,cam ca metabond.
mykissfm
bun ne am lamurit si cu asta . radmasa.gif

parca as incerca si eu data viitoare mult laudatul mobil 1 0w 40 ,dar parca ii gasesc dupa aia cine stie ce motiv si lu asta si iar va suparati pe mine. biggrin.gif
einstein1984
Pai contam pe tine, ca in afara de pret n-am auzit sa se planga nimeni de nimic cu el.
need_alex
Dar de uleiul asta stiti ceva?
SUNOCO SYNTURO GOLD 5W40

Cica ar fi complet sintetic si este produs in Belgia.
einstein1984
Conform googal, e facut de Petronas, adica malaezieni. Rau nu cred ca e.
Dar de ce nu Crystal C2 5W 30, respecta ultimele standarde API si ACEA?
Se gaseste pe la noi?
need_alex
Pai la noi l-am gasit, aici
M-a atras pretul

L.E. Pe celalat nu l-am gasit la noi, cel de care zici tu mai sus..
dr_mKe
Probabil se va plange ironicu' de Mobil1, ca nu se schimba singur, ca nu produce benzina, ca nu da uzura inapoi, etc laugh.gif
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 15 Nov 2010, 00:10)
Probabil se va plange ironicu' de Mobil1, ca nu se schimba singur, ca nu produce benzina, ca nu da uzura inapoi, etc  laugh.gif
*
Pentru aceste lucruri trebuie sa te adresezi lui argon. La el motorul produce benzina, uleiul curata si regenereaza motorul, etc ..
george_scala_2004
QUOTE(cristio_79 @ 10 Nov 2010, 20:01)
Ulei Q8 foloseste cineva?
*



salut,

am trimis un e-mail la firma distribuitoare iar raspunsul este acesta:
"
Pentru uleiurile comercializate de firma noastra , si aici ne referim strict la Q8 pot sa va comunic ca in momentul in care veti trece pe aceasta marca , veti sesiza noi schimbari in functionarea motorului dvs.
In atasament puti gasi o brosura a uleiurilor si a vaselinelor comercializate de societatea noastra in limba engleza si in limba romana.
In legatura cu preturile produselor, pot sa va informez ca din pacate in momentul de fata noi nu comercializam produse catre persoane fizice , iar in cazul in care sunteti persoana juridica va rog sa ne transmiti o copie a Certificatului de Inregistrare Fiscala.
Va informez ca si in cazul persoanelor juridice , achizitia minima pe o singura factura nu poate fi mai mica de 5.000 Ron.
"

anexez si eu documentele primite:

[attachmentid=1627672945] [attachmentid=1627672946]
annem
Uleiuri Q8 se gasesc la autokarma.

Cit despre:
QUOTE
Pentru uleiurile comercializate de firma noastra , si aici ne referim strict la Q8 pot sa va comunic ca in momentul in care veti trece pe aceasta marca , veti sesiza noi schimbari in functionarea motorului dvs.

eu ramin la Texaco.
vi_escu
QUOTE(george_scala_2004 @ 15 Nov 2010, 15:08)
salut,

am trimis un e-mail la firma distribuitoare iar raspunsul este acesta:
"
Pentru uleiurile comercializate de firma noastra , si aici ne referim strict la Q8 pot sa va comunic ca in momentul in care veti trece pe aceasta marca , veti sesiza noi schimbari in functionarea motorului dvs.
.......
"

anexez si eu documentele primite:

[attachmentid=1627672945] [attachmentid=1627672946]
*



în bine sau în rău?
george_scala_2004
habar n-am... rolleyes.gif deunde sa stiu ? nu am laborator sa fac analize, echipamente cu care sa masor parametrii inainte si dupa folosirea uleiului q8...

dupa cum nici nenea de mi-a raspuns nu cred sa aiba...el fiind doar distribuitor en-gros...

deci parerea lui nu are la baza decit presupunerile 'mnealui, cu o mare doza de subiectivism...
argon
@cristio_79, uleiul OEM GM este produs de q8.
mykissfm
da ,dar uleiul ala gm numai super syntetic nu e . ar trebuii sa scrie pe toate full/mega /ultra/ super/fantastic de syntetic.

mergeam aseara in masina unui prieten ,un opel astra 1,7 d, ulei folosit gm ,ca de recomanda producatorul,dar motorul mergea urat.
l-am intrebat de ce nu baga un castrol turbo diesel sau un valvoline,un mobil 1 ,in orice caz un ulei mai bun.raspuns scurt al lui ;"nu ma pricep si daca am vazut ca din asta imi pun in service pe el am mers".
argon
Cotetu ala mergea urat de la cei 400.000 ce-i avea, nu de la ulei, si nu ai de unde sa stii ca ar fi mers 'frumos' cu turcismele celelalte.
mykissfm
pardon 35 000km,masina e luata de noua,numai mentalitatea romanului nu o schimba nimeni. 'baga ulei de ala ca asa zice producatorul ,total fals si eronat.

eu nu zic ca masina nu va merge cu uleiul dedicat de fiecare producator in parte,dar nu va beneficia de protectie mai buna pe o plaja mai mare de km,adica de la schimb la schimb.
IRONICK
1.7d clasic de care? Ca daca era G, cumpara acum cativa ani, ala nu mai are insonorizare.
mykissfm
este de 75 cp nu stiu sigur daca e g,dar e modelul acela berlina, mai mic.

17 Nov 2010, 14:07:
il are de vreo 3 ani.
G.R
QUOTE(argon @ 17 Nov 2010, 09:58)
@cristio_79, uleiul OEM GM este produs de q8.
*



De unde ai această informație? Nu cred că scrie pe bidon.
dr_mKe
Oare ce se intampla daca pui intr-un Q7 ulei Q8 ? radmasa.gif
vi_escu
QUOTE(george_scala_2004 @ 17 Nov 2010, 09:07)
habar n-am... rolleyes.gif deunde sa stiu ? nu am laborator sa fac analize,
....
*



Facem apel la urechistii de pe forum! Din cate am vazut unii isi dau seama dupa cum suna motorul de data fabricatiei. Ba chiar pot afla din sunetul placut al motorului la peste 3500 rpm grupa sanguina a celui care a lipit eticheta pe bidon.
need_alex
QUOTE(dr_mKe @ 17 Nov 2010, 16:40)
Oare ce se intampla daca pui intr-un Q7 ulei Q8 ?              radmasa.gif
*



Pai cred ca asa a iesit, ala micu', Q5 radmasa.gif
Valman
QUOTE(george_scala_2004 @ 17 Nov 2010, 08:07)
nu am laborator sa fac analize, echipamente cu care sa masor parametrii inainte si dupa folosirea uleiului q8...

De faptul ca Q8 e o marca buna auzisem in Italia acum 4 ani, de la cei care-l foloseau acolo de multa vreme. Dar cum dracu sa nu fie bun, daca toate zemurile astea sunt peste 95% aceeasi poveste, fiecare la clasa ei. In rest concurenta se da la ambalaje, publicitate... smile.gif
IRONICK
QUOTE(mykissfm @ 17 Nov 2010, 14:07)
este de 75 cp nu stiu sigur daca e g,dar e modelul acela berlina, mai mic.

<span class='edit'>17 Nov 2010, 14:07:</span>
il are de vreo 3 ani.
*
Vezi, tu nici nu stii cu ce masina ai mers, dar emiti ipoteze despre lucruri pe care nici macar nu faci efort sa le intelegi.
argon
QUOTE(mykissfm @ 17 Nov 2010, 10:55)
opel astra 1,7 d
*



Motorul asta are 54 de cai si s-a pus pe Astra F de acum 20 de ani.
YRX
Probabil este Astra Classic (G) cu portbagaj si motor 1,7 cdti.
mykissfm
exact 1,7 cdti ,unii chiar sunt ironici.sunt dou modele de astra clasic cu portbagaj ,unul mai mic si altu mai mare. tot diesel e la naiba .
cris06
De ce nu continuati discutia pe forumul marcii Opel Astra? wacko.gif
mamba
Buna ziua.Am schimbat acum vreo 7 luni uleiul si am bagat Valvoline Synpower 5w-40 cu care am mers pana in prezent 10.000 km.Acum in pragul frigului ma gandeam sa schimb uleiul si gasisem oarece Mobil1 0w-40 European Formula adus din SUA (magazinele online).Ideea era daca a cumparat cineva ulei de pe net si in special Mobilul asta.Oare acest valvonline o mai rezista ceva km in conditiile in care mersul e cam egal in oras si in afara.Va multumesc
annem
Rezista inca 10000 km.
Din ceea ce am vazut eu, uleiurile astea din USA au de la 4 ani vechime in sus.
mamba
Asa vechi sunt??Atunci ar trebui sa ma reorientez spre altceva.Oare chiar sa reziste Valvoline inca 10000 km??Ar face 20000...cred ca e cam mult
annem
Personal m-am orientat demult spre Texaco 5w40. Acum il schimb pe la 20000 km sau doi ani.
Valvoline SynPower este un ulei foarte bun. Eu il folosesc la firma si-l schimb la 30000 km sau 2 ani (daca apuca).
In tari ca Germania sau Franta revizia la Logan se face la doi ani sau 30000 km (15000 recomandat pentru mersul preponderent in oras) cu uleiul recomandat (poate fi chiar Elf 15w40).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.