Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei de motor folositi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
eXtenSion
Dar eu nu il schimb in functie de anotimp. Tu de ce faci asta? Faci multi km?
Corbu'
Mobil 1 5W-50 e pentru masini ce lucreaza la turatii inalte si in sarcina prelungita (ex motoare de turatie mare, motoare turbo), pentru Logan benzina e cam mult, posibil sa fie prea vascos la temperatura de lucru a motorului. 5W e OK pentru marea parte a tarii noastre.
Ceva mai potrivit pentru tine de la Mobil 1 cred ca ar fi fost 0W-40.
Fereste-te de Mobil Synt S, nu ca nu ar fi bun, dar provenienta lui poate fi dubioasa. Se imbutelia si pe la noi si romanasii nostrii il substituiau cu alt ulei.
danut_b
Merci Corbu' pt explicatii.

EXtenSion nu fac multi km iarna sa zic cam 5-6000km.
IRONICK
5W40 Logan/benzina/tara noastra
Corbu'
Pai da mestere, dar cum a zis omul, ulei Mobil 1 5W40 nu exista, ai 0W30 / 0W40 / 5W50, trebuie sa alegi unul din astea. Doar Mobil Synt S este 5W40 si asta e semisintetic si cine stie pe unde imbuteliat.

Lasa ca pentru iernile friguroase de la munte cu drumuri scurte nu strica nici 0W-, pentru zona de sud e mai OK insa un 5W-
IRONICK
Faptul ca am scris 5W40, nu inseamna ca i-am recomandat Mobil ...
DMP
Corbu', Mobil Synt S 5w40 e full sintetic.
Corbu'
Cum sa nu. Si bunica e virgina.

Pe bidon parca scrie syntetic technology bla bla, dar asta nu inseamna ca e full syntetic. Oricum ideea e ca nu e un ulei rau pentru Logan, dar nici nu merita sa dai prea multi bani pe el. Insa unele service-uri Dacia il vand ca Mobil 1, factureaza pe el la modul nesimtit ca si cum ar fi Mobil 1, dar ei baga doar Mobil Synt S de la butoi. Cine nu stie cat de cat cum sunt pozitionate pe piata produsele pleaca de la dealer fericit ca are Mobil 1 in masina, a dat 200 RON pe un schimb de ulei bun, dealaerul isi freaca mainile fericit ca a mai pacalit "un fraier".
DMP
Uite bidonul de Mobil (care clar nu e Mobil 1. Dar Mobil si Mobil 1 sunt branduri ale Exxon Mobil).[attachmentid=1627463503]
Despre ce e in bidon nu ma pronunt. Nu lucrez in domeniu.
Corbu'
ohmy.gif blink.gif

A devenit intre timp Fully sintetic .... mai sa fie. Acum aproximativ 1 an pe etichete scrie Syntetic technology, in mod clar nu era treaba cu "Fully".
jelly
Eu folosesc Mobil 1 5w30 care mi se pare un ulei extraordinar de bun.In noembrie urmeaza al 3 lea schimb cu uleiul asta
eXtenSion
danut, tu stai undeva unde sunt -30grade iarna? Daca nu, atunci nu are rost sa ai ulei de forma 0W/5W[...]. Pentru -20 e ok 10W sau 5W.

Dar tu schimbi uleiul in functie de anotimp? "Apropo voi ce ulei folositi iarna?" Poate nu am inteles eu bine.. Dar daca faci asta, sa stii ca nu are rost. Ajunge sa iei un ulei 0/5/10W40 si sa il schimbi cum scrie in cartea de intretinere....
Andy_ACS
Am facut schimbul cu Castrol Magnatec 5w40. Pret pentru 4L aproximativ 120 de lei (2 bidoane de 2L - 60 RON bidonul).
Deocamdata am facut 1200km cu el, e ok, nu pot sa spun ca e vreo diferenta intre el si Dacia Oil care a fost inainte.

Vad ca din ce in ce mai multi sunt innebuniti ca uleiul sa fie ful sintetic, tot ce nu e asa e un gunoi, etc. Parerea mea e ca motorul asta merge foarte bine si cu uleiuri semisintetice schimbate la timp.

Circula vorba ca tot ce e 5w40 e sintetic. Eu am mici semne de intrebare, atat la Mobil SyntS 5w40 cat si la Castrol Magnatec 5w40.

Bafta!
danut_b
EXtenSion stau in Bucuresti.

Nu schimb uleiul in functie de anotimp ci dupa nr de km. Eu am intrebat in ideea ca urmeaza anotimpul rece si o sa merg mai mult timp cu acest ulei pe temperatura scazuta decat pe temp ridicata.
Andy_ACS
Pentru anotimpul rece prima cifra inainte de 'W' trebuie sa fie cat mai mica (0 sau 5).
Pentru anotimpul cald, cea de-a doua cifra trebuie sa fie cat mai mare (30-40-50).

Dupa cum au mai spus si altii, un 5w40 sau 5w30 e un compromis bun, care iti permite sa il folosesti si iarna si vara (destul de important amanunt pentru cei care merga pana in 15.000 pe an si fac decat un schimb de ulei).

Bafta!
l@u
QUOTE(Andy_ACS @ 1 Aug 2008, 15:48)
Circula vorba ca tot ce e 5w40 e sintetic. Eu am mici semne de intrebare, atat la Mobil SyntS 5w40 cat si la Castrol Magnatec 5w40.

Bafta!
*



Mobil'ul ala chiare e full sintetic (era si acum un an ca mai am si acum bidonul de la schimbul de atunci asa ca nu te lua dupa Corbu' ca nu stie ce spune) de Castrol nu stiu dar Aral'ul 5w40 sigur e semi.
Zcorp
Totusi la revizia facuta de Dacia, care ulei sa il aleg , care ii cel mai bun.....am intels ca poti sa alegi intre 2 tipuri de uleiuri...
bobo77
Daca mergi mai mult in oras, alege 5w30, daca mergi mai mult afara 5w40.
Corbu'
QUOTE(l@u @ 1 Aug 2008, 21:11)
Mobil'ul ala chiare e full sintetic (era si acum un an ca mai am si acum bidonul de la schimbul de atunci asa ca nu te lua dupa Corbu' ca nu stie ce spune) de Castrol nu stiu dar Aral'ul 5w40 sigur e semi.
*



Ba stiu ce am vazut. Ultima oara cand am luat un contact vizual DIRECT si la obiect cu acel ulei a fost anul trecut in vara cand din intamplare am avut ceva treaba in Vitan in Bucuresti. Am luat la puricat tarabele pentru a gasi ce imi trebuia si era plin de Mobil Synt S pe acolo, printre altele as fi luat si ulei daca era la pret bun asa ca am dat un ochi si pe la uleiuri. 100% nu scria pe etichete Fully Syntetic, chiar ma agasa faptul ca toti tarabistii il laudau de numa numa ca fiind un fel de dar dumnezeiesc pentru Logan.
Nu bag mana in foc insa de provenienta lui, posibil sa fi fost Floriol cu eticheta smechera, oricum m-am abtinut la a cumpara atunci.
In fine, nu are sens sa despic firul in patru, pana la urma fiecare cumpara ce vrea. Nu mai gasesc acum linkul dar vazusem pe undeva prin descrierea la un Mobil 1 0W40 ceva de genul "Ulei trisintetic.....", asta ca sa vedem unde a ajuns marketingul si ce a ajuns termenul de "ulei sintetic".

Numai bine la toti.
adisan
Eu foloseam Castrol TXT Softec Plus 5W30 (care nu se mai produce)
Acum insa folosesc CASTROL SLX Profesional 5W30, care are aceleasi proprietati.
Preferabil de cumparat direct de la distribuitori si nu din magazin, te scapa de acel "adaos" smile.gif
hash
Dacia oil. Am avut elf excelium si nu am vazut vreo diferenta.
Retype
Buna,

Acesta este uleiul Mobil 1 despre care se vorbeste in acest topic, pentru motoarele pe benzina?

PS: vad ca si acesta are acelasi pret, este bun de asemeni si pentru Dacia Logan?

Avand acelasi pret cam care ar fi recomandarea?

Va multumesc.
$$ilvviu
'nspe mii de topicuri despre ulei.
Ideea e sa il schimbati la timp (10k km), nu neaparat sa puneti cel mai scump ulei.
Elf 5W40 este recomandat si de Renault si e acceptabil la pret.
Retype
la timp inseamna 15 mii la benzinare
Marso
sau 20 mii la cele mai noi tongue.gif
tuneam
La Sandero si Logan II schimbul se face la 20000? Pai de ce? Ce s-a modificat?
Corbu'
De cateva luni a crescut intervalul reviziei cu 5.000 KM la toate modelele (acum este 20.000 benzina si 15.000 diesel) livrate din acel moment. Cele vechi merg dupa vechea forumla de 15.000 benzina si 10.000 diesel.
Nu s-a modificat nimic, doar marketingul isi face treaba.
Andy_ACS
Probabil ca au vazut ca schimband la 15.000 nu au crapat motoarele si s-au gandit sa o mai lungeasca smile.gif
In legatura cu intervalul de schimb - nu trebuie sa fim fixisti si sa schimbam la un anumit numar de km (10K, 15K, 20K) indiferent de conditiile de exploatare. Daca masina merge in conditii grele (oras aglomerat, caldura foarte puternica, drumuri scurte si dese cu motorul rece, etc) uleiul poate fi schimbat chiar putin mai repede. De altfel este si o recomandare dacia (nu obligaie) in acest sens.

Bafta!
Retype
A cumparat cineva in ultimul timp ulei de pe Vatra Luminoasa, de la www.uleiuri.ro ?

Ma intereseaza daca livreaza si en-detail.

Mersi
Corbu'
Daca te duci la ei la sediu.
adiblu
QUOTE(Retype @ 7 Aug 2008, 22:17)
Buna,
Acesta este uleiul Mobil 1 despre care se vorbeste in acest topic, pentru motoarele pe benzina?
PS: vad ca si acesta are acelasi pret, este bun de asemeni si pentru Dacia Logan?
Avand acelasi pret cam care ar fi recomandarea?

Va multumesc.
*


Salut, eu personal dintre cele doua l-as alege pe al doilea adica 0w40, mi se pare mai potrivit pentru temperaturile maxime pe care le avem vara...
Insa pentru logan cel mai potrivit ca raport pret/performante cred ca este 5w40.
Retype
Pentru cei interesati,
la magazinul din vatra luminoasa acum pretul uleiului este cel de pe site fara tva. Adica bidonul de ~1L Mobil1 0w30 este 27 RON. (4 bidoane = 108 RON)

Numai bine,
Fanny
La prima revizie am pus Mobil1 ( 0W40). La a doua revizie am pus Mobil 1 ( 5w30).Sper ca e bine.Meseriasii mi-au spus ca pot folosi orce ulei sintetic dar sa fie 0w30 .
Corbu'
Inseamna ca sunt mari Meseriasi meseriasii de ti-au spus asta. Si au zis-o si cu mare meserie intrun meserias misto fata de un nemeserias (probabil).

Pe DaciaClub meseriasii de spun asa ceva se numesc "maimutele din service". Si nu e gluma.
CriSTI68
eu vreau sa o indop cu Elf competition sau Elf Sporti care recomandati ?
bogdan_90
eu recomand elf evolution sxr 5w40
emanu900
Eu folosesc ARAL 10w40 full-sintetic / fuel economy si merge de n-are aere. Plus ca e mai ieftin cu 50 RON fata de varianta 5w. De cand am renuntat la Mobil tot 10w40 motorul are alt sunet (Mobil era semi, probabil de aceea).
Andy_ACS
@emanu900: "ARAL 10w40 full-sintetic" - ma indoiesc ca acest ulei e full sintetic. (nu ca ar avea cine stie ce influenta in mersul masinii tale)

Bafta!
einstein1984
Exista un Motul full sysnthetic (dublu esteric mai precis) cu vascozitatea asta. Insa e cam scump!
JJY
QUOTE(emanu900 @ 24 Aug 2008, 15:05)
Eu folosesc ARAL 10w40 full-sintetic / fuel economy si merge de n-are aere. Plus ca e mai ieftin cu 50 RON fata de varianta 5w. De cand am renuntat la Mobil tot 10w40 motorul are alt sunet (Mobil era semi, probabil de aceea).
*


si eu folosesc tot aral 10w40 (si asta de vreo 6 ani si pe 3 masini diferite) si sunt super multumit de acest ulei; pararea mea ca este uleiul cu cel mai bun raport pret-calitate de pe piata. cred ca mai putina importanta are daca e semi sau fullsintetic, daca se face schimbul regulat la 10-15.000 sau 1 an.
emanu900
QUOTE(Andy_ACS @ 24 Aug 2008, 17:26)
@emanu900: "ARAL 10w40 full-sintetic" - ma indoiesc ca acest ulei e full sintetic. (nu ca ar avea cine stie ce influenta in mersul masinii tale)

Bafta!
*



Uite dovada ca e full sintetic!
einstein1984
Aia nu e nici o dovada. Si motul are uleiuri semisisntetice cu mentiunea technosyntese.
Andy_ACS
@emanu900 : Syntethin technology nu e deloc acelasi lucru cu full sintetic.
Dar, dupa cum am mai spus, faptul ca e sau nu full sintetic conteaza mai putin date fiind motoarele noastre in 8v si felul (non race) de utilizare.

Bafta!
tuneam
Castrol Mangna Tech 5w-40, scrie pe el ca e sintetic. Eu d-asta am pus. O fi bine? rau?
Liviuta
sad.gif Ma lamureste si pe mine cineva doua probleme :
-pentru un logan pe benzina in service meseriasii recomanda ulei Dacia 10w40 sau 5w40 , de fapt cine este producatorul acestui ulei ? Ce parere aveti de el ?
-pe joja se vad doua semne , la mine nivelul de ulei masurat este cu circa 8 mm deasupra semnului minim ; este OK ?
bogdan_90
deci si 10w40 si 5w30 sunt bune amandoua . prima cifra inainte de w reprezinta vascozitatea uleiului la frig. cu cat cifra aia e mai mica cu atat se pastreaza vascozitatea la temperaturi mai mici . cealalta dupa w reprezinta vascozitatea uleiului la cald. cu cat e mai mare cu atat uleiul isi pastreaza vascozitatea la cald. nivelul uleiului trebuie sa fie undeva intre cele 2 semne sa nu depaseasca nici max nici min. acum nu stiu daca ai masurat cum trebuie, masina trebuie sa stea pe plan drept si motorul sa fie rece cand masori uleiul pe joja.
Andy_ACS
@Liviuta
- uleiul dacia este Texaco
- nivelul se considera in limite normale cand este intre minim si maxim (intre cele doua semne). De obicei nivelul se tine la 0.5 cm mai jos de maxim (masuratoarea se efectueaza cu masina neinclinata, dupa ce motorul a fost oprit macar 15-20 de minute pentru ca uleiul sa aiba timp sa "se aseze").

Bafta!
raoul.
am facut schimbul de ulei la 7800km. in ideea de a avea grija de motor. am fost la service , ca deh, garantia si am bagat dacia oil 5w30 ca asa era politica service-ului. pe bidonul de 4 l e trecut ca uleiul e fabricat in romania de total lubricants, in brasov . ma duc in magazine sa ma interesez de el si surpriza mare surpriza! la un magazin gasesc ulei 5w30 facut de total lubricants cu filtru ulei muult mai ieftin decat dacia oil facut de total lubricants. intreb pe vanzator ce si cum, ii dacia oil mai aditivat etc si el imi raspunde sincer NU, II ACELASI ULEI! LE-AM LUAT PE AMNDOUA DE LA BRASOV SI II ACELASI. deci...habar am. mam uitat pe etichete.. si este scrisa aceeasi adresa aceeasi norma acceapi si....parca si descrierile erau la fel. intrb la alt magazin ce si cum despre total lubricants... si mi-a vandut niste gogosi cat mine de mari, cai cel mai bun..ca ii uma pt motare dalea. baliverne.
la acelasi magazin unde am gasit uleiul total lubricants am gasit si dacia oil facut de texaco la acelasi pret. am luat 4 l ca-i mai ieftin si fac schimbul la 8000-9000km plus ca este dacia oil tongue.gif . comparatie intre uleiurile dacia pe cel texaco e scris in 3 limbi, tara de origine belgia,semi sintetic, made in ue ,valabil pana in 2013 pe cel total lubricants... povestea ca are grija de motor, 3 ani garantie si ca e facut de o mare firma producatoare de uleiuri, made in romania. huh.gif next time ma trec pe elf la 27 lei l. strang cureaua!
Liviuta
sad.gif Multumesc mult pentru lamurii . Am sa caut si eu in magazine uleiul produs in Belgia .
Nu ca as fi calic dar la logan se schimba greu uleiul si filtrul de ulei ? Ce imi trebuie ? La berlina schimbam singur si uleiul si filtrul .
Multumesc inca o data pentru lamuriri .
Andy_ACS
Avand in vedere cai ai Laureate (deci ai ac), dificultatea este la accesul la filtrul de ulei (strangere, desfacere) in rest e acelasi lucru. Pentru baia de ulei iti trebuie cheie patrata de 8. Probabil ca si pentru filtru gasesti o cheie speciala ca sa iti usureze munca. Eu nu merg la service autorizat pentru schimb, dar nu il fac nici eu, merg la un atelier de cartier unde schimbul costa 10 lei.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.