Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
ady77
A ajuns Sica Mandolina salvarea României wacko.gif

<span class='edit'>4 Nov 2019, 22:19:</span>
QUOTE(maho @ 4 Nov 2019, 20:50)
Vine o vreme cand se mai termina si cu filmele proaste.
*


Sigur! Si incep altele. Mai proaste.
bion
Moltofene ce le strici bucuria. Ca de maine incepe filmul ala vechi de 30 de ani cu greaua mostenire. Aliatii se detesta unii pe altii. O sa fie ca la CDR. sad.gif
Kwj e bou fata de base si ala tii minte cum exulta ca a vazut alianta si guvernul de vis. Asta incropit de diverse fractiuni ale secu e visu sasului tantalau.
SBP in ea de viata, neam si tara mad.gif Am avut o speranta tampita ca Emil o sa reinstaureze Monarhia si Constitutia aia adevarata dar a cedat in fata secu mad.gif
DragosP
Orice ar zice dușmanii "mei", Sică dă bine pe sticlă...
[attachmentid=1628111087]
radian
Bioane tu ai o obsesie cu secu. Pentru tine exista vreun actor pe scena politica care sa nu aiba in spate vreuna sau alta din factiunile secu?
DragosP
Păi nu, pentru simplul fapt că nu sunt.
radian
De dragul discutiei, cat or fi secu aia de baietii rai cu bube-n cap, un lucru e sigur, prosti nu-s.

Vezi tu vreo factiune secu sa se complice cu una ca Dancila? Analfabeta, semidocta dar asemeni proverbului, fudula cat cuprinde, cum a scapat din lesa stapanului cum a muscat mana care a hranit-o.

Sau ddaca o fi fost si proasta satului omul din umbra al secu atunci m-am linistit, nu mai sunt nici securistii ce erau odata... biggrin.gif
ady77
PAi tu ce faci acu'? O lauzi pe Dancila? Vrei sa ne para rau ca au schimbat-o astia? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

5 Nov 2019, 08:27:
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 07:19)
Orice ar zice dușmanii "mei", Sică dă bine pe sticlă...
[attachmentid=1628111087]
*


Tu razi, dar eu azi dimineata in drum spre munca am vazut numai caini cu colaci in coada tongue.gif icon_mrgreen.gif
DragosP
De unde colaci mă? Nu se plângeau de greaua moștenire?
dizzy
QUOTE(axabrt @ 4 Nov 2019, 20:00)
Io zic că a fost o mișcare buna pentru PSD.
Știi cum sunt romanii. Până la alegerile de la anul o sa uite prostiile pe care le a făcut psd, in schimb or sa tina minte partea frumoasa că le a mărit pensiili și salarili.
Sa vezi ce mișto o să fie pentru sica ca sa iasă și el în evidență
*



Care miscare coane?
Ca a fost data jos de fortele democratice anti-PSD!

QUOTE(bion @ 4 Nov 2019, 23:37)
Moltofene ce le strici bucuria. Ca de maine incepe filmul ala vechi de 30 de ani cu greaua mostenire. Aliatii se detesta unii pe altii. O sa fie ca la CDR.  sad.gif
Kwj e bou fata de base si ala tii minte cum exulta ca a vazut alianta si guvernul  de vis. Asta incropit de diverse fractiuni ale secu e visu sasului tantalau.
SBP in ea de viata, neam si tara mad.gif Am avut o speranta tampita ca Emil o sa reinstaureze Monarhia si Constitutia aia adevarata dar a cedat in fata secu mad.gif
*



Se vede ca Uica Bion a mai trecut prin asta smile.gif
A inceput deja cu textul despre rectificarea bugetara.
Este absolut necesar sa se taie ! Acu sa vedem de unde? Propun de la Parlament, de la Presedintie, Servicii Secrete.

Pentru prima oară din perioada interbelică, adică după mai bine de 80 de ani, liberalii, conduși de Ludovic Orban, se află singuri la guvernare. Ultimul guvern PNL a fost condus, până în decembrie 1937, de Gheorghe Tătărescu.
ady77
E normal sa faca rectificarea bugetara, ca astialalti nu au mai apucat sa o faca si sunt probleme...

5 Nov 2019, 09:22:
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 08:43)
De unde colaci mă? Nu se plângeau de greaua moștenire?
*


Zici?
DragosP
O sinteză-n maxim 50 de cuvinte? Că-s la serviciu și nu-mi permit "play".
ady77
Ca situatia nu e chiar asa de kkt cum o prezenta Werner si ai lui.
DragosP
A, păi asta știam deja...
maho
QUOTE(ady77 @ 4 Nov 2019, 22:15)
Sigur! Si incep altele. Mai proaste.
*


E, deocamdata ai vazut doar titlul; i-ati si tu popcornul si asteapta.

QUOTE(bion @ 4 Nov 2019, 22:37)
Am avut o speranta tampita ca Emil o sa reinstaureze Monarhia si Constitutia aia adevarata dar a cedat in fata secu mad.gif
*


De la noi nu prea aveai ce alege pe termen lung, ca sa nu mai zic ca nici "populatia" majoritara nu agreea.

QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 07:19)
Sică dă bine pe sticlă...
[attachmentid=1628111087]
*


wub.gif

QUOTE(ady77 @ 5 Nov 2019, 08:06)
Tu razi, dar eu azi dimineata in drum spre munca am vazut numai caini cu colaci in coada tongue.gif  icon_mrgreen.gif
*


Le-au ramas de sambata.
ady77
QUOTE(maho @ 5 Nov 2019, 10:02)
E, deocamdata ai vazut doar titlul; i-ati si tu popcornul si asteapta.
*


Nu imi fac iluzii (de foarte mult timp), ca sa nu am deziluzii.

QUOTE(maho @ 5 Nov 2019, 10:02)
Le-au ramas de sambata.
*


Sa nu ramanem cu asta cool.gif
cristic1982
A stat PSD-ul 3 ani la guvernare, iar prea-cinstiții coforumisti nu le-au căutat decât scuze.
A venit PNL (deși pentru mine sunt același rahat cu PSD ALDE pro-România PMP și UDMR) la guvernare de o zi, iar anti-PSD-iștii de catifea (de la Timișoara, București, Bacău și Prăila) le găsesc imediat defecte.
Câtă verticalitate...
ady77
Link?
b76bgaarh
cristicu de dreapta, pnl deja a inceput sa minta, e greu sa vezi filmul sau sa intelegi cifre cand trebuie sa iti faci numarul de posturi sa prinzi un contractel de la stat.
maho
QUOTE(ady77 @ 5 Nov 2019, 10:04)
Nu imi fac iluzii (de foarte mult timp), ca sa nu am deziluzii.

Pana acu' n-am vazut sa-si faca vreun forumist iluzii cu pnl-ul.
ady77
Nu doar cu PNL-ul, cu toata clasa politica...
DragosP
Bă mucosu' țâcă: dacă tot scrii "Prăila" scrie mă și "Pacău", ai fi de două ori interesant!
De "București" nu mă leg, e de mirare că poți scrie corect un cuvânt așa de lung...
cristic1982
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 11:17)
Bă mucosu' țâcă: dacă tot scrii "Prăila" scrie mă și "Pacău", ai fi de două ori interesant!
De "București" nu mă leg, e de mirare că poți scrie corect un cuvânt așa de lung...
*


Atât poți, atât scrii și tu...
radmasa.gif
radian
Bioane, de dragul discutiei, daca Constantinescu ar fi reinstaurat monarhia si de aia ai fi spus ca e manevra a lu' Secu... biggrin.gif

5 Nov 2019, 12:49:
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 12:17)
... dacă tot scrii "Prăila" scrie mă și "Pacău", ai fi de două ori interesant!...
*



Dragos esti de groaza... biggrin.gif

Asta-i din ciclul sa moara si capara vecinului. Pai ce, doar tu sa te oftici? Las' sa se mai oftice si septesepte ... biggrin.gif
ady77
QUOTE(radian @ 5 Nov 2019, 11:40)
Dragos esti de groaza...  biggrin.gif

Asta-i din ciclul sa moara si capara vecinului. Pai ce, doar tu sa te oftici? Las' sa se mai oftice si septesepte ...  biggrin.gif
*


Eu sunt taran de 2 ani si jumatate, m-am mutat din Bacau, asa ca nu stiu despre ce vorbiti voi tongue.gif
DragosP
QUOTE(cristic1982 @ 5 Nov 2019, 11:36)
Atât poți, atât scrii și tu...
radmasa.gif
*

Spre doesebire de domnia voastră eu folosesc și cuvinte mai lungi, după cum cu ușurință poate observa tot poporul cititor.
radian
Lungi, lungi, da cu d-alea compuse le ai?
ady77
Ii dai si lui testare? tongue.gif
radian
Eu nu, poate Bion...
bion
QUOTE(radian @ 5 Nov 2019, 08:29)
Bioane tu ai o obsesie cu secu. Pentru tine exista vreun actor pe scena politica care sa nu aiba in spate vreuna sau alta din factiunile secu?
*


NU.
Actorii importanti.Partidele sunt conduse de baietii vechi si noi.Chestia e ca diversele fractiuni nu se mai inteleg si isi dau la gioale la greu.Tre sa pricepi ca multiplele fractiuni si-au luat si cate un sprijin dezinteresat extern.In anii `80 secua a ngaja la greu baietii destepti scoliti buni pe meseriile lor.Tu inca traiesti cu imagine securistului cu 4 clase , idiot si obedient.
Partidele istorice au fost primele infiltarte masiv de baieti.Pe PNT au reusit sa ii desfiinteze. Pe PNL i-au absorbit in PDL. Unul din pionii actiunii a fost Petrov.Asta a distrus guvernarea CDR si ulterior si PNL.
Monarhia trebuia reinsaturat cu aviza de la cei doi mari. Din pacte nu i-a intersat pb. Au stiut ca un sistem prezidential-parlamentar e mai usor de manipulat .
Pentru cistic. Dfectele alea le-au avut mereu nu treuia gasite decat reamintite.
PNL mai ales de la absorbtia in PDL a involuat masiv.
cristic1982
PNL nu a fost niciodată evoluat, a fost doar impresia unora.
Poate după ce le-au venit strategii PDL (tot FSN la bază) și-au îmbunătățit campania și pregătirea ei.
AR-18-MOS
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2019, 11:17)
Bă mucosu' țâcă: dacă tot scrii "Prăila" scrie mă și "Pacău", ai fi de două ori interesant!
*


- răcni hipopotamic DragoșP de la masa de lucru, trântind letconul de perete sub privirile îngrijorate ale celor 2 colegi, stupefiați de vena umflată ce i se zărește pe frunte precum și de ploaia de becoLED-uri ce s-a iscat în urma ieșirii violente.
[Sfârșitul primului act, se lasă cortina]
marksman
radmasa.gif

popa.gif

Drama forumistica in 5 acte
Bicicleta galbena
QUOTE(bion @ 5 Nov 2019, 14:31)
Monarhia trebuia reinsaturat cu aviza de la cei doi mari. Din pacte nu i-a intersat pb. Au stiut ca un sistem prezidential-parlamentar e mai usor de manipulat .
*


Sau poate explicatiile sunt mai simple - dupa 1990 era foarte greu spre imposibil sa gasesti sustinere in tara pentru o schimbare atata de radicala - trecerea la monarhie. Acuma sa nu ne spui ca in romani ardea dragostea pentru rege si ai naibii rusi/americani/martieni/whatever nu au vrut iei, de'al dracu'...

In dec 89 lumea a rasuflat usurata ca a scapat de tabloul nenorocit din perete, manca-l-ar viermii...

Tot insisti cu monarhia dar ai cam omis sa ne explici de ce un sistem cu o casa regala in centru ar fi cu mult mai performant. Ai vazut ce prim-ministri au avut englezii, in ultimii 20 de ani? Si uite unde au ajuns, se dau singuri afara din UE pentru ca unul a facut un fel de pariu.

marksman
Monarhie: baronul Liviu Dragnea, conte de Teleorman, duce... tara de rapa.
bion
Ganditi ca niste pui de bolșevici spalati pe neuron in ultimii 30 de ani.
Daca se vroia in ian. 1990 se putea instala orice regim in RO. Pentru cei care sunt curiosi cetiti ce a insemnat monarhia in istoria RO. PNL ar trebui daca se tine de urmas al PNL sa fie promonarhist 100%.
Case closed.
DragosP
Ar trebui să fie și creștini, pe această idee...
RDK
Păi cine a fost alături de CpF și restul debusolaților de anul trecut ?
Da, PNL.
Bicicleta galbena
QUOTE(bion @ 5 Nov 2019, 18:24)
Ganditi ca niste pui de bolșevici spalati pe neuron in ultimii 30 de ani.
*


Ma rog, aroganta nu tine loc de argument, dar nu mai insist pe subiect.





cristic1982
QUOTE(Bicicleta galbena @ 5 Nov 2019, 18:22)
Ma rog, aroganta nu tine loc de argument, dar nu mai insist pe subiect.
*


up.gif
Din păcate, unii coforumisti mai în etate au impresia că sunt deținătorii adevărului absolut, iar ceilalți sunt niște habarniști.
RDK
A fost coleg cu regele, vă rog..
axabrt
Uica bion are dreptate.
Pnl se uită după ciolan in prim rand.
Apoi se oftica că ăialalți au furat mai mult.
Deci sunt așa că niște hoți mai mici , dar ofticați
yoncv
QUOTE(RDK @ 5 Nov 2019, 18:40)
A fost coleg cu regele, vă rog..
*


Care rege, Burebista?
bion
Ofticosilor tongue.gif
miki
QUOTE(dizzy @ 5 Nov 2019, 09:47)
... Ultimul guvern PNL a fost condus, până în decembrie 1937, de Gheorghe Tătărescu.
*


Care bre liberal Tatarescu ala
A supt la comunisti la fel cum a facut bot Crinu' profesoru' la psd-isti ( vezi usl)
kato
QUOTE(bion @ 5 Nov 2019, 17:24)
Ganditi ca niste pui de bolșevici spalati pe neuron in ultimii 30 de ani.
Daca se vroia in ian. 1990 se putea instala orice regim in RO. Pentru cei care sunt curiosi cetiti ce a insemnat monarhia in istoria RO. PNL ar trebui daca se tine de urmas al PNL sa fie promonarhist 100%.
Case closed.
*


nenea bion, ce ar insemna in momentul asta revenirea la regalitate??? duda????
DragosP
Șarls.
bion
Ejti cu capul.Monarhia romana e neam cu toate din EU.Duda trebuie exclus din casa regala .A fost cea mai maiastra lovitura data de secu. Ca l-au bagat pe ala in patul rascoaptei vergine. Se poate gasi oricand unul apt si credibil sa domneasca ( nu sa guverneze). E de umblat la constitutia aia adevarata si la statutul casei regale da io zic ca se poate si merita.Pare utopic cu actuala clica de gunoaie politice dar apar conjuncturi si sperante. Una a fost ratata in 1990.
Guta Tatarescu a fost un ciudat. A crezut ca el poate imbuna bolsevicii.Era constient inca di 1943 ca rusii vor castiga razboiul in est.A fost de kkt la conferinat de pace cand nu a suflat ceva de rusi si cand a colaboratla lichidarea lui Ptrascanu.Sfarsitul vietii a sters tot ce a facut pozitiv . Desi era monarhist( a edevebit carlist) si patriot a facut multe mizerii ca PM si dupa 1944.
kato
duda trebuie exclus, dar nimeni nu o face............ si de aici toata teza cu monarhia cade....cu toata simpatia pentru ce ar putea insemna monarhia, nu este o optiune in momentul de fata........ din simpul motiv ca nu avem de cine sa fim reprezentati........ casa regala e in colaps si sa vina altii din afara nu e loc. personal, principele nicolae ar fi un om pe care l-as putea accepta ca rege, insa s-au ocupat sa nu am cumva grija asta...
RDK
Sper că nu întristez prea multă lume reamintind că, în 2012, ONG-ul lui Iliescu, cunoscut sub numele de "Casa Regala a Romaniei" a anunțat ruperea "tuturor legaturilor istorice si dinastice" cu Casa Princiara de Hohenzollern.

Iar mutatul rămășițelor pământești la Curtea de Argeș, cu figurație asigurată de către armata republicană, e așa, o chestie greu de înțeles într-o țară în care mor copiii înecați în căcat prin curtea școlii.
dizzy
Îl punem pe Charles ala cu Camila, ca rege sub numele de Carol al 3-lea și Cămarila regala
Fiu-su ala mare William ia coroana când da coltul Regina Vera.
Fiu-su ala mic Henry ia coroana României.
Tzac pak
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.