Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
bucatzel
QUOTE(maho @ 10 Sep 2021, 11:54)
Ca n-am remarcat vreunu' sa le tina partea.
*



Io am fost o buna vreme în zona de "par digerabili". Culmea, Câțu îmi părea ca reprezintă progresul penelului. Well, cock.
dizzy
Dusmanii de clasa nu-s aici !
Parca ne explicai ca e bine ca au crescut preturile; acu te-ai razgandit? La fel si cu inflatia. Ce sa-i faci, e greu a fi consecvent.
Las ca va ia inapoi in govern si p'orma puteti sa va pupati cu Mitzu
Si Cuie Mitzu raspunde la comenzi. I-au aratat pisica, acum executa .
Cuie Mitzu nu e chiar om din sistem, cum e Orban, de exemplu. De-aioa e normal a-l considera un progres. Care progres s-a dovedit ca are si el ceva schelete-n sifonier.
Pana la urma , cum nu ne plac aceleasi masini , aceleasi femei, de ce ne-ar placea aceiasi puliticieni?
maho
QUOTE(bucatzel @ 10 Sep 2021, 13:24)
Io am fost o buna vreme în zona de "par digerabili". Culmea, Câțu îmi părea ca reprezintă progresul penelului. Well, cock.
*


Si eu l-am apreciat ca min. de finante (am mai zis), venind dupa Orlando. Acum e jale, jalnic. E pe partea descendenta a clopotului Gauss, la fel ca Klaus.

QUOTE(dizzy @ 10 Sep 2021, 13:27)
Parca ne explicai ca e bine ca au crescut preturile; acu te-ai razgandit? La fel si cu inflatia. Ce sa-i faci, e greu a fi consecvent.

Cine? Cand? Unde? O fi bine pt. stat ca au crescut preturile, ca au incasari mai mari.
QUOTE(dizzy @ 10 Sep 2021, 13:27)
Pana la urma , cum nu ne plac aceleasi masini , aceleasi femei, de ce ne-ar placea aceiasi puliticieni?
*


Evident. Da' nu-i vorba de placut, ci de ce fac ei (ma rog, comparatii intre unii si altii, ca nimeni nu-i perfect, si democratia asta sucks).
dizzy
QUOTE(maho @ 10 Sep 2021, 14:30)
Cine? Cand? Unde? O fi bine pt. stat ca au crescut preturile, ca au incasari mai mari. 

Poti , te rog sa explici, cam cum e asta? Mi se pare foarte interesant!
bgdrenault
QUOTE(maho @ 10 Sep 2021, 11:54)
sunteti mai ofticati pe ei ca inainte.

Normal, ptr ca,cu toate prostiile, lipsa de profesionalism, ingamfarea lor, etc, ma bazam pe ei.
Daca nici cu ei, atunci cu cine?

10 Sep 2021, 14:53:
QUOTE(maho @ 10 Sep 2021, 11:54)
Am remarcat in schimb ca de cand au iesit ceilalti din "propriul guvern"

O fi guvernul PESEDE........

Normal ca propriul guvern.ca au venit cu 15 %. Fara ei, nu era nimic.

Ca n bancul cu evreul, daca nu avea si el s..la de 6 cm, ii infulecau canibalii(aka pesede).
maho
QUOTE(dizzy @ 10 Sep 2021, 15:50)
Poti , te rog sa eplici, cam cum e asta? Mi se pare foarte interesant!
*


Se ruleaza bani mai multi pe preturi mai mari, se incaseaza tva mai mult (doar un exemplu, ca n-o sa-ti zic cum le convine ca la inflatie de 5.25% se imprumuta de la fraieri (populatie, prin titlurile de stat) cu 3.25-3.75%).
bion
bucatzel nu ai mana la puliticieni. Ai crezut si rlae vapsitu pe vremuri si acu in fritz.Asta nu ii in stare sa adune gunoiu si cersetoriide la coltul strazii unde locuieste.
maho
QUOTE(bgdrenault @ 10 Sep 2021, 15:50)
O fi guvernul PESEDE........

Pai cam e.
Usl sigur e. icon_mrgreen.gif
bgdrenault
Astia sunt cei reevaluati. Si botezati benelisti cu apa sfintita. Basca ca au jurat pe galben si albastru
Deci nu.

Cauta bine, vei gasi pesedisti si in usere

https://adevarul.ro/news/politica/cum-ajuns...be8a/index.html

Mai cauta, mai gasesti
maho
QUOTE(bgdrenault @ 11 Sep 2021, 11:39)
Astia sunt cei reevaluati.

Cauta bine, vei gasi pesedisti si in usere

Mai degraba resapati.

Pai vezi ca se justifica perfect sloganul "mooie psd", sa le-o dai non-stop, pe unde-i prinzi?! rolleyes.gif
I-as fi bagat pe toti pesedistii in WTC, pe 10 sept. 2001 seara, si i-as fi lasat acolo incuiati.
bgdrenault
Ai ratat momentul

Adica, daca cei resapati se duc la usr tot ei sunt vinovati? Sau cei care ii primesc.

Mai scoateti din ochelarii aia de cal, ar face bine la toata lumea

Vad ca la USR fabula lui La Fontaine e bine cunoscuta
maho
QUOTE(bgdrenault @ 11 Sep 2021, 17:34)
Ai ratat momentul

Tu ai ratat topicul, da' nu-i problema, ca prestezi si dincolo la fel de feroce. biggrin.gif
sorin1983
i-auzi...blat cu psd-ul biggrin.gif
https://alephnews.ro/guvern/un-senator-pnl-...sd-pus-capacul/
bgdrenault
QUOTE(maho @ 11 Sep 2021, 19:54)
Tu ai ratat topicul, da' nu-i problema, ca prestezi si dincolo la fel de feroce.  biggrin.gif
*


Toti o apa si un pamant radmasa.gif
dizzy
Să aruncăm o cărămidă in vitrina!
https://m.hotnews.ro/stire/25045331
E oficial! ASF a deschis procedura de faliment a City Insurance, care administra 3 milioane de asigurați RCA

Cine plătește pagubele? Bineînțeles că direct sau indirect, tot noi!
dizzy
pana sambata, cand are loc congresul PiNL, nu se inchide nimic.
Dupa aia, potopul

de pe feisbuc, asa ca sa mai haraim prin gard:
În locul unui profesionist adus de USR PLUS în administrație a fost numit fiul primarului PNL din comuna Jegălia, președinte al organizației de tineret PNL Călărași.
Florin Cîțu a ales să-l demită pe Octavian Berceanu, cel mai performant șef al Gărzii Naționale de Mediu din ultimii 20 de ani.
Un singur exemplu: în 2020, au fost efectuate 142 de acțiuni pentru combaterea introducerii deșeurilor în țară. În 6 luni de mandat cu Octavian Berceanu, în 2021, numărul a crescut la 1.842 de acțiuni.
Restaurația USL-istă continuă.
bgdrenault
Normal ca nu i convine

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...ncendierile.htm
maho
Nu ziceati si voi ca useristii nu-s buni?
yoncv
Asta pare bună up.gif
Bicicleta galbena
Greu de inteles pofta cu care liberalii si-au schimbat din functie seful cu un zero politic total, impins de la spate de niste maini - unele vazute (Iohannis), altele nevazute. Citu nu are nici cea mai mica anvergura politica, dar i s-a dat o tema de invatat, si s-a executat.

Alt zero adus in varf - prim-vicepresedinte, taticu'! - e guristul exaltat Rares Farfuridi, a carui anvergura liberala o concureaza pe cea a musculitei de otet. La asa presedinte, un prim-vice mai potrivit nici ca se poate!

Aceasta echipa va da repede ochii cu parlamentul, care va transa: ori va da cu ei de pamant la prima motiune de cenzura (chestie de cateva saptamani), ori PSD va fi atras la guvernare, sub obladuirea lui Herr Iohannis. Chiar n-am idee care din cele doua scenarii e mai probabil.

tatabobu
Pe bune???? Astia chiar au gasit un Farfuridi? Le mai trebuie un Trahanache si un Branzovenescu, si apoi sa gaseasca undeva si un Dandanache, si povestea e gata scrisa.
dizzy
Pe post de Dandanache propun pe Turcanu.
sorin1983
aia e top...
dacis
Pentru mine, care am avut ocazia sa particip la nunti cu atmosfera de parastas si la inmormantari care au esuat in petreceri, asa ceva nu este decat o confirmare a spiritului nostru deosebit...
marksman
Dacă mai aveam o urmă de simpatie pentru PNL și pentru președintele KWJ, a dispărut complet acum. România este un stat eșuat.
IRONICK
QUOTE(marksman @ 27 Sep 2021, 10:27)
Dacă mai aveam o urmă de simpatie pentru PNL și pentru președintele KWJ, a dispărut complet acum. România este un stat eșuat.
*


Mai aveai? KWJ a avut noroc cu Ponta. si cu Veorica.
Altfel nu avea sanse, a fost corupt de cand era primar.
dacis
QUOTE(marksman @ 27 Sep 2021, 09:27)
România este un stat eșuat.
*

Sa nu exageram. Daca stii ce este acela un stat esuat, vei fi de acord ca nu este cazul cu Romania.

Insa daca tu vrei sa spui ca asistam la o disolutie a autoritatii statului si institutiilor sale si la scaderea brutala a standardelor democratice, cu asta ai cam avea dreptate.
einstein1984
Nu suntem yemen, dar pentru UE suntem cam pilaf....
marksman
QUOTE(IRONICK @ 27 Sep 2021, 09:34)
Mai aveai? KWJ a avut noroc cu Ponta. si cu Veorica.
Altfel nu avea sanse, a fost corupt de cand era primar.
*


Aveam. Până s-a băgat în aceleași tipuri de jocuri politice ca Băsescu, după ce zisese că vrea să fie un președinte mediator. Măcar Băse a zis de la început că e un președinte jucător. Iar omu' s-a potrivit perfect situației, știa cum e să fii la conducere și să ai de-a face cu o gamă largă de tipologii umane care trebuie conduse spre același scop.

QUOTE(dacis @ 27 Sep 2021, 09:35)
Sa nu exageram. Daca stii ce este acela un stat esuat, vei fi de acord ca nu este cazul cu Romania.

Insa daca tu vrei sa spui ca asistam la o disolutie a autoritatii statului si institutiilor sale si la scaderea brutala a standardelor democratice, cu asta ai cam avea dreptate.
*


Adaugă și o creștere a influenței diverselor grupări de crimă organizată (white and blue collar) în activitatea instituțiilor statului, cu o puternică influență economică și politică, o scădere a celor din clasa de mijloc și creșterea în același timp a celor săraci și a celor îmbogățiți pe căi dubioase (mai ales prin pagube aduse statului) și ne apropiem de ce am zis eu. E o chestiune de timp până îndeplinim toate condițiile.

QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2021, 15:07)
Nu suntem yemen, dar pentru UE suntem cam pilaf....
*


Pentru UE, la fel ca pentru URSS acum mai bine de 50 de ani, am făcut de formă ce trebuia făcut, au bifat ăia c-am făcut, iar noi ne-am văzut de treabă, că nu ne învață nimeni pe noi ce și cum să facem la noi în țară. De-aia suntem unde și cum suntem.
tatabobu
Nu ti se pare ca ai luat-o pe calea 'uite o chestie nasoala de care m-am lovit, Romania, ce sa-i faci' si ca nu vezi imaginea de ansamblu din cauza multor probleme punctuale? Uita-te la lumea din jur, si compara cu '95 - 2000, vezi daca e mai bine sau mai rau.
marksman
Tatabobule, e mai bine comparat cu perioada aia. Doar că după decorativă și geamuri termopan pereții sunt de cărămidă arsă, gletul a crăpat și în interior e igrasie și pute a mucegai.
dizzy
Oricat ne-am cuca pe noi, Romania e evoluat in ultimii 20 de ani.


https://www.money.ro/ultima-ora-ludovic-orb...L4AK2Uz4MFF3kZg
Ludovic Orban și-a depus demisia din funcția de președinte al Camerei Deputaților la sediul partidului.
Fostul șef al PNL a trimis un consilier la sediul din Modrogan pentru a-i prezenta actul lui Florin Cîțu, anunță Antena3.

marksman
QUOTE(dizzy @ 27 Sep 2021, 16:13)
Oricat ne-am cuca pe noi, Romania e evoluat in ultimii 20 de ani.

Normal că a evoluat, au zis unii "faceți așa" și s-a mai făcut, au mai văzut românii țări străine și au băgat la cap unii, și au făcut și pe aici.
radian
Mai baieti, departe de mine sa sustin ca Romania ar fi un standar de calitate a vietii, Dar feceti o plimbare prin Republca Moldova de vreo 2, 3 zile. O sa revedeti cum a fost RO acum, 20, 30 de ani ...
yhattori
Tragator fruntas Marksman, cind eu sint intrebat de ce nu m-am carabanit de aici, am o explicatie personala, in care si cred sincer.

Explicatia e urmatoarea: in Romania totul e facut pe jumatate. Si chestiile bune dar si alea rele. N-o sa punem niciodata primul om pe Marte dar nici n-o s-o dam in ISIS, apartheid, razboi intre carteluri sau olteni lives matter.

Pina si pogroamele si deportarile au fost facute cu o durere de sula si un miserupism tipic. Sa fie acolo, sa nu zica nemtii/bolsevicii ca nu punem si noi umarul la victoria finala.

Tarimul mediocritatii, asa zic eu. Si incep sa cred ca e bine asa. O fi din cauza ca ma scufund eu in mediocritate dar mie-mi place sa cred ca-i gena balcanica de vina, aia de gindac rezistent la radiatii, ala care nu-i nici primul nici ultimul, sta in mijloc acolo unde probabilitatea lucreaza in favoarea lui.
dizzy
Gena de gandac de bucatarie
https://youtu.be/ySlikFRu818?t=257

Cand nu stii ce si cum sa faci, intrebi pe unu' mai descuiat si mobilat
DannyY
QUOTE(yhattori @ 27 Sep 2021, 17:29)
olteni lives matter.

*


radmasa.gif
Ia-l pe unQ Bion de manuta radmasa.gif
cristic1982
Văd că au reapărut puternic postacii USL pe articolele politice din ziare.
Inclusiv pe aici s-au reactivat unii, deci revin cu întrebarea "legitimă" 😁, urmează alegeri în viitorul apropiat? Ne pregătim de anticipate?
Prea multă vânzoleală peste tot
Bicicleta galbena
Speculez nitel cu privire la ce se intampla acum cu PNȚL:

Cred ca doua persoane l-au folosit pe Catu, fara ca el sa realizeze (cred): 1. Iohannis , care l-a debarcat pe Orban, cu scopul de a deveni presedinte pnl dupa incheierea mandatului. 2. Rares Farfuridi, care a dat din coate pana a ajuns prim-vice, stiind si vazand ce vede toata lumea, adica previzibila cadere a guvernului; or Iohannis va face o nominalizare de la varful pnl, si acolo e bine sa fii cand se va face. Rares se viseaza prim-ministru!

Recenta maraiala a lui Iohannis cu privire la 'relansarea' campaniei de vaccinare arata ca maurul si-a facut datoria si poate sa moara. Stie si presedintele ca guvernul nu poate rezista fara majoritate - s-a aprobat PNRR, si asta implica un guvern sustinut si stabil.




dacis
QUOTE(cristic1982 @ 28 Sep 2021, 09:11)
Prea multă vânzoleală peste tot
*

Asta vanzoleala? Stai sa vezi vanzoleala cand or sa apara primele facturi la gaze si electricitatea, dupa venirea iernii...

<span class='edit'>28 Sep 2021, 10:19:</span>
QUOTE(yhattori @ 27 Sep 2021, 16:29)
mie-mi place sa cred ca-i gena balcanica de vina, aia de gindac rezistent la radiatii, ala care nu-i nici primul nici ultimul, sta in mijloc acolo unde probabilitatea lucreaza in favoarea lui
*

In ultima vreme, pe masura ce imbatranesc, incet-incet ajung si eu la concluzia ta. Atat doar ca mie imi pare ca nu este vorba de spiritul balcanic. Pur si simplu celor care au parte de soare din belsug se pare ca le place sa se lăfăie relaxati si sa se bucure de ce au, fara prea multe planuri, calcule, ordine etc... Cam am vazut asta si la noi, si la bulgari, si la greci, si la italieni, si la portughezi...

QUOTE(Bicicleta galbena @ 28 Sep 2021, 10:05)
1. l-au folosit pe Catu, fara ca el sa realizeze (cred)
2. Rares se viseaza prim-ministru!
3. s-a aprobat PNRR, si asta implica un guvern sustinut si stabil
*

1. A realizat, dar si-a facut calculul oltenesc: fa-te frate cu dracu' pana ajungi ser'nt major; omuletul spera la presedintie, bazat pe ipoteza "daca a putut Klaus, pot si eu"
2. Neee!... Si asta se vrea presedinte. PRESEDINTE, cu candidat PNL
3. Ce s-a aprobat? Nimic real nu s-a aprobat, cata vreme mai au de facut corectii din greu. Le vor face si le vor fi respinse la Bruxelles macar pana la sfarsitul anului. Dupa care ghidurile de finantare, studiile de fezabilitate etc.etc.. Personal cred ca singura sansa ca sa fie luati macat 10-15 miliarde din potul de la PNRR trebuie sa se negocieze eliminarea deadline-ului ferm 31 decembrie 2026. Ce imi pare dovada de nesimtire si inconstienta este ca pentru banii alocati Romaniei prin bugetul standard al UE (2021-2027) nu se face nimic, cata vreme aici situatia este mai favorabila nou. Cam stiu motivele, dar opinia mea este ca aici se aplica vechea vorba romaneasca: "vrabia malai viseaza".
bucatzel
QUOTE(yhattori @ 27 Sep 2021, 16:29)
nici n-o s-o dam in ISIS, apartheid, razboi intre carteluri sau olteni lives matter.
*


Ej' sigur?

Sa-ti aduc aminte ca acum 30+ ani te puteai trezi invitat la o discutie tovaraseasca daca scapai ce nu trebuie pe langa urechea gresita?

A fost ditai galceava din cauza lor, s-a dat si la televizor.

Acum tot mai des vad niste ninja plini de decoratii, cu crucea-n frunte, a caror turma nu prea pare interesata sa gandeasca mai departe decat li se spune.

Culmea, nici unii nici altii nu trebuie sa fie multimi reprezentative, daca aia multi ii lasa sa abereze cu gratie pana cand reusesc sa se inmulteasca...
dacis
QUOTE(bucatzel @ 28 Sep 2021, 11:42)
Culmea, nici unii nici altii nu trebuie sa fie multimi reprezentative
*

Nu este deloc culmea. In abecedar scrie ca schimbarile majore si, in general, gestiunea societatilor este realizata de minoritatile active, NU de majoritati. Majoritatile nici nu initiaza si nici nu proiecteaza si nici nu iau deciziile. In statele democratice de tip reprezentativ acestea livreaza doar legitimitatea (prin vot) si, in caz de nevoie, carnea de tun. Majoritatile sunt instrumentele prin care initiativele / programele / proiectele / deciziile minoritatilor active care gestioneaza puterea sunt puse in practica. Si, evident, cei care sufera marea parte a consecintelor (negative).
dizzy
Da' ce greu e sa ziceti de aia cu piele putina...
dacis
Nu stiu la cine / ce te referi tu, dar eu voiam sa spun ca partidele sunt minoritati active, iar in interiorul partidelor exista o superminoritate si mai activa (si mai influenta) care ia de fapt deciziile.
yoncv
Reacția lui Cîțu în ședința PNL după ce a aflat când se votează moțiunea: „It's ok!”
La o asa reactie eu vad 3 posibilitati:
1. E blat cu PSD, stie ca o sa scape
2. Are spatele asigurat, daca pleaca de la guvern i s-a promis ceva bun (functie sau altceva)
3. E inconstient si joaca la cacealma
Personal, nu stiu care varianta e mai aproape de adevar, dar mai e putin si aflam.
IRONICK
A ajuns Veorica la BNR si tu iti faci probleme de Citu?
dacis
QUOTE(yoncv @ 28 Sep 2021, 16:32)
E blat cu PSD, stie ca o sa scape
*

Nu stiu daca este blat ori nu, dar stiu ca la PSD decizia este luata: iarna asta si pana la primavara PSD-ul nu guverneaza. Scenariul lor ideal are in centru alegeri anticipate in aprile-mai 2022, eventual asezonate cu o suspendare a lui Johannis. Cum ziceam, la ora asta sunt cativa pesedisti care se antreneaza discret, dar sustinut pentru campania prezidentiala. Iar 2024 este departe-al naibii...
dizzy
Cam cine vrea sa ia bucata de 💩 in plin?
Facturile la energie mărite, pandemia valu'4 , iarna bate la ușa.
Mai bine îl lași pe Cuțu să-și rupă gâtul singur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.