Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
paul_p
QUOTE(bion @ 24 May 2014, 10:37)
Il comandante in moartea guvernarii CDR a fost traianel.
*

CDR si-au facut-o cu mana lor. Au avut totul la dispozitie si nu au facut nimic. Au esuat pe toate planurile. Esecul lor a permis ca PSD sa ajunga unde este in prezent.
dacis
QUOTE(bion @ 24 May 2014, 10:37)
base manca delightu` cu mana si cu brisca si se sterge de izmana. tariceanu il manca cu tacamuri de argint pe fata de masa de damasc.
*

Badie, de la un cioban soios, nespalat si care pute-a oaie n-am pretentia sa stie sa foloseasca furculita si cutitul de peste, ori sa se priceapa sa potriveasca vinurile cu mancarea. De la un boier de vita veche, insa, am pretentia unei minime elegante, mai ales morale. Ori vorba matale, Tariceanu ne-a aratat ca stie sa manace cu tacamuri de argint acelasi rahat. Io vroiam doar sa mamance altceva.
corbex
kkt? Asta si face.
dacis
Badie, rahatul-i un kkat mai domnesc!

PS Cu papionul la gatlej, si ciafa cu cartofi prajiti e tot un fel de kkt! Decat ca nu pute! wink.gif
eurocristi
Daca kktu' cu papion mai primeste o functie cat de mica in PNL, votul de azi a fost ultima data cand votez pentru PNL. Io sper ca mai au un dram de mandrie si demnitate.
corbex
Mai au, ce?

<span class='edit'>25 May 2014, 13:28:</span>
Mai au, ce? Cind spui"mai au" te referi la ceva ce au avut. Au avut? Ianuarie 1990: "Incepind cu ora 16 Partidul National Liberal se retrage de la manifestatia din Piata Victoriei. Cei ce ramin, o fac in nume personal si nu repreInta partidul". Am citat din Radu Campeanul, la prima incercare de a-l lasa pe Coposu in offside.
paul_p
Cand de gandesti ca atunci, in 1990, am avut sansa de a urma un alt drum in afara de comunismul cu fata umana propovaduit de Iliescu. Iliescu, cel care a facut probabil cel mai mult rau Romaniei.
Garett
Ironia anului: daca il păstrau pe Diaconu scoteau peste 20%! wacko.gif
Sunt curios ce moaca are acum pacaliciul ala de la ani! tongue.gif
DragosP
Matematica voturilor NU e neapărat aceeași cu matematica din clasa I.
dacis
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 08:07)
Sunt curios ce moaca are acum pacaliciul ala de la ani! tongue.gif
*

De ce pacalici? Ca omul are dreptate. Povestea cu incompatibilitatea lui Diaconu e fix aceeasi cu incalcarea Constitutiei de catre Base: ambele texte au fost scrise (suspectez eu ca intetntionat) atat de ambiguu pentru ca indivizii sa poata exploata scaparile / chichitele / cotloanele legii. Smecheria-i smecherie si golanie si la Base si la Diaconu. Si, apropos de Diaconu, as cam paria io ca nu-i va fi prea moale in Parlamentul European! cool.gif
Garett
QUOTE(DragosP @ 26 May 2014, 08:11)
Matematica voturilor NU e neapărat aceeași cu matematica din clasa I.
*


N-o fi, dar daca il păstrau si-l fluturau pe post de "martir" mai scoteau cel putin 5%!
In Galati cică a scos 15%!

QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 08:45)
De ce pacalici? Ca omul are dreptate. Povestea cu incompatibilitatea lui Diaconu e fix aceeasi cu incalcarea Constitutiei de catre Base: ambele texte au fost scrise (suspectez eu ca intetntionat) atat de ambiguu pentru ca indivizii sa poata exploata scaparile / chichitele / cotloanele legii. Smecheria-i smecherie si golanie si la Base si la  Diaconu. Si, apropos de Diaconu, as cam paria io ca nu-i va fi prea moale in Parlamentul European!  cool.gif
*


Are pe naiba! S-a legat de ala ca boala de omul sănătos, a vrut sa-si faca "ambițul" cu el si l- a facut mai popular decat ar fi visat vreodata! O lege stupida, aplicata prost si orbeste nu e in folosul nimănui! Chiar nu a avansat în vreun fel societatea pe fondul "repararii nedreptatii istorice" a faptului ca Diaconu era si senator si director de teatru! Mai degraba a dus toata legea in sine in ridicol și derizoriu.
Iar la chestia cu PE, tu ai vazut cam ce "recolta" a fost la alegerile astea? Diaconu prin comparatie e chiar decent!
DragosP
Martir. Oportunist. Fripturist.
dacis
Garett, vezi ca la MD era si incompatibilitate si conflict de interese. Toate de alea perfecta, lectii de scoala, anul I la Drept si Administratie publica, totodata! cool.gif
Garett
Mai, voi traiti in alta lume! rolleyes.gif
Chiar crezi ca da cineva doi bani gauriti pe "incompatibilitatea" unui directoras de teatru??
Romania, remember?
Tov. presh. si-a dat o casa, primar fiind! Despre ce naiba vorbim?
dacis
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 09:15)
Chiar crezi ca da cineva doi bani gauriti pe "incompatibilitatea" unui directoras de teatru??
*

Nea omu', daca un director de scoala de tara cu doi invatatori si trei profesori este seful comisiei de angajari pentru postul de femeie de serviciu, unul dintre candidati este nevasta lui, iar el nu se retrage din comisie, a incalcat legea conflictului de interese.

Ca Base o fi incalcat legea, posibil, desi la faza cu casa ma cam indoiesc ca nu-i acoperit de hartii.

PS Remember, discutam de legalitate, nu de moralitate, da?!... icon_mrgreen.gif
cdadan
QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 09:13)
la MD era si incompatibilitate si conflict de interese
*


Asa a zis ani. Dupa care, a urmat un sir de procese. Vezi ce au zis judecatorii.
corbex
Diaconul a executat ordinul sefului ierarhic direct, a iesit din front ca sa ia voturi de la labarali si pedei si i-a iesit la fix. Seful lui direct nu e labaral. Nu e nici Ponta. Mascaricii sint mereu subordonatii cuiva.
dacis
QUOTE(cdadan @ 26 May 2014, 09:22)
Asa a zis ani. Dupa care, a urmat un sir de procese. Vezi ce au zis judecatorii.
*

Judecatorii? Decizie definitiva si irevocabila ca DA!
dacis
Io-te ce zice fix in textul din linkul tau: "În 21 iunie 2012, Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât irevocabil că senatorul Mircea Diaconu s-a aflat în incompatibilitate din decembrie 2008, în condițiile în care, pe lângă calitatea de parlamentar, acesta ocupa și funcția de director-manager al Teatrului "C.I. Nottara" din Capitală, funcție de conducere specifică unei instituții publice locale." Deci fu constata fara dubiu starea de incompatibilitate!
Garett
QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 09:21)
PS Remember, discutam de legalitate, nu de moralitate, da?!...  icon_mrgreen.gif
*


Discutam discutii! Pana una alta Diaconu ESTE parlamentar european iar pacaliciul de la ani a cheltuit bani de la buget ca sa, ce, mai exact? Sa-i fie ăstuia mai bine pe salariul de la PE decat pe cel de senator/director de teatru?
dacis
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 10:15)
Discutam discutii! Pana una alta Diaconu ESTE parlamentar european
*

Hai sa punem un pariu daca dupa ce se linistesc apele in PE (sa zicem la 1 ianuarie 2015) MD va mai fi europarlamentar. Ca o fi avnd ea legea romana portite de scapare pentru unii si altii, dar la UE e oleaca mai complicata treaba. Smecheria cu condamnarea irevocabila care are drept consecinta ca nu mai poti candida pentru acelasi post are sanse minime sa tina in PE!

PS 1. MD poate ramane in PE daca (dar nu obligatoriu!) nimeni dintre europarlamentarii romani nu ridica problema lui in plen. Io am cativa in minte despre care banuiesc ca au de gand s-o faca!
PS 2. Din cate stiu eu, la un scor al PSD-ului mic (si 38% este mic si ingrijorator pentru Ponta, in perspectiva alegerilor prezidentiale, in ipoteza ne-refacerii USL!) MD este (asa cum spus-o deja de muuulta vreme!) un candidat luat in calcul de PSD. Alaturi de Tariceanu, pentru eventualitatea refacerii USL. Plus alte vreo 3-4 scenarii alternative. C-asa-i in politica de rang mare!
Garett
QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 10:34)
Io am cativa in minte despre care banuiesc ca au de gand s-o faca!
*


Adică traditionala poveste cu pusul poalelor in cap in fata străinilor?
Mda, am o idee destul de clara despre cine o va face!
Combinat cu prezenta unor alde Le Pen si Farage in PE imi imaginez ca o astfel de chestie va face minuni pentru Romania! De-a dreptul lăudabil chiar...
corbex
Romania n-avea decit sa nu-l lase sa candideze. Nu briucselul e de vina pentru poalele-n cap. Romania e aia care sta cu pizma-n soare.
dacis
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 12:19)
Adică traditionala poveste cu pusul poalelor in cap in fata străinilor?
*

Nu cumva tu erai ala care il critica pe BT, atunci cand minunatul zicea ca europarlamentarii romani trebuie sa sustina Romania chiar si cand Romania greseste? Te schimbasi ashea rapid?!... huh.gif
Garett
QUOTE(corbex @ 26 May 2014, 12:39)
Romania n-avea decit sa nu-l lase sa candideze.
*


JUSTIȚIA din România a decis că are dreptul sa candideze! Stat de drept, separatia puterilor, RNP-uri, remember? Sau astea-s valabile doar cand convin?

QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 13:11)
Nu cumva tu erai ala care il critica pe BT, atunci cand minunatul zicea ca europarlamentarii romani trebuie sa sustina Romania chiar si cand Romania greseste? Te schimbasi ashea rapid?!...   huh.gif
*


Huh? As far as I remember am considerat ca madam macovei a facut ceva destul de aproape de trădare nationala cand mânca ciuperci prin PE despre "doua milioane de voturi fraudate" și am exprimat ca atare asta...

Cine-i BT?
Markos
QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 10:34)
Hai sa punem un pariu daca dupa ce se linistesc apele in PE (sa zicem la 1 ianuarie 2015) MD va mai fi europarlamentar.
*


Deci, deocamdata, avem urmatoarele pronosticuri:
1. Tariceanu va face PNL-ul tandari, vor pleca hoarde dupa el
2. Cristi Diaconescu are viitor luminos
3. Mircea Diaconu va fi expulzat din PE

Cand deschizi blogul ala?
corbex
De ce, tu apreciai furtul ca fiind mai mare?

26 May 2014, 13:23:
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 13:20)
As far as I remember am considerat ca madam macovei a facut ceva destul de aproape de trădare nationala cand mânca ciuperci prin PE despre "doua milioane de voturi fraudate" și am exprimat ca atare asta...
*




26 May 2014, 13:23:
Johanis presedinte! De partid...
DragosP
Și-a cam dat demisia-n direct.
corbex
Numai din functie. Ca sa poata aparea organul, care intareste functia. Doar urmeaza alegeri in partid. Candidezi si cistigi!
dacis
QUOTE(Garett @ 26 May 2014, 13:20)
1. Stat de drept, separatia puterilor, RNP-uri, remember? Sau astea-s valabile doar cand convin?

2. As far as I remember am considerat ca madam macovei a facut ceva destul de aproape de trădare nationala cand mânca ciuperci prin PE despre "doua milioane de voturi fraudate" și am exprimat ca atare asta...

3. Cine-i BT?
*

1. Tocmai, ca felul in care-i formulata legea incalca principiie statului de drept. In mod normal guvernul (ori altii, gen avocatul poporului etc.etc..- habar n-am cine are calitatea prevazuta de lege sa conteste dupa intrarea legii in vigoare!) trebuia sa reclame legea, odata promulgata, la CC si acolo sigur era declarata neconstitutionala, tocmai pe motiv de RNP-uri. Numai ca baietii stiau asta si, in plus, ca CC nu se poate auto-sesiza. Asa ca...
2. Discutia era de luna trecuta. Daca ai uitat, caut link! rolleyes.gif
3. Bogdan Teodorescu, ala care a pariat ca romanii este maniheisti si prosti si, spre mirarea mea, s-a dovedit ca-s muuult mai prosti decat a pariat el!

QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 13:21)
Deci, deocamdata, avem urmatoarele pronosticuri....

Cand deschizi blogul ala?
*

Fuj', bre, de-acilea! nu fac io pronosticuri de-astea asa brutale, ca pe maidan! Ia citeste si pricepe tot ce scriu io si apoi mai discutam.

Blogul? August-septembrie
Markos
QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 13:38)
Ia citeste si pricepe tot ce scriu io si apoi mai discutam.
*


HSBP...
b76bgaarh
QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 12:21)
Cand deschizi blogul ala?
*



cand il "pensioneaza" base.

QUOTE(dacis @ 26 May 2014, 12:38)
Blogul? August-septembrie
*




radmasa.gif
corbex
Johanis a demisionat doar ca sa-i dea curaj lui Antonescu sa se tina de cuvint. In ultima vreme toti il fac pe Antonescu. Daca n-ar fi atit de plin de el, poate ca s-ar mai si prinde uneori.
Markos
Daca scapam azi de Crin, pot cataloga rezultatul de la europarlamentare ca fiind unul splendid rugaciune.gif

Dupa ruperea aliantei perverse cu rosii, asta-i o consecinta fireasca - sa ne lase!
dacis
Ședință de criză la PSD după ce s-a aflat scorul real. Începe războiul pentru preluarea PNL!

Ședința din biroul președintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, pare a fi una de criză. Paradoxal, după ce alianța din jurul PSD a câștigat alegerile europarlamentare, iar PNL s-a plasat mult sub ținta de 20%. Explicația: scorul real este diferit de anunțurile triumfaliste de la exit poll.

Explicația ține de decizia lui Crin Antonescu, susținut de o parte a conducerii PNL. Antonescu și gruparea din jurul său a refuzat categoric să refacă alianța cu PSD. Fără USL, candidatura lui Victor Ponta la prezidențiale este una riscantă, fiind posibilă o coagulare a votanților anti-PSD, în turul al doilea, chiar dacă partidele care îi reprezintă nu reușesc să închege o alianță. Cu doar 37%, PSD nu poate fi sigur că va obține peste 50% la alegeri, unde va participa un număr cel puțin dublu de alegători, ceea ce va dilua forța aparatelor de partid.

Fix din acest motiv eu sunt unul dintre cei care pledeaza pentru votul obligatoriu. Atunci chiar ar conta optiunile alegatorilor, iar mita - puiul si malaiul - ar cantari mult mai putin!

QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 13:41)
HSBP...
*


Sezi, bre, bland. Am uitat sa pui un emoticon. Adica asta tongue.gif

PS Daca m-as lua chiar asa in serios, ori as crapa de tantos ce-as fi, ori la un moment dat chiar m-as crede prea destept! Deocamdata m-a ferit Dumnezeu!... smile.gif
corbex
QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 13:52)
Daca scapam azi de Crin, pot cataloga rezultatul de la europarlamentare ca fiind unul splendid  rugaciune.gif

Dupa ruperea aliantei perverse cu rosii, asta-i o consecinta fireasca - sa ne lase!
*


Bem? Stai asa, greii PNL sint in biroul lui Tariceanu, impreuna cu greii PSD. USL rediviva.
Markos
Și cum intenționează Ponta și Dragnea să "preia PNL-ul", mă rog? Cu Tăriceanu și Diaconu?

Vise umede.
dacis
In PNL puciul va veni de jos in sus: dinspre baza politica si financiara a partidului. asta inseamna primari, consilieri locali si judeteni, presedinti de CJ, directori de deconcertate, plus afaceristi din cercul liberal, conectati cu bugetul prin diverse contracte.
corbex
Cu cirtite. De care e plin. Plus fomistii care au intoleranta la mincarea de post. N-auzi ca trei grei ai PNL sint la discutii cu pesedeii? Dca n-au intentii necinstite, ce cauta acolo?
b76bgaarh
vorba aia " USL traieste".

mwe Base.
Markos
Papagalii ăia trei sunt "greii PNL"? huh.gif
dacis
QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 14:16)
Papagalii ăia trei sunt "greii PNL"?  huh.gif
*

Singuri nu-s decat niste papitoi. Insa daca vor coagula in jurul lor o masa critica, atunci cuvantul lor poate cantari greu. Functie de cine si cati vin in preajma lor chiar zdrobitor de greu.

Asa cum stiu eu (binisor, sa zicem!) PSD-ul, as zice ca maine cel tarziu vom auzi de una-doua trei demisii "grele" de directori de deconcertate veniti dinspre PNL. Perfect anonimi pentru media, dar de prima mana pentru / in domeniile lor. Asta asa, ca sa priceapa iapa!... wink.gif
Markos
Se pare că vom avea o demisie în bloc a conducerii PNL, în frunte cu Crin și Klaus. Aceștia vor asigura însă interimatul până la congresul extraordinar. Miza fiind să nu pună Ponta și Dragnea mâna pe partid, via papițoi gen Tăriceanu și Chițoiu.
dacis
QUOTE(Markos @ 26 May 2014, 14:29)
Aceștia vor asigura însă interimatul până la congresul extraordinar.
*

Grea afacere au de gestionat baietii astia. Daca nu iau bine pulsul partidului, se duce PNL-ul de rapa, ca o curva a PSD-ului.

PS Pulsul? Daca tendinta este inspre PSD, lucrurile trebuie temporizate si congresul amanat cat mai mult. Daca tendinta este spre ruptura si mai radicala de PSD, congresul trebuie organizat rapid, chiar in pripa, cu delegati putintei etc.etc..
DragosP
Ducă-se!
Bag și eu un umăr de ajutor.
dacis
Tu chiar vorbesti serios? Sa n-avem de ales decat intre pro-Base si anti-Base nu cred ca ar fi o varianta chiar OK.
DragosP
Vorbesc foarte serios. Apoi vin și pun umărul și la celelalte.

Tu ai cumva impresia că acum se rupe cineva-n doctrine, idei, strategii, planuri pentru România etc? blink.gif
corbex
up.gif
Markos
Tariceanu asta e chiar nesimtit radmasa.gif

QUOTE
Tăriceanu a fost dat afară din ședința conducerii PNL

Fostul președinte al PNL Călin Popescu Tăriceanu a ieșit, luni după-amiază, din ședința liderilor PNL, menționând că BPN al PNL a votat o propunere a lui Ludovic Orban, care a susținut că fostul premier liberal nu mai este, acum, membru în PNL.


Deci omu' s-a dus acolo cu tupeu, poate-poate.. doh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.