Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
george_scala_2004
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=oBjauTFhMqc radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

QUOTE
Într-un discurs ținut la Iași în fața primarilor și liderilor de organizații PSD și PNL din județ, reuniune desfășurată în aula Bibliotecii Universitare din municipiu, Crin Antonescu i s-a adresat lui Fenechiu spunându-i "domnule ministru".

Antonescu a afirmat că "sută la sută Fenechiu va fi ministru", adăugând că, "în proporție de 99 la sută", și Varujan Vosganian se va regăsi în viitorul Guvern Ponta. "Spun 99 la sută, pentru că n-am apucat încă să îl întreb", a precizat președintele PNL.

Ulterior, Antonescu a explicat, într-o conferință de presă, că are determinarea de a propune în forurile partidului ca vicepreședinții PNL Relu Fenechiu și Varujan Vosganian să dețină funcții de miniștri în viitorul Guvern Ponta.
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

http://www.mediafax.ro/politic/antonescu-i...-ponta-10346290
vijelie
Călin Popescu Tăriceanu îl critică pe Crin Antonescu și anunță un plan de guvernare propriu:

Necesitatea introducerii disciplinei fiscale. România are o mare problemă legată de lipsa de disciplină a cheltuielilor la nivel central și la nivel local, la nivel local este o tragedie

Zero la sută impozit pe profitul reinvestit, revenirea la TVA de 19% și respingerea propunerii USL privind TVA diferențiat. Reducerea taxelor și impozitelor care au efect direct asupra consumului.

Datoria publică să nu depășească 40% din PIB, eventual la limită chiar printr-o normă constituțională

Contract social cu românii care să însemne zero la sută tăieri de salarii și pensii în următoarea perioadă

Reindustrializarea României care “trebuie să fie competitivă la nivel european și internațional”, prin încurajarea apariției unor “poli industriali în sectoarele de producție”, iar pentru acest lucru statul să aloce anual 0,5% din PIB.

Nici nu ai zice ca a guvernat Romania 4 ani.
corbex
Pe vremea aia nu era nevoie de reforme. Economia duduia singura.
vijelie
Verginel Gireadă (PNL), proaspăt deputat de Botoșani, ales cu 15.000 de voturi, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Cluj la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu. Într-un interviu pentru gândul Gireadă spune că dosarul său este unul politic și că a fost "bobinat pe față" de adversarii politici.

Deputatul de Botoșani care și-a luat diploma de BAC în 2012, la 42 de ani, este un bun teoretician al principiilor anticorupție. "Parlamentarii nu mai trebuie să aibă imunitate. Să meargă în fața instanței", a declarat Verginel pentru gândul. Spune că vrea ca sistemul judiciar să se schimbe. "Justiția care m-a condamnat la momentul acela a fost într-un fel, acuma poate o să fie altfel", spune Gireadă.

Penelistul Verginel wub.gif
Ake
Antonescu trece la EXECUȚII: Adriana Săftoiu, dată afară din PNL Sa-i reguleze cainii pe toti maretii conducatori ai Partidului National berbecaliberal, si usca-i-s-ar ficatu cel nou aluia de i-a pus acolo.
dandee
O fi facut ea ceva.
kum
L-o fi injurat, o fi spus ceva urat huh.gif
Garett
Ma miram eu de ce facea figuratie labe1_tv in ultima vreme! Facea "dizidenta" de fapt! Ok, sa vedem acum unde aterizeaza! Ceva pronosticuri? Eu as zice FC. A inceput campania de "reconstructie a dreptei" in jurul "marelui om de dreapta" de la UTC!
Ake
E sper ca Antonescu , Fenechiu si compania de mafioti infiltrati in PNL sa-si ia bagajele si sa se inscrie ori la PSD ori in partid la mentorul lor, varanul
Merced
Pai vrei sa iasa de la guvernare asa repede? Mai asteapta cateva luni...
Markos
QUOTE(Ake @ 23 Dec 2012, 17:33)
E sper ca Antonescu , Fenechiu si compania de mafioti infiltrati in PNL sa-si ia bagajele si sa se inscrie ori la PSD ori in partid la mentorul lor, varanul
*


Io sper să-i lovească blestemul mayașilor 243.gif
aphophis
QUOTE(Garett @ 23 Dec 2012, 09:10)
Ma miram eu de ce facea figuratie labe1_tv in ultima vreme! Facea "dizidenta" de fapt! Ok, sa vedem acum unde aterizeaza! Ceva pronosticuri? Eu as zice FC. A inceput campania de "reconstructie a dreptei" in jurul "marelui om de dreapta" de la UTC!
*


adica madama nu mai e frecventabila? Doar pentru ca nu mai e cu voi? Ca nu te-am auzit cartind impotriva ei cat a fost la voi in echipa. wink.gif
vijelie
Dl. Antonescu ne ureaza ce stie dansul: cai verzi pe pereti.
http://m.adevarul.ro/news/facebook-magazin...ec1b/index.html

Liberalul Suprem wub.gif
DragosP
Hai Chiliman!
dacis
Ai confundat aghiasma cu palinca? blink.gif
DragosP
Nu, dar la sfârșitul săptămânii se pune de un congres.
Markos
Rezultatele se cunosc deja.
DragosP
Cine va fi fost deja ecsclus?
vijelie
Astia nu se pot manca intre ei decat la congrese ?
ady77
Ai vrea sa se manance mai des?
vijelie
Nu prea des, sa mai gaseasca si nea Vasile pe cineva cand va fi exclus de Elena Udrea din PDL.

"În ceea ce privește colaborarea cu PDL, în opinia fostului premier "marea lor problemă care subzistă e Traian Băsescu". "Dacă PDL ar fi putut să ia deciziile singur, probabil că la vremea respectivă colaborarea dintre noi ar fi durat. PDL nu poate fi un partener care să-și respecte angajamentele, Băsescu face jocurile in PDL, nu s-a schimbat nimic. Nu văd de ce s-ar schimba atitudinea mea în ce-i privește", a explicat Tăriceanu."
ady77
Nea Vasile, daca il mai contreaza mult pe Base, ajunge pe la DNA si nu-l mai ia nimeni dupa aia.
vijelie
Pentru Basescu, faptele vorbeste.
Iar la capitolul asta nea Vasile este vulnerabil.
Markos
Vaai, l-a facut Base muci pe nea Vasile, pe feisbuci ohmy.gif
Merced
Previzibil, desi Base ar trebui sa-i suga cariciu' pe viata lui Blaga, ca fara el prostanacu' ar fi locuit acum in palatul Cotroceni...
corbex
Asta si face, dar nea' Vasile incearca sa schimbe, pe sest, cariciul lui cu al lui Ponta.
vijelie
Eu as zice ca nu il lasa inima sa-l dea din gura, dar are copii de crescut.
Markos
QUOTE
Doi deputati PNL din Botosani, Costel Șoptică si Verginel Gireadă, ultimul fiind condamnat definitiv de Curtea de Apel Cluj la 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru abuz in serviciu, si-au angajat unul altuia copiii la birourile de parlamentar "pentru a nu fi acuzati de conflict de interese de catre Agentia Nationala de Integritate (ANI)", scrie Monitorul de Botosani. Contactati de HotNews.ro, cei doi deputati s-au aparat spunand ca nu incalca nici o lege si ca nu vad o problema morala in faptul ca si-au angajat unul altuia copiii la birourile parlamentare.


Ce-a ajuns partidul ăsta.. Șoptică și Gireadă sad.gif

QUOTE
"Da, si ce e rau in asta? Nu incercam sa ocolim nici o prevedere. Eu am cabinet parlamentar si pot alege ce consilieri doresc. Cine vrea sa bata campii, ii las sa bata. Aici nu imi alege mie cineva pe cine imi iau eu consilier. Nu ma intereseaza ce spune lumea. Pe mine ma intereseaza ce fac eu ca om si ce fac eu pentru oameni. Nu-mi doresc altceva decat sa-mi pastrez verticalitatea", a declarat Verginel Gireadă.
Ampt
Lasă că și Antonescu zici că este senatorul Palpatine ! mad.gif
kxz
pai daca pe aici nu sunt alte locuri de munca, unde voiai sa-i angajeze? alea erau singurele locuri vacante in judet...
baietii s-au reorientat, au gasit metoda legala, ca in legislatura trecuta alt pnlist botosanean si-a angajat copilul si l-au luat autoritatile la impins vagoane. nu ca ar fi patit ceva pana la urma, oricum...
kum
QUOTE(kxz @ 20 Feb 2013, 09:54)
pai daca pe aici nu sunt alte locuri de munca, unde voiai sa-i angajeze? alea erau singurele locuri vacante in judet...
baietii s-au reorientat, au gasit metoda legala, ca in legislatura trecuta alt pnlist botosanean si-a angajat copilul si l-au luat autoritatile la impins vagoane. nu ca ar fi patit ceva pana la urma, oricum...
*


Cu mentiunea ca nu era penelist ci pesedist, si nu era botosenean, ci galatean. In rest e ok.
Markos
QUOTE
Primarul orașului Sibiu, Klaus Iohannis, se va alătura PNL, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse politice. Iohannis va susține o conferință de presă, miercuri, la ora 14:00, împreună cu președintele PNL, Crin Antonescu.
vijelie
Compenseaza si ei cum pot golul ideologic lasat de Becali.
maho
Prezidentiabil (daca scapa de crinel...)
IsNa
Mai degraba propta politica pt. Crinel.
Oare ce i-au platit?
Sau de ce se teme? Ce stie Felix despre el?
corbex
Felix are un contract de imprumut pentru 1.274.500 E. El e imprumutatorul si Cacarau imprumutatul.
klaus
Eu nu inteleg pe asta cu membru intr-un partid si in acelasi timp membru si in alt partid, introdusa de PNL cu becali si acum cu Johannis.
Ca daca Johannis ala pleaca din uniunea germana sau cum se cheama gheseftul ala la care e presedinte, isi pierde functia de primar (pelegea alesilor locali).
Ori astia zic sus si tare ca nu pleaca de la germani, dar sa fie nu stiu ce prim-adjunct-de-vice-prim-dintaiul presedinte in PNL

Insa e clar, a inceput lupta pentru Cotroceni de la anul.
Antoneasca va veni si va zice, daca Pontacu' candideaza, ca si el candideaza si propune premier pe Johannis asta.
Va fi interesant.
Markos
QUOTE(klaus @ 20 Feb 2013, 16:25)
Ori astia zic sus si tare ca nu pleaca de la germani, dar sa fie nu stiu ce prim-adjunct-de-vice-prim-dintaiul presedinte in PNL
*


Mai precis, a declarat urmatoarele:
QUOTE
Întrebat în ce fel este afectat mandatul său de primar, având în vedere prevederile legale conform cărora un edil își pierde mandatul dacă trece la alt partid, Iohannis a răspuns: "Nu am de gând să părăsesc FDRG. Având în vedere că FDGR nu e partid politic și având în vedere că statutul permite ca un membru să fie și membru al unui partid politic, nu voi fi în situația de incompatibilitate".

"Nu este afectat statutul meu de primar", a subliniat Iohannis.

El a precizat că doar poziția sa de președinte al FDRG poate fi afectată dacă va fi ales într-o funcție de conducere în PNL.
klaus
Asta clar o sa-l ajute in viata pe Iohannis, o da.
Sa vezi acum ce or sa apar tot felul de discutii ca FDRG ala e de fapt un UDMR de limba germana...
Merced
Se pregateste spargerea mirificului USL. Ar fi culmea sa se mire cineva. L-au scos p-asta de la naftalina, ca sa aiba varianta de premier. Am prins si eu putin la televizor gargara, ca eram pe la tara si se uitau batranii...
vijelie
Ca Iohanis sa intre in carti pt guvern, trebuie sa fie indeplinite simultan 2 conditii:
1. PNL sa ia cele mai multe mandate
2. Crin Antonescu sa iasa presedinte
Deja devine comic.
Markos
A început congresul PSL. Invitat de onoare - V.Ponta:
QUOTE
Va multumesc ca cetatean al Romaniei pentru ca impreuna cu dvs am reusit sa luptam si sa demontam bucata cu bucata cel mai abuziv, cel mai corupt, cel mai opresiv regim politic de dupa 1989, regimul politic Traian Basescu - PDL
vijelie
A mai ramas doar bucata aia care l-a nominalizat de 2 ori prim ministru si cu care a semnat un pact de coabitare.
Garett
Ala care se jurase ca nu-l pune? tongue.gif
Markos
Ăla, ăla biggrin.gif
ady77

Adica Base a spus o minciuna (varietatea sfruntata)? Toti au mintit, dar asta nici nu incearca sa mascheze minciuna.
Patologic!

kum
antonescu

[attachmentid=1627870967]

crin antonescu


QUOTE
Altcineva de ce nu candideaza? Trebuie sa stim sa ne luptam, in viata si in politica uneori pierzi, uneori castigi. Ne este groaznic sa pierzi, este groaznic sa nu existi, eu exist


coffee_spitsk.gif
vijelie
Watson (ALDE): "Putem să-i învingem pe Băsescu și PPE, nu există un porc atât de mare, încât ursul liberal să nu-l înghită"
Markos
QUOTE
Prim-vicepreședintele PDL Mihai Stănișoară, liderul grupului deputaților democrat-liberali, trece la PNL. Deputatul Mihai Stănișoară a declarat, într-o conferință de presă susținută alături de Crin Antonescu, la sediul PNL, că a luat decizia de a intra în acest partid, despre care a spus că "este singurul partid care poate susține și implementa cu succes politici de dreapta în România".

charge.gif
ady77
Si vijelie avea dubii rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.