Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
DragosP
Atât!
Markos
Recomand up.gif

QUOTE
Acesta i-a comunicat președintelui PNL "că nu poate manipula partenerii occidentali folosindu-se de instituțiile statului roman după bunul său plac" și că, prin aceste afirmații, Antonescu "a devenit cel mai ridicol și caraghios politician român". "Un adevărat Domnu` Goe de care Caragiale ar fi fost tare mândru!" a declarat Mihai Stănișoară.


Din pacate, textul integral (http://www.mihaistanisoara.ro/1/domnu-goe-al-politicii-romanesti-a-epuizat-toate-gafele-in-materie-de-diplomatie-a-devenit-cel-mai-ridicol-si-caraghios-politician-roman/) a disparut în mod misterios de pe saitu' Mihai Stanisoara - Serios. Lider responsabil. Politician de dreapta
vijelie
Saracii de ei, nu isi mai revin dupa plecarea lui Gigi Becali.
Markos
QUOTE
Mihai Stanisoara a fost intrebat cum comenteaza declaratiile extrem de critice pe care le-a facut recent la adresa lui Crin Antonescu, de genul "a devenit cel mai ridicol si caraghios politician roman", "un adevarat Domnu` Goe de care Caragiale ar fi fost tare mandru!" sau "stilul dictatorial al lui Antonescu de a-si teroriza colegii de partid, speriat de prabusirea lui in sondaje si de lipsa de incredere a electoratului in viziunea sa politica", dar acesta nu a considerat ca este vreo problema, fiind vorba de atacuri politice.

Ce simpla e politica la noi.
vijelie
La nemti e ceva mai complicat, naturlich:

“O aderare a Romaniei si Bulgariei la Schengen este exclusa in prezent, deoarece apartenenta la spatiul de libera circulatie este legata de anumite premise”, a declarat secretarul general al FDP, Patrick Döring, cotidianului “Die Welt”.

FDP = liberalii germani, am fi tentati sa spunem, dar ei nu au valoarea lui Becali si demnitatea lui Frunzaverde & Stanisoara.

LE De asta uitasem complet:
"Mihaita Calimente, despre Finlanda: Mancatorii de reni se tem ca venim sa le tundem renii?"

Calimente, deputat liberal wub.gif
Garett
Fraier, reni-s chiar gustosi! tongue.gif
vijelie
Senatorul PNL Tudor Chiuariu a declarat că menținerea sistemului bicameral la momentul revizuirii Constituției a fost decis de electorat la alegerile parlamentare din 2012, când efectele referendumului din 2009 privind Parlamentul unicameral au fost anulate.

blink.gif
DragosP
Păi nu? În loc de 300 nu s-au ales 600? Nu-i clar că s-a anulat?
ady77
Acu' serios ca nu stiu cat mai e de relevant referendumul ala dupa 4 ani.
vijelie
Corect, lumea a ajuns azi in stadiul in care ar vota parlament tricameral numai sa scape de Basescu.
klaus
Acu eu nu inteleg de ce mai trebuie dezbatute modificarile propuse pentru constitutie.
Conform conceptelor democratico-basesciene, ele trebuie supuse direct referendumului, ce atatea dezbateri prealabile, la fel cum a fost si la referendumul cu unicameralul si reducerea numarului de parlamentari, care s-a facut de pe o luna pe alta, fara discutii, fara argumentari etc.
Asta e democratia adevarata, asta de care se agata matrozu, fara nicio discutie prealabila, direct la vot. Sa voteze prostii daca stiu ce!
DragosP
O soțietate fără prințipuri, carevasăzică nu le are, dom'le.
Markos
Noi suntem mici copii cu Constitutia, pe langa astia.

LE: asta cu studentii de la stat e tare de tot.
DragosP
Au luat-o rău pe ulei ungurii.


În schimb, au definit clar ce e familia: bărbat+femeie, cu sau fără copil. blush.gif
corbex
QUOTE(klaus @ 12 Mar 2013, 11:26)
Acu eu nu inteleg de ce mai trebuie dezbatute modificarile propuse pentru constitutie.
Conform conceptelor democratico-basesciene, ele trebuie supuse direct referendumului, ce atatea dezbateri prealabile
*


Naivu-le! Basescu=politician. Cacarau+Ponta=politicieni. Rezulta ca Basescu=Cacarau+Ponta.
E matematica clasica.
Nu spun ca Garret n-ar putea gasi si exceptii de la agalitatea asta, in favoarea celor din urma, desigur!
maho
QUOTE(DragosP @ 12 Mar 2013, 11:38)
Au luat-o rău pe ulei ungurii.
*


Uleiul lor are mai multe grade, la noi se mai bea si posirca.
DragosP
Pufoaică.
maho
Spirt sanitar ? wacko.gif
Markos
Apropo de unguri, câteva din modificările din constituție sunt destul de grave, UEistic vorbind. Sunt curios care va fi poziția finală a Bruxellului, care deocamdată "și-a exprimat îngrijorarea profundă".
maho
"UE" oricum e o aberatie...
On-topic, la ora actuala Pnl-ul se duce de rapa cu oamenii astia (din conducere).
Markos
Treaba asta n-ar trebui să bucure pe nimeni. Pdl-ul s-a dus la balamuc, pnl-ul e pe drum, despre ppdd n-a mai auzit nimeni nimic de când i-au închis jucăria lui DDD. Ce rămâne?
DragosP
Ce trebuie, aia rămâne!
Markos
I-ai stricat ziua lui kum mad.gif
DragosP
Dacă nu sesizează ironia tristă din postarea mea, asta e.
kum
Baa mediocrule... n-are Dragos capacitatea sa-mi strice mie ziua sleep.gif
corbex
Partidul National Liberal ar putea deveni Partidul National Leberal-Democrat. Cu 2 presedinti si 276 de vicepresedinti. Nea' Vasile Co-Presedinte.

Mai ramin 233 locuri pentru membri de rind.
Markos
Nu sub domnia lui Cacarau.
corbex
Pai el e initiatorul. Ca sa-i traga presul de sub picioare lu' fratele Ponta. Cacarau are ambituri extrem de foarte mari.
Markos
Cacarau înca mai spera sa prinda sfarsitul lui 2014 cu useleul întreg si cu el - candidatul usele la presedintie. E singura lui sansa sa-si vada visul cu ochii.

Prin urmare si ca atare, cacarau e cel mai mare fan al usele, de departe.
corbex
Cacarau e instabil psihic. Nimeni nu stie ce vrea el, de fapt.
george_scala_2004
QUOTE
Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a respins acuzatiile potrivit carora nu ar dori sa vina la munca, prin refuzul de a participa la discursul sustinut marti, in fata Parlamentului, de Traian Basescu, calificandu-le drept "jenante".

"Nu e vorba ca as avea o alta treaba, sau mi-as gasi un pretext, sau ca nu as dori sa vin la munca, citez, oricat ar fi de jenant", a spus el, intr-o conferinta de presa, argumentand ca si-a facut datoria de sef al Senatului, dar nu participa la discurs deoarece, in opinia sa, Traian Basescu este presedintele legal al Romaniei, dar nu mai este legitim.


Conform DEX :
LEGÍTIM, -Ă, legitimi, -e, adj. 1. Care este întemeiat pe lege, care se justifică prin lege.

cacarau dixit!!! adica Basescu este legal dar ilegitim... blink.gif wacko.gif radmasa.gif
klaus
Georgica, tu ai reusit vreodata sa citesti mai mult de 3 cuvinte din textele pe care le tot invoci?
Conform DEX legitim are si alte definitii, care se aplica fix in ... drept. Si anume "justificat, indreptatit, just, echitabil"
Da, stiu, partea asta din definitie nu te ajuta sa scoti in evidenta cat de multe stii cu dictionarul in mana...
Markos
E George Link Scala, nu George Dex Scala.
ady77
QUOTE(corbex @ 12 Mar 2013, 13:30)
Cacarau e instabil psihic. Nimeni nu stie ce vrea el, de fapt.
*


Eu stiam ca vrea sa doarma.
Markos
la Cotroceni.
kum
QUOTE(klaus @ 13 Mar 2013, 10:20)
Georgica, tu ai reusit vreodata sa citesti mai mult de 3 cuvinte din textele pe care le tot invoci?
Conform DEX legitim are si alte definitii, care se aplica fix in ... drept. Si anume "justificat, indreptatit, just, echitabil"
Da, stiu, partea asta din definitie nu te ajuta sa scoti in evidenta cat de multe stii cu dictionarul in mana...
*


Si mie mi e par ilegitime asigurarile de sanatate pe care le dau la stat. Da' ia sa nu le mai dau sa vedem ce se-ntampla?
Sau rovigneta. Mi se pare total ilegitima, atat timp cat drumurile sunt cum sunt si mai e o taxa inclusa in pretul benzinei fix exact pentru acelasi scop. Daca nu mai platesc rovigneta ce mi se intampla? Nu cumva primesc amenda? Pe ce baza? Pe baza legii.

PLM ba, vi se pare perfect scuzabila atitudinea lu' cacarau. Numai iobagii ar putea gandi asa (lasa-l dom'le, ca e conașu' si are patru cwaie). Are a treia functie in stat baa! Nu are dreptul sa faca ce vrea pla lui sau sa scoata din gura aia spurcata ce vrea pla lui. Decat in particular, la ma-sa si la tac'su acasa. In public, in exercitiul functiunii, trebuia sa dea exemplu.
Ca altfel ati facut un mare c.a.c.a.t. cu votul vostru: ati scapat de dracu' si-ati dat de tac'su.
Revolutia bunului simt! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif



De fapt trebuia sa spun clasicul maxaborasc, da' iar ma intreba trimetea moldoveanu' a doftor. sleep.gif
klaus
Vezi ca latri la copac strain.
Mie nu mi se pare scuzabila atitudinea lu liberalu'. Eu chiar il consider un basescu in devenire, dar un pic mai naspa. Intre el si basescu la orice ora l-as vota pe basescu desi, dupa cum probabil am si lasat pana acum suficient de inteles, nu il iubesc pe penalul ala de la cotroceni.
corbex
Si cita filozofie s-a facut pe prezumtia de nevinovatie! radmasa.gif
ady77
QUOTE(kum @ 13 Mar 2013, 18:56)
Sau rovigneta. Mi se pare total ilegitima, atat timp cat drumurile sunt cum sunt si mai e o taxa inclusa in pretul benzinei fix exact pentru acelasi scop.
*


Ia ghici tu cine e inventatorul rovinietei in Romania?


QUOTE(kum @ 13 Mar 2013, 18:56)
Are a treia functie in stat baa!
*


Puteam sa jur ca e a 2-a icon_mrgreen.gif

QUOTE(kum @ 13 Mar 2013, 18:56)
PLM ba, vi se pare perfect scuzabila atitudinea lu' cacarau.
*


Cine? Unde? Kum?
Markos
QUOTE(ady77 @ 13 Mar 2013, 19:24)
Puteam sa jur ca e a 2-a icon_mrgreen.gif
*


A doua e Nuți slap.gif
gabize
Se zvonește prin târg că uneori e chiar prima. wink.gif
kum
PLM, credeam ca al doilea e premierul si dup-aia presedintele senatului. Da' poate nu stiu io bine. blush.gif
corbex
Cacarau e un presedinte in crisalida, o pupa, asteapta sa devina fluture. Dupa aia vine primul ministru.
gabize
nex, președintele senatului preia prerogativele președintelui in momentul în care acesta (președintele) nu-și poate exercita funcția.
corbex
Eu n-am zis la fel?
gabize
tu da, kum nu smile.gif
DragosP
Tu da, cum să nu.
gabize
Păi nu tot asta am spus și eu? smile.gif
DragosP
Nu.
george_scala_2004
QUOTE(klaus @ 13 Mar 2013, 10:20)
Georgica, tu ai reusit vreodata sa citesti mai mult de 3 cuvinte din textele pe care le tot invoci?
Conform DEX legitim are si alte definitii, care se aplica fix in ... drept. Si anume "justificat, indreptatit, just, echitabil"
Da, stiu, partea asta din definitie nu te ajuta sa scoti in evidenta cat de multe stii cu dictionarul in mana...
*



mestere ai dat-oin bara...iti alegi numai ce iti convine...mai mai sa te suspectez de uslamita...din nou ataci persoana nu ideile...naspa...pina la urma cum ramine cu posturile mele? le mai cenzurezi mult?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.