Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Habba
Baiatu' ala de la Mures pe care l-au mazilit n-are nici in clin nici in maneca cu politica.

"Ovidiu Ianculescu este inginer și, la numai 36 de ani, a ajuns directorul Sistemului de Gospodărire a Apelor Mureș, o instituție cu peste 400 de angajați, care gestionează infrastructura de apă din șase județe. Nu a fost niciodată membru al unui partid politic și și-a câștigat funcția exclusiv pe baza pregătirii profesionale: a terminat o facultatea de construcții hidrotehnice, a condus șantiere și a dat un concurs pentru care a fost nevoit să stăpânească o bibliografie stufoasă și sute de pagini de legislație

La începutul acestui an, după ce conducerea Apelor Române a fost preluată de liberalul Ervin Molnar, Ianculescu s-a trezit cu trimișii acestuia în birou: i s-a pus în față o coală albă și i s-a cerut să-și dea demisia pentru că postul său era promis unui membru PNL. Ovidiu Ianculescu s-a consultat cu colegii mai bătrâni și cu un avocat, dar toți i-au spus același lucru: „Copile, astea sunt vremurile. Nu te pune cu partidul aflat la putere, că te vor face praf.
"

Mooie PNL. Scarbelor.
RDK
Da domle ce cinste era pe vremea PSD-ului, cum promovau inginerii cu examene cinstite..
Mai să îmi dea lacrimile..
Habba
Aici nu-i vorba de PSD. E vorba ca mai erau unele institutii unde chiar (mai) erau oameni profesionisti.
Si baiatu' asta era unu' care lucra acolo de multa vreme, avea scoala de specialitate, experienta, competente.

Au inceput sa-i inlocuiasca pe toti cu lipitori de afise. Macar sa fi gasit unul de meserie, nu pe unu' care vindea dozatoare de cafea. Bonus, l-au detasat de la Senatul Romaniei, unde lucra la cabinet parlamentar. Ce tara peezdii e asta unde detasezi un secretar pe post de director la SGA (Apele Romane), doar pe baza ca e tot institutie publica?

Mai era si cazul de la Romsilva Mures (coincidenta sau nu, tot Mures) cu directorul pe care vor sa-l dea afara (nici asta nu era inregimentat/afiliat in nici un partid), de meserie si asta.

Scarbe!
bucatzel
gigiscalez si eu asta aici

https://pressone.ro/trei-publicatii-indepen...tiri-despre-pnl
dizzy
Momentul cand trebuie sa plateasca rata la sprijinul politic:
https://www.expresmagazin.ro/de-ce-va-vota-...a2gPAx5U-u5IcUk

Cutremur pe scena politică. Nicușor Dan a anunțat că va vota cu PNL la alegerile de duminică.
„Opțiunea mea pentru votul de duminică e PNL. Consider că un Guvern PNL puternic e cea mai bună variantă pe care o are România în acest moment. Chiar dacă sunt fondatorul USR, consider, cu toată onestitatea, că PNL e varianta cea mai bună pentru România azi”, a spus Nicușor Dan.
Primarul general consideră că cea mai bună propunere de prim-ministru este Ludovic Orban.
„E o persoană de încredere, care-și ține cuvântul, o persoană loială oamenilor, o persoană cu anvergură. este preocupat de soluție la probleme. Sub conducerea lui Ludovic Orban, PNL a dovedit că are maturitatea să se sacrifice pentru mize mai înalte”, a mai spus el.
loading...

RDK
Ce zice la zodia Taurului?
dizzy
Taurul azi
4 decembrie 2020
Dimineata s-ar putea sa fiti indispus din cauza unor incurcaturi pe plan financiar. Eastrolog.ro va recomanda sa va pastrati calmul si sa fiti prudent, mai ales in activitatile comerciale, pentru ca riscati sa comiteti o ilegalitate fara sa va dati seama.

Ar fi bine sa nu luati decizii importante si sa nu semnati documente oficiale.


kato
prea tarziu, am semnat. smile.gif)
ady77
Este inadmisibil să reduci la 30 de minute audierea unui ministru. Este o bătaie de joc, în care 20 de minute reprezintă prezentarea ministrului. Eu cred ca miniștri aceștia sunt atât de habarniști , atât de paraleli cu domeniul pe care urmează să îl conducă încât le este frică să nu se facă de râs în cazul în care parlamentarii opoziției sunt lăsați să pună întrebări de substanță, întrebări serioase, întrebări care să releve cunoașterea domeniului de activitate și mai ales gradul de înțelegerea al obiectivelor asumate în acest program de guvernare.

kato
pe bune acu, am avut pe dancila de 2 ori prim sinistru!!! si nu-ti trebuie mult sa descoperi nivelul ei de pregatire icon_mrgreen.gif
ady77
Google-este ceea ce am scris eu, o sa ai o surpriza wink.gif
kato
ce surpiza adi???? cand au fost ocupate functiile pe nivel de competenta ca sa ai pretentii acum? de aia am amintit de madam dancila........... pe bune acu, america a avut de ales intre un tampit si un senil.......in rusia nenea putin a aranjat sa aiba imunitate pe viat............astea sunt vremurile........
DragosP
Iar n-ai priceput tizule: Ady l-a citat, fără ghilimele, pe Orban la investirea unui guvern PSD.
ady77
Eu doar citam din Orban, la învestirea unui guvern PSD. wink.gif


LE: Dragos a dat cu google tongue.gif
kato
hai bre, parca sunteti la gradi....... politica e o curva, de practicantii ei nu indraznesc sa spun nimic..... blush.gif pe vremea usl-ului era la moda PSD=PNL+ aceeasi mizerie........nimic nou sub soare si nimic nu e schimbat.......vorba poetului, toate-s vechi si noi is toate...
p.s. si ca sa fac o divagatie eleganta icon_mrgreen.gif ”fa ce spune popa, nu ce face popa!”
miki
QUOTE(ady77 @ 23 Dec 2020, 20:54)
Eu doar citam din Orban, la învestirea unui guvern PSD.  wink.gif
LE: Dragos a dat cu google  tongue.gif
*


20 de minute nu's egale cu 3 ore tongue.gif
Habba
Gunoiale peneliste recidiveaza.

Cum, ma? N-a insemnat nimic-nimic cazu' aluia de la SGA Mures?

Tara de slugi... mad.gif
sorin1983
mai in clar si cum se descurca:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/che...materie-1445155

guvernul nostru... sa traiasca ca morcovu'.
RDK
Deja seamănă cu un serial abordarea asta cu "profesioniști OBLIGAȚI să facă diverse".

Trece destul de ușor chestiunea cu transformarea prefecților din funcționari publici în demnitari, ideea a fost cândva una PSD-istă și respinsă de PNL.
Acum, când avem atâția tineri disponibili, e o idee grozavă, mai ales dacă adăugăm și subprefecți iar de acte se va ocupa secretarul de prefectură. Cu ce anume se vor ocupa demnitarii respectivi? Cu politică, nu cu administrația.

Dar e mai palpitant un episod cu "chelneri angajați să combată inundațiile".
sorin1983
QUOTE(RDK @ 3 Feb 2021, 13:43)
Dar e mai palpitant un episod cu "chelneri angajați să combată inundațiile".
*


intr-adevar dar si asta trebuie vazuta de toata lumea... ca e prea buna:
https://www.aktual24.ro/chelnerita-angajata...calculatorului/
poate unii n-au vazut.
&feature=emb_logo

cand o sa ii mai ia viitura pe moldoveni sa se gandeasca la faptul ca are cine sa ii serveasca la masa cu inca un coniac.
RDK
Mimoza e pe post de dispecer, sper că nu îți imaginezi că la Apele Române se fac angajări doar din rândurile absolvenților de Hidrotehnică.

Despre marele inginer de la Mureș ce mai știm?
Ăla care a înregistrat convorbirile, și-a dat demisia apoi a jucat un episod tot la recorder.ro.
sorin1983
ia uite ca tot semnalizezi:
https://www.libertatea.ro/stiri/judecatoria...ramures-3299353
si aici:
https://ziare.com/stiri/justitie/cum-i-a-in...nstanta-1658608

sa revii cu un rezumat ca o sa mai pun cate ceva ulterior dar pe alte subiecte.
RDK
Nu facem recenzii decât la episodul "Inginerul se întoarce", o producție recorder.ro
Sau coșmarul inginerului prin justiție a devenit irelevant?
sorin1983
pai nu ne dam noi sporuri... si mai vorbim de altii.

https://www.g4media.ro/in-prefectura-salaj-...t-mult-mai.html

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/ce-are-pr...ea--275900.html

sa mai caut judete? sau e suficient?
IRONICK
Ferma animalelor.
Angajatii statului se ciomagesc intre ei pentru bonus-uri, prime si tichete. Si productivitate 0.
RDK
Iar lumea confundă legalitatea cu moralitatea.
Acum văd că esența reformei bugetare este venitul minim garantat (270 lei lunar uau!) și tichetele de vacanță (1500 lei anual impozabili).
Lupta cu aceste aberații se face cu un aparat administrativ dublat la nivel de miniștri, primari și prefecți.
Ironia e că actualul ministru al muncii, la ale cărei aberații anti-sociale bălesc corporatiștii invidioși pe ăia 270 lei lunar, este bugetar de o viață + pensie specială contra căreia se luptă astfel încât să fie bine.
DragosP
Eu sunt de acord să fie eliminată pomana tichetelor de vacanță.
Abia-și vor putea permite cei din HoReCa să mărească tarifele corespunzător pentru a-și acoperi pierderile cauzate de lipsa bugetarilor care nu vor mai pierde vremea pe la ei. Astfel bugetarii căpătând șansa istorică de a deveni productivi iar corporatiștii având șansa (tot istorică) de a cheltui mai mulți bani pe același căcat, dar mai scump. Pardon.
bgdrenault
Turcan are pensie speciala?
RDK
Și cu hotelurile private care afișau maaare ACCEPTĂM TICHETE DE VACANȚĂ ar trebui să facem ceva.

Dna Țurcan nu este încă pensionar dar lunga și aproape exclusiva* activitate în sistemul bugetar specific o face eligibilă, cel puțin după actuala lege, la o superpensie specială.

*) După ce și-a desăvârșit studiile superioare în Rusia, a lucrat un an la Tofan Grup, alături de supraviețuitorii comerțului exterior al securității RSR.
bgdrenault
Bine, se vede ca are sange de Putin, in ea.

Ma intrebam uneori, familia asta Turcan din ce traieste?
CA ambii sunt bugetari convinsi.
Slugile lui Stolojan
FAcultati dubioase, studii costisitoare, vacante exotice, operatii estetice........
Hmm, saracii bugetari......
IRONICK
CDR: Venim cu 15.000 de specialiști
PNL: Am angajat 14.000 de specialiști în PDF
bion
Lasa ca are usrsecu surplus. tongue.gif
IRONICK
PSD, PNL, aceeasi mizerie!

https://www.facebook.com/govrolol/videos/228939492202500
sorin1983
au venit noi ordine?
https://adevarul.ro/economie/stiri-economic...b152/index.html
RDK
Apropo de sloganuri, să vedem ce mai zice presa:

2017: guvernul Grindeanu numără 73 secretari de stat, Romania are de trei ori mai mulți secretari de stat (Digi24)
2017: guvernul Tudose are 135 de secretari de stat, cel francez, 39 (EuropaFM)
2018: guvernul Dancilă, cel mai stufos din Europa. Avem 130 secretari de stat, Franța are 17 (ProTV)

2020: guvernul Cîțu are 80 de secretari de stat, Franța nu mai există.
maho
Secretarii nu ne intereseaza, baga niste poze cu secretarele. rolleyes.gif
RDK
Florin Cîțu:
Mărirea pensiilor cu 8% era în programul electoral, nu în cel de guvernare
Merced
Sincer baiatu'. Oricum in caz ca mai avea cineva dubii ca astia toti, cu tot cu USR-ul, sunt aceeasi mizerie, cred ca s-au lamurit in ultimele luni suficient.
sorin1983
nu s-au lamurit toti biggrin.gif
IRONICK
QUOTE(sorin1983 @ 12 Feb 2021, 17:29)

Are dreptate.

12 Feb 2021, 21:04:
QUOTE(Merced @ 12 Feb 2021, 18:17)
Sincer baiatu'. Oricum in caz ca mai avea cineva dubii ca astia toti, cu tot cu USR-ul, sunt aceeasi mizerie, cred ca s-au lamurit in ultimele luni suficient.
*

Tot de la A3 iti iei stirile?
DragosP
Treci mă și tu pe ceva serios. Pe digi24, de exemplu.
Merced
Nu îmi iau știrile de la A3, dar mă uit ce mișcă miniștri ăștia fabuloși. Sau mai exact ce nu prea mișcă.
IRONICK
Nu au rezolvat in 30 de zile toate problemele din 30 de ani?
RDK
Of greaua moștenire PNL-istă cu sprijin PSD sau cea USL-istă ?
Of oricum
Merced
QUOTE(IRONICK @ 12 Feb 2021, 21:38)
Nu au rezolvat in 30 de zile toate problemele din 30 de ani?
*



Operează in același stil consacrat de predecesorii lor. Câțiva dintre miniștrii par că sunt picați din cer pe funcțiile alea.
bgdrenault
Va rog, totul pana la Vladut.
RDK
Nu știu dacă au dat pe Antene dar mi se spune în cască ceva despre 2.67% din PIB buget la învățământ.
O fi bine?
IRONICK
QUOTE(Merced @ 12 Feb 2021, 22:20)
Operează in același stil consacrat de predecesorii lor. Câțiva dintre miniștrii par că sunt picați din cer pe funcțiile alea.
*


Am inteles, nu este bine, dar nimic concret.
QUOTE(RDK @ 12 Feb 2021, 22:48)
Nu știu dacă au dat pe Antene dar mi se spune în cască ceva despre 2.67% din PIB buget la învățământ.
O fi bine?
*

Pai eu astept sa isi dea demisia ministrul. Ca asa a promis. In rest, minti prin omisiune.
bgdrenault
Pai nu a spus Nazare ca pare mai mic dar e mai mare...........
A inceput sa curga mierea.........laptele mai la urma
RDK
Ministrul învățământului e așa de preocupat să îi dea la gioale Vlăduțului (să fie testați elevii, să fie vaccinați profesorii, să vină TOȚI la școală, nu e bun formularul pt test rapid etc) încât nici nu observă că va avea pe mâna o rușine de procent din PIB.
Sau nu e treaba lui.
Vorba primului ministru: asta era din programul electoral nu din programul de guvernare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.