Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
DannyY
La debarcarea lui Superman ar putea contribui chiar penelistii, in ciuda opozitiei initiatorilor motiunii radmasa.gif
dizzy
Vrei sa zici ca nu-l iubeste toti peleneii pe Cuțu?
dacis
QUOTE(dizzy @ 29 Sep 2021, 07:43)
Mai bine îl lași pe Cuțu să-și rupă gâtul singur.
*

Cițu are gatul rupt de multe saptamani. Il mai cara astia de subtiori dupa ei si-l proptesc in geam, sa-i mai ia pensia o vreme, cat s-o mai putea. Dar el putea rau a cadavru politic invadat de viermii din echipacastigatoare inca de dinainte de congres. Cand n-or sa mai aiba ce sa infulece din el, or sa-l arunce in primul sant, chiar daca asta s-ar numi vreo banca (BNR), agentie (modelul Grindeanu) etc..
dizzy
Sa inteleg ca cel tocmai ales presedinte al primului partid din stat (sau al doilea ca nu mai stiu sigur) are coliva gata?
LE Pardon, in pregatire?
dacis
QUOTE(dizzy @ 29 Sep 2021, 10:09)
...are coliva gata?
*

Ca expert in ceremonii nupțialo-funerare, iti zic ca acum i se alege arpacașul pentru coliva de 40 de zile.
radian
Arpacasul trebuie sa stea la dospit? biggrin.gif
dacis
Nu. Doar separat de nisip, neghina si alte impuritati. De ex., kk de insecte ori de șoricei... Desi la cat de repede se vor grabi liberalii sa-l ingroape pe Citu (le va lua muuuult mai putin decat a durat pana sa-l propteasca-n geam), am impresia ca asemenea amanunte nu vor conta deloc.
dizzy
vazand aripa baxisto din jurul lui m-as mira, dar hai sa traim si sa vedem
dacis
Citu nost' are un ajutor nesperat: COVIDU'. S-ar putea ca pe motiv de Covid sa fie salvat. Fix pe calapodul gestionarii evenimentelor de catre Johannis in martie 2020. Care azis: "HOOOO. Opriti alegerile anticipate. Stop joc. Pe loc repaus! Orbane, reia guvernarea!".
Bicicleta galbena
Pai cum e salvat daca il numeste pe Orban?

Anticipatele nu le vrea nimeni, acum

dacis
QUOTE(Bicicleta galbena @ 29 Sep 2021, 10:55)
Pai cum e salvat daca il numeste pe Orban?
*

Era vorba de salvarea lui Orban din martie 2020.
Habba
QUOTE(Habba @ 6 Aug 2021, 14:32)
Primăria și CJ au tot interesul sa asigure un climat de business bun. Conectivitatea e primordială în ziua de azi. Cu 2-3 rotații zilnice de OTP și încă 2 de MUC și 2 de VIE ar fi extrem de sustenabili.
Au un catchement de 1-2 milioane de oameni, multe afaceri în zona AR-BH, perfect plauzibil.
Dacă alții nu-s în stare, nu văd nimic rău în asta.

Nu vad de ce nu s-ar putea face de către CJ și primărie, dpdv legal. Că moral și justificat e cu siguranță.
*


Hopa!

Deci Bolojan se va tine de treabă. Ce bun ar fi fost ăsta de premier....păcat că nu-l înghite herr, si am impresia că și viceversa.
Bicicleta galbena
O analiza foarte lucida asupra a ce (mai) este PNL vine chiar din interior:

"PNL, ideile și salvarea după Congres"

https://adevarul.ro/news/politica/pnl-ideil...f059/index.html



miki
Puah... bla bla bla.gif bla bla bla.gif bla bla bla.gif bla bla bla.gif bla bla bla.gif
Limbi in dosul lu' strula Citu
Bicicleta galbena
Cred ca ai citit altceva
Lord Hades
PNL ... La bv s-au dat cu psd și blochează tot ce prind în CL.
Lângă BV, cel mai avut oraș din tara (ghimbav), primarul un nene la vreo 55 ani, sărac lipit conform declarației de avere, are costum ultimul răcnet, ceas de mii oiro la mana, și ML la scara. evident nimic nu e al sau, le primește ca donație ... unde nu as găsi și eu prieteni dinastia! Și când este evidenta corupția, nu deranjează aproape pe nimeni.

yoncv
QUOTE(Lord Hades @ 30 Sep 2021, 20:05)
Și când este evidenta corupția, nu deranjează aproape pe  nimeni.
*


"A furat, dar a și făcut"
dizzy
Fostul președinte al PNL Ludovic Orban a declarat că tot ce s-a întâmplat la Congres l-a "marcat profund" și că se gândește dacă mai are ce să caute "în această gașcă", una "care a călcat în picioare lucruri fundamentale care țin de democrație". "Când voi fi convins că PNL a devenit o carcasă care nu mai are nicio legătură cu partidul istoric, sunt gata inclusiv să creez o construcție politică care să continue trecutul PNL". (News.ro)
DannyY
Palmaresul la cine ramane? icon_mrgreen.gif
radian
Desi am fost membru fondator la sucursala locala a PNL, nu mai am tangenta cu partidul de 20 de ani. Dar, parca, ma doare sufletul cand vad cum a luat-o la vale dupa modelul taranistilor.
dizzy
QUOTE(dizzy @ 17 Feb 2021, 12:55)
Nu stiu, chiar de ce?
Inca o data- din ce scrie Valeriu Nicolae- partea cu studiile mi se pare ca omul exagereaza - din ce citesc in CV-ul ei, public de altfel, imi pare ca studiile si le-a facut. VN e tendentios la capitolul asta;
Nu contest ca are parte de sustinerea Secu, asta pare adevarata precum si sustinerea gastii peeeseeedeee.
*



QUOTE(maho @ 17 Feb 2021, 13:34)
Cacofonia iti apartine. "i"-ul e din greseala, clar.
Nu ma leg (duamne-fere!) de nume. Dac-as face cunostinta cu 'mneaei, faza s-ar derula cam asa:
- "Bumbac".
- "Cat la suta?"
rolleyes.gif
*



Mai tineti minte pe madam Bumbac?

https://www.money.ro/georgeta-bumbac-fina-u...portul-otopeni/

Georgeta Bumbac, fina baronului PSD Felix Stroe, a fost numită de liberali administrator la Compania Națională Aeroporturi București, noua conducere de la Transporturi schimbând, cu o excepție, întreg Consiliul de Administrație al CNAB.

Georgeta Bumbac, funcționar public de peste 20 de ani, și trecută pe la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazu” a fost promovată de Viorica Dăncilă și, înainte ca PNL să o revoce din funcțiile ocupate la Ministerul Transporturilor, avea funcții în trei consilii de administrație, din care două„grele”, adică bine remunerate: la Compania de Drumuri (CNAIR), la Compania Aeroporturi București (CNAB) și la Administrația Canale Navigabile.
DannyY
Gata, l-au exmatriculat pe Catu...
Bicicleta galbena
L-au ejaculat! radmasa.gif


Am asa un feeling ca dupa consultarile de ochii lumii pe care le va face presedintele, se va hotara sa mai dea o sansa PSD-ului... si asa va renaste USL.

Si Iohannis si Citu ii iubesc pe useristi ca sarea-n ochi.

dizzy
Pai normal ar fi sa ii cheme Johannis la o partida de golf si sa primeasca postul de prim sinistru cel care joaca cel mai bine.

psd 157
pnl 134
usr 80
aur 43
udmr 29
minoritati 18
neafiliati 5

Cel mai simplu e sa fie un guvern PSD+PNL, adica USL ;
Ar mai fi PNL + AUR, UDMR , minoritati, neafiliati + 3-4 tradatori
Ar mai fi PSD + AUR, UDMR , minoritati, neafiliati
PNL+USR, cei de pana acum nu prea au sens, ca de-abia s-au scuipat



Bicicleta galbena
Dupa foarte previzibila cadere a guvernului, presedintele convoaca partidele la consultari.
Saptamana viitoare radmasa.gif

Pai care e graba, serios?!? Guvernul e picat dar exista, nu e nici o problema. Pandemia e la apogeu, dar Citu e bine-sanatos, la fel si presedintele, si asta e tot ce conteaza.

Orban a zis ca de la inceputul anului presedintele pare ca e inlocuit cu o sosie, dea dracii daca nu e asa.

LE La felul in care i-a invinovatit direct pe useristi ca 'au iesit de la guvernare', fara sa aminteasca in nici un fel de cauzele care au dus la iesire (mai e si fizician, conceptul de cauza si efect pare ca ii e complet strain), n-am dubii ca va face USL 2.0


marksman
Criză guvernamentală peste criza economică, parfum!
dizzy
Peste criza medicala, parol!
IRONICK
Ce a fost scos la inaintare Ionel Scriosteanu de la PNL ca mare realizator de infrastructura.
Cat sa il sape pe Drula.

---

[attachmentid=1628132820]

Smile and waves boys. Smile and wave.

[attachmentid=1628132821]
IRONICK
[attachmentid=1628132885]

#echipacastigatoare
maho
Cu Bode si la centrare (Interne) si la finalizare (Justitie), merg treburile unse.
Rusine, Stelian Ion!
radian
Cand alimentez masina cu carburant, ma cam scarpin prin buznar, banuiesc ca nu sunt singurul...

Un rahat de conserva de pasta de rosii, Sultan, 70 g, asta vara ma costa un leu si un
pic. Azi m-a costat 2,89 lei. Un pachet de unt ma costa 7, 8 lei. La Viena costa cca. 1 euro... In Viena maojoritatea produselor alimentare sunt mai ieftine ca in Ro...

Mi-e groaza de ce facturi o sa-mi vina la iarna la gaze...

Citu zice ca de la iarna o sa ne inunde bunastarea. Oare ce fumeaza asta? Vreau si eu sa fiu happy, sa mi se rupa de toate si sa astept sa ma inunde bunastarea..
bgdrenault
Pai a zis ca deja se vede bunastarea.

Astia sunt bolnavi, dar e bine.........
radian
Astept cu nerabdare iarna sa ma inunde bunastarea. Deocamdata resimt doar asa o seceta prin buzunare...

Zicea Citu, ca vrea sa adopte ca o masura de sprijin pentru IMMuri o reducere a TVAului la energie pentru sase luni de la 19 la 5%. Nu stiu, nu sunt eu foarte falmiliarizat cu chestiunile contabile, dar n-am prea inteles in ce consta ajutorul acesta. Platesc factura la energie, inclusiv TVAul, iar la sfarsitul lunii, contabila, din incasarile pe care le am deduce TVAul. Ca-i 19 sau 5 % cu ce ma ajuta? In buzuunarul firmei nu raman mai multi bani...
dizzy
Cutzu e pe faras. O stie si el.
Numai ca, fara o alianta nu popate guverna nici un partid la ora asta;
Sunt unii care cred ca pot... dar nu pot
dacis
QUOTE(bgdrenault @ 18 Oct 2021, 08:25)
Pai a zis ca deja se vede bunastarea.
*

Cine stie ce-o fi fumat omul de s-a lasat in KR gol si si-a vazut bunastarea...
einstein1984
QUOTE(radian @ 18 Oct 2021, 09:41)
Astept cu nerabdare iarna sa ma inunde bunastarea. Deocamdata resimt doar asa o seceta prin buzunare...

Zicea Citu, ca vrea sa adopte ca o masura de sprijin pentru IMMuri o reducere a TVAului la energie pentru sase luni de la 19 la 5%.  Nu stiu, nu sunt eu foarte falmiliarizat cu chestiunile contabile, dar n-am prea inteles in ce consta ajutorul acesta. Platesc factura la energie, inclusiv TVAul, iar la sfarsitul lunii, contabila, din incasarile pe care le am deduce TVAul. Ca-i 19 sau 5 % cu ce ma ajuta? In buzuunarul firmei nu raman mai multi bani...
*


masura e menita sa ii ajute consumatorii casnici cu facturile de incalzire, ca tu iti deduci astea pe firma ca e sediu e alta problema.
radian
Daca ar fi cum zici tu ar fi foarte bine. Consumatorul casnic ramane cu TVAul in brate, o reducere de la 19 la 5% ar insemna o reducere a facturii de 14% ceea ce n-ar fi de lepadat.

Dar, postul la care am auzit eu stirea zicea explicit ca masura este exclusiv pentru IMMuri.
tatabobu
Nah...o sa creasca pretul cat sa inghita reducerea, si ceva in plus, ca sa poata spune "daca nu reduceam TVA-ul era si mai rau".
IRONICK
QUOTE
"Decizia BEx al PNL, luată în unanimitate, e una clară: propunerea PNL pentru funcția de prim-ministru este președintele partidului, Florin Cîțu."

Suna a anticipate si presedinte suspendat.
Nevoia de furt ii forteaza sa mearga pana in panzele albe. Nici mortii nu mai conteaza.
Daca wuhanis face asta, este cel mai prost presedinte. Cel mai prost dintre cei mai prosti.
Cum s-a ridicat el din ura fata de PSD, asa si o sa pice de repede.
radian
Fiecare pasare pre limba ei piere...

Citu este rupt de realitate. Pretul la carburanti creste precum aluatul proapspat. La energie tot la fel, la produsele alimentare cresc preturile zilnic. Puterea de cumparare este in cadere libera si puletele asta iese pe sticla si ne vorbeste de un tzunami de bunastare care ne va inunda la iarna...

Tariceanu cand nega cu vehementa cresterea pretului la carburanti a fost copil inocent...
Bicicleta galbena
Variantele de maine, de la discutii:

1. USL 2.0, care are o mare problema: Citu vrea el sa fie premier. Pai ba drogatule, in scenariul asta PSD ar revendica perfect justificat si premierul (Rafila, un nume) si programul de guvernare, in cea mai mare parte.

2. PLN-USR-UDMR, cu alt premier liberal. Aici e delicat, ca Iohannis va trebui sa aiba curajul asta, si din ce am vazut pana acum curajul politic l-a aratat o singura data in 7 ani (elefantii lui Grindeanu). Putin, foarte putin.
Nume liberale: Bolojan (ideal, dar nu il inghite Iohannis), Boc (n-o sa credeti cata lume a uitat ce catastrofa a fost), Bode somnorosul (new entry).

*Corectat cu PLN (sau PNȚL, ca incolo se duce...).
Turcan, awwww biggrin.gif


dizzy
Bici, cre'ca uitași PLN din pct 2
Boc? Booooc? C'mon, mai trebuie și Udrea !
Bode ăla că Tauregul polishat?
Bolojan, da , oricând!
Eu propun pe Raluca Țurcan!
kato
bolojan? niciodata...... pai omu este bun, si oamenii buni nu trebuie pusi in asemenea functii, pentru ca oamenii se vor intreba pe buna dreptate de ce nu este presedintele partidului....... ce sanse ar avea citu intr-o confruntare cu bolojan pentru sefie??? zero....... la noi se promoveaza nulitatile si santajabilii ........
sorin1983
nu stiu unde sa il asez... poate in ultimii 30 de ani?
https://www.g4media.ro/world-justice-projec...PoDHCjrKrho2FR4
IRONICK
[attachmentid=1628133068]
bgdrenault
Daca i adevarat, repet, daca i adevarat, ..un m ...uist european. Jos cu el. Nu l mai votati.
Votati o pe Firea radmasa.gif
radian
Candidatul apNL pentru Prim Ministru este fostul monistru al apararii.Nicolae Ciuca.
einstein1984
generalul Nicolae ciuca....
RDK
Armata, Biserica, Parlamentul etc.
Parcă mergem în cerc
radian
Daca APVistul asta va conduce guvernul, dupa cum conduce APVistul Gheorghita campania de vaccinare ne-am scos. Ratam pana si bunastarea promisa de Citu...

Astept cu interes numirea unor APVisti la educatie, sanatate, etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.