Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partidul Național Liberal
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
vijelie
Secretarul general adjunct al Guvernului, Dan Mihalache, declarat incompatibil de catre Agentia Nationala de Integritate, l-a numit pe Horia Georgescu, seful acestei institutii, "o jigodie frustrata", afirmand ca il va da in judecata.
Penelistul Dan Mihalache.

Azi l-au martirizat, sa aiba timp de procese.
ady77
Exact cum am mai spus, astia macar reactioneaza...
tribunul
QUOTE(ady77 @ 13 Nov 2012, 12:26)
Exact cum am mai spus, astia macar reactioneaza...
*


doar 25% radmasa.gif ca erau 4 radmasa.gif
Markos
S-a trezit din somn:

QUOTE
Presedintele PNL, Crin Antonescu, va sustine marti, la ora 12,30, o conferinta de presa la sediul USL. Declaratia lui Antonescu este anuntata in contextul in care premierul Victor Ponta l-a demis pe Dan Mihalache (PNL) din functia de secretar general adjunct al Guvernului. Totodata, presedintele Traian Basescu a declarat cu o zi in urma ca i-a cerut premierului sa-i demita pe cei patru membri ai Guvernului acuzati de ANI.
DragosP
boxing.gif
corbex
Il demisioneaza pe Dan Mahalache? Se poate? Rusinica! El este cel mai liberal. La gura.
ady77
QUOTE(tribunul @ 13 Nov 2012, 11:28)
doar 25% radmasa.gif  ca erau 4  radmasa.gif
*


Ai rabdare tongue.gif
PDL-ul a bagat minus 25% doar la salarii, in rest nimic rolleyes.gif
tribunul
Cica i-a promis nus' ce functie dupa ce castiga alegerile, asta nu a fost demisie ci s-a cerut el pe tusa acum si-l baga inapoi dupa alegeri.
dacis
QUOTE(Garett @ 12 Nov 2012, 21:53)
1. Nu conteaza cine a fost ala de afara care ne-a impus taierile conteaza cine a fost dobitocul care ne-a bagat cu gatul in jug la camatari, adica fix nen-tu base!
2. Deficitul cel putin ala dat de plata salariilor si pensiilor este legat de sume fixe in lei. Daca ai de plata o mie de lei, IN LEI, este irelevant cat este cursul euro. Reducand la absurd, tu statul tiparesti pur si simplu doua bancnote de 500 si ti-ai stins datoria. Ca ala care ii primeste n-o sa mai ia 250 de euro cu ei ci doar 100 este irelevant, tu l-ai platit! Anii '90, ring a bell? Inflatia este intotdeauna o solutie, chiar daca proasta.
*


Cu postarea asta imi confirmi deplin ca nu prea stii ce si cum cu bugetul si alte daraveri de astea.

1. Vorba americanului - facts: a) dupa iulie 2009 in nici o luna incasarile bugetare nu acopereau mai mult de 80% din fondul de salarii si 70% din fondul de pensii; b ) Romania avea la ora aceea peste 1,4 milioane bugetari; c) numarul pensionarilor era si este imens, dar aici numai doamne-doamne poate face reechilibrarea costurilor / platilor!; d) prognozele din prima parte a anului 2010 spuneau ca incasarile urmau sa mai scada cu inca 7-10%, adica la sfarsitul lui 2010, inceputul lui 2011 urmau sa fie acoperite din taxe si impozite maxim 70% din cheltuielile cu salariile si maxim 60-65 din cele cu pensiile, la valoarea de la 1 martie 2010.

Inteleg de la tine ca nu ai fi luat bani cu imprumut, ci ai fi facut asa: "Cat incaseaza statul, atata platim!". Ma insel? Cat crezi ca ar mai fi durat pana la colapsul statului / economiei etc?!... Ori ai in minte o alta solutie? Care?

2. La proiectarea bugetului se ia in calcul o suma in lei, o suma in EUR si, pentru ca astea sa se coreleze, o valoare prognozata a cursului de schimb. Toate trei cifrele sunt al dracului de importante. Chiar daca tu, ca stat, platesti salariile in lei, cand, ca sa ai bani sa le platesti, te imprumuti in EUR, cursul de schimb e foarte important. Evident ca, daca vrei sa tai salariile hoteste, poti sa lasi inflatia sa creasca (controlat, dar cat poti sa o controlezi?!), numai ca atunci tai salariile tuturor, inlusiv celor din privat care sunt platiti in lei, ceea ce se intampla fix zilele astea si nu este chiar foarte corect. Apoi, daca creste cursul, gandeste-te ca trebuie sa finantezi prin imprumuturi nu doar deficitul bugetar, ci si deficitul de cont curent, care este destul de mare. Iar deficitul asta-i in EUR, iar tu ii cumperi de pe piata inter-bancara. Daca iti creste cursul cu 5%, in loc sa dai 50 mlrd.lei pe EUR, dai 52,5 mlrd.. Iar diferenta de unde o platesti? Nu tot taind de undeva? Etc.etc.
Garett
QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:04)
Inteleg de la tine ca nu ai fi luat bani cu imprumut, ci ai fi facut asa: "Cat incaseaza statul, atata platim!"
*


Intelegi gresit! wink.gif
As fi dus cursul la 5 RON si as fi platit salariile din diferenta.
Presupunand ca cifrele alea sunt reale, desi am mari dubii.
BTW, alea-s sunt inainte sau dupa forfetarul lui nastratin pogea?

QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:04)
Ma insel?
*


Da, dar nu te descuraja, nu e prima data! tongue.gif

QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:04)
ca sa ai bani sa le platesti, te imprumuti in EUR
*


Sau tiparesti! wink.gif
In momentul de fata inflatia este o supapa. Imorala, nedorita dar inevitabila.
Dpmdv cat de curand va incepe si ECB sa tipareasca bani. De fapt au si inceput dar mai pe ocolite.
Bagi tu mana in foc ca o data cu seria 2 de bancnote vor steriliza toata masa monetara echivalenta?

Apropo, tu zici ca dupa iulie 2009 a aparut deficitul.
Cum in 2008 toate erau bune si frumoase iar in ianuarie a venit la putere pdl...
The butler did it!
tribunul
A lu' Cacareu face spume la gurita ca-i decepiteaza adevaratii lideri.
dacis
QUOTE(Garett @ 13 Nov 2012, 12:18)
1. As fi dus cursul la 5 RON si as fi platit salariile din diferenta.

...........................................................................................................

In momentul de fata inflatia este o supapa. Imorala, nedorita dar inevitabila.

2. Apropo, tu zici ca dupa iulie 2009 a aparut deficitul. Cum in 2008 toate erau bune si frumoase iar in ianuarie a venit la putere pdl...
*

1. Vezi ca daca te uiti pe calcule si pe cursul BNR de la vremea aceea, pana si 5,5 lei / EUR era prea putin. Trebuia un curs de 5,7-5,8 RON / EUR ca sa reduci salariile prin inflatie. Acuma te intreb asa, ca pe un mare economist liberal, cate credite mai ramaneau in grafic la 31 decembrie 2010 la cursul asta. Si, asa, in general, cate banci crezi ca mai aveam ?

Apoi, nu stiu cat a fost deficitul balantei de plati pe intreg anul 2010 si nici nu am chef sa caut. Stiu insa ca "In primele zece luni din 2010, deficitul de cont curent insumase 4,529 miliarde euro" Adunand insa 1 mlrd EUR (marog... pentru ca in noiembrie-decembrie exporturile scad si importurile cresc) se fac 5,5 mlrd EUR. La un curs cu 1,5 RON / EUR mai mare (inflatia ta) asta inseamna un plus de plata de 8,25 mlrd lei. La un buget anual de ceva mai putin de 200 mlrd lei, asta inseamna din start un deficit suplimentar de peste 4% din buget, adica aprox. 1,4% din PIB. Numai din deficitul balantei de plati, retine!

Gandeste-te ca deficitul asumat de Boc pe anul asta a fost de 1,7%, marit de Ponta la 2,2%. Deficitul negociat de Ponta si Georgescu cu FMI este de max. 1,7% din PIB, dupa care se fac calculele de anul viitor. Asta inseamna taieri suplimentare fata de anul acesta, ca avem de plata rate scadente semnificativ mai mari ca anul asta. De asta nici nu apar baietii cu bugetul la suprafata.

2. Deficitul la fondul de pensii a fost permanent. E drept, in 2006 a fost unul simbolic, de cateva zeci de milioane de lei. Din 2007 deficitele la fondurile de pensii si salarii au crescut mereu, la sfarsitul anului 2007 deja incasarile nemaiacoperind mai mult de 90% din plati. In 2008 deficitul bugetului a fost dupa calculele liberalilor de 5,6% din PIB, adica 5,6/0,31 (indicele de incasare la buget!) de 18,66% din buget. Cu alte cuvinte in 2008 la fiecare 100 de lei platiti s-au incasat 81,33 lei. Restul au fost credite.
ady77
QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 12:04)
1. Vorba americanului -  facts: a) dupa iulie 2009 in nici o luna incasarile bugetare nu acopereau mai mult de 80% din fondul de salarii si 70% din fondul de pensii;
*


Vorba romanului - question: De ce nu au taiat salarii si pensii din 2009. de ce au asteptat pana in iulie 2010?
Markos
QUOTE(ady77 @ 13 Nov 2012, 13:16)
De ce nu au taiat salarii si pensii din 2009. de ce au asteptat pana in iulie 2010?
*


Good joke. Ar fi castigat Geoana detasat, în decembrie 2009.
ady77
Pai si ce? Pentru Base e mai important interesul national, decat o functie.
vijelie
Eu ma intreb cat nmai rezista Garett la avalansa de cifre seci scrise de dacis.
Deja incepe sa ia apa pe la cusaturi: el ar fi platit bugetarii in foi de ziar, criza a adus-o schimbarea de guvern din 2008 etc.
dacis
QUOTE(Markos @ 13 Nov 2012, 13:25)
Good joke. Ar fi castigat Geoana detasat, în decembrie 2009.
*

Asa devreme si deja te-ai trotilat?!... ohmy.gif

Matale uitasi ca in 2009 am avut mareata coalitie PSD-PDL? Cine sa faca taierile? PSD-ul daca sprijinea masura taia craca de sub picerele lui Geoana, PDL-ul pe cea de sub cracii lui Base, iar PNL-ul a aplicat sfantul principiu al ciocului mic, ca imediat li se arunca in cap ligheanul cu laturi ai "grelei mosteniri" a guvernului Tariceanu. (Dupa mine, perfect justificat, cel putin cu privire la chestiunea echilibrului bugetar!) Uite un exemplu perfect de consens total intre cei trei mari, nimeni n-a zis nimic de criza ori de taieri de salarii si venituri. Toata lumea a fost interesata sa taca si sa lase sa treaca alegerile prezidentiale.
vijelie
Geoană: Dacă USL mă propune premier, e altceva. Sunt un personaj redutabil
Are stofa de penelist, nu?
Markos
QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:33)
Asa devreme si deja te-ai trotilat?!...  ohmy.gif

Matale uitasi ca in 2009 am avut mareata coalitie PSD-PDL? Cine sa faca taierile?
*


Primul ministru. Sau presedintele-jucator, cum preferi matale.
vijelie
Adica PSD a fost doar la misto in guvern?
Chiar in anul in care TelDrum a luat toate contractele de drumuri judetene din Teleorman?
Chiar in anul in care Abramburica a desfiintat scolile profesionale?
Nu poci a crede... sad.gif
dacis
QUOTE(Markos @ 13 Nov 2012, 13:38)
Primul ministru. Sau presedintele-jucator, cum preferi matale.
*

Bre, ma leshi!

Am scris-o si acum cateva luni: Tari stia personal, auzise cu urechile lui din videoconferinta cu sefii de la Directiile judetene de finante din noiembrie-decembrie 2007 ca dupa maririle de salarii si pensii din toamna acelui an (septembrie-octombrie) incasarile la buget nu mai acopera nici 90% din cheltuieli, dar asta nu l-a oprit sa mai arda si dupa aceea mariri de pensii si salarii. Ca veneau alegerile din 2008.

Sa mai zic cum au fost "cumparati" deputatii si senatorii PSD (deci, me-am inteles: PSD, nu PNL!) cu alocari bugetare discretionare in bugetul din 2008?...
corbex
QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:50)
(deci, me-am inteles: PSD, nu PNL!) 
*


Ca cam care-ar fi diferenta? De suma?
vijelie
Ce a zis Cacarau?
Markos
QUOTE(dacis @ 13 Nov 2012, 13:50)
Bre, ma leshi!
*


Relax, am glumit. Pe la sfarsitul lui 2008, presedintele linistea poporul, explicandu-i cum va ocoli criza financiara Romania (interviu RRA). De ce drec sa taie ceva în 2009, în conditiile astea?
corbex
Link?
vijelie
Tariceanu ne sfatuia sa cumparam proprietati in SUA, dar nu mai conteaza, era prea gogonata.
Garett
QUOTE(vijelie @ 13 Nov 2012, 14:31)
Eu ma intreb cat nmai rezista Garett la avalansa de cifre seci scrise de dacis.
*


Am asa o indiferenta fata de "cifrele seci" furnizate de INS si alte "oficine"!
In 5 minute iti fac un xls din care sa rezulte ca avem excedent bugetar de 500%...

QUOTE(corbex @ 13 Nov 2012, 15:13)
Link?
*


Liomonde!
dacis
QUOTE(corbex @ 13 Nov 2012, 13:54)
Ca cam care-ar fi diferenta? De suma?
*

Poi, cam da. Ca in legislatura 2004-2008 pesedistii erau cam de doua ori mai multi decat liberalii!

QUOTE(Markos @ 13 Nov 2012, 14:10)
Pe la sfarsitul lui 2008, presedintele linistea poporul, explicandu-i cum va ocoli criza financiara Romania (interviu RRA).
*

Explicatii de astea dadea si prin 2009. Ba, daca ma gandesc bine, si in primele luni din 2010. Ori a insel?!...

QUOTE(Garett @ 13 Nov 2012, 15:12)
Am asa o indiferenta fata de "cifrele seci" furnizate de INS si alte "oficine"!
*

Bre, io stiam ca tu esti leberal. Ori astia is pretini cu cifrele. Daca ai fi pesedeu ori alta specie de stanga as intelege, ca astia sunt adevarati poeti ai economiei. Cu exceptia economiilor personale, evident!
Garett
Popeye? El care are doar "interesul national" in suflet?Adica a mintit???
Nu pot sa cred asa ceva!

Man, vorbim fix de acelasi INS care raporta productia la hectar si care a organizat recensamantul!
Hai sa n-o facem pe inocentii ca nu ne prinde! Stii bancul ala cu "cat face 1+1" interpretat in cheie contabila? "Cat vrei sa faca?"...
vijelie
INS a organizat recensamantul. ohmy.gif
De ce fumezi prostii, Garett ?
dacis
QUOTE(Garett @ 13 Nov 2012, 15:34)
... acelasi INS ...
*

Nu. Doar BNR si MFin. Pentru statistici apelez de regula la EuroStat. Numai ca ciferele date de mine nu sunt date statistice. "Decat" cifre ferme.
corbex
Asta-i meseria lui.
Sa ne spuna Dragos cite puncte se scad la examenul pe care-l dai cu sfintu Petru, pentru pacatul relei credinte in forme agravante si organizate.
vijelie
Se recupereaza la coada la moaste.
DragosP
QUOTE(corbex @ 13 Nov 2012, 16:28)
Asta-i meseria lui.
Sa ne spuna Dragos cite puncte se scad la examenul pe care-l dai cu sfintu Petru, pentru pacatul relei credinte in forme agravante si organizate.
*


O să vezi singur.

QUOTE(vijelie @ 13 Nov 2012, 16:41)
Se recupereaza la coada la moaste.
*


Tu n-ai mai fost scuipat de mult?
kum
bagamiajpwla'n el de penele si de politicienii pwlii.
Na ma valoare!

A muncit din greu s-ajunga acolo.

Intre timp io-l fwt pe fii-miu la cap: INVATA BAA!

Ma'c sa borasc nitel. Ca dupa alegeri o s-ajunga mai sus. Acu' e doar la un pas de pozitisa de ministru (e adjunct). Dupa alegeri, cand o fi cacarau presedinte, o sa ajunga Udrea 2.
Si uite-asa o sa se invarta roata!
Steel Tormentor
Ala din poza era logodnicu` ei? wacko.gif
vijelie
Invidiosilor tongue.gif
Ake
QUOTE(kum @ 13 Nov 2012, 17:35)
Intre timp io-l fwt pe fii-miu la cap: INVATA BAA!
*


Eu folosesc varianta mai explicita: INVATA BAA sa iei bursa la M.I.T. si sa nu te mai intorci.

QUOTE(kum @ 13 Nov 2012, 17:35)
ma'c sa borasc nitel.

As face la fel, da n-am mancat nimic de doo zile.
vijelie
Mai simplu: FUGIIITI !
radian
QUOTE(Ake @ 13 Nov 2012, 19:40)
... n-am mancat nimic de doo zile.
*



Criza monser! Punem de-o cheta? biggrin.gif
dacis
Este ca sunteti invidiosi pe seniorii care au beneficiat de serviciile fetei?

Mi-a placut replica unuia din alta parte care ii apara pe sefii imorali din PNL: " Și ce-ați vrea să facă șefii politici? Să se masturbeze? Mai ales când au așa personal competent în subordine?!"

PS Cred ca musiu Garett ar pretui la maxim datele statistice iesita din gurita 'mneaei... dry.gif

PS2. Cica deja au inceput sa se aseze la coada o parte a celor 7,4 milioane, ca au auzit ca madama e generoasa si... recompenseaza bine.

PS3. Ce mama dracului au in cap astia de la PNL de scot in fata fufe de-astea? Ca se si compromit si-i si ridica in cap si pe ai lor. Aia vechii, care inca mai credeau ca tre' sa muncesti ca sa progresezi in ierarhie
vijelie
Saliva are ady77, in caz ca e nevoie.
kum
Ma, poate unii ma inteleg gresit: io dac'-as fi ceva senator sau ministru si ar ajunge o fufa din asta la mine nu as zice nu. Oameni suntem, ce naiba... blush.gif (e doar de principiu doamna, nu ca as face vreo ceva, doamne fereste frustrat.gif)...
Ma, da' n-as scoate-o in fata, ce mama naibii? wacko.gif

Una: sa afle madam ca am o sefa de cabinet la 27 de ani frustrat.gif Pai cate facalete mi-as lua pe cocoasa si cate senvishuri as manca, doar io stiu. As pune-o ma undeva pe la protocol, sa se ocupe in πzda mamii ei de organizat intruniri pana nu mai poate. Si in pauze sa-mi faca si mie o cafea ceva tongue.gif Da' sa-ti pui fufa in pozitia aia... blink.gif Astia-s mai rau ca PCR-ul, sa mor io!

Doi: pai ce autoritate as mai avea io? Cum sa-i spun ceva cuiva? Pai nu mi-ar servi-o imediat?

Trei: tot io tre' sa muncesc dupa ea sau sa pun pe unu' competent sa munceasca pentru ea. Si oamenii competenti se gasesc foarte greu...
vijelie
Ce munca zici tu ca face aia de necesita competenta?
Care sunt criteriile de evaluare?
kum
Pai ma gandesc (,) ca in pozitia de secretar general adjunct al Guvernului nu poti pune orice boanghină huh.gif
vijelie
Eu vad 2 idei preconcepute : una ca respectiva persoana e incompetenta si a doua ca postul ocupat necesita calificari deosebite.
Despre ce vorbim? Un mega-secretariat al celei mai sarace tari din UE.
kum
Mai nea vije, tu ai avut curiozitatea sa citesti in link-ul ala? Ai citit siviul lu' duduia?
Sau vorbesti la misto si nu m-am prins io? nedumerire.gif
Markos
O parașută petardă penală parvenită. Punct.

E bună, da' de pwlă, nu de politică.
vijelie
Invidiosi, cum ziceam.
Markos
Absolut, da' recunosc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.