Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
djasu82
ai inteles gresit biggrin.gif si super nova are sonda lambda si se poate monta un indicator de amestec daca doresti , eu am asa ceva.
Calin_UKU
Ok, mersi. Eu ma refeream cand am zis "ca am inteles" la faptul ca cineva o incercat sa isi puna pe alt tip de masina si nu a reusit cica din cauza sondei lambda (ca nu ar fi fost wideband).
Poti sa pui o poza cu indicatorul tau
Tince1290
salutari...schimb putin subiectul....mi s-au rupt manerele usilor fata...cele din interior....siii...as vrea sa le schimb dar nu stiu unde gasesc....ar fi mult mai usor sa gasesc de solenza.....care sunt mai frumoase dar am inteles ca sunt si mai mici...cine si-a pus?....as vrea si eu niste poze....sa vad cu cat sunt mai mici....si cum arata....multumesc
sergiu-iulian
crezi ca la piese auto nu se gasesc? sleep.gif sigur o sa gasesti.si mie mi sa rupt pe partea stanga iarna trecuta,si am gasit la piese auto la pretul de 25 de lei(din cate imi aduk aminte)
and_rei
eu am luat de la un baiat de pe forum care dezmembreaza cu 10 lei.daca aveti bani de aruncat n-aveti decat sa da-ti 25 lei biggrin.gif
sergiu-iulian
corect,dar,in primul rand cand aveam eu nevoie de acel plastic nu am gasit pe nimeni pe forum care sa aiba.
si in al doilea rand,10 lei + transportu in tara,poate nu ajungi la 25 de lei,dar la 20 de lei ajungi sigur.
deci,in concluzie,fiecare cu alegerea lui!

8 Sep 2009, 23:32:
P.S. 25 de lei dar este NOU,decat sa dau 20 de lei pe unul folosit.(in caz ca nu gasesti cu 10 lei plasticul respectiv la tine in localitate tongue.gif )
and_rei
stiu.eu am dat 30 anu trecut cand nu stiam de dezmembrai ,second-hand chestii trestii
cristi87
eu mi-am pus de logan.sunt mai bune,mai frumoase si mai rezistente.am facut o rama in care sa intre manerele cu totul dar care sa fie mai mare decat gaura din fata de usa.apoi le-am vopsit in negru.o sa pun poze sau vedeti duminica....
djasu82
Si eu o sa montez cel putin pe fata manere de logan le am de 3 luni in porbagaj tongue.gif si trebuie neaparat facuta rama - din tabla de 0.8. Ideea e ca trebuie schimbat surubul din interior pentru a prinde suportul manerului... se bageste la brico subururi ingropate.
aluibasarabeanu
Pentru cei care isi pun fustite si dau cu ele de pamant.De ce nu va luati fustite de masini straine dintr-alea de cauciuc cu care poti sa dai de orice ca revin la loc si sunt ok.Se gasesc pe la orice targ si pe la dezmembrari.Eu am dat 30 lei pe unul de Opel astra clasic si are o forma foarte frumoasa,intradevar este o problema ca nu le puteti vopsi,doar pentru cei cu masinile albe,cum am si eu,se poate pune pe ele banda de la Bison din aceea care se pune intre cada si faianta sa nu se duca apa sub cada,si credetima,este extraordinar de rezistenta.
b13mat
foartefrumos a iesit aluibasarabeanu! Ai facut vreo modificare? E mai lunga fusta de astra?
cristi87
trebuia sa vopsesti in forma de trapez...era mai frumos...
aluibasarabeanu
Da, fusta de Astra este mai lunga cu vreo 10 cm dar am taiat din una din parti.Se imbina foarte bine iar de montat ,mai simplu de atat nu se poate, are gaurile facute si o buza pe interior care o tine lipita bine de bara.Astazi am fost in obor si am vazut o fusta de golf 3 gti,era beton dar nu mai m-am bagat sa o iau.
andreiy
Trebuia sa o iei,o puneai pe capota
pulbur
Special pentru cei cu DSN europa,varianta cea mai ieftina a supernovei...

Din cate stiu supernovele europa nu au din fabrica lumina in cutia de acte,asa ca m-am cam saturat sa tot pipai pe acolo noaptea fara sa vad nimica...
Am fost la un centru de colectare a fierului vechi,si am scos un corp de lumina din cutia de acte a unei batrane dacii 1310.
Surprinzator acel corp se potriveste perfect in cutia dsn'ului.(cutia are gaurile gata facute pentru acel corp de 1310)

pasii:1.se demonteaza cutia
2.se monteaza corpul de iluminat
3.se trag firele + -
4.se monteaza inapoi cutia.

simplu.cost total: 1 leu laugh.gif

ps:am dat plasticul corpului de iluminat cu gri pentru ca era cam galben plasticul.
and_rei
investitie de criza biggrin.gif.eu am deja lumina acolo biggrin.gif.momentan caut o mufa de plafoniera de slz.am una si vreau sa o montez la oglinda acolo biggrin.gif.

apropo.ati vazut ce plafoniera are ionut81? biggrin.gif
djasu82
QUOTE(pulbur @ 22 Sep 2009, 15:34)
Special pentru cei cu DSN europa,varianta cea mai ieftina a supernovei...

Din cate stiu supernovele europa nu au din fabrica lumina in cutia de acte,asa ca m-am cam saturat sa tot pipai pe acolo noaptea fara sa vad nimica...
Am fost la un centru de colectare a fierului vechi,si am scos un corp de lumina din cutia de acte a unei batrane dacii 1310.
Surprinzator acel corp se potriveste perfect in cutia dsn'ului.(cutia are gaurile gata facute pentru acel corp de 1310)

pasii:1.se demonteaza cutia
        2.se monteaza corpul de iluminat
        3.se trag firele + -
        4.se monteaza inapoi cutia.

simplu.cost total: 1 leu laugh.gif

ps:am dat plasticul corpului de iluminat cu gri pentru ca era cam galben plasticul.
*


Tragi plus si minus numai ca plusul trebui tras printr-o siguranta ... previ surprizele .
Maskatu
Vazut ieri una bucata dsn verde jad in zona piata alba iulia cu numarul B 59 FBI. Avea un chit destul de interesant la barile fata spate. Stie cineva ceva de ea? Am cautat pe net si am gasit decat poza de mai jos. Dar vad ca este gri. Era intuneric intr-adevar dar mi s-a parut ca era verde jad nu gri... blink.gif
Relu_GTT
E foarte naspa nu stiu ce ai vazut interesant la ea am mai vazut pe undeva niste poze din lateral si din fata arata oribil
Mai e si stramba bara spate
Maskatu
Am zis interesanta biggrin.gif Nu am apucat sa o vad decat cateva secunde si m-am holbat la numar . Si nu era cea din poza, era un verde dar cu acelasi numar . Si ce imbunatatiri ati mai facut pe la masini? asa in prag de iarna...
ionut81
am facut loc pt zapada radmasa.gif
Maskatu
Genial biggrin.gif Eu nu prea am mai facut nimic. Vreau sa repar capota si apoi sa o colez. Revin cu poze dupa operatiunea in cauza rolleyes.gif
Relu_GTT
Ne strica tot programul vremea asta
cmn
Si mie mi`a stricat programu vremea asta dar nu m`am lasat eu asa usor. Azi am spalat masina, mi`am cumparat o crema pt polish si m`am apucat de ea. Mare lucru nu am facut smile.gif) dar am incercat. Apoi mi`am pus si eu duze pt stropgel de logan si curatenie in interior. Cam asta ma pasioneaza. Nu stiu ce sa mai pun pe ea in rest. As pune totusi un spoiler pe fata sau o fustita dintraia de sandero. Mi se pare cea mai nemanelista. In rest sa fie masina cat mai originala si ingrijita. Pe partea de imbunatatiri, deocamdata nu am idei dar as pune ceva folositor. As antifonao dar e prea mult de munca.
Relu_GTT
Poti sa-i mai modifici grila, pui plasa si in bara in loc la grilajele alea, bani sa fie ca se pot face multe
cmn
Grila as modificao dar singur nu ma bag pt ca nu o sa ma descurc.
djasu82
QUOTE(cmn @ 14 Oct 2009, 20:06)
Si mie mi`a stricat programu vremea asta dar nu m`am lasat eu asa usor. Azi am spalat masina, mi`am cumparat o crema pt polish si m`am apucat de ea. Mare lucru nu am facut smile.gif) dar am incercat. Apoi mi`am pus si eu duze pt stropgel de logan si curatenie in interior. Cam asta ma pasioneaza. Nu stiu ce sa mai pun pe ea in rest. As pune totusi un spoiler pe fata sau o fustita dintraia de sandero. Mi se pare cea mai nemanelista. In rest sa fie masina cat mai originala si ingrijita. Pe partea de imbunatatiri, deocamdata nu am idei dar as pune ceva folositor. As antifonao dar e prea mult de munca.
*


vezi cum bagi bani in altceva biggrin.gif decat in planetare wink.gif noi
Maskatu
QUOTE(cmn @ 14 Oct 2009, 20:30)
Grila as modificao dar singur nu ma bag pt ca nu o sa ma descurc.
*


Se modificare usor cmn-ule. Si eu eram sceptic la inceput, dar daca esti cat de cat priceput nu ai cum sa nu o faci. Uite aici topicul despre grila modificata. O sa gasesti acolo toate informatiile.
cmn
Stiti ca am zis ieri ca mi`am pus duze stropgel de logan. Am constatat ca totusi cred ca am o problema la motorasul ala de imi da jet pe duze pt ca se aude foarte tare cum se chinuie si nici nu are presiune, ori din cauza ca acum are 4 gauri pe care trebuie sa arunce si nu are putere. Oricum totusi cred ca are ceva pentru ca si cu vechile duze mai avea faze cand nu dadea cu jet puternic. Ce sa aiba?
Maskatu
Eu dupa ce am montat diuzele de logan, aveam acelasi "sunet" si mult mai multa presiune, canalul de la diuzele de logan fiind mult mai ingust si permitand evident crearea unui jet mai puternic. Verifica motorasul daca este in regula, verifica tevustile pentru alimentarea diuzelor, poate ca s-a prins vreun gunoi pe undeva.

Putere are motorasul! Eu le-am reglat sa imi arunce pe la mijlocul parbrizului si imi sar stropi pana pe plafon de la presiunea creata. Nu mai forta motorasul pentru ca il arzi. Verifica si daca ai suficient lichid pentru parbriz sai sa nu ti se scurga pe la garnitura motorasul care intra in bidon. Eu acolo aveam ceva probleme, si am siliconat de jur imprejur. Poti sa scoti si motorasul, apoi capacelul lui de sus, unde sunt contactii. Apoi il etansezi la loc.
cmn
Pai asa m`am trezit ieri, abia cumparasem un bidon de stropgel de 5l si cand m`am uitat era gol dar nu stiu cum s`a golit. Am mers cu furtunul din dreapta scos din diuza si probabil pe acolo, sau poate am si bidonasul spart sau neetans unde zici tu. Cat despre presiune, ieri dupa montaj avea si apoi dintr`o data nu mai avea.
Maskatu
Pai si atunci de ce mai ne omoram neuronii pe aicea? blink.gif Intai verifica "instalatia". Ia bidonul in casa cu tot cu motorasu, pune apa in el, vezi daca se scurge apa la garnitura motorasului. Daca ai silicon pe acasa, pune totusi de jur imprejurul garniturii aceea negre.

Apoi pune-l la loc pe masina, verifica tevustile, vezi t-ul in ce stare se prezinta. Iti sugerez sa treci teava pentru diuza din partea pasagerului prin capota, ca sa nu se mai scurga lichid. Poze aici. Si iti mai sugerez sa tai capetele tevustilor care intra in diuza si motoras, pentru ca probabil s-au largit. Apoi inainte de a le pune pe diuza si motoras, incalzeste-le cu bricheta, asta pentru a sta mai bine pe ele.

Ti-am zis, eu am presiune destul de mare, la fel ca la logan. Pompita de la super nova chiar este ok si face fata diuzelor.
AndreyIan
Asa arata noua mea imbunatatire la bara de fata dupa lovitura primita!!!
Facuta de mine + vopsita , intreptata etc.
liviu242006
vezi ca, capota nu e la linie cu aripa
Reckno
salut ...vin si eu cu poze maine la noua mea masina, pentru ca ii fac:
-vopsit complet
-antifonat pe podea,oale tot
-aluband prin ea
-tinichigerie complet
-folie noua
-pleoape din capota
-anulat buton deschidere portbagaj si deschidere din buton electric
-grila sport
si cu ce mai am sper sa iasa mai frumos

noua culoare rosu rubin...inainte era imperial
B_i_t_z_a
Nu stiu daca se poate numii imbunatatire dar...am pus centurile din spate pe sub si respectiv prin spatele banchetei,prin aceasta treaba am scapat de zgomotul care il facea centura cand lovea plasticul.Centura initial fiind pusa pe langa spatarul banchetei.Imi pare rau ca nu am facut poze,sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc,dar maine revin cu poze
Tince1290
apropo...mie nu mi se mai trag centurile dry.gif....cele din fata, desigur......nu prea am stat bine cu timpul si deci nu m-am apucat sa demontez toate plasticele de pe acolo sa vad cum e mecanismul...presupun ca e un arc pe undeva slabit....sau asa ceva.....se poate strange sau trebuie schimbat cu totul?
turturel
azi am facut ceva productiv la supernoava mea. am dat fetele de usi jos, am dai iar cu ulei si vaselina, am bagat ulei in praguri si contraaripi spate. la acestea din urma am dozat cu pompita de ulei(cea rosie din imagini)..prin gaurile de la mecanismul centurilor de siguranta. am dozat pana a inceput sa se scurga pe la buza aripii..vedeti in poze. pe langa asta aveam si un burete de izolare tevi prin casa..un sul de vreun m2..si am lipit pe fetele de usi..pa langa buretele existent pe satoze..acum mai e si asta care previne zdranganeala tiljelor respective..cele de deschidere si ale actuatoarelor. in cazul asta am procedat la lipirea buretelui..bucati micute..pe interior..am bagat mana si am lipit..exact acolo unde freaca tijele pe metal. valabil si pt cea de actuator..acolo a fost mai greu sa e spatiu redus. tin sa precizez ca satozele au intrat mai greu..dar diferenta se simte..tijele alea nu mai zdrangane neam!
referitor la ulei si vaselina..eu unul va recomanda sa bagati...dati cu pensula cat puteti pe acolo. mie mi-a intrat circa 1 l de ulei in portiere, praguri si aripi spate. daca nu aveti pompita puteti doza cu o seringa in varful careia ii bagati un furtun de perfuzii strans cu un colier de plastic(soricel). astupati cu servetele 2 dintre gaurile de prag si pe a treia inserati furtunul seringii. o sa va chinuiti oleaca dar merita. la fel si la usi..introduceti furtunasul in locurile mai greu accesibile..cum ar fi..acolo unde se imbina tablele. pai cam atat am de spus. hai ca pun si pozele. nu va speriati...lipirea buretelui am facut-o cum m-a dus capu'...nu sunt 2 portiere la fel.
[attachmentid=1627561855] [attachmentid=1627561856] [attachmentid=1627561857] [attachmentid=1627561858] [attachmentid=1627561859] [attachmentid=1627561860] [attachmentid=1627561861] [attachmentid=1627561862] [attachmentid=1627561863] [attachmentid=1627561864] [attachmentid=1627561865] [attachmentid=1627561866]
djasu82
Eu azi am montat arcurile si amortizoarele de pe spate ... a fost munca m-am chinuit putin din cauza ca am avut doar o singura capra si 2 cricuri unu hidraulic si celalalt era al masini.
Poze nu am facut fiindca eram plin de ulei si vaselina pe maini , nu stiu cum reusesc alti sa mai faca si poze .
De la cum era lasata asa de jos de intra usor rotile sub aripi acuma cu o palma si 3 degete cam asa extimativ s-a ridicat.
Urmeaza sa o plimb maine prin afara bucurestiului.
dr_mKe
Unii lucreaza cu manusi si nu se umplu de ulei din cap pana-n picioare. Eu am facut poze in timp ce-mi demontam chiulasa tongue.gif doar le-am pus pe forum.
turturel
am uitat ceva. am dat cu pensula imbibata in amestecul minune pe toata lungimea pragului..partea aceea de jos unde sunt si cele 3 scurgeri. am dat doar pe bucatica aceea ingusta. in felul asta o mai protejez impotriva apei. azi am facut si testul cu dansa iar rezultatele nu au intarziat sa apara. zdranganelile provenite din usi au disparut. mai sunt cateva pe la bord dar stiu ce sa ii fac cu ajutorul mochetei de culoare neagra. dar asta in alt episod.
Tince1290
se pare ca de cand nu am mai intrat s-au schimbat mult regulile aici pe forum....offtopicurile nu mai sunt pedepsite cu warn....ci cu ignoranta din partea membrilor happy.gif ...da' nu-i stres....ma descurc...azi am facut si eu o IMBUNATATIRE.....am transformat compelt o oglinda retrovizoare care se plia in mers cu una care nu se pliaza decat la comanda.....aaa....si am mai strans haionul sa nu mai bata dar face ca toti dracii in continuare....si nu gasesc nicaieri sa cumpar un kkt de cheder.....cam atat biggrin.gif ....aaaa...inca vreo 2 saptamani si vine jurnalul de bord....numai bine uamenilor
Reckno
imagini in exclusivitate
turturel
ce ii mai faci rekno?
Reckno
momentan tre sa o echipez... biggrin.gif

ce ma multumeste pe mine este ca am dat cu ceara din aia originala din fabrica prin stalpuri praguri usi...rugina o sa mai iasa dar sper ca mai greu...

acum are antifonat podeaua pe exterior...aluband peste tot, vopsit proaspat etc..

costuri:
ceara 30 lei
vopsit manopera 450 lei
vopsit materiala vreo 550 lei
tinichigerie 150 lei
antifonat 150 lei
Reckno
revin cu poze
sonnic53
foarte draguta. asteptam finalu
turturel
mai pun cateva poze legate de operatia de sambata. am pozat oalele pe interior la imbinarea tablelor unde am turnat ulei.[attachmentid=1627562666] [attachmentid=1627562667] [attachmentid=1627562668] [attachmentid=1627562669] [attachmentid=1627562670] [attachmentid=1627562671]
Maskatu
Buna treaba cu ulei in praguri dar la aripi nu prea are efect. Am dat si eu toate aripile interioare spate cu ulei si in 2-3 saptamani s-a spalat uleiul.

Reckno a iesit frumos. De admirat ca inca mai sunt oameni care investesc bani in super novele lor. Bafta si te asteptam cu poze de final.
turturel
eu am bagat ulei prin interior..prin spatiile acelea de la centurile de siguranta..de la mecanismul lor. vreo 2-3 sute de grame am dozat cu pompita de ulei. cam in toate partile am dat..zic eu. pe afara pe la roti am dat asta primavara cu spray zinc, grund si antifon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.