Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
Maskatu
Nu am mai vazut de ceva vreme asa ceva. Oricum nu te ajuta mai mult. Asta pentru ca arcul bratului nu este suficient de torsionat incat sa apese cum trebuie pe o singura lama. De doua nu mai zic...
Capitan_marian
e usoare sunt din plastic (cadru) .are suspensie calumea . la vechea dacie 1310 nu prea se aseza bine mai ales in dreapta ca era geamu rotunjit. la asta sta bine . mie imi e sa nu mi le fure smile.gif
Maskatu
Sa le pui antifurt. Sau seara cand parchezi masina, le iei in casa.
CrysMM
Sunt panarame, suprasolicita tot sistemul la stergatoare din cauza suprafetei mai mari de frecare. Ultima data cand am avut asa ceva era la 1310 acum multi ani, a trecut un camion pe langa mine si au zburat pe camp bucatele smile.gif)
Maskatu
Le leaga cu bride. Sare capota si stergatoarele tot raman.
Capitan_marian
poyi sa imi pui o poza cu acele bride.ca nustu sa vad cum arata. sau la ce le zici tu bride rolleyes.gif
Maskatu
La "soricei". smile.gif Ti-am dat o idee nu?
Iulikk
In Dobrogea se numesc coliere de plastic.
Maskatu
Suna mai frumos soricei. biggrin.gif
fuzzzy
QUOTE(Iulikk @ 3 Sep 2013, 21:59)
In Dobrogea se numesc coliere de plastic.
*



Teoretic peste tot se numesc coliere din plastic dar la cateva magazine unde am intrebat fix asa s-au uitat urat vanzatorii la mine... doar cand le-am zis de "soricei" s-au luminat...
sorin1983
@Pisleagmarius : scrie in google soricei plastic si ai sa vezi minunea smile.gif
ra7van
Ultima imbunatatire : achizitionarea a 2 jante si anvelope + plus vopsirea lor
Capitan_marian
am inteles coliere de plastic si eu tot de "soricei" le stiu . tongue.gif
Killik
QUOTE(ra7van @ 3 Sep 2013, 23:01)
Ultima imbunatatire : achizitionarea a 2 jante si anvelope + plus vopsirea lor
*


Bravo, au iesit frumos tare, da mai bine decat cu capace . Cred ca o sa le vopsesc si eu biggrin.gif
catalinski
Ce culoare da mai bine la jenti pe o masina alba?
Iulikk
Roz

Ca sa nu zici ca fac mișto de tine (chiar nu fac):
http://img214.imageshack.us/img214/6636/pink4.jpg
ra7van
frumos rozul, inainte sa le fac albe, ma gandeam sa le fac negre, si cu buza albastra sau rosie
silviu myl
Parasolar din folie 90% are 18 cm ( o sa il fac de 20 de cm).
donlucyan
Mai bine faci tot parbrizu si sti o treaba.
Daca te opreste garda primu lucru de care se va lua va fi parasolaru. smile.gif
Capitan_marian
spunemi cum lipesti folia pe geam. cei faci la geam inainte ce faci la folie cum o aplici sa iasa linia dreapta. spunemi toata Rutina. ms
Capitan_marian
my car..... smile.gif in momentu de fata; ma rog... smile.gif mai mult sau mai putin dezmembrata tongue.gif
b 45 bwy
depinde de noroc.eu am de doi ani si folie(spate si luneta si parasolar si nu s a luat nimeni de mine
donlucyan
Decat sa stau cu frica mai bine stau linistit.
La folie pe geamurile de spate daca ai omologare nu are ce sa iti faca .
Maskatu
QUOTE(Pisleagmarius @ 6 Sep 2013, 17:23)
my car..... smile.gif in momentu de fata; ma rog... smile.gif  mai mult sau mai putin dezmembrata tongue.gif
*


Ai baut red bull inainte sa faci capacele? Ca ti-a cam tremurat mana.
Capitan_marian
merge... smile.gif e la roti pana cand o sa am banii o sa imi iau jante aliaj rolleyes.gif
kgw.
QUOTE(sorin1983 @ 3 Sep 2013, 22:31)
@Pisleagmarius : scrie in google soricei plastic si ai sa vezi minunea smile.gif
*



la noi, la olteni se mai numesc si arici laugh.gif))
Maskatu
QUOTE(Pisleagmarius @ 6 Sep 2013, 21:57)
merge... smile.gif e la roti  pana cand o sa am banii o sa imi iau jante aliaj  rolleyes.gif
*


Mai rau le-ai spoit. Daca faci asa si cu jantele...
Capitan_marian
mai bine.... nu se ia lumea de ea: o vede "spoita" zice asta e amarat saracu sa facuto si el frumoasa smile.gif up.gif
Iulikk
Adica nu va plac dungulitele alea din centrul capacelor (date cu "carioca")?
Capitan_marian
wub.gif
Capitan_marian
unde esti copilarie cu iubirea ta cu tot......
spielbergl
Legat de stergatoarele duble, am avut si eu asa ceva pe Skoda mea 120L, sunt o tampenie. Sa ai grija sa nu iei vre-o pietricica intre cele 2 lamele de la stergatoare ca-ti face varza parbrizu.
Capitan_marian
tot ce e posibil, mie imi este cand mo-i duce la metro sau carefor. in parcare acolo raman fara ele sad.gif
Maskatu
QUOTE(Pisleagmarius @ 7 Sep 2013, 13:41)
wub.gif
*


Mai schimba antigelul ala ca zici ca ai noroi in vas.

QUOTE(Pisleagmarius @ 7 Sep 2013, 16:58)
tot ce e posibil, mie imi este cand mo-i duce la metro sau carefor. in parcare acolo raman fara ele  sad.gif
*


Stai chill. Nu se risca nimeni pentru un amarat de set de stergatoare care nici macar nu sunt eficiente.
Capitan_marian
antigelu a fost schimbat anu trecut .... e dala albastru dry.gif bidonu e cam jegos intrebare.gif acuma in momentu de Fata imi trebuie schimbate; planetare amundoua complete, pivoti amundoi ,capete de bara cu tot cu bieleta ,ulei motor, ulei cutie,placute frana . blink.gif cat mo costa. cade toate odata in acelas timp ohmy.gif
ady23
Ai de plm ce masina...
du'te frate si cauta'ti si tu un loc de munca si nu mai nenoroci masina aia.
Mihai_DSN
Pisleagmarius-bine ca ai numerotat nr.pistoanelor cu carioca pe galerie!!! biggrin.gif
Capitan_marian
e bujiile..... :)harta la bujii locu lor
Capitan_marian
pentru domnu ,ady23, o sa am timp sa muncesc toata viata toata viata o sa muncesc am doar 27 ani nu vreau sa imi stric tineretea mai stau 3 ani. dupaia vad ce fac orcum omu gandeste dine la 35 ani. pe acolo e jumatea vieti. mai e ceva pana atunci. : daca deranjeaza mesaju, poate fi modificat de moderator. in ce doreste despre masinii. am dat raspuns asta imi e rutina.
catalinski
Colantul ala de la usi pare a fi din ala de se pune pe la mobila?Sau mi se pare mie?
Maskatu
QUOTE(Pisleagmarius @ 7 Sep 2013, 17:39)
antigelu a fost schimbat anu trecut .... e dala albastru dry.gif bidonu e cam jegos intrebare.gif      acuma in momentu de Fata imi trebuie schimbate; planetare amundoua complete, pivoti amundoi ,capete de bara cu tot cu bieleta ,ulei motor, ulei cutie,placute frana . blink.gif cat mo costa. cade toate odata in acelas timp  ohmy.gif
*


Esti prima persoana cu supernova in 5 ani de care aud ca a pus antigel albastru in instalatia. Stiam ca cel albastru are silicati deci nu este bun pentru masinile ce au in componenta parti de aluminiu la circuitul de racire. Cu alte cuvinte e trist ce ai facut.

Piesele mai sus enunerate, daca cumperi de origine costa undeva la 800-1000 planetarele, 70-100 pivotii, 120-160 capefele de bara, sau de srl la ~ jumatate de pret. Placutele sunt 30 de lei originale, uleiul de motor plus filtre si de cutie undeva peste 200 lei. Plus manopera.
MyKe89
Planetara Spidan (membra GKN), aproximativ 370 RON / bucata, nu vad de ce am cumpara originale, care tin mai putin.
ady23
stati linistiti ca nu schimba el nicio piesa la masina...doar se pot desena cu carioca..pentru ce sa mai scoata si bani din buzunar...
mi'ar fi rusine ca la varsta de 30 de ani sa ma duc sa'mi caut primul loc de munca...
Maskatu
QUOTE(MyKe89 @ 8 Sep 2013, 02:23)
Planetara Spidan (membra GKN), aproximativ 370 RON / bucata, nu vad de ce am cumpara originale, care tin mai putin.
*


Mhmm. Masina din semnatura are suta de mii fara 100 km. Inca mai are planetarele originale. Sper sa mai tina pentru ca stiu ca sunt scumpe. Nici eu nu as cumpara originale. Costa enorm. Oricum colegul nostru cred ca ar lua reconditionate de tunari sau sh.
Capitan_marian
deci cu maxim 2000 lei o fac stas smile.gif.
Maskatu
S-o crezi tu. Asa zic si eu de vreo 5 ani si am ajuns undeva la aproape 10.000 lei investiti si tot nu este "stas". E loc si de mai bine.
neacsugabrie
N-ai vazut ca el are alt tip de motor?! Pisonul 4 e langa cutia de viteze.
Marius,nu ne mai fierbe,spune-ne si noua ce motor e asta ca la ale nostre numerotarea incepe fix pe dos.
Capitan_marian
am dat 6000 lei pe masina anu trecut 15 octombrie. pana acum nimik nu am bagat in ea, ma refer la functionalitate. ( ca tot ce am facut la ea. polita, inchidere haion, faruri, vopsire bari, sprayuri, vopsele ,luminii interior etc.astea nu se pune.) pardon mint... blink.gif am loat semnale fata satanga dreapta 35 ron bucata . semnale aripi albe 10 lei bucata , telescoape haion 30 ron bucata, toba mijloc 110 ron, cauciucuri iarna 850 ron 4 buc. unsure.gif baterie 235 ron
Capitan_marian
ai inteles gresit. mad.gif nu ma interest pistoanele .
Iulikk
QUOTE(MyKe89 @ 8 Sep 2013, 02:23)
Planetara Spidan (membra GKN), aproximativ 370 RON / bucata, nu vad de ce am cumpara originale, care tin mai putin.
*



340 de lei in Constanta, originale... in cutie de reno biggrin.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.