Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
Maskatu
Nu ti s-a parut pentru ca ai dat bani si ti-a facut cineva. Eu consider ca nu merita sa inlocuiesti ditai bucata din masina, pentru 2-3 puncte de rugina. Eu mi le-am reparat singur, am dat apoi cu grund, antifon si am fost la vopsitor sa le faca la loc in culoarea masinii. A trecut aproape jumatate de an si rezista foarte bine.
Razvan_Ionut
juma de an.....cand ajungi la un an si ceva mai vorbim biggrin.gif

asa mi-am reparat si eu punctele de rugina de pe aripa ... curatat pana la tabla curata , dat cu chit de fibra , smirgheluit , inca un strat de fibra , smirgheluit , strat de chit auto , smirgheluit , grunduit, vopsit si dupa un an jumate au iesit punctele...
Maskatu
La aripi mi-au iesit si mie puncte, cu toate ca am bagat fibra de sticla + alte dracii. La praguri nu au cum sa iasa pentru ca nu aveam asa multa rugina. Oricum, decat sa merg in service sa inlocuiesc repere intregi si sa decartez sute de euro la aia, mai bine repar in fiecare primavara si aia e.
SERGIULICA04FUX
eu cand mi-am schimbat aripa din partea stanga spate am dat in jur de 700 de ron manopera, si asta acum vreo 2 ani, in pretul asta a intrat demontat aripa veche, curatat tot ce era sub aripa antifonat aripa interioara, montat aripa noua, vopsita aripa si bagat ceara in partea stanga
Maskatu
+pretul aripii, ai sarit de 1000. Asta la o masina care nu mai valoreaza nici 500 de euro, din cauza taxei. Zici ca o faci pentru tine sa o ai, sa te tina dar cand vezi preturile astea, parca te apuca nervii. wacko.gif
fuzzzy
De asta doar am reparat aripa, nu se merita costul inlocuirii ei... iar pragurile trebuiau inlocuite, nu mergeau doar reparate.
gygyscafes
Eu in momentul de fata prefer sa o mai peticesc pe asta cativa ani decat sa ma apuc sa strang bani pentru un Logan nou. Mai ales ca ma simt mai bine la volanul unui DSN. La caroserie nu am umblat deloc de cand am cumparat-o, acum trei ani. Oalele ar cam trebui sa le schimb pina nu imi sar telescoapele in portbagaj.. dar nu am mai gasit. toti au zis ca nu se mai fabrica de asta-vara.
novanova
vad ca ma incurajati si este bine.o sa incerc singur ca mai ma pricep si eu dar sa se mai incalzeasca un pic.cu oala o las mai in primavara.ms pt sfaturi
SERGIULICA04FUX
eu nu am avut ce face atunci ca mi-am gasit-o infundata in parcare si avea si un pic de rugina, costul total a fost undeva la 1100 de ron atunci, o reparam daca se puteadar a fost infudata exact pe linii, cred ca a dat cineva cu o camioneta cu spatele si s-a propit in ea si bine maersi a plecat, dar asta e nu aveam ce face

18 Jan 2012, 10:15:
apropo ce ziceti merita sa-mi pun senzori de parcare pe masina??
fuzzzy
Bineinteles!
lirutza
La ce dimensiuni are supernova, ma mir cum de nu i-au pus aia din fabrica....
quick
hai mai sergiulica de cand ai masina nu te-ai invatat cu dimensiunile ei?
nu merita, atat timp cat sti dimensiunile, merita la o masina noua sau o masina mai de doame ajuta care nu are vizibilitate mare in spate.... totusi sunt bani tai poti sa faci o investitie.biggrin.gif
SERGIULICA04FUX
eu ma descurc cu ea numa mai pun mana pe masina mea si alte persoane mai putin indemanatice la parcari, ideea e ca as putea sa le iau la un pret destul de rezonabil, ma rog inca nu au venit cu masina bulita acasa, dar vreau sa-mi iau masuri de protectie.
donlucyan
maskatu au iesit deja puncte de rugina pe aripile care le-ai facut de curand? blink.gif
Maskatu
In fata da, pentru ca nu a putut sa incarce cu multa fibra, pentru ca se umfla prea mult aripa. Oricum daca imi pun ambitia, cumpar o aripa noua si o vopsesc si scap de o grija.

Sergiu, ai grija ce senzori pui. Instalatiile alea ieftine incep sa dea rateuri la temperaturi scazute. Plus de asta in portbagaj in super nova umiditatea iarna, este foarte mare, si se paradeste repede cutia centrala.

Ai nevoie de ceva mai profi si durabil.
donlucyan
nasoala treaba ,asa ar fi bine sa cumperi aripa nouo dupa i dai un strat de vaselina pe dedesuptu aripi si ai scapat,la aripile de pe spate cred ca se prezinta bine nu?.eu de aceea nu am rugina pt ca e plina de ulei si vaselina de colo colo si asa ar treb sa le faca multi de pe forumul acesta.
Maskatu
Am turnat asta-toamna ulei in praguri si aripi spate, adica prin gaurelele alea care dau in spatiul dintre aripile si oalele din spate. Eu de cand am luat-o a avut probleme cu rugina, asa ca dadeam degeaba cu vaselina.

Pe fata nu-i obligatoriu cu vaselina. O solutie mai eleganta ar fi grund + antifon. Daca aripa din fabrica a tinut 7-8 ani pana la primele semne de rugina, garantez ca una tratata cu gruns si antifon, rezista cel putin dublu!. Tocmai deaia am si dat cu grund si antifon in portbagaj si la aripile spate pe la roti + contra-aripile fata.
donlucyan
grund plus ulei si vaselina tabla va rezista foarte bine.
asta da imbunatatire.
Maskatu
Principiul este destul de banal. Odata spoita cu ulei si vaselina, tabla va respinge apa si umezeala, drept urmare nu mai rugineste.
powertodacia
eu am bagat in 2007 si inca mai picura prin afara pragurilor uneori, se inegreste in marginea din spate a pragurilor, iar sub mocheta am putin ulei....nu ma deranjeaza atata timp cat e ceva bun pentru ea.
mafiozzo
maskat: eu am senzori de vre-o 3 ani, nu sunt nush ce firma, si inca nu au dat chics, computeru fiind in portbagaj ba mai mult o suferit si 2 acidente senzorii si n-au nici pe dracu
ti3sto
eu n-am optat sa cumpar o noua oala pt dsn-ul meu, ci am peticit-o cu tabla de 2. sincer sa va spun, dupa 2 ani rugina n-a mai aparut. bineinteles ca a fost totul grunduit si antifonat.
Maskatu
Tiesto, mai traiesti?
djasu82
QUOTE(crick @ 6 Jan 2012, 02:50)
Tu ai curent alternativ pe masina?Dioda aia nu este pentru filtraj,este pusa ca ledul sa nu fie conectat invers din greseala(se poate intampla la becurile cu contactele simetrice:sofit,cele de pozitie fara fasung..)Ledurile se ard pentru ca sunt de proasta calitate sau rezistenta de sarcina nu este dimensionata corect!
*


esti pe langa ! Inainte de toate citeste detali tehnice despre ledurile facute sa genereze intensitate luminoasa mare si dupa aceea iti dai cu parerea pana atunci se va arde mereu .

22 Jan 2012, 18:10:
QUOTE(crick @ 6 Jan 2012, 02:50)
Tu ai curent alternativ pe masina?Dioda aia nu este pentru filtraj,este pusa ca ledul sa nu fie conectat invers din greseala(se poate intampla la becurile cu contactele simetrice:sofit,cele de pozitie fara fasung..)Ledurile se ard pentru ca sunt de proasta calitate sau rezistenta de sarcina nu este dimensionata corect!
*


Si inca cum rezista la dracu de bine mult mai bine decat antifonul care cu timpul se poate desprinde .
SERGIULICA04FUX
Ultima imbunatatire, am pus senzorii de parcare pe masina, sunt multumit de ei, chiar isi mertita banii (100 RON), a si daca nu era mikey gtx cu masina de infiletat, cu a mea muream de foame. si le multumes lui mihai si dani ca m-au ajutat ieri pe frigu ala.
crick
QUOTE(djasu82 @ 22 Jan 2012, 17:07)
esti pe langa ! Inainte de toate citeste detali tehnice despre ledurile facute sa genereze intensitate luminoasa mare si dupa aceea iti dai cu parerea pana atunci se va arde mereu.
*


Da ,da ...in special la chinezariile astea de mare intensitate luminoasa la care se pretinde o durata de functionare de 25 000 de ore. Si uite asa marmota(chinezul) supravolteaza ledurile astea minune ca sa ia ochii la client(mama ce lumina face!) ca apoi sa se arda si sa trebuiasca sa cumperi iar de la marmota...ma lasi cu detaliile astea tehnice!
Am cumparat becuri economice cu durata de functionare de 3000,6000,8000 de ore de functionare si nu au depasit ca viata becuri cu incandescenta cotate la doar 1000 de ore...
danimarconi
Ultima imbunatatire, montat cheie tip briceag cu deschidere si pentru portbagaj (de fapt ii multumesc lui Sergiu pentru ca toate meritele sunt ale lui ca el a facut montajul) si schimbat actuator fata dreapta ca ala vechi caraia enervant de rau. Intr-adevar a fost cam "racoare" afara smile.gif
djasu82
QUOTE(crick @ 29 Jan 2012, 12:46)
Da ,da ...in special la chinezariile astea de mare intensitate luminoasa la care se pretinde o durata de functionare de 25 000 de ore. Si uite asa marmota(chinezul)  supravolteaza ledurile astea minune ca sa ia ochii la client(mama ce lumina face!) ca apoi sa se arda si sa trebuiasca sa cumperi iar de la marmota...ma lasi cu detaliile astea tehnice!
Am cumparat becuri economice cu durata de functionare de 3000,6000,8000 de ore de functionare si nu au depasit ca viata becuri cu incandescenta cotate la doar 1000 de ore...
*


Pai de aceea cei care le pun iau bani multi fiindca nu e pentru oricine sa-si bage nasul !
crick
QUOTE(djasu82 @ 1 Feb 2012, 19:56)
Pai de aceea cei care le pun iau bani multi fiindca nu e pentru oricine sa-si bage nasul !
*


Trebuie sa-ti spun ca nu m-am apucat de ieri,de azi de electronica,am vreo 30 de ani de cand" mi-am bagat nasul" prin asa ceva,primul led mi-a trecut prin mana cu mult timp inainte sa se "nasca" internetul ,asa ca nu ma incadrez la "oricine",degeaba incerci sa-mi explici ca LED-ul este un soi de "procesor".Problema era "de ce se ard ledurile asa repede?" la care am dat un raspuns scurt si foarte pe inteles pentru toata lumea(nu bazaconii de genul" diode si filtraj"),aici fiind vorba de acele produse care le cumperi direct din magazin,le infigi/rasucesti in lampa si se aprinde,fara a sti cat timp face asta(cum procedeaza majoritatea).Cam 90% din pretul acestui produs il reprezinta ledul in sine, si nu stiinta" acelor baieti care le pun si iau bani multi".
gerard dacia
azi ,am primit nova mea chei briceag si maine ii programata la electrician sa lege si deschiderea usilor din cheie biggrin.gif
NorbertC
Salut! Aș fi interesat de 2 lucruri:

1. De unde a-ți făcut rost de chei tip briceag, aș vrea foarte mult să-mi pun și eu

2. Unde aș putea găsi stopuri cu semnalizările albe? Sau cum aș putea să-mi decolorez eu partea aceea a stopurilor?

ca și aici .

Mulțumesc anticipat!


Edit: Mersi mult de răspuns, SERGIULICA04FUX. Nu pot trimite PM-uri! smile.gif
Iulikk
1. Chei briceag: cauta la bursa. Este un topic sticky.
2. Nu prea vei mai gasi asa ceva.
and_rei
Vezi ca am eu un topic despre cheile briceag.Intra pe profilul meu si acceseaza "vezi subiectele membrului".Gasesti acolo mai multe detalii.Stopurile acelea sunt doar cateva in toata tara.
Laika
Ultima imbunatatire sau imbunatatiri le-as putea numi sunt:
- schimbat bucsi bara stabilizatoare
- schimbat bucsi la bratul drept
- schimbat bratul stang in afara de pivot
- schimbat suportul de sus de la motor
- schimbat radiator
- schimbat curea alternator
- schimbat galeria de evacuare
- indreptat jug motor
- indreptat scut

Costul pieselor schimbate 280 lei cu tot cu antigel si apa distilata biggrin.gif

Cine are pitici pe gheata ca mine o sa schimbe sau poate mai grav sleep.gif
powertodacia
astea nu sunt imbunatatiri ci doar reparatii sau piese schimbate.
vorbim pe aici de upgradeuri in plus fata de ce avea masina din fabrica pe ea.
G I M
Ultima imbunatatire este o husa home made pentru baterie. Este facuta din "imitatie de piele neagra" si captusita cu burete. Sper sa aprecieze si bateria mea munca depusa.
ORIJINAL21
QUOTE(G I M @ 7 Feb 2012, 15:51)
Ultima imbunatatire este o husa home made pentru baterie. Este facuta din "imitatie de piele neagra" si captusita cu burete. Sper sa aprecieze si bateria mea munca depusa.
*




poti pune cateva poze cu imbunatatirea?
smile.gif
quick
powertodacia sunt curios ce zici celor care zic ca ultima imbunatatire este vanzarea masini(supernovei), a facut si laika niste glumite:))
scuze de off
G I M
QUOTE(ORIJINAL21 @ 7 Feb 2012, 17:31)
poti pune cateva poze cu imbunatatirea?
smile.gif
*



Acum am montat-o pe masina, o sa fac si poze zilele astea.
gerard dacia
ultima inbunatatire,deschiderea usilor din cheie briceag urmeaza sa duc cheia la facut sa mearga la contact si pus cip in cheia briceag,
cheile 2 buc + accesorii, cumparat din real la promotie la 90 lei biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif dry.gif
SERGIULICA04FUX
Senzorii de parcare montati pe masnia
mafiozzo
astia is de aia de si vorbesc cand te plictisesti
talibanu
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 8 Feb 2012, 12:07)
Senzorii de parcare montati pe masnia
*



Sa ii stapanesti sanatos biggrin.gif ...cat au costat??? cu tot cu montaj...
SERGIULICA04FUX
putin de tot pe mine 100 RON, senzori+montaj, montajul l-am facut eu si senzorii cu in jur de 100 de RON m-au costat dar de fapt prfetul lor de raft este undeva la 160 RON fara montaj

8 Feb 2012, 13:33:
da si vorbesc " Atention please! You have one point four meters....." bla bla bla pana la 0 si cand arata 0 pe display mai ai pe masurate 25 cm fata de obstacol
powertodacia
arata mai frumos daca ii lipesti unde ii am si eu, pe consola de plastic a volanului in fata ceasurilor.
SERGIULICA04FUX
asa bine sta acolo, nu il incurca nimic, si nici urat nu arata asa ca nu ma mai stresez cu mutatul display-ului
danimarconi
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 8 Feb 2012, 13:07)
Senzorii de parcare montati pe masnia
*


Faini, faini smile.gif
Maskatu
25 cm mi se pare un spatiu mare ramas. Ar trebui macar 5-10cm pentru o parcare in loc stramt. Cu 25 cm in spate in care nu esti avertizat+ inca 25-35 in fata, te descurci si fara.
and_rei
Eu stiam ca de la 25 cm incepe sa bipaie si cu cat te apropii mai tare cu atat bipaie mai repede biggrin.gif.Vreau si eu unii da' doar cu buzzer
SERGIULICA04FUX
ideea e ca acum si prietena-mea stie parca masina.

8 Feb 2012, 22:07:
si eu is multumit de raportul calitate pret
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.