Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
Tince1290
uite aici http://www.daciaclub.ro/Bord-LOGAN-pe-DSN-...36952-s150.html smile.gif....ai informatii si un clip facut noaptea tongue.gif
djasu82
ce mie senzorul de logan care citeste viteza din cutie ce mie senzorul de pe cablul de viteza acelasi drac aceleasi impulsuri sunt . Iar referitor la acul indicator de viteza e reglat in asa fel sa arate si saindice mai bine viteza decat cel mecanic diferenta e de 5% fata de cel mecanic care indica cu o abatere de 10%. Temperatura e indicata perfect chiar cum scrie la tabloul de logan legat de bargraf adica cate pavele saindice la o anumita temperatura. La benzina am calibrat sa-mi arate 44L cat are rezervorul iar cand e pe rosu mai am 9- 10 litri in rezervor.
Restu au fost expuse petopicul legat despre tabloul de logan pe dsn.
Maskatu
Vreau sa ma apuc si eu de antifonat cu cauciucata. Am dat un strat de grund inainte (astept sa se usuce) si as vrea niste sfaturi de la voi... sa mai bag ceva pe langa cauciucata? Am vazut pe forum ca unii colegi au pus diverse "tesaturi" de constructii, sau mai stiu eu ce. Deci, mai pun ceva inainte de a da cu cauciucata sau DUPA ce am dat cand e proaspata si neuscata ? O dau asa cum e sau o diluez cu diluant? Alte intrebari nu imi vin in minte. Cum am spus am dat cu GRUND rosu direct pe podea, ca sa adere cauciucata mai bine si sa nu fie direct pe podea.
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 3 Apr 2009, 22:14)
Vreau sa ma apuc si eu de antifonat cu cauciucata. Am dat un strat de grund inainte (astept sa se usuce) si as vrea niste sfaturi de la voi... sa mai bag ceva pe langa cauciucata? Am vazut pe forum ca unii colegi au pus diverse "tesaturi" de constructii, sau mai stiu eu ce. Deci, mai pun ceva inainte de a da cu cauciucata sau DUPA ce am dat cand e proaspata si neuscata ? O dau asa cum e sau o diluez cu diluant? Alte intrebari nu imi vin in minte. Cum am spus am dat cu GRUND rosu direct pe podea, ca sa adere cauciucata mai bine si sa nu fie direct pe podea.
*


Am observat ca pe podea este data din fabrica cu vopsea cauciucata cred ca numai in fata , ca atunci cand am ridicat mocheta am lasat din greseala un holsurub sub ea si s-a presat in podea, l-am scos si a ramas urma acolo
Maskatu
Da relu, asa este. In partea din fata exista niste "folii" de antifonare care au fost puse PESTE podea. Dar nu e cine stie ce... nu are decat 2-3 mm. Un plus de grund, cuciucata si niste pasla nu ar strica...

Am fost azi in Bricostore. Am gasit Folie aluminizata PEE la 100 roni 20 de metri patrati(la sul). Asta ar fi fost buna pentru usi, dar e prea multa si nu am ce face cu atata... si am mai gasit pasla de 3mm de 5 mm si de 7 mm parca, dar nu aveau la sul, aveau decat la bucati de 1 metru patrat, puse in pachete de 20 de bucati. Un pachet de 3 mm iesea la aproape 100 roni. Si era VERDE!! Inca nu am cumparat-o pentru ca vreau sa stiu daca ar fii ok sa pun asa in "patrate" de cate un metru patrat.
K-tlyn
Salutare!
Cum spuneam intr-un topic postat anterior, ma intereseaza si pe mine modificarea acelei guri prin care respira motorul. Am vazut ca unii dintre voi ati facut aceste modificari asa ca ieri m-am gandit sa trec si eu la fapte. Nu am facut o poza cu ceea ce realizat insa am pus o fotografie a masinii unde am marcat locul unde am pus furtunul respectiv. Am cumparat un furtun cu raza mai mare de la un magazin de constructii pe care l-am izolat, iar gura de tragere a aerului am pus-o jos la spoiler. Initial am vrut si eu sa-l montez in partea din fata insa m-am gandit ca nu as vrea sa tai din masca. Am facut o proba cu masina insa nu va pot spune daca din cauza pozitionarii furtunului sau a schimbului de injector, bujii si fise merge mai bine (trage mai bine). Acum problema e ca acea gura de tragere fiind montata in spoiler, adica jos, ma tem ca pe o vreme rea unde e mult noroi, sau daca merg pe un drum de tara sa nu intre mizerie. Va rog sa-mi spuneti daca ar putea sa dauneze. Stiti si voi ca in partea de jos la spoiler se aduna multa mizerie.
dariusz
QUOTE(K-tlyn @ 5 Apr 2009, 09:34)
Am facut o proba cu masina insa nu va pot spune daca din cauza pozitionarii furtunului sau a schimbului de injector, bujii si fise merge mai bine (trage mai bine).
*



e din cauza schimbului de injector , fise si bujii. wink.gif

acu altceva. ma gindesc sa montez in spatele banchetei un schelet din profile de aluminiu , care sa fie prins in "aripioarele" acelea din spatele banchetei , iar prifilul de jos sa fie prins si de podea.
nu stiu insa cit de mult ma pot baza pe acele aripioare . plus ca la final montez si o bara intre telescoape.
djasu82
darius faci si tu cum era la 1310 pe bancheta din spate biggrin.gif e chiar asemanator ramforsarea.
dariusz
exact.! sint satul de scirtiieli , zgomote de tot felul si alte alea.
ar pute sa ajute sau nu ? ce zici ?
Tince1290
am si eu lumina in portbagaj biggrin.gif....proiectul initial a suferit modificari....iar acum nu mai are buton special de aprindere ci un butonas care stinge lampa cand se inchide portbagajul biggrin.gif

poze:

butonul: [attachmentid=1627513521] [attachmentid=1627513522]

inca mai sunt urme de la lipici dar le rezolvam noi....

butonul pe interior: [attachmentid=1627513523]

locul prin care iese firul din polita: [attachmentid=1627513524]

lampa in sine: [attachmentid=1627513525] [attachmentid=1627513526] [attachmentid=1627513527]


si inca o mica imbunatatire...intrucat un pasager mi-a spus ca prin portbagaj vede lumina de afara...am pus de jur imprejur.....aaaa..nu stiu cum se numeste blush.gif ....e un fel de banda....din burete........in fine....astfel ca portbagajul se aseaza mai bine si nu se mai vede lumina din interior biggrin.gif....

asa arata.... [attachmentid=1627513528] ...(iar acela e degetul meu blush.gif )

si stand "prin portbagaj" mi-am dat seama si pe unde intra apa....dupa urmele de rugina de pe mocheta din portbagaj..... apa intra prn cele doua fante...menite sa directioneze apa....cred....ma refer la acestea:

[attachmentid=1627513529] ...se afla de o parte si de alta a haionului in continuarea lunetei....iar pe interior in drept cu acestea cauciucul s-a dezlipid....din cauza ruginei sad.gif....am zis ca saptamana asta sa curat acolo cu smirghel..si sa dau cu silicon....sau dak nu am timp ii las tatalui meu onoarea icon_mrgreen.gif

si inca o idee ce mi-a venit....pentru a imbunatati aspectul...si intr-un fel si siguranta....ma gandeam sa pun un mini triunghi reflectorizant in portbagaj (pe care nu stiu de unde sa il cumpar)...in acest loc:

[attachmentid=1627513530]


iar legat de avertizorul de lumini aprinse....e montat si acela si merge bine biggrin.gif....la fel si butonul portierei dreapta care aprinde lampa din interior...cam atat pt moment...scuzati postul lung biggrin.gif 04.gif
djasu82
darius cred cu siguranta . Frumos tince si da se poate si pe acolo sa se scurga apa , silicon negru ca prinde mai bine tabla si cauciucul de la luneta fata de cel incolor. Si eu o sa dau zilele astea azi am astupat ultima gaurica care da din compartimentul aeroterma in habitaclu pe partea stanga.
Pe la aeroterma cred ca in final dau cu silicon incalzit la pistol cum sunt noile silicoane gen baston care trebuie incalzite cu un pistol cu o rezistenta ... asa am folosit la tabloul de bord.
Ieri am vazut la un amic la un scuter ca si-a montat bara de leduri albe in stop . Cred ca erau in jur de 10-15 leduri smd albe ... lumina pe timp de zi stopul mult mai intens decat un bec normal de stop. M-a incantat ideea si cel mai interesant e ca nu a folosit leduri rosi ci albe biggrin.gif care au intensitate luminoasa mai mare.
dariusz
tince , mi se pare putin ciudata pozitionarea butonului.
djasu82
il putea folosi pe cel de la intreruperea alarmei de pe partea dreapta folosind o dioda daca inca mai are butonul legat la alarma ... Eu unu nu-l mai am legat la alarma. Deci pentru a separa comenzile in tensiune folositi cate o dioda pentru fiecare sursa comandata de catre acel buton. Astfel impiedici erorile de la alarma si de la lampa spre examplu.
Tince1290
butonul pare asezat ciudat pentru ca pare a fi perpendicular pe haion dar faza e ca e pozitionat exact pe curbura haionului....astfel ca haionul nu impinge butonul in jos ci in lateral....ast loc mai bun nu am gasit tongue.gif
djasu82
a inseamna ca nu ai buton pentru decalansarea alarmei pe partea dreapta .
Tince1290
nu...nu am sad.gif....m-am gandit la varianta unui buton cum au portierele dar nu puteam sa-l pun oriunde si ar fi trebuit sa gauresc caroseria....

si asa haionul nu sta perfect inchis datorita constructiei lui idioate....oricum tind sa cred ca solutia gasita este cea mai buna tongue.gif
djasu82
poti pili putin capul butonuli in oglic ma rog dar daca apasa e bine si asa cum e pus in oblic.
Tince1290
este pilit dar cand am facut poza nu era tongue.gif.....este rotunjit frumos si dupa ce am facut poza am uns cu putina vaselina sa alunece si mai usor tongue.gif...oricum...atata timp cat adezivul tine (si tine foarte bine) nu conteaza cat de bine aluneca....dar m-am asigurat ca aluneca cat de bine se poate wink.gif
Relu_GTT
QUOTE(Tince1290 @ 5 Apr 2009, 13:38)
am si eu lumina in portbagaj biggrin.gif....proiectul initial a suferit modificari....iar acum nu mai are buton special de aprindere ci un butonas care stinge lampa cand se inchide portbagajul biggrin.gif

poze:

butonul: [attachmentid=1627513521] [attachmentid=1627513522]

inca mai sunt urme de la lipici dar le rezolvam noi....

butonul pe interior: [attachmentid=1627513523]

locul prin care iese firul din polita: [attachmentid=1627513524]

lampa in sine: [attachmentid=1627513525] [attachmentid=1627513526] [attachmentid=1627513527]
si inca o mica imbunatatire...intrucat un pasager mi-a spus ca prin portbagaj vede lumina de afara...am pus de jur imprejur.....aaaa..nu stiu cum se numeste  blush.gif ....e un fel de banda....din burete........in fine....astfel ca portbagajul se aseaza mai bine si nu se mai vede lumina din interior biggrin.gif....

asa arata.... [attachmentid=1627513528] ...(iar acela e degetul meu  blush.gif )

si stand "prin portbagaj" mi-am dat seama si pe unde intra apa....dupa urmele de rugina de pe mocheta din portbagaj..... apa intra prn cele doua fante...menite sa directioneze apa....cred....ma refer la acestea:

[attachmentid=1627513529] ...se afla de o parte si de alta a haionului in continuarea lunetei....iar pe interior in drept cu acestea cauciucul s-a dezlipid....din cauza ruginei sad.gif....am zis ca saptamana asta sa curat acolo cu smirghel..si sa dau cu silicon....sau dak nu am timp ii las tatalui meu onoarea  icon_mrgreen.gif

si inca o idee ce mi-a venit....pentru a imbunatati aspectul...si intr-un fel si siguranta....ma gandeam sa pun un mini triunghi reflectorizant in portbagaj (pe care nu stiu de unde sa il cumpar)...in acest loc:

[attachmentid=1627513530]
iar legat de avertizorul de lumini aprinse....e montat si acela si merge bine biggrin.gif....la fel si butonul portierei dreapta care aprinde lampa din interior...cam atat pt moment...scuzati postul lung biggrin.gif 04.gif
*


Ce ai lipit sub haion banda, aceea neagra?
Tince1290
http://www.clubafaceri.ro/director/stand/2...R+ETANSARE.html

nu stiu unde gaswsti de cumparat...noi aveam o rola prin garaj....e rezistenta si flexibila....
Relu_GTT
QUOTE(Tince1290 @ 5 Apr 2009, 21:32)
http://www.clubafaceri.ro/director/stand/2...R+ETANSARE.html

nu stiu unde gaswsti de cumparat...noi aveam o rola prin garaj....e rezistenta si flexibila....
*


Pentru ce ai lipit-o ca sa fie etans sa nu mai intre apa sau sa nu mai scartaie ?
Ca eu as vrea sa pun ceva sa nu mai scartaie chederul de cauciuc , ca daca iau unu nou poate tot va scartai daca nu acum mai tarziu va incepe iar
Am cautat si cui dinala de solenza dar nu am gasit in Brasov
Tince1290
am pus si pe polita...chiar pe bucata de cauciuc care scartia...si nu mai scartie smile.gif....dar troncanelile au ramas in continuare sad.gif...se simte o mica-mica imbunatatire.....sau e doar placebo....oricum...eu am pus banda pentru apa si pentru ca intr-o zi un pasager din spate mi-a spus ca vede lumina de afara pe lanaga haion tongue.gif...in plus se aseaza mai frumos parca....

nu am stiut ca banda o sa trezeasca asa mult interes...diana am facut doar o poza...dar maine o sa mai fac...banda e buna si de pus pe suportul banchetei (la cei ce troncane....doar ca nu stiu cat de bine tine lipiciul de pe ea....pentru ca nu l-am testat...dar avand in vedere ca este pt geamuri si usi....ar trebui sa tina bine si mult wink.gif
Relu_GTT
Postez si eu cateva poze cu masina mea care o am de 5 luni si cu modificarile care le-am facut pana acum: grila modificata si jantele curatate de rugina si vopsite in alb-negru + tamburi si etrieri rosii
Mai am multe idei planificate de facut la ea la capitolul imbunatatiri si modificari, numai timp sa am
Poze...
and_rei
frumoasa.asa vreau si eu sa-mi modific grila + chestia aia de sub placuta.sa bag plasa si acolo.sa o stapanesti sanatos si fara evenimente smile.gif
Tince1290
revin cu poze cu banda....

pe polita: [attachmentid=1627513809] [attachmentid=1627513808]


de jur-imprejurul haionului...inlusiv pe langa luneta: [attachmentid=1627513810] [attachmentid=1627513811]

si rola...pe care am pus cheia ca sa va uteti da seama de grosime si de dimensiunile rolei tongue.gif [attachmentid=1627513812]



si un alt detaliu important despre care am aflat azi....banda nu se dezlipeste....si daca se uzeaza foarte-foarte tare...si se macina...tot va mai ramane stratul de lipici plus un strat foarte subtire de burete....care se curata doar cu lama....si inca un detaliu...am scos azi masina "pe teren" si am constatat ca zdranganitul s-a redus simtitor happy.gif...cat despre scartait....nici nu se mai pune problema....a disparut complet smile.gif
sergiu-iulian
am si eu o intrebare,din polish mai pot sa scot zgarieturile?depinde de grosimea zgarieturii?cineva din cartier mia zgariat sambata noaptea masina,pe capota.si as vrea sa o polisez.scoate polisu?ce sa incerc?sa vopsesc din nou capota,merita? huh.gif mellow.gif sunt cateva zgarieturi in partea dreapta a capotei,langa stropitoarea de la parbriz din drepata.ce sfaturi imi dati? dry.gif mad.gif sad.gif
Relu_GTT
QUOTE(sergiu-iulian @ 6 Apr 2009, 18:26)
am si eu o intrebare,din polish mai pot sa scot zgarieturile?depinde de grosimea zgarieturii?cineva din cartier mia zgariat sambata noaptea masina,pe capota.si as vrea sa o polisez.scoate polisu?ce sa incerc?sa vopsesc din nou capota,merita? huh.gif  mellow.gif sunt cateva zgarieturi in partea dreapta a capotei,langa stropitoarea de la parbriz din drepata.ce sfaturi imi dati? dry.gif  mad.gif  sad.gif
*


Am vazut in Practiker o pasta speciala pt astupat zgarieturi incearca cu una dinaia
sergiu-iulian
cum se numeste?ca ma gandesc ca sunt o multime de paste...care astupa zgarieturi..eu am prevent acasa,dar nu prea sau astupat zgarietruile
Relu_GTT
QUOTE(sergiu-iulian @ 6 Apr 2009, 19:53)
cum se numeste?ca ma gandesc ca sunt o multime de paste...care astupa zgarieturi..eu am prevent acasa,dar nu prea sau astupat zgarietruile
*


Nu stiu cum se numeste ca nu am folosit
turturel
uite aici ceva minunat cumparat de mine in seara asta
Turtle Wax color Magic + Chipstik(ruj la culoare)..e minunat..serios..se aplica foarte usor cu o carpa moale..dati cu rujul pe zgarieturile adcanci dupa care cu continutul din flacon..puneti putin pe o carpa..si frecati..iese super misto.
[attachmentid=1627513921][attachmentid=1627513919][attachmentid=1627513922]

p.s. asta e roata mea de rezerva:
Relu_GTT
Misto roata de rezerva
Cum se numea nuanta de rosu cu care ai vopsit ?cu spray ai facut-o?
saftonel
janta mi se pare noua!? sau e vopsita?
cristi87
stiti si voi un service unde pot monta si eu o toba sport?? k am fost la un service...si mi-a cerut 100 de ron..doar montaj...sa o taie p aia veche si sa o monteze p asta... mi se pare cam scump,avand in vedere ca o toba stock e 70-80 ron...noua..la el numai manopera la una sport e 100
djasu82
o tai tu cu flexu. Ideea e sa faci rost de sulutie pentru etansare tobei cu conducta respectiva.
Relu_GTT
Am observat ca geamurile supernovei au o tenta mai inchisa nu se vede asa clar de afara in masina nu e ca la vechea dacie
Chiar ma intrebat cineva odata daca am vreo folie pe geamuri
La fel e si la voi ?
saftonel
la mine e cu siguranta...o mica tenta...mai ales cand e proaspat spalata
Tince1290
o tenta spre un verzuiu....si eu am observat....dar arata mai misto asa biggrin.gif
cristi87
QUOTE(djasu82 @ 6 Apr 2009, 22:31)
o tai tu cu flexu. Ideea e sa faci rost de sulutie pentru etansare tobei cu conducta respectiva.
*


problema e k nu are urechi de prindere,toba...tre sa ii sudez,dar nuj km sa fac la masina,k ar cam trebui sa sudez de caroserie:(
BoR
QUOTE(Tince1290 @ 7 Apr 2009, 06:08)
o tenta spre un verzuiu....si eu am observat....dar arata mai misto asa biggrin.gif
*


In afara de Europa toate modelele de Supernova au avut aceasta dotare.
dr_mKe
@Tince: solutia cu buretele nu-i valabila. Trebuia sa intri frumos in portbagaj, sa vezi unde nu calca bine pe haion chederul, sa insemni cu un marker apoi sa corectezi pozitia buzei pe care este fixat chederul, prin indoire cu o cheie papagal, franceza, etc. Un cui stabilizator de Solenza si n-o sa-l mai auzi veci scartaind si trancanind. Ce ai facut acum va tine foarte putina vreme. Been there, done that tongue.gif
ashesarchbeast
Pot sa zic si eu acum ca am confort la volan....mi-am montat in weekend scaune pe fata de BMW E36...momentan nu am cum sa pun poze ca sunt la munca dar cum ajung diseara acasa trag cateva poze si revin pe forum....
accxdru
cristi87 - vad ca ai masina din 2003,eu am o nova din 99 si am scos toba veche cu ciocanul,nu mia parut rau de ea ca era ruginita.Ceea ce am taiat eu cu flexul a fost colierul care prinde toba de teava tobei intermediare care din cauza temperaturii s-a sudat.Cand o sa pui toba sport o sa-ti trebuiasca si alt colier ca cel mentionat mai sus.
P.S.-daca toba sport pe care vrei sa o pui e din inox nu o sa prinda bine fierul pe ea si s-ar putea sa-ti cada pe drum.
Tince1290
QUOTE(dr_mKe @ 7 Apr 2009, 10:16)
@Tince: solutia cu buretele nu-i valabila. Trebuia sa intri frumos in portbagaj, sa vezi unde nu calca bine pe haion chederul, sa insemni cu un marker apoi sa corectezi pozitia buzei pe care este fixat chederul, prin indoire cu o cheie papagal, franceza, etc. Un cui stabilizator de Solenza si n-o sa-l mai auzi veci scartaind si trancanind. Ce ai facut acum va tine foarte putina vreme. Been there, done that  tongue.gif
*




foarte posibil...cum am spus mai sus...nu stiu cat va tine..dar oricum...fata de cum suna wacko.gif ...e mult mai bine tongue.gif....cui de solnitza vreau sa pun si eu dar nu am gasit de cumparat...si la noi piesele sunt destul de scumpe daca le iei pe comanda...sunt sigur ca aia e solutia cea mai buna...dar momentan...nu se prea poate sad.gif
and_rei
QUOTE(Relu_GT @ 6 Apr 2009, 22:32)
Am observat ca geamurile supernovei au o tenta mai inchisa nu se vede asa clar de afara in masina nu e ca la vechea dacie
Chiar ma intrebat cineva odata daca am vreo folie pe geamuri
La fel e si la voi ?
*




da asa e.eu stergeam intr-o zi geamurile cu ziar si vine un baiat la mine si-mi spune : " nu e bine sa dai cu hartie pe folie" biggrin.gif.cand sunt curate nu vezi de afara inauntru (te vezi in oglinda).
djasu82
QUOTE(cristi87 @ 7 Apr 2009, 07:33)
problema e k nu are urechi de prindere,toba...tre sa ii sudez,dar nuj km sa fac la masina,k ar cam trebui sa sudez de caroserie:(
*


faci un colier si tragi bucati de fier de 0.5-1cm la fel ca la vechea toba si le introduci in acel amortizor din cauciuc.
saftonel
cristi87 uite aici despre ce zicea asu sa`ti confectionezi ...sa`ti faci o idee Coliere
djasu82
el vrea sa prinda toba ci nu sutul tobei finale deci trebuie realizat un colier cu diametru mai mare ceva in genul ca in poza .
cristi87
ms..o sa incerc in weekend...
andreiy
relu_gt acum un rand de folie pe geamuri si ii dai alt aspect la masina
Maskatu
Are idee cineva de vreun loc sigur unde sa gasesc pasla?? In bricostore au decat la pachete de 20x 1 metru patrat, nu la sul... am facut un calcul si mi-ar trebui cam 10 metri patrati. Sa imi ajunga pentru toata podeaua cap coada si pentru plafon. Imi ajung 10 metri. Eu ziceam sa merg pe 3 mm... ce ziceti? Si inca o intrebare. Cand o sa pun pasla pe plafon, intai dau cu cauciucata apoi pasla... cum o prind de plafon? sa o "infig" in cauciucata dupa ce dau ca sa se prinda de ea?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.