Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
Capitan_marian
cam asa.. o 100 pe luna biggrin.gif
alexnbogdan
QUOTE(Pisleagmarius @ 20 Jan 2014, 22:56)
cam asa.. o 100 pe luna  biggrin.gif
*


100 de km doar pe la tine la tara ?
Tavy84
Mama, eu fac 100 doar pe week-end , fara sa chinui masina, nu stiu altii cu sunt insa eu daca patesc ceva din cauza unuia care isi face modificari la stopuri (sa nu le vad cum trebuie in trafic)...1 la mana, fata lui va face cunostiinta cu asfaltul, poate chiar se va imprieteni cu el si 2 la mana il dau si in judecata atat eu cat si firma mea de asigurari, nu de alta dar ca sa scap basma curata, sa nu platesc vre-o despagubire materiala, am timp berechet de asa ceva, un proces poate dura si 10 ani, cunosc bine domeniul..smile.gif). Nu se fac modificari la blocul optic al masinii fara aviz RAR, aviz amatorilor.
Razvan_Ionut
am saptamani cand fac 200 km doar in bucuresti si zile cand fac doar 100 intr-o zi...
fuzzzy
Te lauzi? wink.gif))))
Maskatu
QUOTE(Razvan_Ionut @ 21 Jan 2014, 00:30)
am saptamani cand fac 200 km doar in bucuresti si zile cand fac doar 100 intr-o zi...
*


Sa nu exageram. radmasa.gif
Capitan_marian
tineti aproape.. reconfigurez tot... tongue.gif
bogdanelkva
Cica e un proverb evreiesc,nu munci asa mult la masina ca sa-ti ramana timp si sa te mai plimbi cu ea...
Maskatu
Ca sa te plimbi cu ea, ai nevoie si de benzina in rezervor...
Capitan_marian
Marius VS Predator 124.gif

21 Jan 2014, 12:51:
final tuned... asa ramane.. rolleyes.gif

21 Jan 2014, 13:37:
QUOTE(Razvan_Ionut @ 21 Jan 2014, 01:30)
am saptamani cand fac 200 km doar in bucuresti si zile cand fac doar 100 intr-o zi...
*


ai Ambreaj Nou, naughty1.gif
kondl
QUOTE(Tavy84 @ 20 Jan 2014, 23:34)
nu stiu altii cu sunt insa eu daca patesc ceva din cauza unuia care isi face modificari la stopuri (sa nu le vad cum trebuie in trafic)...1 la mana, fata lui va face cunostiinta cu asfaltul, poate chiar se va imprieteni cu el si 2 la mana il dau si in judecata atat eu cat si firma mea de asigurari
*



bruce lee..
el nici nu o sa te dea in judecata primul pe motiv ca l-ai batut (asta in cazul in care chiar iti iese jmecheria, si nu ti-o iei tu)
Capitan_marian
poate e unu amarat care are Becu ars... ca faci te duci sa-l Bati... ohmy.gif
kondl
ii faci cunostinta cu asfaltul, ca un veritabil bruce lee de romania
Tavy84
Nu sunt Bruce Lee de Romania, sunt mai taran de felul meu si dau din fundul gradinii. Limba romana este "grele" pentru unii. Nu vorbesc de cei care au becuri arse Marius, vorbesc de cei care din dorinta de a face ceva nemaivazut la elementele blocului optic mai mult ii ia din vizibilitate pe timp de noapte, nu mai vorbesc pe timp de ceata cum a fost luna asta in toata Romania, iar daca din vina unui "tuningar" din asta m-i s-ar intampla ceva vreodata, da, recunosc...nu stiu cum as reactiona, insa bine in niciun caz.
kondl
QUOTE(Tavy84 @ 21 Jan 2014, 13:28)
Nu sunt Bruce Lee de Romania, sunt mai taran de felul meu si dau din fundul gradinii. Limba romana este "grele" pentru unii.
"daca m-i s-ar intampla ceva vreodata, da, recunosc..."
*



ia vezi cum l-ai scris pe m-i , si cat de grele e limba romana
am vazut multi baieti care pana au apucat sa faca juma de rotatie la lovitura lor din fundu gradinii erau sufocati la pamant de oameni cu 50kg mai usori..
Capitan_marian
si asa nu imi place mie frigu... mie imi place vara.. sa ma plimb..
ps: unde naiba ma duc eu acum pe ceata ce sa vad... radmasa.gif
Tavy84
Greseala de tastat, din dorinta de a scrie mai repede.

PS: nu ma laud cu cele afirmate anterior...dar vad ca o continui intr-una cu chestia asta....esti copil? ca numai aia se lauda cu fapte ce nu le savarsesc ei.
just_horia
Eu am patit-o cu un papuc. A pus frana, becurile nu i s-au aprins eu nu aveam distanta corespunzatoare si restul e previzibil. Cand i-am zis ca nu i-au mers becurile pe frana mi-a zis frumos, nu ai avut distanta plus demonstreaza ca nu mi se aprindeau nu cumva mi le-ai stricat la impact? El nu avea mai nimic decat bara usor sifonata iar eu tot ce era in fata destul de avariat. Ma intreaba vrei sa o rezolvam cu politistul ca eu nu am nici o pretentie? I-am zis o zi buna, m-am urcat si am plecat. Daca era tunat cu leduri sau folie o rezolvam altfel. Am fost tolomac am platit
Capitan_marian
QUOTE(just_horia @ 21 Jan 2014, 15:21)
. Daca era tunat cu leduri sau folie o rezolvam altfel. Am fost tolomac am platit
*


Pai.. tot Tolomac erai... ca nu pastrai distanta... icon_mrgreen.gif
just_horia
Da dar puteam sa spun la politist ca a franat fara motiv, si nu a i-au mers stopurile. Atata timp cat nu sunt omologate, si el stie treaba asta, o incurca.
kondl
QUOTE(Tavy84 @ 21 Jan 2014, 14:13)
Greseala de tastat, din dorinta de a scrie mai repede.

PS: nu ma laud cu cele afirmate anterior...dar vad ca o continui intr-una cu chestia asta....esti copil? ca numai aia se lauda cu fapte ce nu le savarsesc ei.
*



nu,domnule! nu sunt nici copil, nici nu ma laud cu faptele altora!
sper sa nu fie cazul sa isi loveasca nimeni masina de pe aici, nici cu imbunatatiri, nici fara!
Tince1290
QUOTE(just_horia @ 21 Jan 2014, 15:28)
Da dar puteam sa spun la politist ca a franat fara motiv, si nu a i-au mers stopurile. Atata timp cat nu sunt omologate, si el stie treaba asta, o incurca.
*




da, e corect...si e legal ce zici...poti chiar sa profiti de o situatie dinasta si sa dai vina pe nevinovat...taxa de smecherie tongue.gif

sincer, stopurile (prima versiune, cu patrat) arata ok, insa avand in vedere implicatile legale, eu nu as face asa ceva...in plus nu stiu cum reactioneaza autocolantul la caldura, condens, inghet etc...oricum, imi place ca sunt foarte curate!
Capitan_marian
da... a doua versiune e mai bine nu atrage atentia.. rau.. smile.gif
fuzzzy
QUOTE(Pisleagmarius @ 21 Jan 2014, 11:25)
Marius VS Predator


radmasa.gif

Va dedic melodia asta.. wink.gif
BoR
Colegul a modificat practic doar partea reflectorizanta a lampii, careia i-a atasat beculete. Acea parte reflectorizanta are rolul ca vehiculul sa fie observat mai usor in stationare, nu in trafic. Oricum, tot modificare se cheama.
Tince1290
pai stai ca eu nu inteleg...lasi doar astea noi sau si asta noi si alea vechi?...persoanal cred ca o sa arate ciudat daca o sa fie ambele aprinse si o sa si consume mult curent...dar daca lasi doar 1 trebuie sa gasesti o solutie pentru frana
Capitan_marian
final.. ce se vede aici.. o sa fie pe legatura la ceata. pozitie ,frana etc.. nu am treaba cu ele..
mai precizez, ca testu facut..aprinderea pt poza.. sa facut la 7,2 volti.. ca asta am avut la indemana.. pe masina se va vedea dublu.
Becu din ala de ceata..dupa bara.. e ca alea de semnalizare.. 21 w. 4 becuri de pozitie =20w
MaRRiaN
Ce vrei tu sa faci acolo, e o mare prostie. Vrei sa inlocuiesti becul de ceata cu astea 4 becuri. Chiar daca teoretic alea 4 becuri fac cat unu de ceata, gandeste-te ca tu le ai grupate cate 2 si probabil nu se vor vedea suficient de bine nici macar pe pozitie. Sfatul meu, daca tot vrei sa le lasi asa, nu renuntat la becu de ceata. Pune becurile astea pe pozitie (fara sa anulezi becu standard de pozitie/frana) si vor fi mai ok.

Bafta !

ps: si incearca sa lasi caterinca. Fii mai serios, ca totusi ai o varsta.
Capitan_marian
o sa vedeti dumneavoastra, ca se vor aprinde mai tare.. ca pozitia originala. o sa fie acolo lg. ele.. o sa vedeti...
vor fi egalate de frana... atunci vor fi toate la fel...
danciusergiu84
eu zic sa ramanem in lumina legii, din care am iesit demult pe acest topic

modificarile masinilor fara pretentii mai ales cele facute ca intr-o joaca de copii dupa ce s-au jucat nfs nu fac decat sa atraga ironia si dispretul celorlalti participanti la trafic, dar cand mai adaugi si punerea in pericol a celorlalti participanti la trafic se obtine ceea ce la toti nu va convine si anume imaginea negativa a daciotilor

la o masina mai veche sau modesta se apreciaza, chiar si de cei cu super masini, originalitatea in primul rand si apoi intretinerea impecabila, atunci si masinile respective vor valora mult mai mult decat un cupon rabla

poate prin cultivarea bunului simt si a civilizatiei vom reusi sa apreciem si acest bun national si pe proprietarii lor (cum se intampla dealtfel peste tot in lume)
Tince1290
QUOTE(MaRRiaN @ 21 Jan 2014, 17:50)
Ce vrei tu sa faci acolo, e o mare prostie. Vrei sa inlocuiesti becul de ceata cu astea 4 becuri. Chiar daca teoretic alea 4 becuri fac cat unu de ceata, gandeste-te ca tu le ai grupate cate 2 si  probabil nu se vor vedea suficient de bine nici macar pe pozitie. Sfatul meu, daca tot vrei sa le lasi asa, nu renuntat la becu de ceata. Pune becurile astea pe pozitie (fara sa anulezi becu standard de pozitie/frana) si vor fi mai ok.

Bafta !

ps: si incearca sa lasi caterinca. Fii mai serios, ca totusi ai o varsta.
*




colegul are dreptate...tu vrei sa inlocuiesti 1 bec mare cu 4 becuri mai mici...chiar daca produc la fel de multa lumina, lumina proiectorului de ceata e concentrata intr-un singur punct, motiv pentru care se vede prin ceata...

gandeste-te ca atunci cand e ceata si o masina se indeparteaza...prima daca "dispar" luminile pozitilor si abia apoi lumina proiectorului, tocmai din acest motiv....sau abstractizeaza mai mult...inchipuie-ti ca inlocuiesti proiectorul cu 21 de becuri de 1W...pe timp de ceata intai o sa dispara beculetele mici, apoi pozitia si apoi proiectorul...100%
ORIJINAL21
1.Cum ar fi daca toti participantii la trafic ar avea masinile modificate la instalatiile electrice..

2. Cum ar fi daca la cel din fata ta, nu s-ar aprinde becul acolo unde ar trebui??

3. Gandeste-te numai ce haos ar fi...
spielbergl
Cate probleme va faceti. Nu sustin o asemenea modificare, dar nu consider ca e cea mai mare problema din trafic. Cati din trafic au masini dotate cu semnalizatoare si nu le folosesc...
NviGtd
Nici eu nu sustin modificarea facuta de el, dar mi se pare ca dramatizati cam mult legat de becul de ceata. Sunt o groaza de masini care nici macar nu au bec de ceata sau proiectoare din fabrica iar masina mea e una din ele.
Daca tot vrei sa pui becurile de ceata in stopuri mai bine te inspiri din stopurile de 1310 care au becuri de ceata pe ambele parti si sunt destul de puternice.
Capitan_marian
toata treaba sta in "oglinda"
o sa punsi eu . fac din cuti de cola le tai fundu si fac oglinzi sa reflecteze sa iti ia ochii.. smile.gif
Tince1290
QUOTE(NviGtd @ 22 Jan 2014, 13:45)
dar mi se pare ca dramatizati cam mult legat de becul de ceata
*



probabil nu ai prins niciodata o ceata dinaia sa nu vezi la 5 m in fata...eu daca lovesc din spate pe cineva, pic vinovat in 95% din cazuri...se incadreaza la nepastrarea distantei de siguranta...dar daca ala nu are lumini bune...distanta fata de ce?..nu pot sa pastrez distanta fata de o masina pe care nu o vad...si cand il vad e prea tarziu

in plus, lumea nu "dramatizeaza"...topicul se numeste "Ce imbunatatiri ati facut la DSN-urile voastre"...daca diminuezi ceva deja existent nu inseamna ca faci imbunatatire...acolo e un plus estetic, dar in nici un caz o imbunatatire...din moment ce iti pui viata in pericol...iar partea de curatare intra la mentenanta...deci nu..nu e imbunatatire in nici un caz...astea sunt postari de jurnal de bord, nu de topicul asta...dar deja incep sa ma repet si chiar nu mai am chef sa zic acelasi lucru ca o moara stricata...


asadar eu ma retrag (posibil definitiv) de pe topicul asta...nu de alta dar am adus supernova mea la punctul la care am vrut...are aproape de toate..si pe aici de mult n-am mai vazut o idee care sa merite promovata...capitolul aspect mi se pare mai putin important ca partea tehnica...inainte ma interesa si pe mine mai mult dar acum am ajuns la punctul in care incerc sa scap cat pot de bine de rugina si cam atat...consider ca mai toate supernovele incep sa atinga varsta aia critica la care o revopsire sau interventii majore sunt necesare...cele mai tinere au deja 11 ani si stim cu totii calitatea masinii din momentul lansarii...ce sa te astepti dupa 11-14 ani?...periatul asta e frectie si peste catva timp o sa va dati si voi seama ca ati pierdut atata timp pentru niste chestii care chiar nu conteaza.
Capitan_marian
Cat o mai tine masina mea 2 ani.. barim sa am Stil cool.gif nu ma intereseaza de altceva..
ps: e alba. cu orce vopsea ii dau si o maschez..
Stima
BoR
QUOTE(danciusergiu84 @ 22 Jan 2014, 10:25)
eu zic sa ramanem in lumina legii, din care am iesit demult pe acest topic

modificarile masinilor fara pretentii mai ales cele facute ca intr-o joaca de copii dupa ce s-au jucat nfs nu fac decat sa atraga ironia si dispretul celorlalti participanti la trafic, dar cand mai adaugi si punerea in pericol a celorlalti participanti la trafic se obtine ceea ce la toti nu va convine si anume imaginea negativa a daciotilor

la o masina mai veche sau modesta se apreciaza, chiar si de cei cu super masini, originalitatea in primul rand si apoi intretinerea impecabila, atunci si masinile respective vor valora mult mai mult decat un cupon rabla

poate prin cultivarea bunului simt si a civilizatiei vom reusi sa apreciem si acest bun national si pe proprietarii lor (cum se intampla dealtfel peste tot in lume)
*


Frumos si bine punctat! up.gif
Capitan_marian
adica: Vreti sa spuneti ca eu va fac masinile dumneavoastra de ras.. eu... biggrin.gif
spielbergl
Acuma fara suparare, dar modificarile facute de tine nu fac masina ta mai valoroasa. Ba din contra, valora mai mult daca nu o modificai. Eu cel putin cand am cumparat masina am tinut sa fie in stare originala. Dar pana la urma faci ce vrei e a ta. Am si eu 2 proiectoare Hella pe care nu le-am montat pe masina pentru ca i-ar strica originalitatea. Le-am avut pe Skoda si au fost utile.
Capitan_marian
da jantele alea.. urate rau.. sau e capace ? smile.gif
spielbergl
Jantele alea sunt de aliaj si au cauciucuri de vara. Cele originale cu care am luat masina au set de iarna si capace originale. Acum nu vreau sa discut cu tine despre ce e urat si ce e frumos ca avem alte gusturi.
Iulikk
QUOTE(danciusergiu84 @ 22 Jan 2014, 10:25)
la o masina mai veche sau modesta se apreciaza, chiar si de cei cu super masini, originalitatea in primul rand si apoi intretinerea impecabila, atunci si masinile respective vor valora mult mai mult decat un cupon rabla
*



Nimic mai adevarat! up.gif
silviu myl
Am terminat de facut suportul la butonul de la oglinzi. Oglinzile sunt de vanzare le dau cu totul .
G I M
Nuca-n perete da bine pe langa suportul ala, daca il poti numi asa.
Maskatu
Vai ce oribil arata. radmasa.gif Iti gaseam cel putin 2-3 locuri mult mai ok unde nu arata in halul ala. wacko.gif
slash21
ia zi maskatule locurile alea, ca trebuie sa montez si eu joysticu si zau daca stiu unde sa il pun.
Maskatu
1. Plasticul care acopera frana de mana. Ma refer in dreptul butonului, anume in pozitie verticala, spre schimbator.
2. Plasticul care se afla in jurul imitatiei de piele de la schimbator. Ma refer la partea dinspre radio-cd.
3. Plasticele de sub volan
4. Daca stau bine sa ma gandesc, in interiorul torpedoului, in partea stanga in acea scobitura, ca nu stai sa le freci toata ziua.
5. As mai gasi dar trebuie sa vad masina live sa imi dau seama mai bine. biggrin.gif
slash21
mersi frumos.cred ca cel mai indicat loc e la plasticul ce acopera frana de mana,ca atunci cand le reglezi sa te si uiti in oglinzi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.