Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
sergiu-iulian
si se gaseste la piese auto cheder de solenza??si la ce pret???daca imi pun cheder de solenza pe supernova...nu o sa mai scartaie hayonu??trebuie sa incerc si eu asta..si sa nu uiti de poze @MASKATU

30 Oct 2008, 13:00:
dj asu..am vazut ca ai puse la masina(supernova)stergatoare mai speciale(parca numite BOSCH)parca asa se numesc,cat tea sostat setu??sterg mai bine ca cele originale??vreau sami cumpar si eu.ce masura ai luat??de cat sunt stergatoarele??
Maskatu
Pe cheder am dat parca 27 de lei la magazinul "local" de piese auto. In vitan s-ar putea sa fie mai ieftin. Singurul inconvenient este ca la solenza chederul este mai scurt cu 10-15 cm(din pricina stopurilor in forma de triunghi) , dar am adaptat din vechiul cheder o bucatica. Pana sa il schimb aveam lumina naturala in portbagaj, de la crapaturile care erau.... mad.gif

Acum nu mai am nici o crapatura de lumina si evident face priza perfect. smile.gif Cuiul l-am dat la maxim jos, astfel se inchide un pic mai greu hayonul. Asta am si vrut, ca sa fiu sigur ca sta etans .

Am si eu stergatoare fara rama de fier. Nu stiu ce natie sunt, dar gasesti la orice magazin de piese auto si costa de la 12-13 lei bucata in sus... Sunt mult mai eficiente decat cele clasice. Am mai avut si pe alta masina tot asa la 14 lei bucata , de vreo 6 luni, si inca sterg impecabil. Depinde mult si ce solutie pentru parbriz folosesti. Daca dai cu apa chioara, poti sa pui si stergatoare de mercedes ca tot varza or sa stearga.

Si pentru efect sporit la sn , dupa cum am mentionat cateva posturi mai devreme, am schimbat diuzele cu 2x diuze de logan = 4 jeturi in loc de 2 happy.gif

Poze diseara biggrin.gif
sergiu-iulian
pe la cat ajung pozele pe site??sa vedem si noi:P
djasu82
pai stergatoarele sunt grafitate si am dat 16 lei pe unu . Unu e de 20" adica cam 50 cm iar al doilea de 19 " .Primul e montat pe partea soferului al doilea e pe partea copilotului.
Mascatu pompa de la stropitoare face fata la cele doua diuze sau trebuie sa lom si pompa de la stropitoarele de logan ?
26-Kbe
Salut djasu
Iti raspund eu in locul colegului nostru Maskatu (sper ca nu se supara), da face fata fara probleme si eu am stropitoare de logan pe dsn....doar ca se goleste mai repede vasul de solutie biggrin.gif
djasu82
mai montam inca un vas e loc destul biggrin.gif
26-Kbe
biggrin.gif Asa este ai dreptate biggrin.gif
Maskatu
Da face fata. Functioneaza la fel ca la logan. Doar ca se goleste evident mai repede apa, dupa cum a zis si 26-kbe. Sper sa fie lumina cand mai ajung acasa pentru a face poze, daca nu, maine dimineata rolleyes.gif
djasu82
daca nu sambata biggrin.gif . Ar mai fi o chestie cum facem o sonda la fel ca la rezervorul de benzina sa ne indice cata apa mai avem in vasul respectiv... Eu as monta un fel de vumetru cu o rezistenta variabila controlata de un mic plutitor ... si care sa imi indice prin ledurile de la vumetru cata apa mai am in rezervor tongue.gif
cristi87
facuse cineva acest lucru cu indicatorul de nivel pt solie spalat parbriz,dati un search.problema este..unde mai adaugam si indicatorul acela..k poate o sa arate tare inestetic
djasu82
vezi sa nu-ti sara careva in cap ca scri prescurtat cristi !
Maskatu
Interesanta ideea (ca si concept) . Acum sa nu creada lumea ca am inebunit de tot de vrem sa ne punem indicator de nivel la vasul de lichid pentru spalat parbrizul, dar ar fi un gadget destul de bun de pus in practica. Mai mult pentru asta , ca pentru utilitate nu prea isi are rostul biggrin.gif
sergiu-iulian
maskatu ai facut pozele alea care leai promis??tongue.gif
Maskatu
Acum am fost sa le fac... din pacate nu am ajuns la timp sa le fac pe lumina asa ca blitz-ul a fost ustensila de baza biggrin.gif Prin urmare:
1. Bucata adaptata din chederul vechi pentru completare
[attachmentid=1627479921]
[attachmentid=1627479922]
2.Mochete am pus-o astfel incat sta sub cheder, in felul asta nu mai atarna pe acolo aiurea si s-a fixat mult mai bine chederul.
[attachmentid=1627479923]
[attachmentid=1627479927]
3. Diuzele (de logan) + stergatoarele
[attachmentid=1627479924]
4.Interiorul. In fata la picioare 2 instalatii cu led (cate 3 leduri fiecare) si in spate banda de led-uri . Nu mai stiu care ledu-ri are, oricum in jur de 10-15(nu se vede bine cum arata ea in sine din cauza ca e destul de puternica.... ) De aceea a si fost pusa, din lipsa de lumina pe care o are sn din fabrica. Acum noaptea nu mai am probleme.
[attachmentid=1627479925]
[attachmentid=1627479926]
5.Am mai pus in portbagaj o lampa aftermarket , cumparata din hiper-market.... e foarte buna noaptea, stiti si voi ca e cam bezna cu cea existenta.
[attachmentid=1627479929]
sergiu-iulian
ledurile din fata cum leai pus??ca sunt super....arata frumos
SYL
OT: @Maskatu observ in poza ca presurile de la picioare sunt puse invers(adica cel din dreapta in stanga si cel din stanga in dreapta). icon_mrgreen.gif
Maskatu
In primul rand, ca sa intelegeti, nu e nici o improvizatie gen leduri de bricheta si am pus eu rezistente sau mai stiu eu ce. E un modul din 3 leduri cumparat care include rezistente si tot ce trebuie pentru a putea merge la 12v. Se gaseste in magazinele de specialitate. Este lipit cu banda dubla adeziva dupa cum se vede...
La sofer....
[attachmentid=1627479931]
si la pasager
[attachmentid=1627479930]
@ SYL: Mai am un rand de presuri sub ele + covorase + pazla neagra(sa retina umezeala) asa ca nu cred ca e problema rolleyes.gif
Si uitasem, am pus autocolant pe mijloc la usi... arata bine ? ce ziceti? Mie mi se pare ok.... rolleyes.gif
[attachmentid=1627479933]
SYL
Pai in cazul presurilor care le ai tu e vorba doar de estetica, pt ca la forma sunt la fel cel din dreapta cu cel din stanga, difera doar "imprimeul".
sergiu-iulian
si firele de unde leai tras???la piese auto se gasesc asa ceva??cum se numesc mai exact??e simplu de montat?cat tea costa??
cristi87
arata bine...dar...rugina..nu te deranjeaza?? si ledurile acelea, k sa se vada bine, trebuie "macar"repet, macar presuri imitatie tabla de aluminiu.altfel le-ai pus k sa vezi pedalele?? sau sa se vada noroiul din masina???
djasu82
pana la tablou de bord logan mai aveti mult biggrin.gif eu am deja de gand sa il pun pe masina dupa itp fiindca vine repede si nu mai am timp sa montez la loc tot ce as desface.
sergiu-iulian
tiai pus tablou bord logan pe supernova??? ohmy.gif pune niste poze si tu acum...:Psa vedem si noi cum arata
djasu82
inca nu l-am montat trebuie sa-i fac un mic tuning la bord si dupa aceea dupa ce termin cu itp pe 12 ma apuc sa-l pun pe masina .
Maskatu
QUOTE(sergiu-iulian @ 30 Oct 2008, 21:04)
si firele de unde leai tras???la piese auto se gasesc asa ceva??cum se numesc mai exact??e simplu de montat?cat tea costa??
*


Firele sunt trase de la iluminatorul de pe partea soferului prin spatele plasticelor. E destul de simplu de montat, trebuie sa ai doar rabdare si o ora la dispozitie. A costat cam 50 de ron cu totul.

QUOTE(cristi87 @ 30 Oct 2008, 21:05)
arata bine...dar...rugina..nu te deranjeaza?? si ledurile acelea, k sa se vada bine, trebuie "macar"repet, macar presuri imitatie tabla de aluminiu.altfel le-ai pus k sa vezi pedalele?? sau sa se vada noroiul din masina???
*


Cristi, nu am masina de mult, abia am 3 luni cu ea, si am bagat destui bani in ea, incat sa o readuc la viata. Fostul propietar (care era si primul) a fost un mare nesimtit (ca sa nu zic altfel) si nu a avut deloc grija de masina. Am muncit la ea mult, si am schimbat destule. O sa ma ocup la anul de rugina. Si legat de partea cu imitatia de tabla... nu am pus leduri acolo ca sa fiu "shukar" si sa ma dau mare la prieteni ca ete am leduri la ciolane, le-am pus pentru LUMINA ! Lumea a pierdut notiunea de lumina.... Cand am cumparat masina , noaptea era BEZNA in ea cu becurile alea 2 chioare care le are in plafon. In felul asta (cu ledurile de la picioare + banda din spate + lumina care o mai fac cele din plafon) am cam rezolvat problema. Decat sa dau nu stiu cati bani o mai fi tabla aia , mai bine iau altceva , cum ar fi... niste philips-uri x-treme power blush.gif
djasu82
iei philipsul x si se ard mai devreme sau mai tarziu biggrin.gif Eu sunt pro leduri sub bord , sunt pro la schimbarea plafonierei si montarea unei plafoneri de logan pe centrul din fata tot cu leduri ...
Nu m-a intrebati daca i-amschimbat uleiul sau filtrele sunt la zi cu schimbul consumabilelor cea ce e normal.
Maskatu
Ma batea si pe mine gandul sa pun o plafoniera pe centrul din fata, dar cred ca e mai simplu sa inlocuiesti becurile din plafonierele existente cu bec cu 3 leduri(am vazut in vitan) . Era o chestie gen led-urile pentru pozitie, in sensul ca forma era aceeasi cu becul care il are sn la plafoniera dar avea 3 led-uri dispuse pe lungime care bateau intr-un anumit unghi. Tocmai bune pentru spate la numar sau pentru plafoniera. Sau a doua varianta, ce am pus eu sub bord, si pentru un efect garantat, led-uri albe... crima biggrin.gif
@djasu82 : si eu sunt la zi cu consumabilele, poate sa vina iarna ca sunt pregatit, mai nasol cu anvelopele... dar acuma deh, nu poti sa le impaci pe toate unsure.gif
sergiu-iulian
deci ma ajutati si pe mine...nu stiu ce sunt alea consumabile...imi explicati si mie va rog tongue.gif smile.gif wacko.gif
Maskatu
QUOTE(sergiu-iulian @ 30 Oct 2008, 21:37)
deci ma ajutati si pe mine...nu stiu ce sunt alea consumabile...imi explicati si mie va rog tongue.gif  smile.gif  wacko.gif
*


you're kiddin' right? huh.gif
consumabile= chestii de la masina care se schimba periodic... cum ar fi filtrul de ulei, uleiul, antigelul, lichidul de frana, placutele de frana... etc cool.gif
saaaaaaaaau.... the small things that make our wallets "hepy" radmasa.gif radmasa.gif
sergiu-iulian
laugh.gif biggrin.gif tongue.gif se mai intampla si la case mai mari
b13mat
Maskatu daca ai de gand sa iti iei philips extreme power iti spun ca se merita din plin si nu se ard (cum spunea cineva pe aici)! Eu le am de ceva timp si e o schimbare in bine noaptea (acum am degeaba proiectoarele:) ) Ca pret vezi ca erau in carrefour miliari 2 buc. la 65ron!
Maskatu
E in plan dar am o problema la far... a fost atins cumva si nu mai merge cablu de la el, din interior daca misc de acea rotita de reglaj , nu merge decat cel din stanga, cel din dreapta e dead. Am reusit eu sa ii fac o ridicare "artificiala" sa fie cat de cat la nivel cu celalalt. Dupa ce am studiat sistemul de cablu de la el , am observat ca are o clema de plastic care ar trebui teoretic sa cada pe surubul acela care are legatura directa cu sticla, care gliseaza sus sau jos... si vad ca nu mai sta plasticul pe surubul acela. Solutie.. alt far =100 ron biggrin.gif

Ms de sfat, nici eu nu prea ma indoiam de calitatea becurilor philips, pe alta masina am avut renumitele becuri din vitan umplute cu "xenon" laugh.gif la 20 ron, care ofereau o lumina albastruie si mult mai buna decat cea obisnuita. Becurile functioneaza si in prezent dupa mai mult de 1 an de exploatare. Deci cele de la philips ar trebui sa fie cat de cat mai ok... smile.gif

PS are cineva o poza cu farurile de la sn? ma refer la cum bat... Mie mi se pare cam ingust unghiul de cadere si cam mic ca latime, spre exemplu la logan, pot sa zic ca bate la fel de bine ca la peugeot 407.

Acopera un unghi fff mare... chiar asa de mare e diferenta dintre sticla din far si forma ei de se vede asa de bine la logan, si la sn nu...? Are cineva vreo solutie? Eu majoritatea sn-urilor pe care le-am vazut aveau cam la fel unghiurile de cadere al luminii. Lumineaza pe o suprafata prea mica in comparatie cu alte masini. Daca pun philips-uri se schimba treaba? b13 mat, poti sa faci niste poze? La solenza parca lumineaza mai bine farurile. blink.gif
cristi87
pentru lumina in interior, iti pun eu poze km am facut eu..si face lumina alba,si puternica.eu aveam lampa de lumina doar p dreapta(asa a fost masina) si am mai adaugat eu un cerc cu 6 leduri albe p partea stanga.si face cata lumina vrei tu..acum vreau sa pun in portbagaj lumina tot asa de puternica... si...ultima fitza....DESCUIERE capota din telecomanda....;;) asta p 15,knd iau salariul
Maskatu
Da cristi, se pot face multe lucruri pentru iluminarea in interior, iar pentru portbagaj am pus mai sus o poza cu o lampa aftermarket, si pot sa spun ca sunt multumit de ea. Acum am doua, cea din fabrica si cea care am pus-o eu.

Iar despre treaba cu incuietoarea la portbagaj e o chestie foarte utila , nu fitza tongue.gif Am citit pe forum cam toate topicurile dedicate acestui subiect si din cate am inteles trebuie un "actuator" , cativa metri de cablu si multa, multa.... multa imaginatie. wise_guy.gif

Adica imaginatia pe care nu au avut-o inteligentii care au pus pe sn inchidere din fabrica si portbagajul l-au lasat fara.... cred ca daca ne puneam mintea la un loc, batem la cur (scuzati-mi expresia) multi "ingineri" de la dacia pitesti! Vorba aia.... e plina tara de ingineri , dar de baieti destepti duce lipsa... big_wheel.gif
b13mat
O sa fac poze dar diseara ca sa se vada tongue.gif Totusi nu cred sa fie vreo diferenta intre latimea la care bateau vechile faruri si aceasta, ci diferenta consta mai mult in lungime si inaltime ca sa spun asa! Oricum voi face poze si incerc sa fac si cu vechiul bec ca sa vedeti diferenta!

In legatura cu deschiderea capotei (iar nu a portbagajului, vezi maskatu) nu stiu ce sa zic pentru ca nu e necesara (pentru mine cel putin-la cat de des deschid eu capota biggrin.gif )

Daca vreti va pot ajuta eu cu deschiderea portbagajului din buton (maskatu si ceilalti care mai doriti)! Va trebuie doar un actuator (15ron), un buton cu revenire (altfel se arde motorasul din actuator daca trece curent mai mult de 2 secunde, asta am patit-o pe pielea mea) si cablu vreo 6m ca sa poti sa il pui exact pe unde vrei tu sa fie si estetic!
BoR
In legatura cu iluminarea din portbagaj,eu am gasit o lampa in carrefour care se potriveste la fix.pentru inerior ma gandeam la o plafoniera de logan asezata intre parasolare,dar e cam scumpa-120 ron.oricum,mai este un topic pe ac tema-plafoniera. Cred ca am sa pun lampi cu leduri de care zicea Maskatu.
Maskatu
Scuze, era seara si eram obosit. Deci era deschiderea capotei. Interesanta propunere oricum.
@BoR: exact lampa aceea o am si eu, e super ok, si face ceva lumina. Acum nu stiu daca o ai si pe cea din fabrica, ca am inteles ca unele modele nu au lumina aceea din fabrica in portbagaj, sau cum zicea cristi nu au nici macar 2 lumini la plafon, ci doar una.
BoR
in portbagaj nu am lampa din fabrica-cea pe care am montat-o mi se pare practica deoarece are comutator. In interior am o singura plafoniera-pe partea dreapta.
Maskatu
Tocmai ce spuneam. Tu de unde ai legat lampa? Eu am legat-o de cea existenta din portbagaj, asta insemnand ca se aprinde doar cand sunt pozitiile aprinse + usa din fata stanga sau dreapta.
BoR
de la plafoniera din interior-dinaintea acesteia-iar masa de la suportul metalic al centurii de siguranta dreapta din portbagaj. In interior am ascuns firul pe dupa acel capitonaj din plastic negru pana la portbagaj.Deci il pot aprinde oricand. Referitor la plafoniera din interior am activata temporizarea cu stingere treptata.
Maskatu
QUOTE(BoR @ 31 Oct 2008, 16:59)
de la plafoniera din interior-dinaintea acesteia-iar masa de la suportul metalic al centurii de siguranta dreapta din portbagaj. In interior am ascuns firul pe dupa acel capitonaj din plastic negru pana la portbagaj.Deci il pot aprinde oricand. Referitor la plafoniera din interior am activata temporizarea cu stingere treptata.
*


Cum ai facut? Eu deschisesem un topic legat de asta, si am inteles ca trebuie mers in service, sa faca ceva la calculator pentu a activa optiunea.
BoR
daca te referi la temporizare-nu am facut nimic-o aveam activata din fabrica.comutatorul de la plafoniera are 3 pozitii care la mine functioneaza:aprins, inchis si temporizare.
Maskatu
Eu am clima din 2001 si nu o am activata din fabrica.... si la mine sunt la fel pozitiile, dar unde tu ai temporizare, eu am aprinderea pe usi. sad.gif
BoR
da.La mine cam la 10 secunde dupa inchiderea usii plafoniera se stinge treptat
Maskatu
Facem schimb? smile.gif)
BoR
da, ca tu ai clima biggrin.gif
cristi87
aceste leduri le-am pus eu.am tras fire de la plafoniera de pe partea dreapta(pe stanga nu exista din fabrica).fac o lumina perfect alba si f puternica
djasu82
interesant
Maskatu
Am facut poze cu controversatul cheder astazi pe LUMINA biggrin.gif
[attachmentid=1627480400]
[attachmentid=1627480401]
Dupa cum ziceam, mocheta e sub cheder. M-am chinuit mult sa o pun, pentru ca mereu cand incercam sa pun chederul peste ea + muchia de tabla , nu intra, pentru ca e foarte ingust, fiind nou (chederul la imbinarea cu tabla) asa ca am folosit duck tape si am lipit mocheta de tabla pe toata lungimea chederului, cu bucati de 20-30 cm cat sa intre sub cheder, apoi am taiat excesul cu cutterul. [attachmentid=1627480402]
Bucata adaptata din vechiul cheder...
[attachmentid=1627480403]
In interior, priza perfecta, chederul se muleaza dupa hayon....
[attachmentid=1627480404]
[attachmentid=1627480405]
djasu82
toate ca toate dar chedarul prinde plasticurile si pe lateralele stalpilor stanga si dreapta ma refer la stalpi din spate ai masini ... Acolo e buba si de acolo mai apar vibrati biggrin.gif
Maskatu
Poi nu stiam... asa ca nu m-am sinchisit sa incerc sa bag si plasticul... dar nu cred ca se merita pentru ca largesc prea mult fierul din cheder. Cred ca intra greu de tot, avand in vedere cat m-am chinuit la mocheta, care are 1 mm sa zicem , pe cand plasticul care are 3-4 mm.
Te referi la asta nu?
[attachmentid=1627480406]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.