Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
dragoescu
salutare, de unde ai cumparat folia de pe capota? sau unde ai montat-0?
B_i_t_z_a
Salut,folie o aveau baietii de la firma unde am montat`o,mai exact in Oradea
GrOzOy
Am colantat si eu capota unui amic si la vreo 2 zile a inceput sa se increteasca de la caldura. Oare folia nu se face la fel?
SERGIULICA04FUX
bitza arata bine, felicitari o poti considera imbunatatire ca da bine
tataiedaciotul
up.gif
Maskatu
Pana la anul o sa ti se traga cu cel putin 3-4 mm... mai bine o vopseai. Daca era colata toata era alta treaba dar cand colezi in genul asta, in cateva luni, maxim un an, din cauza frigului/caldurii, schimbarii de temperaturi, incepe sa se "miste" se si se trage cativa mm.
and_rei
daca a fost montata la aer cald nu se mai trage nimic
ashesarchbeast
la asta tin sa te contrazic ianys.....la fel am avut si pus pe fata if you remember....si dupa un an si ceva mai exact dupa o vara mai calduroasa si o iarna mai geroasa, a inceput sa se increteasca pe margini si nu mai era dreapta...cativa dintre voi stiti ca ati vazut-o live la kaufland. dar oricum pana cand se intampla chiar da bine contrastul negru cu rosu wink.gif
B_i_t_z_a
Autocolantul a fost aplicat cu ajutorul unui feon,am intrebat si de exfoliere sau ceva genu si mi`a zis sa stau linistit.Daca nu o speli 2,3 zile dupa aplicare nu mai are cum sa se dezlipeasca ,oricum am garantie deci...
Maskatu
Nu era vorba de dezlipit. Era vorba ca intr-un an folia se strange si liniile drepte ce le ai acum la margini, nu vor mai fi drepte, vor deveni curbe usoare. Nu are nici o legatura faptul ca a fost aplicata cu sau fara pheon. Asta ajuta doar la o aplicare mai usoara a foliei. Suprafata este mare si drept urmare lipiciul de sub folie este foarte "sensibil" la variatiile de temperatura. Cam acelasi lucru ce se intampla cu cablurile de la stalpuri... iarna se strang si vara se dilata.

Nu cred ca "garantia" acopera acest "fenomen".
Relu_GTT
am prieten cu masina colantata in totalitate de vreo 3 ani e facuta si nu s-a intamplat nimic, dar depinde si de colant
B_i_t_z_a
Sincer nu cred ca se joaca baietii cu colant naspa,din moment ce dau si garantie,Oracal 641 sau ceva de genu se numeste colantul...acuma ramane de vazut ce si cum,asteptam sa treaca timpul si vedem.Succesuri
Maskatu
Uneori am impresia ca vorbesc intr-un dialect de origine greceasca probabil. Am spus mai sus ca DACA era colata INTREAGA capota nu era nici un fel de problema. Cand pui colant cum a pus colegul, lasand o suprafata a piesei (capota) necolata, atunci apar probleme din cauza schimbarilor de temperatura. Sunt chestii ce tin de fizica. wacko.gif A spus si colegul ashesarchbeast mai sus... a avut colata capota exact la fel ca si bitza si intr-un an liniile acelea drepte au devenit curbe.

ashesarchbeast
lasa maskat noi te intelegem smile.gif) oricum se strange nu se strange conteaza un lucru, baiatul a facut ceva ca sa schimbe "look-ul" masinii si sincer parerea mea chiar a facut ceva ok
Maskatu
Trebuia sa o vopseasca cu negru mat pe toata... wub.gif
B_i_t_z_a
Crede`ma ca e plin de masini negru mat in Oradea...daca eram in bani puneam autocolant 3m carbon fiber wub.gif wub.gif wub.gif
Maskatu
Toata capota, nu toata masina! biggrin.gif Desi cred ca ar arata frumos o super nova vopsita integral in negru mat... oracalul este la fel de bun ca si 3m-ul.
B_i_t_z_a
Pai da...pe toata capota ziceam si eu,...si oricum nu imi place cum arata colant pe toata capota mie nu imi pare ca schimba deloc look`ul masinii in bine,parerea mea.
melomanuu
Astazi, mi-au venit si mie placutele si le-am montat cu tot cu discuri
andreiy
Frane de masina turbo i-ai pus, mai ai turbina... biggrin.gif
PS:Fa ceva cu etrierii aia, da-le o vopsea
Maskatu
@melomanu. pana la urma ce marca sunt discurile? Despre placutele de frana ferodo am auzit numai de bine. Si eu tot fsl-uri mi-am luat, dar nu am apucat sa le montez, si nici discurile.
anecula_08
Discurile sunt tot Ferodo :X , sa le folosesti sanatos smile.gif
SERGIULICA04FUX
apropo de placute ferodo, sa stitica is excelente, eu pana acum foloseam de uzina si nu tineu mai mult de 15000, dar cu ferodo vad ca o sa tina mai mult, am 9000 de cand le-am pus si ieri cand m-am uitat la ele sa le vad in ce stare is am ramas uimit ca nu are aproape de loc uzura, sa stiti ca le recomand cu caldura
dragoescu
Salut,

De ceva vreme imi merg cam greu geamurile (trag la manivela ca sa le ridic/cobor aia de imi ies ochii).

Stiti cum pot sa rezolv problema?

Din pacate am apucat sa antifonez usile in vara si ar fi cam complicat sa umblu la macarale. Se poate face ceva (lubrifia cumva macaraua).

Conteaza cat de puternic sunt stranse suruburile din usa/fete de usa ? Este posibil sa preseze chederul pe geam?

Chederele de usa de solenza se potrivesc pe dSN? (am usa model vechi nu de SLZ). Recomandati? Cam cat costa prin vitan daca stiti?

Multumesc,
Maskatu
Suruburile cu care sunt stranse fetele de usa nu au nici o legatura cu macaraua. Macaraua este prinsa individual pe partea interioara a usii, adica partea care se vede cand scoti fata de usa.

Incearca sa scoti peria exterioara, adica acel cheder dispus orizontal care impiedica praful sa intre intre geam si usa, in exterior.

Daca merge la fel de greu inseamna ca este din macara. Macaraua are o teava prin care trece un cablu. Acest cablu se "plimba" prin aceasta teava. Incearca sa bagi vaselina in acea teava, si sa gresezi suportul acela metalic pe care culiseaza geamul. Este in pozitie orizontala in interiorul usii.

Chederele usilor nu se potrivesc nici unul de la solenza pe super nova. Au alte forme/lungimi/adancimi. Singurul cheder bun este cel pentru portbagaj, dar chiar si acesta este mai scurt cu 14 cm si necesita o prelungire din vechiul cheder.
cristi_supernova
Cat costa placutele "ferodo"?

Multumesc Iulikk!
Sunt 91 de pagini ar trebui sa tot caut.
Oricum imi cer scuze.
Iulikk
@cristi_supernova: FSL: 40 de lei, FDB: ~150. Cauta pe forum inainte de a posta, preturile sunt afisate pe site.
Maskatu
Eu am luat cu 30 ron din vitan, de la magazinele din centru, de langa turn. Sigilate. Aveau si fdb-uri parca... insa zic ca nu merita sa pui fdb-uri, mai ales daca ai discuri ieftine gen klaxcar sau autospeed, tocesti mai repede discul! FSL-urile sunt mai mult decat decente, si mult mai bune decat cele originale.
Iulikk
Eu mereu prefer sa zic un pret cu ceva lei mai mare... pentru a nu aparea surprize la magazin... stiti vorba aia: Socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ. (Vitan... in cazul nostru tongue.gif ).
melomanuu
35 ron am dat eu pe FSL-uri din magazin. Probabil prin targuri sau temir pe unde gasesti si mai ieftine. Interesant e ca la UNIX pe pagina au un pret de vreo 59 ron daca nu ma insel
vick_supernova
vreau si eu sticla clara pentru faruri. stie cineva pe unde pot gasi sau daca are cineva si le vinde.
Relu_GTT
vrei sa iti pui si lupe sau de ce vrei clare ?
melomanuu
Sunt niste baieti care fac ce fel de sticla vrei tu pentru ce vrei tu. Cauta pe forumul "vecin" si o sa dai de ei
vick_supernova
am scris asa cum ai zis si nu am gasit nimic. tu unde le-ai facut?
melomanuu
Eu nu am sticle clare pe masina, am doar lupe. Urma sa-mi fac si eu sticle clare, dar sunt alte prioritati inainte.
Ai PM. O sa gasesti ceea ce cauti wink.gif
lupy009
mai baieti,sia pus cineva bara in portbagaj intre amortizoare? sau a intarit in vreun fel spatele masinii? ca este de rasul curcilor car de moale este spatele masinii,se stramba caroseria in draci si ma gandeam sai bag niste bari intre oale sau dracu so ia nu stiu pe unde.
Maskatu
http://www.daciaclub.ro/BARA-STABILIZATOAR...-t4192-s30.html
mai era un topic dar nu il mai gasesc
melomanuu
Da, mi-am pus eu, nu intre oale ca pierdeam mult spatiu din portbagaj. Am pus in "X" intre suportii banchetei.
Rezultatul e unul bun. O pot confirma si restu care si-au facut
djasu82
QUOTE(lupy009 @ 14 Oct 2010, 17:29)
mai baieti,sia pus cineva bara in portbagaj intre amortizoare? sau a intarit in vreun fel spatele masinii? ca este de rasul curcilor car de moale este spatele masinii,se stramba caroseria in draci si ma gandeam sai bag niste bari intre oale sau dracu so ia nu stiu pe unde.
*


Ba da tu nu sti sa cauti pe topic cu doua trei pagini in urma ? Prea mare comoditate catodata !
vick_supernova
vreau sa schimb si eu bujiile. ce bujii imi ecomandati?
GrOzOy
Ngk bkr3z , champion ! smile.gif
Lupamuttley
Doresc sa va intreb daca merita sa imi iau astea...

[attachmentid=1627666504]

Costa 500 ron pachetul!



Deja le-am luat de la acest domn,luni-marti trb sa ajunga ,dar le voi monta abia dupa iarna aceasta !


P.S. Cum trebuie sa fac ca sa dau acel resize la poze ,puse in post,ca nu ma pricep !

moderator edit: poza reeditata din cauza dimensiunii prea mari.
and_rei
nu vreau sa te dezamagesc dar cred ca ai dat cam mult.acelea sunt spoilere simple cu prelungiri.mie imi facea cineva cu 200 ron tot chitul.se merita doar daca masina are aceeasi culoare cu ele.daca nu mai pregateste ceva bani si pt vopsea...
Maskatu
QUOTE(Lupamuttley @ 22 Oct 2010, 17:04)
Doresc sa va intreb daca merita sa imi iau astea...

[attachmentid=1627666504]

Costa 500 ron pachetul!
Deja le-am luat de la acest domn,luni-marti trb sa ajunga ,dar le voi monta abia dupa iarna aceasta !
P.S. Cum trebuie sa fac ca sa dau acel resize la poze ,puse in post,ca nu ma pricep !
*


blink.gif Pai daca deja le-ai luat, de ce mai intrebi daca merita? Mie mi se par prea kitschioase. Plus de asta, super nova ta are aceeasi culoare cu spoilerele din poza? Pentru ca daca nu are, va trebui sa le revopsesti si un vopsit mai de doamne ajuta la toate 4 repere din poza, ajunge undeva la 500-600 ron.

Plus de asta sunt pretentioase de tot. In 2-3 luni o sa le faci muci pe dedesubt. La ce borduri si gropi avem prin Bucuresti, ai eliminat una din functiile principale ale masinii, anume urcatul pe borduri si mersul prin gropi.
dragoescu
salut,

sunt de plastic sau fibra?
Maskatu
Sunt barile originale carora probabil li s-au adaugat prelungiri de plastic, iar intre prelungiri si spoilerul original, s-a adaugat chit de fibra si chit normal.
Lupamuttley
Aproape le-am luat de la acea persoana.. dar a mai ramas un semn de intrebare...daca acesta la da luni curierului.

@ianys... duminica la intalnire...as dori sa discut cu tine in legatura cu ce ai zis de acel "cineva".

Da culoarea este la fel !

@maskatu ...cam asa imi par si mie....dar parca ar face masina mai interesanta un pic...

@dragoescu: CEle originale + atasarile suplimentare din fibra !
Maskatu
Curier? Ai incredere sa le primesti prin curier? Mai ales ca au multa fibra in componenta... eu nu m-as risca la asa ceva. Plus de asta transportul este destul de mare. Imi aduc aminte de un coleg de pe forum care a cumparat de la alt coleg un eleron de super nova. La destinatie au ajuns 2 eleroane...
Lupamuttley
Prin fan... exista sistemul cost control.Mai dam 20 de lei...dar cei de la fan cand iau coletele,le fac poza iar la destinatie acestea sunt desfacuta si se evalueaza fata de cele din poze. Bine inteles ,ca daca sunt un pik ciobite sau crapate... nu le mai iau !
marius.tt
de unde cumpar si io un chit modificat bara fata spate?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.