Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
gerard dacia
ansamblu fata schimbat complect si jugul longeroane etc..........

24 Nov 2011, 15:39:
da, barile sunt batute in fibra la fel si pragurile
alex_DNK
"e frumoasa, da nu prea". nu imi place cum pica dunga aia alba pe spatele masinii si asa cum a zis si andreiSN cu barile lipite de caroserie. la o groapa mai serioasa nu crezi ca se vor desprinde? scaunele nu ai nicio forma (cl putin asa pare din poze), parca sunt de 1300. in rest ok. a iesit bine vopseaua
gerard dacia
barile sunt batute in fibra nu are cum sa crape ca am testat si in picioare am stat pe ele ,iar spatele nu e gata inca ca mai vine eleronul si altfel o sa arate iar daca te-ai referit la dunga alba este perfecta ,nu se vede bine in poza tongue.gif

24 Nov 2011, 16:19:
alex_DNK aia e banchete spate nu e scaun din fata uitate mai bine scaunele fata nici nu sunt gata tongue.gif
v-king
Poate nu ma pricep eu si pare stupida intrebarea, dar cum deschizi usile? Mai ales iarna cand ingheata minunat broastele si chederele la masina asta.

Astept cu interes mai multe poze, chiar daca modificarile nu sunt tocmai pe gustul meu, dar apreciez efortul si munca depusa de tine. Gusturile difera de la om la om. Spor la treaba!
gerard dacia
in caz de incendiu sparge geamul........... radmasa.gif usile se vor deschide din telecomanda ,iar cu inghetatul mai vedem cum facem wink.gif
djasu82
misto culoare ... arata bine parerea mea ... punei si motor de bmw si cu figura care i-ai trasat-o vei zice ca e fratele mai mic al bmw320 tongue.gif
and_rei
Cu lichid de frana pe chedere.Nu mai bine incercai sa pui alte manere de deschidere in loc sa le scoti?Ca sa nu zic ca eu in locu tau o faceam coupe biggrin.gif
gerard dacia
am vrut sa ii pun manere de mobila dar nu am gasit ceva frumos radmasa.gif
and_rei
Stiu eu cateva modele frumoase.Merg fixate in cuie :|
gerard dacia
oricum eu zic ca masina a iesit in principiu bine ,mie imi place foarte mult de fapt toate ideile au fost a mele,acum vreau sa inchid partea dintre capota si bara o inchid complect,racira va avea in portiunea de jos a barii,precizez ca radiatorul lam schimbat de logan 15dci blink.gif
and_rei
Si mie unul imi place inafara de dunga alba si sclipiciul.Ai ceva jante pt ea?
SERGIULICA04FUX
arata bine pana acum, astept finalul, sa o vad completa

24 Nov 2011, 19:12:
bafta...
Laika
Gusturile difera si nu se dicuta, deci felicitari, daca tie iti place si esti multumit sa o folosesti sanatos. Bafta in continuare! E frumoasa masina happy.gif
donlucyan
iar trebui o pereche de jante si geamuri fumirii si lasata cat de jos poti si ar arata beton. biggrin.gif
Maskatu
Partea cu "lipitul" spoilerelor de caroserie nu a fost o idee tocmai inspirata. La cea mai mica tamponare, sau la un hartop mai mare, se vor desprinde si o sa trebuiasca sa revopsesti juma' de masina.

La fel de neinspirata a fost si astuparea manerelor. Sunt curios ce inchidere pui in asa fel incat atunci cand sar actuatorii sa si descuie usile, si sa le si DESCHIDA. O sa fortezi la maxim broastele, dat fiind faptul ca rolul actuatorului este doar de a descuia usa, nu si sa o deschida. Am mai vazut super nove cu manerele ingropate, dar doar pe spate, nu si pe fata, si se descuiau din interior pentru pasagerii ce intrau in spate. Tare sunt curios cum o sa intri in masina...

Culoarea este dementiala, mai ales ca pare vopsita intr-un atelier, si nu in curte. Dar dunga aia arata cam dubios si fura din liniile masinii.

donlucyan
cand o ingheta usile cum vei deschide usile ? dar daca ramai fara baterie cum o mai deschizi din telecomanda deci asta a fost o idee foarte proasta dar lasa ca poti intra prin portbagaj si gta cu toate grijile.
lupy009
cam cat a costat pana acum ce ai facut la masina? cred ca cu banii astia iti luai un logan nou si macar era masina fata de o sn.
Cu oalele dupa spate ce ai facut?
Dunga aia alba este de tot rasul,era mai misto daca o faceai mai ingusta sau doua una langa alta cam de 10 cm latime.
donlucyan
cred ca ai o parere foarte proasta de supernova ,dar nu sunt toate jafuri si cu troncaneli si cu intrat apa in ia ,rugina si nu mai stiu eu ce ,si in legatura cu loganul nu se merita unul nou .
Laika
Ultima imbunatatire: intocmirea certificatului de autenticitate sad.gif scump, dar nu am incotro unsure.gif
Maskatu
@donlucyan: Intr-adevar nu merita un logan nou, sau in general orice masina de noua, doar daca ai de gand sa o dai mai departe copiilor.

@lupy: A zis ca nu are nevoie de logan ca mai are inca 7. happy.gif

@laika: Tu abia acum o inmatriculezi bre? Intr-adevar, mizeria aia care atesta cum ca seriile corespund este foarte scumpa. Dar asta-i romanika.
gerard dacia
maskatu,sunt variante multe de deschidere din telecomenda fara sa fortezi broastele ii si montat pe masina si se deschid perfect,iar barile sunt bine prinse eu garantez ca nu se vor desprinde,am sarit in piciare pe ele inainte de vopsire,iar pentru ceilati colegi cu loganul,am logan 15dci165000km 2006,14mpi2005,15dci2007,solenta 2005,papuc diesel2004 plus carosate cu prelata asa ca nu o sa umblu cu super nova zilnic..toate cele bune
Maskatu
Intrebare stupida: De ce nu te-ai apucat sa modifici unul din loganurile alea? Nu de alta dar tabla era mai inchegata, dadea caldura mai bine, si era mai stabila si usor de intretinut.
gerard dacia
cu loganurile muncesc in firma iar super nova ma atras,dar oricum urmeaza un an nou cu alte idei ,deci nu se stie .........doua poze cu foste masini vandute de curand..
BoR
QUOTE(lupy009 @ 25 Nov 2011, 00:12)
cred ca cu banii astia iti luai un logan nou si macar era masina fata de o sn.

*




QUOTE(donlucyan @ 25 Nov 2011, 00:32)
cred ca ai o parere foarte proasta de supernova ,dar nu sunt toate jafuri si cu troncaneli si cu intrat apa in ia  ,rugina si nu mai stiu eu ce ,si in legatura cu loganul nu se merita unul nou .
*


De acord.Cei care mai avem Supernova in stare buna stim.
On topic: Mie imi place culoarea,chiar daca este putin excentrica avand acele reflexii.
and_rei
tu le repari si le vinzi?
gerard dacia
le repar de placere.nissanul ala albastru a fost la mine 6 ani, ford cabrio de 4 ani nu poti sa le tii o viata de om ca la un moment ajungi sa bagi o caruta de bani in ele sau fier vechi, happy.gif

25 Nov 2011, 14:19:
piese de logan,sandero,solenta pe cine intereseaza am de vanzare orice piesa noi si second smile.gif
djasu82
ai fi si u ca ala de pe dyscoveri biggrin.gif care reconditioneaza masinile si vinde produsul ... daca ai iese peste investitie s-a scos daca nu ramane cu pozele biggrin.gif
gerard dacia
si o poza de aproape
djtirzi
Lasa Maskatule ca nici eu nu am avut timp sa o inmatriculez tongue.gif

Vad ca sunt mai multi care au reconstruit o supernova, o sa pun si eu poze cum a fost masina inainte si dupa lucrare, sper sa nu va speriati de la ce am inceput!
gerard dacia
niste poze cum arata inainte de accident blush.gif
donlucyan
gerard dacia-arata bine inainte supernova ta ,dar acum arata mult mai bine smile.gif
djtirzi
Asa cum am zis poze cu ce am inceput, ce am lucrat la masina:
-refacut motor complet+sudat baie de ulei care era sparta
-inlocuire bieleta antiruliu care era rupta si motorul ela legat cu sarma
-demontat tot interiorul si curatat+montat mocheta galbena prin interior, cumparat covorase cu prag inalt
-inlocuiere hayon,din pacate nu i-am mai pus eleronul si i l-am dat lui laika
-inlocuiere lampi semnalizari si lampi spate
-montat tablou de logan si modificare lumina bord cu leduri albe
-mi-am activat temporizarea plafonierei
-vopsit masina in totalitate
-montare proiectoare
-reparat alarma originala care nu mai mergea si facuta sa faca beep
-reparat AC, nu aveam radiator de racire si erau taiate niste furtune
-inlocuire capac filtru de aer
-demontat rezervorul si decapat chimic si zincat pentru ca nu a mai avut ansamblul pompei de benzina si era foarte ruginit
-montare ansamblu de benzina
-inlocuire arcuri spate
-inlocuire rulmenti fata+pivoti+capete de bara+bucsi+telescoape+arcuri+placute de frana
-inlocuire cilindrii frana spate
-inlocuire disc ambreaj + rulment de presiune
-inlocuire disc de frana care era ovalizat
-inlocuire planetara dreapta, urmeaza si stanga cand o sa am vreme ca de avut o am
-vopsire fete de usi si aplicare piele alba
-montare plafoniera de bmw si becuri cu LED-uri
-montare statie CB si antena
-deschidere porbagaj din buton
-facut butonul de avarii sa se aprinda rosu cand dai pe avarii
-inlocuire sonda lambda
-pus manson schimbator nova
-refacut oale spate care au fost afectate de rugina

Multe au fost facute inainte de itp, 9 dec 2010, iar inbunatatirea aspectului pe parcurs!
Poate ca mai sunt dar nu mi le mai amintesc!

Toata masina e muncita doar de mine si o singura problema majora am avut asta vara la moldova cand mi s-a rupt pana de la pinion de la distributie si mi s-au indoit supapele!
Am parcurs 30.000 de km din 9 decembrie anul trecut si nu a fost nevoie sa inlocuiesc ceva din ce e mentionat mai sus!

Cost total sub 2000 de ron si e masina muncita de mine!

O sa pun si poze cu masina in stadiul de acuma, dar sa imi fac timp sa ii fac poze!
donlucyan
moama ce nasol arata inainte ,interiorul era ca si cum ar fi dormit gainile in ea vopseaua matuita in ultimul hal .a fost de culoare gri inainte cumva?arata oribil acum cred ca e impecabila dupa descriera ta de mai sus . e aceiasi culoare ca la a mea decat ca are un luciu ca si cum ar fi revopsita din nou. biggrin.gif
asteptam poze noi cu ea.
djtirzi
Masina a fost alba initial, da culoarea e ca a ta, galben sport, si chiar are luciu, laika radea de mine si a zis ca am dat-o cu slanina biggrin.gif

Masina se prezinta foarte bine tehnic si estetic!

Colegii de la iasi o stiu dar nevopsita si fara anumite inbunatatiri!Poate nu au fost incantati de ia dar acuma sigur o sa le placa, de toata lumea se uita la aspectul comercial!

O sa pun poze cat de curand!

Poze de la intalnirile din Iasi, am fost si cu solenza o data!
SERGIULICA04FUX
QUOTE(gerard dacia @ 25 Nov 2011, 19:47)
niste poze cum arata inainte de accident blush.gif
*



arata urat inainte mie mai nult imi place cum arata acum. in stadiul in care arata acum e frumoasa da ar fi superba fara dunga alba
bogdanel88
QUOTE(djtirzi @ 25 Nov 2011, 21:36)
Masina a fost alba initial, da culoarea e ca a ta, galben sport, si chiar are luciu, laika radea de mine si a zis ca am dat-o cu slanina biggrin.gif

Masina se prezinta foarte bine tehnic si estetic!

Colegii de la iasi o stiu dar nevopsita si fara anumite inbunatatiri!Poate nu au fost incantati de ia dar acuma sigur o sa le placa, de toata lumea se uita la aspectul comercial!

O sa pun poze cat de curand!

Poze de la intalnirile din Iasi, am fost si cu solenza o data!
*



supernova arata rau, dar merge bine....tare as vrea sa o vad cum arata acum vopsita ca in vara arata ca naiba
ionut81
loganul este o masina foarte buna la spatiu, intretinere,consum(depinde de fiecare cum conduce) si altele. Dar la stabilitate, frane si tabla este praf.


astazi am terminat consola centrala dupa idei date de un coleg.
SERGIULICA04FUX
arata super consola, cand am tim si eu ma apuc sa o fac
ionut81
Mersi frumos. urmeaza butoanele dar nu prea am timp.
gerard dacia
in curand poze cu inreriorul dry.gif

28 Nov 2011, 01:16:
interiorul radmasa.gif
Maskatu
Discutiile logan vs super nova s-au mutat la topicul special.
Link
vick_supernova
gerard daciaspunemi si mie te rog ce nuanta de albastru si dat pe masina k e tare frumoasa.
gerard dacia
nu stiu exact dar daca te intereseaza o sa vb cu vopsitorul si iti spun si codul vopselei

29 Nov 2011, 21:30:
montat jumate de interior si facut deschiderea usilor, mai trebuie sa schimb cheiderul de la sofer ca nu arcuieste bine in rest totul ok biggrin.gif
donlucyan
asteptam poze cu ia smile.gif
azi era sa o dau la schimb pe un golf 3 bine ca am mai avut un prieten cu mine si a spus nu faci nimik daca o dai si iei vechitura aia ordinara de wv ca cine stie ce iti pica la ea ca de e 95 si te astepti la orice de ea.intrun fel imi pare bine ca nu am dato:wacko:
and_rei
era cu siguranta cea mai mare teapa din viata ta!
vick_supernova
daca ai putea sa sa vb si sa imi dai si mie codu de la vopsea ar fi si mai bine k mie unu imi place la nebunie cum a iesit masina si la primavara poate reusesc sa o vopsesc si eu si as face-o tot asa albastru cu perle in ea. chiar te rog daca se poate.
Maskatu
Dadeai super nova din 2003 pe un cazan de gold din 95 cu 200 mii km la bord? smile.gif)) la alea nu cred ca mai gasesti piese nici la groapa de gunoi.
SERGIULICA04FUX
gasesti piese numa au niste scoruri de iti vine sa-ti tai venele
marianmn
LED-uri LED-uri si iar LED-uri:
Maskatu
Super, mega bine au iesit. biggrin.gif La torpedou vad ca ai pus in absolut toate compartimentele. Am avut si eu la torpedou dar l-am scos pentru ca nu facea bine contact clenciul ala si nu prea se impaca cu ledurile. Banuiesc ca le-ai lipit cu pistolul sau ceva de genul. La ceasuri cred ca ai muncit foarte mult, la fel si la butoanele din bord. Mare chin cu mizeriile alea de butoane, mici si incomode.

Te sfatuiesc sa lasi macar un bec pe instalatia din interior, adica la plafoniere. Ledurile tind sa ramana semi-aprinse din cauza sensibilitatii lor, si a faptului ca instalatia este facuta pentru becuri. Mie imi ramaneau mereu foarte slab aprinse, se vedea asta mai ales noaptea. Am pus la loc becul de la plafoniera din dreapta si aia "suge" curentii reziduali ramasi.

Cat te-a costat toata distractia? Ce module ai folosit? Poze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.