Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
gygyscafes
QUOTE(marianmn @ 13 Nov 2011, 14:33)
dar nu e doar turometrul. si acul de la vitezometru are 3 culori iar cel de la benzina si temp au 2 culori. am sa fac o filmare in timp ce merg cu ea ...
*


Serios? blink.gif Abia astept! eu am de gand sa mai pastrez ceva vreme rabla asta, asa ca da si tu niste detalii asa ca idee, cum se face si cam cat costa imbunatatirea asta. icon_mrgreen.gif
ionut81
Bai Maskatule ma omori tu cu teoria ta. Incearca tu sa pui frana pe polei si ai sa vezi si practica. Cand va veni zapada vor fi multi ca tine prin santuri in cel mai bun caz.
bogdanelkva
QUOTE(BoR @ 14 Nov 2011, 17:39)
Dupa care am definitivat montand capacele de origine Dacia.
*


Ce bine le sta lor acolo! wub.gif wub.gif wub.gif tongue.gif
BoR
Ce repede le-ai vazut! smile.gif Multumesc pentru capace! Cum ti se pare ca au iesit? Le-am vopsit cu spray argintiu metalizat+lac.
bogdanelkva
Cum sa iasa?Ca din fabrica. biggrin.gif Nici nu le mai recunosc.Sa le purtati sanatosi,tu si masina! wink.gif
Maskatu
QUOTE(BoR @ 14 Nov 2011, 18:05)
Le-am luat de la borcanele din camara ale sotiei smile.gif . Sper sa fie utila si altora ideea.
*


si la ce ajuta? mai bine puneai un set de antifurturi. blush.gif
Laika
Trebuie sa va fac o poza la un capac ce l-am primit de la djtirtzi ptr al pune pe fata la suruburile de la planetara. happy.gif
and_rei
laika vrem si noi poze cu masina ta.cum se mai prezinta?
djasu82
QUOTE(Maskatu @ 11 Nov 2011, 22:55)
Da, POLEI (Strat subțire de gheață, continuu și neted, care acoperă uneori porțiuni din suprafața solului, arborii sau obiectele care se află în aer liber și care este format prin înghețarea apei provenite din ploaie sau din topirea zăpezii.) Daca mergi cu gume de vara pe polei, sunt sanse mari sa te faci partie, in schimb cu cele de iarna ai mult mai multa aderenta. De parca nu stiai...
*


Nu mai gasesc imaginile video de la noi de pe mihai bravu si de la americani sa fi vazut cum se duceau glont masinile pe polei chiar avand viteza mica de deplasare , ... cauciuc de iarna ... Parerea mea e ca pe polei riscul e major de accident.
BoR
QUOTE(alex_DNK @ 14 Nov 2011, 18:58)
super idee ai avut cu capacele de la borcan. da-mi voie sa iti urmez exemplul wink.gif
*




QUOTE(Laika @ 15 Nov 2011, 12:01)
Trebuie sa va fac o poza la un capac ce l-am primit de la djtirtzi ptr al pune pe fata la suruburile de la planetara.  happy.gif
*


Ma bucur ca mai sunt colegi care vad utilitatea capacelelor care protejeaza zona respectiva.
SERGIULICA04FUX
pe polei eventual daca ai cauciucuri cu tinte de metal, altfel accident sigur

15 Nov 2011, 20:24:
ultima imbunatatire am pus si eu sus cauciucurile de iarna
Andyno
am eu gume cu tinte din metal...sunt pisu pe gheata.
G I M
Pisu, pisu dar si tintele alea ajuta la ceva.
Laika
QUOTE(BoR @ 15 Nov 2011, 20:07)
Ma bucur ca mai sunt colegi care vad utilitatea capacelelor care protejeaza zona respectiva.
*




Eu unul am intampinat ceva probleme la desfacerea piulitei de la planetara, daca ii pui unpic de vaselina si un capac va fi de folos pe viitor si plus de asta schimba si unpic aspectul, putin de tot, dar e ceva unsure.gif
djasu82
vaselina cu cupru cica rezista la temperaturi si frecari mari... recomandat de a da si pe filetul bujiilor !
marianmn
QUOTE(gygyscafes @ 14 Nov 2011, 18:10)
Serios?  blink.gif  Abia astept! eu am de gand sa mai pastrez ceva vreme rabla asta, asa ca da si tu niste detalii asa ca idee, cum se face si cam cat costa imbunatatirea asta.  icon_mrgreen.gif
*



http://youtu.be/1ZQ5UgUAQ7E
djasu82
un led rosu si altu abastru tongue.gif asa aveam eu pe cele de logan dar l-am modificat nu l-am lasat asa tongue.gif fiecare cu ale lui...
gerard dacia
in curand poze cu dsn ,un proiect pe care lucrez de un an si doua luni smile.gif am pus si doua poze cu masina la cumparare.........
gerard dacia
pt ady 23 mai scrisc pm sunt din oradea primul mesaj lam sters din greseala dry.gif
Maskatu
QUOTE(gerard dacia @ 20 Nov 2011, 16:49)
in curand poze cu dsn ,un proiect pe care lucrez de un an si doua luni smile.gif am pus si doua poze cu masina la cumparare.........
*


La un potential viitor impact, nu vad cum va mai rezista partea frontala. Din poza pusa, suspectez o avarie serioasa in zona cadrului motor, contra-aripilor, si intreg ansamblului de directie... caseta, planetare, bucsi, pivoti, bielete, capete bara, etc. Daca dupa ce o termini nu o sa troncane toata fata, o sa fie mare lucru.

Sincer mi se parea mai logic sa fi luat una intreaga si gata de drum, adica in loc de banii care ii bagi in ea sa ii repari, ii puneai diferenta fata de suma achitata, si luai una buna.

bafta
Laika
gerard dacia frumusel proiect big_wheel.gif te sustin si-ti dau un sfat. Cauta un meserias de cartier, dar care sa fi sigur ca e meserias.


P.S. Nu asculta gurile rele happy.gif laugh.gif
donlucyan
gerard dacia -masinuta aceea nu va mai fi ca inainte niciodata asaca ai de munca la ia nu gluma din ce se vede in poze pe fata trebuie sa schimbi absolut tot,contra-aripi,capota ,cadru motor,planetare ,faruri si cine stie ce mai e,plus vopsitul elementelor si sunt sigur ca masina are ceva probleme cu rugina deci alti bani si tot asa mai bn cumparai una buna si nu iti mai bateai capu cu ea.
ce pot sa spun nervi de otel si spor la munca smile.gif
powertodacia
la ce viteza s-a intamplat accidentu?
mafiozzo
30...130 smile.gif))
fuzzzy
Tot p-acolo... =)))
suchea
Montat filtru aer sport. Nu este neaparat o imbunatatire, dar daca tot il am de ce nu.

Am facut rost de un filtru aer sport de la un cumnat de-al meu(moca) biggrin.gif . Il avuse pe un E36 blink.gif

Am cautat o zi intreaga furtun flexibil de diametrul potrivit. M-am lasat pagubas, in cele din urma am improvizat.

Materiale necesare:
- un furtun de la o masina de spalat veche -> ultima poza;
- la imbinarea cu carcasa filtrului de pe masina am folosit capatul cauciucat de la furtunul original -> poza 5;
- reductie de la 75mm la 50mm -> pozele 3 si 4;
- un burduf de bieleta;
- 2 tuburi pentru bass reflex -> poza 1;
- coliere de plastic si metal;
- si filtrul in sine.
alex_DNK
Poze cu el pus pe masina se poate? merci
suchea
alex inca nu l-am pus pe masina pentru ca era un frig de crapa pietrele plus ca trebuie sa-l scot pe cel original din carcasa si sa-l pozitionez pe acesta undeva sub baterie( acolo am vazut ca este loc)
alex_DNK
ok.atunci spor la treaba!
eu.beby
eu iti arat care ar fi o principala problema...[attachmentid=1627766443]
incearca sa inlaturi acel cauciuc. Pt. ca atunci cand il vei monta pe masina vei vedea ca iti functioneaza masina aiurea si nu vei sti de ce...(se v-a strange cauciucul si vei pierde din puterea masinii)
suchea
acel cauciuc e burduf de bieleta, si nu cred ca va fi afectat in vre-un fel.

de ce crezi asta eu.beby
eu.beby
in momentul in care vei tura motorul acel burduf se va strange gramada si v-a sugruma aerul care trece.
imagineaza-ti ca tu tragi aer printro teava iar la capatul celalalt ai o punga de ciolofan cu un orificiu de cativa milimetri in mijloc.
Fa-i un test pe masina si vino cu rezultatul. smile.gif
gerard dacia
deci, am precizat ca lucrez de un an si ceva pe masina.intradevar a fost rau lovita fata deplasata 35cm,dar am schimbat ansamblu fata complect ,jug sau cadru motor cum il stiu altii,oale spate telescop antifonata interior exterior ,masina este vopsita in curand poze cu ea azi an vrut sa pun dar sa stricat pc si atrebuit reinstalat si sa sters tot dar in curnd POZE

22 Nov 2011, 23:56:
acum lucrez la interior plastice inbracate in piele alba,plafon piele albasta,masina e albastra cu dunga alba pe mijloc si plina de perle tip sclipici care bat in sute de culori la soare dry.gif
suchea
poze
pozze rolleyes.gif cool.gif
Maskatu
De apreciat munca depusa insa din pacate, orice leu bagat in masinutele astea, nu se mai recupereaza. Sincer, daca as fi in locul au, decat sa dau bani pe interioare din piele sau mai stiu eu ce, as pune de diferenta si as lua un logan.
mafiozzo
autohton esti mai:))
SERGIULICA04FUX
maskatule aici ai dreptate, dar unii au cate o micuta pasarica si le place sn ca masina si investesc multi bani in masinuta lor.
BoR
up.gif
suchea
poze cu filtrul montat pe masina, deocamdata provizoriu, pana gasesc alta solutie
gerard dacia
frate, maskatu,loganuri am 6 in stare de functionare perfecta plus dezmembrari,logan solenta ,iar bani investiti nu sunt multi ,pentru ca munca eu am prestato si oricum daca va spune in cati bani imi sta masina ,la orice ora imi scot banii,in curand pozeeeeeeeeee

23 Nov 2011, 16:20:
iar interorul lam facut la mine la firma {2} tapiterie,tamplarie iar vopsitul a fost compensare cu un mobilier de living wink.gif
SERGIULICA04FUX
QUOTE(suchea @ 23 Nov 2011, 15:13)
poze cu filtrul montat pe masina, deocamdata provizoriu, pana gasesc alta solutie
*



la cate coturi de 90 de grade ai acolo, lucrarea ii frectie la picior de lemn pentru ca nu o sa simti nici o imbunatatire, mai degraba un regres. cat despre cordonul ala flexibil nu are ce cauta acolo. mai bine lasai totul cum a fost standard.... daca nu ma crezi cauta pe net detali tehnice despre admisii.
and_rei
QUOTE(gerard dacia @ 22 Nov 2011, 22:53)

plina de perle tip sclipici care bat in sute de culori la soare dry.gif
*



O bijuterie wacko.gif
QUOTE(suchea @ 23 Nov 2011, 15:13)
poze cu filtrul montat pe masina, deocamdata provizoriu, pana gasesc alta solutie
*



Terchea berchea.Din moment ce ai filtrul ala de ce ai mai pastrat si carcasa originala?Banuiesc ca filtru de aer original inca este acolo blink.gif

Uite cum e montat pe o solenza!
Maskatu
Filtrul ala de aer are si el un rost. Traseul trebuie sa fie cat mai drept posibil, fara colturi si "denivelari".

mai bine il faceai asa
user posted image

QUOTE(gerard dacia @ 23 Nov 2011, 15:14)
frate, maskatu,loganuri am 6 in stare de functionare perfecta plus dezmembrari,logan solenta ,iar bani investiti nu sunt multi ,pentru ca munca eu am prestato si oricum daca va spune in cati bani imi sta masina ,la orice ora imi scot banii,in curand pozeeeeeeeeee
*


In cazul asta spor la treaba. Eu ma refeream la cazul particular in care ai o singura masina si nu iti permiti astfel de modificari.

Ma gandeam la super nova FBI, actuala PYT, in care se investise peste 3000 euro (muzica, piele, revopsire totala,etc).

Cat despre bani recuperati se pot specula multe. Insa realitatea este ca pierzi cel putin 50% la "tuning". Vezi cazul lui catalin uku care a investit 1500-2000 euro in tuning la motor. Masinuta aia avea 90-95 cai pe dyno. Si a vandut-o cu 1500 parca, iar masina era lacrima. Mai sunt si alte cazuri insa nu are rost sa mai discutam.
suchea
am specificat mai devreme ca e doar PROVIZORIU, si filtul din carcasa e scos
mafiozzo
eu cred ca gerard dacia, e doar un papagal, unu care chiar face, tace, si la sfarsit pune poze, vezi, cazu de fata:) de cate ori v-am spus eu ceva ce fac? niciodata, doar am postat poze la sfarsit
eu.beby
totusi este bine in cazul in care esti nedumerit sa mai si intrebi...
poate te ajuta si pe tine cineva...
Maskatu
QUOTE(suchea @ 23 Nov 2011, 22:36)
am specificat mai devreme ca e doar PROVIZORIU, si filtul din carcasa e scos
*


Intre noi fie vorba, filtrul ala, chiar si pus ca la carte = frectie la picior de lemn. De ce? Pentru ca la motorul super novei, un filtru sport de calitate, nu poate sa scoata mai mult de 2-2,5 cai. Asta inseamna cam zero barat. Doar ajutat cu o evacuare sport si un chip tuning, filtrul de aer sport ar putea avea un rol beneficm insa in configuratia actuala singurul rol pozitiv este unul placebo.
gerard dacia
si in sfarsit pozele.......

24 Nov 2011, 15:15:
si in sfarsit pozele.......

24 Nov 2011, 15:23:
si vopsitul...

24 Nov 2011, 15:25:
si in curand poze cu interiorul la care lucrez momentan
fuzzzy
Sunt curios ce ai facut in partea din fata, adica tot ce vine dupa parbriz pana la armatura de la bara din fata... pur si simplu le-ai inlocuit sau le-ai indreptat sau.... cum ai facut?
AndreiSN
Felicitari , e draguta dar nu mi se pare o idee buna , ca spoilerele sunt unite cu aripile , sau din poze eu asa inteleg , ca sunt legate cu fibra unele de altele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.