Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
vick_supernova
Se poate pune pe DSN suspensie reglabila de vw golf 3?
Maskatu
QUOTE(Maskatu @ 5 Dec 2012, 17:28)
Teoretic sau practic?
*


Teoretic incalci cel putin doua spre trei reguli din codul rutier. Aia cu farurile cum ca nu ai voie sa aduci modificari sistemului de iluminare si aia cu aspectul exterio al masinii.

Practic cand o sa ii faca poza si trimite poza la rar si o sa vada aia o solenza si nu o supernova, s-ar putea sa o dai de pereti.

Plus de asta ce vrei tu implica multa munca si costuri pe masura adica MARI.
just_horia
Multumesc de raspunsuri. Ma batea un gand ca vazusem la un coleg aceeasi modificare dar nu mai stiam cine.


Raman la planul A o vand + diferenta = SOLENZA = love love kiss kiss
ady23
@vick_supernova:daca afli ceva legat de suspensie te rog anunta'ma si pe mine,ca si eu sunt interesat..bafta
CT-03-JTR
QUOTE(vick_supernova @ 5 Dec 2012, 18:36)
Se poate pune pe DSN suspensie reglabila de vw golf 3?
*



Da merge si mai exact de golf 3 pe fata.O gaura de unde se prinde de fuzeta trebuie putin olarita.Pe spate merge doar cu mai multe adaptari si nu te sfatuiesc pentru ca arcul sta pe amortizor si pe spate si se poate sprijinii ansambu doar pe oala.Ai putea sa adaptezi putintel mai greut o suspensie reglabila de spate de logan.
ady23
din auzite,cica ar merge aia de polo pe fata...dumnezo stie,ca la dat cu parerea sunt multi,insa nimic sigur.
mafiozzo
De polo am avut eu pe fata..
vick_supernova
Eu vreau sa iau una care sa o pot pune si pe fata si pe spate cu mici adaptari
BluBear
R19 fata
Astra F spate
ady23
include si ceva modificari,sau e la fix?
DannySN27
Salut.Suspensia montata de mine este de Polo 6N pentru fata.

TA Techinix GFVW01H


Seat Cordoba type 6K/C, year 93 - 02
Seat Ibiza type 6K, year 93 - 02
Volkswagen Golf 1 incl. Cabrio type 17 / 155, year 04/74 - 93
Volkswagen Golf 2 Syncro type 19E, year 08/83 - 11/91
Volkswagen Golf 3 Syncro type 1H / 1HXO, year 09/91 - 99
Volkswagen Golf 3 variant Syncro type 1H / 1HXO, year 09/91 -
99
Volkswagen Jetta 1 type 17, year 79 - 84
Volkswagen Passat Syncro type 35i, year 03/88 - 10/96
Volkswagen Polo type 6N, year 09/94 - 11/01
Volkswagen Scirocco 1 type 53, year 74 - 81
Volkswagen Scirocco 2 type 53B, year 81 - 92


Modificarile aduse au constat doar in largirea gaurilor.Am prins suspensia direct pe flansele originale.Se aud zgomote de frecare fier pe fier dar pt mine prea putin conteaza deoarece la acel moment alta solutie nu am avut.

Iar la puntea spate am vrut sa montez de Astra F dar suruburile de prindere originale sunt mai groase decat cele de la astra si am renuntat la idee.
Am lasat suspensia originala dar am mai taiat din arcuri o spira.

Sper ca nu am gresit facand reclama sau ceva de genu.

Va multumesc
[attachmentid=1627856111] [attachmentid=1627856113] [attachmentid=1627856114] [attachmentid=1627856116]
suchea
ce fel ai prins amortizorul de flansa de sn, si ce rulment ai folosit?
alex_dinu476
Poate din cauza asta se aud zgomote de fier pe fier pt ca nu mai are rulment
DannySN27
Nu mai am rulment...Stiu ca este o prostie.Amortizorul este prins ca si cel stock decat ca intre flansa si arc exista o maciulie care vine o data cu kitul de suspensie ,acea maciulie freaca fier pe fier cu flansa.In viitor o sa imi schimb suspensia si sper sa pot pune ceva asemanator cu ce are CT-03-JTR pe masina.
Imi place foarte mult cum si-a aranjat masina.Felicitari !!

Scuzati limbaj folosit dar sper ca ati inteles.

Pe forum sunt mai mult ca cititor decat membru activ,nu am o experienta vasta incat sa pot da sfaturi,dar legat de acest subiect va pot ajuta.
just_horia
Dany ai niste jenti foarte frumoase. Ai pus pe undeva mai multe poze cu masina sa admir si eu?



STITI CUMVA daca se poate adapta vre-un carenaj pentru spate la SuperNoava?
donlucyan
Salut .
As vrea sa insonorizez mai bine usile de fata la supernova mea,si ma gandeam sa pun ceva pe interiorul usi sau lipesc folie sau aluband sa nu se mai auda muzica afara cand sunt usile inchise.
As vrea sa fac ceva de genu ..........ce ziceti?
ady23
am un prieten care a folosit asa ceva...e foarte bun,dar am auzit ca si pretul e pe masura,si cred ca se gaseste doar la sul.
donlucyan
Imi dau seama ca este foarte scump ,dar rezultatul cred ca este foarte bun.Eu ma gandeam sa i dau un strat de vopsea cauciucata si dupa sa pun folie de care am pus pe fata de usa ,adica sa o lipesc si cam atat si cred ca se va cunoaste diferenta .
turturel
salut. nu e musai sa iei aluband. practic e buna orice folie bituminoasa cu adeziv. eu am luat de la brico 15cm x 10 m si a incaput pe oale si pe podeaua+peretii portbagajului. am dat 75 lei. mai poti gasi si la dedeman si la praktiker. alubandul e cam tot asa la pret. eu mai am o rola sa o pun in usi la primavara. daca il pui in portiere..nu il pune pana jos..mai lasa 2 cm de jur imprejur. dupa ce l-ai pus da cu niste wd40 sau ulei + vaselina cu o seringa sau pompita..preventie impotriva ruginei. ai sa simti diferenta..mai ales daca ai in usi difuzoare. in plus nu vor mai vibra atat de mult acele tije. le poti rezolva si pe ele destul de usor..unde freaca pe metal tai o bucatica de material si o lipesti pe interiorul usii..acolo unde ating. de asemenea..merge pus si pe plafon pe interior dar acolo trebuie gandita bine treaba pentru ca bate soarele vara si o inmoaie..nu stiu cum ar rezista si sa nu inceapa sa miroasa in masina. stima
donlucyan
Ms mult pt sfaturi turturel.
Eu vreau decat sa fac ceva sa nu se mai auda muzica afara asa de rau.
La oale,plafonul,podeaua am facut exact cum a facut si maskatu la nova lui dar mai putin usile de fata si de spate,adica nu am dat si pe tabla portierei .
turturel
salut. eu am obtinut acest rezultat dar nu cu folie pee..ci cu pasla si antifon.
pe podea am dat cu antifon apoi am pus pasla. in portbagaj am facut la fel doar ca acum 2-3 saptamani am pus si folia bituminoasa. am scos pasla..cum am putut..am pus folia si pasla la loc + mocheta peste. in usi..am pus atat pe fara de usa interioara..adica pe satoza..burete. apoi pe fata de usa..din tabla..burete de 5 mm cu adeziv si folie aluminizata. daca dau drumul la muzica acum..trebuie sa ii dau aproape de maxim ca sa auzi afara dar inauntru e deja prea mult..pentru mine cel putin este suficient. mai am usile de facut..aici chiar am sa pun dublu strat..pentru ca vreau sa iasa bine.
Eu Alex
Eu la plafon am bagat niste burete lipit cu dublu-adeziv! avea undeva la 2cm grosime si s-a potrivit perfect intre tabla si material(peste burete am intins folie de aluminiu)
DannySN27
[quote=just_horia,9 Dec 2012, 19:34]
Dany ai niste jenti foarte frumoase. Ai pus pe undeva mai multe poze cu masina sa admir si eu?


Am pus cateva poze in topicul "poze cu copilasii nostri"

Multumesc de aprecieri. smile.gif
donlucyan
QUOTE(turturel @ 9 Dec 2012, 22:44)
salut. eu am obtinut acest rezultat dar nu cu folie pee..ci cu pasla si antifon.
pe podea am dat cu antifon apoi am pus pasla. in portbagaj am facut la fel doar ca acum 2-3 saptamani am pus si folia bituminoasa. am scos pasla..cum am putut..am pus folia si pasla la loc + mocheta peste. in usi..am pus atat pe fara de usa interioara..adica pe satoza..burete. apoi pe fata de usa..din tabla..burete de 5 mm cu adeziv si folie aluminizata. daca dau drumul la muzica acum..trebuie sa ii dau aproape de maxim ca sa auzi afara dar inauntru e deja prea mult..pentru mine cel putin este suficient. mai am usile de facut..aici chiar am sa pun dublu strat..pentru ca vreau sa iasa bine.
*



Exact asta vreau sa obtin sa se aude muzica prea putin afara.Zilele astea ma voi apuca de usi si de portbagaj.
Dar unde pot gasi pasla asta si la ce pret si cam cat imi trebui pt nova?
Eu Alex
Vezi pe bursa, auto si non-auto ca n umai stiu exact pe care!!!!!!! Fononim ii mai zice!!!
just_horia
Este un pret rezonabil 80 de lei pentru bara aia flexibila, prelungire de spoiler sau cum s-o numi de la un Golf 3?
alex_dinu476
Eu am dat 33 lei pe prelungirea de golf 3
donlucyan
QUOTE(alex_dinu476 @ 13 Dec 2012, 19:18)
Eu am dat 33 lei pe prelungirea de golf 3
*


Unde ai gasit domnu alex_dinu476 prelungirea de g3 la 33 lei?
Razvan_Ionut
la dezmembrari ai incercat?
just_horia
Eu am fost la om (cel care dezmembra) si am vrut sa mai trag de pret si nu a vrut sub nici o forma. I-am zis ca 2 bucati fata/spate noi de la magazin pentru Nova sunt 84 lei de lei. Raspunsul lui: "asta e ultimul pret". De banii astia prefer sa imi cumpar fata spate.


STITI CUMVA daca se poate adapta vre-un carenaj pentru spate la SuperNoava?
Razvan_Ionut
din cate am vazut la cativa pe forum , se poate adapta carenaju spate de la logan ... trebuie taiat , dar merge.

sau daca ai experienta , faci din fibra de sticla smile.gif
just_horia
QUOTE(Razvan_Ionut @ 14 Dec 2012, 16:24)
din cate am vazut la cativa pe forum  , se poate adapta carenaju spate de la logan ... trebuie taiat , dar merge.

sau daca ai experienta , faci din fibra de sticla smile.gif
*




Multumesc de raspuns.


Nu ma pricep la fibra dar pot incerca sa fac o matrita si sa incerc sa dau cu fibra. Sa vad ce pret e fibra si ce pret e carenajul de Logan.
tr04www
Ultima imbunatatire: Am vandut-o! smile.gif
fuzzzy
Si ce ti-ai luat in loc, A seis?
just_horia
QUOTE(tr04www @ 15 Dec 2012, 14:29)
Ultima imbunatatire: Am vandut-o! smile.gif
*



Am mai auzit de imbunatirea asta. Tot mai multi "imbunatatesc" asa.


Am reusit sa imi iau si eu duze, stropitori de Logan. Astept sa se incalzeasca un pic sa le pun ca imi ingheata gherutele.
Maskatu
Diuze clasice sau perdea?
turturel
ultimele up-date-uri:
-schimbat chedere tsreasina - 23 lei x 2 buc = 46 lei (magazinul apolodor din braila)
-schimbat cheder portbagaj - 40 lei. e cam scurt..am mai taiat 15 cm din cel vechi si l-am pus. m-am chinuit un pic.
-glicerina boraxata: 1.5 lei sticluta x 4 sticlute = 6 lei.
-o caserola de vaselina - 6 lei

am dat cu vaselina inaintea montarii chederelor noi..si am curatat cu o carpa..cat am putut din mizeria respectiva adunata acolo. am dat cu un spray degripant prima data ca sa se ia bine si sa formeze si o pelicula fina..apoi am dat cu vaselina.
cel de streasina e un pic mai lat fata de cel de hayon si este cu 1 cm mai lung fata de cel original dupa masina. cele de hayon nu se mai fac sau nu se mai gasesc cu acea buza. o sa caut poate mai gasesc.
dupa asta, le-am gresat pe ele cu glicerina folosind o carpa si multa rabdare. le-am rezolvat pe toate cu 1 sticluta jumate. aspectul s-a schimbat..intr-un negru lucios..ca si cand ar fi fost toate noi. sper sa aibe efect.
am sa pun preturile si la "piese auto".
just_horia
QUOTE(Maskatu @ 15 Dec 2012, 18:09)
Diuze clasice sau perdea?
*



Din alea clasice. 10 lei 2 bucati biggrin.gif
suchea
Horia nu uita sa pui filtru benzina de dacie ca sa nu se infunde duzele.
fuzzzy
N-are nici o treaba filtrul ala.. cu sau fara el e aceeasi chestie, iar la 10 lei cat a dat pe set, isi permite sa isi mai ia un set de rezerva..
Maskatu
Eu am diuze de logan de 3 ani si nu s-au infundat niciodata.
tr04www
QUOTE(fuzzzy @ 15 Dec 2012, 15:55)
Si ce ti-ai luat in loc, A seis?
*




Deocamdata nu am luat nimic, dar m-am orientat spre Logan.
coco_blondu
Sa traiesti nea gheorghe , repar gardu', ceva gen a fost si faza cu filtru:))))
fuzzzy
QUOTE(tr04www @ 16 Dec 2012, 20:16)
Deocamdata nu am luat nimic, dar m-am orientat spre Logan.
*



Esti sigur? Problemele sunt tot p-acolo, doar ca piesele sunt ceva mai scumpe..
solenza zaz
baieti un sfat va rog si eu , cum pot da si eu aeroterma jos ,aveti vreo idee?
coco_blondu
scos putin bordu ca sa poti umbla si lateralele de la consola centrala...parca asa imi aduc aminte
danxkc
nu compara loganul cu supernova e cu totul alta mancare
tr04www
Am cumparat astazi Logan 1.4 mpi. 81.000 km, primul proprietar, varianta standard.

E mult mai inchegata masina fata de Supernova.
fuzzzy
uita-te pe usa din dreapta fata sub incuietoare.. ce scrie acolo? din ce an e masina?
tr04www
Pe usa nu scrie nimic, dar in cartea ei scrie ca e varianta Ambiance. Masina e din 2005.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.