Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
silviu myl
proiectoarele sunt noi nu sunt ingalbenite am pus folie pe ele pt ca imi place mai mult cum da ,o sa pun si pe faruri si semnale
BoR
Cred ca ai anulat utilitatea proiectoarelor cu acea folie, ramanand la un rol strict estetic. Chiar vrei sa faci asta si cu farurile?
Plafoniera centrala insa e ok, chiar e binevenita in locul acela. Putea fi insa cu lumini de citit(cu 2 sau 3 butoane), insa merge si asa.
puiu82
@ Bor...bine punctat.Despre antena,ma abtin.
Cand va fi din nou in stare de functionare,voi avea folie pe faruri si proiectoare.....GALBENA,am zis.
Bafta!
Maskatu
QUOTE(silviu myl @ 25 Feb 2014, 14:23)
am scos antena si am inegrit proiectoarele mai tare si plafoniera de logan
*


1. Ce naiba avea antena de ai scos-o? Antena aia ii dadea o oarecare "forma si linie". Pe langa asta arata ca naiba locul unde a fost antena. Se vede de la o posta.

2. Schimba si tu placutele de inmatriculare ca cel din fata arata de parca ar fi fost calcat de tanc. Costa 40 de lei ambele placute. Mergi la inmatriculari si spui ca ai numerele deteriorate si vrei numere noi.

3. Schimba semnalul stang de langa far pentru ca este ciobit. Costa 10-15 lei unul. Eventual le schimbi pe ambele pentru a nu se vedea vreo diferenta.

4. Nu sunt de acord cu folia aia lipita pe proiectoare. In primul rand proiectoarele oricum nu prea sunt punctul ei forte, pentru ca sunt concepute prost deci nu bat bine, si in al doilea rand poti avea probleme cu politia, pentru ca ce ai facut tu intra la "modificari aduse sistemului de iluminare al masinii". Scrie prin codul rutier treaba asta.

5. Foarte ok plafoniera de logan, eu unul am tras module de leduri prin interior ca sa nu mai dau gauri prin cartonul denumit plafon.
fuzzzy
Daca erau proiectoarele de Supernova, imi placeau si alea negre asa.. iar restul oricum da bine (poate are omu antena de interior iar plafoniera e clar o imbunatatire fata de ce e stock in SRN)..

P.S.: mai stim o Solenza alba cu farurile, stopurile si proiectoarele negre foliate care da chiar foarte bine.. nu de altceva dar incepe sa imi placa chiar asa cum e.. smile.gif))))

P.S.2: daca restul masinii era impecabil, chestiile astea dadeau si mai bine.. asa, parca te dai un pic in partea cealalta a gardului.. cu folii negre 100% si caluti dati din braduti..
silviu myl
unde a fost antena decat am chituit daia se vede asa urat sa dau cu vopsea .
numerele vreau sa le schimb si cat astept dupa ele sa vina , le predau pe cele vechi?
fuzzzy
Cand sunt gata placutele noi, faci schimb si cele vechi sunt casate.
Capitan_marian
Frumos ?
Tince1290
zici ca-i aragaz smile.gif)

sunt curios cum o sa dea pe masina...da' vezi sa-ti notezi care ce face, sa nu te incurci
slash21
da stau si ma intreb,cum mai dai pe pe recirculare/circulare aer?? blink.gif
Capitan_marian
aeru, e pe deschis sa vina de afara...in permanenta.
cand ma duc la Hornbach... imi iau markare. si va arata asa.....(poza informativa)
quick
marius, nu-i nici vorba de crasma si nici de timp dar ce faci tu este inutil....chiar sa am timpul tau si nu as face la masina ce-i faci tu la a ta....sunt chiciuri de 2 bani, far sa te superi asta consider eu si majoritatea de aci...foarte bine ca te ocupi de tabla si ai mai adus cateva imbunatatiri bune la masina, dar carioca sa faci contururi negre, platicurile din masina vopsite in toate culorile, pragurile alea nefinisate si urate ca noaptea, scrisul de pe masina facut cu banda izolatoare(sau stiu cu ce ai mai scris) sunt inutile si de prost gust.....eu n-am treaba ca iti pui pozele astea si bineinteles ca sectiunea supernova are de pierdut, dar asta este, oricum supernovele incep sa iasa de pe piata, tabla proasta si imposibilitatea de a mai vinde o supernova fac ca modelul asta de masina in 10 ani sa nu mai vezi nici una pe sosele....
Tavy84
Pai cum asa Quick, o sa fie cea a lui Psleaga cand o va da jos de pe butuci.. tongue.gif
ciponex
QUOTE
in 10 ani sa nu mai vezi nici una pe sosele....




esti super optimist domnu...
BoR
De ce nu? Eu stiu masini care inca se prezinta bine la capitolul rugina, fiind intretinute.
Personal consider ca ''moartea'' Supernovelor o constituie mai intai lipsa pieselor de calitate, care daca le gasesti, sunt la preturi foarte mari, dupa ceea clasandu-se hibele caroseriei.
Tince1290
crede-ma pe cuvant ca eu am avut grija de tabla si chiar s-a prezentat foarte bine..chiat toata lumea o lauda iar eu mereu ma intrebam cum se face ca altele sunt asa ruginite...ei bine dintr-o data, fara nici un semn, in mai putin de 2 ani, de la o stare aproape perfecta, masina a ruginit toata...pur si simplu i-a venit mai tarziu randul fiind din 2003, dar si cand a venit momentul.....

de piese nu mai zic...preturi aproape renault pentru o masina ce nu o poti vinde legal nici cu 1000 de euro...

obligatia producatorului e sa produca piese timp de ~10 ani de la data ultimei masini iesitie...asta inseamna ca deja s-a cam terminat...oficial vorbind....adica obligatia s-a terminat, insa e posibil ca in realitate inca sa se faca piese, cat timp exista cumparatori suficienti..dar si cand se opreste....la rata de defectare si numarul tot mai mic de masini, nu prea are cum sa scape foarte mult...depozitele o sa se goleasca repede, iar piesele de la dezmembrari sunt la fel de proaste si ele...o sa se termine toate in cativa ani...

eu cred ca nu ajunge nici una la 25 de ani...cred ca nici nu o sa le lasa standardele de siguranta...dar sa speram ca ma insel...

oricum, daca e sa vad o supersonica peste 11 ani, sper din suflet sa fie originala si frumoasa tongue.gif
Maskatu
@tince: La tine a aparut rugina greu pentru ca a ta este din ultimul lot, lot care a avut o tabla ceva mai protejata. Nu stiu exact cum dar stiu sigur ca nu era aceeasi tabla ce o aveau cele din loturile anterioare. Referitor la piese, intr-adevar ai dreptate, 10 ani ar fi trebuit sa avem piese ORIGINALE, insa cred ca ai observat si tu ca au lipsit multe piese cu mult inainte sa fi trecut cei 10 ani. Spre exemplu cadru motor, ax volan inferior, oale portbagaj, si multe altele. Astea nu se mai fabrica de 2-3 ani, cu toate ca nu ar fi trebuit sa se mai fabrice de anul asta, ca sa respecte treaba cu 10 ani. Dar cu cine sa te lupti? Orice sut in cur este un pas inainte, noroc ca piesele mai importante le gasim inca la magazinele de specialitate si in targ. Avem mare noroc de faptul ca masina are multe piese compatibile cu alte masini renault.

Tare mi-ar placea sa vad supernove si peste 10-15 ani. Daca au rezistat batranele dacii atatia ani, care nu aveau un motor atat de "performant", nu vad de ce nu ar rezista si super novele.

QUOTE(quick @ 4 Mar 2014, 15:47)
oricum supernovele incep sa iasa de pe piata, tabla proasta si imposibilitatea de a mai vinde o supernova fac ca modelul asta de masina in 10 ani sa nu mai vezi nici una pe sosele....
*


Eu sper sa mai vad si peste 10 ani. Iti spun sigur ca eu unul daca voi putea face un upgrade, voi pastra supernova orice ar fi. Impozitul este mic, rca-ul ma cam indoaie dar asta este. La cat timp, suflet si bani am investit in ea, nu pot sa o dau pe 2-3 mii de lei (poate nici aia), nici macar pe un voucher de rabla.

Capitan_marian
maine speram sa iesim la o mica tura... chiar daca nu e gata...
adi_timisoara
urat! blink.gif
Capitan_marian
nu..sad.gif stai. asteptati, sa montez tot interioru.
in poze nu este suficienta informatie.
tongue.gif
silviu myl
pisleag :mai bine iti lua pedale in loc de spray . cu pragurile ce ai facut le-ai terminat ?
Capitan_marian
va rog asteptati pana maine.. maine e gata interioru. sin ies la plimbare..
pragurile le voi vopsi peste 2 saptamani. ca am de lucru acum. sa mai fac si eu niste bani. ca vine asigurarea acum ohmy.gif . si niste accesori ceva la masina
-capat de teava.
-modulator FM
-husa schimbator+ maciulie.
-colant. palasolar.
Iulikk
Ba, da' masina ai scos-o din curte pana acum?
catalinski
Mai sincer cu albastrul ala ai dat-o dreacu de masina.
Capitan_marian
niste difuzoare de 16 cm..
pentru tema\ PREDATOR
carrefour pret. 130 ron
scuzati claritatea.. nu am cu ce. huh.gif
ionut81
daca tot dai cu atata vopsea, cred ca ar fi trebuit sa pui si tu ceva de care sa te si folosesti. Dar te inteleg ca asa sunt si fetele cu vopsitul.
Capitan_marian
ia uite.. ce am facut smile.gif
ionut81
UUUUUUUUUUUUUUUUUUUau death.gif Ce imbunatatire.....
Capitan_marian
DSN clima 2002

marius.
GrOzOy
radmasa.gif
silviu myl
mici imbunatatiri "zic eu"
-am schimbat butucul de la rezervor acum merge sa il deschid cu cheia de ponesc masina (l-am folosit pe cel de la portbagaj ca eu nu il mai am)
-schimbat plasticul de la bricheta cel verde cu unul transparent

urmeaza:
ceas temperatura ulei si voltmetru
catalinski
Eu am taiat plasticul ala de la buson de jos ca iarna ingheta apa acolo si vara sta mereu apa acolo dupa ploi,spalat etc si tine umezeala.
Maskatu
Poti sa faci o mica gaura in acel cauciuc ca sa nu mai retina apa.
Capitan_marian
vreau sal cumpar.. si sa-l fac albastru in loc de galben rolleyes.gif
60 lei . merita ? sau mai negociez
Iulikk
Prâzlea... uite aici mă tuning adevarat. Pe cand vedem si Predator-Car asa?
Capitan_marian
nu ma intereseaza tongue.gif
catch&release
wink.gif
silviu myl
am montat bricheta si i-am schimbat locul .
Capitan_marian
wow.. ce tare e asta sa inebunesc... 124.gif
suchea
Stim ca-ti place...
ady23
in sfarsit am terminat cu consola.....si mi'am pus si praguri.
Capitan_marian
foarte frumos. wub.gif
Maskatu
Daca sunt functionale toate chestiile alea pe acolo, felicitarile mele.
lee50mihai
1.Felicitari pentru consola centrala.E de efect.Super.
2.Daca vrei,si ai timp,spune-mi si mie cam cit colant ai folosit sa imbraci consola.
3.Poti sa faci o foto mai detaliata la priza de aer de pe capota motorului?Daca le-ai facut si eu nu le-am vazut,cer scuze,o sa caut.
Inca o data,felicitari !
C a t a l i n
Cum să fie de efect, când apare fanta aia superioară și comenzile descentrate, marcaje acoperite...
ady23
@Catalin:climatizarea mai trebuie aranjata un pic..ridicata mai sus..
@Maskatu:sunt functionale toate,mersi.
@lee50mihai:ai PM

6 Apr 2014, 20:10:
@lee50mihai astea sunt cele mai apropiate poze la priza de aer.
ciponex
Atentie la pragurile alea... Am avut eu exact la fel si a inflorit rau rugina sub ele.
Capitan_marian
a zis cineva smile.gif imbunatatiri cand mai fac.
nu am vazut la nimeni manere vopsite:)

Tince1290
n-ai vazut pentru ca nu sta vopseaua daca nu ai dat cu primer..o sa se decojeasca...zic eu

si sa tot tragi de ele in timp ce se usuca vopseaua, ca altfel se lipesc inchise si se rupe vopseaua la prima deschidere
Capitan_marian
e vopsea dinaia.. la cutie. am facut jumate- jumate cu diluant.
am sters manerele bine cu diluant..
cand sa evaporat deja se albise..
de cand am masina. de 2 ani. de 2 ori am vopsit oglinzile.
prima oara cu sprai. a doua oara cu vopsea la cutie.. si tine si acum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.